Soest toen Soest nu Eerste stappen fusie Maria/Theresiaschool F-KÉÉsÈgf Crossterrein aan Koningsweg moet dicht Alsnog kort geding van Molenstraat-bewoners tegen gemeente s Zo gezien... 2.25 3.28 9.75 2.40 Voorkeur Mariaschoolgebouw: PERZIKEN Honsbergen KUIKENS Honsbergen SNELFILTER KOFFIE Honsbergen UNIEKAAS Honsbergen ACHTER HAM Kettingreactie Woensdag 15 juli 1981 59e jaargang no 47 SOESTER Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 COURANT Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar 12.— Buiten Soest per half jaar f24.— Verschijnt iedere woensdag Foto: Herman van Dam Vorige week heeft het Soester sloopbedrijf Den Enting de leegstaande kosterswoning bij de Oude Kerk aan de Torenstraat afgebroken en daardoor is de kerk nu geheel vrij komen te staan. Een oude wens van de Soester Raad is in vervulling ge gaan; het zicht op het gerestaureerde oude Soest is compleet. De kosterswoning werd geruime tijd geleden voor een aardig bedrag aangekocht van de Nederlands Hervormde gemeente in het kader van het bestemmingsplan „Beschermd Dorpsgezicht". Er werden ook pogingen in het werk gesteld om het winkel/woonhuis van Nic van Dam aan te kopen, maar na jarenlang touwtrekken ging de Raad plotseling overstag op het moment dat het dagelijks bestuur van de gemeente eindelijk met de eigenaar tot overeenstemming gekomen was. Met het oog op de precaire financiële situatie van de gemeentekas vonden de raadsleden in meerderheid het bedrag te hoog en werd besloten van de koop af te zien. Te verwachten is dat dat pand, mogelijk dan.met een woonbestemming, nog jarenlang het zicht op oud-Soest, een beetje in de weg zal staan. In ieder geval is er vorige week weer een stukje toegevoegd aan de serie „Soest Toen - Soest Nu". In verband met het teruglopen van het aantal leerlingen gaan de Maria- en de St. Theresiaschool officieel per 1 augustus 1982 fuseren. Administratief houdt voor het ministerie van onderwijs op die datum de Mariaschool op te bestaan en gaat de St. Theresiaschool verder. In de fusie gaat ook het Kleuterhuis mee en het drietal krijgt dan een nieuwe naam. In eerste instantie werd gedacht aan Triangel", maar omdat deze naam al sinds jaar en dag gevoerd wordt door de prot. christelijke kleu terschool te Soest-Zuid, is daar van afgezien. Na de vakantie wordt een nieuwe verkiezing" uitgeschreven onder de leerlingen en de ouders. Inmiddels vergaderen de teamleden van de drie scholen eens in de twee weken gezamenlijk. Er komen allerlei onderwijskundige zaken aan de orde waarvan de belangrijkste is het afstel len van de lesplannen op elkaar. Besloten is inmiddels ook met ingang van het schooljaar '81-'82 één eerste klas te formeren en de beide tweede klassen samen te voegen. Daardoor worden ,,dubbel"klassen voorkomen en de fusie voltrekt zich reeds geleide lijk vanuit de onderbouw. Klas één wordt geplaatst in de Maria school onder leiding van mej. H. Ad miraal en klas twee wordt gehuis vest in de St. Theresiaschool en zal geleid worden door mej. M. Benschop. Verder ligt het in de bedoeling dat ook de beide ouder commissie in het jaar vóór de officiële fusie, zich gaan voor bereiden op samengaan in één com missie. Teams, oudercommissies, schoolbe stuur en ook de gemeenteraad hebben zich akkoord verklaard met het plan de gefuseerde scholen onder te brengen in het gebouw van de Mariaschool. Dit gebouw zal dan verbouwd en uitge breid moeten worden. In de fusie-informatiekrant staat daar over: „Misschien blijkt uiteindelijk het hele plan financieel en/of technisch niet realiseerbaar en moet alsnog naar een andere oplossing gezocht worden, wat dan de mogelijkheid biedt om plan B (verbouwing van de St. Theresia