Sluiting dreigt voor ziekenhuizen Zonnegloren en Maarschalksbos mggg mm ionm 1.19 9.98 |gtë| 8.25 eders" geslaagd avo-diploma 23 "ri voor Ook in Soes van twee R erberg fusie K. scholen Werken in de natuur ter afsluiting van het schooljaar Reclamespot Woensda juni 1981 59e jaargang no 42 Duizend gulden boete voor aanrijding met dodelijke afloop Opbrengst Rode Kruis-collecte 25.000 gulden Geen rijkssubsidie meer voor „De Bengelenbak" SPA CITRON Honsbergen GRASKAAS Honsbergen Honsbergen Honsbergen VIVO BIER Honsbergen Zolang de voorraad strekt... Blauw lederen meisjessandaal Bureau vo edactie en administratie: Van Weec raat 29, Sbest - Tel. 14152* Postgiro 1 16 ESTER COURANT Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per halfjaar 24.— Verschijnt iedere woensdag In de aula van Baarnsch Lycheum werden afgelopen vrijdagmiddag diploma's en eert Lten uitgereikt aan de eerste groep geslaagden van de Dagmavo voor Vc «senen Baarn§Soest. 23 dames, huisvrouwen, kwamen in het bezit van het z begeerde "papier"; één heeft een herkansing gekregen. De sprekers, en dy iren er vier, waren vol lof over de geleverde prestatie; de bewondering wasj rm. "Mens, hoe speel je het klaar, heb ik zo dikwijls gedacht", zei de lej »s frans, mevrouw Cleij en daarmee vertolkte zij het best de grenzeloze bestiering van allipn die de dames in de drie jaren van hun op!,-Kling volgden. I K„lo; lierman van Dam Mevrouw C. K. Veen-Silvius wordt geaiciteerd door Dagmavo-rector A. van der Zande. Zij haalde de hoogste cilgrs: 55 van de 60. Negens voor Ne derlands, geschiedenis en aardrijksku^e; tienen voor frans en duits en een acht voor engels. De dagmavo voor volwassenen is een, project van de Avondscholengemeen schap Amersfoort. Drie jaar geleden meldden zich daar 24 dames voor, "die", zoals rector A.van der Zande zei, "om uiteenlopende redenen, waar de emancipatie echter ten nauwste bij betrokken is, besloten vier ochtenden per week weer naar school te gaan' De heer Van der Zande wees op de uitstekende examenresultaten, "ver' boven het gemiddelde" en bracht hen dank voor hun enthousiasme en de inspanningen die zij zich allen getroost hadden om dit resultaat te behalen. Hij bracht ook het "thuisfront" dank en de docenten voor hun inzet en vakman schap. "Door het 'wonen' in het Baarnsch Lyceum is een hechte band ontstaan en mede daardoor kon dit unieke project slagen", aldus rector v.d.Zande. Hij adviseerde de geslaag den indien mogelijk aan een vervolg studie te beginnen, waarbij hij hen attent maakte op de volwassenen edu catie projekten in Amersfoort. Wet houder Asselbergs uit Amersfoort feli citeerde de geslaagden als voorzitter van de bestuurscommissie. Ook hi; wees op de prettige werksfeer me' directie en docenten van het Baarnsch Lyceum. Het is de eerste keer dat dezf dagmavo leerlingen aflevert, maai daarmee hoeft het project niet afge sloten te worden. Als er zich weer 21 leerlingen aanmelden (vóór 22 juni dan kan dit onderwijs gecontinueerc worden", aldus de heer Asselbergs. Di rector van het Baarnsch Lyceum, drs J.C.van Dorssen, zei uitstekende her inneringen te bewaren aan deze cur sus. "Ik neem mijn petje voor u af want het is geen geringe zaak na jarei weer naar school te gaan. Veel bewon dering had hij voor het feit dat in drie jaar de studie gecombineer moest worden met de fulltime job va huisvrouw. "U bent gemakkelijke leei lingen geweest, waaraan