h si i Raad in grote lijnen eens met B. en W. Bezuinigingsoperatie kan nu beginnen Informatieavond bestemmingsplan Nieuwe Gracht Informatieavond Buurtwinkelcentrum Overhees design: Rinaldi. Gemeenteraadsvergadering SIERADEN ALS OCCASIONS Aaron Sassoon TDINNENHUIS RP sf ll l! i Rioolrecht beperkt tot vijftig gulden In 1982 gereed: Overdreven gerammel met portefeuille Foto: Horman van Dam De publieke belangstelling voor de raadsvergadering was dit keer opvallend groot. Op de voorgrond links de fractie van Progressief Soest; vijf leden van de CDA-fractie en de dames Blommers en Korthuis van de VVD. Bezuinigingen voor '82. '83 en '84 wer den niet doorgevoerd. De burgemees ter maakte de raadsleden duidelijk dat aan de huisvesting van de sociale dienst: „Langer uitstel is onverant woord". Het onderhoud aan de dagrecreatie objecten werd op voorstel van het CDA met vierduizend gulden per jaar teruggebracht. Bezuinigd is ook op de post inscha keling externe adviseurs: voor het lo pende jaar met 50.000 gulden; voor 1982 eveneens met 50.000 gulden en voor de jaren '83 en '84 zelfs met 100.000 gulden. Verzet was er vooral tegen de advie zen van extra deskundigen op het ter rein van het verkeer. „Daar weten we wat Soest betreft langzamerhand genoeg van", werd er gezegd. Opge merkt werd ook dat aan de struktuur weinig te veranderen valt. In een ruim zes en een half uur durende vergadering heeft de raad in grote lijnen de financiële voorstellen van burgemeester en wethouders overgenomen waarmee de Soester schatkist op den duur weer gevuld kan worden. Niet alles werd voor zoete koek geslikt en vooral in de lijst met vervangings- en uitbrei- dingsvoorstellen werden nogal wat wijzigingen aangebracht. In totaal leverde dat voor het nu lopende jaar een bezuiniging van twee ton op; voor 1982 een besparing van ruim een half miljoen; in 1983 een besparing van ruim drie- en-een-halve ton en in 1984 van circa 380.000 gulden. De gevolgen van deze operaties voor de begroting zijn dat deze dit jaar sluitend gemaakt wordt door 1.2 miljoen uit de reserves te halen; de begroting van 1982 sluitend wordt door invoering van een rioolrecht a vijftig gulden per aan sluiting en bovendien aanpassing van de andere belastingen. In 1983 levert dat dan zelfs een batig saldo van ruim vier ton op en in 1984 een batig saldo van ruim zes ton. Deze saldi worden dan weer toegevoegd aan de reserves. Het voorstel van burgemeester en wet houders bestond uit drie. onderdelen: een lijst „A" met tien punten voor in komstenverhogingen; een lijst „B" met 41 punten voor uitgavenreducties en een lijst „C" met 27 punten voor vervangingen en uitbreidingen. De lijst ,,A" werd zo goed als in haar geheel overgenomen al is het voor zeer velen belangrijk dat de sport-passe- partout jaarlijks met slechts tien pro cent wordt verhoogd en niet zoals het college dat wilde met twintig procent. Ook aan de lijst „B" werd nauwelijks gesleuteld. De besparing op de adver- tentiekosten werd iets minder, maar op de bibliotheek wordt iets meer be spaard. De lijst „C" legerde zoals gezegd het meeste op. Bepaalde investerings- voorstellen werden uitgesteld en in enkele gevallen ook de bedragen ver- In de beschouwing vooraf zeiden woordvoerders van de fracties zonder uitzondering deze vergadering met ge mengde gevoelens tegemoet gezien te hebben. „Hoewel onplezierig, is het goed dat we nu eindelijk zover zijn", zei mevrouw Greefhorst van het CDA. Van „droefheid" sprak de heer Jonker van D'66, „omdat de omvang van de financiële ellende inderdaad _nogal