Haasje-over in file kan tot brokken leiden Faciliteiten voor fietsparkeren dringend gewenst Vakantiedrukte vergt aanpassingsvermogen l 1 a: Fietstassen nuttig en onmisbaar Prettige vakantie Wenken °Wat iedereen moet weten over verlovingen, huwelijken geboorte. Drukkerij Smit ver weg? 2 uur rijden 1/4 uur rust Van Weedestraat 29 Telefoon 14152 VERKtt* Genieten UW AUTO EN DE VAKANTIE gM 12 13 Soester Courant van woensdag 22 juli 1981 13 Toen zo'n anderhalve eeuw geleden de eerste fietsen op de weg kwamen, waren het aanvankelijk alleen midde! len voor sportbeoefening. Het was een hele kunst om op de toen nog onhandige vehikels vooruit te komen. Dat veran derde toen langs een weg van vele experimenten de fiets steeds beter bruikbaar werd en betekenis kreeg als meer algemeen vervoermiddel voor verplaatsing over korte en lange afstand. Velen kregen de beschikking over een eigen fiets en de fiets werd al gauw ook een pakezel voor het vervoe ren van lasten. Dat was ook goed mogelijk, want de fiets bleek ijzersterk te zijn. Om de mogelijkheden breder uit te buiten werden zelfs speciale transport fietsen gebouwd en weer later bakfiet sen, die zelfs bij verhuizingen nuttige diensten bewezen. Transportfietsen en bakfietsen zijn er nog steeds en krijgen de laatste jaren weer wat meer aan dacht. De fiets voor dagelijks gebruik heeft in de loop van de jaren een minder zware uitvoering gekregen en er kwamen ook steeds lichtere fietsen, waarbij minder nadruk wordt gelegd op de mogelijkheid veel bagage te kunnen meenemen. Nog steeds zijn de meeste fietsen in standaarduitvoering voorzien van een bagagedrager met snelbinder, omdat iedereen altijd wel wat mee te nemen heeft als hij op de fiets stapt. Het blijft opmerkelijk hoe veel je op een fiets -ook wel op een lichtgewicht fiets- aan volume kunt meenemen. Proeven die hiermee ge nomen worden bewijzen dat steeds weer. Je moet het wel goed doen Het bepakken van een fiets moet je echter wel goed doen om de fiets zo goed mogelijk berijdbaar te houden. Dat spreekt wel haast vanzelf, al wordt er te vaak weinig over nagedacht. Je moet ervoor zorgen dat de fiets goed in balans blijft en dat vraagt om een evenwichtige verdeling van de lasten die je vervoert. Het is niet voor niets dat er bagagedragers boven voor- en achterwiel bestaan. Een voordrager kan op vrijwel iedere fiets worden aangebracht en dat is erg gemakke lijk omdat je dan verdeeld over voor wiel en achterwiel bagage kunt ver voeren. Als je het gewicht welover wogen verdeelt, blijft de fiets goed in balans. Voor voordragers bestaan overigens ook speciale draadrekjes en draadmandjes en die zijn erg nuttig bij het doen van dagelijkse boodschappen. Een bijkomend voordeel is dat je als fietser dan ook zicht hebt op de inkopen die je hebt gedaan en met zo'n afneem baar draadmandje kun je ook gaan winkelen. Voor achterdragers bestaan .zogenaamde bagage dragerverb re ders, waardoor bijvoorbeeld een kratje bier kan worden vervoerd. Fietstassen in maten, soorten, mate rialen Bijzonder bruikbaar en heel vaak on misbaar zijn fietstassen. Wat je ver voeren moet kun je dan goed opbergen en ook beschermen tegen stof en even tuele regen. Fietstassen bestaan al heel lang en hebben in de loop van vele jaren hun waarde bewezen. Er is op dit gebied wel erg veel veranderd. Vroeger wer den fietstassen bijvoorbeeld over wegend gemaakt van zwaar en stug canvas, zeildoek en soortgelijke mate riaal. Dergelijke tassen zijn er nog steeds, maar zijn voor een groot deel verdrongen door lichter materiaal. De komst van nylon betekende ook voor fietstassen een kleine revolutie. Het voordeel van het lichte materiaal is natuurlijk het lichte gewicht, maar omdat dit materiaal soepel is, gaat het bepakken ook gemakkelijker en kun je vaak veel meer in dit soort tassen