wij graag onze hulp en de faciliteiten van de school gegeven hebben. Niemand heeft gespijbeld, niemand kwam te laat en nooit werd er een uit de klas gestuurd", aldus rector van Dorssen. Hij bood hen het insigne van de school aan uit respect voor de geleverde prestaties. Ook de lerares frans, mevrouw Cleij, gaf uiting aan haar enorme bewonde ring. "Naast de vele persoonlijke zor gen voor het gezin is het al een prestatie op zich om de studie vol te houden", aldus mevrouw Cleij. Zij zei ook veel van deze leerlingen geleerd te hebben. "Voor velen is de kans om te studeren zo normaal; dat krijg je zo maar mee, Van u heb ik geleerd dat studeren in Je jeugd een gunst is". Tenslotte sprak mevrouw J.C. van den Berg-de Rooij een dankwoord namens de geslaagden. Alle docenten en de schoolleiding kregen een boeket bloemen en een zakje vergeet-me-niet- zaadjes "om ons niet te vergeten, 't Is maar een eenjarig bloemetje, dus zó lang hoeft ook weer niet". Bij het lyceum wordt namens de geslaagden in het najaar een rode beuk geplant. De geslaagden zijn de dames J.C. van den Berg-de Rooy (37); G.Bosscher-Oost (55); W.v.d.Broek-Duyst (46); W.G.M. van den Deijssel-Smeeing (37); E.M. van Dorresteyn-Rademaker (50); W. Groenesteyn-Blankenstein (35); H.M. Gunther-de Jong (48); M.T. van der Heiden-van der Hoorn (32); J.W. van den Hoek-Plantagie (45); A. Koobs (34); M.M. Kooring-de Jong (41); M. M.Lenarduzzi (37); G.G.Londen-Hein- huis (36)K. Looren de Jong-den Oude (34)N. Meijering-van Veldhuizen (35) J.M. Mesker-Righarts (32); H.J. Met selaar-van Wijk (30); A. Runia-Jor- ritsma (44); E.van Schie-Verbeek (29) C.Srhid-Verweij (41); R. Tromp-Ko- nijn (43); C.K. Veen-Silvius (33) en E.E. Verschoor-Andriessen (32). Net als in de wijk Soestdijk, waA* Mariaschool en St. Theresiaschc 1 over twee jaar geheel samen zull^i gaan in één gebouw, wordt ook Soesterberg een fusering voorben tussen de Titus Brandsmaschool eni St. Carolusschool. En zoals in Soe dijk zijn de beide accoord gegain, maar worden er vraagtekens gesjBt door ouders. En net als in Soestdijk rijn dat de ouders van de kinderen die tet op te heffen schoolgebouw bezoek* de St. Carolusschool. [in Soestdijk St. Theresiaschoo!]. De vergelijking gaat niet helemaal want in Soesterberg gaat het om tvfee scholen die niet vlak bij elkaar ligg ;n en daar is de keus op het modern schoolgebouw gevallen. In Soestd. gaat het om twee scholen die op e m steenworp afstand van elkaar liggf maar daar werd gekozen voor school met de beste aanpassingsmol e lijkheden en de school die vlak bij kleuterschool ligt: de Mariaschool. De fusie werd ook in Soesterberg zorgvuldig voorbereid. De heren (T. Sluis en H. Eype, beiden leden van het schoolbestuur, stelden een rapport bp dat begin dit jaar door het gehéle schoolbestuur werd goedgekeurd. Het rapport werd ook voorgelegd aan het Centraal Bureau Katholiek Onderwijs en dit bureau bracht een positief advies uit. Vervolgens werden in maart de beide schoolteams ingelicht en ook zij ver klaarden zich met de voorgenomen fusie akkoord. Daarna werden de oudercommissies geïnformeerd en in dat stadium kwamen de vraagtekens van de oudercommissie van de St. Carolusschool. De locatie van de gefuseerde school, de Titus Brandsmaschool aan de Chris- tiaan Huijgenslaan is voor hen een probleem en ook het feit dat bij de Titus Brandsmaschool een gymnas tiekzaal ontbreekt. Men is evenwel niet tegen