Europese toeristenindustrie levert werk voor 22 miljoen Europeanen Een doorsneetoerist Wenken voor vakantie in het buitenland 3* FOTO STRIP. VER HAAL Veel verkeersongevallen op heen- en terugreis Europese Gemeenschap werkt aan toerisme Belastingvrijstellingen binnen de Europese Gemeenschap 8 ANWB over vakantie naar het buitenland: 16 17 associaties met vakantie, is het toerisme in de eers formules ingevoerd om vooral jonge ren in de gelegenheid te stellen tegen weinig geld het hele continent af te reizen. Er bestaan nu ook regelmatige buslij nen. Zo gaat er dagelijks een bus van Amsterdam naar Alicante. Ondanks al deze gemakken verplaatst 75% van de toeristen zich in Europa per auto. Je kunt tegenwoordig van Denemarken naar Calabrië reizen zon der maar pen moment de autoweg te verlaten. Overal in Europa zijn hotels en va kantiedorpen verrezen die bezoekers uit alle delen van de wereld trekken. Zelfs het kamperen heeft een Europe se dimensie gekregen sinds de normen en de indeling van de categorieën vol gens een sterrensysteem zijn gehar moniseerd. Van alle industriële secto ren mag het toerisme met recht de meest Europese worden genoemd'. Voor de meeste mensen wekt hot zon en verre oorden. Maar voor zeer JUl'toerismo te plaats een belangrijke bron vnn Bui\0Peanen hand dat het toerisme ook een inri» V^0jnsten' Iedereen weet zo langzamer- landen afhankelijkvinS "aar hele "«"P™, streken In zelfs heid (die niet altijd positie! ziin-?i- f 8evolS™ van deze afhankelljk- zijn veel groter dan men zich op hit eerste zou v~llf n"66' De toeristische industrie heeft name lijk vele vertakkingen in de andere economische sectoren. Toeristen luie ren niet alleen op het strand, zij ko pen ook reisgidsen, hoeken bij reisbu reaus, nemen de trein, het vliegtuig de boot of de auto (eigen of gehuurd)' ze logeren in hotels, gaan naar restam rants, cafe's, discotheken enz. Ze voor zien in totaal 22 miljoen Europeanen van werk. Bovendien hebben de toe. risten volgens schattingen van de Eu ropese Commissie in 1979 in Europa alleen al 50 miljard dollar uitgegeven. Met 196 miljoen toeristen in 1979 is Europa (met inbegrip van de Oost bloklanden) van alle werelddelen ver reweg de belangrijkste toeristische trekpleister. Het economisch belang van het toerisme staat dus onomsto telijk vast. Maar ai naar gelang de streek kan het toerisme financieel ge zien een goede of een kwade zaak zijn In tegenstelling tot de wet die voor het goederenverkeer geldt, is het econo- misch gezien voordeliger buitenlandse toeristen in te voeren dan eigen toeris- ten uit te voeren Elk land probeert vakantiegangers en bezoekers aan te trekken. Maar voor gebieden met een weinig aantrekkelijk klimaat of landschap blijft de ..toeris tenbalans" negatief. Zo is het aantal inwoners dat de Noord-europese lan den zomers verlaat (met uitzondering van Groot-Brittanië en Finland) veel groter dan het aantal toeristen dat er naartoe trekt. In Duitsland is de situatie zelfs zeer zorgwekkend: de Duitsers zijn het meest reislustige volk ter wereld en het tekort op de toeristenbalans be droeg in 1979 dan ook 12,1 miljard dollar. De landen die het meest van het toe risme profiteren zijn natuurlijk Span je, Griekenland, Oostenrijk, Portugal, Italië en Zwitserland. De toeristenba lans van deze landen vertoont ieder jaar een flink overschot: meer dan 6 miljard dollar voor Italië en meer dan 5 miljard voor Spanje. Voor Grie kenland, Spanje en Oostenrijk levert het toerisme meer dan 20% van de bui tenlandse inkomsten op. Al deze gegevens variëren natuurlijk van jaar tot jaar. De jaren zestig