Jaarlijkse huurverhoging weer voor de deur Strenge regels voor huurbescherming Te lage huur kan extra omhoog MODESHOW SP0SA BELLA BRUIDS- AV0NDM0DE Op de boerderij bakt men nog steeds lariekoek 'n Sportieve korting op sport spullen. OPSLAGRUIMTE Achter elke Smeek de zekerheid van GEVONDEN trouwring gedateerd 18-11-'45 Telefoon 02155-20642 WASIEL STEITNER TE HUUR GEVRAAGD SMEEING - SURFING Ook Zoetemelk Is eenvoudig begonnen! PEUGEOT GAZELLE UNION SPARTA EEN HEEL JAAR DE SOESTER COURANT VOOR SLECHTS 24 GULDEN Wist u dat. veel voordelig tapijt in voorraad heeft. Dat hij ook regelmatig coupons heeft. Dat hij ook biezentegels heeft. Dat hij ook matrassen heeft. Dat hij alléén vrijdags en zaterdags geopend is. (Of u moet even bellen). Dat hij op de lange Brinkweg t.o. de Gasfabriek zit. Dat het telefoonnum mer thuis en op de zaak 19600 is. droge (I x br x h ±6 x 3 x 2.3 m), moet bereikbaar zijn met groot formaat bestelwagen, Mercedes 307 D. Licht of mogelijkheid tot aanleggen van licht moet aanwezig zijn. Wie advertenties leest voor eet- en drinkwaren, moet wel denken dat boe ren en boerinnen het niet alléén druk hebben met hun land- of tuinbouwbe drijf, maar nog veel meer maken. Want waarover leest menEet boeren- bruinbrood, boerenboter, boerenlever- pastei» boerenmetworst, boerenham, boerensoepgroente, een boerenome let en een boerenpannekoek. En na tuurlijk gebruikt men daarbij een boe renbont servies en zit men aan een boerentafel in een boerenkiel met een boerenzakdoek om de hals. Het lijkt wel of het woord „boer" ineens gebruikt wordt voor etenswaar met een bijzondere smaak, net even anders dan „fabriekswaar". Het lijkt door dat woordje boer of zo'n produkt ais boerenleverpastei of boeren soepgroente zelf gemaakt wordt door een boerin, in eigen keuken, van eigen slacht of uit de moestuin naast de boerderij. Soms vind je in die adver tenties lekker ouderwetse plaatjes van een korenveld dat nog met de sikkel wordt gemaaid en waar de vrouwen bezig zijn de garven te binden en tegen elkaar te zetten. Natuurlijk is dit een wonderlijke ma nier van adverteren. Het is de bedoe ling om aan te geven dat de produkten van het land, zoals ze daar gemaakt zouden worden, lekker zijn, een beetje speciaal, soms ook wat grof en primi tief („boerenmeubels") of van een klederdrachtstijltje, dat best aantrek kelijk is. Maar deze produkten worden natuurlijk allemaal in fabrieken ge maakt en de boer en boerin leveren alleen de grondstoffen, zoals vlees, graan of groente. Ook de huizen van boeren en tuinders zijn niet meer met de aangeprezen boerenmeubelen ge meubileerd, maar zien er net zo uit als iedere andere woning. Soms zie je nog wel iets van vroeger, een oude klok, een grote kast, een dekenkist of andere dingen, die bewaard bleven, geslach ten lang. Verhuizingen komen niet zo vaak voor en zo blijft er in huizen van boeren en tuinders meer over van vroeger. Wat óók bewaard bleef zijn echte recepten, die vaak van moeder op dochter werden doorgegeven, opge schreven in een schrift. En soms ging wel eens een waardevol recept verlo ren. Zo bestond er in Noord-Holland veertig jaar geleden een boerenkaas, die gemaakt werd in de herfst. Boeren kaas wordt overigens wèl op de boerde rij gemaakt en niet in de fabriek. Auto's van 5.000.- tot 7.500.- Deze auto's met 8ovag garantiebewijs Tip Top garantie. Merk-type Peugeot 304 SLS'77 Peugeot 104 GL '77 Peugeot 104 GL 6dec. '76 Mitsubishi Lancer'78 Datsun 120 Y '77 Renault 5 Ltype '78 Renault 5 TL'76 Honda Civic autom'77 Auto's van 7.500.- tot 10.000.