vilein van Oosten herhaalteen orgineel idee voor Vaderdag: 29x28cm! Chatoux Oude-Ambachtenmarkt druk als nooit tevoren Wagon met giftige en explosieve lading uit de rails EEN PORTRET INKLEUR Afsluiting Beetzlaan van de baan Afsluiting Kerkebuurt opnieuw ter discussie Peters bv SKAGA SOFTLINE MONTUREN vara 91-jarige autobestuurder veroorzaakt kettingbotsing Motor-enthousiast Juni-wandeling I.V.N.-Eemland Makelaardij o.g. voor wonen in de groenezone- Bibliotheek verkoopt boeken enLP's Gokschuld vereffend met andermans geld Met auto in droge sloot brilmocJe i BIRKSTRAAT 2 - SOEST - TEL. 12874 Vice-voorzitter PvdA Jaap van der Doef in Soest Soester Courant van woensdag 3 juni 1981 3 MU naar ChatOUX toe Alleen op 13 juni a.s. Dus alleen op 13 juni a.s. kuntu bij Willem van Oosten binnenlopen om van zijn aanbod gebruik te maken. Uw portret is dan ruim voor Vader dag klaar. REKLAME FOTOGRAFIE/TECHNISCHE FOTOGRAFIE/REPORTAGES/LUCHTFOTOGRAFIE Soesterbergsestraat 57 - (t.o. Busstation) Soest - Tel. 02155 -13109 In een brief aan de bewoners van de wijk 't Hart en de leden van de Winkel- groep 't Hart zeggen burgemeester en wethouders af te zien van de voorge stelde maatregelen tot wering van 'het doorgaand verkeer door de wijk. Het maatschappelijk draagvlak is daar voor te gering. Wel wordt bekeken of tegemoet gekomen kan worden aan ve ler verzoek om het vrachtverkeer door de wijk zoveel mogelijk te weren. De maatregel daartoe hangt nauw samen met de bereikbaarheid van het in dustrieterrein en daarover voert het college op dit moment onderhandelin gen met de daar gevestigde bedrijven. Het is de bedoeling van de plaatselijke overheid dat het industrieterrein in hoofdzaak ontsloten wordt via de Ko ningsweg. Een volledige afsluiting van het industrieterrein vanaf de Laan straat/Be ckeringhstraat zit er echter niet in. In de brief zegt het college toe na te zullen gaan in hoeverre de maatrege len in het industrieterrein aangevuld kunnen worden met maatregelen in de wijk 't Hart. Het doel is daarbij het vrachtverkeer in de woonwijk te ver minderen. Deze maatregelen moeten echter als 'één pakket gezien worden, zodat op dit moment geen verdere definitieve voor stellen gedaan kunnen worden. Tijdens de informatie-avond op 21 april keerde de massa van de aanwezigen zich tegen de voorstellen om ondermeer de Beetzlaan en de Nieuwstraat aan de kant van de Laanstraat af te sluiten voor alle verkeer. Niet alleen de in de wijk gevestigde ondernemers protes teerden, maar ook het gros van de wijkbewoners. Men pleitte voor hand having van de huidige verkeerssituatie en voor het plaatsen van verkeersbor den om het vrachtverkeer binnen de wijk zoveel mogelijk te beperken. De voorstanders van de afsluiting en dan met name de leden van de inder tijd geformeerde bewonerscommissie 't Hart, vinden het echter teleurstel lend dat de winkelgroep in haar over wegingen geen enkele aandacht heeft voor de negatieve effekten van het verkeer op de woonfunktie. De ver keersintensiteit is zodanig dat op een aantal punten de toelaatbaarheids- grens" ten aanzien van onveiligheid en hinder is overschreden. - Burg. Grothestraat 13 Soest Telefoon 02155-23271 UU juwelier Voor kopen, rijgen of knopen RESTAURANT Van den Brink Soesterbergsestr. 122 Soest Tel. 02155-12706 Gezellig uit met z'n tweetjes? Niet voor niets zijn we onderscheiden voor onze kwaliteit en service. Doen! Op het parkeerterrein aan de Neerweg veroorzaakte een 91-jarige autobe stuurder een kettingbotsing waar door drie voertuigen beschadigd wer den. De man reed op het parkeerterrein en botste daar tegen een auto bestuurd door een 70-jarige dame uit Speuld. Zij schoot de Neerweg op en kwam te recht tegen de auto van een 43-jarige Soester. De 91-jarige man ramde een verkeersbord en hij kwam tenslotte met zijn voertuig in een plantsoen te recht. 