3M brengt nieuw zelfklevend schuurmateriaal Scotch „Plak-Op" N ieuws gierigheid kost veel geld Met Raad en Daad Chinese astrologie: geen Stier maar een varken BEELD EN GELUID OP EEN CASSETTEBAND Milieuvriendelijke papieren drinkbeker in opmars Feestelijk tintje 2 S t s - - 18 19 19 zijn? In de Chinese aitn,?n8? v.Cf S"er COk e<sn Varken ot Aap kan dierennamen. Alleen werkt het h Sebrumt men namelijk net als wij bekende astrologische leer ve e eB" beetie anders dan ln de ons rond de 20e of 21e afwisselend^™8"12 tekens die elkaar eIke maand ieder van deze tefcono Chinezen kennen ook 12 tekens maar twaainaar herhaliTL0!'61:1 lnvloed een heel En iedere alle mensen me m ld 2 "h °pnieuw' Men eel°°" in "at vertonen die op elkaar lijken"1? a Beboren zlJ" eigenschappen of ouder zijn diezelfde mebsen dle 24, 36... jaar jonger dierenjaren wordt u/aQ genschappen bezitten. Het systeem van de Christus en Is voor de ï)"-1 )k al gebruikt sinds de zesde eeuw voor voorkomen dat w»L Cblnezen erg belangrijk. Het kan nog steeds antwooTmet dAa^orsirg"'86" CW"eeS Vraa8t h°e °ud b« ls' b« II®-:-. d m iggBi - - 3M Nederland b.v. introduceert een nieuwe serie zelfklevend schuurmate riaal: schijven voor gebruiken op de boortol en stroken voor de vlakschuur- machine. In de professionele sektor brengt 3M al jaren dit systeem voor het carrosserie- en schildersbedrijf. Beter schuurwerk, tijdbesparing en prettiger schuren zijn het resultaat van dit schuurmateriaal, dat in de fabriek van een strak en egaal lijmlaagje is voor zien. Ook de doe-het-zelver kan nu profite ren van dit systeem. Om met „Plak- Op" op de boortol te werken is een speciale steunschijf nodig, die in een „startpakket" wordt geleverd, samen met vier gesorteerde schijven. Daar naast worden er pakketten met vier schijfjesin „grof", „middel" en „fijn" geleverd. Het voordeel van dit systeem is duidelijk. Snel wisselen, maar voor al: de schijf zit volkomen strak. Kreu ken en scheuren komen bij dit systeem niet meer voor. De schijven gaan dus mee tot ze werkelijk „op" zijn. Als de machine wordt vastgezet, kunnen de te schuren werkstukken tegen de schijf worden gehouden, waarbij het totale oppervlak van de schijf benut wordt. Voor de vlakschuurmachine worden zelfklevende stroken gebracht. Om hiermee te kunnen werken heeft men een speciale zool nodig die in het „startpakket" wordt meegeleverd. De ze „plakzool" bestaat uit zelfklevend vinyl. Hij wordt over de schuurvoet van de vlakschuurmachine geplakt en onder de klemmen vastgezet. Daar mee is de machine geschikt voor het schuren met Scotch zelfklevende stro ken. Door de perfekte hechting van Scotch „Plak-Op" stroken wordt een uitste kend schuurresutaat verkregen. Er gaat immers geen beweging verloren door loszittend schuurmateriaal. De stroken scheuren niet, waardoor ze veel langer meegaan. Het lastige ge doe met klemmen behoort bij het gebruik van Schotch „Plak-Op" tot het verleden. De zelfklevende stroken worden geleverd in pakjes van 3 stro ken in grof, middel en fijn. Op de achterzijde van de verpakking staat een volledig schuuradvies en een gebruiksaanwijzing. De zelfklevende schuurstroken zijn vanaf april 1981 ook leverbaar voor de grote vlakschuur-. machines. Zoals de nationale volksvertegenwoordigers het recht hebben hun regeringen ter verantwoording te roepen, zo hebben ook de europarlementariërs het voor recht mondelinge en schriftelijke vragen te stellen aan de instellingen van de Europese Gemeenschap, d.w.z. de Commissie en de Raad van Ministers. Van dit recht maken zij volop gebruik. Tussen juli 1979 en juli 1980, het eerste jaar van de huidige zitting, hebben de 