kwijt. Er kan ook onderscheid worden gemaakt naar de plaats die de tas op de fiets krijgt. Zo zijn er tassen speciaal voor de achterbagagedrager en voor de voordrager; tassen naast de voor vork; tassen die aan het stuur worden bevestigd, soms voorzien van een kaart-etui aan de bovenzijde, zodat je bij een fietstocht de route gemakkelijk kunt aflezen; zadeltassen van zeer uiteenlopende afmetingen en -net als vroeger- tassen die aan de horizontale stang van een fiets van het zogenoem de herenmodel kunnen worden beves tigd. Voor de dragers bestaan dubbele tassen en ook afzonderlijke tassen (afpaktassen) die aan weerszijden van de drager kunnen worden gehaakt. Met zo'n compleet assortiment fietstassen kun je van je fiets weer een pak-ezel maken. Je kunt op die manier onvoor stelbaar veel op de fiets meenemen en dat zonder de berijdbaarheid en stabi- liteit van de fiets noemenswaard te verstoren. Belangrijk voor de vakantie en bij tochten Die grote keuze aan fietstassen is vooral ook belangrijk bij het maken van grote fietstochten en bij een fiets vakantie. Je moet dan vaak heel wat volume meenemen en zo dat je er geen last van hebt. Deskundigen hebben uitgerekend dat 45 kilo bagage voor een normale toerfiets het maximum is als daarbij de bagage gelijkmatig links en rechts is verdeeld en de belastings verhouding vóór en achter respec tievelijk 1/3 en 2/3 is. Neem je alleen achterop bagage mee dan geldt 25 kilo als maximum. Bij lichter gebouwde sportfietsen moet het gewicht aanzien lijk worden beperkt. Als maximum gewicht aan bagage moet dan aan 12 kilo worden gedacht en dan ook weer zoeken naar een evenwichtige verde ling van het totale gewicht aan bagage. Heel veel informatie en goede tips over de vele soorten fietstassen, waar je vooral op letten moet en hoe je tassen QP verantwoorde wijze kunt bepakken is te vinden in het boekje „Goede raad voor fietstochten", verschenen in de serie „Fietsotheek". Door overmaking van 6,40 op postgirorekening nr. 234567 is dit werkelijk zeer nuttige consumentenboekje aan te vragen bij de stichting: fiets! in Amsterdam. Hier in staan ook heel veel andere soorten tips voor het maken van fietstochten of een fietsvakantie. Hoe je bijvoorbeeld routes uitzet, welke kaarten en gidsen je daarbij het best kunt gebruiken, hoe je de overnachtingsplaatsen moet plannen, voeding onderweg en wat je moet meenemen om jezelf bij pech onderweg te kunnen helpen. Dat is allemaal erg belangrijk als je echt ongestoord van je fiets wilt genieten. Hoe je allerlei soorten bagage op de juiste wijze kunt meenemen vormt daarbij een heel belangrijk onderdeel. Het wisselen van rijstrook als er in files naast elkaar wordt gereden is volgens het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens niet toegestaan als de bestuurder daardoor de normale gang van de andere voertuigen belemmert of hindert. Dat zal in een file vrijwel altijd het geval zijn, zodat in feite het haasje-over-rijden, zoals het van file veranderen wel wordt genoemd, verboden De algemene Verkeersdienst Rijks politie maakt tegenover „Mens en Verkeer-Actueel", een uitgave van Veilig Verkeer Nederland, duidelijk hoe het in de praktijk kan toegaan. Het is spitsuur. Al gauw ontstaat er een file. Maar de gang blijft er in, zij het dat beide rijen auto's maar langzaam vooruitkomen. „Indringer" Op een gegeven ogenblik lijkt de stoet wagens op de linkerrijstrook wat snel ler op te schieten. Een automomobilist op de rechterstrook vindt, dat hij daar ook wel eens van mag profiteren. Hij schakelt de linkerrichtingaanwijzer in, verlaat direct daarop de rechterfile en wurmt zich in het gaatje tussen twee auto's op de linkerstrook. De bestuurder van de achterste auto moet wel zijn rempedaal stevig intrap pen om een botsing met de ongeduldige „indringer" te vermijden. 