Z» gezien... Zitsportinstuif in Beukendal voor validen en mindervaliden IKH1DMP Geslaagde Braderie Winkelgroep 't Hart De koning te rijk A.s. zaterdag 27 juni: Nauwelijks belangstelling voor inspraak verkeersplan WASVERZACHTER Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Woensdag 24 juni 1981 HORS D'OEUVRE SALADE SPERCIEBONEN BIEFSTUK TARTAAR CASHEWNOTEN Prins Bernhard 70 jaar Zolang de voorraad strekt, Foto: Horman van Dam - GEHELE WEEK SILAN Flacon a 1.8 liter voor Zie onze advertentie KILO door GERARDPAIIL Zie onze advertentie Zie onze advertentie Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar 12.— Buiten Soest per half jaar f24. Verschijnt iedere woensdag ALLEEN DONDERDAG ALLEEN DONDERDAG 600 gram, van 4.35 voor ALLEEN DONDERDAG ALLEEN DONDERDAG 500 gram, van 7.75 voor VERS GEBRANDE van 6.85 voor In een land hier ver vandaan leefde eens een gelukkig volk je. De mensen bezaten er niet veelmaar hadden genoeg en als dat nodig was hielpen ze elkaar zo veel ze dat konden. Heel dikwijls aten ze zelfs bo terhammen met tevredenheid. Ze waren de koning te rijk. Net als de koning zelf die trou wens wel veel geld en een mooi paleis had. Niemand zou ooit van dat rijk vernomen hebben - in kranten lees je niet over tevreden mensen - als daar niet een gerucht de ronde ge daan had dat het ergens ver weg véél beter was. Waar het vandaan gekomen was wist niemand meer, maar de verha len gingen van mond tot mond. Eerst werd er alleen fluiste rend met 'vrienden en in de familiekring over gesproken, daarna openlijk. In dat land, zo luidden de ver halen, werden er zodra de avond viel zó veel fakkels ont stoken dat het wel leek alsof de zon nooit onderging. Erg veel warmte gaven de lichten echter niet. Daarom hadden ze in alle woningen waar je met een knip van je vingers in het volle licht stond, warmtebron nen geplaatst waarvoor je geen hout behoefde te sprokkelen. Als de inwoners van dat merk waardige land niets te doen hadden keken ze naar een kast je met een glazen plaat er voor. Door dat bolle glas kon je bij- tui alles zien wat er in de wereld gebeurde. Met geluid er bij. De verhalen werden steeds wilder en op het laatst werd er verteld dat bijna ie dereen daar een draagstoel op vier wielen bezat die automa tisch voortbewogen werd. Het was alsof er een wolk voor de zon schoof. De eerst zo te vreden mensen begonnen te morren. Zelfs de koning hoor de er van. Hij riep terstond zijn ministers bijeen en vroeg om raad. Toen niemand hem iets wijzer kon maken stelde de koning drie dappere ver spieders aan. Na vele jaren vol avontuur en ontberingen keer den zij terug van „het beloof de land", behalve één van hen die onvoorzichtig was geweest bij het oversteken. De beide anderen vertelden de koning dat het allemaal waar was wat hij gehoord had en dat ze zelf met een simpele handomdraai water uit de muur getapt had den. De koning prees zijn trouwe onderdanen en wilde ze rijke lijk belonen. De spionnen wilden daar ech ter niet van horen en vroegen de koniYlg eerbiedig of ze weer gewoon naar huis mochten om daar nog lang en gelukkig te mogen leven. Want daar hadden ze in dat gekke land vol ontevreden mensen nog nóóit van gehoord. Op 29 juni wordt Z.K.H. prins Bern hard 70 jaar. Meisje aangereden Door onvoorzichtig oversteken werd de 10-jarige Ilona v.d. M. maandag in de vooravond op de Nieuweweg aange reden. De automobilist probeerde nog uit te wijken, maar hij kon niet voor komen dat het meisje met haar hoofd tegen de voorruit terecht kwam. Zij werd met de ambulanceauto naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht. Zit-badminton; een van de vele sporten die gehandicapten a.s. zaterdag in Beukendal kunnen beoefenen. „De NIS (Nederlandse Invaliden Sportbond) heeft jarenlang het verwijt gekre gen een bond te zijn die zich bijna uitsluitend bezighield met top-wedstrijdsport. Terechte kritiek als we letten op de hoeveelheid tijd en geld die in het verleden is gestoken in het voorbereiden en uitzenden van ploegen naar buitenlandse evenementen". Aldus een artikel in het maandblad „Gehandicapten Sport" van de NIS. Kritiek die zeker niet van toepassing is op het bestuur van de Soester volleybalvereniging Olympia dat de club al vele jaren opengesteld heeft voor gehandicapten die de volleybalsport willen beoefenen. Om daar nogeens extra de aandacht op