Van kruidenier om de hoek tot speciaalzaak in delicatessen enwijnen 115 JAAR JONG 495 3loh. übtfi Wë Ardenner jams Domaine d'Alistro Maïskorrels belegen kaas JOH. METS: GEZELLIGER WINKELEN EN GOEDE SERVICE asperges Rose zalm Olijven Bordeaux Printemps •ar11 h JUBILEUM AANBIEDINGEN JUBILEUM AANBIEDINGEN DELICATESSEN WIJNKOPERIJ Puur fruit. Iets fijns. Diverse smaken. Per pot 3.95 2 potten voor Een fijne stevige Corsicaanse wijn Per fles 5.25 Bij 12 flessen per fles Een heerlijke groente Een echte delicatesse 2.50 blikken voor Uit onze kaashoek Heerlijke pikante V2 kilo 4.95 Héél kilo Barbecuesalade Sellerysalade Wortelsalade Per pot 1.50 2 potten voor Nieuwe oogst Hollandse punt- Per pot 3.95 2 potten voor Om een heerlijke zalmsalade te maken. Altijd lekker in de zomer. Per blik 2 blikken voor 3.95 Gevuld en ongevuld. Per flacon 2.95 3 flacons voor Een droge witte Bordeaux Per fles 5.95 Bij 12 flessen j/&WW per fles Delicatessen Wijnkoperij Sinds 1866 Van Weedestraat 90 - Soest Telefoon 12404 Mets: alles voor uw avondjes Br ioh. jfflrta stom Even een geheugensteuntje. Op deze pagina vertel ik dit jaar't jaar waarin de fa. Jo- han Mets 115 jaar bestaat, het ontstaan en de ontwikkeling van ons bedrijf. Die geschiedschrijverij is geen ijdelheid, maar beoogt een ken nismaking met nieuwe klanten en een stukje nostalgie voor de vertrouwde gezichten van klanten die wij sinds jaren da gelijks in onze zaak ontmoeten. In de laatste aflevering heb ik getracht te schetsen hoe mijn ouders en hun kinderen de oor log zijn doorgekomen, en sa men met de Soesters in en na 1945 aan een nieuw begin be gonnen. Bij dat begin ben ik heel na drukkelijk betrokken geweest. Oude klanten zullen zich mij nog wel herinneren als dat jon getje met de plusfour. Zo'n ruimzittende broek die een eind onder de knie om het been sloot. Daarin bengelden mijn be nen wanneer ik zondags het kerkorgel bespeelde. Muziek en de zaak van mijn ouders, dat waren mijn hobbies. Het eerste is een hobby gebleven, in de zaak zocht en vond ik mijn toekomst en kon ik van mijn hobby mijn beroep ma ken. De liefde en voorkeur voor het vak moet ik met de pap lepel ingekregen hebben, want nooit is het bij mij opgekomen een ander beroep te kiezen. Kruidenier dus, zo heette het in die tijd. Voor het zover uxis eerst vier klassen lagere school in Soest, 1944 en 1945 waren schoolloze jaren. Na de oorlog, toen de Canadezen nog in Soes- ter scholen waren gehuisvest, heb ik in Baam mijn Mulo diploma behaald. Had ik het net over de wieg, en de pap lepel: ik geloof oprecht dat je voor dit vak geboren moet zijn. Tegenwoordig gebruikt men de term afzien, maar in mijn jeugd konden ze er ook wat van. Wij waren thuis met ze ven kinderen, die stuk voor stuk onder het toeziend oog van mijn ouders bij het wei en wee van de zaak betrokken waren. WeiTïig vrije tijd. Met zeven kinderen aan tafel was er geen sprake van zakgeld. Vader stelde zich op het standpunt dat zoiets bij het volledig pen sion met verzorging was inbe grepen. Vanuit zijn standpunt een heel begrijpelijke zaak. Hij behoorde tot het slag kruide niers dat zich in de oorlog niet ten koste van anderen had ver rijkt. Ook hij moest met mijn moeder de zaak Johan Mets opnieuw beginnen. Ze deden dat op een manier zoals ik ze altijd heb gekend en gewaar deerd. Werken en nog eens werken. Van de zeer vroege ochtend tot de late avond. Wat dat betreft is de verplichte slui tingstijd voor winkels een ze gen geweest. De verplichte va kanties trouwens ook. Mijn ouders hadden enkele da gen vakantie per jaar. Dan gingen ze met de T-Ford van de ouders van Ries