Uitgangspunten bestemmingsplan Parklaan aanvaard ISRAËL ffihcUficcUie& I ^baxtliuigen Assurantie-praat i 0udekwefó goed In a/leb! Kinderen en de bestrijding van geweld Nieuwe aktiviteit van PolyGram Record Service Cultuur vraagt: uw aandacht; voor: Broeken stunt 25,- 2 broeken voor 40,- GEMEENTE Beschikking Hinderwet Bouwzaken Verleende bouwvergunningen Openbare commissievergadering Auto Vandermëer Amersfoort B.V. Restaurant Eerste invullingen weer afgewezen Schrijven met Amnesty International ONTMOET DE KORTE DUINEN IN SOEST! vrijetijdskleding Soester Courant van woensdag 24 juni 1981 994 Bij besluit van 26 mei 1981 heeft het college van burgemeester en wet houders een beslissing genomen op het verzoek van P. A. Hilhorst te Soest om een Hinderwetvergunning voor een varkensfokkerij en -mesterij op/in het perceel Lange Brinkweg ong. te Soest. De strekking van het besluit is, dat de vergunning wordt verleend onder het stellen van voorwaarden ter voorkoming van overbemesting, stank overlast en overlast tengevolge van ongedierte. Het besluit ligt gedurende een maand vanaf 24 juni a.s. ter inzage op de gemeentesecretarie van 09.00-12.00 uur en in de centrale bibliotheek aan de Albert Cuyplaan tijdens de openingsuren. Tegen bedoelde beschikking kunnen de volgende personen in beroep gaan: a. de aanvraagster b. de betrokken adviseurs c. degenen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22 tweede lid, of 28 eerste lid onder c van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bezwaren hebben ingebracht. d. enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig artikel 20, 21, 22 tweede lid, of 28 eerste lid onder c bezwaren in te brengen. Een beroepschrift kan worden ingediend binnen een maand na ter inzage legging van de beschikking. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin, doch worden ingediend bij de Raad van Sta te, Afdeling voor de geschillen van bestuur, Binnenhof 1, 's-Gravenhage. Indien tegen de beschikking beroep wordt ingesteld kan overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek worden ge daan tot schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Openbare bekendmaking Toepassing artikel 19 Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50 lid 8 van de Woningwet. Bij het college zijn aanvragen binnengekomen voor: het bouwen van een bankgebouw op een terrein gelegen aan de Van Weedestraat hoek Nassauplantsoen (kad. gemeente Soest, sectie K., nr. 1678 ged. en 1679 ged. het uitbreiden van een supermarkt op een terrein gelegen aan de Soesterbergsestraat 4 (kad. gem. Soest, sectie K, nrs. 2481 en 2860). Genoemde bouwplannen liggen vanaf vrijdag 26 juni a.s. gedurende 14 dagen ter inzage op de gemeentesecretarie (afdeling I) op de werk dagen tussen 9 en 12 uur. Gedurende bovengenoemde termijn kunnen bij het college van b. en w. schriftelijke bezwaren worden ingediend tegen de bouwplannen. Niet-gebonden besluiten Verlening d.d. 16 juni 1981. uitbreiden van een bedrijfsruimte met een kantoor op een terrein gele gen aan de Veldweg 2b (kadastraal bekend gemeente Soest, sectie K., nummer 2288); uitbreiden van een woonhuis op een terrein gelegen aan de Middelwijk straat 20 (kadastraal bekend gemeente Soest, sectie K., nummer 2818). Ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheids Beschikkin gen (Wet Arob) kan de natuurlijke of rechtspersoon, die door het besluit rechtstreeks in zijn belang is getroffen, binnen 30 dagen na dagtekening van de beschikking bij het college van b. en w. een gemotiveerd be zwaarschrift indienen. dinsdag 39 juni - 19.30 uur - commissiekamer gebouw gemeentewerken. Lange Brinkweg: Stichting L.O. en Sport Soest De agenda vermeldt o.m. de volgende punten Voorstel het verzoek van de handbalvereniging B.D.C., inzake toewij zing zaalruimte sporthal Beukendal, in heroverweging te nemen. Voorstel medewerking te verlenen aan de Algemene Nederlandse Kunstskibaan Beheer- en Exploitatie Mij. B.V., inzake de totstand koming van een definitief clubgebouw sportpark Kerklaan. Voorstel afwijzend te beschikken op het verzoek van de honk- en soft- balvereniging De Knickerbockers de kosten van gas, water en electri- citeit voor rekening van de stichting te nemen. In het gemeentelijk INFOrmatiecentrum liggen de stukken welke op deze vergadering betrekking hebben. Spreekrecht publiek. 1. Vanaf één kwartier vóór en tot aanvang der commissievergadering kunnen sprekers uit het publiek zich bij de voorzitter der commissie opgeven voor het stellen van vragen of het geven van een toelichting bij een bepaald agendapunt. 2. Voor de behandeling van de agenda geeft de voorzitter de sprekers uit het publiek de gelegenheid hun opmerkingen kort en bondig aan de commissie kenbaar te maken. De spreektijd is beperkt tot 5 minuten per persoon en duurt in totaal niet langer dan 30 minuten. 3. De commissie kan de door de sprekers uit het publiek gemaakte op merkingen bij haar beschouwingen betrekken. 4. De voorzitter kan, indien daaraan bij de meerderheid van de commis sie behoefte blijkt te bestaan, de sprekers uit het publiek vragen hun op merkingen bij de behandeling van het agendapunt te verduidelijken of aan te vullen. INFORMATIES: INFO-CENTRUM, STEENHOFFSTRAAT 9a. TELEFOON 02155-22555. OPEN MAANDAG t/m VRIJDAG VAN 10.00 -12.30 - 13.30 -17.00 UUR erf tA*r ffo es KUKerr of p/e sc/fee-escoer we&<ec/Jt: zoifee^. deer/ej/Mre rreeET', fits ze zeqCf&i 5>!f ESCORT Autolfi»ïd«rm«r rrsfoorftw AUTO VAN H ET JAAE I98) Alle nieuwe Ford modellen bij ons in de showroom aanwezig, ze staan klaar voor een verrassende proefrit I Industrieterrein "De Isselt" vak A FLUORWEG 49-51 AMERSFOORT TEL. 033-15548 MEER DAN 100 BETROUWBARE Al IN ELK MERKM OCCASIONS Prins Hendriklaan 1 Soest Ook: plateservice lunches en uitgebreide keuze a la carte Telefoon 02155-13807 De nieuwe uitgangspunten voor het be stemmingsplan Parklaan zijn door de leden van de commissie ruimtelijke ordening goed ontvangen. Iedereen kon zich daarmee verenigen, maar dat was zeker niet het geval voor die za ken die al verder uitgewerkt werden. Absoluut oneens is men het met het voornemen het benzinestation van de Parklaan te verplaatsen naar de Nieu we weg; met de aanleg van parkeer plaatsen voor auto's op de hoek Bos- straat-Nieuweweg terwijl ook het aan- sluitingspunt van het Parklaangebied op de Nieuwe weg werd afgewezen. Bovendien werd het ontbreken van een exploitatie-opzet betreurd waardoor de financiële consequenties van de ruim telijke beslissingen niet overzien kun nen worden. Wat dat betreft zei de CDA-er Oldenboom niet verder te kun nen. „We kunnen ons geen gaten meer veroorloven tussen kosten en opbreng sten". Donderdag 25 juni aanstaande om 13.30 uur wordt de laatste schrijf middag van dit seizoen gehouden in het Amnesty Centrum, Bonifaciusstraat 24. Tijdens de schrijfmiddag kan iedereen persoonlijk protesteren tegen de ge vangenneming van mensen om hun geloof, ras, overtuiging en huidskleur. De politieke gevangenen waarvoor de ze maand geschreven wordt, wonen in: 1. Zuid-Afrika 3 mannen, ter dood veroordeeld, wach ten hun berechting in hoger beroep af. 2. Ethiopië Hier zit de vrouw van een" kerkelijk leider, die na ontvoering spoorloos is verdwenen, sinds februari 1980 zonder aanklacht of proces gevangen. 3. Argentinië Ondanks dat de aanklacht inmiddels tegen hem is ingetrokken zit een 39-ja rige man sinds 1976 gevangen. 