wa ren wat het toerisme betreft gouden jaren. Tussen 1963 en 1973 bedroeg het groeipercentage jaarlijks gemiddeld 8.8% en de inkomsten uit het toerisme lagen in 1973 233% hoger dan in 1963. In 1974 kwam er abrupt een einde aan deze groei: het internationale toerisme liep in absolute cijfers met bijna 3% terug. In de daaropvolgende jaren herstelde de situatie zich enigszins. De reis- en verblijfkosten mogen dan ieder jaar hoger worden, de vakantie is niet meer uit ons dagelijkse leven weg te denken en slechts weinigen on der ons zijn bereid ervan af te zien. Ook politieke gebeurtenissen en, schommelingen van de wisselkoersen zijn van grote invloed op de omvang van de jaarlijkse toeristenstroom. In dit opzicht heeft de invoering van het Europees monetair stelsel voor een zekere stabilisatie gezorgd. De toeristische voorzieningen zijn geleidelijk op Europees niveau ge bracht. Zo beschikt de Gemeenschap momen teel over een wijd vertakt Europees spoorwegennet en er zijn speciale Nadelige sociale gevolgen Als een bepaald gebied op een gegeven moment tot toeristische trekpleister wordt gebombardeerd brengt dit altijd ingrijpende economische en sociale veranderingen teweeg. De massale toevloed van kooplustige toeristen uit binnen- en buitenland kan de hele plaatselijke economie verstoren en lei den tot een fundamentele verandering van economische activiteiten van de - bevolking. Zo kunnen boeren in de verleiding 'komen hun boerderij op te geven om een meer lucratieve baan in de dienst ensector te zoeken. In sommige geval len zorgt deze verandering voor nieu we arbeidsplaatsen en meer inkomst en, maar het kan er ook toe leiden dat gezinnen uiteen vallen (stijging van het aantal echtscheidingen, enz.), de sociale spanningen toenemen, de criminaliteit stijgt, enz. Uit de ruïnes van de boerderijen rij zen casino's, nachtclubs en disco theken op die het architecturale land schap van een streek vaak bederven. De prijzen springen de pan uit en al ras verschijnt het spook der inflatie. Iedereen kent hem, de doorsneetoerist: opzichtig overhemd, korte broek, san dalen, gek petje, zonnebril en het onvermijdelijke fototoestel op de buik! Maar wie door dit karikaturale beeld heenprikt, komt al gauw tot de ontdek king dat toeristen zeer eigenzinnige mensen zijn met een sterk uiteenlopende voorkeur. Je hebt de onverbeterlijke zonaanbidders; de avonturiers die van exotische oorden en de wilde natuur houden; de leergierigen die zich voor his torische monumenten en cultuurschatten interesseren; de sportievelingen, de kilometervreters, de naturisten, de rokkenjagers, enz. Een ding hebben ze echter gemeen: ze hebben allemaal behoefte aan veran dering van omgeving en willen allemaal even uit de dagelijkse sleur van het werk of het huishouden breken. Uit een enquête van een Duits bureau blijkt dat de toerist bij de keuze van zijn vakantieoord allereerst let op de schoonheid van het landschap (56% van de ondervraagden). Daarna op het klimaat (40%), de kosten (32%) en de rustige omgeving (27%). Om het beeld van de Europese toerist te comple teren, moeten we hier nog aan toevoe gen dat hij jong is en uit de stad komt. Er gaan in verhouding namelijk veel meer jongeren naar het buiten land dan volwassenen. Het beetje geld dat zij meestal hebben weerhoudt hen er niet van met een rugzak naar het andere eind van de wereld te liften, wetende dat deze manier van reizen hen de kop niet zal kosten. Uit alle enquêtes blijkt overigens dat het aan tal vakantiegangers evenredig stijgt met de graad van urbanisatie. Niet alle Europeanen gaan met vakan tie. In