gróótis". Visser van Progressief Soest consta teerde min of meer tot zijn verwon dering, dat de bezuinigingsvoorstel len bij de bevolking helemaal niet zo slecht vielen „gezien de verschillende reacties of juist het gebrek daaraan". Kingma van de PvdA hield het col lege voor dat het échte beleid nu nog moest komen: het papieren-plan moet uitgevoerd worden. Sport Tegen de verhoging van de sport-pas- se-partout, zoals het college dat voor stelde, verzetten zich alle fracties; met de verhoging van de eigen bijdrage voor de sportkeuringen (van 17.50 tot 31.50) ging iedereen akkoord. Het college kwam met het plan de passe-partout in 1982 te verhogen tot 36,60; in 1983 tot 44 gulden en in 1984 tot 53 gulden. De raad maakte daarvan 33.50 - 37 gulden en 41 gulden. Wel moet de sport de totale bedragen ad 44.000 gulden in 1982; 98.000 gul den in 1983 en 162.000 gulden In 1984 op tafel brengen. Daar mogen zij ech ter zelf voorstellen voor aandragen. In dat verband wees het CDA op ver antwoordelijkheid overdragen van de sportstichting aan de verenigingen. Zouden de totale bedragen (met af trek van de passe-partoutverhoging 21.M0 gulden in '82; 49.000 gulden in '83 en 84.000 gulden in '84) niet ge haald worden, dan komt de oorspron kelijke verhoging van de passe-partout er alsnog in. Natuurbad Geen van de raadsleden bleek in prin cipe tegen verkoop van het natuurbad. De voorziening voor de inwoners van Soest moet echter gehandhaafd wor den. Dat kan via een nieuw overdekt bad, maar mogelijk ook via de reor ganisatie-voorstellen van de stichting zwembaden Soest. Die voorstellen zul len betrekking hebben op verminde ring van de dienstverlening en ver hoging van de inkomsten. In '83 en '84 moet dat, gezien het papieren plan, jaarlijks een half miljoen bezuiniging voor de Soester begroting opleveren. Openlucht-theater Het openluchttheater wordt niet af gebroken. De raad is akkoord gegaan met het voorstel van de directeur van gemeentewerken het gebouwtje bij het theater in gebruik te geven als on derkomen voor het personeel dat in de bossen werkzaam is. Het huidige on derkomen wordt dan gesloopt en de onderhoudskosten van de theater-op stal komen voortaan op de begroting van de dienst gemeentewerken. Boorriplantdag Ook de boomplantdag wordt gehand haafd, zij het mogelijk minder fre quent en vermoedelijk in een wat an dere vorm. Het festijn zal onderge bracht worden bij natuur- en milieu educatie. Kampeerterrein Het gemeentelijk kampeerterrein moet kostendekkend gemaakt wor den. Met de huidige gebruikers zal overlegd worden hoe de benodigde vijfduizend gulden op te brengen. De gebruikers willen meer staanplaat sen uitgeven. Met tien a vijfhonderd gulden per jaar erbij is het tekort weg. Daar staat echter lijnrecht tegen over de voorstellen van zowel de CDA- als de VVD-fractie het tot nu toe ge voerde beleid te handhaven. Dat beleid 'is af sinds jaren gericht op opheffen en ..uiuiierven De kwestie moet in de vergadering van de bos- en recreatiecommissie aan de orde gesteld worden. Politie De bezuiniging op de overuren van de politie werd gehandhaafd. Met na me de VVD-er Onderdelinden infor meerde naar de consequenties daar van voor de veiligheid en leefbaar heid in Soest. De man-extra, boven de sterkte, wilde mevrouw Allard (D'66) slechts dan handhaven, als hij als wijkagent dienst gaat doen. En in een wat later sta dium van de vergadering lieten alle fracties weten dat het nieuwe poli tiebureau geheel binnen de rijksnor men gebouwd moet worden. Men heeft er, wat Soest betreft, totaal