De Champagnestreek: verkwikkend reisdoel voor wijnliefhebbers De ontmanteling van kerncentrales Bruin worden - bruin blijven m Met Raad en Daad Kwaliteit en paniek Zon levert via vijver goedkope energie Onder de grond worden de belletjes geboren y.r KNIPTIP 15 Soester Courant van woensdag 8 juli 1981 15 Frankrijk verheugt zich de laatste jaren in een enorme belangstelling van Nederlandse vakantiegangers en het feit dat het bekend staat als een wijnland bij uitstek zal daaraan zeker bijdragen. Steeds meer Nederlanders gebruiken hun vakantie om op een plezierige manier hun wijnkennis te vergroten. Sommigen komen tijdens de vakantiereis even op adem in een wijnbouwgebied of brengen er een lang weekend door, terwijl anderen van hun vakanties een complete „wijnreis" maken en verschillende Franse wijnstreken bezoeken. Voor beide groepen vormt een bezoek aan de Champagnestreek en aan de koele kelders van de champagnehuizen een verkwikkende start van de vakantie. Dit wijnbouwgebied - waar de spranke lende feestwijn champagne vandaan komt - bevindt zich in het noordoosten van Frankrijk, pal onder de Belgische Ardennen en op slechts enkele honder den kilometers van ons land. De glooiende, met wijnstokken beplante hellingen en de uitgestrekte bossen op de toppen van de heuvels strelen het oog met een rijke schakering van groene tinten. Op de wijnhellingen moet het hele jaar hard wordengewerkt. Het is alleen dankzij de maximale inspanning van de wijnboer dat zo ver naar het noor den nog druiven van een zo uitzonder lijke kwaliteit kunnen worden ge kweekt. Toch is de koesterende zorg waarmee de Champagneboer zijn wijn stokken omgeeft slechts éénvan de factoren die de kwaliteit,van de cham pagne bepalenkwaliteit die zo hoog is dat men de champagne wel de .Koning der Wijnen" noemt. Wettelijke bepalingen Alles wat met de produktie van cham pagne te maken heeft, is omgeven met wettelijke bepalingen, die vooral tot doel hebben de kwaliteit van de wijn op het hoogst denkbare niveau te houden. Bij de oogst - die meestal in september plaatsvindt - mogen bijvoorbeeld al leen gezonde, niet beschadigde druiven tot champagne worden verwerkt. Alle trossen worden daarom letterlijk „na geplozen" en alle druiven die niet aan de eisen voldoen, worden eruit geknipt. Nadat de druiven zijn geperst - hetgeen heel snel moet gebeuren, omdat anders de schillen van de veelal blauwe drui ven het sap rood zouden kleuren - laat men de most in vaten, kuipen of tanks gisten. Het resultaat is nog geen cham pagne, maar een gewone, niet-mousse- rende witte wijn. De belletjes Om daarvan champagne te maken wordt deze wijn in flessen gedaan, waarbij rietsuiker en giststoffen wor den toegevoegd. Deze flessen worden vervolgens opgeslagen in de uitge strekte gangen en wijnkelders die (vaak al door de Romeinen) werden uitgehouwen in de krijtrotsen. Het is hier - onder de grond - dat de belletjes worden geboren. Gevoed door de riet suiker produceren de giststoffen kool zuurgas dat gaande weg in de wijn wordt opgenomen. Door de vorming van het koolzuurgas loopt de druk in de fles sterk op: tot zo'n 6 atmosfeer (ca. vier maal de druk in normale auto band! Bezinksel Bij deze gisting in de fles vormt zich bezinksel dat uit de fles moet worden verwijderd, voordat deze naar de con sument kan gaan. De fles wordt hiertoe horizontaal in rekken („pupitres") ge plaatst. Om de andere dag worden daarop de flessen door een „remueur" licht geschud, een achtste slag ge draaid en iets meer ondersteboven gezet. Het gevolg is dat het bezinksel langzamerhand in de hals van de fles terecht komt en uiteindelijk - wanneer de fles helemaal ondersteboven staat - op de onderkant van de kurk belandt. De hals van de fles wordt vervolgens in een pekeloplossing van 20 graden on der nul gedompeld, waarbij een klein beetje champagne bevriest. Ver volgens wordt de fles ontkurkt: door de druk schiet het ijsklompje uit de fles en drijft daarbij alle bezinksel voor zich uit. De fles wordt daarna bijgevuld ter wijl tevens een hoeveelheid suiker wordt toegevoegd al naar gelang het type champagne dat men wil