ie i: Na 62 jaar grondig zaken doen: H. van Asch B.V. in splinternieuwe behuizing h id op oor :EN: een "uwe ï/of tom iom %e i een Henk van Asch Wim van Asch (Van Asch compleet r i Film: „Weg voor een weg" Opa Henk van Asch De man, die het bedrijf in 1919 stichtte. 16 1/ Soester Courant van woensdag 10 juni 1981 17 De huidige directeur sinds 1977 Er is ooit een Henk mee begonnen en er is nog steeds een (andere) Henk mee bezig. De Henk van vandaag zit in een modern nieuw kantoor. Nuchter ingericht. Funktioneel, zonder flauwekul. Die laatste twee eigenschappen zullen ongetwijfeld ook op Opa Henk van toepassing zijn geweest, maar de oprichter, in 1919, heeft het zonder de panden en ma chines moeten doen, die het wegenbouwbedrijf, annex transportbedrijf H. van Asch B.V., nu ten dienste staan. ,,Ja, de tijden veranderen nu eenmaal, dus verander je mee. „Opa is begonnen met paard en wagen, en dat was voor die tijd zo slecht nog niet", aldus Henk van Asch, de direkteur van de jaren tachtig. H. van Asch B.Vis al 62 jaar druk met grond van Soest en de wijde wereld daaromheen. Het nieuwe pand van H. van Asch B.V. aan de Industrieweg 37 De huidige leider van het bedrijf werd in 1950 geboren. Na de Mulo en M.T.S. maakte hij de H.T.S. af, afdeling weg en waterbouwkunde. Hij had niet di rect belangstelling voor de overname van het grondbedrijf. Toch maakt hij een tevreden indruk: „Oh ja hoor, het bevalt me uitstekend en het gaat goed, maar het is toch anders gelopen, dan ik me had voor gesteld' De oorzaak is simpel genoeg. Er diende te worden opgevolgd. Vader van de huidige direkteur. Wim van Asch leidde het bedrijf tot 1977. Niet alleen zand ,,Het gekke is, dat veel mensen den ken, dat wij alleen maar met bakken zand rondrijden". De heer van Asch, huidig directeur van Van Asch B.V., aannemers van grond en wegenbouwwerken, dat in de eerste plaats, annex transportbedrijf, kijkt er wat verbaasd bij, als hij dat vertelt. ,,We zijn al 62 jaar druk met de grond van Soest, weet je, we graven, maken gaatjes, zoals wij dat plegen te zeggen, maken complete bouwplannen rijp, be straten, verzorgen het hele riolerings- net, en, heel wat anders, bestrijden in opdracht van Rijkswaterstaat vele gladde wegen en dan rijden we ook nog met vrachtwagens rond ja, met grond erin. Want grond, die je ergens uit haalt, moet ergens anders heen, nietwaar, nou en dan denken veel mensen, dat we alleen maar met zand rijden' Maar we doen wel een beetje meer. De toekomst ligt open voor veel zaken, waar we iets kunnen betekenen. Ik denk aan b.v. Overhees II. Dat zou ik een magnifieke opdrachten vinden' Optimist Henk van Asch, maar ook scherp. Weet precies waar het om gaat, wat hij kan met zijn mannen en wat hij wil. Zijn Opa en zijn Va der zijn hem erin voorgegaan. De familie van Asch bestaat uit rasechte Soester grondspecialisten, die je op hun terrein geen knollen voor citroenen hoeft te verkopen. Van Henk tot Henk Over Opa: „Zijn vrouw, onze Oma, leeft nog. Welke echte Soester kent Tante Aal niet? Sinds 2 maanden verblijft ze in Mo lenschot. Oma is 86 jaar, maar nog zeer recht van lijf en leden, en met een helder verstand. Ze weet het nog als de dag van gisteren, dat haar Henk, vanuit hun boerenbedrijf je, met één koe en één paard, aan de Beuken laan, waar nu het kruispunt Beuken- laan/Dalweg ligt, met het eerste kar wei, begon. In 1919, Soest was nog een „durrepie". Opa's eerste werk, was eigenlijk, het wegslepen van bomen uit het bos. Een beetje later kwam daar het trans port van zand bij, en van lieverlee breidde dat werk zich uit tot graven en vlakmaken. Uiteraard ja, met hand werk, paard en wagen; hoe anders?" De Henk van vandaag is, zoals dat heet ING. Zijn grootvader had de di ploma's zeker niet nodig. Toen ging alles vanzelf. Kon je ondernemen wat je wilde, bewees je je vakmanschap gewoon in de praktijk. Dat is over. van 6 m. 6 Grote roldeuren, die zich verticaal laten openen, zorgen voor een zee van ruimte, waardoor de ma chines en de vrachtwagens