geen extra geld voor over. Wat dit laatste betreft zei burgemees ter Scholten begrip te hebben voor het standpunt. Noodzakelijke afwij kingen zullen echter alsnog aan de raad voorgesteld worden. Verder maakte burgemeester Schol ten duidelijk dat inzetten van de po litie (met het oog op de overuren) steeds een beslissing van hem c.q. van het college is. Aan de wens van D'66 kwam hij niet tegemoet; de extra-man is de techni sche expert, dia niet gemist kan wor den. Bibliotheek De subsidie aan de bibliotheek werd door de raad met vijfduizend gul den verder teruggebracht. De be zuiniging levert hier in 1982 28.000,- gulden op en in 1983 en 1984 elk jaar 50.000 gulden. Het CDA stelde in dat verband voor de openingstijden aan te passen waar door mogelijk nog meer bezuinigd kan worden. Artishock Voorstellen van CDA en VVD ook bij Artishock drastisch te bezuinigen haal den het niet. Wel bleven de frac ties bij hun standpunt dat er als nog naar gestreefd moet worden. De twee fracties verdubbelden het col legevoorstel en kwamen zo op vijftig duizend gulden bezuiniging per jaar. Zij dachten dit ondermeer te berei ken door het minimum aantal leer lingen per cursus op vijftien te stellen en daarop streng toe te zien. Wethouder mevrouw Van Stiphout wees de hogere bezuiniging af. Zij stelde dat de raad daarmee in strijd zou handelen met de door de raad zelf aangenomen subsidieverordening. Onmogelijk kan ingegrepén worden in een lopend begrotingsjaar en ook mag de rechtszekerheid van het per soneel niet aangetast worden. Zij weigerde voorts nu al in te stem men met de hogere bezuinigingen om dat de consequenties daarvan niet te overzien zijn. Na de zomervakantie wordt de kwes tie met de Artishock-bestuurders be sproken. Brandweer De vervanging van brandweermate- rieel werd een jaar opgeschoven, met dien verstande dat de nieuwe ladder wagen dit jaar wel geleverd zal wor den, maar volgend jaar pas betaald. De heer Nuijten (P.S.) stelde dat de personeelsauto in het geheel niet aangeschaft behoefde te worden. „Zo iets heeft geen enkel vrijwilligers korps. Laat de brandweerlieden met eigen auto rijden en vergoedt de ge reden kilometers", aldus Nuijten. Hij wilde ook de afschrijvingstermij nen van het materiaal langer maken, conform de voorstellen van de brand weer-inspectie. Voor de begroting betekenen de beslis singen van de raad dat er dit jaar niet meer in de brandweer geïnves teerd wordt; volgend jaar honderd duizend gulden; in 1983 honderdveer- tigduizend gulden en in 1984 honderd- vierendertigduizend gulden. De aan schaf van twee blusvoertuigen is een jaar verschoven. Begraafplaats De noodzakelijke uitbreiding van de begraafplaats aan de Veldweg wordt soberder uitgevoerd dan het plan was. Het betekent een uitgave vermindering van 30.000 gulden in 1982; 29.000 gul den in 1983 en 28.000 gulden in 1984. Mede daardoor wordt ook afgezien van de uitbreiding van het personeel voor de begraafplaats. Telefooncentrale Ook de vervanging van de telefooncen trale van het gemeentehuis is uitge steld. Geen van de raadsleden zag zelfs die vervanging als noodzakelijk. Het betekent voor de begroting een be zuiniging in 1982 van 133.000 gulden. Bezuinigd wordt er ook op de uitga ven voor dit jaar voor de nood-huis vesting van de secretarie. Dat leverde honderdduizend gulden op. Dorpshuizen Commerciële opzet van de twee dorps- huizen, De Borg en Soesterberg, zoals de WD voorstelde zit er niet in. Wet houder mevrouw Van Stiphout wees op een brief van de minister van CRM waarin tegen deze opvatting verzet