Fonnie Bouma: Met alleen een avontuurlijke instelling houd je dit werk niet vol Tissino uon HANIMEXSed JULI DE MAAND VAN DE SPECIALE PRIJZEN BIJ MODEHUIS TLSSING JULI DE MAAND VAN DE SPECIALE PRIJZEN BIJ MODEHUIS TISSING JULI DE MAAND VAN DE SPECLT^WWZEN BLJ MOPA JNG Internationale Vredesmars 1981 deYtadhouder LTS-ers aktief in Soester natuur V# Nikon EM. Kwaliteit onder handbereik. miibwik Van het Van Arkelinstituut naar Ethiopië: fel Wl? mzm 4teP Baarn Laanstraat 94, Tel: 1 44 08 649.- 249.- Fotograferen is voortaan voor iedereen betaalbaar. vj foto-f ilm-uicleoi OPRUIMING M 'i Leven als de Ethiopiër», in de meest letterlijke zin Fonnie Bouma (39) is een naam die in Soest vermoedelijk heel wat mensen meer zegt dan „Tear Fund". En toch zijn beide namen zo'n zes jaar al onlos makelijk met elkaar verbonden en daarom betreurt Fonnie Bouma dat „Tear Fund" zo onbekend is. „Tear Fund" (The Evangelical Alliance Relief Fund) Is de diakonale arm van de Evangelische Zendings Alliantie in Nederland (E.Z.A.) en geeft hulp door middel van zendingsgenootschappen en plaatselijke Evangelische Kerken in meer dan vijftig landen ter wereld. Als eerste beginsel voor alle hulpwerk stelt Tear Fund het criterium dat door dit werk de Heer Jezus Christus verkondigd wordt. Anders gezegd: Woord verkondiging en hulpwerk zijn onlasmakelijk met elkaar verbonden. Dat geldt dan ook voor Fonnie Bouma: „De mens is niet alleen lichamelijk", zegt zij. „Hij heeft ook een geest en een ziel". Die levensovertuiging is er uiteindelijk de oorzaak van geweest dat haar ogen schijnlijk uitgestippelde leven een heel andere kant uitging. Haar bekendheid in Soest dankt zij aan haar baan bij het Van Arkelinsti tuut waar zij van 1962 tot 1969 werk zaam was. Kinderbescherming was haar taak. Een grotere kennissenkring leverde haar haar werk aan de Zon dagsschool in de wijk 't Hart op en het evangelisatiewerk voor de gerefor meerde kerk. Achteraf zegt zij daarvan: „Ik ging beseffen dat er méér is dan de pro blematiek van de kinderbescherming en besloot uit te zien naar eert, naar mijn idee. zinvoller bestaan". In het kader van de kinderbescher ming nog, werd een half jaar in Ame rika gewerkt in kinderkampen en daar kreeg zij kijk op het in Ame rika. in vergelijking met Nederland, breder opgezet kerkwerk. Met de kinderbescherming werd ge kapt en er volgde een jaar studie aan het Bijbel Instituut te Brussel. Eén jaar was de bedoeling, maar het werden er drie om de studie af te ronden. Die studie was een akademisch geschoolde theologische opleiding. Na drie jaar is Fonnie Bouma pas toraal medewerkster en bevoegd om godsdienstonderwijs te geven. Tijdens deze opleiding komt ook het zendingswerk aan de orde in het ka der van algemene wereldinformatie en met de overtuiging dat het Chris tendom aan alle mensen wat te bie den heeft, wordt het besluit genomen in een ontwikkelingsland te gaan wer ken. Ethiopië Dat wordt dan Ethiopië; van 1975 tot 1977 opbouwwerk verrichten. „Er heerste een enorme hongersnood, di rect na het afzetten van keizer Haile Selassié. Ethiopië is een van de landen waar Tear Fund werkzaam is en met een verpleegster/verloskundige vorm de ik een team". Samen hebben zij de verantwoording voor een district, onder supervisie en in opdracht van het ministerie van Volksgezondheid. Terwijl de verpleeg ster zich bezighoudt met de gezond heid, tracht Fonnie Bouma de levens omstandigheden te verbeteren. Zij introduceert in het district het spinnewiel, waardoor de Ethiopische vrouwen leren de wol zelf te gebruiken. Zij leert ze ook breien, borstels maken en sesamzaad persen. „Het is eigenlijk belachelijk dat vanuit deze landen allerlei zogenaamde