't Gaat nog net goed. Maar iets verder naar achteren in de file op de linker rijstrook is het wèl raak. Te laat Het afremmen door de man die zijn weg plotseling versperd ziet door de haasje-over-rijder, heeft namelijk tot gevolg dat de automobilisten in zijn kielzog óók moeten afremmen. Eén van hen reageert wat te laat (rijden in een langzame file is in feite „meesuk- kelen" en dat kan de aandacht wat doen verslappen) en geeft zijn voorlig ger een duwtje. De schade valt mee - er zijn een paar koplampglazen gesneuveld en de ach terkant van de aangereden wagen vertoont een deuk. „Ook als zich een file voordoet, is het belangrijk dat de gang er in blijft, desnoods stapvoets", aldus de Alge mene Verkeersdienst Rijkspolitie, die belast is met het toezicht op snelwegen. „Want als de zaak stil komt te staan, is er helemaal geen doorstroming meer en wordt de kans op een (ketting)bot- sing verderop naar achteren, waar nog wel wordt gereden, groter, zeker als je daarbij in aanmerking neemt dat er in een file toch al kort afstand wordt gehouden". „Juist dat steeds weer wisselen van rijstrook stagneert de file. En levert de automobilist die een dergelijke ma noeuvre uitvoert, bovendien helemaal geen tijdwinst op". Trager „Vaak hebben de mensen het idee dat de file op de rechterrijstrook een stuk trager gaat dan die op de linkerstrook. Inderdaad zit er in de linkerrij wel eens wat meer beweging. Maar even later staat deze weer stil, terwijl de rechter file langzaam doorgaat, want de vrachtwagenchauffeurs die meestal op de rechterstrook rijden, houden - door behoorlijk afstand tot hun voorligger te bewaren - de zaak wel aan het rollen om onnodig terugschakelen en weer moeizaam op gang kómen te vermij den". Op eigen strook „In het totale beeld is het dus niet zo dat de linkerfile stukken eerder uit de problemen is dan de rechter, zeker niet als je 't bekijkt op wat lange afstand". „Alles bij elkaar genomen kan je de weggebruiker in een file maar één ding op het hart drukken", zegt de Algeme ne Verkeersdienst Rijkspolitie „Blijf op je eigen rijstrook. Haasje- over-rijden helpt anderen alleen maar van de wal in de sloot". Maak gebruik van fietspaden en benut veilige fietsroutes. Wees niet egoïstisch, rijd zoveel mogelijk rechts. Verkeerslichten zijn er óók voor fietsers. Steek goed zichtbaar uw arm uit bij verandering van richting. Respecteer zebrapaden voor voetgangers en rijd niet op trottoirs. Laat voor- en achterlicht, rode reflector en reflecterende pedalen u goed zichtbaar maken. Rijd op goed opgepompte, slipvrije, betrouwbare banden. Laat uw remmen in orde zijn. Zorg, dat uw fietsbel het doet. Geef uw fiets regelmatig onderhoud; schakel de vakman in. Voorkom diefstal, zorg voor een goed slot. Kies de fiets, die u past. Fietsen is gezond: doe het dagelijks. Doe vooral geen dingen waar u later spijt van zou kunnen krijgen Kom tijdig bij ons aan de zaak en laat u vrijblijvend voorlichten op het gebied van verlovings-, huwelijks- en dankbetuigingskaarten en geboortekaarten. Kortom; laat ons u de even smaakvolle als uitgebreideKennemer Kaarten Kollektle voorleggen! Als u daar uw persoonlijke keuze uit heeft gemaakt, dan kan er werkelijk niets meer misgaan! Tot ziens bij: Een van de grote voordelen van het gebruik van de fiets is, dat je hem qua vereiste ruimte zo gemakkelijk overal plaatsen kunt. Het zoeken van een parkeerplaats is niet tijdrovend. Maar dat wil nog niet zeggen dat het parke ren van de fiets dan ook altijd op de juiste manier gebeurt. Omdat een fiets zo weinig ruimte vraagt, is er altijd wel ergens een plekje te vinden, waar je hem kunt neerzetten; tegen een boom, een lantaarnpaal, een brug of een pui. Dat is danook de dagelijkse praktijk. Maar die dagelijkse praktijk is nu juist verre van ideaal. Het