de fusie. Toch wil men de kosten van de fusering nog eens op een rijtje gezet hebben. Wat de naamgeving betreft is de zaak al rond. de naam Titus Brandsmaschool verdwijnt en men gaat verder onder de naam St. Carolusschool. Ook de beide kleuter scholen zijn in de fusie betrokken en hier wordt de Don Bosco kleuterschool opgeheven en blijft de Gabriël kleuter school (als naam) bestaan. Hoofd van de gefuseerde scholen wordt het huidige hoofd van de St. Carolus school, de heer L, C. J. van As, terwijl de heer N. Poort, hoofd van de huidige Titus Brandsmaschool waarnemend hoofd wordt. De fusie moet augustus 1982 doorgevoerd zijn. De fusie van de ziekenhuizen in Baarn en Soest, die uiteindelijk in een nieuwbouw zou moeten resulteren, is helemaal niet ze ker. Dat bleek uit de discussieavond die de VVD werkgroep Welzijn op donderdag 4 juni organi seerde. Deze mededeling van o.a. de heer Oudemans, direk- teur van ziekenhuis Zonneglo ren, sloeg bij de aanwezigen zogezegd als ,,een bom in". Het zou geen verrassing mo gen zijn, omdat volgens ver schillende aanwezigen al eer der duidelijk had moeten zijn dat de ziekenhuizen in Soest en Baarn op de nominatie staan te worden gesloten. Voor velen was dit echter wel een onthutsende constatering. Spreken over „behoud van de zieken- huisfunktie vpor Soest en Baarn", zo als o.a. vermeld in de welzijnsplan ning, is niet direkt uitgelegd als een dreigende sluiting van beide zieken huizen. Toch is die, als alleen op een technocratische wijze de besluit vorming rondom de beide ziekenhuizen verder plaatsvindt, wel te verwachten. Als men alleen maar „technocra tisch", dus alleen maar de kille cij fertjes op een rijtje zettend; over zulke belangrijke zaken als een ziekenhuis wil beslissen, is dat alleen maar econo misch. Maar bij beslissingen over het al dan niet laten funktioneren van een ziekenhuis, het al dan niet laten ver vangen van twee ziekenhuizen door een nieuw ziekenhuis, behoren meer zaken aan de orde te komen. Het gaat bij een ziekenhuis juist om mensen, zodat de relatie met de omge ving van zeer groot belang zal zijn. Mede moet gedacht worden aan de gebruiker van ziekenhuizen, hoe gek dat ook mag klinken. Zeker voor alge mene ziekenhuizen, die een groot aan tal basisvoorzieningen verzorgen, gaat dat op. Bij de funktie van een ziekenhuis moet tevens gelet worden op de mense- lijke kanten, de werkgelegenheid in de regio en de afstand tot de gebruikers van een ziekenhuis. Eveneens moet gedacht worden aan de relatie met de andere voorzieningen in de gezond heidszorg, zoals de huisartsen en de wijkverpleging. Een van de belangrijkste instanties die mede beslissen over het al dan niet kunnen voortbestaan van de ziekenhui zen Zonnegloren en Maarschalksbos, is het College voor Ziekenhuisvoor zieningen. De indruk bestaat, dat dit college, dat rechtstreeks adviseert aan de Staatssecretaris voor de Volksge zondheid, op zuiver economische gron den zal aanbevelen de ziekenhuizen in Soest en Baarn te sluiten. Op welke termijn een en ander te verwachten staat, is nog niet duidelijk. Grootschalig Wel is bekend van dit college, dat het een voorkeur heeft voor een grootscha lige aanpak van ziekenhuisvoorzienin gen. Met andere woorden, dat grote ziekenhuizen met de daarbij ver onderstelde efficiency voor de gezond heidsvoorziening beter zouden zijn. Daarbij wordt volstrekt voorbijgegaan aan de sociale kanten, die