Sportstichtingsbestuur wijst tariefsverhogingen af Buitenkansje voor 60 en 65 ers yf y GROOT FORMAAT, vraagt: uw aandacht voor: Betere behandeling honkballers Na 7 jaar vragen: Trainingsuren voor korfballers in Beukendal WALET bv V^erkeniT^ SIERADEN ALS OCCASIONS Aaron Sassoon Soester dorpshuizen staan „rood" Eemland - probleemland? Wie niet weg is is gezien, door Foto Swager GEMEENTE Verleende bouwvergunningen Aanvragen Huursubsidie Openbare vergadering gewest Eemland Diefstal siervelgen opgelost Dit moet je zien! Geweldige JACKS voor vrijetijdskleding Tentoonstelling in „Groeneveld" mÊt WEKELIJKS OP DE MOOiSTE, GEKSTE OF LEUKSTE PLAAT. 5 Soester Courant van woensdag 3 juni 1981 5 (Niet-gebonden besluiten) Verlening d.d. 27 mei 1981. bouwen van een dienstwoning en het vergroten van een garage/berging op een terrein gelegen aan de Prins Bernhardlaan (kadastraal bekend gemeente Soest, sectie K., nrs. 1815 en 1817) verbouwen van een woning met garage op een terrein gelegen aan de Heuvelweg21 (kadastraal bekend gemeente Soest, sectie A., nr. 2656). Ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheids Beschikkin gen (Wet Arob) kan de natuurlijke of rechtspersoon, die door het besluit rechtstreeks in zijn belang is getroffen, binnen 30 dagen na dagtekening van de beschikking bij het college van b. en w. een gemotiveerd bezwaar schrift indienen. Aanvragen om Huursubsidie kunnen worden ingeleverd bij de afdeling Maatschappelijk Werk en Huursubsidie, Lange Brinkweg 79. Men dient er voor te zorgen dat bij inlevering van de aanvraag, de „verhuurders- verklaring" wordt ingeleverd. Deze moet zijn ingevuld en ondertekend. Formulieren zijn verkrijgbaar bij genoemde afdeling en bij het gemeen telijk INFOrmatiecentrum, Steenhoffstraat 9a. INFORMATIES: INFO-CENTRUM, STEENHOFFSTRAAT 9a, TELEFOON 02155-22555. OPEN MAANDAG t/m VRIJDAG VAN 10.00 -12.30 - 13.30-17.00 UUR De afwijzing van de tariferingscom missie van de sportstichting om de honkbalvereniging Knickerbockers de kosten voor gas, licht en water te vergoeden, is door het sportstichtings- bestuur niet overgenomen. Daar vindt men dat de honkballers, die een eigen akkommodatie missen, behandeld moeten worden als de zaalsporters. In de vorige week gehouden vergade ring van het sportstichtingsbestuur wees een vertegenwoordiger van de honkballers op het onjuiste standpunt van de tariferingscommissie. De honkballers zijn van mening dat zij niet als de meeste andere clubs, be schikken over een eigen kantine, geen entreegeld kunnen heffen en ook geen inkomsten hebben uit reclame langs de velden. De Knickerbockers maken al sinds jaren gebruik van de S.O.Soest- akkommodatie; zowel wat betreft de kleedgelegenheid, het veld als de kan tine. De-inkomsten van de kantine en de reklameborden gaan naar S.O.Soest. De tariferingscommissie oordeelde echter dat de baten van entreegelden en reklame voor de honkballers „niet onbereikbaar" zijn. Het sportstichtingsbestuur nam deze opvatting niet over. „De argumentatie is onjuist", zei de voetbalvertegen- woordiger. „De baten zijn wel degelijk onbereikbaar, want ze komen terecht bij de voetbalclub". Het pleitte daarom om een behande ling als de zaalsporters, die voor licht, gas en water ook niet hoeven te beta len. Ook de basketbalvertegenwoordiger zei het billijk te vinden als de honk ballers in de kosten tegemoet geko men worden. Tennisvertegenwoordiger Dooper wees op de gelijke hoogte van de passe-partout afdracht voor de veld- en de zaalsporters. „De veldsporters", aldus Dooper, „hebben de opbrengsten van de rekla me en de kantine, maar juist die ontbreken voor de honkballers. Moeten