school) alsnog ter tafel te brengen en opnieuw bespreekbaar te maken". Vrijdag 3 juli werd het bouwplan van de Mariaschool ter plekke bekeken door een afvaardiging van het Ministe rie van Onderwijs. De inspecteur van het onderwijs, het gemeentebestuur, het schoolbestuur en de architect wa ren daarbij aanwezig. De keus van de Soester instanties kreeg de goedkeu ring van de afgevaardigden van het ministerie en met het oog daarop is ook een spoedig fiat van de minister te verwachten. f:TIt De voorgevel van de Mariaschool zoals hij er na de (hoofdzakelijk interne) verbouwing uit zal gaan zien. De ingang op de hoek Mariastraat/Beetzlaan verdwijnt. Aan weerszijde wordt wat aangebouwd waardoor met een klas in de linkervleugel een grote aula wordt gecreëerd. Onder het schuine dak van de linker vleugel komt een handvaardigheidslokaal. In de aula komt de trap naar boven. Burgemeester en wethouders zijn van mening dat het crossterrein aan de Koningsweg, zoals het er nu bij ligt, niet gehandhaafd kan worden. Er moet met voortvarendheid gezocht worden naar een andere plaats, waar de ge bruikers van de baan de omwonenden geen overlast kunnen bezorgen, dan wel moet er rond het huidige terrein een afdoende geluidwerende afscher ming worden aangebracht. Het crossterrein werd eind 1979 voor een jaar als proef aan de motor-cross club Soest in gebruik gegeven. Omdat er nog voorzieningen aangebracht moesten worden, ging het proefjaar pas in juni 1980 in. Het proefcontract werd daarom op l januari van dit jaar met zes maanden verlengd en bij die gelegenheid werd afgesproken dat de baan op zon- en feestdagen niet gebruikt mag worden. De gemeente kwam daarmee enigs zins tegemoet aan de bezwaren van omwonenden, die regelmatig klaagden over geluidsoverlast. Toen ook al werd besloten naar een ander terrein uit te kijken, maar daarin is men tot op heden niet geslaagd. Gebruik maken van het crossterrein op de Leusderheide, waar cross-clubs uit Zeist en Leusden rijden, bleek niet mogelijk gezien de te geringe opper vlakte die beschikbaar is. In de sportstichting is de kwestie ook aan de orde geweest en daar kwam men tot de conclusie dat het terrein aan de Koningsweg wél gehandhaafd kon worden, mits er een aantal voor schriften aan werden gesteld. Die voor schriften hebben betrekking op het geluid dat de motoren produceren. Dat geluid zal ten hoogste 102 decibel len mogen zijn, gemeten op de wijze zoals dat gebruikelijk is voor bromfiet sen op de openbare weg. Maar ook zouden bepalingen opgeno men moeten worden in het contract ten aanzien van het verdere gebruik van het terrein. Zo zou het in de toekomst alleen op woensdag van 13.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 19.00 uur geopend mogen zijn. Toegelaten mogen dan alleen worden jongeren tussen 11 en 18 jaar. ,,Open"-wedstrijden mogen in het ge heel niet meer gehouden worden; al leen trainen is toegestaan en ook club wedstrijden mogen georganiseerd wor den, maar dan uitsluitend voor de leden. Gereden mag alleen worden op brom mers en om dat geluid in te dammen zouden zodanige voorzieningen langs het terrein aangebracht moeten wor den dat de geluidsbelasting op de naar het terrein toegekeerde gevels van nabij gelegen woningen ten hoogste 45 decibellen zal zijn. Die voorziening zal dan moeten bestaan uit een geluidswal van zand met daarbovenop een houten schild dat onder een bepaalde hoek moet worden geplaatst. Het dagelijks bestuur van de gemeente is evenwel van mening dat aan al deze voorschriften niet kan worden voldaan. Enerzijds omdat de omvang van het terrein zich niet leent voor dergelijke ingrijpende voorzieningen en ander zijds omdat de tijd te kort is om de voorzieningen