Echtpaar R. J. de Groot en G. L. W. de Groot-Segers vijftig jaar getrouwd VAARDERHOOGT m 50 Jaar geleden in Soest Gelukkig en tevreden: Jlansfl^etoer Gehannes... P.v.d.A in Soest laat zich niet in de put praten SOESTDIJK Geldleningen zonder onderpand AMS0 FinancB BRUILOFTEN PARTIJEN RECEPTIES voor DOE-HET-ZELVERS (deel 3) Biologisch tuinieren mm - CAFÉ-RESTAURANT Nu extra voordelig bij uw Shell Banden-adviseur.... 89,- 97,50 87,50 99,- 115,- de Shell Banden-adviseur j Shell Quick Servicebedrijf 1 „SMITSWEG" 1 19 Juni 1931 Brochure Huuraanpassing verkrijgbaar Diefstal opgelost „Radio Instuif" zoekt medewerkers ONAFHANKELIJKE ADVISEURS VOOR: FINANCIERINGEN GELDLENINGEN HYPOTHEKEN VERZEKERINGEN SPAREN BELASTINGEN BELEGGINGEN TELEFOON 02155-1 1047 10 Soester Courant van woensdag 17 juni 1981 „Ons leven is niet over rozen gegaan, maar we zijn gelukkig en tevreden. Nee, we zouden met niemand willen ruilen!", aldus het echtpaar R. J. de Groot (74) en G. L. W. de Groot- Segers (71) dat op 25 juni zijn vijftigjarig huwelijk viert. Sinds 1962 wonen zij in Soest aan de Insingerstraat. Zéér na drukkelijk tot voor enkele ja ren, want de straat werd nog al eens geblokkeerd door grote vrachtwagens met groente. Dat behoort nu tot het verle den, want de groothandel werd verplaatst naar de Ferdinand Huijcklaan, waar aanzienlijk meer ruimte is. De bedrijvig heid aan de Insingerstraat be hoort evenwel niet geheel tot het verleden, „maar dat is meer hobby-werk", zegt De Groot. „Ik moet wat omm han den hebben". Wat om handen heeft hij zijn hele leven gehad. En hoe! Daarom ook wat meer aandacht aan dit vijftigja rig huwelijksfeest dan de laatste tijd gebruikelijk is. Vijftig-jarige huwe lijken zijn tegenwoordig gelukkig geen uitzonderingen meer. De overheid be steed er geen aandacht meer aan; die komt pas in aktie als het om zes tigjarige bruiloften gaat. Maar het echtpaar De Groot verdient het niet helemaal aan de aandacht te ontsnappen. Het huwelijk werd met negen kinderen gezegend, waar van er zes voor het begin van de Tweede Wereldoorlog geboren zijn. En juist de oorlog bracht nogal wat veranderingen. De Groot in Maartensdijk als zoon van een tuinder geboren, kwam op twaalfjarige leeftijd van school. ,,Ik kon zo m'n werkkleren aandoen en mee aan de slag. Drie dagen per week om drie uur in de nacht opstaan en drie dagen om vijf uur. En dan werken tot acht uur 's avonds". ,,Geen doen", vond De Groot; ,,je kon er eigenlijk geen droog brood mee ver dienen. In de zomer betaalde mijn vader de schuld af, die hij gemaakt had om de winter door te komen. In de winter werden dan weer nieuwe schulden gemaakt". Hij had het al snel bekeken en stort te zich toen hij een jaar of veertien vijftien was in de handel. ,,Mijn va der verkocht bijvoorbeeld bloemkolen aan de groothandel;- uitgesorteerde bloemkolen voor drie cent. De kneus jes ventte ik uit en die brachten vijf cent op". Dat uitventen gebeurde aanvankelijk in Maartensdijk en omgeving, met de kruiwagen. Er werd een groente- wijk opgebouwd, die zich van liever lee uitstrekte tot in Utrecht. 