het Verenigd Koninkrijk, Frank rijk, Duitsland en de Benelux kan tussen de 50 en 60% van de bevolking zich een vakantie veroorloven. Het Europese record is in handen van Zweden waar bijna 80% van de bevol king op vakantie gaat, gevolgd door de Zwitsers 74% Een andere interessante vraag: wie gaat waar naartoe? De Duitsers trek ken in groten getale naar Italië en Turkije en in mindere mate naar Spanje, Portugal en Groot-Brittannië. De Fransen geven de voorkeur aan de Spaanse kust en het Italiaanse schier eiland, terwijl hun eigen land over spoeld wordt door Belgen en Neder landers. De Britten brengen hun va kantie het liefst door in de Ierse heu vels, bij de Portugese kreken en op de Griekse eilanden. Meer dan 5 miljoen Nederlanders zullen dit jaar hun zomervakantie in het bui tenland doorbrengen. Dit is de verwachting van de ANWB aan de vooravond van de grote vakantie-trek. De Bond verwacht dat hiervan meer dan 3 miljoen Nederlanders met de auto of motor naar hun vakantiebestemming zullen gaan. Dat betekent dat meer dan 1 miljoen auto's onze grenzen dan zullen overschrijden. De praktijk van de afgelopen jaren heeft bewezen dat dit helaas weer ge paard zal gaan met een groot aantal pech-gevallen en verkeersongelukken. Het cijfermateriaal van de Alarmcen trale over de eerste 5 maanden van dit jaar geeft al een stijging te zien van 10% t.o.v. 1980. De ANWB-Alarmcentrale heeft een onderzoek gedaan naar de belangrijks te oorzaken van verkeersongevallen in het afgelopen seizoen. Daaruit kunnen de volgende conclusies worden getrokken. Het is opmerkelijk hoeveel ongevallen gebeuren op de heen- en terugreis. Vooral in de grote doorgangs- en va kantielanden Frankrijk en Duitsland kwam ruim 65% van het totaal aantal onderzochte gevallen voor; daarvan alleen al in Zuid-Duitsland 20%. Het valt verder op dat zoveel ongevallen1 plaatsvinden betrekkelijk kort na het vertrek. Op de heenreis was binnen 250 km. al 35% van de ongevallen voorgekomen en op de terugreis bin nen deze afstand zelfs al 55%. Op basis daarvan geeft de ANWB de volgende adviezen - bereid u op de terugreis even goed voor als op de heenreis - let extra goed op tijdens de eerste uren van de rit, vooral op de terug reis. Veel verkeersongevallen gebeurden op auto (snel) wegen (40%) met name op rechte wegvakken. Opmerkelijk was dat het-hèlling-af-rijden zoveel gevaar lijker (plm. 2 x is dan de helling-op. Daarom adviseert de ANWB: - wees extra attent op rechte wegvak ken van auto (snel) wegen met hellin gen naar beneden, ter voorkoming van te hoge rijsnelheden. De jongere automobilist heeft meestal nog weinig rij-ervaring en is relatief vaker betrokken bij ongevallen. Naast de eerdergenoemde punten van aan dacht blijkt uit het onderzoek dat ook andere zaken voor de jongeren van be lang zijn. Ongevallen in bochten kwam bij deze groep relatief veel voor. Ook werd dikwijls een te zware cara van aangetroffen, of een auto met een te geringe trekkracht. De combinaties die bij ongevallen betrokken raakten voldeden niet aan de stelregel die de ANWB gebruikt nl.,,Het afleverings gewicht van de aanhanger mag niet meer bedragen dan 60% van het ledig gewicht van de trekauto". Het onderzoek werd verricht door be studering van 765 ongevallen in het bui tenland in het seizoen 1980 waarbij de ANWB-Alarmcentrale had geholpen met de repatriëring. Uit een vergelijking met een onder zoek over 1978 bleek dat de Nederland se vakantieganger aandacht heeft voor de adviezen die de ANWB ieder jaar verstrekt. Zo nam het aantal ongeval len met te zware caravans relatief af tot 14%. Voorts bleek