5. Tsjecho-Slowakije Een 43-jarige man zit sinds mei 1979 gevangen vanwege het feit dat hij op kwam voor de mensenrechten in zijn land. Aan de autoriteiten van bovenge noemde landen worden brieven ge schreven met verzoeken om vrijlating, stopzetting van marteling, medische behandeling en opheldering van ver blijfplaatsen. Er liggen voorbeeld brieven klaar. Ook voor schrijfmate riaal en postzegels wordt gezorgd. Eenieder die aan deze aktiviteiten wil meewerken is welkom. Nadere in formatie verstrekken de heer en me vrouw L. Heirman, Heideweg 4, Soest, tel. 22363. Kunst ontvreemd Uit het dorpshuis De Borg verdwenen gedurende een expositie in de periode 1 mei tot 18 juni, twee lijsten met ge droogde bloemstukken. De kunste nares, de in Soest wonende M. E., deed er j.1. zaterdag aangifte van bij de politie. Snelheidscontrole Op de Amersfoortsestraat werden vo rige week vijftig automobilisten be keurd wegens te hard rijden. De hoogst gemeten snelheid was 122 kilometer per uur op het stuk waar 80 km. gereden mag worden. In totaal pas seerden 2903 voertuigen de radar- apparatuur. Weinig beweging in werkloosheid In de regio Amersfoort is het aantal werkzoekende mannen in de maand mei met 29 gedaald tot 2186. Bij de vrouwen was er daarentegen sprake van een lichte stijging met 24 tot 1117. Van de 2186 ingeschreven werkzoeken de mannen zijn er 619 jonger dan 23 jaar. Bij de vrouwen is dit aantal 506 (van de 1117). De vraag naar personeel trok aan: met 95 tot 402. Vorig jaar eind mei was het aantal vacatures 1501. Ten opzichte van mei 1980 zet de verschuiving naar langduriger werk loosheid nog steeds door. Vooral de groep ,,1 maand" is gedaald. Het zwaartepunt ligt nu in de groepen één tot drie maanden en zes tot twaalf maanden. Ten opzichte van de maand april van dit jaar is er een verschui ving waarneembaar vanuit de groep drie tot zes maanden naar zes tot twaalf maanden. Het werkloosheids percentage bij de mannen is nu in de regio 4,5; gelijk aan dat van de provin cie Utrecht. Voor Nederland geldt een percentage van 7. Bij de vrouwen zijn deze percentages; 7.4 (Amersfoort); 7 (provincie Utrecht) en 10.7 (Neder - land). Het aantal werkzoekenden woonachtig in de stad Amersfoort is 1795 (1182 mannen en 613 vrouwen)in Baarn 334 (230 m. 104 vr.in Bunschoten 145 (110 m. 35 vr.in Eemnes 62 (40 m. 22 vr. in Leusden 236 (156 m. 80 vr.)in Soest 657 (416 m. 241 vr.) en in Woudenberg 74 (52 m. 22 vr.). Gebruikmakend van het spreekrecht van de tribune verzette Chris Uiter- wijk zich tegen de bebouwing van de Engrand. De commissieleden gingen daar later niet op in. Uiterwijk meende verder dat er spra ke was van verregaande ambtenarij door het benzinestation van de heer Plekkepoel te verplaatsen zonder hem daar in te kennen. Ook de heer Plekkepoel zelf tekende verzet aan. De nieuwe plaats dicht bij de overweg bij het NS-station Soest- Zuid stond hem om meerdere redenen niet aan. Boos was hij op de ambte naar die hem verweet op diens stoel te willen gaan zitten. „De man doet dat wel bij mij", aldus Plekkepoel. Van de politie had hij overigens ge hoord dat men ook daar niet geluk kig is met de toegedachte plaats. Plekkepoel kreeg volop steun van de commissieleden. Wel had men begrip voor de haast waarmee wethouder Menne het plan indiende. Uiteindelijk gaat het om een boekwaarde van de grond groot 3.165.000 gulden „en dat", zei de wethouder, „kost ons bijna dui zend gulden per dag' Wethouder Menne wees er verder op dat het nu slechts ging om het vast stellen van de uitgangspunten en dat alle invullingen bespreekbaar waren. Met die uitgangspunten was iedereen