25 juni 1931 trouwde De Groot en het paar vestigde zich in Utrecht. ,,In 1939 werd ik in militaire dienst geroepen en toen ging de opgebouwde zaak naar de knoppen. Je kreeg wel kostwinnersvergoeding, maar nie mand bezocht de klanten in de wijk. De oudste van de zes kinderen was toen acht jaar en mijn vrouw had de handen vól aan het gezin' De Groot werd in Zeeuws Vlaanderen gelegerd; het deel van Nederland dat het langst verzet bood. Al vechtend kwam hij via België in Frankrijk te recht en pas na de capitulatie van Frankrijk was voor hem de oorlog voorbij. Hoewel...voorbij...In de laatste maan den van '40 was hij terug in Utrecht met de boodschap dat hij zich bij de Duitsers moest melden. Dat werd ver geten. Wel kwam er aansluiting bij het verzet en dat was er de oorzaak van dat hij door de Duitsers werd op gepakt. ,,Ik handelde weer zo'n beetje en dan kom je hier en daar aan de praat. Een wat al te loslippige klant uit Maartensdijk, die graag wat meer za ken met de Duitsers wilde doen, heeft me verraden". Drie maanden zat De Groot in Utrecht; veroordeeld werd hij niet. Toch kwam hij in een duits concentratiekamp terecht. ..Op een dag haalden ze mij in Utrecht uit de cel. Dat was na drie maanden. Ze vertelden me dat mijn aandeel in wat sabotage genoemd werd, niet zo groot was, maar ik moest nog wel even de namen van mijn mededaders noemen. Toen heb ik ze gezegd dat ik bij aanhouding precies verteld had hoe het zat en dat ik door de drie maanden opsluiten ,,ziek in mijn hoofd" geworden was. Ik weet niets meer, maar zeg me eens hoe is het met de oorlog? Alle hoeken van de kamer hebben ze me laten zien en ik werd op transport naar Duitsland ge zet". Titus Brandsma De Groot kwam in het kamp terecht waar ook de pater Carmeliet Titus Brandsma zat. Hij kwam bij hem in de cel terecht en maakte zo van nabij mee hoe de pater mishandeld werd. „Als we dan vroegen wat hij daar zo van dacht dan zij hij „Heer vergeef het hun, want zij weten niet wat ze doen". Een bijzondere herinnering bewaart hij aan de dag in het kamp dat zijn zoon de Eerste Communie zou doen. ,,Ik vertelde dat aan de pater en zei dat ik een moeilijke dag had. Titus Brandsma zei toen dat we allemaal de trap naar de hemel moesten be klimmen, maar dat wij in het kamp al op de derde of vierde tree stonden. Hij vond dat we eigenlijk niet te kla gen hadden en ik vond op dat moment ook dat hij gelijk had' De Groot kwam in oktober '42 vrij en zei thuis tegen zijn vader: ,,Ik heb met een heilige gezeten". Brandsma was toen al dood. „Het was een heilige; als wij allemaal scheel zagen van de honger, gaf hij zijn brood nog weg! De Groot is na de oorlog nog als ge tuige opgetreden in het proces dat de Rooms Katholieke Kerk op gang bracht om Titus Brandsma zalig te doen verklaren. Een heel aparte erva ring! Terug in Nederland werd de draad weer opgepakt. De draad van het ge wone leven, maar ook de draad van het verzet. Zo besloot het verzet eens een bunker in Utrecht op te blazen. De Groot ging als springstof-expert naar binnen op het moment dat de duitsers middagpauze hielden. Ze kwa men eerder terug en overliepen hem ei genlijk. Hij kletste zich er uit, maar moest wel zijn papieren achterlaten. „Die ben ik nooit meer gaan ophalen, want de volgende dag ging de bunker de lucht in". Echt bang is hij nóóit geweest. „Wel was er spanning, maar we liepen rond met de gedachte dat ons niets kon gebeuren. We deden zo maar! „Kwajong^nswerk", merkt zijn vrouw op, die al die tijd het gezin op de been hield. Ze was het helemaal eens met haar man en ook bij haar kwam de gedachte aan angst niet di rect op. „In het kanaal langs de Jutphaseweg lagen schuiten. Op de wal liep de wacht en wij kwamen met een roei boot langszij aan de andere kant en plaatsten kneedbommen. 