Met Raad en Daad Filmen is de mooiste momenten vaker zien HET IS GEEL EN HET KAN DRIJVEN Filmen met geluid WAAROM IS DE SPIEGELREFLEX ZO POPULAIR Jt g§| 8ÉIÉÊIM /sua 15 Soester Courant van woensdag 24 juni 1981 15 ALPINOPETJE Kunt u mij eens uit de doeken doen, waar dat alpinopetje eigenlijk vandaan komt? En waarom zit er een steeltje aan? Antwoord: De naam duidt al aan, dat het uit de Alpen komt. In één van de eerste boeken over de jonge sport bergbeklimmen, getiteld „L'Alpinisme depuis le XVIII-me siècle" (Het alpi nisme sedert de 18de eeuw), uitgege ven te Parijs in 1898, geeft Antoine Delprat de geschiedenis weer van de bergsport en bovendien laten circa 20 platen de daarbij gebruikte kleding zien. De alpinisten hadden behoefte aan een klein hoofddeksel dat niet afwoei. Vandaar de ronde en platte vorm. De eerste exemplaren waren gevoerd. Later zag men in dat het menselijk hoofd niet gauw bevriest en dat men het zelden stoot bij het klim men. Met name de Engelse sportlieden hebben dit petje ontwikkeld en ver breid. Het kwam ook in trek bij de burgerbevolking in zuid-Frankrijk, noord-Span je (de Basken), noord - Italië enz. De alpinopetjes werden oorspronkelijk geperst uit huiden en vilt. Later werden ze geweven op een rondweeftoestel, dat eindigt met het midden. De wevers moeten daar de draad afknippen en ruwen, zodat hij niet uitéénvezelt, maar eerst zetten zij de draad weer in op de beginspoel, zodat de machine al bezig is met een volgend exemplaar als zij het vorige petje afwerken. Een eigenlijke functie heeft dat steeltje verder niet, althans niet voor de drager. Wél voor de maker. VOORWAARDEN ANNULEREN - Wij zijn op huwelijksvoorwaarden ge trouwd, maar als ik eerder kom te overlijden dan mijn echtgenote, komt zij in een ongunstige situatie. Kunnen wij nu die akte ongedaan laten maken, en is dat een kostbare aangelegenheid? Antwoord: Alle ooit opgemaakte hu welijksvoorwaarden kunnen op elk gewenst moment worden geannuleerd als beide partijen het er over eens zijn. Maakt u maar een afspraak met een notaris (liefst degene die de akte opmaakte, maar het kan ook een andere zijn). U moet meebrengen de destijds opgemaakte akte of een copie daarvan, en uw trouwboekje. De nota ris zal de vereiste procedure dan via een procureur bij de rechtbank op gang brengen. De kosten van het proces zullen zeker rond de duizend gulden liggen. De notaris verstrekt u tevoren gratis alle gewenste inlichtingen, dus in het eerste gesprek kunt u met hem bekijken of het allemaal de kosten i loont. OUD PARKET - Wij hebben een oude parketvloer, die wel onbeschadigd maar erg vet en vies is door de was beurten. Hoe krijg ik die schoon? AntwoordIn de waslaag kan zich stof en ander vuil vastzetten. U kunt bij een vloerenbedrijf ep. grote .drogisterijen een bus cleaner kopen op bais van tri, waarmee u gemakkelijk dat vuil rrtèt de oude waslaag kunt verwijderen. Een gebruiksaanwijzing gaat erbij. Het is dan wel nodig die oude parket vloer weer in de was te zetten. Voor dien kunt u zonodig met een schuur- machine de plekken vlak schuren waar dat nodig mocht zijn. BEELD VOL ARMEN - Ik stuur hierbij een kleurenfoto van een bronzen beeld, dat 47 cm hoog is en veel armen heeft. Wat stelt dat voor? Antwoord: Dit is een bronzen uitbeel ding van de boeddhistische godin Kwanjin, die in China en Japan sterk vereerd wordt. Zij is namelijk het zinnebeeld van barmhartigheid, van daar die vele