ook bij een ziekenhuis behoren. Om de adviezen, zoals die door ge noemd college worden uitgebracht, een andere richting te kunnen geven, zal een eendrachtige samenwerking moe ten gaan ontstaan tussen belang hebbenden en politieke organen. Bij de advisering aan de Staatssecretaris is Foto: Herman van Dam Na een jaar met het hoofd gewerkt te hebben, zijn 41 leerlingen van de scholen gemeenschap „De Berg" te Amersfoort met de handen aan de slag geweest in één van de twee Soester Natuurreservaten. Zij kwamen hier op eigen verzoek (en op dat van de schoolleiding) terecht via het Stichts Landschapsbeheer. Vorige week hebben zij gespit, afgeplagd, geruimd, gekruid, gesprokkeld, en gehakt. Maandag, dinsdag en woensdag waren zij er druk mee. De rest van de week werd uitgerust om krachten te verzamelen voor de „eindsprint" op school. Hopelijk heeft de Soester lucht inspirerend gewerkt. behalve het College van Ziekenhuis voorzieningen ook het College van Gedeputeerde Staten nauw betrokken. Voor de ziekenhuizen in Soest en Baarn is dat het College van Gedeputeerde Staten van de Provincie Utrecht. Door beïnvloeding van juist dat College van Gedeputeerde Staten kan het nog luk ken voor Soest en Baarn een zieken huisvoorziening in stand te houden. We kunnen het eigenlijk wel vergeten dat zowel Soest als Baarn hun eigen ziekenhuis zullen behouden. De enige mogelijkheid om in de eigen direkte omgeving een ziekenhuisvoorziening te behouden, is het samenwerken van Baarn en Soest. Een samenwerking die zal moeten resulteren in het opvoeren van de politieke druk op de andere adviesor ganen aan de Staatssecretaris. Voor zover bekend, zal het advies van het College van Ziekenhuisvoorzienin gen negatief zijn voor wat betreft de ziekenhuizen in Baarn en Soest. Het advies van het College van Gedepu teerde Staten van Utrecht, dat ook van groot belang is, is nog niet vastgesteld. Juist op dat advies van Gedeputeer de Staten van Utrecht zullen zowel Soest als Baarn zich moeten richten. Dat is niet alleen een taak voor de WD, die deze discussieavond orgi niseerde, maar ook voor alle andere partijen die het belang van Soest zeggen na te streven. In ieder geval bleek al tijdens deze bijeenkomst, dat ook D'66 aan de activiteiten voor het behoud van een ziekenhuisvoorziening voor Soest en Baarn zullen meewer ken. Invloed op de politieke besluitvorming is niet onmogelijk. Ondanks dat veel, naar de mening van de woordvoerdster van de Federatieve Raad Welzijns werk, al op een geruisloze wijze in de besluitvorming rondom de ziekenhui zen is gepasseerd, blijft het nog moge lijk zich te verweren tegen de bijzonder ingrijpende consequenties die een slui ting van beide ziekenhuizen met zich mee zouden brengen. De politieke besluitvorming is nog niet afgerond, zodat andere overwegingen, die niet direct te maken hebben met kille cijfers en economische gronden, nog bij de besluitvorming betrokken kunnen worden. Een ziekenhuis moet een korte verbindingslijn hebben met de patiënten. Juist voor patiënten is het van belang, dat een basisziekenhuis „om de hoek" zit. De afstand naiar een zogenaamd topziekenhuis is voor veel minder mensen van belang. Omdat het behoud van een ziekenhuis voorziening, die voor zeker 85% van de mensen van belang is, een grote inzet vraagt, is ter plaatse al een voorlopig actie-comité gevormd. Leden van VVD en D'66 zullen ook de andere politieke partijen in