Slager Chris Tebbens heeft zijn laatste biefstuk verkocht. 1936 1981 VAARDERHOOGT 50 Jaar geleden in Soest TAXI KLOMP 12984 ft Auto Vandermeer Amersfoort b.v. &frkcUficcUie4- Mtèf* deux /OOj^j QUCLSUrvJS Jadi's start 16 juli a.s. met de 'opruimingsprijzen- slag' Zonnegloren moet open blijven DOE-HET-ZELVERS Gehannes Lois - Love - Lee - Cooper - Lois - ij Lois - Love - Lee - Cooper - Lois - w" Het kan ons geen fluit schelen uit welk land uw auto komt, want we hebben toch altijd een originele Romax - uitlaat voor u Shell Quick Servicebedrijf „SMITSWEG" voor Container planten, altijd planten TEL. 17 Juli 1931 1 Soester Courant van woensdag 15 juli 1981 Chris en Louise Tebbens, met kwaliteit hebben ze het bijna 45 jaar in de Torenstraat 21 weten te redden. „Wij sluiten 21 april onze slagerij. Wij krijgen de leeftijd om uit te rusten en hopen daar nog veel genoegen van te beleven. Met dank voor het vertrouwen dat u in ons gesteld heeft". Deze, met de hand geschreven, tekst maakte enkele maanden geleden de grote klantenkring van slagerij Tebbens duidelijk dat Chris (71) en Louise Tebbens (68) de slagerij voor gezien verklaarden en aan de herfst van hun leven zijn begonnen. En zoals de jubilea van de bijna 45-jarige slagerij bijna altijd ge ruisloos voorbij gingen, zo is het ook gegaan toen het laatste pondje vlees in de gehaktmolen ging. Chris en Louise, ze zijn de mensen er niet naar om met veel feestelijk ver toon ruchtbaarheid te geven aan be langrijke zakelijke gebeurtenissen. Een leven lang draaide alles om hun gezin, vier zonen en twee dochters, en hun dagelijkse broodwinning: de slagerij. Een bron van inkomsten die er waarschijnlijk nog zou zijn geweest wanneer slagersvrouw Louise niet niet de gezondheid was gaan sukkelen. Nu, na bijna een halve eeuw hard sap pelen en ploeteren in de Torenstraat 21 is voor hun een nieuw, ander leven be gonnen. Het décor van hun dagelijkse bestaan is radicaal veranderd. De gezellige ambachtelijke rund-, kalfs- en var kensslagerij heeft opgehouden te be staan. Daarvoor in de plaats kwam een sfeervolle woning in het wooncomplex ,De Gouden Ploeg' Bloemen, planten en tuinmeubelen ma ken duidelijk dat de klanten van sla gerij Tebbens het vertrek van het ou de vertrouwde slagersechtpaar niet onopgemerkt voorbij hebben laten gaan. En al is de grote ommekeer in het leven van Chris en Louise al bijna drie maanden oud, bijna dage lijks ondervinden ze de hartverwar mende belangstelling van grote en kleine klanten. Begrijpelijk wanneer je letterlijk dag en nacht voor je klan ten hebt klaar gestaan en ook in de oorlogsjaren in meer dan één opzicht het goede voorbeeld gaf. Chris en Louise Tebbens, typisch men sen van de oude stempel in de meest gunstige betekenis van het woord. Hij, zoon van een slager in Maarssen, ging op 26-jarige leeftijd in zakelijk opzicht op eigen benen staan. Startte in 1936 zijn slagerij in de Torenstraat 21 en trouwde twee jaar later de Utrechtse slagersdochter Louise. Terugkijkend op zijn lange werkzame leven komt hij op 71-jarige leeftijd tot de conclusie dat hij, wanneer hij 't al lemaal nog eens over kon doen, geen slager maar timmerman was gewor den. „Hoe ging het in die tijd", ver telt hij lachend, „als kind had je niks te willen. Mijn ouders'hadden mij als hulp nodig in de slagerij. En dus stond het vast dat je later ook slager zou