dat er onder weg meer rustpauzes werden geno men, hoewel nog altijd bij plm. 30% van de ongevallen vanaf 't vertrekpunt niet was gerust. Te lange dagritten zijn nog steeds oor zaak van ernstige gevallen. (Van alle ongevallen kwam plm. 20%, voor na 6 uur rijden). Daarom wijzen we erop dat de ver moeidheid tijdens de lange vakantie- ritten een grote rol speelt. Door een goede reisvoorbereiding kan men voor af de etappe-plaatsen zorgvuldig uit kiezen en kan men de grootste files onderweg vermijden. Om de Nederlanders die een verkeers ongeluk overkomt of met pech aan hun auto of motor te maken krijgen staat de ANWB-Alarmcentrale klaar. Op de Alarmcentrale in Den Haag en haar steunpunten inLyon (Frankrijk), Men- drisio (Zwitserland) en Barcelona (Spanje) staat 192 man personeel klaar om met raad en daad te hel pen. Voor het ophalen van gestrande auto's en motoren zijn 113 repatriërings-equi- pes beschikbaar.i Bovendien zijn de Britten, net als de Italianen, verzot op cruises. De Euro pese cruisevloot is trouwens de groot ste ter wereld met het Verenigd Ko ninkrijk, Griekenland en Noorwegen op kop wat de passagierscapaciteit be treft. Dienen we nog te vermelden dat 52% van de Nederlanders die naar Frank rijk gaan hun vakantie in een tent of caravan doorbrengen. De opmars van het toerisme is voor al te danken aan het recente verschijn sel van de lange betaalde vakanties. In Frankrijk en de Benelux duurt de betaalde vakantie al vijf weken. De Duitsers liggen met 4,7 weken niet ver achter. Alleen de Britten zijn met slechts 3,8 weken wat minder bevoorrecht. Door deze lange vakanties zijn de werknemers gedwongen hun vakanties te spreiden. De gelukkigen onder hen kunnen de lange periode tussen twee zomers onderbreken door één of twee weken op wintersport te gaan. Ook kleine vakanties raken steeds meer in de mode. Als de feestdagen een beetje gunstig uitvallen, trekken we met zijn allen voor een lang weekend naar de kust of het platteland. Elk excuus wordt aangegrepen. Het carnaval bijvoorbeeld lokt ieder jaar vele mensen naar Venetië of München. De Europacupwedstrijden brengen volksmassa's op de been. Voor de supporters worden zelfs speciale trei nen of vliegtuigen ingezet. Dan zijn er natuurlijk nog de grote culturele evenementen: weinigen deinzen er nog voor terug naar Parijs, Londen of Brussel te gaan om een grote Pi- casso- of Breugheltentoonstelling bij te wonen. Het is ook geen zeldzaamheid meer dat mensen van het Europese vaste land het Kanaal oversteken om in Groot-Brittannië hun inkopen te doen. En hoe vaak eindigen zakenreizen niet aan een tafeltje in het Lido van Pa rijs of de Folies-Bergères? Zoals u ziet, kent het toerisme vele verschillende vormen. Tenslotte zijn er nog twee vakantieformules die steeds meer terrein winnen. Ten eerste het „groene toerisme": vis- of jacht partijen in Schotland, trektochten per huifkar door Ierland, kanotochten door de Ardèche en fiets- of voettochten door de ongerepte natuur. Ten twee de gaan steeds meer mensen ertoe over een tweede huis in het buiten land te kopen. Talloze Duitsers en Nederlanders bezitten een huis in Zuid- Europa, terwijl Sardinië in handen van de Engelsen is gevallen. De Fran sen gaven lange tijd de voorkeur aan een tweede huis in Spanje maar heb ben nu hun zinnen op Griekenland gezet. Stukje bij beetje beginnen de grenzen te vervagen. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de plaatselijke bevolking de toeristen liever ziet gaan dan komen. Vooral degenen die niet rechtstreeks van de economische gevolgen van dit ver schijnsel profiteren stellen zich vij andig op. Er zijn ook mensen, onder wie veel ouderen, die aanstoot nemen aan het bandeloze gedrag van de va kantiegangers. In de afgelopen jaren hebben de re geringen van verscheidene Lid-Staten van de Gemeenschap nieuwe toeristen centra opgebouwd om de economische groei van de minst welvarende streken te bevorderen. In Duitsland is in 1976 een Toeristische Raad opgericht ten einde werkgevers in de toeristische sector, vakbondsmensen en economen in staat te stellen van gedachten te wisselen over allerlei zaken die met het toerisme verband houden. In België, waar het toerisme de twee de belangrijkste bedrijfstak is, heeft de regering deze sector in het ontwik kelingsplan voor de jaren 1976-1980 op genomen. Ook in Denemarken is een regionaal programma op touw gezet om vat te krijgen op de opmars van de toeristensector. Frankrijk heeft geprobeerd via het toerisme de econo mie van enkele streken weer nieuw leven in te blazen (Bretagne, Ardèche, Aquitaine, enz.). De Ierse regering is van mening dat het toerisme een belangrijke bijdrage kan leveren aan de ontwikkeling van de regio's die het minst geschikt zijn voor industrie of landbouw. In het Verenigd Koninkrijk worden be paalde zwakke zones die zich goed voor toeristische doeleinden lenen met voor rang ontwikkeld. De meeste Europese regeringen verstrekken aanzienlijke overheidssubsidies om het toerisme te bevorderen. Zij beginnen echter in te zien dat zij hierbij rekening moeten houden met de gevolgen die dit voor de regionale economie kan meebren gen. Dit jaar zal de Europese Gemeenschap voor het eerst haar steentje bijdragen aan de pogingen om het toerisme een nieuw aanzien te geven. - Indien u onder medische behandeling bent, verdient het aanbeveling uw huisarts te vragen of het gewenst is, dat u een verklaring in het Duits, Frans of Engels meeneemt, voor het geval u in het buitenland onverhoopt medische hulp moet inroepen. - In een aantal landen bestaan strin gente bepalingen betreffende het be drag aan eigen valuta en vreemde betaalmiddelen dat mag worden in- en uitgevoerd. Oriënteert u zich of derge lijke bepalingen ook bestaan voor het (de) land(en) dat (die) u bezoekt, bijvoorbeeld door hiernaar bij uw bank, dan wel reisorganisatie (zie bijvoorbeeld het handboek van de ANWB) navraag te doen. Overtre ding van dergelijke bepalingen wordt namelijk als deviezensmokkel aange merkt en kan, naast verbeurdverkla ring van de aangetroffen geldmidde len, oplegging van een hoge boete of vrijheidsstraf ten gevolge hebben. - Men dient zich te realiseren dat het in het bezit hebben, aanschaffen of ver handelen van verdovende middelen in het buitenland belangrijk strenger wordt gestraft dan in Nederland. Ge vangenisstraffen van 5 of meer jaren zijn geen uitzondering. Een 174-tal landgenoten van de in totaal 302 ver blijft thans in buitenlandse gevange nissen wegens het in bezit hebben van verdovende middelen. In tegenstelling tot Nederland, wordt in andere landen ook het bezit van zgn. „soft drugs" zwaar gestraft: men moet op tenminste enkele jaren gevan genisstraf rekenen. Ga niet in op aantrekkelijk lijkende voorstellen voor goedkope vakanties, met als-enige voorwaarden dat men voor iemand „iets" meeneemt: het gaat vrijwel zeker om verdovende mid delen. Neem voor anderen geen pakjes mee en laat u nïet verleiden de auto van iemand anders „even" naar huis te rijden. Neem geen onbekenden in uw auto mee. Het zijn allemaal methodes om het slachtoffer te worden van bekende trucs van handelaren in ver dovende middelen om u de kastanjes uit het vuur te laten halen en zelf