Soest be naderen, om politieke druk uit te oefenen. Meer dan ooit is nodig dat de politieke partijen samen aan het werk gaan om een welzijnsvoorziening voor velen veilig te stellen. Nu pas blijkt, dat velen terecht onge rust zijn over de ontwikkelingen in de gezondheidszorg. Te laat is het nog niet, maar samenwerking is nu juist noodzakelijk. Om van Soest uit naar een ziekenhuis in Amersfoort-Noord te gaan kan voor velen een kwestie van leven of dood zijn. Voor de Meervoudige Kamer van de Utrechtse rechtbank is tegen een 33- jarige inwoner van Soest een boete van duizend gulden of twintig dagen, plus ■een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor vier maanden met een proeftijd van een jaar geëist. Hem is verregaande onvoorzichtigheid en onoordeelkundig handelen ten laste gelegd bij een verkeersongeval op de Ossendamweg, waardoor de 70-jarige heer R. Nieuwenhuis het leven verloor. Het ongeval vond op 26 januari van dit jaar plaats. De autobestuurder schepte bij de oversteekplaats bij de Schoutenkampweg het slachtoffer. Uit de lengte van de opgemeten remspo ren, 38 meter, achtte de officier van justitie mr. H. Droesen het uitgeslo ten dat de autobestuurder zich aan de geldende maximum-snelheid van 50 km. had gehouden. De raadsman van de Soester vroeg vrijspraak. Het technisch onderzoek van de auto van verdachte werd door hem aangevochten evenals het opme ten van de remsporen. Uitspraak vol gende week. De jaarlijkse inzamelingscampagne ten bate van het Nederlandse Rode Kruis, welke gehouden werd in de laatste week van mei en de eerste week van juni, heeft voor de afdeling Soest-Soesterberg bijna 25.000 gulden opgebracht. Dat is duizend gulden min der dan in 1980. De opbrengst is vermoedelijk minder omdat niet alle straten zijn bezocht in verband met gebrek aan collectan ten. Mochten niet bezochte inwoners alsnog geld willen overmaken (en zo de mindere opbrengst wegwerken) dan kan gestort worden op gironummer 466784 ten name van het Rode Kruis, afdeling Soest-Soesterberg met ver melding „inzameling 1981". De opbrengst stelt de afdeling mede in staat het omvangrijke takenpakket van zowel de kolonne, de Vrijwillige Welfare als ook de vakantieprojekten naar behoren te blijven uitvoeren. Ook internationaal kan de afdeling hulp blijven bieden. Gevers en collectanten worden door het afdelingsbestuur hartelijk be dankt. De kleuterschool „De Bengelenbak" aan de Duinweg wordt met sluiting en opheffing bedreigd nu de Onderwijs raad de staatssecretaris van onder wijs, de heer Hermes heeft geadvi seerd geen rijkssubsidie meer te ver strekken voor deze school. Het betekent dat bij open houden van de school de gemeente opdraait voor de instandhouding van de gebouwen en het salaris van het personeel. Op het ogenblik wordt de school door 23 kleuters bezocht, terwijl het minimum aantal voor het instandhouden van de school 30 is. Dé staatssecretaris hechtte indertijd goedkeuring aan het besluit van de gemeenteraad (dec. '79) om de school voor het leerjaar 1980-'81 in stand te houden. Nu de Onderwijsraad echter adviseert geen subsidie meer te verstrekken is sluiting practisch onafwendbaar. De terugloop van het aantal kleuters was mede een gevolg van de sluiting in 1977 van de openbare Margrietschool aan de Bonifaciusstraat. Het sluiten van de Margrietschool was een gevolg van onenigheid tussen oudercommissie en schoolleiding. Het vertrouwen