straatbeeld wordt hierdoor ontsierd; soms hele rijen fietsen tegen elkaar gezet en die belemmeren dan maar al te vaak de loop- en rij ruimte omdat die fietsen op plaatsen staan weer ze niet horen. Een nadeel is ook dat de kans op beschadiging hierdoor zeer groot is; èn van de geparkeerde fietsen zelf èn van andere voertuigen en objecten. Het lijkt alle maal mooier dan het is. Goed parkeren - minder diefstal Ook pleit tégen het ordeloos parkeren, dat de kans op diefstal er aanzienlijk door wordt vergroot. De praktijk en onderzoekingen wijzen dat uit. De meeste fietsen worden namelijk ge stolen (even geleend, zoals vaak ge zegd wordt) op plaatsen waar veel fietsen bij elkaar staan. De „sociale controle" werkt dan niet of nauwelijks. De adspirant-dief rommelt maar wat rond bij de fietsen en vindt er altijd wel een bij die niet op slot is gezet of waarvan het slot zodanig van kwaliteit is, dat het gemakkelijk is open te breken. Het valt niet op als iemand in zo'n chaotische massa fietsen bezig is. Je ziet niet of iemand daar zijn eigen fiets tevoorschijn tracht te halen of dat een zwijntjesjager aan het werk is. Alles pleit er dus voor om maatregelen te nemen die een goed en verantwoord parkeren van de fiets mogelijk maken. En daar ontbreekt het aan, al worden de laatste tijd wel wat voorzieningen in deze richting getroffen. Zoals met zo veel andere voorzieningen van de fiets, worden ook parkeerfaciliteiten gewoon vergeten omdat de fiets zo alledaags en algemeen is, dat er te weinig aandacht aan wordt geschonken. Ook omdat het zo snel gegroeide gemotoriseerde ver keer om steeds meer en vaak dure voorzieningen vroeg. De fiets kwam daardoor in de vergeten hoek terecht. Geheel ten onrechte, gezien het grote aantal fietsen op de weg en het inten sieve gebruik. Omdat fietsvoorzie- ningen relatief goedkoop zijn, zeker in vergelijking met ander verkeersvoor- zieningen, is het niet in de eerste plaats een kwestie van geld, maar doodge woon van aanvechtbare prioriteiten. Zeker speelt hierbij een rol dat zij die zich met verkeersplanning en ver- keersvoorzieningen bezig houden, heel vaak zelf geen fietser zijn, onvoldoende beseffen wat de praktijkbezwaren voor de fietsers zijn en de fiets daardoor vergeten. Fietsparkeren bij winkelcentra Neem nu bijvoorbeeld de vele winkel centra in ons land. Bij de opzet wordt steeds gedacht aan voldoende parkeer ruimte voor auto's. Dat veel bezoekers per fiets komen, krijgt echter door gaans geen aandacht. Je kunt je fiets toch overal neerzetten. Maar ook de fietser heeft recht op een verantwoor de, gemakkelijk te bereiken parkeer plaats met de daarbij behorende facili teiten om de fiets zo te plaatsen dat beschadiging wordt voorkomen en de diefstalkansen tot een minimum wor den beperkt. Dat geld ook bij stations en haltes van het openbaar vervoer. Vrijwel iedereen is het erover eens dat het gebruik van het openbaar vervoer moet worden gestimuleerd, maar dan moet het ook mogelijk zijn het open baar vervoer te bereiken. Velen zijn voor het voor- en natransport naar respectievelijk van het openbaar ver voer aangewezen op de fiets omdat dikwijls een behoorlijke afstand moet worden overbrugd. Dan moeten er ook daar voorzieningen zijn om de fiets op een verantwoorde wijze te kunnen parkeren. Daar mankeert het maar al te vaak aan, vooral als het bus en tram betreft. Als er al voorzieningen zijn gemaakt, dan zijn die qua ruimte of aantal onvoldoende, worden slecht onderhouden of zijn onveilig. Steeds meer goede hulpmiddelen be schikbaar Er zijn de laatste tijd steeds meer goede hulpmiddelen gekomen die ver antwoord fietsparkeren mogelijk ma ken. Wij denken in dit verband aan de moderne fietsenklemmen, aan de fiet senkluizen, die optimale beveiliging bieden en aan de recente combinatie van beide