buiten schot te blijven. Hetzelfde geldt voor pornografie. - Lifters. Weest mede in verband met het voorgaande uiterst voorzichtig met het meenemen van lifters. In vrijwel alle landen is de eigenaar of bestuur der van een auto aansprakelijk voor alles wat er in de auto wordt vervoerd. Heeft een lifter verboden zaken bij zich (ook al zegt hij van niet), dan loopt u het risico dat uw auto verbeurd wordt verklaard. Een tweede belangrijk punt is dat de bestuurder van een auto bij een onge val aansprakelijk is voor alle gevolgen die de inzittenden (dus ook dè lifters) zouden treffen. - Neemt u in geval van ernstige moei lijkheden, waar u zelf niet uitkomt, contact op met de Nederlandse ambas sade in het land van uw verblijf, dan wel met het dichtstbijzijnde consulaat. De adressen vindt u in een telefoon boek; dan wel informeert u bij de politie ter plaatse. In geval van ar restatie kunt u de buitenlandse autori teiten verzoeken zelf contact met de Nederlandse ambassade of een der consulaten te mogen opnemen en in dien dit zou worden geweigerd, dat zij althans de Nederlandse autoriteiten inlichten omtrent de inhechtenisne ming. U wordt dan met raad en daad terzijde gestaan. Bedenk tenslotte, dat u in het buiten land bent, waar behalve het eten, ook het levenspatroon veelal verschilt van het Nederlandse en er derhalve andere normen gelden. Sinds 1 januari 1981 is een van de le den van de Commissie van de Euro pese Gemeenschappen voor het eerst belast met de portefeuille toeristische aangelegenheden. Wij doelen hier op de Griekse commissaris Contogeorgis die de basis moet leggen voor een Eu ropees toeristenbeleid. Maar de Gemeenschap is zich al veel langer bewust van het economisch en sociaal belang van het toerisme. In het kader van haar gemeenschappelijk beleid in de andere sectoren heeft zij reeds een aantal acties op touw gezet die rechtstreeks van invloed zijn op de ze bedrijfstak. Zo hebben de landen van de Gemeen schap geleidelijk de grensformalitei- ten vereenvoudigd en sinds 1969 belas tingvrijstellingen ingevoerd voor reizi gers die zich binnen de Gemeenschap verplaatsen. De hoeveelheid belasting vrije artikelen die we mogen meene men is stukje bij beetje opgevoerd. Mo menteel mag een reiziger 750 gram koffie, drie achtste liter toiletwater, 4 liter wijn, 400 gram tabak of 300 sigaretten belastingvrij invoeren. Daarnaast mag iedere reiziger van boven de 15 jaar goederen meebren gen tot een waarde van 180 Ecu (plm. 507 gulden) zonder dat hij daarover invoerrechten hoeft te betalen (zie bij gaande tabel). De Europese Gemeenschap heeft ook bijgedragen aan de verbetering van de Europese vervoersinfrastructuur. Zij heeft met name acties op touw gezet om de spoorwegmaatschappijen te sa neren, verkeersknelpunten uit de weg te ruimen, spoorweg- en lucht vaarttarieven te harmoniseren, ge luidshinder en vervuiling door kool waterstoffen te bestrijden, enz. Daar naast bespaart de harmonisatie van de zomertijd de reiziger vele problemen. De volgende stap zal het invoeren van een Europees rijbewijs en paspoort zijn. Het is misschien overbodig te ver melden dat automobilisten binnen de landen van de Gemeenschap en Oos tenrijk, Zwitserland, Noorwegen, Zweden en Finland niet langer een groene kaart nodig hebben. Met acht andere Europese landen heb ben de Tien tevens een regeling ge troffen om het vrije verkeer van toer- bussen in West-Europa te vergemakke lijken. Het is de eerste overeenkomst die de Gemeenschap als zodanig in de ver- voersector heeft gesloten Onlangs is er via de „quotavrije" af deling van het Europees Regionaal