het eens. Tegen de verplaatsing van het benzinestation verzette men zich om uiteenlopende redenen. De heer Oldenboom (CDA) en ook de heer Kingma (PvdA) vanwege de kosten. „Verplaatsing", zei Kingma, „kan best nuttig zijn, want de toekomstige bewoners kunnen er wel anders over denken dan allen die nu zeggen er geen .lapt van te hebben" Speciale menu's van „falaffel" tot Jgr. „shish kebab" Aparte wijnkaart, (van 15 t/m 28 juni) I RESTAURANT Ook de heren Nuijten (P.S.) en Jon ker (D'66) waren het niet eens met de verplaatsing. Nuijten twijfelde er aan of het wel nodig was en Jonker noemde „het sjouwen met het bedrijf", dat ook enige jaren geleden aan de orde was, „perfectionisme". Mevrouw E. Korthuis-Elion (VVD) zei het primair van belang te vinden wat de heer Plekkepoel wil en de heer Beijen (VVD) zei dat verplaatsen van het benzinestation niet zou lukken, waardoor, vanwege de te verwachten bezwaarschriften, uitvoering van het bestemmingsplan lang op zich zou la ten wachten. Verzet tegen de door de plannemakers bedachte parkeerplaats voor auto's op de hoek van de Bosstraat en de Nieu- weweg kwam er van alle commissiele den. De voorkeur werd uitgesproken voor de tegenover liggende hoek, nabij het station. De heer Kingma (PvdA) voerde de aansluiting t.z.t. van de Koningsweg op de Nieuweweg op en naar aanleiding daarvan adviseerde de heer Beijen de toegangsweg voor het woongebied Parklaan daar recht tegenover te situ eren. Beijen opperde eerst het plan die weg aan te leggen tussen de winkelpanden van Nijhuis en Ter Horst; later kwam hij daar op terug. De commissieleden namen zijn advies wel over. Wethouder Menne verzette zich ten slotte tegen de opvatting dat zonder exploitatie-opzet geen ruimtelijke or dening meer bedreven kan worden. „Wij hebben enige vrijheid nodig! De verplaatsing van het benzinestation noemde hij „een belang voor de om wonenden. Wij doen dat voor u". De volbezette tribune liet echter duide lijk blijken daar geen behoefte aan te hebben en de wethouder zei daar dan rekening mee te zullen houden. Alle overige suggesties „nam hij mee". Howson-bezetting van korte duur Vorige week, in de nacht van donder dag op vrijdag, werd door het perso neel van Howson-Algraphy het bedrijf op het Soester industrieterrein bezet. Dit gebeurde met instemming van de industriebond FNV. De aktie had tot doel de directie van Howson te dwingen akkoord te gaan met een alternatief reorganisatie plan waardoor 167 man aan het werk zouden kunnen blijven. - De directie wilde van de 197 man 42 laten af vloeien. Zaterdagmorgen al, nog voor het week end, werd de aktie beëindigd. Nog deze week wordt het gesprek met de directie weer op gang gebracht. Geen krant sla je tegenwoordig meer, open, geen t.v.-avond gaat voorbij en geen radio-dag beluister je of „het" geweld komt wel aan de orde. Het geweld van regeringen, van poli tieke stromingen, van partijen, van on tevredenen, van teleurgestelden, van de politie en zo is er nog wel een hand vol geweldveroorzakers op te som men. Dat leerkrachten, al dan niet in het vak maatschappijleer, er niet aan voorbij gaan is haast vanzelfsprekend. En dan moeten er werkstukken in ver band met het projekt „geweld" ge maakt worden. De brugklassers van „de Werkplaats" in De Bilt is voor zo'n situatie ko men te staan. Geweld: begin er maar aan. De leerkracht draagt zelf wat ideeën aan: vandalisme - geweld te gen vrouwen - geweld tegen buiten landers. Els Visser, 'n pienter meisje uit Soest, heeft een eigen idee: „Ge weld tegen het zwarte schaap in de klas". Dat zwarte schaap is dan: het kind dat iets aparts draagt; het kind dat iets te dik is of een (rare) bril draagt; het