worden. Tegenwoordig is dat anders. Ik geef mijn kinderen dan ook groot gelijk dat ze niet in het slagersvak zijn gestapt. Die hebben in hun jeugd be keken wat er in de slagerij van de vroe ge ochtend tot de late avond gepres teerd moet worden. Ze zijn gaan le ren, zochten het in een andere rich ting en hebben stuk voor stuk goed wérk gevonden. Als je gelukkig bent met de bestemming die je kinderen hebben gevonden, dan weet je tenmins te waarvoor je hebt gewerkt. Want makkelijk is het niet altijd geweest. WAt 'n Ge luk. t*r HeT G,EB,eufeT Kunnen we toöh gewoon OP VAKANTIE MET EEN Al OCCASION VAM AUTO VAN DEfc MEER. 20 GrETlEPT Avto\fandtrfn«er A FLUORWEG 49-51 AMERSFOORT - TEL. 033-15548 INDUSTRIETERREIN „DE ISSELT" VAK A IN ELK MERK Commissie welzijnsplanning tevreden met resultaten inspraak De leden van de commissie welzijns planning zijn over het algemeen tevre den met de resultaten van de door hen georganiseerde inspraakavonden. De deelname was groter dan in het eerste jaar dat de inspraak bij het welzijns- plan voor de gemeente gehouden werd. Verder leverde de avonden bevestigin gen op van al door de commissie ge signaleerde opvattingen: een alge meen gevoel van onbehagen in een agressiever wordende wereld; de ge dachte dat mede door de moeilijke financiële positie van de gemeente geen enkel plan uitgevoerd zal kunnen worden èn enige twijfel aan de daad kracht van deze commissie. Het algemeen gevoel van onbehagen uitte zich op deze avonden in kritiek op de plaatselijke politie. „De burger wil", zei voorzitter Segers, „dat orders en regels worden nageleefd en dat daarop wordt toegezien". Als voorbeelden daarvan noemde hij de gemaakte opmerkingen over fietsen op de voetpaden en het niet inkorten van over de straat groeiend tuingroen. „Voor de burger is het onaanvaard baar dat wel bekeurd wordt voor zonder licht rijden en niet opgetreden wordt tegen massaal verzet met zijn enorme uitwassen. De grote bodem- verontreiniger gaat vrij uit; de kleine man moet betalen", aldus de heer Segers. Wat de geloofwaardigheid van de com missie betreft willen de leden voortaan méén en duidelijker laten weten wat er met de voorstellen van de burgers is gebeurd. „Doen we dat niet, dan kun nen we de volgende inspraak wel vergeten", aldus mevrouw E. E. VIscher. Neem nou bijvoorbeeld eens de oor logsjaren. In 1940 was ik in militaire dienst. Mijn vrouw, mijn vader en een knechtje de den de zaak. Terug uit dienst was ik in Soest verantwoordelijk voor de hoeveelheden vlees die de slagers in Soest en Soesterberg kregen toegewe zen. Alles tegen inlevering van distri butie-bonnen. Naarmate de oorlog vorderde waren er wel bonnen, maar was er geen vlees. Als de dag van gisteren zal ik mij de tijd rond Kerstmis 1944 blijven herinneren. Lopend met een paar col lega's naar de veemarkt in Baarn om er zes koeien af te halen. Komen wij daar en blijken de Duitsers de koeien te hebben gevorderd. Nou waren zes koeien voor 25 Soester slagers bepaald geen vetpot, maar zieken en ouden van dagen hadden wij in ieder geval aan een stukje vlees kunnen helpen. Ik knap de pest in en terug naar huis. In Soest de slagers bij elkaar geroepen in café De Gouden Ploeg en daar het besluit genomen met groepjes zelf de boer op gaan. Door de medewerking van de keur meester konden wij met de boeren af spreken dat het om zogenaamde nood- slachtingen ging. Daar