Akties bevolking nuttig voor behoud ziekenhuis AM. ÈÉJti Zo gezien... 1.50 1.89 8.40 12.- grap 12.65 E m m m Nieuwe stap in integratie Maarschalksbos/ Zonnegloren Diefstal in het groot ÊmsmÊmÊmm Woensdag 1 juli 1981 59e jaargang no 45 Hele straat verdwenen: - mm' -8 M Directeur gemeentewerken verlaat Soest Motorrijder botst tegen twee auto's Wijkgemeente Emmakerk beroept dominee J. Gebraad ANDIJVIE Honsbergen SCHOUDER HAM Honsbergen VIVO BIER Honsbergen KUIKEN BOUTEN Honsbergen UNIEKAAS Honsbergen Stickertje - stickertje aan de wand Procar welkom op industrieterrein SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per half jaar f24.— Verschijnt iedere woensdag De dreigende sluiting van de ziekenhuizen Zonnegloren en Maarschalksbos moet mede afgewend worden door akties uit de bevolking. Het gemeen tebestuur zal daarbij niet het voortouw nemen, maar wel sti mulerend en ook begeleidend optreden. De gemeenteraad van zijn kant zal in de juli vergadering een brief aan het provinciaal bestuur laten uit gaan, waarin de door de Soes- ter commissie gezondheids zorg aangedragen argumenten voor handhaving van één (fusie) ziekenhuis voor Baarn en Soest, wordt onderschreven. Met deze gang van zaken hebben de leden van de raadscommissie maat schappelijke dienstverlening en volks gezondheid, die vorige week vergader den, ingestemd. Niet verzonden wordt de brief die het raadslid mevrouw N. Blommers- Biezeno namens alle fracties opstelde en in eerste instantie bedoeld was voor de Stuurgroep van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid. Voor zitter, wethouder mevrouw Van Stip hout, vond, en de commissie nam dat over, dat de raad zich gezien het naderbij komen van het beslissingssta dium, rechtstreeks tot Gedeputeerde Staten moet wenden. Het gemeentebestuur van Soest gaat de collega's in Baarn verzoeken de onrust van de Baarnse raadsfracties óók aan G.S. kenbaar te maken. ,,De provinciale raad zal vermoedelijk in de maand september zijn advies voor G.S. opstellen. Het voorlopig" standpunt van G.S. kan voor het eind van dit jaar bij de gemeentebesturen bekend zijn", aldus mevrouw Van Stiphout. Daarna zullen de beide gemeentebesturen ge hoord worden. Protest De gevoelens van de bevolking zullen in de besluitvorming mee moeten spe len. Daar zijn de commissieleden het over eens. Algemeen is men ook van mening dat de bevolking dan beter op de hoogte dient te zijn van de realiteit. Daar zal het gemeentebestuur op ver zoek van de gezondheidscommissie wat aan moeten gaan doen. Ondermeer zal weer eens bekend gemaakt moeten worden dat vele jaren geleden al door de commissie ruimtelijke ordening van Soest in principe een terrein naast het Griftlandcollege aan de Noorderweg beschikbaar gesteld werd voor een nieuw ziekenhuis. Handhaving De Soester commissie gezondheids zorg heeft in een brief aan de Werk groep Ziekenhuisvoorzieningen te Utrecht gepleit voor handhaving van een ziekenhuisvoorziening voor de in woners van de beide gemeenten. ,,Voor een groot deel", zo staat in de brief, ,,van de bevolking van Baarn en Soest zou het niet meer aanwezig zijn van ziekenhuisfaciliteiten het gevoel geven van de klok terugzetten. Wij zijn ons daarbij bewust dat dat alleen mogelijk is, indien aan de Stichting Maar schalksbos-Zonnegloren toeste m ming wordt verleend voor de bouw van een nieuw basisziekenhuis ter vervanging van de beide aanwezige ziekenhuizen". De commissie heeft er een flink aantal argumenten voor. Een ziekenhuis voorziening in de buurt betekent voor patiënten en hun bezoekers korte reis tijden, weinig reiskosten en weinig tijd verlies. Amersfoort en Hilversum, waar men anders in de toekomst op aange wezen zal zijn, zijn via het openbaar vervoer, slecht bereikbaar; ,,de ver bindingswegen zijn