produce ren: Brut (droog), Sec (iets zoet) of Demi-Sec (zoet). Wanneer de fles vervolgens van een nieuwe kurk, etiket en andere aan kleding is voorzien, is hij - na nog een korte rustpauze - gereed om te worden verkocht. Sinds de oogst is dan gemid deld zo'n drie jaar verstreken. Rondleidingen Bezoekers aan de Champagnestreek kunnen de geboorte van de belletjes van nabij aanschouwen. Een groot aantal champagnehuizen heeft zijn wijnkelders opengesteld voor het publiek; de - gratis rondleidingen die deze champagnehuizen aanbieden, worden in een aantal gevallen afge sloten met het drinken van een glas champagne „van het huis". Een folder met namen en adressen van de betrokken champagnehuizen, de tijdstippen van de rondleidingen en de talen waarin uitleg wordt gegeven, kan - met de vermelding „Rondleidingen Champagnekelder 1981" - schriftelijk worden aangevraagd bij: Comité In- terprofessionnel du Vin de Champag ne, Raamweg 43, 2596 HN Den Haag. De folder wordt dan kosteloos toege zonden. Bosrijk In de Champagnestreek komen niet alleen de wijnliefhebbers aan hun trek ken. Het gebied is een uitloper van de Ardennen en behoort dan ook tot de meest bosrijke gebieden van Frank rijk. Uniek voor de Champagne zijn de Net als de meeste fabrieken is een kerncentrale niet het eeuwige leven beschoren. Na zo'n 30 a 40 jaar moet een kerncentrale buiten bedrijf worden gesteld, hetzij omdat bepaalde onderdelen zijn versleten, hetzij omdat de centrale technisch gezien verouderd is en niet meer aan de eisen beantwoordt. In zo'n geval moet de centrale „ontmanteld" of, anders en simpeler gezegd, afgebroken worden. Maar een dergelijke operatie kan niet een-twee-drie worden uitgevoerd omdat de gezondheid van de werknemers die aan de radio-actieve straling blootgesteld staan anders ernstig gevaar loopt. Op 27 maart 1979 heeft de Raad van Europese ministers een meerjaren programma goedgekeurd voor onder zoek over de ontmanteling van kern centrales. Volgens het klassieke scena rio geschiedt deze ontmanteling in drie fasen. Eerst wordt de centrale verze geld en verwijdert men alle niet- vloeibare stoffen. Daarna worden alle delen van de centrale afgebroken met uitzonder van de reactor die met een betonnen schild wordt afgedekt. En tenslotte gaat men over tot de totale ontmanteling die pas kan plaatsvinden als de meest gevaar lijke radio-actieve straling is uitge werkt. Volgens deskundigen kan dit wel 40 tot 100 jaar duren. Tegenwoor dig zijn vele deskundigen echter van mening dat de tweede fase van de ontmanteling facultatief en zelfs over bodig is. Zij vinden dat men met in achtneming van een bepaalde tijds spanne na de eerste fase meteen kan overgaan tot fase drie. Op een vraag van mevrouw Lizin, Belgisch socialiste en lid van het Euro pees Parlement, heeft de Europese Commissie geantwoord dat de ontman teling van kerncentrales uiteindelijk tot doel heeft het betrokken terrein rijp te maken voor eventuele andere doel einden. De kosten van de ontmanteling (geschat op circa 15% van de bouwkos ten komen voor rekening van de exploitant van de centrale. De Com missie vermeldt echter dat de exploi tant deze kosten kan doorberekenen aan de consument. Tot nu toe is er slechts één kleine Amerikaanse centrale geheel ont manteld. Toch vormen deze gegevens een waardevolle aanvulling op onze kennis over kerncentrales. Per slot van rekening telt de Gemeenschap al bijna vijftig centrales (44 eind 1979) die on geveer 11% van de totale elektriciteits- produktie levereh. „Faux", een aan de beuk verwante boomsoort waarvan de stammetje en takken zich grillig omhoogkronkelen. Ook op historisch gebied biedt de streek een keur aan bezienswaardig heden. De „Slag aan de Marne" werd in de Eerste Wereldoorlog gedeelte lijk hier gestreden, maar ook in een verder verleden heeft de geschiedenis zijn sporen in dit wijnbouwgebied ach tergelaten. Ook talloze andere - vrien delijker - monumenten nodigen echter uit tot een bezichtiging. Wereldberoemd is de kathedraal van „Notre Dame" in Reims, met de bouw waarvan in 1211 werd begonnen en waar een eeuw lang onafgebroken aan werd