wordt aangetekend. „Op straffe van terugbetaling aan het ministerie van de rijksbijdrage", zei de wethouder. De beide dorpshuizen draaien met (stijgende) verliezen. Onderzocht zal worden of de verliesgevende aktivitei- ten gestopt kunnen worden. Motie In een door alle raadsleden onder steunde motie werd Jiet college uitge nodigd op zo kort mogelijke termijn een organisatie-onderzoek bij gemeen tewerken te laten plaatsvinden en de resultaten daarvan, voorzien van een advies, aan de raad voor te leggen. Gevraagd werd ook dat, als het maar enigszins mogelijk was, voor de behan deling van de begroting 1982 te doen. Gesteld, werd in de motie dat de op dracht voor het onderzoek niet eerder mocht worden verleend, dan nadat overleg daartoe had plaatsgevonden met ter zake werkzame commissies. Alhoewel wethouder Hoekstra eerst zei de motie te zien als een ondersteu ning van zijn beleid, sprak hij later van „onbehoorlijk de motie aan te ne men zonder met het personeel te pra ten". Hoekstra stelde dat de vraag naar een dergelijk onderzoek noch in de raads commissies noch in het overlegorgaan aan de orde geweest was. Hij weiger de de motie te aanvaarden omdat hij als wethouder van personeelszaken zo niet met „de mensen kan omgaan". „Ik wil", zei hij, „de zaken rustig op een rijtje zetten en dan daar brengen waar het behoort op een behoorlijke wijze". Namens de raad zei mevrouw Korthuis (VVD) dat de wethouder de motie uit sluitend moest zien als een onder steuning van het beleid. „Het is niet bedoeld als een inbreuk op het gezag", aldus mevrouw Kort huis. Ook mevrouw Allard (D'66) zei dat het nooit de bedoeling van de raad ge weest was „een afschuwelijke motie" in te dienen. „Er staan geen erge dingen in; er is geen sprake van wantrouwen; u moet de motie positief benaderen". Zij wil de de motie daarom gehandhaafd zien „omdat ze niet meer betekent dan er in staat". Wethouder Hoekstra dreef de zaak ech ter op de spits. Hij zei dat het college met een schone lei, zonder voorwaar den vooraf, wilde beginnen. Hij beloof de in oktober, of uiterlijk november met de resultaten van het overleg, dat dan met alle commissies gevoerd zou worden, te zullen komen. „De motie aannemen", voegde burge meester Scholten daaraan tóe, „zal naar het .personeel niet goed overko men". Hoekstra merkte verder ook nog op dat sinds een half jaar elke vacature bij gemeentewerken bijzon der goed bekeken wordt. Zes vacatu res zijn inmiddels niet opgevuld. „Ik wil", aldus Hoekstra, „de verhoudin gen goed houden en met het personeel, dat daarvoor gekozen is, de zaak be kijken. Ik wil de mensen recht in de ogen kunnen blijven kijken. U moet mij dat niet onmogelijk maken". De motie werd daarna met instem ming van CDA, VVD; PvdA en een aarzelende fractie van D'66, ingetrok ken. Progressief Soest deed dat niet. „Het is onze enige kans", zei Visser, „om via een bureau een and.ere orga nisatie op te bouwen". De bezuinigingsoperatie in Soest kan beginnen. Het gaat óns geld kosten maar daar zijn we al zo'n half jaar van op de hoogte. In een vergadering die om half acht donderdagavond begon en 's nachts om tien over twee was afgelopen, ruim zes-en-een-half uur vergade ren dus, heeft de raad ingestemd met de meeste voorstellen van burgemeester en wet houders. Het gezelschap was niet eens com pleet; met kennisgeving waren afwezig de CDA-ers Bolhuis en Storimans, de VVD- er Ebbers en mevrouw Van Gelder, nam haar honneurs waar. Hij deed dat op de hem bekende wijze: wijs en met niet aflatende vasthoudendheid. Als voor zo'n vergadering