armen, en verder van hulpvaardigheid en vruchtbaarheid. Vrouwen vragen haar om kinderen, vissers om behouden vaart en een goede vangst, de minstbedeelden om hulp enz. De beroemdste tempel die aan haar is gewijd, staat in Poeto in de Tsjoesjan-archipel. VENKEL TELEN - Wij snijden venkel vanwege de soepen en de sausen, maar we krijgèn er maar kleine knolletjes van en dan is 't volgend jaar niet zo'n beste plant. Kunnen we daar niet veel van gebruiken? AntwoordIs het werkelijk venkel, en geen dille? Deze twee worden vaak verward. Staat venkel op normale tuingrond, dan kunt u na de tweede zomer behoorlijke knollen verwachten, want het is een vaste plant die men in het voorjaar zaait en dan kan laten staan. Dun het opkomend gewasje uit tot de blijvers 40 cm uit elkaar staan. Doet u er verder niets aan, dan kan een plant een hoogte van 150 cm bereiken en worden flinke knollen gevormd. Snijdt u de blaadjes regelmatig af om ze in slaatjes, sausen, soepen, omelet enz. te gebruiken, dan blijft de knol vorming zeer gering. Snijdt men te veel, dan overleeft het plantje het niet. Laat daarom één venkelplant door groeien om flinke knollen te vormen voor de teelt en gebruik andere om beurtelings blaadjes van te snijden. KALE LIJSTERBES - Lijsters en me rels vreten geregeld m'n lijsterbes kaal, maar in die van m'n buurman komen ze niet. Hoe flikt hij dat! Antwoord: Dat ligt blijkens uw brief niet aan de buurman. Er zijn verschil lende soorten lijsterbessen. Ze werden vroeger geteeld voor menselijke con sumptie, maar later is men uitsluitend gaan letten op de vruchtkleur en het boomtype, maar niet meer op de smaak. Vandaar dat de ene boom lekkere bessen heeft en een andere minder smakelijke. Zelfs de stand plaats heeft hierop invloed. En verder kunnen bijv. de afstand tot het huis, de schuur, garage of werkplaats, en met name het geraas van het verkeer van invloed zijn. Ook speelt een rol of u dieren houdt of niet. Vogels kiezen liefst een kattenlozen tuin en ze houden ook niet van blaffende honden. Hebt u zelf geen huisdier, koop dan een groot vogelnet. Doordat het groen is, valt het niet op. De vogels zijn bang erin verstrikt te raken en mijden dan uw boom, ook al is die niet helemaal bedekt. Haal het echter op tijd weg, want u kunt de overrijpe vruchtjes beter aan de vogels opvoeren dan dan ze op de grond te laten vallen waar ze snel verrotten. ANDERE INDIANEN? In een Ameri kaans boek las ik over „American Indians", ,,Red Indians" en dan nog over de diverse stammen. Wat is nu het verschil tussen Amerikaanse en rode indianen? Antwoord: Toen Columbus Amerika (her)ontdekte, dacht hij in Indië be- ?and te zijn en hij noemde de roodhui den dus Indianen. In het Engels werd dat Indians. Maar zo heten de inwoners van India ook. Daarom gebruiken Amerikanen in publicaties de aandui ding Indians bij voorkeur alleen voor mensen uit India en noemen ze de roodhuiden American Indians. Er zijn echter ook immigranten uit India in de Verenigde Staten en die noemen zich wel eens American Indians... Dan spreken de autoriteiten en kranten van Indischman als zij een Indiër bedoelen en schrijven ze over Red Indians als de roodhuiden moeten worden aangeduid. Het genoemde boek handelt echter liftsluitend over Indianen. TRUI GEKROMPEN - Ik heb mijn wollen trui koud gewassen en toch is hij sterk gekrompen. Ik kan hem niet eens meer aan. Hoe kan dat? Antwoord: U hebt waarschijnlijk te veel waspoeder