kunstvoorwerpen en andere zaken geëxporteerd worden naar Europa omdat wij, rijke westerlingen, die za ken menen nodig te hebben. De mensen daar hebben daar nauwelijks iets aan; hun directe levensomstandigheden verbeteren er totaal niet door", aldus Fonnie Bouma. „Herhaaldelijk werden we gecon fronteerd met baby's en kleine kinde ren die ernstige brandwonden hadden opgelopen. Dat kwam dan door het houtvuur dat dag en nacht in de hutten op de grond aangehouden wordt. In hun slaap kwamen de kinderen in dat vuur terecht. Wat is dan simpeler dan de mensen te leren stoven te maken. Aan al die zaken hebben ze aanzienlijk méér dan aan de opbrengst van in Wereld-winkeltjes verkochte artike len". Het ontwikkelingswerk kent uiteraard ook teleurstellingen. Zo vertelt ze het verhaal van de met behulp van ontwik kelingsgeld gebouwde graanschuur. „De Ethiopiër bewaart zijn oogst in een gat in de grond. De helft van de voorraad wordt door ratten en muizen opgegeten en dan groeit de gedachte bij de Europeaan om daar wat tegen te doen. Er wordt een enorme schuur gebouwd met een betonnen vloer; het ongedierte kan er dan niet zo gemakke lijk meer bij. Iedere boer mag gratis en voor niks zijn graan daar opbergen, maar er wordt nauwelijks gebruik van Fonnie Bouma gemaakt. Men vertrouwt elkaar niet en men is bang dat de regering in een tijd van hongersnood de hele in de schuur opgeslagen voorraad in beslag neemt". Ook de lessen in gezondheidszorg leve ren niet altijd het gewenste resultaat op. „Iedere ontwikkelingswerker weet dat. Allemaal blijven we hopen dat er iets van blijft hangen". De geloofdverkondiging wordt door Fonnie Bouma niet verwaarloosd. In het begin was er nauwelijks tijd voor, maar later als de zaak wat georgani- seerder marcheert, is er iedere dag wel even tijd voor. „De mensen hebben er ook belangstelling voor. Je moet ze natuurlijk niet met de bijbel om de oren slaan als ze honger hebben". Thailand In Thailand, waar Fonnie Bouma m november '79 naar toe ging, was voor de geloofsverkondiging meer ruimte. Daar werkte zij in een medisch team, onder leiding van de bekende Eva Hartog. Na Ethiopië volgde een jaar „Soest", weer bij het Van Arkelinstituut. Er werden van hier uit pogingen in het werk gesteld om naar de Soedan uitge zonden te worden. Dat lukte niet; drie keer over werd een visum geweigerd. Er zijn op de wereld zo'n tien miljoen vluchtelingen en de helft daarvan be vindt zich in Afrika. Ontwikkelings hulp is daar meer dan waar ook op zijn Toen Afrika niet lukte, werd Fonnie Bouma gevraagd mee te gaan naar Thailand. Ook daar is het vluchtelin gen probleem groot. Tienduizenden, veelal Cambodjanen, leven er in kam pen. Onder hen ook lieden die in het groot gemoord hebben. Zij zitten met enorme problemengewetenswroe ging en weten er geen weg mee. Het christendom biedt hen uitkomst. De moslim is te fatalistisch en geeft niet de mogelijkheid naar een betere toekomst te werken. In het beruchte Sakeo-kamp, het dodenkamp waar in het begin wel 50 vluchtelingen per dag dood gingen, doet de pastoraal-werk- ster Fonnie Bouma bijzonder goed werk. Somalië Na zes maanden Thailand, volgen weer twee maanden Nederland en dan wordt in augustus de reis aanvaard naar Somalië. Het aantal vluchtelingen daar is groter dan in welk Afrikaans land ook. Fonnie Bouma helpt als lid .van een Brits medisch team twee kampen op zetten. In het een zijn op een gegeven moment negenduizend vluchtelingen, in het ander zelfs veertigduizend. Er moet veel preventief werk gedaan worden; de woordverkondiging komt niet op de eerste plaats. De nood is groot en „werklieden" zijn er eigenlijk te weinig. „Met een avontuurlijke instelling al leen kom je