de in het reglement vastgelegde spreektijd per fractie gehanteerd zou worden, dan mag na deze vergadering de PvdA-fractie het hele jaar niks meer zeggen. Maar dat is te mooi om waar te zijn. Als het nachtwerk wordt dan valt tegenwoor dig, zoals dat in de Tweede Kamer door het oud-chu-lid mevrouw Wttewaal gebruikt werd, het woord „gekkenwerk". Jonker van D'66 zei het en hij voegde er aan toe: ,,'t wordt hoe langer hoe chaotischer; ik erger me rot". Jonker wilde vrijdagmiddag om vijf uur de vergadering voortzetten met voorbijzien van de goed bezette publieke tribune. Die zouden dan óók terug moeten komen en wie heeft daar nou tijd voor! Terecht wijzen de Soester raadsleden middagvergaderingen van com missies af, want dan kan het publiek niet komen. Nou, voor een raadsvergadering, waar je al een deel van je nachtrust aan hebt opgeofferd, ook niet. Maar de verkiezingen zijn voorbij en dus:... publiek ik veracht u! Wethouder Hoekstra deed dat niet met het personeel van gemeentewerken. Hij heeft die mensen voorlopig aan zich verplicht door zijn portefeuille in de ring te gooien bij een motie. Die motie behelsde niet méér dan een verzoek aan het college om op korte termijn de dienst van gemeentewerken eens door te lichten. Een organisatie-onderzoek werd het genoemd. Daar zullen best leuke dingen uit naar voren kunnen komen. Misschien niet leuk voor ieder een, maar wel leuk voor de Soester schat kist. Nou was de globale inhoud van de motie, door een loslippig raadslid al eerder uitgelekt en dus stond het in een dagblad. Daar was Hoekstra boos om „want", zei hij, „de desbetreffende ambtenaren zijn zeer verontrust". En Hoek stra heeft niets aan verontruste ambtenaren want met rustige ambtenaren is denkelijk meer te bereiken. Die onrust van de ambtenaren is voor een niet-ambtenaar onbegrijpelijk. Sinds vijf-en- dertig jaar is er in heel Nederland geen ambte naar ontslagen. Dat is bij niet-ambtenaren wel even anders. Er lopen zo'n slordige 350.000 niet-ambtenaren zonder werk rond. Ambtena ren krijgen „gouden handdrukken"! De ver ontrusting moet derhalve uitgelegd worden als „verstoring van de rust". En daar gaat het de raadsleden nou net om. Er „rusten" er teveel vinden zij. Misschien is het niet zo, maar dat zal het onderzoek wel uitwijzen. En de ambte naar die niet rust, zal vast niet verontrust zijn. Hij werkt hard en weet zich onmisbaar. Hoekstra speelde, zoals dat heet, hoog spel. Hij kreeg nog gelijk ook want de motie werd ingetrokken. Alleen Progressief Soest, de club van Jan Visser, hield het been stijf. De motie aannemen, zei de burgemeester, „zal bij het personeel niet goed overkomen". So what? Nemen ze dan ontslag; gaan ze staken of juist werken? En wethouder Hoekstra; zou hij echt zijn biezen gepakt hebben? Dat gelooft toch niemand! Kom, kom. „Gekkenwerk", was hier op zijn plaats geweest. Van Visser hebben we gezegd dat we hem zouden prijzen als hij dat verdiende. Nou, Visser was de enige die duidelijk maakte dat het college niet zo overdreven zielig moest doen over het gebruik van de gekweekte reserves. Daar zijn, menen wij, reserves toch voor. Als de tijden slechter zijn, dan heb je nog wat achter de hand. In een huishouden en in het bedrijfsleven werkt dat zo. Maar de burge meester vond dat er erg voorzichtig mee omge sprongen moet worden. Akkoord, maar hoe gaat het dan met de reserves die de burgers gekweekt hebben? Hoe voorzichtig wij er ook mee om willen springen; de overheid weet ons altijd wel te vinden. Om op d'r eigen reserves te kunnen blijven zitten. De