's Avonds ging de schuit de lucht in. Nee, bang waren we niet! Groothandel Na de oorlog werden de zaken weer aangepakt. De groentehandel bleef De Groot trouw. Er werd weer van onder af aan begonnen en de kans om er wat meer van te maken, werd aange grepen. Eind '50 begin '60 werden reizen naar Italië en Spanje gemaakt voor het groot inkopen van groenten en fruit. „Ik spreek geen woord Italiaans of Spaans, maar op een gegeven mo ment importeerde ik toch tien wagons groenten per week uit Italië. In Span je kocht ik hele boomgaarden sinaas appelen". BART KOOY Vredehofstraat 6 Telefoon 12525 Voor uw In oud-hollandse stijl ingerichte zaal Milieuvriendelijke gewasbescherming Ook al bemesten we flink, zetten we onze verschil lende gewassen op voor hen gunstige plaatsen, aantastingen door kruipende en vretende insekten komen helaas nog regelmatig voor. Vooral voor hen die groenten kweken is het belang rijk een bestrijdingsmiddel te hebben, dat snel werkt en onschadelijk is voor mens en dier (ook bijen) en weer snel weg is. Een goed biologisch bestrijdingsmiddel is ontworpen dat dit alles waar kan maken en het heet „SPRUZIT". Dit middel is een mengsel van het aftreksel van de pyre- thrumbloem, welke in midden Afrika wordt geteeld en piperonylbutoxideDit laatste is weliswaar een chemisch product, maar geen gif. Het is een akti- vator, waardoor het insect gaat „wandelen". Er is dan veel minder pyrethrum nodig. Pyrethrum wordt zeer snel weer afgebroken en het middel heeft dan ook een veiligheidstermijn van slechts 2 dagen. SPRUZIT werkt op het zenuwstelsel van koudbloe dige insekten en is daarom een meer effektief middel tegen met name rupsen, kevers, bladlui zen, trips en witte vlieg. Het is een kontaktmid- del en kan curatief (op het moment dat het nodig is) gebruikt worden bij plagen en overlast. Ook „SPRUZIT" kan net als eigenlijk alle chemische middelen het beste toegepast worden in de avond of bij bedekte lucht. Vooral de onderkanten van de bladeren, moeten goed geraakt worden omdat het een kontaktmiddel is en zich hier meestal het ongedierte ophoudt. In iedere tuin komt het wel eens voor, dat een struik of boom ingesnoeid moet worden. Ook kan beschadiging van het gewas, buiten de wil om plaats vinden b.v. takbreuk door storm, vraat van dieren, beschadiging door aanrijden (ook met de maaimachine). In al deze gevallen is het belangrijk dat deze verwondingen goed worden verzorgd, om de boom in een gezonde staat te houden. Een be schadiging aan de stam die niet wordt verzorgd kan leiden tot allerlei ziektes eri vaak zelfs op de lange duur tot geheel afsterven van de boom. De wond dient daarom met een scherp mes overal te worden gesneden waarna deze direct met „Lac- balsam" wordt ingesmeerd. Na droging wordt er nog een laag opgebracht. Nu kan de boom zelf weer nieuw wandhout of callus gaan vormen waardoor de wond weer overgroeit. Voor meer informatie omtrent de verwerking van dit produkt en andere biologische middelen kunt u terecht op uw tuincentrum. Foto: Herman van Dam In 1961 ging zijn compagnon er met het geld vandoor. De bedoening in Utrecht werd verkocht en met het geld werd in Soest weer van voren af aan begonnen. Zijn vrouw stond hem trouw terzijde; zorgde voor het gezin en werkte op alle fronten hard mee. Toen De Groot vijfenzestig werd, droeg hij de groot handel aan zijn zoon over. De wat rus tiger tijd brak aan. Helemaal stilzitten is er nooit van ge komen en zal er, zolang hij gezond blijft, ook niet van komen. Er worden aan de Insingerstraat nog wat bloemen