vrij entree hebben. De kantoorruimten zijn rustig, effec tief en gezellig. Een hoge zendmast voor de deur verraadt de moderne op vattingen van de huidige directeur. Snelle communicatie met de mensen langs de weg via de mobilofoon vindt de heer Van Asch van levensbelang. „Het werkt perfect en de investering is volkomen verantwoord". Het lijkt ook wel nodig, die verbinding, want het wagen- en machinepark van Van Asch bestaat maar liefst uit: 1 dragline, 2 hydraulische kranen, 3 loaders, 7 vrachtwagens en diverse kleinere machines. Het 24 man tellen de personeel bestaat uit: een directeur, een bedrijfsleider, een boekhouder, 5 chauffeurs, 6 machi nisten, 8 grondwerkers en 2 straat makers. Alles met elkaar staan ze voor de vol gende werkzaamheden Alle soorten grondwerken, aanleg van rioleringen, bestratingen, het bouwrijp maken van diverse bestemmingsplan nen, het ontgraven van bouwputten en het slopen van gebouwen. Zeer recent bewijs was de vliegensvlugge manier waarop Van Asch B.V. het bedrijfs pand van de Fa. Ter Horst aan de Nieuweweg van de wereld hielp, om plaats te maken voor een fonkelnieuwe Ter Horst. Maar dat is een ander verhaal. Verder worden er ook verhuurd: drag lines, hydraulische kranen, laadschop- pen, vrachtauto's, auto's met laad- kraan, trilplaten, compressoren en rij platen. De nieuwe Van Asch werd ontworpen door het Soester Architectenbureau Voskuilen en het werd gebouwd door het Soester Bouwbedrijf G. W. v.d. Grift B.V. „Kijk, dat bedoel ik nou", besluit di recteur Henk Jr. „Toen mijn vader in 1977 overleed, en ik besloot om met de zaak door te gaan, kwam ik als echte Soester in een bedrijf van een echte Soester. En ik denk, dat mijn moeder het erg met mij eens is als ik hoop, dat wij Soesters in de toekomst veel voor elkaar zullen kunnen blijven betekenen, zeker als het gaat om de plaatselijke werkgelegenheid". Officiële Opening Vrijdag 12 juni a.s opent de Burge meester van Soest, de Edelachtbare heer Mr. Paul Scholten, het echte Soes ter bedrijf van de echte Soester Ing. Henk van Asch. Om 16.00 uur, waarna ook u ter receptie kunt gaan. Een receptie die, zoals het in de uitno digingskaarten staat, speels overloopt in het Open Huis. Er ligt voor ieder een, ook voor de jeugd, een leuk pre sentje klaar. Van Asch gaat door met grondig za ken doen. Aanneming van I Bouwrijp maken terreinen Aanleg rioleringen Drainage Bestratingen I Taludbestratingen E rf verhardingen I Onderhoud Industrieterreinen Aanleg Geluidswallen I Grondwerk t.b.v. woningbouw Aanleg en onderhoud schoolpleinen I Renovatie van rioleringen Transporten Bouwwegen I Gladheidsbe strijding Verhuur van: Draglines I Hydraulische kranen Laadschoppen - Vrachtauto's Auto's met laadkraan Trilplaten Compressoren Rijplaten I Ontwerp van I Rioleringen Bestratingen I Drainage Leveringvan: Diverse stenen, tegels t.b.v. bestratingen, rioleringsbuizen, zand, grond, grind en tuinaarde. Rioleringswerkzaamheden met behulp van een zgn. „dieplepel". Foto: Herman van Dam Een van de talrijke hydraulische werkpaarden, die 't machinepark van Van Asch, rijk is. Houten noodkeet „Kijk, grond kopen is niet moeilijk en die grond bewerken, gaat ons ook ta melijk vlot af, maar op zo'n lap grond van 8000 m2 een nieuwe toekomst bou wen, dat is andere koek. We hebben het heel voorzichtig aangepakt in die tijd. Eerst maar een houten nood- keet erop gezet en later een loods. Die staat er nog. En pas een hele tijd later, hoewel het natuurlijk wel altijd in je gedachten meespeelde, zijn we de plannen gaan maken voor de nieuwbouw. We konden daar ook wel wat concreter over gaan praten, want we hadden inmiddels de Fa. Kuijer van de Ferdinand Huijcklaan overgeno men en ons bedrijf groeide daardoor in één klap van 12 naar 18 man. Er was genoeg werk en toen we ook nog een onderhuurder vonden voor de ver dieping, de Fa. Yves Rocher, hebben we de knoop doorgehakt. En kijk nou eens, goedhe?" Trots Het is niet alleen de directeur, die trots is op het nieuwe pand aan de