- Ook deze auto's met Bovag garantiebewijs Tip Top garantie. Merk-Type Kleur Km Mitsubishi Celeste ST '77 zilver 66.000 Mitsubishi Celeste 2000 5 bak, type '79 78 blauw met. 47.000 Fiat Ritmo 65 CL'79 groen 54.000 Fiat 127 Sport'79 zwart 64.000 Peugeot 104 SL '79 beige met. 60.000 Peugeot 504 GL '78 blauw 64.000 Peugeot 504 GL aut. LPG '78 beige met 100.000 Renault 5 TL'79 blauw 32.000 Renault 5 TL'79 groen 31.000 Peugeot 104 GL '78 rood 45.000 Tel. reakties 02155-21291 Kleur Km beige met._±_ 75.000 rood 72.000 Nic van Dam levert aan scholen en vereniging tegen R.I.B. prijzen. (Rijks-lnkoopbureau prijzen.) Informeer bij uw schoolhoofd, c.q. bestuur van uw vereniging. Vraag de speciale prijscourant. vakkundig, voordelig en vlakbij BAARN Gemod. middenwoning met gas cvschuur en tuin. Vrij uitzicht. Ind.entree, gr. living 35 m2, mod. keuken; bov. 4 sl.kamers, douche met v.w., vaste trap naar zolder. Vraagprijs f 195.000,- k.k. Inlichtingen: MAKELAARSKANTOOR A. EILANDER B.V. Nassaulaan 34 te Baarn Tel. 02154-12000 Auto's boven 10.000.- Op deze auto's wordt de Bovag hoogd tot een halfjaar. Merk-type Peugeot 505 GR '80 Peugeot 504 GL Break'78 Mitsubishi Colt 1200 GL'81 Mitsubishi Colt'80 Fiat Ritmo 65 CL'79 Renault 5 TL'79 Mazda 323 '79 Mitsubishi Lancer 1200 GL '80 Van Weedestraat 16, Soest, telefoon: 02155-13473 garantietermijn ver blauw rood met. wit groen bl. met. oranje-rood bruin met. Verkoop van: Sainval - Point Olympic - Dufour - Skipper - Windglider - Demarrage - Jet i Speciale Tip-Top aanbiedingen Peugeot 505 GR 30.000 km, nu gratis LPG installatie nieuwprijs 29.000.-nu 19.950.- BECKERINGHSTR. 38 TELEFOON 12870 RIJWIELEN BROMFIETSEN AANBIEDINGEN V WETSUITS compleet v.a. 275.- Complete SURFPLANK895.- SAINVAL COMPACT - thule imperial -f set spanbanden voor■OOlfi' SKIPPER COMPACT acn 2e keus, v.a«fOUa" SURFSCHOENEN *n Okewind, v.,a|U»" Freyrie 3.90 COMPETITIE BOARD nu van 2390.-voor 1.595.- Inruil van uw huidige plank mogelijk. Ook diverse inruilplanken voorradig. A/ie accessoires, trapezes, schoenen, laarzen etc. Ook reparaties! Vrijdagavond, koopavond Bestelwagens Fiat 242 E Diesel1979 Peugeot J 71979 Peugeot J 7geel kentekenbewijs 1976 2 x VW bus, LPG, 1 x geïsoleerd 1977 Woensdag 2 september. Gooiland, Hilversum, 20 uur. INTERNATIONALE SHOW Modellen voor de bruid, haar bruidegom en familie. Medewerking van Ben Hooymans, bloemsier- kunst Hilversum, Fotostudio Vonk, Bussum en „De Ster", herenmode, Groest, Hilversum. Ruim parkeerterrein naast „Gooiland" Kaarten tel. te bestellen bij de deelnemers. REEDS NU GROTE NIEUWE COLLECTIES AANWEZIG, WIJ ADVISEREN U GAARNEI Meshanger Vroeger waren het de vrouwen die zich bezighielden met het zelfkazen, werk dat twee keer per dag gebeuren moet en waar vakkennis en nauwkeurigheid voor nodig zijn. Mannen doen steeds vaker mee aan het kaas maken. Maar die speciale Noordhollandse kaas, die meshanger, is verdwenen en dat is erg jammer. Het was een platte ronde kaas, zo'n 3 cm dikke schijf eigenlijk, met een schimmelige korst. Van bin nen was die kaas geel en zo zacht, dat ze aan het mes bleef hangen, zacht, zurig van smaak en héél lekker. Er Wordt1 geprobeerd' Weef'zo'in ^kaas -te maken, maar er zijn natuurlijk nog maar weinig mensen<r,die ^ziohv .die smaak precies kunnen herinneren. Gelukkig zijn er andere recepten wel bewaard gebleven en men hoeft niet op een boerderij te wonen om ze klaar te maken. Het boekje „Streekrecepten" van J. P. Stam-Dresselhuys en J. C. Wersels-Nijenhuis geeft een hele ver zameling, afkomstig uit het hele land. Goedkope auto's tot 5.000.