5-jarig: jongetje op fietspad aangereden Op het fietspad langs de Burgemees ter Grothestraat werd een 5-jarig jongetje aangereden door een 59-jarige bromfietser. Het knaapje stak plotse ling over de bromfietser kon daardoor de botsing niet voorkomen. Het jongetje werd met onbekende ver wondingen naar het ziekenhuis Zonne gloren gebracht. Daar kwam ook een 15-jarige bomfiet- ser uit Baarn terecht, die komende van de Dorresteinweg pardoes de Laanstraat overstak. Hij werd aange reden door een 23-jarige automobilist uit Soest. De brommer werd volledig vernield. Opnieuw is de 16-jarige jongeman aan gehouden in verband met diefstal van een motorfiets. Dat gebeurde al di verse malen en de knaap maakt er ook verder geen geheim van. In de nacht van maandag op dinsdag werd hij weer aangehouden, nu door de Baarnse politie en met een in Hilver sum gestolen motor. Woensdag 10 juni is door I.V.N.-Eem- land uitgekozen voor het landgoed Pij nenburg. De maandelijkse natuurwandeling o.l.v. natuurgidsen start om half acht voor het v.v.-terrein Hees, bereikbaar van Baarn en Utrecht uit, door komend van de Biltseweg de Wieksloterweg in te rijden tot u het bord „Natuurwan deling I.V.V.-Eemland" ziet staan. Precies op de kruising Insingerstraat/ Wieksloterweg. Van de Soester kant komend (en Amersfoort) neemt u de Birkstraat tot het kruispunt Vondel laan en rijdt deze in tot u weer een stoplichten-kruispunt tegenkomt. U rijdt rechtuit, net zolang tot er een spoorwegovergang opdoemt, waarna u linksafslaand vanzelf op de Bos straat komt. Op het kruispunt rechtsaf, de Blieklaan oprijden tot u (met het meedraaien met diverse bochten) vanzelf het bos ziet! Let op het bekende bord. Pijnenburg herbergt veel hout en tij dens deze wandeling zullen de gidsen u e.e.a. wijzen en vertellen over de bomen, struiken en alles wat zich er rondom voordoet. Trek eens mee, zo'n anderhalf a twee uur Pijnenburg in. Gewis, dat u op de terugweg zult zeggen„Dat ik dat toch niet wist, wat is de Natuur toch won derlijk". Het moest immers anders? Toch heb ben ruim 300.000 minder kiezers dan in 1977 gemeend hun stem aan de ze partij te geven. Dit werd, wordt en blijft de komende jaren zichtbaar in een verlies van 9 en het behoud van 44 zetels. De PvdA afdeling Soest wil de vraag uit de folder eens terugspelen op de eigen partij. Vandaar dat op 9 juni a.s. een bijeenkomst georganiseerd wordt onder het motto: PvdA wat ge beurt er nou?! De vraag komt in 2 betekenissen aan de orde - wat is de partij overkomen en hoe was dit mogelijk? Er was zo'n grote opkomst en toch ver lies. Is er teveel gedramd? - wat gaat er nou gebeuren nu de mo gelijkheid van regeren erin zit? 44 zetels is niet niks. Wat moeten we met de strijdpunten aan? Of in de woorden van een liedje: hoe ver kun je gaan? Het ziet er naar uit dat de partij met zichzelf in de eerste plaats een stevig appeltje te schillen heeft. Als speciale gast voor deze avond is uitgenodigd: Jaap van der Doef vice- voorzitter van de PvdA en 2e kamerlid. Als politieke uitsmijter van het verga derseizoen 80/81 belooft deze avond wel wat! Datum 9 juni a.s. Aanvang 20.00uur. Plaats: dorpshuis de Borg. De discussie met van der Doef begint om plm. 20.30 (daarvoor een kort huis houdelijk deel). De bijeenkomst is openbaar. De afsluiting van de A.P.Hilhorstweg en de als gevolg daarvan genomen ver keersmaatregel in de Kerkebuurt, heeft lang niet ieders goedkeuring. Met name de neringdoenden onder vinden nogal wat hinder en wat erger is, hun omzet loopt terug. Uiteraard zijn er ook