was natuurlijk geen sprake van, maar je moest wat verzinnen om aan de bepalingen van de officiële instanties te ontkomen. Pre cies 24 koeien hebben de Soester sla gers bij de boeren opgehaald. De vol gende dag slachten. Het werk is ge daan en ik ben nog maar net thuis of ik word telefonisch ter verantwoor ding geroepen door de voedselcommis- saris in Utrecht. Ik werd geschorst als distributeur en zou er nog meer van horen. Een tijdje later weer een verga dering in De Gouden Ploeg. De Soes ter slagers kregen van hogerhand op dracht een nieuwe distributeur te kie zen. Nou dat hebben de hoge heren geweten. De Soester slagers maakten tijdens een verhitte vergadering duide lijk dat ze wilden houden wat ze had den. Zo heb ik dus toch nog het eind van de distributie-tijd gehaald. Tot 1949 heeft 't allemaal geduurd". Terugkijken in een lang verleden werpt ook de vraag op of. en waarin en waardoor het slagersvak mogelijk is veranderd. Chris Tebbens: „Ik wil de tijd van vroeger niet goed praten want daar zaten ook kwade kanten aan. Toch was de slager toen meer een echte ouderwetse vakman. Je maakte zelf je worst, je kocht per soonlijk je koeien, varkens en kalveren en daarmee bepaalde je de kwaliteit van je vlees. Op enkele uitzonderin gen na komt het vlees tegenwoordig in bouten van de vleesgrossiers en zijn het de vleeswarenfabrieken die de kwaliteit van het beleg op de boter ham bepalen. Veranderd is ook de smaak van het publiek. Het sappig ste en smakelijkste vlees komt nog steeds van een vette koe. Tegenwoor dig draait alles om magere koeien, de mensen vergeten of realiseren zich niet dat de smaak daarvan minder lekker is. De inzet van mijn vrouw en mij, en, de kwaliteit van het vlees zijn er de oorzaak van geweest dat wij het altijd hebben kunnen redden. Wie bij ons iets bestelde kon zien wat hij kocht. Altijd stond de klant er bij wanneer het vlees werd afgesneden. Geen pondje gehakt werd gedraaid of de klant wist wat voor vlees er in de molen ging. Allemaal tijdrovend en bewerkelijk, maar wij hebben er een goede naam mee gekregen en gehouden' In de Torenstraat 21 herinnert niets meer aan de bijna 45 jaar die slagerij Tebbens er heeft doorgebracht. Wat van de inventaris kon worden verkocht werd van de hand gedaan. Geen be drag met veel cijfers voor de komma als goodwillprijs. De goodwill hebben ze meegenomen naar De Gouden Ploeg 37. Met hun kinderen en klein kinderen genieten ze er dagelijks van. Geen Tebbensklant die het ze niet van harte gunt. O.a. JACKS v.a. 35.-, SHIRTS v.a. 10.-, ZOMERTUINBROEKEN halve prijs. KINDERJACKS v.a. 15.-, KINDERBLOUSES v.a. 10.-. Diverse BROEKEN, 2 voor100.- Diverse KINDERBROEKEN, 2 voor 70.- Jeans-mode specialist NIEUWEWEG 60A - SOEST Romax... de beste merkuitlaat van Nederland, nu met kwaliteitscertificaat A. J. Zwiers Weegbreestraat54 - Soest - Tel. 17658> In een brief aan de raad vraagt de heer J. C. H. Edelman (80) alles in het werk te stellen om het ziekenhuis Zonneglo ren voor Soest te behouden. Zijn afkeu ring over de plannen Soester patiënten in de toekomst te verwijzen naar Amersfoort of Hilversum heeft hij ook bij de Provinciale Staten van Utrecht kenbaar gemaakt. „Wat is het nut", vraagt de heer Edel man in zijn brief, „om het ziekenhuis op te heffen en een nieuw ziekenhuis te bouwen in samenwerking met de ge meente Baarn? Is de accommodatie van het