Van kruidenier om de hoek tot speciaalzaak in delicatessen en wijnen mm i 115 JAAR JONG mm Komkommer- jÉfsalad e Chivers marmelade Mei-kaas Graskaas Ossestaart Kempen ham soep JOH. METS: GEZELLIGER WINKELEN EN GOEDE SERVICE Chianti classico St. Jacobschel- pen. 'n Ideale schelp voor: crab, cocktail, salades enz. Crab Prager ham (Ewn&v WIJNKOPERIJ DELICATESSEN JUBILEUM AANBIEDINGEN JUBILEUM AANBIEDINGEN Uit onze kaasafdeling Heldere Een heerlijke gerookte rauwe ham, De echte Engelse marme lade Een echte deli catesse Per blik 3.95 heerlijke frisse salade tractatie potten voor 3 blikken voor Uit onze wijnafdeling per fles 6.95 Met vele grove stukken, Heerlijk voor 'n crab- cocktail per blik 4.50 De ham voor uw asperges Delicatessen 3 blikken voor 14 Soes ter Courant van woensdag 3 juni 1981 14 SUarmfli rHiCK-C.' met haantje Een echte Italiaanse grancru Doosprijs (12 flessen) «««ft Sinds 1866 Van Weedestraat 90 - Telefoon 12404 Mets: alles voor uw avondjes In ons jubileumjaar zijn wij wat de geschiedschrijving van ons bedrijf betreft, terecht ge komen in de grauwe oorlogs jaren, „dolle dinsdag", oor logswinter, bevrijding en hoe het in 't lang niet gemakkelijke begin verder ging. Met de komst van bezetters dienden zich ook de distributie bonnen aan. Ouderen zullen zich weten te herinneren dat, naarmate de bezetting voort duurde, er nagenoeg geen en kel artikel in de levensmid delensector zonder inlevering van een distributie-bon ver krijgbaar was. Afgezien van de verschrikkingen die de 2e wereldoorlog met zich mee bracht bleef men er mee in leven. Tot „dolle dinsdag" was er in Nederland geen spra ke van een werkelijke hongers nood. De werkelijke ellende begon na september 1944. De hongerwinter 19^-191^5 was in aantocht. Spoorwegstakingen ontwrichtten de aanvoer van levensmiddelen, bezetters plunderden de nog aanwezige voorraden, de hongersnood waarin vooral de randstad Hol land en ook een stuk van Mid den Nederland kwam te verke ren, was het allerlaatste waar de bezetters belangstelling voor toonden. Die periode is ook uiteraard aan Soest niet voorbij gegaan. Het mag hier best wel eens gezegd zijn dat mijn vader, Johan Mets, in die tijd er alles aan heeft gedaan zijn trouwe klantenkring met alle mogelijke en soms ook on mogelijke middelen die hem ter beschikking stonden te hel pen. Hij schuwde het gevaar niet en trachtte met persoon lijke transporten bij grossiers en fabrikanten in de verre om trek te halen wat er voor zijn klanten te halen was. In tegen stelling tot vele collega's in het land weigerde hij 'konsekwent levensmiddelen tegen woeker- Ir Solt- MA Htnrit prijzen te verkopen. „Zo lang de voorraad strekt" luidde zijn motto. Het was onvermijdelijk dat er een dag kwam dat er van welke voorraad dan ook geen sprake meer was. Lege etalages, lege magazijnen, meer hadden wij niet in huis. Op papier was er nog wel spra ke van distributie, in de praktijk kwam daar nauwelijks iets van terecht. Provinciale Voedselcommissa- rissen wezen in de laatste oor logswinter bonnen voor bepaal de artikelen aan die evenwel nergens verkrijgbaar waren. Als er ooit sprake is geweest van een georganiseerde jan boel in de levensmiddelenbran che dan was het wel in die tijd. Op distributiebonnen die recht gaven op een bescheiden hoe veelheid jam werd zout ver strekt, kortom de chaos was compleet. Het agrarisch ka rakter van Soest en omgeving is er de oorzaak van geweest dat de hongerwinter in ons dorp gunstig afstak in verge lijking met de menselijke dra ma's die zich in het Westen van ons land afspeelden. Deson danks kwam ook in Soest op den duur het water aan de lip pen te staan. Oudere Soesters die deze tijd bewust hebben meegemaakt kunnen u er alles over vertellen. Met de bevrij ding, de steun van Zweden en het Internationale Rode Kruis kwam weliswaar aan de distri butie van levensmiddelen en andere dagelijkse artikelen voorlopig nog geen eind, de dreigende hongersnood in Soest was definitief voorbij. De zaak van mijn vader werd na de oorlog ingeschakeld voor de uitreiking van levensmiddelen. Wanneer de ontvangen goede ren binnenkomen werd alles nauwkeurig nageteld, in de nachtelijke uren streng be waakt en de volgende ochtend tegen inlevering van distribu tie-bonnen uitgereikt. Van enige handel was totaal geen sprake. Wie bij dit distributieproces als kruidenier was betrokken ontving voor zijn werkzaamhe den geen enkele vergoeding. De oorlog 'lfO-%5 is ook bij ons thuis de meest besproken periode in het bestaan van de fa. Joh. Mets geweest. Niet zonder trots kan ik er van ge tuigen dat wij gedaan hebben wat wij konden en moesten doen. Vandaag leven wij 36 jaar later. De oorlog is geschie denis geworden, slechts herin neringen zijn gebleven. Als het op politiek kleur bekennen aan komt mogen wij weer in een stemhokje staan. En wat de keuze van levensmiddelen en comestibles betreft leven wij in een wereld van ongekende luxe. Mensen geven bij het doen van inkopen van hun voor keur blijk. Dat heeft te maken met kwaliteit assortiment en prijs. Als het om de zelfstandige on dernemer in Soest gaat blijkt de fa. Joh. Mets nog steeds de meeste voorkeurstemmen te krijgen. Service en het karak ter van de persoonlijke bedie ning hebben er ook mee te ma ken. Daarover een volgend keer meer.

Soester Courant | 1981 | | pagina 14