gebruikt. U kunt wol beter in lauw water met een speciaal wolwasmiddel wassen dan met zo 'n willekeurig waspoeder. want dan kunt u wel eens teleurstellende ervaringen opdoen. In principe is er namelijk maar héél weinig van zo'n reinigings middel nodig, vooral als u maar één kledingstukje wast. Die volle maatbe ker is voor de volle wasautomaat al te veel, want halverwege staat een streepje dat de juiste maat aangeeft! NOOIT MEER „WEER" - We hebben een oude spiegel weggedaan, omdat „het weer" er zo erg inzat. Hoe voor komen we nu, dat onze nieuwe gang- spiegel daardoor wordt aangetast? Antwoord: De aantasting van de re flecterende laag is vaak het gevolg van vocht. Bevestig uw nieuwe spiegel daarom zodanig aan de wand, dat er een ruimte van circa één centimeter tussen blijft. De aanwezige lucht kan dan circuleren. Als de gang niet ver warmd wordt, moet u vooral bij droog weer veel luchten. Als de voordeur vaak wordt geopend en elders een raam op een kier, of ventilatierooster open staat, zal er in de regel voldoende luchtcirculatie optreden, al is het maar door de kieren van de deuren. OORLOGSGRAVEN - Waar vind ik de stichting voor oorlogsgraven? Antwoord: De Oorlogsgravenstichting zetelt aan het Bankaplein 5 (voor correspondentie postbus 85981, 2508 CR) Den Haag, tel. 070-541300. BLOEMEN DROGEN - Behalve de be kende droogbloemen wil ik ook wel viooltjes, rozen enz. drogen om te be waren. Maar de blaadjes vallen zo snel af en ze verschrompelen gauw. Hoe speel ik het klaar? Antwoord: Bij snel drogen schrompe len die bloemen inderdaad ineen en bij langzaam drogen zouden ze gauw gaan beschimmelen. Wij raden u aan de stengels of stelen met nog fraai bloeiende bloemen ineens te laten invriezen in een diepvrieskist. Haal ze er pas uit als ze stijf bevroren zijn en bespuit ze dan takje voor takje met blanke celluloselak. Dat laagje maakt het de plant onmogelijk nog wa ter af te geven, zodat de bloemen niet indrogen. Tevens zijn ze gevrij waard tegen de inwerking van bac teriën en schimmelsporen. U kunt ze na deze behandeling voorzichtig in een vaas zetten. DE VERZAMELAAR Waar vind ik die verzamelaarsclub waar je van alles bij kunt ruilen en informeren? Antwoord: De Ned. Ver. „De verzame laar" zetelt Stadhouderstraat 55. 6828 SG Arnhem, tel. 085-456195 en heeft plm. 24 afdelingen met div. ruilbeurzen en een eigen blad „De verzamelaar" met nuttige tips. JAN KLAASSEN - Je hoort zoveel over Jan Klaassen als poppekastfiguur en zelfs als trompetter, maar waar komt die naam nu werkelijk vandaan? Antwoord: Jan Klaassen was de naai., van een trompetter uit de lijfwacht van prins Frederik Hendrik. In zoverre berust het bedoelde Nederlandse liedje enigszins op waarheid. Maar hij is niet omgekomen tijdens de slag op de Mookerhei, zoals in het laatste couplet daarvan wordt gezongen. De waarheid is, dat hij in 1652 uit de militaire dienst is ontslagen, omdat zijn diensten na ondertekening van de Vrede van Mun ster in 1648 niet meer nodig waren. Jan Klaassen ging toen met zijn vrouw Katrijn Pieters poppenkast vertonen. Daarmee trok hij door het land. Door hun gezellige spel, dat veel jonge èn oudere kijkers trok, kreeg de malle hoofdfiguur van hun verhalen en later ook de harlekijn in allerlei toneelspelen de bijnaam Jan Klaassen. Die pop draagt nu nog altijd de kleding uit vroeger eeuwen. Zijn schepper ovér- leed in of omstreeks 1706. De zomer is dan eindelijk toch nog gekomen. De