te vestigen wordt a.s. zaterdag, 27 juni, vanaf 10.30 uur, in de sporthal Beukendal een sportinstuif georganiseerd voor mindervaliden èn validen. Dit gebeurt in het kader van het Internationale Jaar van Gehandicapten en ook ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van Olympia. Kosten noch moeite zijn gespaard om van deze dag een sukses te maken. De opzet is dat vanaf half elf bezoekers, al dan niet gehandicapt, spelletjes doen die zittend op de grond kunnen worden uitgevoerd. Het gaat in dit geval dan ook niet alleen om zitvolleybal maar ook om zitbadminton en zitkastie ter wijl zitvuistbal, als door belangstelling voor zou zijn, ook gespeeld zou kunnen worden. Iedereen die bereid is op zijn achterste te zitten kan deelnemen en vandaar het motto voor deze instuif: „Omdat we allemaal zitvlees hebben". Voor mindervaliden staan tal van spor ten open. In Soest wordt aan volleybal en boogschieten gedaan. Volleybal door het Bentinckstarsteam in com petitieverband. Maar ook andere sporten staan open: watersport (zeilen, roeien, motor boot); schieten (luchtgeweer, pistool, boog); zwemmen, goalbal; rolstoel basketbal; schermen; judo; atletiek en tafeltennis. Geen van deze sporten hoeft op topniveau gespeeld te worden. In Soest bestaat het Bentinckfonds dat juist ten doel heeft faciliteiten te geven aan gehandicapten om sport te kunnen beoefenen. In november bestaat dit fonds tien jaar en via Olympia worden plannen uitgewerkt om gedurende twee dagen in de sporthal Beukendal grote demonstraties te geven van spor ten die door gehandicapten beoefend kunnen worden. Zaterdag a.s. blijft de instuif beperkt tot de sporten die zittend bedreven kunnen wordenallemaal zittend' re creëren en derhalve een gelijkwaardig vertrekpunt voor zowel validen als mindervaliden. Alle (45) verenigingen in Soest zijn door het organiserende Olympia aange schreven alsook honderd adressen in de medische sector. Olympia heeft zich wat deze laatst groep betreft, niet beperkt tot Soest. Men verwacht voor al gehandicapten die nooit aan sport gedaan hebben. Bekend is, óók bij Olympia, dat bij de minder validen de bereidheid, (soms zelfs ook de bekend heid) om aan sport te gaan doen, gering is. Met de organisatie van deze dag hoopt men daar verbetering in te brengen. Gedurende de dag wordt geprobeerd om ook leden te winnen voor de zitvolleybalteams van de „Bentinck Stars". Daarnaast zal be langstelling worden gewekt voor de andere aktiviteiten van de Stichting Bentinckfonds, terwijl er bovendien een informatiestand is ingericht voor gehandicaptensport op elk gebied. Om drie uur 's middags wordt de in stuif afgesloten met een demonstratie zitvolleybal door het nationale zitvol- leybalteam, dat vorig jaar op de Para lympics in Arnhem de gouden medaille won. Het wordt geen wedstrijd maar uitsluitend een demonstratie al zou er best eens „partijtje" gespeeld kunnen worden. Met de organisatie van deze dag zijn vele duizenden guldens gemoeid. Olympia heeft er enkele sponsors voor kunnen vindenAGO-verzekerings maatschappijForbo-tapijt en het Bentinckfonds, terwijl de NIS een sub sidie heeft verstrekt. 35 Leden van Olympia komen helpen en ook 9 leden van de Soester Volleybalvereniging (SVV). Beukendal is niet feilloos ingericht voor gehandicapten sport; het restau rant is met name voor rolstoelers niet bereikbaar. Dat hoeft echter geen be zwaar te zijn om te komen, want sterke armen dragen ieder naar boven, die daar om vraagt of er voor in aanmer king komt. Het gaat Olympia in eerste instantie om de sport binnen bereik van iedere mindervalide te brengen; te laten zien wat allemaal mogelijk is. Lukt dat en komen er dan ook nog wat leden voor de Bentinck Stars uit dan is dat mooi meegenomen. De toegang is uiteraard gratis. Men hoopt en rekent op grote belang stelling. Olympia zal nooit het verwijt kunnen gemaakt worden dat men zich uitsluitend met de wedstrijdsport op topniveau heeft bezig gehouden. Voor inlichtingen kan men in Soest terecht bij Kees Verstappe, telefoon nummer 19990. Van de mogelijkheid om zijn zegje te doen over het concept-verkeersplan voor de gemeente Soest hebben in to taal slechts 183 personen deelgenomen. Deze „inspraak" had twee mogelijkhe den: a. via een vragenformulier bij het gemeentelijk informatiecentrum verkrijgbaar en v. via hetzelfde vra genformulier dat aan