bezuinigingsoperatie gaat voor ons inhou den dat bijvoorbeeld bij het slachthuis de voordeur dicht gaat; de achterdeur zal ver moedelijk wel open blijven als is het maar voor het ritueel slachten. Het openluchttheater houden we aan en van de opstallen gaan de bosarbeiders gebruik maken. Om zich te verkleden als boskabouters. Ze gaan niet in het theater spelen, maar houden het wel in de gaten. Het natuurbad houden we ook nog even aan, zij het dat niemand tegen verkoop is mits de zwemfaciliteit voor Soest behouden blijft. Ge wacht wordt op voorstellen van de stichting zwembaden, die ondermeer in de personele sector zullen ingrijpen. Het gaat vermoedelijk betekenen dat er bij slecht weer, en dat is het nogal eens, geen vijftien badmeesters zitten te kaarten. De directeur van de Stichting heeft ons ooit zelf verteld dat er achttien man personeel is. De sporters gaan méér betalen. Maar dan niet zoveel als het college wilde. Het te bezuinigen bedrag moet wel op tafel komen, maar hier mogen de sportverenigingen zelf voor zorgen doordat ze meer verantwoording krijgen. Dan wordt de nieuwe ladderwagen voor de brandweer dit jaar besteld en óók geleverd, maar pas volgend jaar betaald. Daar zal dan wel weer rente bij betaald moeten worden, maar dat is op een bedrag van pakweg zes ton, ook maar een dikke zevenhonderd gulden. Artishock wordt nog aangepakt. Wethouder mevrouw Van Stiphout redde het voorlopig meesterlijk (zij beheerst haar portefeuille als geen ander), maar uiteindelijk zal ook die club moeten inleveren. De vervanging van de telefooncentrale in het gemeentehuis is een jaar opgeschoven. Terecht zei de raad nooit moeilijkheden te hebben. Als je belt krijg je altijd contact, 't Kan soms wel even duren, maar het lukt. Aardig is in dit verband het CDA-voorstel om voor een aantal toestellen het onmogelijk te maken dat er rechtstreeks „naar buiten" gebeld kan worden. Privé gebruik wordt tegengegaandat heeft in het bedrijfsleven al heel wat geld opgeleverd en dat zal bij de ambtenaren ook wel lukken. Tenslotte gaan we dan met ingang van 1 januari 1982 rioolretributie betalen. Niet 76 gulden zoals het college dat wilde, maar 50 gulden per aansluiting. Progressief Soest en D'66 waren „tegen" en het gat dat daardoor zou ontstaan, konden zij met andere maatrege len wel opvullen. Maar de raad besliste in meerderheid anders. De beide fracties hadden overigens in de loop der vergadering er zelf aan meegewerkt dat die andere maatregelen niet meer genomen konden worden. De behandeling van de bezuinigingsnota was uitstekend voorbereid. Er waren grote invul lijsten beschikbaar. Een geheel bijgewerkt exemplaar, met daarin de ideeën van de raads fracties verwerkt, kwam zelfs om half een in de nacht nog uit. Hulde aan de ambtelijke staf. Hulde ook aan de beide bodes die onvermoeid voor de consumptieve sector zorgden. Daar mag dan de conciërge van Griftland bij ge noemd worden. De man heeft vast nooit kunnen bedenken dat hij nogeens diep in de nacht met koffie en thee in de school zou rondlopen. Voor de statistieken nog even dit: de agenda telde in totaal veertien punten en acht ingeko men stukken. Voor de acht ingekomen stukken had de raad acht minuten nodig; tijd om de hoofdlijnen van de inhoud voor te lezen. Daarna werd er nog vijf minuten gepraat over de rest van de agenda en toen werd gestart met de bezuinigingsplannen. Iedere fractie kwam met een algemene be schouwing en opvallend was dat de drie kleine fracties de meeste woorden nodig hadden. Om half negen begon de burgemeester met