doorgewerkt. In de kathedraal werden de Franse koningen gekroond en kreeg de goddelijke opdracht van Jeanne d'Arc zijn hoogtepunt. De bezienswaardigheden van de streek en het unieke karakter dat de Cham pagne als wijnbouwgebied bezit, ma ken het de bezoekers mogelijk om tijdens zijn vakantiereis even op adem te komenoog in oog met de eeuwen en met een sprankelend glas champagne in de hand. Laat uw kamera niet onbewaakt ergens liggen, ook niet in een auto. Geef die ven geen kans. WELKE LENS? - Ik zoek een leuke zoomlens voor mijn spiegelreflex ca mera. Nu willen kennissen enz. die ik daarover polste alleen maar over hun eigen merk spreken en kammen ze andere af. Een fotozaak heeft ook zijn voorkeur of een beperkt assortiment. Wie licht mij objectief voor? AntwoordFotograferende vrienden zien in de regel uitsluitend de goede zijden van hun eigen apparatuur en weten weinig van andere merken. Daarom adviseren wij u voor twee tientjes bij uw boekhandelaar of een fotozaak „Het Vivitar objectieven- boek" te kopen, geschreven door Wim Broekman en uitgegeven door Focus- Elsevier. Dit is beslist objectief en behandelt uitvoerig de meeste zoom lenzen. Bestudering van dit gedeelte kan u een miskoop van honderden guldens besparen. NA-BETALING - Kan ik met vakantie volstaan met het meenemen van een „after money pil"? Of... Antwoord: After money zou beteke nen: na het geld. U bedoelt natuurlijk de „morning after" pil, naar de Engel se uitdrukking „the morning after the night before" (de ochtend na de nacht ervoor). Maar dat is eigenlijk geen pil, doch een complete kuur van 5 dagen, uitsluitend voor te schrijven door een arts, en onmiddellijk aansluitend op een verkrachting. Bovendien is het een „paardemiddel", dat wil zeggen een zéér sterk werkende samenstelling van stoffen die het eerste kontakt tussen ingebrachte zaadcellen en een evt. uit de eileider komend eitje moeten be lemmeren. De kuur heet 100% zeker. De samenstelling is echter zó sterk, dat er allerlei onprettige bijverschijnselen optreden bij de vrouw die zo'n kuur moet volgen. Velen worden ziek van de narigheid. Als gevolg daarvan breken sommige patiënten die kuur voortijdig af en dat kan dat toch nog leiden tot ongewenste zwangerschap. Wij raden u één van de andere middelen die in uw brief noemt, aan. BELLEN BLAZEN - U gaf laatst een recept voor het blazen van kleurige zeepbellen. Met moderne zeep lukt het niet zo best. Antwoord: Neem een liter lauw water en los daarin 50 gram groene zeep op. Roer daar vervolgens 40 gram glyceri ne doorheen. Als u erg hard leidingwa ter hebt, moet u wat meer groene zeep nemen, evt. tot 80 gram toe. De bellen blijven lang zweven, voor ze uit elkaar spatten en daarom wordt dit mengsel vaak voor reclamedoeleinden ge bruikt. PAARDEFOTO'S - Ik ben op zoek naar foto's van enkele racepaarden. AntwoordU kunt zich wenden tot dhr. J. Y. T. Melissen, J. H. Kruisstr. 3, 8441 BV Heerenveen, tel. 05130-23742, want die heeft foto's gemaakt van de paar den die u noemt en van veel andere renpaarden. LIKHONDEN - We hebben een jong hondje in huis gekregen, maar het is nog erg speels en ongehoorzaam. Het springt bij de kinderen op bed en likt ze vaak in hun gezicht. Hoe kunnen we dat hel dier afleren? AntwoordZulke spontane uitingen van vriendschap zijn heel goed bedoeld en mogen dus niet worden bestraft. Ze moeten echter wel worden ingedamd met het oog op de hygiëne. Ten eerste moeten de kinderen leren, dat zij geen hond op een slaapkamer mogen hou den. Het dier behoort een eigen slaap plaats te hebben in een mand, of zolang het nog klein is, in een doos met oud kleedje, poppedekentje of schone lap erin, die met het oog op evt. ongedierte geregeld moet worden schoonge maakt. Honden in of op bed betekent ook een kans op vlooien. De kinderen moeten hun gezicht afwenden als het dier hen wil likken. Honden hebben nu eenmaal de neiging iemand in het gezicht te likken, omdat bij hun voor ouders - de wolven - de welpen door dat likken bij hun ouders braakneigingen moesten oproepen, waardoor er voed sel voor hun neusjes werd gedepo neerd. Maar dat likken kan helaas uw kinderen