zon lokt iedereen naar buiten. Het heldere licht is ideaal voor het maken van foto's of films. Vooral de geluidsfilm staat bij veel mensen in de belangstelling. Veel camera's maken het opnemen van „spat" synchroon geluid kinderlijk eenvoudig. Tijdens het filmen wordt het geluid op de film vastgesteld. Na het ontwikkelen heeft men zijn eigen complete huis-bioscoopfilm. Een paar tips voor het maken van zo'n film: We starten de camera voordat men met spreken begint en de camera wordt pas gestopt wanneer men is uitgesproken. Het klinkt namelijk gek wanneer we tijdens het projecteren ongecontroleerde brokken zinnen te horen krijgen. De film wordt hierdoor onsamenhangend. Het is logisch, maar je moet er even aan denken. Houdt de camera tijdens het filmen zo rustig mogelijk. Vooral wanneer de microfoon aan de camera vastzit. An ders horen we het geluid telkens opko men en weer wegzakken. Ook de scenes zonder geluid moeten tenminste zes seconden worden aange houden. Sommige mensen filmen „be wegende fotootjes", die flitsend voor bijvliegen zonder dat men de tijd heeft te herkennen wat erop staat. Wie een stomme camera bezit hoeft geen stomme film te projecteren. Door de camera te laden met een Koda- chroom PS film krijgt men na het ontwikkelen een film terug waarop een geluidsspoor is aangebracht. Middels een geluidsprojector kan men muziek, achtergrondgeluid en commentaar aan de film toevoegen. Tenslotte, voor het verzenden van de film, vermeld naam en adres van de afzender duidelijk op de goede plaats. De meest veilige manier voor het versturen van de films is via de fotohandelaar. Wie zich aan deze regeltjes houdt, beleeft veel plezier aan het filmen. Wie op de televisie naar een sportwedstrijd kijkt, kent dat gevoel: de mooiste momenten wil je graag vaker zien. Een herhaling van zo'n scène geeft je de kans opnieuw te genieten van dat hoogtepunt. Je weet, hoe de actie zal verlopen, maar toch kijk je er intens en met veel genoegen naar. Het zorgloze spel van kinderen, een onderwerp dat later nog vaak „in herhaling" kan worden bekeken. Filmers doen hetzelfde Ze beleven de gelukkige ogenblikken van hun leven vaker, omdat ze, toen het gebeurde, de filmcamera er op hebben gericht. Die blijde jeugdjaren van een kind, de vakanties van een gezin, de feestelijke hoogtepunten in het familieleven of zomaar het verslag van een dagje uit... het is mogelijk ze terug te zien op elk moment. Iedereen kan het Er zijn mensen die denken dat filmen een ingewikkelde en nogal technische zaak is. Dat is een misverstand, want een filmcamera is zo'n eenvoudig en uitgebalanceerd apparaat, dat ieder een het kan. Zelfs een beginner, die zijn eerste proeffilmpje maakt, is bij het bekijken van het resultaat verrast over wat hij ziet. De camera zorgt voor het filmtransport en de belichting, zodat de filmer alleen de afstand hoeft in te stellen, de beelden kiest en op de knop drukt. En bij een aantal camera's is zelfs de afstandsinstelhng niet meer nodig. Niet kostbaar Een tweede misverstand bij veel men sen, die wel graag zouden willen fil men, is dat filmen kostbaar zou zijn. Een rekensommetje leert, dat „je le ven in herhaling kunnen zien" beslist niet kostbaar is. De eenmalige aan schaf van een eenvoudige filmset (ca mera, projector en schermvraagt een bedrag van rond 650,-. Een investe ring, waar je je hele leven plezier van kunt hebben. Het filmen zelf Het gemiddelde filmverbruik voor