Nieuwe raadhuis op papier gereed Nieuw rapport over Soester Eng gereed Zo gezien... i Burgemeester en wethouders solidair 11.85 1.19 1.65 11.50 Dorpsgezicht r x O Woensdag 22 juli 1981 59e jaargang no 48 Pompbediende opgelicht mmm M'P'ïi Gevaarlijk spelletje Optreden tegen t.v.-piraat HEINEKEN BIER Honsbergen Honsbergen PRACHT BLOEMKOOL Honsbergen SNIJWORST Honsbergen UNIEKAAS Honsbergen reklamespot Nic. van Dam Inlll II lUlInll SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per half jaar f24.— Verschijnt iedere woensdag Naar aanleiding van een nogal schimp- scheuterig rijm dat vorige week woensdag enige tijd aan een woning in de Molenstraat hing en waarin wet houder mevrouw Van Stiphout werd aangevallen, heeft burgemeester Scholten in een persbericht het voor haar opgenomen. Hij verklaart dat „het gevoerde beleid, inclusief mijn ontruimingsbevel en de later succes vol gebleken pogingen om daadwer kelijk politie optreden te vermijden in de Molenstraat, eensgezind door het college is gevoerd". In het rijm stond ondermeer: Wet houder Van Stiphout kom eens kijken; Jij gaat immers over lijken! Jij geeft ambtenaren 'n huis met 'n tuin; Mr. Scholten ruimt voor jou 't puin". En ook: ,,Bij de top van gemeente volkshuisvesting is 't lang niet pluis; in 1969 zat zij in 't Maagdenhuis. Van 't een komt 't ander, ga jij zomaar door; Nu leidt zij 't Distributiekantoor". ,,Jij belooft jan en alleman van alles wat normaal niet kan"; en^ enz. In Twee slachtoffers onder pompbedien den heeft een dame gemaakt die rond rijdt in een rode Datsun. Bij zelfbe dieningsstations tankt zij benzine, waarna zij in het station gaat afreke nen. Zij houdt dan een bankbiljet van honderd gulden in haar hand en zegt dan dat ze nog wat kleine dingen uit het stAtionswinkeltje wil kopen. Daarna houdt ze vol dat de pompbediende het bankbiljet al in ontvangst genomen heeft. In twee gevallen had zij sukses. De politie van Soest kijkt naar haar uit. zijn persbericht zegt de burgemeester dat er in Soest een groot tekort aan woningen is en dat er tegenover een geregistreerd aantal van 3000 woning zoekenden maandelijks omstreeks tien woningen vrijkomen. Daarom zijn door burgemeester en wethouders ver delingsregels opgesteld om zo een rechtvaardige en doelmatige verdeling van woonruimte te verzekeren. ,,Het is in deze moeilijke situatie, dat de wethouder voor volkshuisvesting Mevrouw Van Stiphout-Croonenberg, als portefeuillehouder, namens het col lege van burgemeester'en wethouders deze woonruimteregels moet uit voeren. Omdat enige tijd geleden in strijd met dit beleid twee gezinnen zonder woonvergunning woningen in de Molenstraat betrokken, heeft het college besloten na zorgvuldige afwe ging van alle belangen, dat de wonin gen ter beschikking zouden moeten komen van de op grond van boven staand beleid door het college aan gewezen gegadigden. Indien het abso luut niet anders kan dient een dergelijk besluit desnoods met behulp van de sterke arm te worden uitgevoerd. Ge lukkig is in dit geval zulks niet nodig gebleken, daar de bewoners uiteinde lijk bereid bleken zonder deze dwang de woningen aan de Molenstraat te ver laten", aldus burgemeester Scholten. Hij zegt verder dat alle fractievoorzit ters uit de gemeenteraad zich unaniem achter de opstelling van het college geschaard hebben. „Mevrouw Van Stiphout behoort geen enkel verwijt te treffen; zij is onheus bejegend. Ook de insinuatie dat ambtenaren een voor keursbehandeling zouden krijgen is volledig uit de lucht gegrepen", aldus het persbericht. Foto: Herman van Dam De voorzitter van de werkgroep, de heer J. van Tol (rechts) overhandigt het eindrapport aan wethouder drs. J. L. Menne. Een gemengde werkgroep van burgers en