duizend adressen in Soest werd toegezonden. Van de laatste duizend kwamen er 146 terug, exclusief de 11 exemplaren die oningevuld geretourneerd werden wegens onbestelbaarheid, geen tijd om in te vullen, te kort woonachtig in Soest en te moeilijk voor een buitenlander. Van de andere mogelijkheid (via het informatiecentrummaakten slechts 26 burgers gebruik. Terecht concludeert het gemeentebe stuur dat een deelname van slechts 14,6% te gering is om aan de uitslag van zo'n enquête een absolute beteke nis toe te kennen. Van de 146 mensen die de lijst invul den wonen er 24 in Klaarwater; 14 in Soest-Midden17 in het Smitsveen; 25 in Soest-Zuid; 31 in Soestdijk; 11 in Overhees en 11 in 't Hart en 13 in Soesterberg. De meningen lopen niet eens zó ver uiteen. Van de 183 deelnemers vindt iedereen dat het voetgangersverkeer beschermd dient te worden. Wat het fietsverkeer betreft vinden 140 inzen ders dat het fietsgebruik bevorderd dient te worden (16 zijn er tegen) en 156 dat de veiligheid van de fiet ser voorop gesteld moet worden (daar zijn er 3 tegen). 156 inzenders vinden wel dat bromfietsen geweerd moeten worden van recreatieve fietsroutes (6 denken daar anders over Over het openbaar vervoer bestaat grote eensgezindheid: 160 voor halte plaatsen binnen loopafstand van ge concentreerde woonbebouwing en 153 willen het treingebruik bevorderd zien. 150 mensen zijn het eens met het ge meentelijk streven het autoverkeer meer te beheersen. Overigens keuren vier inzenders zo'n beleid af. Wat het vrachtverkeer betreft wil praktisch iedereen dat er bij de winkels goede voorzieningen komen voor laden en lossen (de parkeergelegenheid van de klant mag daardoor niet in het ge drang komen) en ook wil iedereen dat de industriegebieden voor de vracht wagens vlot bereikbaar zijn. Parkeren tenslotte is een probleem waar iedereen wat aan gedaan wil zienregulerende parkeermaatregelen moeten getroffen worden. Vanavond, woensdag 24 juni, wordt het verkeersplan met de resultaten van de enquête besproken in de vergade ring van de commissie verkeer. Deze openbare bijeenkomst wordt in het ge bouw gemeentewerken gehouden en begint om 19.30 uur. Kinke Tolman weg uit Soest Rinke Tolman en zijn echtgenote, mevrouw Kathe Tolman-Mussche, gaan Soest per l juli a.s. verlaten. Samen zijn zij bijna honderdtachtig jaar oud en het zelfstandig wonen moeten zij opgeven. Zij nemen hun intrek in „Huize Bethel" in Hilversum. Tuchtoefening luchtmacht Deze week tot en met vrijdag 26 juni wordt de internationale tuchtoefening „Cloudy Chorus" gehouden. Daaraan wordt ook deelgenomen door de vlieg basis Soesterberg in de periode tot en met morgen 25 juni. Tot circa 17.30 uur is er intensief vliegverkeer. Van de vliegbasis Soesterberg nemen een aan tal F-15 Eagles van het 32 Tactical Fighter Squadron deel. De winkelgroep 't Hart organiseerde 18 en 19 juni een braderie. De leden van deze winkelgroep stonden met hun stands op het Trapveld aan de Koninginnelaan. Aangezien de weergoden meewerkten kwam het publiek in groten getale naar deze manifestatie. Het was echter ook ruimschoots de moeite waard, want er was voor elk wat wils. De leden van Winkelgroep 't Hart had den bijzonder leuke aanbiedingen te gen aantrekkelijke prijzen. Bijzonder veel belangstelling was er ook voor dé op het terrein aanwezi ge Mc.Laren raceauto, het paalklim- men en het autoproppen. Vele bezoekers hebben ook genoten van de blaasgroep PVO en het volks dansen. Samenvattend kan zonder meer ge steld worden dat deze braderie voor alle betrokkenen een sukses is ge worden en dat het zeker voor herha ling vatbaar is. Duidelijk is geworden dat deze steeds groeiende winkelgroep bruist als nimmer te voren een zeker in de toekomst nog veel van zich zal laten horen. Foto: Herman van Dam Foto: Herman van Dam Buitenvernielers aangehouden Dankzij een tijdige tip van de conciër ge van de Kardinaal Alfrink Mavo heeft de politie twee knapen aangehou den die met katapults. „geladen", met moeren twee ruiten van de school vernielden. De jongens, zestien en zeventien jaar oud, werden mee naar het politiebureau genomen en na ver hoor door de ouders afgehaald. Leuke klomp in glad materiaal uitgevoerd maten 36-39 Kwaliteit voor 'n krats. Bij vakkundig, voordelig en vlakbij Van Weedestraat 16, Soest, telefoon: 02155-13

Soester Courant | 1981 | | pagina 1