besmetten, want honden snuf felen bij het uitlaten buiten aan allerlei ongerechtigheden, waaronder uitwerp selen van andere dieren. Ze wroeten in vuilnis enz. en kunnen daarbij diverse ziektekiemen opdoen. Heel jonge hon den kunt u nog weinig leren. U kunt ze wel aan de lijn houden en van veel viezigheid afhouden. De kinderen moe ten zo verstandig zijn, zich niet te laten besmetten LPG ONTLUCHTEN - Moet je LPG- tank in een auto ontluchten als die een tijdje stilstaat? Antwoord: De tank wordt altijd ont lucht bij het vullen, door het openen van de daarvoor bestemde kraan. Als de auto een paar weken of enkele maanden niet wordt gebruikt, is het verstandig de tank eerst leeg te rijden. Er kan dan geen gas ontsnappen in de garage en het is veiliger in geval van brand. In géén geval mag u de auto met een volle tank achterlaten, want als de temperatuur flink stijgt, bestaat er gevaar dat het gas teveel gaat uit zetten. Gaat u de wagen weer gebrui ken, dan wordt bij het vullen van de tank weer ontlucht zoals anders. VERKLEURDE ROZEN - Wij kochten wat rozen, maar omdat de grond hier niet zo best is, voorzagen we het plantgat van klei en teeltaarde. Nu deze rozen in bloei staan, vertonen ze witte strepen in de rode bloemen. Is dit een schimmel of andere ziekte, of komt het door die grond? Antwoord: U kunt gerust zijn, want er bestaan geen plantenziekten die bij rozen kleurverandering in de bloem veroorzaken, zoals virusziekten dat bij tulpen doen. Ook het weer en de grond kunnen er geen invloed op hebben. Die streep in de' bloemen die u ons toe stuurde, is gewoon een erfelijke eigen schap van de soort roos. Dat kan komen door kweek, maar ook door spontane mutatie. Waarschijnlijk heeft de kweker deze rozen om die laatste reden zo goedkoop van de hand gedaan op de markt. Maar het zijn wel unieke bloemen. Wie weet wat ze bij verkoop per bos opbrengen... LUTHERS STELLINGEN - Er is vaak sprake van Luther en zijn 95 stellingen, maar nergens vind in de inhoud daar van. Voor m'n studie zoek naar een (Nederlands) boek daarover.!,1 Kent u dat? AntwoordBij de grote bibliotheken hebben ze vast wel „Luthers 95 stellin gen", uit het latijn vertaald door ds. F. van der Heyden, of „Luthers 95 stel lingen tegen de aflaat" door drs. K. Exalto, uitgave Willem de Zwijger stichting, 's-Gravenhage 1967. BEESTJES - Wij vinden in ons nieuwe huis insekten in de kozijnen die er uitzien zoals op de tekening aange geven. Wat te doen? Antwoord: Dat zijn Psocoptera, ofwel houtluisjes. Ze tasten geen hout aan, maar leven van de schimmelsporen die op organisch materiaal te vinden zijn. Hun aanwezigheid wijst erop, dat er in uw huis schimmels groeien. Die moet u bestrijden door het nieuwe en nog vochtige huis te drogen, o.m. door betere ventilatie, inschakelen van de c.v. tijdens langdurige regenperiode en zonodig isolatie. De beestjes doen wei nig kwaad aan het huis, maar ze kunnen uw papieren vermalen en kost bare boeken zullen ze daarbij niet ontzien. Vrijwel elk nieuw huis is het eerste jaar nog vochtig en daar moet u rekening mee houden. VET HAAR - Ik was mijn haar meer malen per week en gebruik de beste shampoo's, maar het wordt steeds weer vet. Weet u een oplossing? Antwoord: Minder vaak wassen, want zodra u het vet eruit wast, beginnen de talgkliertjes in de hoofdhuid weer (ex tra) vet te produceren. Het is een rage geworden, het hoofdhaar zo droog mo gelijk te krijgen, maar voor uw li chaam is dat onnatuurlijk. Éénmaal per week wassen is zeker voldoende in uw omstandigheden, want u hebt geen vuil werk. Als uw haar desondanks enigszins vet aanvoelt, is dat meer schijn dan werkelijkheid. Hoe meer u het haar met rust laat, hoe minder actief uw talgkliertjes zullen worden. De consumenten raken van slag door de paniekerige publiciteit over de kwaliteit van het voedsel. Het paniekvoetbal van de laatste tijd tekent het beeld van een totaal vergiftigde en verknoeide land- en tuinbouwproduktie. Lapt de boer of tuinder de volksgezondheid aan zijn laars of jaagt hij voortdurend en onverdroten naar een nog betere kwaliteit? De boeren en tuinders produceren voor