andere meningen, maar alles bij elkaar staat de maatregel min of meer op de helling. Vanavond, woensdag 3 juni, staat de zaak ter discussie in de vergadering van de verkeerscommissie. Deze vergadering wordt in het gebouw van gemeente werken gehouden en begint om 19.30 uur. De maatregel welke het gemeente bestuur nam bestond uit het afsluiten van het gedeelte van de Kerkstraat (achter de Oude Kerk) tussen de Eem- straat en de Peter van den Breemer- weg, voor alle verkeer met uitzonde ring van fietsers en voetgangers. De omwonenden willen die afsluiting ongedaan gemaakt zien, maar de Pe ter van den Breemerweg tussen de Ferd. Huycklaan en de Kerkstraat tot „fietspad" verklaren. Daar verzetten de boeren zich heftig tegen, omdat het voor hen een flinke omweg gaat bete kenen om de Eng te bereiken. De om wonenden willen ook verkeersdrem pels aanbrengen; een maximum snel heid van 15 kilometer in het gebied en Soest Van Weedestraat 7a Winkelwoonhuis op le klas winkel stand in het centrum van Soest. Totaal grondopp. ca. 300 m2. Ver dubbeling grondopp. door aankoop aangrenzend perceel mogelijk Huidige winkelopp. 45 m2. Dagverblijf en achterliggende opslagruimte. Oprit naast winkel. Woonhuis verkeert in prima staat. ƒ485.000,-. Soest/BIrkstraat 87/02155-16251 bovendien éénrichtingverkeer op de Eemstraat, richting Eemweg. Burgemeester en wethouders stellen bij voorbaat al vraagtekens bij de verkeersdrempels, mede met het oog op uitspraken van de rechter elders in het land. Ook de 15 km. maximum snelheid zit er niet zo maar in, omdat het college daar de bevoegdheid niet voor heeft. En bij het éénrichtingverkeer zetten b. en w. een vraagteken vanwege de te verwachten protesten uit de agrari sche hoek. „Uit de hele gang van zaken blijkt", zo schrijft het college aan de commis sieleden, „dat het buitengewoon moeilijk zo niet onmogelijk is voor alle belanghebbenden op dit moment een aanvaardbare oplossing te vinden. Voorstellen leiden enerzijds tot in stemming, anderzijds tot commen taar en tegenvoorstellen". Het college is niet van plan de genomen maatregel kost wat kost, door te zet ten. Men- heeft oog voor de belangen van de rechtstreeks betrokkenen, met daarbij in aanmerking genomen de beperkte omvang en aard van het verkeersprobleem. Wat dat betreft zeggen de omwonenden dat er vroeger nooit ongelukken ge beurden, maar sinds de afsluiting al twee. Zij wijzen ook op toenemende in teresse van verkeersdeelnemers voor de sluiproute Torenstraat, Neerweg, Peter van den Breemerweg en dat ondanks dat het moeilijk is, komende van de Middelwijkstraat, linksaf de Neerweg op te rijden. Onder de omwonenden zijn ruzie situaties ontstaan en aan de raadscom missie is het nu, het verlossende woord te spreken. Het college denkt aan herstel van de oude situatie met aan sluitend een verkeerstelling en „nauw lettend in de gaten houden". Woensdag 17 juni wordt op het plein voor de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan een verkoop gehouden van boeken en langspeelplaten. Het is een jaarlijks terugkerend gebeuren waar voor men dit keer 's middags van half drie tot half zes en 's avonds van half zeven tot negen uur terecht kan. De verkoop betreft boeken en lang speelplaten die uit de roulatie genomen zijn; de platen gaan weg voor één gul den per stuk. De uit de rails gelopen goederenwagon met de Soester brandweer vrijwilligers en de deskundigen van de spoorwegen. De ontspoorde wagon maakte deel uit van een goederentrein van circa vijf tien wagons. Vermoedelijk al bij het station Den Dolder is een wiel vastgelo pen van de betreffende wagon, waar door de rails over een grote afstand vernield werd. Eerst op de overweg in het Berkenlaantje