410 leden van het Europees Parle ment de Commissie 2.299 vragen ge steld. Iedereen kan zich voorstellen hoeveel werk gemoeid is met het uitzoeken van deze vragen en het vinden van de gevraagde informatie. In het secretariaat-generaal van de Commissie houden 17 personen zich uitsluitend bezig met de verwerking van de schriftelijke vragen. Bij deze groep komen nog eens een dertigtal ambtenaren die belast zijn met de coördinatie van de antwoorden binnen de verschillende diensten van de Commissie en de mensen die de antwoorden moeten vertalen, drukken, enz. Tenslotte zijn daar nog de ambte naren die de antwoorden opstellen, de juristen die ze controleren en de par lementaire attaché's van de 14 leden van de Commissie. Wat betreft deze laatsten is het moeilijk na te gaan hoeveel zij van hun tijd besteden aan de antwoorden op de schriftelijke par lementaire vragen. Momenteel duurt het gemiddeld 45 k 50 dagen voordat een antwoord klaar is omdat de parle mentariërs recht hebben op een ant woord in alle talen van de Gemeen schap. Het ligt voor de hand dat een antwoord op een schriftelijke vraag veel geld kost, al was het alleen al vanwege de personeelskosten. In april 1980 kostte een antwoord gemiddeld 1.823 gulden, maar meer ingewikkelde antwoorden kostten zelfs 2.836 gulden. Voor Europarlementariërs is nieuws gierigheid zeker geen slechte, maar wel een geldverslindende eigenschap. ZE NOEMEN HET VIDEO Nieuw? Ach, meer dan tweeduizend jaar geleden hadden de Grieken al door, dat je met magnetisme zeer bijzondere dingen kunt doen. En Victor Poulsen, een Deen, kwam al op de wereldtentoonstelling in 1895 met een draad-recorder voor geluid op de proppen. Maar' nie mand had er oren naar. Zodat we nu denken, dat we de nieuwste wonderen van de techniek meemaken als we met een camera en een video-recorder geluid én beeld vastleggen. In feite zijn de ontwikkelingen lang niet altijd zo haastig gegaan. Best interessant om eens stap voor stap die ontwikkelingen op de voet te volgen. En dat doen we dan met hetzelfde gemak als eerder met de cassette-recorders al het geluid kon worden vastgelegd. De oude Grieken ontdekten een steen die ijzer aantrok. Deze steen werd later gebruikt om er scheeps- kompassen mee te maken. In feite is deze "steen die ijzer aantrekt" een natuurlijke magneet, die de grondlegger is van heel wat moder ne dingen zoals b.v. de radio en TV. Met een magneet kan men ijzer "magnetiseren", iets wat elk kind vaak op de natuurkundeles leert. Strijk met een gewone stopnaald langs een magneet van bijvoorbeeld een fietsdynamo en de naald wordt magnetisch. Ingevet en in een kop je water gelegd zal de naald het noorden aanwijzen. DE ELECTROMAGNEET. Nu gaan we al een grote stap verder. Neem een gewone spijker en om wikkel deze met een metaaldraad. Verbindt de uiteinden van de draad met een batterij en de spijker wordt magnetisch en trekt bijvoorbeeld kopspijkertjes en andere ijzeren voorwerpen aan. Dit verschijnsel bracht in het eind van de vorige eeuw een Deen, Victor Poulsen er toe, om een toen al bekende vin ding, de telefoon, te kombineren met een electromagneet en een paar spoelen met metaaldraad. De metaaldraad werd langs de electro magneet geleid en stroompjes van de microfoon maakten deze mag neet meer of minder magnetisch, al naar gelang de kracht van het ge luid dat men voortbracht. Hierdoor werd de langs de magneet geleidde draad ook magnetisch. Draaide men deze "gemagnetiseerde" draad later weer af en verbond men dan de magneet met een telefoon (luid sprekertje), dan werd de stem weer hoorbaar. De draad was, net als de naald in het begin van ons artikel, magnetisch (geladen) en wel zo, dat de stem in feite werd vastgelegd. Deze vinding werd dus op de we reldtentoonstelling van 1895 al ge demonstreerd maar de wereld sloeg er geen acht op. DE BANDRECORDER: Bij de bandrecorder had men de metaaldraad vervangen door een plasticband met "ijzerachtige stof fen". Dit kwam pas in de jaren vol op in de belangstelling. Deze "band recorders" beleefden een werkelijk stormachtige ontwikkeling. VAN GELUID NAAR BEELD. ledereen kent de bandrecorder, waarbij tegenwoordig de band net jes en handig in een cassette is ge sloten. Dat men al heel snel pro beerde in plaats van geluiden en muziek, ook beelden op de band vast te leggen is logisch. Onze prille TV in de jaren '50 ge bruikte nog films om programma's vast te leggen. Voor beeldregistratie is een veel verfijnder systeem van magnetische pulsen nodig dan voor geluids-regi- stratie. De electromagneet in een bandrecorder, de "toonkop" ge naamd, staat in de bandrecorder stil. Voor geluidsregistratie goed ge noeg. DRAAIENDE KOP VOOR BEELD REGISTRATIE. Om de vele voor beeldregistratie be nodigde magneetpulsen op te ne men en weer te geven, bouwde men in de beeldrecorder (Video-recorder genaamd) een ronddraaiende kop, die tegen de beweging van de band indraait. De bandsnelheid in een vi deo-recorder is ook sneller. Op deze wijze worden op de band duizenden en nog eens duizenden stukjes in formatie vastgelegd, de beelden in zwart/wit of in kleur en met bijbe horend geluid. Om het af te spelen behoeft men alleen de recorder aan te sluiten op de eigen TV thuis. DE MODERNE VIDEO-RECOR DER. De moderne video-recorder, op de foto ziet u een kleuren-recorder van JVC, is compact en handig. De ca mera is even klein als een gewone Super 8 camera en werkt bijna net zo, met zoomlens en ingebouwde microfoon voor het geluid. "Filmen" met video is dóódsimpel. De band zit, ook hier, in een casset te, en men kan drie uur lang opne men wat men leuk vindt. Men kan het meteen na opname terugspelen orri het te bekijken. En mén kan wissen wat men niet goed genoeg vindt. ANTI-GENEESMIDDEL - Ik kocht een geneesmiddel tegen griep en dat bevat o.a. paracetamol. Wat is dat voor stof? AntwoordParacetamol wordt in veel pijnstillers verwerkt, maar is beslist geen geneesmiddel (eerder het tegen deel). Het is een zusje van de meer gebruikte pijnstiller Fenacetine die in veel hoofdpijnpoeders en anti-griep- tabletten voorkomt en die oorzaak kan zijn van het oplossen van de rode bloedlichaampjes en volgens vele art sen bij langdurig gebruik kan leiden tot ernstige nierbeschadigingen. Para cetamol heeft een minder nierbe- schadigende bijwerking, maar is daar door minder sterk werkzaam. Overi gens behoeft u het gekochte genees middel niet te kopen als u bedoelde pijnstiller wilt gebruiken, want het is goedkoper los bij de apotheek verkrijg baar. Merkprodukten zijn nu eenmaal duurder. En gaat het om een gewoon „griepje", slik dan liever géén pijn- vLT>"'. Drinken uit papier (en dat is geen plastic) is in een land als de Verenigde Staten al net zo gewoon ais bijvoorbeeld autorijden. Het gebruik van disposables (hier met de term wegwerp artikelen aangeduid) is daar volledig ingeburgerd. Niet omdat de Amerikaan in doorsnee te lui zou zijn om af te wassen, maar veel meer omdat men daar een aantal voordelen heeft onderkend. Papieren bekers zijn namelijk milieuvriendelijk omdat ze geheel afbreekbaar zijn, ze bevorderen de mond hygiëne (ieder lid van het gezin of elke medewerker pakt immers zijn eigen beker, gebruikt 'm en gooit 'm weg) en ze zijn veilig. Melk of frisdrank voor de kleintjes inschenken gaat dus niet meer