de honkballers toch betalen voor gas, wateren electra, dan zullen wij via het passe-partout systeem onderscheid moeten gaan maken". De tariferings commissie gaat zich, nu opnieuw bera den. Na zeven jaar achter elkaar tevergeefs bij de zaalruimtecommissie van de sportstichting om trainingsuren in de sporthal Beukendal verzocht te hebben, krijgen de beide Soester korfbalverenigingen nu toch eindelijk wat hen al ja ren toekomt. Daarvoor is een ingrijpen van het stichtingsbestuur nodig ge weest, dat niet akkoord is gegaan met de argumentatie van de commissie. De ze commissie vindt dat de handbalvereniging BDC bij het afstaan van uren op de woensdagavond, organisatorische problemen zal krijgen. Om daar zo veel mogelijk aan tegemoet te komen, vragen de korfballers twee minder ren dabele uurtjes van zes tot acht. De vertegenwoordigers in het stichtings bestuur van het voetbal, tennis, basketbal, badminton en uiteraard korfbal, besloten unaniem de altijd geweigerde faciliteit nu wel te verlenen. In de vorige week gehouden vergade ring van het sportstichtingsbestuur wees korfbalvertegenwoordiger, de heer L. C. van Vliet, op het feit dat het om meer dan driehonderd korfbal lers gaat, tegen circa tweehonderdze ventig handballers. Beide vereni gingen moeten in verband met de af metingen van het veld, van de sport hal gebruik maken voor de zaalcompe titie. Beide clubs ook zijn van ori gine veldsporters, dit in tegenstelling tot basketballers en volleyballers die specifieke zaalsporters zijn. „Wij willen", zei Van Vliet, „de hand ballers niets afnemen. Zij kunnen van de korfballers twee trainingsuren krijgen in de sportzaal De Bunt op de donderdagavonden". De handballers kunnen al jaren voor hun training op de woensdagen gedu rende ÏO1/^ uur in Beukendal terecht; de korfballers zijn daar nooit aan bod gekomen. Het argument van de handballers, dat zij nu al bindende afspraken gemaakt hebben met trainers voor de woensdag avonden, noemde van Vliet ongeloof- Voor uw: BRUILOFTEN - PARTY'S RECEPTIES KOUDE BUFFETTEN RESTAURANT SOESTER NATUURBAD Van Weerden Poelmanweg 4 SOESTDUINEN - Tel. 02155-13156 Van een eenvoudige huzarensalade tot een uitgebreid koud buffet: onze keuken is gespecialiseerd in exclu sieve schotels voor uw party thuis, uw bedrijf enz. waardig en zeker ook voorbarig, zo lang de definitieve toewijzing van de zaalruimten niet heeft plaatsgevon den. En zover is het eigenlijk nog steeds niet. De voorzitter van de zaalruimtecom missie, de heer J. van den Brakel, verdedigde het standpunt van zijn commissie met de opmerking dat men in Soest slechts kan beschikken over één sporthal. „Het trainingsschema van BDC is nu eenmaal in de loop der jaren zo ge groeid en wij zien geen kans daar verandering in te brengen", aldus Van den Brakel. Dat zagen de eerder genoemde ver tegenwoordigers van de andere spor ten wél. „Het verzoek van de korf ballers is gerechtvaardigd", zei de heer H. Wilhelm (voetbal) en de heer B. M. Dooper (tennis) vond dat het meer dan tijd werd om veranderingen in het al jaren bestaande schema door te voeren. „Het „gewoonte "-argu ment wordt anders ieder jaar ster ker", aldus Dooper. De tennisvertegenwoordiger betreur de het dat de handballers niet zelf het gebaar van het afstaan van de twee uren hadden gemaakt. Meerdere bestuurders vonden ook dat op wat langere termijn de handballers wat eerlijker zullen moeten delen met de korfballers. In dat verband wees de heer Dooper op de geldelijke bijdrage via het pas se-partout systeem, die voor alle ver enigingen even hoog is. „De een kan niet meer rechten laten gelden dan de ander", zei Dooper; een standpunt dat