rendabel te laten zijn, als er wel voldoende ruimte zou zijn. Bij dat alles moet dan ook nog rekening gehouden worden dat het crossterrein valt binnen het bestemmingsplan „Nieuwe Gracht". En dat plan houdt een industriebestemming van de grond in en het kent zeker gebruiksvoor schriften. Resumerend zegt het dagelijks bestuur van de gemeente daarom dat verlen ging van de huidige proef )overeen- komst zeker niet kan worden voor gestaan. Er zal met grote inspanning gezocht moeten worden naar een ander terrein. Vanmiddag, woensdag 15 juli, komt de kwestie aan de orde in de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening die om 16.30 uur begint in het gebouw van gemeentewerken. Diefstal girokaarten opgelost Met de aanhouding van een 25-jarige man in Lelystad is de in mei in Soest gepleegde diefstal van twintig giro betaalkaarten opgelost. De kaarten werden weggenomen uit een brieven bus van een woning aan de Veenbes straat. Ze werden alle verzilverd bij een bank in Amersfoort. In een kort geding vragen de advocaten Van der Werf en Lambooij-Schilte na méns de families Roeten en Reijerse aan de president van de Arrondissements rechtbank te,TJtrecht het gemeentebestuur van Soest te bevelen „zich te onthou den van de uitoefening van dwang ertoe strekkende de thans door hen bewoon de woningen aan de Molenstraat te doen verlaten, alsook van de vordering van die woningen ten behoeve van enig ander persoon". Volgens de beide fa milies is het eigenlijke motief van de gemeentelijke autoriteiten voor de uitzetting, het verzet van de woningbouwvereniging „St-Joseph" tegen de cen- tralisatietendenties van het gemeentelijk huisvestingsbeleid, te breken. De twee gezinnen dreigen, zo zeggen de advocaten, de dupe te worden van een me ningsverschil waarin zij geen aktieve rol spelen. Het besluit om de (gemeen telijke) woonvergunning te weigeren „spot met een redelijke wetstoepassing, beginselen van behoorlijk bestuur en van maatschappelijke betamelijkheid en van menselijkheid". Alhoewel de beide betrokken gézinnen inmiddels een door de gemeente aan geboden woonruimte hebben geaccep teerd, gaat het kort geding in Utrecht toch door. In de pleitnota wordt duidelijk ge maakt dat er niet alleen sprake is van oude afspraken, maar dat de plaatse lijke overheid het „urgentiewaarde- rings(punten)systeem" niet geheel correct toepast. De bewering dat de twee gezinnen op punten de helft achterliggen bij de twee gegadigden voor de huizen, die daar volgens de gemeente voor in aanmerking komen, is uit de lucht ge grepen. De kandidaten van de gemeente zou den 370 en 360 punten hebben verza meld en de twee in de huizen wonen de gezinnen Reyerse en Roeten slechts 171 respectievelijk 141 punten. „Maar de punten van die anderen ble ken volgens het nieuwe stelsel te zijn berekend en die voor hen volgens het oude. Daar kwam nog bij dat de twaalf punten die het stelsel toekent aan le den van woningbouwverenigingen wa rén verwaarloosd (de anderen waren geen lid van enige woningbouwvereni ging) en dat bij de anderen de in- schrijftijd voor 1980 volledig was mee geteld, maar bij hen niet, en dat scheelt maar even twee punten per inschrijftijd", aldus de advocaten. Wordt een en ander wej meegerekend, dan komt de ene familie op 418 pun ten en de ander op 404. De gemeente komt tot het lager puntentotaal omdat men alleen de inschrijftijd bij het ge meentelijk bureau huisvesting mee telt. De (met terugwerkende kracht) inschrijftijd bij de woningbouwvereni ging zou vervallen. De advocaten wij zen er echter op dat nergens in de of ficiële publicaties geschreven staat dat alleen de inschrijftijd bij het ge meentelijk huisvestingsbureau meetelt en ook