en groenteplantjes verkocht, maar dat is, zoals al gezegd „hobbywerk". „Ik hoef er niet van te leven en wil de mensen graag helpen", aldus De Groot. Politiek In Soest en ook landelijk is De Groot politiek aktief geweest. Hij was lid van de Boerenpartij van Koekoek. Zelfs lid van het hoofdbestuur. „Met Koekoek was niet te werken. Een soort dictator en soms ook niet helemaal eerlijk". Maar de Boerenpartij maakte ook in Soest furore. Bij een gemeenteraads verkiezing behaalde men drie zetels. De Groot stond op de tweede plaats maar trok zich, ten gunste van een lagergeplaatste, terug. De heer M. de Groot, waar vele Soes- ters nog de beste herinneringen aan bewaren, was fractievoorzitter. Met hem trok hij, in het belang van de Soester gemeenschap, veel op. Er vonden heel wat fractievergaderin gen in het huis aan de Insingerstraat plaats. Met M. de Groot verliet hij ook de Boerenpartij om lid te worden van Binding Rechts. In '74 bij de gemeenteraadsverkie zingen verliet M. de Groot, overigens tot grote verrassing van Binding Rechts, de partij om lijsttrekker te worden van het GPV. R. J. de Groot werd toen op de eerste plaats van lijst negen gezet; de lijst van Binding Rechts. Hij haalde het niet; 327 stemmen. Ook M. de Groot kwam stemmen tekort om weer in de raad terug te keren. Op hem werden 557 stemmen uitgebracht. „Het was een interessante tijd, maar ik ben er toen helemaal mee gestopt' Met de gemeente heeft hij in de voor bije jaren heel wat te stellen gehad en de gemeente trouwens ook met hem. Hij bewaart niet overal goede herin neringen aan, wat dat betreft. Ook hij heeft weieens te maken gehad met de minder fraaie koppelverkoop- politiek van de gemeente: je krijgt de vergunning als je... (en dan moest er wat afgebroken of opgeofferd wor den). De Groot is er nooit voor door de knieën gegaan; met de toenmalige burgemeester en wethouder ging hij in de clinch en er kwam altijd wel een oplossing voor. Het „gelijk" kreeg altijd „gelijk". 25 juni wordt een gezellig feest ge vierd. Uit dankbaarheid voor alles wat het leven geschonken heeft. Het was niet altijd makkelijk maar de De Groot's willen met niemand ruilen. Wat wil 'n mens nog meer! Het echtpaar De Groot voor het huis aan de Insingerstraat dat zij in '62 betrokken. 155 SR 12 Tubeless LEE STAALGORDEL o.a. voor Escort, Civic, Fiësta, Corolla, Datsun, Fiat van 184,- voor 155 SR 13 Tubeless LEE STAALGORDEL o.a. voor Audi 80, Golf, Passat, DAF/Volvo, Civic, Kadett, Corolla van 190,- voor 145 SR 13 Tubeless STAALGORDEL o.a. voor Audi, Allegro, Honda, Horizon, Polo, Simca, Peugeot, Renault van 171,- voor 165 SR 13 Tubeless LEE STAALGORDEL o.a. voor Chrysler, Simca, Capri, Taunus, Ascona, Manta, Sunbeam van 212,40 voor 175 SR 14 Tubeless LEE STAALGORDEL o.a. voor Peugeot 504 en 505, Mercedes, Ford Granada, BMW 518 en 520, Mazda 929 van 267,90 voor Alle prijzen zijn inclusief BTW en montage. A. J. Zwiers Weegbreestraat 54 - Soest - Tel. 17658 Z Bedreiging Zaterdag vervoegde zich bij een bewoner van den Heideweg iemand, die nog geld had te vorderen. In plaats van het geld te ontvangen, werd hij echter bedreigd met een revolver. Hij achtte het toen het beste maar de vlucht te nemen en deed van de bedreiging aangifte bij de politie. Deze heeft de zaak in onderzoek. De oefenmarsch van De Soester Turnclub We hebben deze week niet over drukte en beweging in de gemeente te klagen gehad. Maandagavond waren het 't vuurwerk en de muzikale omgang van de