kind met Wibra- of Brons- kleertjes; het kind met een wijde broek als de mode smal is en het kind met de smalle broek als de mode wijd is; het meisje in een jurk als ieder een een broek draagt; het meisje met krullend haar of het meisje met sluik haar al naar gelang de pet van de klas staat. „Eerlijk" zegt de gemeenschap; „wreed" zeggen anderen. „Meestal kunnen die kinderen daar zelf niets aan doen", zegt Els Visser in haar werkstuk. „Soms wordt je met een afwijking geboren en dus zal je er ook weer mee dood gaan. Of je hebt ouders die er lak aan hebben wat jij vindt. Wat voor reden het ook is, zelf kun je er niets aan doen". Met haar werkgroep vraagt zij zich af wat er aan gedaan kan worden. Men vindt wel dat het snel moet gebeuren en dan niet door aktie voeren of schreeuwen. Els Visser „Dit probleem moet meer persoonlijk opgelost worden. In de eerste plaats moeten de scholen er iets aan doen. Er moet gepraat worden". Els denkt aan kringgesprekken: ou ders met leerkrachten en kinderen. Ook in de lessen moet er aandacht aan besteed worden. En dan de ouders! Zij weten zelf dikwijls niet dat hun kind als zwart schaap behandeld wordt. „Als zij dit namelijk wel wisten, konden zij probe ren er iets aan te doen. En ik geloof er heilig in", zegt Els, „dat het pro bleem met praten op school en thuis volledig opgelost kan worden". Zij besluit met de boodschap: „Men sen hebt u er wel eens over nage dacht of uw kind toevallig een zwart schaap is? Heeft u er wel eens bij stil gestaan dat uw kind misschien wel het slachtoffer Is of zal worden van vele agressies? Als uw kind eenmaal die naam „zwart schaap" heeft, zal hij hem zonder uw hulp nooit meer kwijtraken". Ledenvergadering hockeyclub Soest uitgesteld De voor vorige week donderdag ge plande ledenvergadering van de Mixed Hockey Club Soest is uitgesteld tot dinsdag 30 juni. Oorzaak daarvan is dat penningmeester R. Kooper, tijdens het opmaken van het financiële jaar werk besloten heeft zich alsnog met ingang van het komend seizoen uit het bestuur terug te trekken. Uit het zeven man tellende bestuur vertrekken nu voorzitter Stroband, secretaris M. van Vugt, penning meester R. Kooper en mevrouw J. de Lange en de heer P. Berendsen. In functie blijven vice-voorzitter W. van Hall en de commissaris voor jeugd zaken, de heer H. Hugen. Omdat het aantal bestuurders wordt teruggebracht tot vijf zijn er drie nieuwe leden nodig. Twee kandidaten zijn er: mevrouw K. van Ee en de heer H. C. Berghauser Pont. De laatste is kandidaat voor het penningmeester schap. Kandidaat voor de voorzitters functie is W. van Hall. Schoorsteenbrandje Vorige week ontstond er na het aanste ken van de open haard, brand in de schoorsteen van een woning aan de Nachtegaalweg. De brandweer kwam wel ter plaatse, maar hoefde niet handelend op te treden. Er was alleen maar rookschade. r v.V\feedestraatTlc tel.12424 Soest i m pilM m&ïm De vësiiging'ih Amersfoort van PolyGram Record Service B.V. is begonnen met een nieuwe aktiviteit. In het bedrijf aan de Neonweg, waar al jaren de musi- cassetteproduktie is gevestigd, worden nu ook videocassettes gekopieerd. Ook is in Amersfoort de ontwikkelingsafdeling gevestigd, die deze beide activi teiten technisch ondersteunt. De eerste belangrijke opdracht voor videocas settes komt van Philips en betreft demonstratiecassettes ten behoeve van kopers van het nieuwste type videorecorder, de V 2020. Aan het begin van deze cassette, die bij aankoop van de recorder wordt bijgele verd en die een totale speelduur heeft van 120 minuten, vindt de koper een 13 minuten durend tekenfilmpje van Toonder Studio's, dat hem de mogelijkhe den van zijn videorecorder