in het openbaar onderwijs'verdween. Met het openhouden van de openbare kleuterschool hoopte de raad het ver trouwen te herstellen. Dat blijkt even wel nog niet: de verwachting is dat het aantal kleuters dat „de Bengelen bak" het komend schooljaar zal bezoe ken ongeveer 20 zal zijn; drie minder dan nu het geval is en tien te weinig om de school in stand te houden. De gemeenteraad kan overigens nog tegen de beslissing van de staatsse cretaris in beroep gaan bij de Kroon. GEHELE WEEK LITERFLES nu slechts Ze onze advertentie I ALLEEN DONDERDAG Ja!!, ze is er weer, natuurlijk ook bij ons! KILO van 11.10 voor Zie onze advertentie GEHELE WEEK KRAT a 24 flessen Zie onze advertentie Het niet-rokend deel der natie heeft de andersdenkenden mid dels paginagrote advertenties laten weten dat roken soms onbeschoftkan zijn en dat „wie rookt niet gezienis. De meerderheid van niet-rokers pikt het niet langer meer en ziet nu met vette letters ge schreven en gedrukt wat ze al veel eerder had willen zeggen. Of de reclamecampagne veel uithaalt kan ik niet beoordelen. Erg optimistisch ben ik daar niet over. Uit eigen mistig ver leden weet ik dat rokers zich een leven zonder sigaar of si garet nauwelijks meer kunnen indenken. Reclame tegen het roken is misschien even effec tief als reclame vóór hetzelfde trekje. Beide propaganda-ui- tingen vestigen de aandacht op het rookprobleem en dat kan zowel positief als negatief uit vallen, want welk zinnig mens kan een relatie leggen tussen een waterskieënde he-man of een stoere cowboy te paard en de boodschap van de sigaret- tenfabrikant om welk merk stinkstokken dan ook te kopen en de afvalstoffen daarvan zijn longen in te pompen. Je moet toch wel helemaal van de rat ten besnuffeld zijn om de ge dachte toe te laten dat het ro ken van een sigaret even ge zond is als waterskieën of paardrijden. Het is de verbor gen verleider in dergelijke mis leidende reclame die ons dat toch wil doen geloven en dat geldt natuurlijk niet alleen voor het aanprijzen van deze verdovende middelen. Wie per abuis te vroeg voor het Journaal de televisie heeft aan gezet kan zijn intelligentie scherpen om de verborgen ver leider te ontmaskeren. Hetzelf de geldt voor dag- en week bladen. In de reclame voor een bepaald merk whiskey ligt het er duimendik bovenop. Er wordt een high-society sfeertje opgeroepen, liefst in vierkleu rendruk, waar keurig geklede dames en heren met elkaar converseren, uiteraard met een glaasje in de hand. Een beschaafd lettertype on der dit droombeeld geeft te kennen dat „the guests were selected and so was the whis keyHet is duidelijk dat zoiets alleen plaats vindt bij het drin ken van juist dit merk whiskey en als u dat nou óók drinkt... Snob-appeal heet zoiets in vak kringen. Het lijkt wat ondoorzichtiger als hetzelfde gezelschap op een of andere manier heel duidelijk maakt dat er natuurlijk niet gerookt wordt, want dat doe je niet in onze kringen". Toch komt dat alleen maar omdat u het rapport „Zo rookt Neder landniet heeft gelezen, want uit dat onderzoek blijkt dat hoe hoger de welstand, hoe hoger het percentage nooit- en ex-rokers is. Met een beetje fantasie weet u dus nu hoe de anti-rookma- giërs hun doelgroep binnenkort zullen benaderen. maat 32/39 SUPER PIEK- PRIJS Kwaliteit voor *n krats. Bij vakkundig, voordelig en vlakbij Van Weedestraat 16. Soest, telefoon: 02155-13473

Soester Courant | 1981 | | pagina 1