door de grote verkeersdichtheid regelmatig ver stopt", schrijft de commissie. Een aangepaste busverbinding, zoals het St. Elisabeth ziekenhuis te Amersfoort dat al jaren vraagt, komt niet van de grond. Alle pogingen daartoe zijn tot dusver vruchteloos gebleken. -éJ Het Ziekenhuis Zonnegloren De commissie gezondheidszorg wijst er verder op dat ook voor de werkers in de eerste lijn, met name de huisartsen en wijkverpleegsters, de aanwezigheid van een ziekenhuisvoorziening in het werkgebied van zeer groot belang is. ,,Nu bestaat er een wekelijks contact tussen de wijkverpleegkundigen en de verpleegkundige staf; dit kan gecon tinueerd worden indien een basiszie kenhuis voor Baarn/Soest gerealiseerd kan worden", aldus de brief. In een centrumziekenhuis (A'foort of Hilver sum) zal een soortgelijk contact onmo gelijk zijn en vooral de nazorg van de patiënten zal er ernstig door in het gedrang komen. Gewezen wordt ook op het feit dat de huisartsen nu een bezoek aan hun in het ziekenhuis liggende patiënten in hun normale praktijkronde mee kun nen nemen. Dat zal straks niet meer mogelijk zijn en beperkt moeten blij ven tot de avonduren. En dat betekent dan dat die bezoeken slechts spora disch zullen plaatsvinden. In huisartsenkringen bestaat de indruk dat hoe groter-het ziekenhuis is, des te groter de psychologische, afstand tus sen specialist en huisarts wordt. De informatie-uitwisseling tussen huisarts en specialist, met name in de sfeer van de niet in maat en getal uit te drukken gegevens, komt er door in het gedrang. Ook wijst de commissie op de groep bejaarden waarvoor de korte verbin dingslijnen van eminent belang zijn. „Velen uit deze groep", zo schrijft de commissie, „moeten regelmatig naar het ziekenhuis, veelal voor poliklini sche behandeling. Dat betekent een grotë belasting voor het personeel van de bejaardencentra, omdat de bejaar den begeleid en opgevangen moeten worden". Gewezen wordt in dat verband op de psychologische problemen bij het weg vallen van de ziekenhuisvoorziening. Faciliteiten De stichting van een basisziekenhuis Baarn/Soest betekent voor de beide gemeenten behoud van een eerste hulp- opvang met goede, uitgebreide EHBO- voorzieningen in de directe omgeving. Ook betekent het handhaving van de mogelijkheid om via de trombose- dienst „thuis te prikken", terwijl een uitbreiding hiervan mogelijk wordt. Verder noemt de commissie hand having van de directe bereikbaarheid van laboratorium- en röntgenfacilitei- ten en overlegmogelijkheden ten aan zien van de interpretatie en het stellen van diagnoses; de handhaving van de gelegenheid tot het doen van bevallin gen; betere kans op een uitbouw van de consultatie. Kleinschaligheid De commissie gezondheidszorg Soest, waarin naast een raadslid plaatse lijke artsen en fysiotherapeuten zitting hebben, wijst tenslotte op het onweer legbare voordeel van een klein (er) ziekenhuis. ,,Grote[re] ziekenhuizen komen zo massaal en anoniem over, dat een patiënt zich als het ware aan de „goden" overgeleverd voelt. Hij gaat er naar toe omdat het niet anders kan, maar voelt zich er niet gelukkig. Een basisziekenhuis roept bij de bevolking en de hulpverleners het gevoel op van „ons" ziekenhuis te zijn", aldus de commissie in de brief. Gewezen wordt op het feit dat juist dat gevoel van „ons ziekenhuis" sterk blijkt wanneer de dreiging van het wegvallen van de voorziening op doemt. „Dan blijkt hoezeer de aan wezigheid van een ziekenhuis in de directe omgeving, ook al is het dan geen centrum- of topziekenhuis, op prijs wordt gesteld", aldus de commissie. Benadrukt wordt daarom dat een basisziekenhuis een zeer waardevolle ondersteunende functie kan vervullen ten behoeve van de hulpverlening in der eerste lijn, terwijl ook de integratie tussen de