Zo gezien. Nieuwe vestiging aannemingsmaatschappij Toekomst kompostbedrijf Baarn/Soest nog steeds onzeker massief eiken H. van Asch officieel geopend gffigES Meubelfabriek Oistenvijk Woensdag 17 juni 1981 59e jaargang no 4 Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen BOEREN- HAM SINAASAPPELEN AMSTEL BIER Passanten Nieuwe brandweerofficier in Soest „De Bengelenbak" blijft open „Volle bak" voor kerk-naar-buiten BELEGEN UNIEKAAS HAM LAPPEN 12 Jaar garantie Massief Europees eiken Traditioneel geloogd Ongekende service Met eigen brandmerk door GERARD PAUL BINNEN EN BUITEN ALLEEN DONDERDAG (Licht gerookt) 100 gr^m, van 1.98 voor ALLEEN DONDERDAG OUTSPAN 15 stuks voor Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG Zie onze advertentie Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG Bureau voor redactie en administratie: Hoofdredacteur: Abonnement per half jaar /12.- Van Weedestraat 29, Sbest - Tel. 14152* H. E. J. SMIT Buiten Soest per half jaar 24.— Postgiro 126156 1 Verschijnt iedere woensdag ,,Hé, hallo Gerard hoe is 't?" vroeg hij en stapte onderdroten voort. Uitstekend zei ik ,,dan ben ik daar ook weer van af" dacht ik en glimlachte moeilijk omdat ik het gevoel had dat die dag alles tegenliep. ,,Mooi zo" zei hij zonder ook maar een ogenblik zijn pas in te houden. Wie méér woorden nodig heeft of echte belangstelling wil veinzen kwakt er nog wat typisch Nederlandse gemeen plaatsen achteraan als: „Koud hè!" of ,,'t Wil nog maar niet zomeren" waarop jij ge acht wordt iets terug te zeggen als „Ach, 't is de tijd van het jaar" of woorden van gelijke strekking. Het klamme zweet kan je uit breken als je in een rij moet aansluiten en de spraakwater val nog verder gerekt wordt. Sommige mensen die het daar ook moeilijk mee hebben weten dan zelfs hun ledematen niet meer in bedwang te houden en staan maar wat te schutteren met armen en benen. Als je el kaar min of meer in het voor bijgaan ontmoet kun je ook bij na niet ontkomen aan wat on benullig uitwisselen van ge gevens. Verplichte gesprekjes op dit niveau kunnen, vooral wanneer je het ziet aankomen als zwaar weer, heel vervelend zijn. Sommige mensen zijn daar echter heel bedreven >n en fladderen als vlinders van de één naar de ander. Van mij mag het, hoor. Als het maar niet onecht is, anders be waar ik mijn honing liever voor iemand anders. Met ingang van l oktober a.s. is de heer J. T. Bakker uit Santpoort be noemd als brandweerofficier bij de brandweer Soest. Op dit ogenblik is de heer Bakker werkzaam in Den Haag bij de afdeling Opleidingen van de Inspectie Brandweerwezen. Door het ministerie van onderwijs en wetenschappen is telefonisch aan de gemeente medegedeeld dat de kleuter school „De Bengelenbak" tot 1 augus tus 1982 instandgehouden mag worden. De minister heeft het advies van de Onderwijsraad, de school te sluiten, derhalve niet overgenomen. Burgemeester en wethouders zijn van mening, en daar wordt de medewer king van de raad voor gevraagd, dat de instandhouding van de school voor het gehele jaar 1982 moet worden ge vraagd. Men wil aan de minister een raadsbesluit toezenden, waarin de clausule is opgenomen dat op een in standhouding van tenminste drie jaar wordt gerekend. Het college verwacht dat een dergelij ke bepaling de onzekerheid over het voortbestaan van de school aanzienlijk zal verminderen. En dat heeft vermoedelijk dan weer tot gevolg dat er een grotere toeloop komt van kleuters, waarvan de ouders openbaar onderwijs wensen. In het belang van een goede voort gang van het openbaar onderwijs in de wijk Soest-Zuid vraagt het college de raad in ieder geval tot verdere instandhouding van ,,De Bengelen bak" te besluiten. Zeer optimistische tellers hielden het er zondagmiddag na afloop van de gere formeerde kerkdienst in het openlucht theater op dat er meer dan drieduizend bezoekers geweest waren. Het zullen er misschien tweeduizend geweest zijn, maar feit is wel dat het theater als in zijn beste tijden, geheel „uitver kocht" was. Het was stampvol. Ook het parkeerterrein bij het ziekenhuis Zon negloren kon