door allen gedeeld werd. Nadat sportstichtingsdirecteur Hil- horst nog een vergeefse poging ge daan had Beukendal „veilig te stellen" (Hilhorst vond dat de gebruiks-crite- ria aangetast werden) en voorzitter Plomp alsnog een slag om de arm hield door te wijzen op mogelijke onover komelijke financiële consequenties voor BDC, besloten de stichtingsbe stuurders het korfbalverzoek te steu nen. Het bestuur van de sportstichting heeft net als de deelnemersvergadering de verhoging van de tarieven voor de sportkeuring en de passé-partouts onaan vaardbaar genoemd. Men is van mening dat het juist de taak van het sport stichtingsbestuur is aan te geven waar de sport bezuinigen kan en moet, na dat de raad vastgesteld heeft welk bedrag de sport dient op te brengen. Overi gens is het bestuur van mening dat de verenigingsbijdrage in de afgelopen jaren reeds enorm gestegen is; in de laatste drie jaar zelfs 54%. Het bestuur van de sportstichting heeft er alle begrip voor dat er in de be nauwde financiële situatie van de ge meente op verantwoorde wijze verbe tering gebracht moet worden. Maar de sportsektor zal volgens de voorstellen van burgemeester en wethouders on evenredig zwaar moeten bijdragen. „Zij zou", zei de heer H. Wilhelm, voetbalvertegenwoordiger in het sport stichtingsbestuur, tijdens de vorige week gehouden vergadering, „uitein delijk de grootste bijdrage aan in komstenverhoging moeten leveren. In 1984 liefst 280.000 gulden, zijnde onge veer 38% van de totale extra opbreng sten en daarmee verreweg het groot ste aandeel". Wilhelm wees ook op het wegvallen van de één miljoen investering voor de atletiekaccommodatie, waardoor reeds een jaarlijkse lastenverminde ring van honderdduizend gulden be reikt wordt. Bovendien zijn reeds enkele jaren de tarieven met meer dan de normale in dex verhoogd, met als uitdrukkelijke argumentatie „dat dit de bereidheid van de sportverenigingen uitdrukte om extra lasten te dragen ten behoeve van de kreatie van nieuwe akkommo- datievoorzieningen in de toekomst". Dit geldt thans eigenlijk eens te meer en het is daarom ook nu de overwe ging voor het sportstichtingsbestuur, omdat investeringen nu geheel achter blijven, om de voorgestelde tariefsver hogingen af te wijzen. De voorgestelde „dubbele" ronde voor de sport is een te zwaar offer en het legt de sport onevenwichtig zware las ten op. „Wij zien", zei Wilhelm, „thans spoed- heidshalve af van uitgebreide onder bouwingen van ondermeer: a. sport als waarde op zich en vorm van vrijetijdsbesteding en met name als preventief jeugdwelzijnsbeleid; b. de enorme groei van de sport in het afgelopen decennium; c. de finan ciële aspekten van de enorme inzet van vrijwillig kader; d. door het wegwer ken in de zeventiger jaren van een aantal achterstanden in akkommoda- tiebehoeften zijn de lasten de laatste jaren mede daardoor relatief sterk ge stegen, hetgeen in de toekomst zal verminderen; e. uitstel van investerin gen tot extra lasten zal leiden in de toekomst; f. dat de voorgestelde las tenverzwaring zeer wel géén effect zou kunnen sorteren en zelfs zou kun nen leiden tot minder inkomsten ten gevolge van minder leden". De sportbestuurders geven de raad daarom in overweging „de verdeling van de pijn" evenwichtiger te sprei den over de verschillende beleids- sektoren. Dat kan naar hun mening geschieden door het, door de sportsektor op te brengen, netto bedrag te verminderen en door de realisatie van de reeds geplande investeringen alsnog op te nemen op de lijst van vervangingen en uitbreidingen. Het sportstichtingsbestuur wil aan de hand van het door de raad vastgestel de bedrag zélf bepalen op welke