een markt waar de klant de vrije keus heeft uit een grote reeks van produk- ten. Agrarische ondernemers hebben alle belang bij een produkt dat de consument wenst, want die krachtsin spanning bepaalt zijn inkomen. Con sumentenbelang en volksgezondheid liggen in eikaars verlengde; waarom zou de boer of tuinder met deze twee gegevens een loopje nemen? Nu is kwaliteit, de hoedanigheid van een produkt, geen onveranderlijk gegeven. Kwaliteitsbeoordeling heeft zowel ob jectieve als subjectieve aspecten. Bo vendien heeft de boer te maken met eindverbruikers en „tussen verbrui kers". De eindverbruiker gaat van zelfsprekend af op smaak, voedings waarde en uiterlijk. De afnemer, niet- eindverbruiker. let meestal op houd baarheid, kwetsbaarheid, uniformiteit en zal natuurlijk ook de voedings waarde en smaak in de gaten houden. De kwaliteitsaanduiding is niet alleen een zaak van de producent, handelaar of verwerker er zijn vaak ook markt- regels die een betere kwaliteit met een hogere prijs belonen. Daarnaast zijn er wettelijke regels die marktbederf te gengaan en de eerlijkheid in de handel bevorderen. Zowel het consumenten - als het producenténbelang zijn gebaat bij de garantie dat het ge- of verbruik van een produkt geen nadelige gevol gen heeft voor de gezondheid. 100 Jaar kwaliteitswetgeving Al een eeuw geleden heeft men wette lijke regels getroffen om de kwaliteit van agrarische produkten te bescher men. Het bedrog in de boterhandel werd bij een wet van 1889 tegengegaan. De controle op de boterkwaliteit werd straffer via de botercontrolestations; deze stations kwamen onder rijkstoe- zicht en in 1905 werd de Botermerken- wet vastgesteld. Soortgelijke wetten zijn ook voor vlees (1907) en kaas (1911) tot stand gekomen. In 1929 kwam de Landbouwuitvoerwet, die gericht was op de kwaliteitsgaran tie van het geëxporteerde argrarische produkt. In 1935 richtte de overheid zich op de bescherming van de volksge zondheid en de eerlijkheid in de handel via de Warenwet. De Minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne is eerst verantwoordelijk voor de Waren wet. Zijn collega van Landbouw heeft de supervisie over de Landbouw- kwaliteitswet. Deze uit 1971 daterende "kaderwet regelt de kwaliteit van land- bouwprodukten maar geeft wel ruimte voor kwaliteitsverordeningen die ver schillende bedrijfs- en produktschap- pen vaststellen. Zo is er een verorde ning van het Produktschap voor Vee en Vlees, die het gebruik van hormomen bij rundvlees verbiedt. Deze verorde ning is gebaseerd op de Landbouw- kwaliteitswet 1971. Het naast elkaar „oplopen" van de Warenwet en de Landbouwkwaliteits- wet heeft al geleid tot een bevoegd- hedenstrijd tussen de Minister van Landbouw enerzijds en de Minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne an derzijds. Het zou goed zijn dat de wetgeving op het terrein van de kwali teitsbescherming doorzichtiger en minder met doublures wordt geregeld. Landbouw en volksgezondheid De enorme ontwikkelingen op het agra rische bedrijf hebben geleid tot hulp stoffen die de gezondheid van dieren en gewassen beschermen. De boer of tuinder liet zich daarbij vaak leiden door het principe van produktiviteits- vergroting. Helaas is dat ook wel nadelig geweest voor de kwaliteit van het produkt. De onbekendheid met gewasbescher mingsmiddelen en diergeneesmid delen brengt menig consument in ver warring en leidt tot twijfels over de gevolgen voor de volksgezondheid. Vooral de laatste tijd blijkt dat steedë meer zaken als methylbromide, hor monen e.a. in het licht komen. In sommige gevallen geven boeren en tuinders alle aanleiding tot paniek in consumentenkringen. Onbkendheid en onzekerheid slaat dan om in weer stand, protest en boycot. Boeren en tuinders hebben alle belang bij de aflevering van een veilig kwaliteitspro- dukt. Zij zullen zich in elk geval aan wettelijke regels moeten houden. Veel onrust en onzekerheid bij de consu ment kunnen worden weggenomen als de onderzoekers duidelijker, oprech ter en minder geheimzinnig te werk gaan. Eerlijkheid wint het vast van ge heimzinnigheid. Tenslotte zal de overheid, zowel natio