van Asch een wereldreismaken naar Scheveningen. Vandaag lach je daar om, toen was het heel wat. Tijdens zo'n vakantie nam mijn oma de zaken waar, onze, zoals ze toen nog heette „knechten", bleven aan het werk. Iedere dag de klanten af. Horen en bezorgen. Naar mate ik ouder werd nam ik automatisch de plaats van zo'n „knecht" in. Je wist gewoon niet beter. Onbewust heb ik in mijn jeugd veel van mijn ou ders geleerd. Vader was voor zijn tijd een zeer vooruitstre vend zakenman. Wij hadden in Soest de eerste koeling en ook van het wonder TL-lampen hadden wij de primeur. Alles wat nieuw was trok hem aan. Mijn moeder trachtte hem daarin te remmen, hetgeen niet altijd lukte. Haar ver- dienste uxls dat ze in de zaak met groot en klein, jong en oud, rijk en arm goed kon opschie ten. Het sukses van de zaak in die tijd komt zeker voor de helft ook op haar rekening. Ik was nauwelijks van school toen vader in 1949 ernstig ziek werd. Hij overleed in 1950, slechts 53 jaar. Tijdens zijn ziekte beleefde hij een van de ge lukkigste momenten van zijn leven. Hij, Johan Mets, werd in 19^9 officieel benoemd tot hofleverancier. Wat was de man er trots en gelukkig mee Na zijn dood bleef moeder met zeven kinderen achter. Het lag voor de hand dat ik met de be perkte mogelijkheden die ik toen had de plaats van mijn vader zou innemen. Zelf vond ik het de moeite waard elders mijn licht eens op te steken. Verstandig als ze ivas stemde ze daarin toe, en zo kwam ik een jaar te wer ken in de deftige Haagse Ja- vastraat bij ene Albert Heyn. Mijn jongere broer Stef heeft mij in die tijd en in mijn mili taire diensttijd vervangen. Dat elders wat rondneuzen en kijken heeft mij wat Albert Heyn betreft slechts negatie ve resultaten opgeleverd. Ik leerde er voor mijn latere le ven hoe je in ieder geval niet met je klanten moet omgaan, en hoe de relatie met de mede werkers hoort te zijn. In die deftige Haagse Javastraat ver diende ik in 1958 een bedrag van zestien gulden bruto per week. Daar ging nog eens an derhalve gulden van af, zo dat je wekelijks veertien gul den en vijftig cent overhield. Aan pension betaalde ik vijf en twintig gulden per week. Er moest dus geld bij. Moeder stuurde het tekort trouw op. Eens in de drie maanden kon ik mij de weelde veroorloven naar huis te gaan. Zo'n trein reis betaalde ik dan van de fooi die ik van de klanten had ontvangen. Goeie oude tijd, het ligt er maar aan in welk vak je je bent ingedeeld. In 1958 kwam ik definitief in de zaak. Mijn moeder moet in die begintijd de indruk hebben gehad alsof vader er nog was. Net als hij wilde ik verande ringen aanbrengen. Ik probeer de haar te winnen voor een nieuwe afdeling in de zaak, de licatessen. Geen been aan de grond voorlopig. Serieus en be houdend als ze was wenste ze na de dood van mijn vader geen risico's te nemen. Later, toen zij ging inzien dat er een tijd zou komen dat ze de zaak toch uit handen zou geven, is het allemaal veranderd. Moeder leeft nog, en ik geloof dat ze met de enorme vlucht die de zaak genomen heeft niet ongelukkig is. Begrijpelijk, het is tenslotte ook een stuk van haar levenswerk. Levenswerk dat bestond uit werken en die nen. „Zie je klant nooit als een nummer" hield ze ons altijd voor. Wat er in vergelijking met vroeger ook is veranderd, de klant was en is bij ons ko ning. Het feit dat wij hoogbe jaarde klanten kennen die ons een leven lang trouw zijn ge bleven zal daar wel mee te ma kenhebben. 3lnlf. Msts Onmisbaar bij de barbecue, fondue en bij elke maaitijd. Lekker, gezond. oum - A tOKoester Courant van woensdag t juli 1981

Soester Courant | 1981 | | pagina 10