pun ten bezuinigd wordt. Het bestuur is van opvatting dat het met name daartoe in het leven is ge roepen. „Wij moeten", zei Wilhelm, „eerst de kans krijgen ons eigen huis aan te vegen. Wij rekenen op vertrouwen". Bouw- en Onderhoudsbedr. Kantoor en werkplaats Industrieweg 10 Soest Postbus 171 Tel. 02155-17797-19260 REDDHF Vooral uw Bouwwerken Onderhoudswerken Verbouwingen Vraag eens vrijblijvend prijsopgave! Wij hebben schitterende gouden armbanden, chokers, han gers, ringen, horloges (met en zonder gouden band), munten e.d. voor 50 procent onder de normale prijs. Kijkt u daarom regelmatig in onze goud-etalage, bij occasions. diamantair - juwelier Laanstraat 18 Baarn Rembrandtlaan 13 Soest Het tekort van het dorpshuis De Borg in Soest en het Dorpshuis in Soester- berg heeft zo'n omvang aangenomen, dat het gemeentebestuur zich hierover ernstig zorgen maakt. Het structurele tekort van De Borg wordt geraamd op een bedrag van 300.000 gulden per jaar, dat van het Soesterbergse Dorpshuis op 50.000 tot 60.000 gulden. Burgemees ter mr. Paul Scholten deelde dit woens dagavond mee in de vergadering van de financiële commissie. In een brief aan het gemeentebestuur heeft het stichtingsbestuur van De Borg deze ontwikkeling bekendge maakt. Het college van burgemeester en wethouders beraadt zich nu met de besturen van beide dorpshuizen over de maatregelen die genomen moeten worden om het tekort zoveel mogelijk te beperken, liever nog terug te drin gen. „Het gaat er in deze voor Soest financieel zo moeilijke tijd om, dat een grondige aanpak is vereist", aldus de burgemeester. Het college overweegt het inschakelen van een extern adviseur die de ontwik kelingen op een rij moet zetten en aan de hand daarvan mogelijkheden moet aandragen voor een drastische aanpak van de problemen. Overigens zal de gemeenteraad hierover moeten beslis sen. Dit zal mede moeten gebeuren aan de hand van de notitie die burgemees ter en wethouders met betrekking tot de dorpshuizen-problematiek zullen opstellen (Overhees 2). In tegenstelling tot de meerderheid van de commissie ruimtelijke orde ning, is de financiële commissie wél akkoord gegaan met de herziening van de tweede fase van het bestemmings plan Overhees 2. De financiële com missie vond de financiële opzet van het plan niet zo vaag, dat het niet gereali seerd zou kunnen worden. Het was juist die opzet, die de meerderheid van de commissie ruimtelijke ordening te vaag en daarom te wankel vond om daarop de realisering van het plan te baseren. Weliswaar had ook de financiële com missie liever een gunstiger exploitatie- opzet gezien, maar met het oog op de problemen met betrekking tot het grondbedrijf is dat nauwelijks of niet mogelijk. De risico's die er nu nog inzitten, zijn naar het oordeel van de commissie berekenbaar en niet zo groot, dat daardoor de woningbouw in Overhees 2 gestagneerd moet worden. Als gevolg van de herziening van het plan kunnen méér huizen gebouwd worden dan in de oorspronkelijke op zet. In het bouwprogramma is het aantal woningen opgevoerd, tot 284, verdeeld in 89 premiekoopwoningen 10 vrije sectorwoningen; 2 woningen voor minder-validen; 44 tweékamer- woningen; 56 driekamerwoningen en 83 woningwetwoningen. Het gemeente bestuur wil het bouwplan met grote voortvarendheid verder voorbereiden en uitwerken, zodat medio juni de bouwaanvragen kunnen worden inge diend. In dat geval is het mogelijk dat nog dit jaar de bouw kan beginnen. Indien dit niet zou kunnen, moet op nieuw rente bij schrijving plaatsvinden, wat ongetwijfeld een niet-sluitende ex ploitatie-opzet tot gevolg zal hebben. Dat is onverantwoord, aldus het ge