naal als internationaal, gelijke regels moeten opstellen om het belang van de volksgezondheid en het producentenbe- lang veilig te stellen. De consument en producent hebben beiden baat bij een goed produkt van hoogwaardige kwaliteit. Bij het streven naar deze kwaliteit past in elk geval geen paniek voetbal. Hoewel het voorjaar nog niet echt scheutig is geweest met zonneschijn hebben wij toch al van wat zon kunnen genieten. Gelijkertijd ontstaat daarmee de behoefte om de huid goed te verzorgen en tegen de sterke zonnebrand te bescher men. Bruin zijn is in. In tegenstelling tot onze voorouders zijn wij nu trots op een mooi gebruinde huid en laten dat dan ook graag aan iedereen zien. De huid en de zon De huid kan beschouwd worden als een barometer van onze gezondheid, maar ook als verklikker van emotiesblozen bij verlegenheid of bleek worden van schrik. De zon heeft ook veel invloed op de huid, het verouderingsproces wordt o.a. door de zon beïnvloed. Door het afdrogen van het vocht en het natuur lijk huidvet verliest de huid z'n elasti citeit en rimpels ontstaan. Bescherming Het is duidelijk, dat juist in de zomer periode de huid extra bescherming tegen dat uitdrogen krijgt. Gebruik daarom een anti-zonnebrandmiddel met verzorgende werking. Uw huid wordt dan niet alleen sneller bruin maar blijft ook in goede conditie. De beschermingsfaktoren, dat zijn de cijfers, die u op de verpakkingen ziet, geven aan hoe lang u in de zon kunt blijven zonder te verbranden. Ver brandt u normaal gesproken binnen 30 Een vernuftig systeem om op niet te grote schaal de zon te gebruiken als stroom- leverancier bestaat uit weinig meer dan een simpele vijver. Dr. Harry S. Tabor van de Hebreeuwse Universiteit in Jeruzalem, die er jaren lang aan heeft gewerkt, beschrijft zijn zonnevijver in het jongste nummer van Impact, het kwartaalschrift van de Unesco over de invloed van wetenschap op de samenleving. Sinds 1973, het jaar van de oliecrisis, - schrijft hij - zijn de industriestaten naarstig aan de slag gegaan om de zonnestraling te gebruiken voor de opwekking van energie. Twee der voor naamste methoden waaraan de onder zoekers zich wijden, zijn: de grote ver zameling spiegels die door computers gestuurd de zonnestraling geconcen treerd samenbrengen bij een ketel die doorgaans op een hoge stellage is geplaatst, en het diepliggende drijven de eiland dat gebruik maakt van tem peratuurverschillen in de oceaan om een stroom-opwekkende turbine aan te drijven. Geen van beide methoden is erg goedkoop, zodat Tabot in de verlei ding komt om een cynische uitspraak te citeren dat zonne-energie voor de rij ken is en niet voor de armen. Het probleem met de OTECs (Ocean Thermal Energy Conversion) die de temperatuurverschillen in de oceaan uitbuiten, is dat de natuur zelden grotere temperatuurverschillen dan van 20 graden C levert, wat theore tisch een rendement van zeven procent kan opleveren. Dat is al niet erg veel, zelfs als men in aanmerking neemt dat de zon voor zijn warmte niets rekent, maar in de praktijk wordt het nog minder. Bovendien is voor pompen en voor transport van de elektriciteit ook nog wat energie af te trekken, zodat per slot van rekening misschien twee procent rendement overblijft. Daarbij komt dat slechts bij grote installaties efficiënt kan worden ge werkt - kleintjes zijn zinloos, zodat de OTECs misschien iets kunnen worden voor rijke energieklanten, maar zeker niet voor arme. Natuurverschijnsel Tabor begon zijn werk op suggestie van zijn vriend Rudi Bloch dat een merkwaardig verschijnsel in de natuur misschien kon worden nagebootst. Dat was in 1958 en het onderzoek ging door tot 1966, toen de financiering ophield omdat iemand had vastgesteld dat zonnevij vers toch nooit zouden kunnen concurreren met de toen goedkope olie en steenkool. Na 1973 zag men dat weer anders en eind 1979 had Tabor zijn eerste werkende zonnevijver - na 21 jaar onderzoek, overtuiging en vast houdendheid. De vijver waar het hier om gaat moet anders dan de oceaan grotere tem peratuurverschillen dan 20 graden C hebben. In de oceaan slorpt de boven ste waterlaag de