ambtenaren heeft vorige week vrijdag aan wethouder Menne het eind-rapport overhandigd waarin de gewenste toe- komtige ontwikkeling van de Soester Eng is vastgelegd. Het gaat de werkgroep vooral om een herstel van het unieke landschap en bescherming tegen verdere aantasting. De werkgroep wil dat het gemeentebestuur de resterende open Eng ziet als een integraal deel van het gehele vroegere Enggebied en niet als een reservaat. Het is overigens niet de eerste keer dat men zich over de Eng buigt. Ooit, in de vijftiger jaren, was er sprake van een grootsteeds centrum aan de voet van de Eng met liefst "roltrappen" naar boven. En boven lag de Weg- over-de-Eng, een zowat rechtstreekse verbinding van Nieuwerhoek met de Birkstraat. Na de "roltrappen", toen de plannen wat teruggeschroefd wer den, heeft een werkgroep naast de weg een Engpark ingevuld. Dat was nog in het begin van de zestiger jaren. Enkele jaren later liet een andere werkgroep niets van het park over en begin van de zeventiger jaren kreeg wethouder mevrouw Walter een rap port aangeboden waar voor het eerst gepleit werd voor herstel van de oude landbouw-functie. In dat stadium werd nog steeds gedacht aan een (bestuur lijk en winkel) centrum aan de Park laan, tegen de Enghelling aan. Het cen trum werd iets verschoven zodat de enghelling vrij zou blijven en daarna verdween het centrumplan van tafel (maatschappelijk onhaalbaar). De werkgroep die nu haar taak erop heeft zitten, pleit opnieuw voor handhaving van de landbouw op de Eng. Het ook voor Nederland vrij unieke gebied moet onaangetast blijvengeen kunst matige ontwikkelingen. Werkgroep voorzitter J. van Tol bracht dank aan niet-ambtenarerf in de groep. Zij brachten veel deskundigheid in en maakten het niet nodig dat de ambtenaren het voortouw namen. Van Tol zei, dat elders wel anders meege maakt te hebben. "Ik hoop", zei de heer Van Tol tot wethouder Menne. "dat u er wat aan heeft bij de ont wikkeling van bestemmingsplannen". En de wethouder heeft er wat aan, want hij zei dat dit rapport mede ge hanteerd zal worden bij het ontwikke len van de plannen met de Eng. "Onze mogelijkheden zijn klein, maar met goede wil is er wat te bereiken", al dus de wethouder. Hij bracht de leden van de werkgroep dank en bood ieder van hen namens het gemeentebestuur een cadeaubon aan. Aan de raad is t.z.t. de beslissing wat er met de gron den, die de gemeente op de Eng in bezit heeft, gaat gebeuren. Verkoop zal zeker tot de mogelijkheden behoren. Er zal een struktuurschets van het ge bied gemaakt worden, waarin met de aan bevelingen van de werkgroep is reke ning gehouden. Die aanbevelingen zijn vele: naast landschapsherstel ook uit werken van een padenplan voor wan delaars en fietsers; bescherming tegen hoogbouw of andersoortige groot schalige bouwwerken; landschappe lijke inpassing van het bestuurlijk cen trum (aan de Dalweg); groene zones tussen de bebouwingen; oude hockey velden aan de Schrikslaan behouden voor openbare groenfunctie met uit zicht op de Lazarusberg; stimuleren van het initiatief om de molen De Windhond weer op te bouwen; streven naar verplaatsing van een aantal niet-agrarische functies op de Eng; nog aanwezige "dorpse elementen" als smalle wegprofielen, klinkerbestra ting, hagen, moestuintjes e.d. zo goed mogelijk behouden; streven naar een beteling met oorspronkelijke land bouwgewassen en de veehouderij terug dringen; de stadsboerderij een recre atieve en informatieve functie geven enz. Het rapport ligt ter inzage in het gemeentelijk informatiecentrum. Het nieuwe gemeentehuis, dat ingevolge een besluit vaat de gemeenteraad, met het politiebureau gebouwd zal worden op het terrein achter de sporthal Beukendal en tussen de Verlengde