eerste en tweede lijn slechts ingeval van een basisziekenhuis wer kelijke kansen heeft. Voor patiënten is naar de mening van de commissie het ordeningsvraagstuk van de overheid niet interessant. Voor hem speelt al leen het feit goed en zo dicht mogelijk bij huis geholpen te worden. Het blind vertrouwen in specialisten komt het best tot zijn recht in kleinschalige ziekenhuizen. Dan is er sprake van een stuk herkenbaarheid, overzichtelijk heid en persoonlijke identiteit. Aktie Het bestuur van het bejaardencentrum Molenschot heeft inmiddels besloten alle bejaardencentra in Soest en Baarn te zullen benaderen voor een gezamen lijk protest. ALUWVERZEKERINGEN PER MAAND BETALEN? PAKKETPOLIS met bijvoorbeeld Autoverzekering v.a. f 20,75 Brandinboedelverzekering v.a. f 1,75 Aansprakelijkheidsverz. v.a. f 3,95 Rechtsbijstandsverzekering v.a. f 2,65 ZIEKTEKOSTEN VERZEKERING Man of vrouw v.a. f 61,60 Kinderen v.a. f30,80 4e kind of meer GRATIS MAN/VROUW POLIS v.a. f24,85 Levensverzekering voor het hele gezin. Uitgebreide munt/postzegelver zekering v.a. f65,- per jaar. •Voor verzamelingen met een waarde vanaf f 15.000,- vindt een kosteloze taxatie plaats door een deskundige. J. G. van ROUWENDAAL Burg. Grothestr. 11a Soest - Tel. 02155-16467 De integratie van de ziekenhuizen Maarschalksbos en Zonnegloren vindt gestadig voortgang. Om in het nieuwe ziekenhuis voor Baarn en Soest, dat de bestaande ziekenhuizen ter zijner tijd zal moeten vervangen, maar ook nu reeds, een kwalitatief zo goed moge lijke patiëntenzorg te kunnen bieden, mede gericht op continuïteit, gaan de specialisten steeds meer over tot sa menwerkingsverbanden. Thans zijn er veranderingen wat de kindergeneeskunde betreft. Mevrouw A. Lang-Minnis, sinds 1 september 1978 als kinderarts aan het ziekenhuis Maarschalksbos verbonden, heeft haar werkzaamheden in Baarn per 1 juli 1981 beëindigd. Met ingang van dezelfde datum wordt de praktijk voortgezet door mevrouw J. M. Deurloo, in Baarn woonachtig, in nauwe samenwerking met mevrouw A. Schuurmans, kinderarts te Soest. De kindergeneeskundige praktijken van Baarn en Soest zijn thans verenigd tot één praktijk, die op twee locaties wordt uitgeoefend. Deze dubbele bezet ting van de praktijk door kinderartsen, die elders geen praktijk uitoefenen, maar wel banden hebben met het kinderziekenhuis in Utrecht en consul tatiebureaus in de regio, garanderen inderdaad een optimale continuïteit. Na de neurologie en de keel-, neus- en oorheelkunde, is dit het derde specia lisme, dat in 1981 tot volledige integra tie gekomen is. Reeds eerder bestond deze integratie, wat betreft de huidziekten, orthopaedie en longziekten. Te verwachten is, dat andere specialis men nog zullen volgen. Foto: Herman van Dam Wat eens de Dijkhuisstraat in de wijk „Ons Belang" was. Alle straatstenen en alle trottoirtegels weggehaald door mensen die het verschil tussen mijn en dijn uit het oog verloren. In de voormalige Soesterbergse wijk Ons Belang, waar vorig jaar practisch alle huizen werden afgebroken, blijken successievelijk alle straatstenen en alle trottoirtegels inclusief de trottoir banden te zijn gestolen. Weggehaald door burgers, soms met vrachtwagens tegelijk maar ook met personenauto's, die er wel een bestemming voor wis ten. Het gaat om de Dijkhuisstraat, de An- driessestraat en het Sinnemapleindrie wegen die binnenkort aan de openbaar heid onttrokken zullen worden. Tot 10 juli kan men daar nog bezwaar tegen maken. De bestrating is inmiddels verdwenen. In de vorige week gehouden vergade ring van de commissie openbare wer ken maakte de heer W. Blaauw (WD) wethouder Hoekstra attent op deze grootse diefstal. Met eigen ogen had hij gezien dat er soms vrachtwagens vol werden weggehaald. Hij informeerde bij de wethouder of