zonnestraling op, in de diepte blijft het koud. In een vijver van een meter of twee diep, met een zwarte of donkere bodem, zal de zon door het water schijnen, de bodem ver warmen en zo zorgen dat de water temperatuur stijgt. Dat verwarmde water stijgt naar het oppervlak en daar zorgt de atmosfeer ervoor dat de warmte weer wordt verspreid. Waar Tabor iets aan zou hebben is water dat bij verwarming zwaarder wordt, zodat het op de bodem blijft. Dat verschijnsel doet zich inder daad voor in de natuur, bijvoorbeeld in een klein meer bij Eilath. Het meet vijftig bij hondervijftig meter en moet duizenden jaren bestaan hebben, al weet men er pas van sinds 1967. In 1902 werd al over een dergelijk meer op de Balkan geschreven. Bij onderzoek bleek dat het water zout bevatte en dat het eerste doel van Tabor's onderzoek van 1958. Het meer op de Balkan was op een diepte van 132 cm tot 70 graden C verhit, bij de experimenten in Israël bleken temperaturen boven de 100 graden bereikt te worden in een vijver van een meter of twee diep. Goedkoop Bij een werktemperatuur van 85 a 90 graden en aan het oppervlak een tem peratuur van dertig graden is er een exploiteerbaar temperatuurverschil van tegen de zestig graden. Het theoretisch rendement van dertien procent zal in de praktijk niet worden bereikt, maar de mogelijkheden van de apparatuur in aanmerking nemend, rekent Tabor op ongeveer acht procent (de eerste experimentele installatie bereikte vijf procent). Dat is dus vier maal wat de OTECs halen. Tegenover de grote OTECs zijn er vrij wat voorde len. Het warmere water vereist minder pompen, de kostbare warmtewisse laars hoeven maar een kwart zo groot te zijn. Daartegenover staat dat de oceaan gratis is en voor de vijver moet worden betaald. Een ander voordeel van de zonnevijver tegenover andere methoden om zonne-energie te gebrui ken is dat de watermassa van de vijver tevens een opslag van energie mogelijk maakt zodat de stroomgenerator door kan draaien ook al zou de zon ver stek laten gaan. Een andere toepassing van de zonne vijver is ook mogelijk als men het diepere warme water aftapt om ge bouwen te verwarmen of te koelen of om zoet water te maken van zeewater. Niet dat alles ideaal is met de zonne vijver. Te ver van de equator zijn de mogelijkheden gering omdat de zonne straling dan onder een te kleine hoek in het water valt - veertig graden noor der- en zuiderbreedte zijn ongeveer de uitersten, overigens wel een gordel rond de aarde waarin vele ontwikke lingslanden liggen. Voor stroomop wekking is vermoedelijk een vijver van ongeveer een hectare minimaal nodig. Er moet dan wel water aanwe zig zijn dat overigens niet drinkbaar hoeft te wezen en een goedkope zout- toevoer is eveneens nodig. Electriciteit Voor de energieproduktie is het systeem mogelijk, dat blijkt uit het experimentele station. Tabor denkt voor een centrale aan een meer van een vierkante kilometer oppervlakte in een zonnig klimaat. Die centrale zou 400 miljoen kWh stroom kunnen leve ren - een moderne centrale die 80% rendement uit de brandstof haalt zou daarvoor 43.000 ton olie nodig hebben. De lage-temperatuurturbines waarop de zonnevijver aangewezen is, be staan. Ze zijn in Israël speciaal ont wikkeld voor gebruik in samenhang met het opvangen van zonnewarmte en hebben sinds de VN-conferentie over nieuwe energiebronnen van 1961 mil joenen uren zonder problemen ge draaid. Toen werden kleine exempla ren geïntroduceerd, intussen zijn er zulke turbines in de megawatt-klasse. Naar de berekeningen van Tabor kan een centrale met één vierkante kilo meter zonnevijfer concurren met een conventionele centrale die meer dan 41 moet betalen voor een ton olie. Dat die prijs nog ooit terugkeert gelooft niemand. De kleine proefinstallatie bij de Dode Zee heeft een vijver die te klein is om continu 150 kW te leveren, maar dat ze op elk gewenst moment dat vermogen kan produceren - de ingebruikstelling was typisch voor een zonnecentrale 's nachts - bewijst vol gens Tabor de mogelijkheden. Intussen moet een grotere installatie (5 MW) het bewijs gaan leveren dat voor het eind van de eeuw Israël