S.D.A.P. die velen op de been bracht, terwijl het Dinsdag De Soester Turnclub was, die door haar rondwandeling velen naar buiten bracht. Op keurige wijze marcheerden de vele leden dier club op de opwekkende muziek van de Mondaccordeon-ver. door onze gemeente en dat men tegenover deze jonge en toch reeds zoveel jDresteerende ver- eeniging niet onverschillig staat bewees wel de overgroote belangstel ling der burgerij. De oudéren hadden zich langs de wegen geschaard, terwijl de jongeren voor, achter en naast de stoet een plaats zochten. De politie had de handen dan ook meer dan vol, om alles geregeld te doen verloopen. De stoet werd geopend met de modern uitgevoerde clubvlag, waarnaast de 2 jongste leden der vereeniging, 2 kleine peuters van 4 jaar. Dat door oefening veel kan worden bereikt, bleek wel uit het feit, dat in deze marsch, welke ruim 2 uur duurde, zelfs niet één der jongste leden is uitgevallen. Het marcheeren, vooral van de grootere dames en heeren was af. Uit de vele deelnemers aan deze marsch bleek tevens overduidelijk hoe velen, na oprichting dezer club, zich voor deze sport gingen interes seeren. De Soester Turnclub heeft door deze marsch weer velen aan zich verplicht. Esperanto clubje in Soest Sinds een maand is Soest een voorloopig nog officieus Esperanto clubje rijk, met ongeveer 12 deelnemers. Iedere Woensdagavond is er bijeenkomst, waarin Esperanto geconverseerd, gelezen en verteld wordt. Belangstellenden gelieven zich te wenden tot W. P. Roelofs, Dalweg 6, Soest. INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U het volgend artikeltje in Uw krant te willen opnemen. In „De Soester Courant" van 12 Juni trof ik een stukje aan, onderteekend door „Een Soesterberger", waarin ik beschuldigd wordt mijn raadslidmaatschap te hebben gebruikt om mij zelf te bevoor- deelen. Dat de schrijver zoo laf is zijn naam te verzwijgen, zegt mijns inziens voldoende. Ik ben onmiddellijk voor een commissie-onderzoek maar eisch, dat de schrijver van dat vieze stukje zijn naam bekend maakt. Doet hij dat niet, dan laat ik de beoordeling van een dergelijke lage daad aan de lezers over. G. J. Grootewal. UIT DE ADVERTENTIÉN: Flora theater, Laanstraat, telefoon 188 te Baarn vertoont vanaf vrijdag 19 tot en met maandag 22 juni a.s. Dus 4 dagen: Het schitterende nieuwste Geluids Film Operette Werk: De Zigeuner Barones. Een film, die U moet gaan zien. In Weenen gespeeld, met prachtige muziekmelodieën en vrolijke liederen. Gesproken in de Duitsche taal. Een avond van kunst en amusement. Laat de warmte voor U in ons nieuw Theater geen bezwaar zijn. Iedere 15 minuten door het nieuwste luchtkoel systeem een zaal vol verse lucht. Ook onze prijzen zijn voor elke beurs 0,60-/ 1,50. Zaterdag- en Zondagavond gratis autobus vanaf Soest over Soestdijk naar en van het Theater. "Kapsalon 'n goed verzorgd kapsel voor HAAR en voor HEM Steenhoffstraat 53 - Soest - 02155-21433 Voor de meeste huurwoningen wordt de huur per 1 juli verhoogd; aangepast aan de stijgende kosten voor het bou wen; en onderhouden. De huurverho ging is in het algemeen 6 procent. Als de huidige huur te laag is in ver houding tot de kwaliteit van de wo ning, kan de huur met méér dan 6 procent worden verhoogd. Van de andere kant krijgen woningen waarvan de huur in verhouding te hoog is, geen verhoging of een ver hoging die lager is dan 6 procent. Het gaat steeds om de verhouding tussen de huur en de kwaliteit van de woning of woonruimte. Als de eigenaar