werden de moeilijk heden groter, doordat de overwegvloer meegetrokken werd en dat was er dan uiteindelijk de oorzaak van dat de wagon enige honderden meters verder op naast de rails kwam te staan en vervolgens scheefzakte. Uit het opschrift op de wagon bleek dat er naphtaline in poedervorm in ver voerd werd en de stof werd bij navraag als explosief en brandbaar geken merkt. Daarop werd tot het nemen van vrij verstrekkende maatregelen besloten. Al het verkeer over de De Beaufortlaan werd verboden; de militairen in het Een in Soest wonende Turk nam van de bankrekening van een landgenoot vierduizend gulden op. Daar betaalde hij een gokschuld van tweeduizend gulden mee, om vervolgens de res terende tweeduizend gulden weer te vergokken. De rekeninghouder meldde het voor val aan de politie, die na enig speu ren de dader aanhield. Op de A. P. Hilhorstweg kwam in de nacht van donderdag op vrijdag een 21-jarige in Amersfoort wonende auto bestuurder in een droge sloot te recht; hij miste een bocht. Ondanks snijwonden in het gezicht ging hij lopend naar huis. Vandaar werd hij naar het ziekenhuis gebracht waar de wonden gehecht worden. Jessurunkamp werd aangeraden zich voorlopig maar in een uithoek van het kamp te gaan ophouden; het personeel van Chemco en de bewoners van dicht bij gelegen huizen werd aangezegd te vertrekken. Kamperende padvinders moesten weg. De politie kreeg assistentie van de Luchtmacht Bewakingsdienst, de ma rechaussee uit Soesterberg en van de spoorwegpolitie. Tot omstreeks acht uur in de avond duurde de afzetting. Daarna bleek uit metingen dat het gevaar nogal meeviel. Toen kwam het treinverkeer weer op gang. Tot dat tijdstip was het vervoer gaande gehou den met bussen. Wel werden de machinist van de goe derentrein de heer E. C. Foppen (34) uit Arnhem en de politieman H. Truin uit Soest voor onderzoek naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht. Zij vertoefden geruime tijd in de nabijheid van de ontspoorde wagon. Zij bleken echter geen giftige stoffen te hebben ingeademd. Er hing overigens wel een stanklucht, maar die bleek bij nader onderzoek af komstig te zijn uit de wagon achter de ontspoorde wagon. Het achterste deel van het treinstel werd teruggesleept naar Den Dolder; dat bleek alsnog mogelijk over de ontzette rails. Het voorste deel van de goederentrein reed op eigen kracht naar Amersfoort. Daar werd ook de ontspoorde wagon naar toe gebracht, nadat deze door enige grote kranen van het transport bedrijf v.d. Tol uit de Meern op een dolly was gezet. Op dat cruciale mo ment waren overigens de Soester brandweer vrijwilligers al vertrokken. De burgemeester woonde, evenals poli tiecommissaris Adema een groot deel van deze operatie bij. Het treinverkeer heeft nog geruime tijd hinder van deze ontsporing onder vonden, omdat de treinen tussen Den Dolder en Amersfoort over één rail geleid moesten worden. De herstel- werkzaamheden van de circa drie-en- een-halve kilometer rail zal nog wel enige tijd in beslag nemen. De PVO-jeugd, als boerendansertjes gekleed, had een aandeel in het slagen van de oude-ambaehtenmarkt op Hemelvaarts dag. Kinderen uit het publiek mochten meedoen. Schattingen dat er 30.000 a 50.000 mensen op Hemelvaartsdag de Oude-Ambach- tenmarkt rond de Oude Kerk bezocht hebben zullen velen niet vreemd voorkomen. Het was er ontzaglijk druk en, en dat lijkt ons het beste compliment voor de organiserende WV, het was er gezellig. Geen wanklank werd gehoord óók niet over het kleine organisatorische foutje dat er op de Peter van den Breemerweg kramen gezet waren op het smalste punt. De stroom voorbijgan gers kwam er herhaaldelijk helemaal tot stilstand, maar daar wond niemand