gepaard met aansporingen om toch vooral voorzichtig te zijn omdat het glas kan breken. In de Verenigde staten is Dixie, een produkt van American Can Company, de grootste leverancier op dit gebied. Het assortiment omvat niet alleen bekers in alle soorten, maten en ont werpen, maar ook volledige weg- werp-serviezen inklusief het tafel laken en de servetten in hetzelfde motief. Dixie wordt sinds kort in Ne derland op de markt gebracht door Masel BV te Amsterdam. Nieuw voor ons land is de bekerhou der: solide plastic, dat middels een eenvoudige handeling aangebracht kan worden op de muur van keuken en badkamer of naast het fonteintje in de logeer- en slaapkamer, maar ook van de wasruimte in het bedrijf of aan de wand van de caravan. Charmante bloem- en kruidenmotieven maken dat het nog een aardig effekt geeft ook. De papieren bekers zijn voorzien van een smaakbeschermende laag. De toepas singsmogelijkheden zijn legio; niet al leen in het huishouden, maar ook in het bedrijf en op de camping. Ondanks dekoratie en kwaliteit is de Dixie bekerhouder best te betalen: voor nog geen tien gulden heeft men al een dergelijk apparaat inklusief een eerste vulling. Navullen kost een paar gulden voor honderd bekertjes. stillers en grieponderdrukkers. Uw lichaam behoort de strijd met de ziek tekiemen zelf uit te vechten en als u die inwendige oorlog onderdrukt door ver dovende en verlammende giften, duurt het ziekteproces langer dan u zou wensen, of u denkt te vroeg weer genezen te zijn. Is er sprake van échte griep met koorts, raadpleeg dan uw huisarts, want die kent u en weet zo ongeveer wat u wél en niet mag slikken! WAAROM PAASEIEREN? Met Pa- sen heb ik me weer verbaasd over die onzinnige chocolade paaseieren. Wat hebben die met de Opstanding te ma ken? AntwoordHet uitkomende broedei was vroeger een zinnebeeld van Chris tus, die uit het gesloten graf tevoor schijn kwam. In het verleden, toen men het broedproces nog niet goed kende, maakte het grote indruk dat een ei, waaraan uiterlijk niets te zien viel, op een gegeven dag in de lente open brak en dat daar een levend vogeltje uitstapte. Men kende nog niet de in vloed van de daglengte op de leg, zodat de kippen pas tegen Pasen de leg her vatten. De kerstening heeft hier een rol gespeeld, want voor de komst van het christendom waren de eieren al aan de godin Ostara (wier naam nog voort leeft in het Duitse woord Östern voor Pasen) gewijd. Veel oude gebruiken vloeiden daaruit voort zoals eiertik- ken, eierdans, eieren versieren. En nog altijd zijn open eieren en kuikentjes in de meeste landen op het noordelijk halfrond in allerlei vormen de verkon digers van de lente en/of Pasen. DURE SERVICE - Een woningbouw vereniging verhoogt de servicekosten met 35% en de administratiekosten met 6%. Dat lijkt me teveel van het goede. Tot wie kan ik mij wenden? Antwoord: Zijn de werkelijke kosten minder gestegen, dan bevatten de ge noemde verhogingen in feite een ver kapte huurverhoging. Deze kwestie kunt u voorleggen aan de huurcom- missie van uw woonplaats, maar niet voordat u een afrekening daarover hebt ontvangen. KINDERFONDS - Hoe komt het Uni ted Nations Children Fund aan die afkorting Unicef? Ik kan de i en de e niet thuisbrengen. Antwoord: Bij de oprichting in 1946 luidde de naam United Nations Inter national Children Emergency Fund. Later werd die naam verkort. TEDDYBEER - Hoe komen ze toch aan die naam teddybeer? Antwoord: Deze beren van pluche of dgl. stof zijn geïnspireerd op de Austra lische buidelbeer of koala en genoemd naar de Amerikaanse president Theo- door Roosevelt. Ted en Teddy zijn Engelse vleinaampjes voor personen die