van uw woning de huur per 1 juli wil verhogen, dient hij ten minste een maand eerder op een spe ciaal formulier een voorstel aan u te hebben gedaan. U kunt de juistheid van het voorstel tot huurverhoging controleren aan de hand van de brochure „Huuraan- passingen 1981" dat gratis in het IN- FOrmatiecentrum ligt. De op 18 mei 1.1. ontdekte diefstal van tweeduizend gulden uit een geldkistje bij een bedrijf aan de Amersfoortse- straat is opgelost. De dader blijkt een in Ermelo woonachtig personeelslid te zijn. De ziekenomroep „Radio Instuif", de huisomroep van het Psychiatrisch Cen trum Zon en Schild aan de Utrecht- seweg te Amersfoort, zoekt medewer kers. Ervaring in het ziekenomroep- werk is niet vereist; wél een redelij ke kennis van de populaire muziek van heden en verleden. Er staat geen gel delijke vergoeding in welke zin dan ook tegenover; het ziekenhuisomroep- werk wordt vanuit gemeenschapszin gedaan en dan als hobby. Een leuke en interessante hobby, die tijd en mis schien ook wat geld kost. Voor de optimale verzorging van de radioprogramma's moet het aantal medewerkers in ieder geval met drie personen worden uitgebreid. Voor de presentatie van het Informa tieprogramma op de woensdagavon den gaat het om een mannelijke kan didaat; voor de presentatie van het zaterdagavondprogramma eveneens om een mannelijke kandidaat en voor het zaterdagavondprogramma ook een vrouwelijke kandidaat voor het (tele fonisch) contact tussen de luisteraar en Radio Instuif. Ieder die belangstelling heeft wordt verzocht te schrijven aan Radio In stuif, Zon en Schild, Utrechtseweg 266, 3818 EW Amersfoort. Er kan pok gebeld worden onder num-. mer 033-38534; vragen naar Kees Broekman van de afdeling Ontspan ning. Toen'k nog un jochie waas, haa'k aal un heule hóóp plaan- ne. Eerst wouw ik braandweer- maan worre. Doamoa ben'k un heule tied sjuffeur eweest en op un end leek me direkteur ok un oardig vaak. Moar 't is aallemoal aangders elópe. Op 't lest wier ik nog stukkies schriever veur de Soesder. 't Ken roar uutvaalle in je leve. Affing, ajje moar schik het en daat hek aalle doage, aal waas 't aallenig moar om de plaanne vaan de gemeengte. Ze worre ut nooit zaat, die maanne. Ik hetter aal un heule zooi gehannese mee kenne vuile en ak zin het, kaan'k ter nog joare mee aan de gaang blieve, schaat ik. Waant an de invaalle vaan ongze bestuurders komt moar geejn end en doar ben'k blie om. Moar noe motte ze me niet an- komme met plaanne die deur- goan, waant daan roakt ik fi- noal in de waar en hullie zelluf ok, denk! Aachter de ouwe kaark haadde ze toch un mooi hoastig ver- keersplaan an de gaang emoakt! Heul baar! Je wier aalle kaante oppestuurd, be- haalve die woar of daajje heejn wouw. En doar is de Road zo vaan èschrokke, daazze effe loater de baarrikoades weer oppe- ruumd hebbe. En toeng kojje weer gewóón bie de baakker vaan Brummele un broodje köpe, zongder je eige klem te rieje. Zuk laache, en daat dee vaan Brummele ok! Op de Hilhorstweg kwoame borde, waarop sting daajje ho mos houwe ajje geejn bestem- mingsplaan haad. Doar snaapt ik geejn baarst vaan, waant ajje in Oamersfoort mot we ze, hejje toch un bestemmingEn ak op huus an wil hek daat toch ok? De Staadhoudersloan bewoon- ders wulle un inhoalverbod en bie de schöle krieje voortemee un ophoalverbod. 't Haart wil geejn vraachtwoages meer zien en ik schaat daat de Road ter geejn gaat meer in ziet. En daan hek aal un heule tied niks eheurd over de Van Weede- stroat. Waant daa's ok waat doaro! Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, we kriege licht nieuwe ministers. Veur 't verkeer moewe der eejn neme die op Soest woont! HANNES VAN DE NENG Maandaflossing mkl. rente Bedrag 96 60 48 doorlopend krediet 5.000.- 128.- 149.- 100.- 7.500.- 186.- 21/.- 150.- 10.000,- 176.- 243.- 285,- 200,- 15.000.- 265,- 359.- 422.- 300,- 20.000,- 349.- 475.- 559.- 400.- 25.000.- 433.- 590.- 695.- 500.- 30.000.- 517.- 706.- 832,- 600,- 35.000,- 601.- 821,- 968.- 700.- Informeer vrijblijvend naar uw mogelijkheden. Nu gebeld, morgen geld! Goedlopende leningen nemen wij graag over. Overlijdensrisico gedekt tot 125.000,- W. SPEELMANHOF 10 SOEST Dagelijks tot 21.00 uur. Zaterdag tot 16.00 uur. Tijdens een druk bezochte ledenver gadering beSprak de Soester afdeling van de P.v.d.A. de verkiezingsuitslag en wat er nu verder moet gebeuren. Het was uitgesproken jammer dat de uitgenodigde spreker. Jaap van der Doef, niet aanwezig kon zijn van wege... de informatiebesprekingen in Den Haag. Op eigen kracht, met gebruik van de eigen - wijsheid van de aanwezigen lukte het toch om zelf tot een analyse van de verkiezings uitslag te komen. Enkele uitspraken: - we moeten het verlies nu ook weer niet overdrijven. We wisten dat het er aan kwam. Meteen na '77 stond de P.v.d.A al op verlies, (tijdens de raads verkiezingen in '78 bleek dit) - de rol van de gezichten van de partijleiders - we hebben bij de jeugd verloren. We moeten nog meer laten zien waar we voor staan - de P.v.d.A. had wel erg medelijden met zichzelf nadat ze in '77 buiten de regering bleef. De discussie verliep zeer enthousiast. Met name de inbreng van oudere par tijgenoten maakte indruk en gaf een soort bezieling in de zaal. Na de pauze kwam de toekomst aan bod. Wat nu te doen? Er kwamen ook hier weer een aantal belangrijke op merkingen: - niet teveel onderling twisten. Dat speelt de tegenstanders alleen maar in de kaart; - de strijdpunten zijn een hulpmiddel om de onderhandelingen duidelijker te laten worden. Ze zijn dus bespreek baar. Ze moeten niet het idee geven een minimum programma van eisen; - laten de daartoe gekozen mensen in de partij nu eerst maar eens hun werk doen. Geef ze om te beginnen maar een stuk vertrouwen. Als blijkt dat ze „het" niet goed gedaan hebben moet je ze niet meer kiezen. De afdeling vond, samenvattend, dat deelname in de regering door de P.v.d.A. het doel was waarnaar ge streefd moet worden. Niet vanuit een onderdanigheid naar het CDA, maar vanuit een zelfbewuste opstelling. Als je elkaar nodig hebt is het resultaat beter wanneer je als partners met elkaar omgaat dan vanuit hoogte verschillen. De P.v.d.A. Soest sloot hiermee een vergaderseizoen af waarin sprake was van een stijgende deelname aan aktivi- teiten binnen de afdeling. Na de vakan tieperiode zullen alle zeilen bijgezet moeten worden voor de gemeente raadsverkiezingen van '82. Orgelconcert in Oude Kerk Zaterdag 20 juni a.s. geeft Jan Jansen het tweede concert in de serie orgel concerten in de Oude Kerk te Soest. De volgende werken staan op het programma: J. P. Sweelincks varia ties over „Mein junges Leben hat ein End"De Sonata Prima van J. Kuhnau waarin de strijd de strijd tussen David en Goliath wordt uitgebeeld; Koraal voorspelen en de Preludium en Fuga in e moll van J. S. Bach en tenslotte: Twee koraalbewerkingen van Max Re- ger. Het concert begint om 8.15 uur. Toegang 3,-.

Soester Courant | 1981 | | pagina 11