meentebestuur. In het stadhuis te Amersfoort wordt op woensdag 10 juni, aanvang 20.00 uur, een openbare vergadering gehou den van het Gewest Eemland. Aan de orde komen ondermeer de werkgele- genheidsproblematiek van het ge west; de geregionaliseerde brand weerorganisatie en het recreatiebasis plan. Wat de werkgelegenheid betreft zal de nota: „Eemland: werkloos toe zien?" in de discussie betrokken wor den. Over het recreatiebasisplan zal een uit spraak gedaan moeten worden over de bestuurlijke vormgeving. Er zijn vier mogelijkheden: l. het stichten van een recreatieschap; 2. het vormen van een beheerscommissie; 3. het stich ten en beheren van bestaande en nog te realiseren objecten aan de afzon derlijke gemeenten over laten; 4. het aansluiten bij een bestaand recreatie schap. De voorkeur van het dagelijks bestuur van het gewest gaat uit naar moge lijkheid vier. De diefstal te Soesterberg van vier siervelgen van een personenauto is op gelost. De drie daders werden in ver band met een andere zaak aangehou den door de politie te De Meern en bekenden ook dit geval. Zij wonen in Montfoort en Vleuten. m v.WeedestraatTF tel.12424 Soest De Rotary Club Baarn-Soest organi seert ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan in samenwerking met de ver eniging Vrienden van Eemland een tentoonstelling in Kasteel Groeneveld te Baarn. Op dinsdag 23 juni, 's avonds om 20.00 uur zat Bert Garthoff deze expositie openen. Het gaat om een permanente, mobiele tentoonstelling waarvoor de benodigde apparatuur en het tentoonstellings materiaal door de Rotary, is ter be schikking gesteld. Rotary-leden maak ten ook dia's van Eemland die in Groeneveld te zien zullen zijn. Doel van de expositie is meer begrip te wekken enerzijds voor de problema tiek van het verdwijnend natuurgebied Eemland, maar anderzijds óók voor de problemen van de boeren in dit gebied en de op handen zijnde ruilverkave ling. Op verhelderende wijze wordt de geschiedenis van de karakteristiek open poldergebieden rond de rivier de Eem in beeld gebracht. Eemland, eens een rustig, vochtig en open polderge bied, was wijd en zijd bekend als een zeldzaam weidevogelgebied. Ook trof Foto: Sven Nyegaard, Eemnes men er plantensoorten aan, die elders niet voorkwamen. Verder specifieke diersoorten als de rugstreeppad en de zwanemossel. Verstedelijking, ont watering, bemesting en dergelijke za ken, verarmden Eemland al enorm. Desondanks is het nog steeds een rijk landschap. Een aantal weidevogels is evenwel helemaal of bijna helemaal verdwe nen. Velduil en roerdomp ziet men er niet meer; de kemphaan, de gele kwik staart en de kwartelkoning zijn zeld zaam. Door ruilverkaveling dreigt het reste rende natuurgebied in stukken ge scheurd te worden; door wegenaanleg en mogelijk nieuwe boerderijen kan het laatste restje Eemland voorgoed verloren gaan. De tentoonstelling geeft een helder beeld van de huidige situatie en de bedreiging. Tot 7 juli kan men ervoor in Kasteel Groeneveld terecht; daarna gaat de tentoonstelling „op reis" en dan zullen tot Kerstmis van dit jaar, alle gemeen ten van Eemland bezocht worden. Als het aan Foto Swager ligt komen binnenkort de honderden 60 en 65 ers die Soest telt er zeer gekleurd op te staan. Zeer binnenkort, nog deze maand, zal Foto Swager via een advertentie de periode bekend maken waarin 60 en 65 ers de foto-zaak kunnen binnenstappen en er gratis, zonder verplichtingen en i welke bijkomende kosten dan ook, een even grote als fraaie kleurenfoto kun- nen laten maken. Welke filosofie schuilt er achter dit exclusieve en in de foto-branche toch wel ongebruikelijke gebaar? De heer P. Swager: „Het is wat