- Hoewel geen garantie: bij auto Smeeing gratis keuring van deze auto's. Snel wisselend aanbod. Belt u ons of kom geheel vrijblijvend eens kijken. Vrijdagavond koopavond. Met zekergeidsgarantie en onvoorwaardelijk teruggeefrecht Stationsstraat 42, hoek Groest, direkt bij de marktsPOS Hilversum \3^c/beli Tel. 035-15055. Koningsweg 14 - Soest-TeL02IJ5-13227 BOERDERIJ - Waar vind ik het Be- bingehoes? Antwoord: Dat is een boerderijmu seum aan de Zuiderhoofstr. 6 te Exloo. De meeste huurders in ons land krijgen per 1 juli aanstaande te maken met de jaarlijkse huurverhoging. Volgens de spelregels moet dan minstens een maand tevoren een brief of formulier van de verhuurder in de bus gevallen zijn. Daarmee moet deze zijn voorstel om de huurprijs te veranderen bij de huurder aankondigen. In dat voorstel moet in ieder geval staan: de huidige huurprijs, het percentage^van de verhoging (ook als een bedrag in guldens wordt voorgesteld), of het bedrag van de eventuele verlaging, verder de nieuwe huurprijs en de ingangsdatum. Als die punten er niet allemaal in staan loopt de verhuurder de kans dat zijn voorstel ongeldig is. De huurverhoging zal meestal 6% bedragen, want dat is het wettelijke percentage waarmee de huren normaal gesproken mogen worden verhoogd. Niet altijd Maar dat is niet altijd zo: het kan meer of minder zijn. Dit hangt af van de kwaliteit van de woning en van de huidige huurprijs. Die kwaliteit kan men in punten uitdrukken. Volgens een speciale telmethode worden punten gegeven voor de oppervlakte van de kamers, voor zaken als verwarming, bad of douche en voor de andere voor zieningen in en om de woning. Een groot en comfortabel huis krijgt zo meer punten dan een kleinere woning. Aan de hand van het puntentotaal en de huidige huur kunt u nagaan welke huurprijswijziging redelijk is. Daar voor heeft u het huuraanpassingen- schema nodig, dat evenals de punten telling te vinden is in de gratis voor lichtingsboekjes. Klopt de huurprijs ongeveer met de kwaliteit, dan is een huurverhoging van 6% redelijk. Is de huurprijs te laag voor de kwaliteit, dan kan meer dan 6% worden gevraagd. Het is ook mogelijk dat een huur die aan de hoge kant is met maar 3% wordt verhoogd, gelijk blijft of zelfs wordt verlaagd. Verplichte huurverhogingen In bepaalde gevallen gelden verplichte huurverhogingen. Bij woningen die met subsidie van het rijk worden gebouwd stelt het ministerie van volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning de beginhuren vast. Evenals voor woningen die met rijkssubsidie ingrij pend worden verbeterd. Deze nieuwe en verbeterde woningen krijgen na het eerste jaar vijf verplichte jaarlijkse huurverhogingen. Daarna kunnen huurders en verhuurders ook bij deze woningen zelf een huurwijziging over eenkomen. Dit jaar krijgen dus nieuwe woningen die tussen 1 juli 1975 en 1 juli 1980 zijn gereedgekomen zo'n verplichte huur verhoging van 6Datzelfde geldt voor oude woningen die tussen 1 juli 1979 en 1 juli 1980 met rijkssubsidie ingrijpend zijn verbeterd. Verplichte huurverhogingen gelden ook voor kamers in woongebouwen voor studenten of werkende jongeren en wooneenheden voor alleenstaanden en kleine huishoudens. Tenminste, wanneer voor die gebouwen door het rijk subsidie wordt verleend. Bezwaren De huurder kan bezwaar maken tegen de huurverhoging, als de verhuurder gebreken aan de woning of ernstige onderhoudsklachten niet heeft verhol pen. Hij moet die klachten wel tijdig hebben gemeld, liefst schriftelijk. De huurder kan ook bezwaar maken op grond van een in zijn ogen onjuist puntentotaal of wanneer de verhuur der meer vraagt