een en ander met toestemming van de gemeente gebeur de. Dit mede naar aanleiding van dat de gemeente uit bezuinigingsoverwe ging besloot elke vorm van sierbestra ting in de wijk O verhees 2/2 achterwe ge te laten en de goedkoopste klinkers te gaan gebruiken. De wethouder reageerde aanvankelijk vrij lakoniek. „Als wij het hadden moeten laten weghalen, had het ons veel geld gekost". Hij vond ook dat Soest er toch geen ambtenaar bij had kunnen zetten. In tweede instantie zei hij dat het eigenlijk een taak van de politie was om op zulke dingen te letten. „Men surveilleert daar en ~wat Blaauw ziet kunnen zij toch ook zien". Hij zegde de commissieleden toe con tact met de politie op te nemen. De heer Blaauw zei adressen te kunnen opnoemen waar de bestrating nu ligt; hij deed dat in het openbare gedeelte van de vergadering niet. Op donderdag 23 juli, van 10.15 tot 10.30 uur bestaat de mogelijkheid ingedien de bezwaarschriften tegen ontrekking van de wegen aan de openbaarheid, van een mondelinge toelichting te voor zien. In de financiële commissie was deze diefstal in het groot en vooral ook de reactie daarop van wethouder Hoek stra voor Jan Visser (PS) reden om niet akkoord te gaan met het voorstel bijna 5 miljoen beschikbaar te stel len voor het bouwrijpmaken van de wijk Overhees 2/2. Visser vond Hoek stra's uitlatingen niet in deze tijd passen. De straatstenen hadden in Overhees gebruikt kunnen worden. Visser haalde daarmee de gram op zijn hals van raadslid Van Poppelen (CDA). Die vond ri.it dit geen zaak voor de financiële commissie was. Als we allemaal zo redeneren, dan komt de huizenbouw niet van de grond. Bijna precies hetzelfde had ook de burgemeester al gezegd, maar hij gaf Visser alle recht om zich zo op te stellen. Ir. J. A. Dubbeldam [45], sedert 1 maart 1979, directeur van gemeente werken gaat Soest verlaten. Hij heeft per 1 oktober 1981 de functie aanvaard van raadsadviseur en plaatsver vangend gemachtigde van de Europe se Gemeenschappen in de Nederlandse Antillen. Ir. Dubbeldam studeerde in 1965 als bouwbundig ingenieur af aan de Tech nische Hogeschool te Delft. Van mei 1965 tot augustus 1971 was hij werk zaam op het projectenbureau van de Dienst Openbare Werken te Curacao. Daarna, tot oktober 1974 was hij belast met de leiding van de hoofdafdeling stadsontwikkeling van de dienst open bare werken te Gouda en vervolgens op zijn verzoek door burgemeester en wethouders van Gouda ter beschikking gesteld van de Europese Commissie te Brussel. Twee jaar werkte hij daarna in Suri name bij het ministerie van openbare werken en volkshuisvesting. In 1976 werd hij raadsadviseur bij de delegatie van de Europese Gemeen schappen en waarnemend gemachtig de van de Europese Commissie voor Suriname. In 1978 werd hij door burgemeester en wethouders benoemd tot directeur van gemeentewerken als opvolger van de heer H. van der Dussen. Op het mo ment van zijn benoeming was hij nog in Surinameop 1 maart 1979 aanvaardde hij zijn taak in Soest. Op de Laanstraat raakte een 23-jarige motorrijder bij het passeren van een voor hem rijdende auto, de macht over het stuur kwijt. Eerst schoot hij naar links tegen een daar geparkeerde auto en vervolgens naar rechts waar hij weer een stilstaande auto raakte. De motorrijder werd voor onderzoek naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht, maar kon later naar huis. De wijkkerkeraad van de wijkgemeen te Emmakerk van de Hervormde Ge meente te Soest heeft Drs. J. Gebraad uit Katwijk/Rijn beroepen in de vaka- ture van dominee Alma. Drs. J. Ge braad is geboren op 24 februari 1936. Na zijn doctoraalstudie en assistent schap aan de Rijksuniverstiteit te Utrecht heeft Drs. J. Gebraad nog gestaan in Nieuwveen en Bleiswijk. Ds. Gebraad is gehuwd en heeft vier kinderen. Op woensdag 8 juli, van 20.00-21.00 uur, zal er voor de gemeente gelegenheid zijn kennis te maken met ds. Gebraad en zijn echtgenote. De gemeente avond zal plaatsvinden in het wijkge- bouw van de Emmakerk. m ALLEEN DONDERDAG 2 KILO Zie onze advertentie I ALLEEN DONDERDAG 150 GRAM van 2.39 voor GEHELE WEEK KRAT 24 FLESJES slechts Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG 2 KILO van 17.