iemand, die de hoogtepunten van het leven vastlegt, zal per jaar op zo'n zes tot acht films liggen. Dat betekent ongeveer 100,- inclusief het ontwikke len. Wie met geluidsfilms werkt, zal ongeveer 150,- per jaar besteden. Dat zijn bedragen, die in een gunstige ver houding staan tot het resultaat: een „journaal" van beelden uit uw eigen leven. Een journaal, dat het mogelijk maakt om veel mooie ervaringen nog vaak opnieuw te beleven. Beelden, beweging, kleuren en eventueel gelui den blijven voor altijd bewaard. Nieuwe mogelijkheden Dat „bewaren" is ook van belang nu de toepassingsmogelijkheden van het smalfilmen groter zijn geworden door de komst van de video. Wat u nu filmt, kan in de toekomst, na overbrenging op een video-band, via afspeelapparatuur worden weergegeven op uw eigen tele visie-toestel. Nu filmen Dat toekomstbeeld wordt alleen werke lijkheid als er nu wordt gefilmd. Dat wil zeggen: nu de kinderen nog klein zijn en nu u geniet van een fijne vakantie, van uw tuin, van een huisdier of van een mooie zomer. Wie filmt, bewaart vandaag voor later. Poes, vis of hond 9 zet ze met regelmaat op de foto! Ook zij horen thuis in uw fo tografisch levensverhaal. De "cameradichtheid" in ons land is zo groot, dat in veel gezinnen meer dan een fototoestel voorkomt. Soms is er sprake van een camera per ge zinslid. Veruit favoriet is de z.g. eenoogspiegelreflex. Een camera die zo is ge bouwd, dat men "door de opnamelens" via een schuinstaande spiegel naar het motief kijkt. Deze spiegel klapt tijdens de opname, een kort moment weg en laat zo de lichtstralen toe, tot de film. Belangrijke voordelen zijn: 1. Men heeft geen parallax (het "afgesneden hoofdje"). 2. Men kan naar wens het standaard objectief verwisselen voor een tele, groothoek of zoomlens. OOK VOOR DE GELEGENHEIDS FOTOGRAAF. Wie deze spiegelreflex, kortheids halve vaak aangeduidt met de let ters SLR, bekijkt, denkt dat het een camera is voor de fervente amateur fotograaf. De echte hobbyist. De praktijk wijst anders uit. Ook voor gezellige kiekjes, tijdens vakantie, wintersport of feestjes, is het toe stel ideaal. Bekijken wij b.v. de populair ge prijsde Konica TC. Een toestel dat gemiddeld nog geen f 500,-- kost. Een tamelijk compact toestel. De belichting wordt volautomatisch geregeld, met "meting door de lens". Maar kan naar wens ook met de hand worden ingesteld. De auto maat werkt zo, dat men zelf een sluitertijd kiest, afhankelijk van het motief (snelle of trage onderwer pen) waarbij de camera zelf het meest geschikte diafragma instelt. CAMERA MET EEN GEHEUGEN. Het toestel heefteen z.g. "memory- lock" om een meting vast te hou den. Bij tegenlichtopnamen of op namen met sterke contrasten, helpt deze Memorylock om toch tot per- fekte opnamen te komen. SNELLE FLITS. Gebruikelijk heeft de SLR camera een flitstijd van 1/60e sekonde, de Konica TC heeft er een van 1/125 sek. Een 'ideale korte flitstijd, die voor extra scherpe opnamen zorgt, ook bij flits. FOTOTIPS. Belichte kleurenfilms zijn gevoelig voor teveel warmte. Leg de camera niet in de volle zon b.v. op de hoe- deplank van de auto, maar onder b.v. de voorstoel. Breng de volle film snel naar uw fotozaak! Onscherpte in uw foto's kan ont staan door: 1. Beweging tijdens de opname van het motief, b.v. springende kinde ren. 2. Beweging van de camera zelf. De remedie voor beide zaken is: Kies altijd een zo kort mogelijke sluitertijd, als het licht toelaat. Houdt