dan volgens het huur- aanpassingenschema redelijk is. Het bezwaar moet schriftelijk aan de verhuurder worden gemeld. Wordt men het niet met elkaar eens dan moet de verhuurder, als hij de huurverho ging toch wil doorzetten, de huur- commissie inschakelen. der met de hoofdhuurder wordt dan automatisch voortgezet met de ver huurder. Tenslotte Er valt nog veel meer te zeggen over huurbescherming. Veel zal afhangen van de persoonlijke omstandigheden. Wie met huuropzegging te maken krijgt, doet er verstandig aan zo spoe dig mogelijk contact te zoeken met een wetswinkel, bureau voor rechts hulp, consumentenorganisatie, vak bond of advocaat. Een deskundig ad vies kan veel narigheid voorkomen. Uitgebreide informatie staat in de brochure „Bescherming bij huur van woonruimte", verkrijgbaar op het ge meentehuis, bij Postbus 51, Den Haag en bij de huurcommissie. Geen enkele huurder kan zomaar uit zijn woning of kamer worden gezet. Een verhuurder mag nooit eigenmachtig het pand ontruimen. Alleen de kanton rechter kan uitmaken of en wanneer een huurder zijn of haar woning moet ontruimen. Een verhuurder, die de huur wil opzeggen, moet dat per aangetekende brief doen. Daarin moet ook de reden van de opzegging staan. Is de huurder het niet eens met de opzegging, dan moet de verhuurder de kanton rechter inschakelen. Meer informatie Wie meer wil weten over de huurprijs van zijn woning of kamer en zelf wil nagaan of die huurprijs juist is, kan de brochure „Huuraanpassingen in 1981" raadplegen. Deze brochure is verkrijg baar op het gemeentehuis, bij Postbus 51, Den Haag en bij de huurcommissie. medehuurder zijn. Medehuurders heb ben namelijk dezelfde rechten en plich ten als de huurder en zijn ook hoofde lijk aansprakelijk. Bij gehuwden is de partner automatisch medehuurder. Woont men samen, dan moet de part ner van de huurder het medehuurder schap eerst aanvragen bij de verhuur der. Gaat deze niet akkoord dan kan worden geprobeerd het medehuurder schap via de kantonrechter te krijgen. Deze zal het medehuurderschap alleen in bepaalde gevallen afwijzen, bij voorbeeld als men nog geen twee jaar samenwoont in de woning. Achterblijvende bewoners, die geen medehuurder zijn, kunnen alleen in geval van overlijden van de huurder nog minstens zes maanden in de wo ning blijven. In die periode kunnen ze aan de verhuurder vragen of ze de huur mogen voortzetten. Bij weigering kan het oordeel van de kantonrechter wor den gevraagd. Onderhuur Als een huurder een zelfstandige wo ning of een kamer doorverhuurt aan een ander dan spreekt men van onder huur, De onderhuurder geniet alleen huurbescherming ten opzichte van de hoofdhuurder. Eindigt de overeen komst tussen de hoofdhuurder van een kamer of een onvrije etage en de ver huurder, dan kan de onderhuurder geen beroep op huurbescherming doen bij de verhuurder. Als het om zelf standige woonruimte gaat (eenge zinswoning of flat) dan kan dat wel; de overeenkomst 'van de onderhuur- Huuropzegging Er zijn vijf gronden waarop de kanton rechter kan besluiten om de huurover eenkomst te beëindigen: 1. De huurder gedraagt zich niet als een goed huurder, bijvoorbeeld door de huur niet te betalen of door ernstige overlast te veroorzaken. 2. In een beperkt aantal gevallen als de huur voor een bepaalde tijd is aange- Voor uitgebreide informatie kunt u terecht in het boekje „Huurprijzen van woonruimte 1981". Dit is eveneens op bovengenoemde adressen verkrijg baar. 3. De verhuurder heeft de woning dringend voor eigen gebruik nodig. 4. De huurder weigert in te stemmen met een redelijk voorstel voor een nieuwe huurovereenkomst. 