ziekenhuis (Zonnegloren) wer kelijk zo slecht?". Hij zelf heeft anders ervaren in de voorbije jaren toen hij meerdere we ken in Zonnegloren verpleegd werd. „Ik heb niets dan lof over zowel de ligging als de verpleging, specialisten, verpleegkundigen en het overige hulp personeel. Zij deden hun uiterste best mij er bovenop te helpen", aldus de heer Edelman. Hij ging kerngezond naar huis en het ziet er naar uit dat hij zeker nog een aantal jaren kan „meehuppelen en fietsen", zoals hij zelf schrijft. „Als de accommodatie niet meer aan de eisen van deze tijd voldoet, zal met de aanpassing toch veel minder geld gemoeid zijn dan met nieuwbouw' stelt de heer Edelman. Miljoenen voor een nieuw ziekenhuis uitgeven zal een zware aanslag betekenen op de finan ciën van de inwoners van Soest, die toch al zoveel moeten bijdragen om de diverse stroppen van het gemeente bestuur, gevolg van een minder juist beheer, te dekken. „Ik verklaar mij dan ook ten sterkste tegen de bouw van een nieuw zieken huis en verzoek u maatregelen te nemen, dat de bedoelde bouw niet doorgaat", aldus de heer Edelman. Hij stelt voor op de begroting van de komende jaren steeds een bedrag voor verbetering van apparatuur en accom- Schakelarmband gestolen Een inwoonster van Soest deed bij de politie aangifte van diefstal van haar gouden schakelarmband. Zij had een tasje met sieraden bij haar vertrek uit Engeland achtergelaten in het hotel. De reisleidster bracht het mee, maar bij controle van het tasje bleek de schakelarmband eruit verdwenen te zijn. Dit bovenschrift spreekt eigenlijk voor zich, maar brengt toch bij de meeste mensen nogal wat twijfels teweeg. Daarom is het, dachten wij wel verstandig dat we dit keer eens wat extra aandacht besteden aan de container cultuur en de enorme voordelen ervan. Voor veel mensen zal het begrip container- plant zo zoetjes aan wel bekend zijn. Een container- plant is niets meer dan een plan die in een pot is gestopt. Vroeger was het na half mei uitgesloten dat er nog wat werd geplant omdat de planten het dan onmogelijk konden overleven. De plant was dan namelijk al flink aan het wortelen in de volle grond. Tegenwoordig kan er juist in die tijd ideaal geplant worden, omdat de planten in de pot dan lekker doorgeworteld raken waardoor het succes van hergroei verzekerd is. Enkele jaren terug werden er nog vrijwel alleen klimplanten en kleine heesters opgepot, terwijl er nu van alles in pot wordt aangeboden van de kleinste bodembedekker tot bomen van 4 tot 5 meter hoogte. Dit is natuurlijk nog niet op alle tuincentra in dezelfde mate voorhanden, maar dat de ontwikke ling die kant op gaat is niet meer dan logisch. Een erg groot voordeel van het kopen van een plant in pot is het feit dat de plant op het moment van aankoop echt te bewonderen valt. De plant toont blad.en/of bloem, terwijl in het ouderwetse plant seizoen de plant voor een leek niet veel meer was dan een vertakte bezemsteel, waar alle hoop op gericht was. Vaak kon dan ook achteraf een boom of plant of struik erg tegenvallen. Nog een groot voordeel van container planten is, dat er geplant kan worden wanneer het uitkomt, zodat alles goed doordacht kan worden gekocht. Een overhaaste aankoop in het veel te korte plantseizoen leidt vaak tot teleurstelling. In het zomer seizoen heeft de verkoper op het tuincentrum veel meer tijd voor zijn planten, wat