nergens; houd je dit werk niet vol", zegt Fonnie Bouma. „Maar het is een uitdaging om andere mensen te helpen". Die boodschap heeft zij voor de talloze jongeren in Nederland die in deze tijd met hun „vaardigheden" geen raad weten. Er zijn miljoenen mensen die eigenlijk op hen zitten te wachten. Tear Fund kan de richting aangeven. „Tear Fund" is bereikbaar in Doorn; postbus 156, tel. 03430-5030. Bezinning Na drie keer uitgezonden geweest te zijn is voor Fonnie Bouma een nieuwe periode van bezinning aangebroken. Zij voelt er alles voor godsdienst onderwijs te gaan geven; lessen die ook gevuld, zullen worden met de in andere landen opgedane ervaring op godsdienstig gebied. Of dat plan uitgevoerd kan worden hangt van meerdere dingen af. Mis schien ook doet Tear Fund op korte termijn weer een dringend beroep op haar. Expositie in „De Vaart" In het centrum „de Vaart" te Hilver sum exposeert Jules van de Vijver (30) uit De Bilt vanaf 11 juli tot 14 septem ber grafieken. Hij studeerde aan de Jan van Eyk-akademiè te Maastricht, aan de Michaelisschool voor schone kunsten te Kaapstad en aan de Univer siteit in die stad. Hij woonde enige jaren op de Oscarsberg temidden van de Zoeloe's en is thans docent aan de Michaelis-akademie. Zijn uiterst verfijnde kleurgrafiek heeft hij aan de Zoeloe's opgedragen als eerbetoon voor hun strijd voor hun bestaan en het behoud van hun waar digheid. RESTAURANT Van den Brink Gezellig uit met z'n tweetjes? Niet voor niets zijn we onderscheiden voor onze kwaliteit en service. Doen! Luilakvierders aangehouden Zes luilakvierders, in de leeftijd van zeventien tot twintig jaar, waarvan vijf wonend in Soest en één in Amsterdam zijn doof de politie verhoord in verband met diefstal en vernielingen tijdens de luilakviering. Vier Soesters richtten vernielingen aan bij het Shell-benzinestation .aan De Weegbreestraat en zij namen uit aan de Wiardi Beckmanstraat geparkeerde auto's een boormachine en een decou- peerzaag weg. De boormachine is te recht; de zaag nog niet. Een Soester en een Amsterdammer trokken bij het dorpshuis De Borg f ietsklem men uit de grond en gooiden ruiten in van de lagere school De Wegwijzer in O verhees. De schade daarvan was tweeduizend gulden. Geen voorrang verleend Op het fietspad langs de Birkstraat verleende een chauffeur van Centropa bij het verlaten van het bedrijfsterrein geen voorrang aan een 38-jarige brom fietser uit Amersfoort. De bromfietser liep lichte verwondingen op. Op de kruising Albert Cuyplaan-Molen- straat verleende een 48-jarige brom fietser geen voorrang aan een voor hem van rechts komende automobilist. De bromfietser werd voor onderzoek naar het ziekenhuis Zonnegloren ge bracht. Een 17-jarige bromfietser uit Soest werd eveneens in het ziekenhuis Zonne gloren opgenomen nadat hij in botsing gekomen was met twee fietsers. Het ongeluk gebeurde op de Birkstraat, waar de bromfietser twee voor hem rijdende fietsers passeerde. Hij kwam in aanraking met de bagage achter op een van de fietsen en verloor toen de macht over het stuur. Redelijke ontvangst T.V.-piraat De eerste uitzending, vorige week in de nacht van vrijdag op zaterdag, van de Soester T.V.-piraat is over het alge meen redelijk ontvangen. Het was wel laat, maar de kijkers zullen voorzover ze de film al niet eerder in de bioscoop gezien hadden, genoten hebben van de James Bond film „Goldfinger". Het duidelijkst kwamen de reclame boodschappen over en het zal niemand verbazen als daar in de toekomst meer ruimte voor vrijgemaakt zal moeten worden. En „volgende keren" komen er, want a.s. vrijdag/zaterdag wordt een film met Bud Spencer en Terence Hill vertoond. Een bezwaar is eraan en wel dat men tot diep in de nacht voor de beeldbuis moet zitten. Niet iedereen zal dat er op den duur voor over hebben. Overigens is te verwachten dat de Radio Controle Dienst van de PTT t.z.t. ook in Soest een poging zal onderne men om deze piraat uit de lucht te halen. 