- voor slechts (Max. 4 kilo per klant) ALLEEN DONDERDAG EXTRA BELEGEN KILO, van 14.-voor Zie onze advertentie GEHARD PAUL Later realiseerde ik' me pas dat de lifter ingestapt was op nog geen honderd meter van een psychiatrische inrichting. Hij werd daar waarschijnlijk verpleegd en mocht het week end naar huis. Toen ik stopte en het portier opende vroeg hij of ik ook naar Utrecht on derweg was. Tegelijkertijd hield hij een kaart met een pas foto onder mijn neus met als gevolg dat ik me voelde als ie mand die van twee kanten te gelijk met vragen wordt be stookt. Terwijl wij overlegden of de route die ik zou volgen voor hem wel geschikt was, drong het tot mij door dat de kaart een identiteitsbewijs moest zijn waarmee de lifter te kennen wilde geven geen kwade bedoelingen te hebben. Om het verkeer niet nodeloos te hinderen maakte ik zo vlug mogelijk een eind aan de voor mij wat verwarrende situatie. Éénmaal in de auto gezeten ontspon zich een ingewikkeld gesprek over busaansluitingen, eventuele treinvertragingen en de mogelijkheden voor het ge val hij zou besluiten zijn reis doel via een andere weg te be reiken. Zijn alleenspraak wis selde hij een enkele keer af met naar mijn mening ie vra gen en tenslotte bedacht hij dat het rijden naar het sta tion hem voor veel problemen zou vrijwaren. Ik probeerde met hem mee te denken maar het was me te chaotisch. Bo vendien moest ik mijn aan dacht verdelen tussen mijn me dereiziger en het drukker wor dende verkeer. Het leek me daarom het beste om aan zijn, door hemzelf direct als al te vrijpostig verworpen wens, te gemoet te komen en een om weg te maken via het stations plein. Midden in de stad werd het nog even moeilijk toen ik meende hem te horen zeggen dat hij iets voor me bij zich had. Ik wist niet zeker of ik het goed verstaan had en toen ik even later steels terzijde keek zag ik niets bijzonders. Voordat hij bij het station uit stapte draaide hij zich naar me toe, opende zijn hand en haalde er een glinsterende sticker uit. ,,Die is voor u" zei hij vrien delijk. ,,Een goede reis en har telijk bedankt voor de rit". Toen ik de sticker beter bekeek zag ik in het strakke, glanzen de materiaal mijn eigen ge zicht, danig vervormd, weer spiegelen en las ik: ,,Ooit een normaal mens ont moet? En..., beviel 't?" Verder in kleine lettertjes: „Deze spiegel wordt u voor gehouden door de Stichting Pandora". Een beetje met de zaak verle gen draaide ik het spiegeltje om en las: „Pandora bestrijdt misverstanden rond (ex)psy chiatrische patiënten". Ik keek hem na en bewonder de zijn meer dan normale moed... De milieuvereniging „Soestdijk geen Stankwijk" zegt geen problemen te verwachten ^an de vestiging van het chemisch bedrijf Procar op het Soester industrieterrein. „Procar heeft ge toond een goed bedrijf binnen Soest te zijn", zei mevrouw E. Rademaker- Beuken op de hinderwetzitting. Wel verzocht zij wethouder Menne in ieder geval voorwaarden op te leggen waardoor voorkomen wordt dat scha delijke stoffen bij het verwerken en vervaardigen van cleaners en ont smettingsmiddelen, in de bodem, lucht of riolering verdwijnen. Ook drong zij aan op groenbeplanting rond de vesti ging. Van de gelegenheid maakte zij verder gebruik om bij de wethouder aan te dringen op bodemonderzoek rond het oude bedrijf van Procar aan de Grote Melmweg.

Soester Courant | 1981 | | pagina 1