ook bij de aanschaf van de geschikte tuinplanten een simulerende werking heeft. Zoals al gezegd is het planten van gewassen in pot volkomen veilig. De plant wordt n.1. geleverd op het moment dat hij voorzien is van blad en staat te groeien. Als de plant gepoot wordt, verlaat hij zijn plastic container, waardoor hij zijn bestaande wortelkluit vrij kan vergroten, mits natuurlijk de omstandigheden redelijk zijn. De grond moet goed vochtig zijn en het liefst doorgewerkt met tuin- turf en/of compost zijn. De tuinturf houdt het vocht vast en maakt de grond voor de pasgeplante gewassen makkelijk doorwortelbaar. Compost zorgt voor de nodige voeding op korte en langere termijn. Na het planten wordt de plantkluit goed aangetrapt zodat direct een goed contact met de omliggende aarde wordt verkregen. Bij het water geven is het verstandig met het volgende rekening te houden. Eenmaal per week bij drogend week of eenmaal per twee weken bij minder drogend weer veel water tegelijk geven, heeft meer nut dan steeds een geringe hoeveelheid. Wanneer steeds een kleine watergift wordt toegediend, wordt de plant lui en zal zelfs geen goed ontwikkeld wortelgestel gaan vor men. modatie uit te trekken, mits de raming van de kosten zodanig is, dat er achter af geen stroppen uit voortvloeien. Ziekenfondsvervoer Rolstoelvervoer Groepsvervoer Trouwrijden As je vrogger as kingd iets ver- boje wier, daan zee je wellus: „Ik maag ok nóóit niks!" Moar ajje loater groot egroeid ben, daan maajje ok un heule hóóp niet Voak hejje heul nie in de goate waat niet maag. Ik het wellus aachter me huus met un tennisrakket teuge zö'n pluum- pie an gesloage. Baadmintonne hiet daat, doch ik. Daa's net zo iets as tennisse, moar daan met un haarde baal en daat maajje ok niet, leest ik in de kraangt. Hek nooit ewete. Ik het un oardige viever oange- lege in me tuun en doar zwem- me un poar goudvissies in rongd. Die legt ter zongder hingderwetvergunning. Voor temee krieg ik nog bericht vaan de gemeengte daak un verboje zwembaad bie me huus het. D'r ben op Soest un heule zooi huze met zó'n baak woater d 'r aachter. Zouwe die daan un vergunning veur un viever hebbe? Angders zou je ut zwaarte boaje kenne noeme, moar daan zongder zwaart woater, waant daat liekt me nie zo fris. En as de jonges op de daam us un potje knikkere wille, mojje daan toestemming hebbe veur midgetgolve? Ik maag wel uutkieke! We ben s winters wellus an 't sjoele. Krieg ik daan de pliesie an me deur om daak un ijshokkieboan in me huus het? Nee jonges, daa's moar deur- droave. Moar 't is wel heul baar zo as veul zoake an baan de elege worre. Aajje waat wil anvaange mojje heule stoapels forremeliere volkaalke en daan mojje nog betoale ok as 't maag waajje wil. Ik leest groag kraangte, moar 't meeste daajje vandoag leest, is negoatief zaa'k moar zegge. Niks aangders as kroake, ont- sloage en bezunige. Ajje 't ming vroagt, daan mo'k zegge, daat ik vin daa'k eerst moar us met vakkaansie wil. Daan zie je weer us waat aang ders as Soest. Nog eejn „gehannes" en daan goa'k moar us un poar weke vurt met de vrouw. Moar niet zo vaar weg. Ik mot Soest goed in de goate kenne houwe. Daat wel. HANNES VAN DE NENG. VOORUITGANG Vooruitgang kan men merken Op allerlei gebied, Als men maar eens even In het ronde ziet. In de groote steden, Of op 't platte land, Overal vooruitgang Drukte aan alle kant. Hier beneên op aarde, Hoog in 't blauw verschiet, Zelfs diep onder 't water Rust vooruitgang niet. Overal in 't ronde Vreeselijk gerucht, Schrille claxon-tonen Klinken door de lucht. Op de drukke wegen Gaat vooruitgang snel, En wie niet wil hooren, Voelt vooruitgang wel. In de vliegmachine, Hoog boven stad en land, Vlecht het jonge paartje Reeds den huw'lijksband. 