390.000 gulden voor woonwagencentrum De verkoop van het nieuwe woonwa gencentrum aan de Koninginnelaan levert de gemeente 390.000 gulden op. Dat bedrag wordt betaald door het Woonwagenschap regio Amersfoort. In het koopcontract is geregeld dat over dit bedrag vanaf 1 januari 1.1. rente wordt betaald tot aan de dag van betaling van de koopsom. Voor de gemeente zijn er verder geen kosten aan verbonden. Het Schap zorgt voor eigen rekening voor het bouwrijp- maken van de grond. Daaronder zijn begrepen de aanleg van de ontslui- tingsweg en de mogelijkheden voor aansluiting op nutsvoorzieningen (wa ter, gas en electra) ten behoeve van de bewoners van het centrum. Ook de kosten van voorbereiding van het bestemmingsplan worden door het Schap gedragen. De gemeente heeft wel het beheer en onderhoud van de toegangsweg naar het centrum. Bromfietster aangereden Op het fietspad langs de Van Weede- straat werd zondagmiddag een 17- jarige bromfietster uit Baarn aange reden door een autobestuurder, die zonder voldoende uit te kijken een inrit in reed. De bromfietster kwam te vallen en werd voor onderzoek naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht. ALLES VOOR DE BADKAMER. LOOOGiETCRSBEDRIJF KOELEMAN BV Steenhoffstraat 55,3764 BJ Soest, Tel. 02155-11555. Sinds zondag 21 juni zijn vanuit Kopen hagen meer dan vijftig Skandinavische vrouwen te voet onderweg naar Parijs, waar ze op 6 augustus hopen aan te komen. Daar ontmoeten ze groepen die uit Engeland en Italië vertrekken. Van 6 tot 9 augustus wordt in Parijs een manifestatie gehouden, ter herdenking van „Hirosjima" en „Nagasaki". Met deze tocht wordt gedemonstreerd voor een kernwapenvrij Europa. De cen trale leuze van de aktie luidt: „Europa Kernwapenvrij, van Polen tot Portu gal". De Vredesmars doet ook Nederland aan: op 16 juli arriveren de deel nemers, vergezeld van talrijke „plaat- Nikon Een novum van Nikon. De Nikon EM. Een nieuwe automatische spiegelreflex. Klein, compact, functioneel en attractief. Nieuwe lichtgewicht lenzen. Standaard: 50 mm./1.8 Nikon E objectief. Nieuwe handzame motor-drive: de MD-E. Plus een nieuwe auto matische flitser: de SB-E. Het nieuwe Nikon-systeem. De micro-electronische precisie flitst bij Nikon voort! Ga maar kijken bij uw Nikon-specialist. met 1.8 - 50 mm lens Motorwinder Kompakt kleinbeeldcamera met automatische belichting en ingebouwde electronenflitser incl. tas 129. Pocketcamera met ingebouwde electronen flitser Hetzelfde model, doch met telelens Birkstraat 2 - Soest Tel. 12874 INRUIL OCCASIONS selijke" mede-demonstranten, in Venray. Op 17 juli gaat de mars verder naar Deurne en op 18 juli naar Eindho ven. Op 19 juli blijven ze in Eindhoven en op maandag 20 juli wordt de tocht voortgezet naar Lommei (België). Via Brussel gaat het dan verder naar Parijs. De organisatoren willen zo veel moge lijk mensen bij deze tocht betrekken en zowel letterlijk als figuurlijk iets „in beweging zetten". Het is mogelijk dat medestanders zich voor korte of langere tijd bij de voet tocht aansluiten. Verwacht wordt dat ook veel Nederlanders er een paar vrije dagen aan zullen besteden. Per dag wordt er gemiddeld zo'n 25 a 30 kilometer afgelegd. Mensen die mee willen lopen moeten in principe voor zichzelf zorgen, maar plaatselijke comités zorgen wel voor een stukje opvang. U kunt aan de aktie meedoen door: a. mee te lópen b. te helpen bij de organisatie c. financiële steun: giro 