niet dat de twaalf punten, die aan leden van woningbouwverenigin gen extra worden toegekend, zijn inge ruild tegen de inschrijftijd bij zo'n vereniging. De advocaten vechten ook de door de gemeente opgevoerde hoogte van de inkomens aan, waardoor de beide ge zinnen niet in aanmerking zouden ko men voor de twee huizen aan de Mo lenstraat. „Vergelijkt men de gezinsinkomens, dan zijn die van eisers zelfs minder, want bij de kandidaten van de ge meente verdienen beide echtelieden, terwijl er in een geval ook al gro tere kinderen mee verdienen. Van de gezinnen van eisers worden de vrou wen nog beziggehouden door de ver zorging van hun nog kleine kinderen, zodat alleen de man, niet de vrouw, verdient", aldus de pleitnota. Gewezen wordt verder nog op de his torische band; de hechte gemeenschap van de Molenstraat-bewoners door fa milie- en andere sociale bindingen. Dat eigen gemeenschapskarakter is altijd erkend door de woningbouw vereniging door de instelling van een bewonerscommissie en door reserve ring van het bestand aan woningen voor de kinderen die er ook al hun ouderlijk huis hadden staan. In het verleden werd de voordracht van de bewonerscommissie voor de toewijzing van een huis, altijd gehono reerd door een woonvergunning en zo werd in 1973 een lijst opgemaakt van bewonerskinderen die op de no minatie stonden voor een huis op de Molenstraat. De beide gezinnen maak ten daar toen al deel van uit. Toen in maart van dit jaar twee wo ningen vrij kwamen, werden die hui zen door „St. Joseph" aan hen toege wezen. Er werd een huurcontract ge tekend, zij het onder de gebruikelijke ontbindende voorwaarde dat geen woonvergunning (door de gemeente) zou worden verstrekt. De eisende partijen hebben echter geen moment betwijfeld of die vergun ning hen wel zou worden verstrekt, gelet op de afspraken uit 1973 en daar bij dan ook nog rekening houdend met de inschrijftijd (bij de vereniging) die zij op hun naam hadden staan. De woonvergunning werd echter ge weigerd met het oog op het geringe aantal punten uit het gemeentelijk pun- tentoewijzingssysteem. De advocaten noemen dat systeem „een typisch voorbeeld van pseudowetgeving". Zij wijzen er tenslotte ook nog op dat de beide eisers de woningbouwvereni ging houden aan de huurovereenkomst welke zij zijn aangegaan. Heggen en struiken en uitstallingen op het trottoir De politie wil gaan optreden tegen ver over de voetpaden hangende tuinbe- groeiingen en tegen uitstallingen van winkelwaar op de trottoirs. Beide za ken hebben van lieverlee grootse vor men aangenomen en daardoor wordt de voetganger van zijn veilige domein gedrongen. De overhangende be groeiingen zijn uitingen van super- egoïsme dan wel van slecht tuinieren, maar feit is dat een rustige wandeling meermalen onderbroken moet worden om via de rijweg verder te kunnen gaan. De overlast van de neringdoenden, die te grote delen van de trottoirs in beslag nemen omdat hun etalage naar hun mening te weinig mogelijkheden biedt, is wel wat begrijpelijker. Toch kan het nooit de bedoeling van de winkelier zijn de veiligheid van de klant in gevaar te brengen. De mogelijkheid bestaat om van burgemeester en wethouders een ontheffing te krijgen voor het gebrui ken van het trottoir voor uitstallingen. Die ontheffing zal echter een beper king inhouden in aantallen meters dat van het trottoir gebruik gemaakt mag worden. Ontbreekt de ontheffing, dan kan de politie optreden. Dat staat te gebeuren, zij het niet op zeer korte termijn. Wat dat betreft telt vanaf heden een ge waarschuwd man voor twee en dat geldt dan ook voor de tuinbezitters. ALLEEN DONDERDAG 10 stuks voor Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG VERSE 2 KILO van 13.60 voor Zie onze advertentie GEHELE WEEK VAN NELLESUPRA slechts ALLEEN DONDERDAG JONGE KILO, van 11.10 voor Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG Fantastische kwaliteit 150 GRAM, van 2.98 voor ii .