de camera stevig vast en te gen het voorhoofd gedrukt. Druk de sluiter rustig in. Onscherpte door verkeerd instellen van de afstand is een kwestie van routine. Voor hen die het niet le ren is er b.v. de Konica C 35 AF, de "eerste camera met ingebouw- de-automatische afstandsregeling" Dat toestel zorgt zelf voor de juiste scherpte. DE ZOOMLENS WORDT POPU LAIR. Zoomlenzen kwamen tot voor kort, hoofdzakelijk voor op filmcamera's. Sinds enkele jaren is daar verande ring in gekomen. Ook voor de SLR camera kent men zoomlenzen. Po pulair wordt b.v. de zoomlens, ook leverbaar van en voor de Konica ca mera's, van 35-70 mm. Deze Hexanonlens omvat dus, zo wel een groothoeklens, een stan daardobjectief (meestal 50 mm.) als de telelens met 70 mm. In feite een ideaal objectief voor veel snapshots, dus ook bij vakantie en wintersport. Vakantie en vrijetijdsfotografie vormt een van de belangrijkste motieven van fotograferend Nederland. Helaas is vakantiefotografie niet altijd vrij van zorg. Fototoestellen zijn ge voelig voor stof, stuivend zand en vooral voor vocht. Die elementen die men vooral bij dit soort fotografie veelvuldig ontmoet. Watersporters, dus ook de duizenden windsurfers en de ongetelde duizen den die strand of heide bevolken, worden geconfronteerd met zand en stof en vaak zeewater. Zeewater is agressief, al menig camera legde het loodje door deze vloeistof. KANARIEGEEL en het kan fotograferen! Het zou een raadsel kunnen zijn "Het is kanariegeel en het kan foto graferen". Dit is, in elk geval de gloednieuwe conceptie van een Mi- noltacamera. Een camera die totaal ongevoelig is voor al de zojuist ge noemde zaken, water, stof, zand en vuil! Deze Minolta Weathermatic is ei genlijk een knettergek ding. Het is kanariegeel, het kan drijven, het kan fotograferen. Dit toestel is een kompakte 100 ca mera, met een gestoken scherp Mi nolta objectief. Volledig ingebouwd in oerdegelijke kunststof, dat geen water, zand of stof doorlaat. Het bezit een ingebouwde elektronen flitser. Men kan er tot 5 meter diep mee onder water gaan, hoewel het in fei te geen echte "duikcamera" is. Maar toch wel geschikt om, niet te vér van de vloedlijn, leuke onderwa tershots mee te maken! Ideaal voor kampeerders, water sporters, windsurfers, voor wandel sport en wintersport, want ook sneeuw deert de Weathermatic niet. MET HANDSCHOENEN AAN! De bedieningsknoppen zijn zo be schermd, dat ook op die kritische plaatsen geen water, zand of stof doordringt. Bovendien zijn ze even tueel met handschoenen aan te be dienen. Voor foto's onder water is een handige sportzoeker leverbaar. TECHNISCHE GEGEVENS. De Weathermatic is een pocketca mera voor 110 films. Heeft een in gebouwde elektronenflitser. Minol ta objectief f 3,5 bestaande uit 4 ge- coacte lenselementen in 3 groepen. Beeldhoek 45° (onder water 34°). Afstandsinstelling van 90 cm. tot oneindig d.m.v. instelknop met 5 afstandssymbolen en 1 klikstop. Sluiter met metalen lamellen (1/200 sek.). Belichtingsinstelling m.b.v. symbolen: zonnetje, wolken en flits. Grote zoeker met rood waarschuwingssignaal tegen onder belichting (lichtjes indrukken van de ontspantoets doet het rode lichtje aangloeien, is teken dat men beter flitsen kan). Het rode lampje flikkert ook als de flitser weer is op geladen. Parallaxaanduiding in de zoeker. Speciale draagtas in gordel is apart leverbaar voor duikers, windsurfers enz.

Soester Courant | 1981 | | pagina 15