zich over op. In de loop van de dag gingen er nog heel wat ballonnetjes de lucht in, maar dat waren voornamelijk „ongewenste" reizen en ze gaven nogal wat beteuter de kindergezichtjes te zien. Toen de officiële opening plaats vond, waren de meeste kramen nog wel „bereikbaar", maar een uurtje later was het overvol. Er moet goed zaken gedaan zijn met als vermoedelijke topper wéér de bal- lonnenkraam, waar geduldige ouders hun beurt afwachtten. Aan eten was er ook weer volop te komen: van Goudse wafels, al dan niet de „enige echte", tot kaas, honing, ijs en bruine bonen met „spekkies" toe. De oude-ambachten gingen niet verlo ren in de „gewone" marktverkoop en ook de „kunst", van „Hindelopen" tot de sneltekenaar kreeg volop belang stelling. Het is onwaarschijnlijk zoveel „leer" en „colliers" er aangeboden werden, terwijl dit keer de touwslager het bijzonder goed deed. Groot was natuurlijk ook de belangstel ling voor het schapen scheren, terwijl de molen De Windhond, het IVN, Groei en Bloei, het Rode Kruis en de wandel vereniging Olympia ook volop publiek kregen. De politie had een drukke, maar toch ook wel makkelijke dag. Men hield het verkeer „rollende", zoals dat heet. Parkeerplaatsen zijn er voor zo'n eve nement altijd te weinig, maar de bezoekers van „buiten" hebben daar geen problemen mee. Overigens kunnen de VW-organisa- toren ook terugzien op een geslaagd dauwtrapfeest. Daar namen dit keer circa 800 „vroege vogels" aan deel. Het meest verbazingwekkende daar van is altijd dat mensen die al jaren in Soest wonen, bijvoorbeeld nog nooit in het Pijnenburger bos zijn geweest. Ook wat dat betreft kunnen de VVV-ers nog jaren vooruit met de organisatie van dit Hemelvaartsdag evenement. Kunststof, met een randloze onderkant. Een harmonie van stijl, pasvorm, comfort en „perfecte afpassing". Alleenvertegenwoordiging voor Soest Gediplomeerd optometrist - Lid OV De niet meer uit Soest en wijde omge ving weg te denken markt werd om half elf officieel door burgemeester Scholten geopend. De voorzitter van de jubilerende plaatselijke VW, de ver eniging bestaat 75 jaar, de heer B. van Os heette hem welkom. De burgemeester constateerde, en dat deed hem zichtbaar veel genoegen, dat er in Soest ondanks de grote financiële problemen, toch nog wel het een en ander kon. Hij complimenteerde de or ganiserende WV-ers en liet daarna een ballonnetje op. Dat ging vergezeld van de beste wensen voor een geslaag de markt. Zijn voorbeeld werd gevolgd door de organisatoren en wat officieel genodigden. In een van de vele verkiezingsfolders van de PvdA stond de zin: Wat ge beurt er nou Nederland? Met deze vraag en de daaropvolgende bood schap wilde de partij de kiezers aan sporen om op deze partij te stemmen. Vorige week woensdagmiddag rond vijf uur ontspoorde op het baanvak Utrecht/Amersfoort tussen de stations Den Dolder en Soestduinen ter hoogte van het Jessurunkamp een wagon van een goederentrein. Aanvankelijk werd er nogal verward gereageerd. Enerzijds verboden de politie en de Soester brand weer passanten gebruik te maken van de de Beaufortlaan vanwege explosie gevaar, maar op hetzelfde moment passeerde een volle passagierstrein, met uit de ramen en deuren hangende [soms rokende] reizigers. Later bleek dat te berusten op verkeerd inschatten van de situatie door de dienstgeleiders van Den Dolder en Amersfoort. Zij negeerden een opdracht van hogerhand [uit Blauw kapel] dat het treinverkeer totaal gestopt moest worden. De Soester politie bracht bij Soestduinen twee uit Amersfoort vertrokken treinbestuurders tot inkeer. Daarbij was heel wat onbegrip weg te werken. De gebroken as van de ontspoorde wagon

Soester Courant | 1981 | | pagina 3