Theodorus of Eduard enz. heten. DROGE FLAMINGO Ik zend u een flamingoblad, dat er ziek uitziet. Wat is er aan de hand met deze plant? AntwoordDit is een gevolg van droog te. De Anthurium scherzerianum vraagt gelijkmatige warmte zonder grote temperatuursverschillen en een hoge luchtvochtigheid. Die is blijkbaar te laag in uw zitkamer. Breng dus luchtbevochtigers aan op de radiatoren van de c.v. als die brandt, gebruik een verstuiver en spons de bladeren elke dag even af met handlauw water (liefst regenwater, want leiding water bevat in uw gemeente teveel chloor, kalk en dgd.). DRUIVENETENDE VLIEGEN - Ik kweek een druif in een kas, maar vliegen vreten al aan de rijpe vruch ten, voor ik ze kan plukken. Wat doe ik daaraan? Antwoord: U kunt er niet tegen spui ten, want dgl. middelen zijn bar onge zond voor de mens. Verf de binnen zijde van de kas blauw. Bevestig vlie- gengaas onder ramen die open kunnen, of maak daar horren voor. Verder kunt u borden met bier, waarin een insecti cide is opgelost, in de kas zetten. Maar houd dan de deur op slot voor uw kinderen en huisdieren en laat er ook geen vogels in! KLITTENKAT - We hebben een perzi- sche poes, maar het haar daarvan komt telkens vol klitten. Borstelen of uitknippen helpt niet. Antwoord: Met dat afknippen van de klitten veroorzaakt u kale plekken en dat is niet best voor de poes. Borstelen helpt ook weinig. Koop bij een dieren- zaak, kattenfokkerij of drogist een speciaal daarvoor gemaakte kam en kam de Pers daarmee elke dag. Als u ermee begint als het haar nog dun en kort is, zult u nooit klitten zien. ZAKHORLOGE - Ingesloten kleuren foto's van een vestzakhorloge met het jaartal 1769. Weet u waar dat van daan komt? Antwoord: Aan de foto's te zien is het een Parijs horloge van de uurwerk maker Jaques Guépin en als de be schrijving klopt, is het inderdaad uit het jaar 1769. Het is dus een kostbaar antiek klokje en de moeite waard, het te laten herstellen. Zoek daar wel een vertrouwd adres voor uit. Er zijn gelukkig nog vakkundige horloge makers die verstand hebben van zulke, oude „knollen". ACUPUNTUUR - Ik ben nog altijd op zoek naar objectieve literatuur over voor en tegen van de acupunctuur. Wat kunt u aanbevelen? AntwoordLeest u dan eens de artike len, die verschenen in het maandblad Natuur en Techniek over geschiedenis, filosofie, klassieke diagnose, techniek, auriculotherapie en de westerse hypo thesen en kritiek. U kunt ze als over drukken nabestellen (4 artikelen, to taal 77 pagina's voor 15,- porto ad 5,50) bij het informatiecntrum Natuur en Techniek, postbus 415, 6200 AK Maastricht. 99 De modemakers hebben hun modellen voor het winterseizoen '81/'82 al grotendeels klaar. Beter gezegd de confectie-industrie weet al zo ongeveer hoeveel meter van welke stof ze moet bestellen om de mode magazijnen in augustus/september te kunnen bevoorraden voor koudere dagen. Hoe ziet de komende wintermode eruit? Bij verschillen de kollekties merkte men, dat de nadruk weer wat meer op kwaliteit en duurzaamheid is komen te liggen. Alhoewel die duurzaamheid tussen aanhalingstekens gezet moet worden, want mode blijft mode, dat wil zeggen dat er steeds wel weer wat anders op de markt komt. Aanstaande winter moeten we, willen we tenminste meedoen, veel glitters kopen. Zelfs prachtige klassieke mantelpakken hebben in sommige kollekties glitters. Satijn en ruches doen het dan ook uitstekend. Ook „taft" uit moeders tijd, was in veel kollekties te zien. Al met al een feestelijk en romantisch geheel, wat niets met bezuiniging te maken heeft. Maar ja, we moeten toch naar iets vrolijks uit kunnen kijken! COMPENSATIE KINDERBIJSLAG - Ik heb kinderen van 16 en 17, die nog middelbare scholen bezoeken. Maar het is een hard gelag, dat voor die categorie de „dubbele kinderbijslag" is afgeschaft. Ze kosten juist handen vol geld, ook aan kleding omdat ze zo snel dpor hun goed heen zijn. Antwoord: Toen het ministerie van financiën de extra voordelen van deze groep wegstreek bij de nivellering van de kinderbijslagregeling, is er een compensatieregeling ontworpen door het ministerie van onderwijs en weten schappen. De mogelijkheid bestaat nu, bij de centrale directie Studiefinancie ring een z.g. leeftijdstoeslag aan te vragen. Afhankelijk varihet inkomen van de ouders wordt een toeslag vast gesteld. Voor degenen die door de nivelleringsmaatregel getroffen zijn en nu beduidend minder kinderbijslag ontvangen voor hun studerende 16- en 17-jarige kinderen is het dus van be lang, alsnog een aanvraagformulier aan te vragen aan het adres: postbus 30.006, 9700 RH Groningen. U kunt ook opbellen naar genoemd bureau, het telefoonnummer is 050-269269. KOELKASTTEMPERATUUR - Ik heb eens een thermometer in de koelkast gelegd, om te zien of die niet te warm stond afgesteld. Er loopt soms vocht langs de achterwand. Nu is het de ene keer 2 graden en een andere keer 8 graden boven nul. Is dat wei goed? Antwoord. U kunt de temperatuur van een koelkast alleen op betrouwbare wijze meten, als u een geijkte of althans gecontroleerde thermometer gebruikt en die 's morgens vroeg afleest, als de deur voor de eerste keer opengaat nadat ze de gehele nacht gesloten is geweest. De thermometer moet dan tussen 0 en 4 graden Celsius aanwijzen. Onder nul zouden dranken kunnen gaan bevriezen en boven de vier komen de bacteriën weer tot leven. De meeste moderne koelkasten beschikken echter over een automa tische of met de hand inschakelbare ontdooi-inrichting. Nu en dan laat deze de temperatuur enige graden stijgen, zodat bevroren condens langs de wan den wegdooit. Het vocht wordt via een afvoeropening naar een bakje geleid, dat zich bevindt op een plaats waar ook de warmte-afgifte aan de buitenlucht plaatsvindt, zodat het condenswater snel verdampt. Stouwt u er ineens veel nieuwe voorraad in, of zet u er nog warme spijzen bij, dan kan de tempe ratuur tijdelijk wat hoger oplopen, maar dat herstelt zich wel doordat de motor dan enige tijd de koelvloeistof gaat rondpompen. Wijst de thermome ter 's ochtends regelmatig boven de 4° C. aan en is die thermometer beslist goed, dan moet u de regelknop ietsje meer naar Maximum draaien. OLYMPISCHE BEELDEN - In een boek over de Olympische Spelen staan foto's uit Moskou en zie je onder de vlam een geweldig groot bord, dat nu eens dat beertje Mischa en dan weer andere figuren vertoont. Hoe ging dat? AntwoordNiet met electronica zoals u dacht. U ziet een tribune vol gymna siasten, die op een bepaalde signaal, dat bij hun zitplaats was aangebracht, een bepaalde kleur doek omhoog hiel den. Hun handelingen waren eenvou dig genoeg, maar het ontwerpen van die opgeroepen patronen was een hei dens karwei. KLACHT OVER REIS - Ben je ver plicht met een klacht over een reisbu reau naar die geschillencommissie te gaan, zoals in de re is voorwaarden staat? AntwoordDat mag, maar het is niet verplicht. Stapt u naar die commissie, dan moet dat binnen 3 maanden en kunt u daarna niet meer bij de rechter aankloppen, want de uitspraak van de Geschillencommissie is bindend. Gaat het om belangrijke bedragen, dan kunt u in de regel beter direct naar een terzake goed ingewerkte advocaat stappen en het oordeel van de rechter vragen. Voor kleinigheden is de com missie voordeliger. I

Soester Courant | 1981 | | pagina 18