uitlegt. De nieuwe video-kopieerinstallatie werd donderdag 18 juni met een kleine feestelijkheid officieel in gebruik genomen. De heer W. L. Zalsman, president van de Video Division van PolyGram, verrichtte de openingsplechtigheid en overhandigde de eerste video-demonstratiecassette aan de heer E. den Tuinder, adjunct-directeur Video van Philips in Eindhoven. Waar jarenlang de klompendans in ons land hoogtij vierde, en baaien rok en klomp het lichaam sierde, dansen we nu buik, met navel bloot, gezichten purper rood, omdat we ons generen bij het proberen. Gooien en smijten met lichaamsdelen, opdat we ons vooral niet zullen vervelen. We hebben heel wat te verduren, met al die vreemde culturen. Maar het zal u niet berouwen, want het geeft zelfvertrouwen. Men kijkt niet naar rang of stand, maar het doet zo goed aan de gastarbeiders in ons land. Will. Het leven van een mens kent diverse grote momenten, zoals het huwelijk en de geboorte van de kinderen. Meestal brengen deze gebeurtenissen een omme keer in iemands leven doch altijd gaan dergelijke veranderingen gepaard met een toenemende verantwoordelijkheid. Sociaal en maatschappelijk heeft men zich dan reeds lang op de nieuwe si tuatie kunnen voorbereiden. Men is er naartoe geleefd. Financieel heeft men echter maar al te vaak te weinig zekerheden ingebouwd. Hebt u zich wel eens afgevraagd wat het inkomen van uw vrouw is als de man overlijdt? Wanneer u kinderen hebt, krijgt de vrouw na overlijden van haar man een periodieke uitkering krachtens de Al gemene Weduwen en Wezen Wet (AWW). Hoewel de overheid met de ze voorziening veel leed kan verzach ten, blijft de uitkering toch een bodem voorziening, een minimum. Vaak heeft de werkgever van de man voor zijn werknemers ook nog een pen sioenvoorziening getroffen. Echter sa men met de AWW bedraagt de totale uitkering niet meer dan de helft van wat de man verdiende. U kunt zich voorstellen dat dit een aanzienlijke stap terug betekent. Veel extra's, zoals sport voor de kinderen, vacanties, schoolreisjes of muziek lessen zullen tot het verleden gaan behoren. We hebben gezien dat een vader met zijn inkomsten een belangrijke rol speelt in het gezin. Zeker niet min der belangrijk is de positie van een moeder. Als we ons de situatie indenken dat de vrouw binnen een gezin wegvalt zullen we tot de conclusie komen dat problemen vaak heel wat groter zijn dan we aanvankelijk denken. De man moet geld blijven verdienen om in het levensonderhoud te kunnen voorzien. Maar wie zorgt er voor de kinderen? De praktijk heeft uitgewezen, dat men de bereidheid van familie, om voor lan ge tijd de kinderen te verzorgen, niet te hoog moet inschatten. Dan rest dus slechts de gezinshulp. Deze kost al gauw 25.000,- per jaar. Daar de mees te mannen dit niet van hun salaris overhouden, zal ook het overlijdensri- sico van de vrouw verzekerd moeten worden. Wat is nu de beste en goedkoopste manier om de hierboven geschetste risico's te verzekeren? Het antwoord op deze vraag kan niet direct gegeven worden, omdat ze sterk afhankelijk is van uw persoonlijke fi nanciële positie. Bent u vermogend, hebt u pensioen, bent u op huwelijks voorwaarden getrouwd, hebt u kin deren, een testament. Al deze aspecten dienen betrokken te worden in de pro bleemstelling. Dan pas kan men tot een „maatad- vies" komen. Nu we de eventuele problemen ge signaleerd hebben is het beste advies om eens met uw tussenpersoon te pra ten. Hij kent alle ins en outs en weet bovendien de weg in het voor een leek ondoorzichtige verzekeringsland. U kunt ook uw schriftelijke reacties aan de redactie sturen. Antwoord is dan zeker verzekerd.

Soester Courant | 1981 | | pagina 5