uit vijvers zoveel strook kan putten als nu door alle bestaande centrales samen wordt geproduceerd. Ontwikkelingslanden Voor ontwikkelingslanden ziet dr. Ta bor nog enige aantrekkelijke kanten. De generatoren zullen moeten worden geïmporteerd, maar een voornaam onderdeel van de kosten is de aanleg van de vijver en dat kan overal met lokale middelen, wat werkgelegenheid schept en deviezen spaart. Conven tionele centrales worden bij voorkeur gebouwd in de gigawatt-klasse omdat dan de produktiekosten per kWh het geringste zijn. Zulke kolossen heeft men in de Derde wereld niet nodig - de zonnevijvercentrale zal ergens tussen twintig en veertig megawatt het voor deligst produceren en dus zeker voor deliger dan een even grote conventio nele centrale. Een andere aantrek kelijke consequentie voor ontwikke lingslanden is dat bij grote produktie- eenheden ook een distributienet van gelijke capaciteit zal moeten worden aangelegd, wat in vele gevallen nood zaakt tot dure leidingen over lange afstand. Het is voordeliger een zonne vijver in de buurt van de verbruikers aan te leggen. minuten dan kunt u als u een produkt gebruikt met factor 6 zelfs 30 minten x 6 180 minuten in de zon blijven. Welke produkten zijn er en waarvoor? Er zijn diverse produkttypen met di verse beschermingsfaktoren in de handel. Er zijn: laits, olie en crèmes. Olie heeft de laagste beschermingsfak- tor en is daarom het meest geschikt voor de huid, die de zon goed kan verdragen of al iets gebruind is. De laits of melk zijn er met zowel hoge als lage beschermingsfaktoren, terwijl crème in het algemeen de hoogste faktoren heeft. U kunt zelf het beste bepalen welk produkttype voor uw huid het meest geschikt is. Het bruinen dient altijd voorzichtig „opgebouwd" te worden. Begin daarom met een hogere faktor, zeker voor die tere huiddelen zoals neus, schouders en bovenbenen. Later kunt u overschake len op produkten met lagere bescher mingsfaktoren. Een nieuwe trend is bijvoorbeeld de Tropische Olie die zeer snel en diep bruint, (bijvoorbeeld Am- bre Solaire Tropical Oil op basis van cocos-olie). Bruin blijven De beste manier om uw fraaie bruine tint zo lang mogelijk te houden is om na elke zonnebad te douchen en daarna een Après Soleil te gebruiken. Wees er niet zuinig mee, des te beter wordt het uitdrogen daardoor tegengegaan. Mocht u onverhoopt toch verbrand zijn dan is er een speciale kalmerende balsem van Ambre Solaire, die de pijn verzacht en een spoedig herstel bevor dert. Met dit produkt kunt u niet zonnen, het is uitsluitend bestemd om verbrande huiddelen te behandelen. Zonnetips - Begin met een hoge beschermings- faktor. Als u na enige tijd zonnen wat bruin bent, ga dan over op een lagere beschermingsfaktor, om nog dieper bruin te worden. - Gaat u zwemmen, doe dan als u een anti-zonnebrand melk gebruikt heeft met een hoge beschermingsfaktor een olie daaroverheen, om te voorkomen dat de bescherming afspoelt. - gebruik op gevoelige delen van het lichaam, zoals schouders, neus, voet- wreef enz. een anti-zonnebrand crème. Een crème is vetter en biedt aan de gevoelige lichaamsdelen meer weer stand tegen zonbestraling. - Jonge kinderen kunnen het beste beginnen met een crème met bijvoor- beeld beschermingsfaktor 6. Deze crème is vetter en zal daarom tijdens het spelen in het water niet zo snel af spoelen. Jonge kinderen hebben een huidje dat nog dun en bleek is met weinig natuurlijk huidpigment. - Oudere mensen hebben ook een dun ne, droge huid. Zij kunnen ook het beste een anti-zonnebrand crème ge bruiken, omdat deze crème de huid extra bescherming biedt tegen uit drogen. - Als men bruin is en nog langer gaat zonnen, gebruik dan een olie, bijvoor beeld Ambre Solaire Tropical Oil. (De ze natuurlijke olie heeft de bijzondere eigenschap de huid een nog bruiner aanzien te geven). - Gebruik na het zonnen een après soleil. Dan behoudt uw huid zijn sou plesse en zachtheid en verlengt men de schoonheid van de zongebruinde huid. - Toch verbrandDan een kalmerende balsem gebruiken. Deze bevordert een snel herstel va-i de beschadigde huid.

Soester Courant | 1981 | | pagina 15