de beantwoording. En het uiteindelijke resultaat: dit jaar spelen we quitte en halen we 1.2 miljoen uit de reservepot die negen miljoen bevat. Volgend jaar, 1982, komen we weer met een sluitende begroting en het jaar daarop staan we er alweer positief voor, en dan worden de reser ves weer aangevuld. Dat lijkt dan allemaal mee te vallen, maar we moeten er voor bloeden. En nog nooit heeft een overheid als het er weer wat rooskleuriger uit gaat zien, de duimschroeven losser gedraaid. Op papier is de zaak geregeld; afwachten of het ook alle maal in de praktijk klopt. P. Ress Wij hebben schitterende gouden armbanden, chokers, han gers, ringen, horloges (met en zonder gouden band), munten e.d. voor 50 procent onder de normale prijs. Kijkt u daarom regelmatig in onze goud-etalage, bij occasions. diamantair - juwelier Laanstraat 18 Baarn Rembrandtlaan 13 Soest In het gebouw De Open Hof op de hoek Veenbes straat/Dal weg wordt donderdagavond 2 juli om 8 uur een informatieavond gehouden over het be stemmingsplan „Nieuwe Gracht". Aan de hand van tekeningen wordt een toelichting gegeven op het plan en bestaat de mogelijkheid om vragen te stellen. Tevens zal die avond het resultaat bekend gemaakt worden van de onlangs gehouden bedrijven- enquête. Het bestaande industrieterrein in Soest is vrijwel geheel uitgegeven. Nieuwe terreinen voor bedrijfsvesti ging zijn noodzakelijk. Als plaats van het nieuwe bedrijventerrein is gekozen voor het gebied Nieuwe Gracht dat tegenover het huidige industrieterrein ligt. Het nieuwe bestemmingsplan heeft dan ook tot doel ruimte te scheppen voor plaatselijke bedrijven die thans onvoldoende uitbreidingsmogelijkhe den hebben en/of die om planologi sche reden of uit een oogpunt van hin der elders uit Soest verplaatst zouden moeten worden. In het bestemmingsplan zijn de ho ckeyvelden en het clubgebouw van de hockeyvereniging opgenomen. Dit sportcomplex grenst aan het nieuwe 6 ha. grote bedrijventerrein. Rondom het bedrijventerrein is een groenzöne ontworpen. Hierdoor is het terrein als het ware „ingepakt", zodat vanuit het landschap het beeld ont staat met een bos of groene wal van doen te hebben. Het bedrijventerrein wordt ontsloten door een lusvormige weg met een breedte van 6 meter. Aan weerszijden hiervan komt een groenstrook van 2,50 meter breed. Als ontsluiting is gekozen voor een T-aansluiting op de Koningsweg, in plaats van voor een volledige kruising bij de Belvédèreweg. Bij de T-aanslui ting zal het verkeer komende van af het nieuwe bedrijventerrein ge dwongen worden de Koningsweg op te rijden, omdat oversteken niet mogelijk is. Hierdoor wordt het gebruik van de Koningsweg als ontsluitingsweg bevor derd en wordt voorkomen dat het ver keer door het huidige industrieterrein rijdt richting Laanstraat en de wijk 'tHart. Na de informatieavond bestaat nog de mogelijkheid om tot 10 augustus 1981 schriftelijk te reageren op het plan. In het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum en in de plaatselijke bibliothe ken ligt voor iedereen het bestem mingsplan Nieuwe Gracht ter inzage. RESULTATEN BEZUINIGINGSNOTA: (Bedragen a 1000,- Basisprognose: Totaal lijst A: Totaal lijst B: eerste 1981 - 675 20 867 voorstel 198& - 444 329 1277 1983 65 412 2084 1984 681 476 2373 Eindresu 1981 - 675 20 867 Ltaat na 1982 - 444 329 1276 aadsverg 1983 65 412 2083 adering 1984 681 476 2372 Saldo ruimte: Totaal lijst C: 212 - 900 1162 -2454 2561 -3139 3530 -3902 212 - 650 1161 -1882 2560 -2781 3529 -3522 Tekort Verwerking mee- en tegenvallers: - 688 - 750 -1292 - 490 - 578 - 540 - 372 - 590 - 438 - 750 - 721 - 490 - 221 - 540 7 - 590 Tekort: Saldi-reserve: Aanpassing belastingen: Rioolrecht 50,-: -1438 1438 -1782 0 400 1200 -1118 0 400 1200 - 962 0 400 1200 -1188 1188 -1211 0 400 800 - 761 0 400 800 - 583 0 400 800 BEGROTING sluitend - 182 482 638 Sluitend - 11 439 617 Over het nieuwe Buurtwinkelcentrum Overhees wordt dinsdagavond 30 juni om 8 uur in De Open Hof, Veenbesstraat hoek Dal weg een Informatieavond gehouden. Aan de hand van verschillende tekeningen zal een toelichting worden gegeven. Vorig jaar mei is een eerste avond over het toekomstige Buurtwinkelcen trum gehouden. Naar aanleiding hiervan heeft de gemeente verschillende reacties ontvangen die in de nieuwe opzet zijn verwerkt. Thans is het plan in een dusdanige fase gekomen dat de bevolking opnieuw geïnformeerd kan worden. In het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum aan de Steenhoffstraat tegenover het gemeentehuis hangen verschillen de tekeningen welke op het buurtwin kelcentrum betrekking hebben. Tevens ligt daar de toelichting op de uitwer king van het winkelcentrum. De omvang van het buurtwinkelcen trum bedraagt ongeveer 2100 m2 win keloppervlakte. Op grond van het aandeel van de één- en tweepersoonshuishoudens van de in totaliteit geregistreerde woning zoekenden in de gemeente, alsmede op grond van het specifieke stedebouw kundig aspect van wooneenheden bo ven een winkellaag, is gekozen voor de realisatie van 20 gestapelde wo ningen in de vorm van driekamer- en vierkamerappartementen. Er zal naar gestreefd worden de woningen in de premiekoop A-sector te realiseren met als richtprijs maximaal ca. 130.000,- (prijspeil 1-4-1981). De inrichting van de omgeving van het winkelcentrum in Overhees concen treert zich voornamelijk op de aan sluitende zóne langs de Di Lassostraat. Met name de oplossing van het gewens te aantal parkeerplaatsen en de vorm geving van het nulpunt waren de pro blemen die moesten worden opgelost. Het nulpunt, dat wil zeggen een zo danige verkeersoplossing dat vanuit de Koningsweg „de Borg" en het winkel centrum bereikbaar zijn zonder een goede en soepele bereikbaarheid van de aangrenzende woongebieden, is zodanig van opzet dat door middel van hoefijzerachtige parkeeroplossingen een draai van 180° nodig is Om zowel Overhees I als Overhees II-I te berei ken. Door deze parkeeroplossing uit elkaar te leggen is het winkelcentrum vanuit drie zijden goed bereikbaar, maar zijn de doorkoppelingen moeilijk te rijden. In het plan zijn ca. 110 parkeerplaat sen opgenomen, verdeeld over drie plaatsen. De bevoorrading van de su permarkt is gedacht vanaf de di Las sostraat, terwijl de andere winkels vanaf zowel de „nood"-weg als de Willaertstraat en de Di Lassostraat per kleinere vrachtauto bereikbaar zijn. Voor de fietsers zijn bij de nul punten aparte rijstroken opgenomen. De Di Lassostraat is ter plaatse van de nieuwe parkeerplaatsen versmald tot 5.00 m., in het nulpunt tot 4.00 m. Er wordt naar gestreefd in 1982 het Buurtwinkelcentrum in gebruik te ne men. modern: laanstraat 22 3743 BG Baarn tel. 02154-12797 Een goeie stoel is uw vriend. Hij draagt uw vermoeide lichaam komfortabel en behaaglijk. Zijn solide konstruktie kan tegen uw stootje en zijn stijlvolle karakter geeft een vertrouwde sfeer aan uw interieur. Zo'n goeie vriend kies je toch heel zorgvuldig? Mr>r>FEK— k.deboer&zoonbv adviseurs voor interieur en binnenhuisarchitektuur svm 3 s Styled by Anita. Soester Courant van woensdag 24 juni 1981

Soester Courant | 1981 | | pagina 9