Fonds financiële steun verstrekt voor de ontwikkeling van het plattelands- toerisme in de Italiaanse Mezzogior- no, Ierland en diverse Franse streken: Aquitaine, de zuidelijke Pyreneeën en de Languedoc-Roussillon. Deze steun heeft tot doel de noodzakelijke voor zieningen en infrastructuur op te bou wen die het toerisme, de recreatie en de culturele activiteiten direct ten goede komen. Tenslotte staan de Gemeenschap sinds 1976 begrotingsgelden ter be schikking om het voor toeristen zo be langrijke Europees architectonisch erfgoed te beschermen. Deze gelden worden met name gebruikt om studen ten het vak van restaurateur te leren en om nieuwe restauratietechnieken te ontwikkelen. Andere maatregelen worden momen teel onder de loep genomen. Zo bestaan er plannen om de toeristenverzekerin gen te harmoniseren. De Europese Commissie heeft voor gesteld een uniforme regeling in te voeren waarbij alle Europese reisver- zekeraars aan een aantal minimum voorwaarden moeten voldoen. Hoewel een toerist uit Kopenhagen of Sicilië er niet altijd bij stilstaat, is het duidelijk dat het woord „Europa" niet langer zonder betekenis is. Reizigers binnen de Gemeenschao 180 Ecu 50 Ecu Reizigers uit derde landen Belastingvrij geldbedrag - Reizigers onder de vijftien jaar - Produkten •Tabak sigaretten of 300 stuks cigarillo's of 150 sigaren of 75 rooktabak 400 gram •Alcoholische dranken alcoholgehalte meer dan 22° of 1,5 liter alcoholgehalte minder dan 22° 3 liter wijnen 4 liter •Parfum 75 gram Toiletwater 3/8 liter •Koffie 750 gram •Thee 150 gram (voor Denemarken en grensbewoners gelden enkele uitzonderingen) Op 4 mei 1981 bedroeg de waarde van l Ecu (Europese munteenheid) ƒ2,82. 200 stuks 100 50 250 gram 0,7 tot 1 liter 2 liter 2 liter 50 gram 1/4 liter 500 gram 100 gram IMMI praktische tips voor fotografen in de vorm van een foto-drieluik Veel mensen filmen omdat ze met vakantie zijn. Er zijn ook mensen, die met vakantie gaan omdat ze het heerlijk vinden om te filmen. Voor hen geeft de vakantietijd de mogelijkheid om zich lekker met de filmcamera uit te leven. Met zo'n man hadden we laatst een gesprek. We vroegen hem wat het verschil is tussen een geslaagde en een „gewone" vakantie film. Het antwoord was verrassend. Hij zei: „dat verschil is hetzelfde als dat tussen een roman en een boek met korte verhalen. Een roman is een compleet verhaal, dat bestaat uit hoofdstukken, die samen een geheel vormen. Een boek met korte verhalen kan ook heel boeiend zijn, maar 't verbindende element ontbreekt. Die korte verhalen staan op zichzelf." te X. Na zo'n uitspraak moet wel een toelichting volgen. „Kijk maar", zei de amateurfilmer, „naar deze drie fo to's. Ze vormen samen een kort verhaal van een va kantie-belevenis. Eerst een totaalshot om te laten zien waar het gebeurt. Dan een dichterbij genomen opna me, die zich toespitst op de persoon en de handeling. En dan de close up en tegelijk de afronding van het ver haal, dat hier door de filmer wordt verteld. Zo kan een film met „korte verhalen" ook boeiend zijn. Zeker als je het zo doet. Een echte vakantiefilm ontstaat echter pas, als je kans ziet om van die korte verhalen één geheel te maken. Door te spelen met een thema, een tijdsvolgorde in het verhaal te bouwen of die losse elementen met logische overgangen aan elkaar te verbinden, zodat er „lijn" in de film komt. Dat hoeft niet altijd tijdens het filmen te gebeuren, het kan ook bij het monteren. Beide soor ten films" zei deze adviseur „zijn waardevol. Maar het mooiste is de film, die je kunt lezen als een boek."

Soester Courant | 1981 | | pagina 17