4486738, t.n.v. IKV, Genhoes 16, Eindhoven, onder vermelding van „Vredesmars". Twee jongens bij ouders afgeleverd Op de Verlengde Talmalaan hield de politie twee minderjarige jongens aan, respectievelijk 13 en 14 jaar oud, die uit Ede en Almère afkomstig waren. Zij hadden geen papieren bij zich; spra ken een paar woorden frans en waren wel in het bezit van een schroeve- draaier. Zij werden na verhoor in hun woonplaatsen afgeleverd. Onderzoek „De Borg" De Nederlandse Organisatie Kring (N.O.K.) heeft aangeboden een onder zoek te doen naar het functioneren van De Borg. Het college heeft besloten gebruik te maken van dit aanbod. Overleg hierover zal gepleegd worden met de commissies culturele zaken en financiën. De échte begint nu! Met staaapels laag geprijsde restantenook lichtbeschadigde boeken en jeugdboeken. 'n Eldorado voor snuffelende boeken wurmen nu bij: Boekhandel Soesterbergsestraat 53 Soest-Zuid Tel.: 02155-12419 v. Weedestraat, hoek Stadhouderslaan - Soestdijk Tel.: 02155-17699 Inbraak in school Voor de tweede keer in korte tijd is ingebroken in de scholen de Ingenhof en de Blokkendoos aan de Molenstraat. Ook nu weer werd schrijfgerei wegge nomen alsmede 35 gulden. Om binnen te komen werd dit keer een ruit van de voordeur ingetrapt. Zesde klas „Achtbaan" adopteert kind uit derde Wereld De 6e klassers van de R.K.Kleuter/Ba- sisschool „de Achtbaan" hebben de 9-jarige Modibo Sangare uit Oulény in Mali geadopteerd. Voortkomend uit het Katecheseprojekt „Nieuwe kansen voor iedereen en steeds weer" ontstond in april in klas 6 het plan om als afscheidscadeau iets te doen voor de kinderen in de derde Wereld. Na wat zoekwerk en overleg werd gekozen voor een adoptie via de „Stich ting Foster Parents Plan Nederland". Deze stichting is een onderdeel van de internationale organisatie Foster Pa rents Plan. Foster Parents of pleegouders zijn mensen uit de welvaartslanden die gerichte hulp geven aan arme mensen in de ontwikkelingslanden. Pleeg ouders doen dit door een kind finan cieel te adopteren met een bedrag van 45,- per maand. Hierdoor helpt men de leefomstandigheden van het kind en zijn omgeving te verbeteren. Om hiervoor een beginkapitaaltje bij een te brengen hebben de 6e klassers een fancy-fair en rommelmarkt op school georganiseerd op 8 juli j.1. Veei door de kinderen zelf gemaakte voorwerpen werden verkocht. Ook wa ren er kinderspelletjes en een rad van avontuur. Het was er erg gezellig vertoeven en de opbrengst was maar liefst 1186,20. Een goede start om Modibo Sangare de komende tijd maandelijks te gaan steunen. Foto: Herman van Dam De niet- en nimmer aflatende Chris Uiterwijk is er ook deze week weer in geslaagd een school „Warm" te maken voor het behoud van de mooie Soester natuur. De leerlingen van de scholen gemeenschap Eemland waren zowel maandag als dinsdag aktief. Eén klas meisjes „schoonde" onder toezicht van een spoorwegbeambte de directe omgeving van de spoorlijn Den Dolder-Amersfoort in de omgeving van Soestduinen. (zie foto). De „vangst" viel erg mee; het is er aanzienlijk minder vuil dan rond de Soester flats. Tezelfdertijd waren jongens aan het werk in het natuurreservaat aan de Wieksloot. Heel wat zwaarder werk in verband met het afplaggen en rooien van ongewenste begroeiing. Dinsdagmorgen werd de prunus-opslag aan het, zo in de volksmond geheten, „Corverpad" in de omgeving van de Foekenlaan onder handen genomen. De jonge begroeiing werd uitgetrokken waardoor de in de duinen thuishorende bomen betere kansen krijgen. De LTS-ers hebben op deze wijze afscheid genomen van het schooljaar '80/'81. Volgend jaar zal Uiterwijk hen ongetwijfeld weer weten te vinden.

Soester Courant | 1981 | | pagina 3