Industrie weg 37. Het hele team van nu 24 man, is er erg gelukkig mee. Het gebouw is groot. Vooral de hal is indrukwekkend; 500 m2 bij een hoogte Aal hield de boel bij elkaar „Jammer genoeg zijn zowel mijn Opa als mijn vader te jong gestorven. Opa met 60 jaar en mijn vader met 55 jaar. Toen Opa overleed in 1955, was het zijn vrouw Aal, die de boel echt goed bij elkaar heeft weten te houden. Samen met haar zoons, Wim, Jan en Bep zijn ze keihard doorge gaan. Door gunstige omstandigheden, kwam zoon Jan aan werk in Zutphen en Deventer. Van Asch sloeg de vleu gels wat verder uit. Jan heeft het daar ook doorgezet en uitgebreid. Aal, Bep en Wim bleven zich bemoeien met alles wat er in en om Soest gebeurde. Het bedrijf in Zutphen bestaat nog, maar helaas kan Jan er zich om ge zondheidsredenen niet meer mee be zighouden". H. van Asch B.V. moest wijken voor de doortrekking van de Dalweg. I IVan Beukenlaan naar Industrieweg is een verhaal op zich, dat op smal- film werd vastgelegd door de heer A. v.d. Dijssel. IDe film, die als titel meekreeg „Weg voor een weg" wordt in een spe ciaal tot bioscoop omgebouwd hoekje van de nieuwe hal, regelmatig vertoond tijdens het Open Huis op vrijdag 12 juni a.s. van 17.00 uur tot I 20.00 uur. j] Ook is er een fraaie foto-tentoonstelling te bewonderen. Groei na de oorlog Het bedrijf is pas na de 2e wereld oorlog stevig gaan groeien. Er was 'n hoop te doen, de ruilverka velingen kwamen aan de orde, er moest veel werk worden verzet. De eerste machines kwamen, zoals de eerste dragline in 1950; het tran sportbedrijf kwam lekker op gang, er werd een G.M.C. aangeschaft. Het be gon goed te lijken. „Die eerste drag line is nog gemaakt door machine fabriek Smink, die aan de Beetzlaan heeft gezeten'deelt Henk Jr. mee. In 1969 trad Bep uit, en zette Wim de zaak alleen voort. In 1967 kwamen de eerste berichten over de mogelijkheid, dat de Dalweg zou worden doorgetrokken. En de pan den van Van Asch stonden precies daar, waar een groot kruispunt was gepland. Zeg maar gerust, dat de Dal weg voor de Fa. van Asch, en zeker voor mijn vader, een lijdensweg is ge worden. Akkoord, uiteindelijk hebben we het werk zelf van A tot Z mogen uitvoe ren, inclusief de tunnel, maar de on derhandelingen over de onteigening, zijn niet in vaders koude kleren gaan zitten. Kijk, bewijzen kan je zoiets toch niet, maar ik denk wel, dat zijn gezondheid er flink onder heeft gele den. Het stukje historische grond, dat hij met have en goed moest gaan verlaten, was hem uiterst dierbaar. Toch waren die ontwikkelingen niet te gen te houden en in 1977 ging de eers te bats de grond in om de voorberei dingen te treffen voor het doortrekken van de Dalweg. We hebben er een keurige racebaan aan overgehouden nietwaar? En naast de weg staat een rustieke bank. Die hebben wij, bij het openen van de weg, geschonken. Als herinnering aan Van Asch aan de Beukenlaan. Ik ga er nog wel eens zitten. Zomaar". Industrieterrein Het leven gaat verder. Ook voor de familie en het bedrijf Van Asch. Henk Jr. studeerde af, en begon in 1975 in het bedrijf mee te helpen. Deed natuurlijk van alles. „Op die grote karren door Soest rij den vond ik machtig" herinnert hij zich glunderend. „En nog hoor, ik mag er dolgraag op zitten. Of met de kraan mikken of graven, en slopen is ook prima werk. Denk maar niet, dat je een pand zomaar omver gooit. Secuur plannen voor je er op inrijdt. Plannen is trouwens toch je behoud voor het effektief zaken doen. Als je een werk aanneemt, ontkom je er niet aan, of je moet driftig rekenen. Hoeveel kuub, wat kan ik verrijden, hoeveel kilometer heen en terug, wat loopt mijn wagen en dan de prijs ma ken en hopen, dat je er gunstig uit springt. Dat is spannend werk, want mis je een klus, dan heb je niet zo maar weer iets anderè. Nee, de tech niek is mooi, maar het echte zaken doen, het vechten voor je bedrijf, trekt me ook erg aan 9 9 Tante Aal Oma van Asch, een markante spil waar het vaak om draaide.

Soester Courant | 1981 | | pagina 16