systemen, de sluit-o-matic van de firma Avos, waardoor een fiets stevig en extra beveiligd in een klem wordt vastgezet. Omdat bij een gewone parkeerklem en bij parkeertegels en parkeerblokken, de fiets vaak niet stevig staat en omvallen en daarmee samenhangende ernstige wiel- en an dere beschadigingen veel voorkomen, wordt tegenwoordig geëxperimenteerd met dubbele klemmen en soortgelijke constructies, waarbij de beide wielen van de fiets in een klem worden geplaatst. Vooral voor de vele lichtge wicht fietsen, die tegenwoordig in ge bruik zijn, zijn dit soort parkeervoor zieningen noodzakelijk. Ook biedt zo'n dubbele klem de mogelijkheid zowel het voor- als het achterwiel te vergren delen. Dat is belangrijk omdat bij deze fietsen een wiel gemakkelijk kan wor den verwijderd en ook voor losse wielen blijken de dieven belangstelling te hebben. Het behoort tot de taak van de overheid - en het gaat dan vooral om plaatselijke overheden - om voor goede parkeermogelijkheden voor de fiets te zorgen, breed gespreid en in ruime mate vooral daar waar concentraties van fietsen zijn te verwachten. Wij denken in dit verband bijvoorbeeld aan bibliotheken, openbare gebouwen, gro te kantoren, sportvelden, sporthallen, buurthuizen, bioscopen, universiteiten enz. Het gebruik van de fiets voor verplaatsingen over korte afstanden kan en dient te worden gestimuleerd. Optimale parkeervoorzieningen onder steunen deze stimulans. De fietsers hebben er recht op zoveel mogelijk van hun fiets gebruik te kunnen maken, 't Vermindert ook de druk op andere vormen van vervoer. Dat vraagt om velerlei voorzieningen, maar zeker om parkeervoorzieningen. Van een medewerker Waarheen u ook graat met vakantie, vergreet niet dat overal In het verkeer, waar ook ter wereld, één taal door ledereen wordt begrrepen, namelijk die van ver- keersfatsoen tegenover andere weggebruikers. De vakantie ls een heerlijke, maar helaas ook extra gevaarlijke tyd. De opwaarts uitschietende plek van de statistiek van verkeersongevallen in de zomermaanden is daarvan een duidelijk bewijs. Doch wie met werk zaamheden en schoolgaande kinderen rekening moet houden kan moeilijk anders met vakantie gaan dan ln de zogenaamde vakantie-plek, ln de maanden Juni, juli en augustus. Het zou onjuist zijn om daarom tot thuisblijven te adviseren. Ten slotte slotte heeft iedereen recht op en behoefte aan zo nu en dan e©n periode van ontspanning als nood zakelijke compensatie voor werken en leren. Ook kan niet iedereen in de winter of lente van de winter sport gaan genieten. Trek er daar om gerust en beslist op uit, maar ...wees er u van bewust dat in de grotere verkeersdrukte in de va- kantietijd ook meer gevaren schui len. Me6r dan ooit dient dan het gedrag van elke weggebruiker te worden beheerst door de moraal van „niet ik alleen gebruik de weg, maAr vrij allen". Zorg dat uw voertuig en da daarbij behorende papieren in orde zijn zodat u niet bang hoeft te zijn voor pech en niet het risico loopt bij eventuele grenscontrole te wor den teruggestuurd. Bij rijden in het buitenland dient u bekend te zijn met de daar geldende ver keersregels en ze stipt toe te pas sen. Bedenk dat een aanrijding in het buitenland veel problemen kan scheppen en vakantie-bedervend kan zijn. Geen gejakker Laat uw gedrag in het verkeer, zowel in binnen- als in buitenland gericht zijn op „veilig uit - veilig thuis"; niet alleen voor uzelf en uw medereizigers, maar ook voor uw medemens, voor al uw mede-va kantiegangers. Ook in de vakantie- tijd geldt dat een beetje vriende lijkheid wonderen doet. De ver keersveiligheid stijgt daardoor be langrijk en uw vakantiegenoegens in niet mindere mate. Om maar zo snel mogelijk op de vakantiebestemming te zijn jakke ren velen urenlang achtereen over de Europese snelwegen, met het risico