5. De verhuurder wil een geldend be stemmingsplan uitvoeren, waarin de woning ligt. Aile andere opzeggingsgronden zijn nietig. De verhuurder kan dus niet opzeggen omdat er een verschil van mening is over de hoogte van de huur of de bijkomende kosten. Hij mag de huur ook niet opzeggen om de woning daarna leeg te kunnen verkopen. Zowel huurder als verhuurder moeten een opzegtermijn in acht nemen. Voor de verhuurder is dat tenminste drie en ten hoogste zes maanden. De huurder heeft een opzegtermijn van één tot drie maanden. Medehuurders Bij vertrek of overlijden van de huur der kunnen de achterblijvende mede bewoners de huur overnemen als ze Op grond van de stijgende kosten voor het bouwen en onderhouden van woningen is in 1981 in het algemeen een huurverhoging van 6% redelijk. Huurders die een te lage huur betalen in verhouding tot de kwaliteit van hun (zelfstandige) woning kunnen per l juli echter te maken krijgen met een verhoging van méér dan 6%. De te lage huren worden hierdoor geleidelijk op het juiste peil gebracht (de zgn. huurharmonisatie). De extra huurverhoging is niet afgeleid van de te lage huurprijs die nu wordt betaald, maar van de huurprijs die eigenlijk voor de kwaliteit van het huis zou moeten worden betaald. Daardoor kan de huurver hoging uiteenlopen van een bedrag van ongeveer 10 gulden bij woningen van geringe kwaliteit tot ruim 60 gulden per maand voor huizen met een hoge kwaliteit. Woningen met een redelijke huurprijs krijgen een huurverhoging van 6%is de huur te hoog, dan is het redelijk een lager percentage of helemaal geen huurverhoging te berekenen. Soms is zelfs een huurverlaging mogelijk. Gewijzigde puntentelling De kwaliteit van de woonruimte kunt u bepalen aan de hand van de punten- Voorts worden bepaalde goede, maar kleine woningen voortaan een klasse hoger inngedeeld in het schema voor huuraanpassingen. Tenslotte is het huuraanpassingenschema zodanig uit gebreid, dat men ook voor grote en comfortabele woningen de redelijke huurprijswijziging direkt kan nagaan. Bezwaren De huurder kan bezwaar maken als de verhuurder meer vraagt dan volgens het huuraanpassingenschema redelijk is of als hij het niet eens is met het door de verhuurder berekende punten totaal. Ook als de verhuurder dringend nood zakelijke reparaties niet verricht of ernstige gebreken niet heeft verholpen, kan de huurder bezwaar maken. Hij moet die klachten wel tijdig hebben schema voor huuraanpassingen de daarbij behorende redelijke huurprijs wijziging vinden. Met ingang van 1 juli zijn in die puntentelling een paar wijzigingen aangebracht. Zo leveren voorzieningen voor warmte-isolatie nu extra punten op: isolerende beglazing in de woonkamer maximaal 5 punten, in de keuken maximaal 2 punten en per slaapkamer ook maximaal 2 punten. Voor dak-, spouw- en vloerisolatie wordt maximaal 5 punten in totaal gerekend. Verder mag voor een centrale verwar ming alleen 5 punten worden bijgeteld als de woning een eigen c.v.-ketel heeft. Gebruiksmeters op de radiato ren of warmtemeters leveren voortaan geen punten meer op. Een vergoeding voor deze apparatuur zit doorgaans in de servicekosten. telling, die al een paar jaar bestaat. Uw woning of kamer krijgt dus onge veer punten als vorig jaar. Zoals be kend worden er punten gegeven voor de oppervlakte van de kamers, voor zaken als verwarming, bad of douche en voor de andere voorzieningen in en om de woning. Als het puntentotaal is vastgesteld, kunt u vervolgens in een 12 Soester Courant van woensdag 24 juni 1981

Soester Courant | 1981 | | pagina 12