de stroom auto's niet verwerken en er moest haastig geïm proviseerd worden. Buiten dat waren er ook velen op de fiets gekomen. In de dienst die ongeveer anderhalf uur duurde, gingen de dominees Baum- falk, Land en Rinzema voor. Muzikale medewerking verleenden het Inter kerkelijk jongerenkoor „Chaverim" onder leiding van les Nijman en de Christelijke Muziekvereniging „Oran je Harmonie" onder leiding van de heer Rijk van den Berg; beide uit Hilversum afkomstig. MAGER KILO van 14.50 voor Krat a 24 flessen nu slechts SOESTER COURANT KILO, van 12.90 voor Met een dragline haalt burgemeester Scholten een bestrating omhoog. foto kim aerocarto b.v. Reeds jaren verkeert het Kompostbedrijf Baarn/Soest in onzekerheid over haar toekomst, waarbij toch wel de gedachte tot uiteindelijke sluiting van het bedrijf het sterkst wordt ervaren. Thans leeft evenwel de politieke wil zorg vuldig te overwegen of het niet de moeite waard is het bedrijf te vernieuwen en, als dat zinvol is, ook uit te breiden. De kwestie is volledig in studie, zowel wat de plaats van het bedrijf betreft binnen de regio als in de provincie. De on zekerheid heeft evenwel tot gevolg dat er buiten de sfeer van het noodzakelijke onderhoud, geen initiatieven genomen worden. Zo is de noodzakelijke revisie van het schoorsteenkanaal van de verbrandingsoven niet uitgevoerd, omdat allereerst gediscussieerd moet worden over de vraag of er, gezien de milieu technische bezwaren, nog wel moet worden verbrand. Het bedrijf kostte wat de gemeente Soest betreft, vorig jaar 9,09 per in woner (in '79 7,95). Voor Baarn was dat 11,46 (10,20 in '79). Per ton aan gevoerd vuil (totaal 12.415,69 ton) be droegen de kosten in '80 gemiddeld 52,81 (ƒ43.08 in'79). Van de ruim 12.415 ton kwam 6316 ton uit Soest; 4855,69 ton uit Baarn terwijl circa 1244 ton door particulieren werd gestort tegen betaling. Uit het aangevoerde vuil werd 189.540 kg. blik gesorteerd (227.050 kg. in '79); 1320 kg. lompen (1120 kg.); 3580 non-ferro metalen 3680 kg.3890 kg. ijzer (4260 kg.); 723.510 kg. glas (547.860 kg.) en 980 kg. papier (1160 kg.). ,Ten aanzien van het glas kan worden opgemerkt dat daarvan 593.000 kg. (435.000 kg. in '79) in de speciale glascontainers, afkomstig uit beide gemeenten werd aangevoerd. Dat glas bracht 10 gulden per ton op, evenals de uitgesorteerde lompen. De opbrengst van de non-ferro metalen was 450 gulden per ton; van het ijzer 35 gulden per ton en van het papier 60 gulden per ton. Het uitgesorteer de, deels sterk vervuilde, blik bracht ook in 1980 niets op en wordt slechts gratis van het terrein afgevoerd. Aan waardeloze reststoffen werd in het verslagjaar in totaal 7138 ton (8882 ton in '79) van het terrein afgevoerd. Kompost De voorraad kompost bedroeg per 31 december 1980 2.983 ton (1389 ton eind '79). Dat is meer dan normaal, want een buffervoorraad, rekening houdend met een nafermentatie van circa vier maanden, van 1500 ton zou juister zijn. Er is daarom met de tuinbouwkundige adviseur contact opgenomen om de afzet te stimuleren. 1205 ton tuinbouwkompost en 47 ton siertuinkompost werd vorig jaar aan kwekers en handelaren verkocht (in 1979 resp. 2426 ton en 55 ton). 39 ton tuinbouwkompost werd afgenomen door gemeentelijke instellingen en 4 ton door particulieren. Verder werden nog 1684 zakken (51 ton) siertuinkompost aan handelaren verkocht, alsmede 750 zakken (22 ton) en 21 ton los aan particulieren. elektriciteit verbruikt en 405.986 m3 gas ontwikkeld. Daarvan werd 278.049 m3 gas verbruikt en 127.937 m3 gas gespuid. Ook werd er nog 21.173 m3 aardgas verbruikt. Wat de eventuele overdracht van de rioolwaterzuiveringsinstallatie aan de provincie betreft, valt ook nu weer geen nieuws te melden. Een verantwoorde oplossing, zon der veel (onnodige) extra kosten, ge zien de plaatselijk ingewikkelde con structie als gevolg van het gezamen lijk functioneren van Kompost- en Rioolwaterzuiveringsbedrijf, lijkt vooralsnog niet eenvoudig. Het pro vinciaal bestuur neemt evenwel het ex ploitatietekort voor zijn rekening. In het verslagjaar kwamen 680 scho lieren (in groepen) en 360 burgers tijdens de open-dag) het bedrijf bezoe ken. Toekomst Verwacht mag worden dat in de eerste helft van 1982, door de aanleg van een rioolpersleiding Soesterberg- Soest het rioleringsnet van Soester berg wordt aangesloten op de instal latie aan de Maatweg. Dat betekent een belangrijke verho ging van de hoeveelheid inkomend ri oolwater, waardoor de maximum ca paciteit van de huidige installatie dicht wordt benaderd. Een onderzoek naar de vraag of de hydraulische capaci teit van de aanwezige installatie dan nog voldoende zal zijn en of de kwali teit van het effluent dan nog wel ver antwoord blijft, is daarom op korte termijn noodzakelijk. Een belangrijk probleem blijft ook de wijze van slibverdikking. Momenteel wordt het natte slib, na natuurlijke droging, ontwaterd op droogbedden, voordat het kan worden afgevoerd. Reeds nu is de capaciteit aan droog- bedoppervlakte bereikt en bij veel re genval wordt het maximaal haalbare overschreden. In 1980 zijn proeven genomen met de methode van mechanisch ontwateren van het slib door middel van een zeep- bandpers en een zogenaamde lasta- centrifugepers. Het slib uit de zeef- bandpers bevat 30% droge stof en is niet in de landbouw te gebruiken en zal dan moeten worden verbrand, omdat in de toekomst storten in de provincie Utrecht niet meer zal wor den toegestaan. Het slib uit de lastapers bevat circa 40% droge stof en dat is dan wel ge schikt voor hergebruik in de land bouw. De investeringen in een zeef- bandpers zijn relatief laag, maar voor de lastapers zal ongeveer het dubbele betaald moeten worden. De derde mogelijkheid is de combina tie van natuurlijke droging (in de zo mer) en de mechanische droging (in de winter). Duidelijk is wel dat er on derzocht dient te worden welke wijze van slibverwerking voor dit bedrijf het best is. Amsterdam: Leidsekade 98 tel. 020-233917 Utrecht: Hollantlaan 28 tel. 030-883762 Burgemeester Scholten heeft vorige week vrijdagmiddag de nieuwe vestiging van de aannemingsmaatschappij van grondwerken H. van Asch b.v. aan de Industrieweg geopend. Hij deed dat door het bedienen van een dragline, waarmee hij een kistje ophaalde, dat onder de bestrating ingegraven was. En in het kistje zaten de sleutels van het nieuwe bedrijf en een envelop met twee gouden dukaten voor de Historische Vereniging Soest. Alvorens het bedrijf ter bezichtiging werd opengesteld, werd de familie van Asch nog toegesproken door burgemeester Scholten; drs. J. G. van Ek, secretaris van de Kamer van Koophandel voor Eemland de heer A. van den Dijssel van de Historie che Vereniging Soest; de heer W. Schotanus, voorzitter van de Soester Zakenkring en door de heer B. Bakker, namens het personeel van het bedrijf. „Waar je ook loopt of staat in deze gemeente", zei directeur H. van Asch in zijn welkomstwoord, „je hebt te maken met een stevig stuk historie. Alle grond onder onze voeten heeft een al of niet romantisch verleden en wij kunnen dat weten, want wij wroeten daar al meer dan 62 jaar in. Eerst met man én paard, tegenwoordig met brommende paardekrachten in de vorm van draglines en dieptelepels". Hij nodigde daarna de burgemeester uit een dragline te bedienen om eens in de grond van Soest te kijken. Nadat de burgemeester het eerder genoemde kistje had opgehaald, kon ook het gebouw geopend worden. Naar aanleiding van deze openings handeling zei later de heer A. van den Dijssel: „Ik heb nog een tip voor het gemeentebestuur om uit de financiële zorgen te komen. U huurt hier een dragline, zoekt het juiste plekje uit en als u dan maar aan de goede handle trekt dan zijn we het verlies zo te boven. Het geld ligt hierop straat blijk baar",. In zijn toespraak zei burgemeester Scholten dat het plezier van het openen van een bedrijf altijd is, dat de ge meente leeft en dat er voor werkgele genheid gezorgd wordt. „Dit nieuwe gebouw", zei de burge meester, „mag de familie Van Asch terecht met trots vervullen. Ook wij, gemeentebestuur, zijn trots. Het is voor de familie een bevestiging van meer dan zestig jaar hard werken en er spreekt vertrouwen