nimmer op het vakantie adres te zullen aankomen, hetgeen ten. Een prettige vakantie kan zeer beslist ook bestaan in het maken van dagtochtjes niet eens zover van huis. Het is maar wat u ervan maakt of van weet te maken. Bewaar vooral, ook bij minder mooi weer, uw goede humeur. Veel ongelukken worden veroorzaakt doordat men geprikkeld of geïrri teerd is, hetgeen mede ontstaat door vermoeidheid. Tracht dat te voorkomen door voldoende rust en door geen ruzie te maken over klei nigheden, zoals bijvoorbeeld kaart lezen, of door een te lange rit zeur derig wordende kinderen. Laat u niet sarren door anderen die zich niet houden aan de juiste omgang- vormen 'n hpt vprkeer. Andere weggebruikers Erger u op de weg niet al te zeer aan het gedrag van anderen en wind u niet op als er geen eind schijnt te komen aan een file. Houd afstand in een file en gelijke snel heid met anderen. Breek niet uit een file, want wie uit een file rijdt krijgt vaak spijt. Als u wilt stop pen, waarschuw dan het achterop komend verkeer door enkele malen op het rempedaal te trappen, waardaar de stoplichten opgloeien. Voeg zo in dat u ander verkeer niet hindert. Bedenk als automobilist dat u geen recht van de sterkste bezit. U heeft naast rechten ook vele plich ten. Maak als bromfietser gebruik van de verplichte, maar ook* alleen van de geoorloofde fietspadep. Wie veilig wil fietsen moet van de aan wezige fietspaden gebruikmaken en slechts met tweeën naast elkaar rijden als het overige verkeer daar door niet wordt gehinderd. Maak als voetganger gebruik van de voetpaden. U loopt daar het veiligst en wie veilig loopt loopt langer mee. Laat in uw vakantie het voldoen aan de wettelijke bepalingen en de beleefdheidsnormen u geen last maar een lust zijn. Wees een voorbeeld voor anderen, maar houd tevens rekening met de fouten van anderen. Doe gewoon. Dat wil zeggen normaal, niet te snel, niet te langzaam, niet te bekrompen, niet te overmoedig. Gun een ander ook een plaatsje, ook bij het parke ren. Wees voorzichtig en neem geen risico. Gedraag u beschaafd en wees hulpvaardig. Dat doende mag u hopen op wat wij u wensen: een prettige en veilige vakantie. dan ook elk jaar weer voor enkele duizenden bittere realiteit wordt. Wanneer u niet wilt dat het u zo vergaat - en natuurlijk wilt u dat niet - bedenk dan dat een mens geen machinè is en dat uw conditie achter het stuur op lange afstan den, een goede conditie dient te zijn. Dat is slechts mogelijk door de rit goed uitgerust en goed ge voed te beginnen en tijdens de reis na elke paar uur rijden uw lichame lijke accu op te laden. Vertrek ■daarom niet 's avonds laat onuit gerust of na onvoldoende nachtrust en neem de tijd voor een piok-niok. Neem zo nu en dan een uur voor de natuur. Vakantie betekent uitgaan; uit rusten, genieten. Met uitgaan hebben de meeste vakantiegangers geen moeite. Maar uitrusten en genieten doen velen helaas veel minder dan mogelijk is. Zij gaan wel op vakantie maar hebben te weinig oog voor wat er te zien, en daardoor te beleven en te genieten' is. Te snel rijdt-men overal voorbij, te kort verblijft men waar het mooi en bezienswaardig is. Genieten van iets is niet alleen het bekijken er van, maar ook het weten van het hoe, waarom, waarvoor. Probeer iets meer te weten te komen over de bezienswaardigheid waarvoor u zoveel kilometers aflegt. Tracht er vooral ook iets van te maken voor uw kinderen, opdat u'ook van hun vakantievreugd zal kunïien genie- Tips voor hetmeenernen van nuttige voorwerpen. Stuk sterk touw, 1 reserve ruiten. Zaklantaarn,Mesje. Reservelampje* Rol isolatiéband wisserbiad. Sleepkabel Ventilateurriem Reserve bougies Lijst van dealers in Eu. ropav.uwautomerk. Oude handschoenen Doek voor uw ruten Zekeringen Verbandtrornmel. Reisdeken Krijl

Soester Courant | 1981 | | pagina 13