[.iin.r^id GERARD PAUL Aan het schrijven van ketting brieven heb ik ook als kind nooit meegedaan. In de eerste plaats geloof ik niet dat die brieven al zo lang bestaan als daarin wordt vermeld, maar dat het zogenaamde succes uit sluitend bedoeld is als pressie middel. Doe je niet mee dan ben je een spelbreker en wil je de afzen der niet teleurstellen dan ben je ook de klos, want dan moet je op jouw beurt een vijftal vrienden en kennissen opzade len met hetzelfde probleem. Geprikkeld zullen zij zich af vragen wat jou bezielde om juist hem of haar uit te kie zen voor zo'n rotklus. Hoe je het ook wendt of keert, zo'n brief heeft wat mij betreft, al tijd een negatief effect omdat je min of meer met de rug tegen de muur gezet wordt. Na de ansichtkaarten en de or dinaire geldklopperijen waar bij vele duizenden reacties in het vooruitzicht werden ge steld, zijn het nu de goede doe len. Actiecomité's in geldnood vra gen bijdragen en kettingbrie ven te versturen om het doden van zeehondjes tegen te gaan of de ontwikkeling van kern energie een halt toe te roepen. Je krijgt zulke brieven van vrienden en kennissen die, overigens terecht, veronder stellen dat jij je stem daarte gen wel wil verheffen. Vandaag ontvingen wij de „in ternationale schakelbrief voor vrede en ontwapening". Geen dwang deze keer en geen opgeblazen verhalen van Vrouwen voor Vrede" over de te verwachten successen. Ge woon een korte uitleg waarom juist vrouwen in aktie gekomen zijn: „De politieke leiders is het dus niet gelukt om voor een leef bare wereld te zorgen. Maar vrouwen zijn daarin nau welijks aktief geweest. En vrouwen vormen de helft van de mensheid. Laten we dus op staan, samen met alle bezorg de mannen, en zeggen dat het genoeg geweest is. Als voldoen de gewone mensen over de he le wereld dat doen, kan geen regering daar omheen. En het is onze laatste kans om een wereldramp te voorkomen. Dat is ook de conclusie van het laatste rapport van de Ver enigde Naties over de wapen wedloop". In de brieven schrijven de af zenders dat ze zich niet be schermd voelen door al die kernwapens, maar dat de wa penwedloop zélf het grootste gevaar voor de mensheid vormt. Ze worden op één punt verzameld en op 2U oktober 1981 (V.N. ontwapeningsdag) aan de regeringen van de deel nemende landen aangeboden. Wie één of meer exemplaren van zo'n schakelbrief wil heb ben kan ze bij mij thuis opha len. Ontstaat er misschien een spontane kettingreactie. Flinke giften voor EHBO-verenigingen Bij gelegenheid van het 50-jarig be staan van de Stichting Ziekenhuisver- pleging te Amersfoort heeft het be stuur van de organisatie'21.000 gulden ter beschikking gesteld voor de geza menlijke eerste-hulp-cursussen in de regio. In dit kader krijgt de Soest EHBO 2825 gulden (237 deelnemers); de EHBO- Soesterberg 715 gulden (60 deelne mers) en de EHBO van het vliegveld Soesterberg 1130 gulden (95 deelne mers). Dergelijke giften worden ook gegeven aan de EHBO-afdelingen van Putten, Ermelo, Harderwijk, Voorthuizen, Kootwijkerbroek, Terschuur/Zwarte- broek, Hoevelaken, Nijkerkerveen, Nijkerk, Ederveen, Amersfoort, Rens- woude, Woudenberg, Achterveld, Bun schoten en Scherpenzeel. Van deze genereusiteit profiteren tenslotte ook de Rode Kruis-afdelingen van Harder wijk, Voorthuizen, Amersfoort, Bun schoten en Scherpenzeel. De toegekende bedragen worden op 21 juli uitgereikt in het gebouw van het Ziekenfonds Amersfoort en Omstreken te Amersfoort.

Soester Courant | 1981 | | pagina 1