't Huwlijksreisje gaat ook Al per vliegmachien, En bij de terugkomst Heeft men niets gezien! Ook vliegt men naar Indië, 't Is een heele vlucht! Maar men kan ook slapen. Slapen in de lucht! Allemaal vooruitgang Wat het oog aanschouwt, 't Wed dat straks nog 't paartje Onder water trouwt. Op 't gebied van radio, Is 't snel vooruitgegaan, Straks gaat men nog spreken Met bewoners van de maan. En na verloop van jaren Is 't zoo vooruitgegaan, Dat wij dan allen maken. Een reisje „NAARDE MAAN!" Concert „Euphonia" „Euphonia" trof het niet Woensdagavond met het concert dat zij in de muziektent in het plantsoen aan de Torenstraat zou geven. Niettegenstaande het regenweer had tegen de verwachting in, bedoeld concert toch doorgang. Mede als gevolg van het weer werd pas te ongeveer 9 uur begonnen en het geheele programma zonder eenige pauze afgewerkt. Het niet talrijk opgekomen publiek heeft evenwel genoten. Er is uitmuntend gezongen. Het dichte geboomte bij de kerk diende tot regenscherm, wanneer een flinke regenbui zangers en publiek kwam verrassen. De nieuwe Brandraad Door B. en W. dezer gemeente zijn de leden der nieuwe Brandraad benoemd, welke benoeming noodig was geworden door de aanneming der reorganisatieplannen. Deze nieuwe Brandraad bestaat thans uit de heeren: G. Lindt, voorzitter, gepensioneerd adjunct-hoofdbrandmeester der gemeente Amsterdam. C. Sevenhuysen, ingenieur der Utrechtsche Waterleiding Mij. en M. Hornsveld, aannemer. Adviseerende leden zijn de beide Commandan ten W. Groart (Soest) en J. Nooder (Soesterberg). Als secretaris hebben B. en W. aan den Brandraad toegevoegd de ambtenaar J. Elberse. Eigen rechter Woensdag vermiste de melkslijter van D. een bankbiljet van tien gulden. Toen hij den volgenden dag bij een van zijn klanten melk bracht en deze met een bankbiljet van tien gulden wilde betalen, veroorloofde v. D. zich de vrijheid het bankbiljet uit de handen van zijn klant weg te grissen, onder mededeeling, dat hij vermoedde, dat dit het door hem vermiste bankbiljet was. De klant legde zich daarbij natuurlijk niet neer en deed aangifte. Door tusschenkomst van de politie mocht het gelukken van D. van zijn standpunt te doen terugkeeren en tenslotte het bankbiljet terug te doen geven. UIT DE ADVERTENTIËN VERPACHTING: Met ingang van 1 Aug. 1931 zal wederom het buffet en de rijwielstalling op het terrein van de Voetbal- en Athletiekvereeniging „Soesterberg" worden verpacht. Inschrijvingen worden tot uiterlijk 25 juli a.s. ingewacht bij den Secretaris, Amersfoortschestraatweg 28. Recht van gunning voorbehouden. PENSIONHOUDSTERS wilt gij dat Uw gasten tevreden zijn en voor U voordeelig. Vergelijk dan onze kwaliteit en prijzen. Half pond fijne gek. Ham 57.5 cent; Half pond Ontbijtspek z.zw. 35 cent; Half pond Rook- vleesche 37.5 cent; Half pond Bloedworst 30 cent; Half pond Plock- worst 50 cent; Half pond Metworst 45 cent; Sauci de Boulogna, p. ons 35 cent. GEURTS, Steenhoffstraat 27, Soest.

Soester Courant | 1981 | | pagina 9