uit voor de toe komst. Het is voor allen een teken om door te gaan". Foto: Herman van Dam De werkgelegenheid wordt er door uitgebreid en juist de werkgelegenheid is ook voor het gemeentebestuur een zaak van de eerste orde. „Als gemeentebestuur moeten we daar iets voor over hebben en daarom proberen we daar ook in woning bouwplannen rekening mee te houden. Het is tegenwoordig zo dat wij bestem mingsplannen voor woningbouw sluitend kunnen krijgen door er ook bedrijfsbestemmingen in op te ne men", aldus burgemeester Scholten. Soest noemde hij daarom een plaats met mogelijkheden „om zeker te zijn van een goede toekomst"; In de eerste plaats voor in Soest gevestigde bedrij ven maar ook voor anderen. Hij wenste de familie Van Asch en alle medewerkers veel sukses toe en hij sprak de wens uit dat de opening van deze vestiging een begin mocht zijn van verdere groei en bloei van het bedrijf. Daarna overhandigde hij de twee gouden dukaten aan de heer v.d. Dijssel van de Historische Vereniging. Niet alledaags „Een niet alledaags gebeuren", noem de drs. Van Ek van de Kamer van Koophandel de opening van een be drijf. „Het investeringsniveau in Eem land is vorig jaar met negentien pro cent gedaald; in de bouw zelfs met zes-en-twintig procent", aldus de heer Van Ek. Hij stelde dat juist In een slechte tijd, de beste stuurman zich kon onderschei den en in dat verband noemde hij Van Asch een voorbeeld voor zijn branche genoten. Sprekend over de schaarste in bedrijfs terreinen merkte hij op dat op dit moment in Eemland slechts tien hec tare beschikbaar is. (6 in Bunschoten, 2 in Leusden en 2 in Amersfoort). „De Kamer dringt aan op meer spoed bij de realisatie. Sommige wethouders reageren als doemdenkers: waarom bedrijfsterreinen als er toch niemand investeert", aldus de heer Van Ek. Soest noemde hij een goed voorbeeld van hoe het wel moet. „De overheid dient voorwaarde-scheppend te zijn!". De in Soest gehouden enquête liet een positief beeld zien en hij sprak de wens uit dat er met de resultaten gewerkt zal worden, „ook op provinciaal niveau, want zonder die medewerking begin nen we niets". Hij wenste tenslotte de familie Van Asch veel geluk in de toekomst. De heer Schotanus feliciteerde namens de Soester Zakenkring. Hij constateerde dat een vrije ondernemer sneller zaken kan klaren dan de overheid. Tegenover de notoire vrijetijdsbestedende maat schappelijke dwarsliggers staan ge lukkig creatieve opbouwers. Van Asch bewees daar bij te behoren, naast vele anderen die Soest rijk is. De heer B. Bakker bood tenslotte namens het personeel een plastiek van aardappelrooiers op de Eng aan. Nadat de heer H. van Asch een toast had uitgebracht op de toekomst „op alles wat leeft, woont en werkt in Soest en op de werkgelegenheid", kon het bedrijf bezichtigd worden. Velen maakten daar gebruik van. De gemiddelde verkoopprijs van de kompost bedroeg 26,81 per ton, tegen 23,12 in het voorafgaande jaar. De netto-exploitatiekosten van het kompostbedrijf bedroegen 658.672,59 (f 576.012.40 in '79), waarvan ten las te van de gemeente Soest 370,679,20 322.790,70) en van de gemeente Baarn 284.993,39 (253.221,70). Voor onderhoudswerkzaamheden, inclusief aan de twee bij het bedrijf behorende dienstwoningen, werd 383.300 gulden uitgegeven. De grootste post was de aanschaf van een nieuwe laadschop: 136.300,-. W aterzuivering Het rioolwaterzuiveringsbedrijf heeft ook gedurende het verslagjaar weer tot tevredenheid gewerkt. De uitbreiding met de zgn. „Total Energy" instak atie voor het gebruik van het vrij komende methaangas voor de op wekking van elektrische stroom kwam in het verslagjaar nagenoeg gereed. Met het proefdraaien werd in novem ber een begin gemaakt, mt het zuiveringsbedrijf werd 172 290 kg. zand, 133.260 kg. rooster- I O 766 m3 slib en 2818 steekvast ^b afgevoerd. Er werd 599.520 kWh [links onder] uit de VADERDAG KADO-IDEE TUINSPOTS met lamp wandmontage f32.50 op prikker f39.50 ri VERLICHTING J-, F. C. Kuyperstraat Hl K 24-26 J (het straatje naast A.H.) Soest - Tel. 02155-20656

Soester Courant | 1981 | | pagina 1