ons betreft niets meer en niets minder dan een geste. Wij hebben daarvoor vooral op ouderen gemikt die. in tegenstelling tot jongelui, minder in de gelegenheid zijn met vakantie te gaan. Juni is een zonnige maand, en met een gratis kleurenfoto in het vooruitzicht heeft men tevens „een reisdoel". De 60 en 65 ers die in de maand juni in Soest verblijven zijn in de periode dat de actie van het gratis gekleurde va kantie-presentje wordt gehouden bij ons van harte welkom. Slechts één voorbehoud: op maandag is onze zaak gesloten". Los van de 60 en 65 ers-actie breekt er voor Foto Swager een bijzonder drukke tijd aan. De foto-handel telt in de vakantie-maanden vele spitsuren. Iedere vakantie-ganger wil er in zijn of haar vakantie gekleurd of zwart wit op staan en dus worden er duizen den foto-rolletjes gekocht die, wanneer ze zijn volgeschoten, moeten worden ontwikkeld en afgedrukt. Zeer recent heeft het programma „Koning Klant" aan dit onderwerp uitvoerig aandacht besteed. Niet met alles wat daarin werd ge steld is de heer P. Swager het eens. „Men heeft" vindt hij „te weinig stil gestaan bij bepaalde aspecten die ook bij ontwikkelen en afdrukken van be lang zijn. Wij werken sinds vele ja ren samen met de ontwikkel- en af- drukcentrale Tip-Top-Color. Naast het leveren van een kwaliteitsproduct doen wij er alles aan te voorkomen dat belichte filmrolletjes door welke oorzaak dan ook zouden kunnen zoek raken. Verder is van ons bekend dat wij behalve de kwaliteit snelle lever tijden hebben. Wie voor woensdag bij ons een of meerdere belichte filmrol letjes komt inleveren kan er van op aan dat nog in dezelfde week de kleu ren of zwart-wit-foto's in het vakantie album kunnen worden geplakt. In te genstelling tot vele vergelijkbare ont wikkel- en afdrukcentrales is het bij ons mogelijk foto's zowel mat als glanzend te laten afdrukken. On danks al deze grote en kleine voor delen geen verhoogde aanslag op de portemonnaie van de vakantie-gan- gers". De mooiste, de gekste, de leukste Dat niet uitsluitend 60 en 65 ers bij Foto Swager in de belangstelling staan blijkt ook uit een andere actie. Onder het motto „DE MOOISTE, GEKSTE OF LEUKSTE PLAAT, WEKELIJKS DOOR ONS OP GROOT FORMAAT" hebben de Foto Swager-klanten een kans op een gratis miniposter op het formaat 28/35. Een miniposter die dan een kanjer van een afdruk zal zijn van de foto die door medewerkers van Foto Swager werd aangewezen als de mooiste, gekste of gewoon leukste foto die men in één week voor ontwik kelen en afdrukken kreeg aangeboden. Een actie die tot eind december zal duren, en waarbij de onderwerpen van de weekwinnaars gedurende zeven da gen in de etalage van foto Swager te bewonderen zullen zijn. Een actie waarbij bezitters van een voudige foto-toestellen niet bij voor baat kansloos zijn. De heer P. Swager: „Het gaat bij de wekelijkse minipos- ter-wedstrijd zeker niet om de tech nische kwaliteit van de foto. Bij de beoordeling staan begrippen als mooi, gek en leuk voorop. Het oog en de fantasie van de fotograaf zijn bepalend voor de uitslag. Of de foto met een camera van duizend of van vijftig gul den werd gemaakt is volstrekt onbe langrijk. De kansen zijn voor iedereen gelijk, alleen je moet voor het thema wel het juiste oog hebben' Dat Foto Swager in de Van Weede- straat niet alleen oog heeft voor al les wat met foto en film te maken heeft blijkt uit het vakmanschap waar mee ook de komende acties zijn opge bouwd. Dat het daarom in de komen de zomermaanden tussen de foto- en filmconsument en Foto Swager zal „klikken" is een zekerheid waaraan niet getwijfeld hoeft te worden.

Soester Courant | 1981 | | pagina 5