Talmalaan en de Dalweg, krijgt drie bouwlagen. Op de begane grond komt in het midden de entree en in de linker vleugel de kantoren voor de sociale dienst. In de rechter vleugel worden de afdelingen huisvesting en bevolking gehuisvest en ook de gemeentelijke drukkerij. Rechts van de ingang en aansluitend aan de twee genoemde afdelingen komt de raadszaal. In het „woordje vooraf" zei burge meester Scholten dat de nood zeer hoog gestegen is. Het plan heeft daarom de hoogste urgentie. „Het is geen schimmemspel dat hier opgevoerd wordt. Het is uiterst serieus De problemen worden met de dag klemmender", aldus de burgemeester. Hij verzocht de raadsleden daarom te trachten tot uitvoering van het plan te geraken „in het belang van de mede werkers, van het bestuur en van alle burgers van Soest". Hij nodigde tenslotte alle burgers uit van het plan kennis te nemen en even tuele op- en aanmerkingen bekend te maken. Tekeftingen van het plan zijn in te zien bij het gemeentelijk informatie centrum aan de Steenhoffstraat. Voor de uitvoering zal 23 miljoen gul den beschikbaar moeten zijn. Met de raadszaal kan men vele kanten uit. Het zeshoekige gebouw kan ook gebruikt worden als trouwzaal, maar ook voor muziek-, film- en toneelvoor stellingen. In dat geval kunnen er 260 zitplaatsen in aangebracht worden ter wijl het balkon nog eens plaats biedt aan 80 bezoekers. Met plaatsing van enkele wandjes kunnen er ook twee commissiekamers gemaakt worden. De raadszaal heeft ook een kelder (op Dalweg-nivo) waar ondermeer de gar derobe komt, nog een commissie kamer en ook de toiletten. In de linkervleugel op de eerste verdie ping komt de afdeling financiënin het midden, boven de entreehal, interne zaken en in de rechtervleugel perso neelszaken en welzijnszaken. Op ge lijke hoogte is het balkon van de raads zaal, die ook gebruikt kan worden als kantine voor het personeel. Op de tweede etage zetelt in de linker vleugel het dagelijks bestuur van de gemeentede burgemeester, de sekre- taris en de wethouders. In de rechter vleugel kpmt de afdeling algemene zaken en de sportstichting. Tussen deze twee vleugels in wordt de afdeling stadsontwikkeling gehuisvest. Dan is er onder de rechter vleugel nog een kelder gepland, waarin het stads archief wordt ondergebracht. Ook is daar een complete noodbestuurspost gedacht. Het geheel komt aan een plein te liggen. Aan de andere kant van dat plein komt het nieuwe politiebureau. Het gros van de in het terrein voorko mende bomen kan worden behouden. In zijn toelichting zei architect G. Duêrmeijer dat uitvoering in fases zeer wel mogelijk is. Er is in het ontwerp zelfs rekening mee gehouden. De tekening laat dat ook zien. De segmenten worden door zeer brede goten (circa 1.70 meter) met elkaar verbonden. Een gevaarlijk spelletje speelden kin deren in de wijk Overhees die passan ten beschoten met pijltjes, welke voor zien waren van scherpe naalden. De moeder van een tienjarige jongen, die bijna het slachtoffer werd, deed er aangifte van bij de politie. GERARDPAIL Alles ademde de sfeer van een zaterdagmiddag op het platte land. Op de boerenerven werd traag het grint geharkt en zelfs de waakhonden lagen loom languit achter hun bordjes waarmee argeloze voorbij gangers werden gewaar schuwd niet al te familiair te worden. Het was warm en het rook er naar hooi. De Veluwe luidde de zondag in. In het dorpje was wat meer bewe ging. Enkele inwoners deden nog gauw wat boodschappen voor de zondag, anderen waren in hun tuintje bezig. Mijn oog viel op twee oude vrouwen. Zij boenden het tegelterras achter het huisje, wat op zichzelf niets bijzonders was. Ik stapte van mijn fiets om dat beeld voor goed in mijn geheugen vast te leggen. ,,Dat zijn Griet en Sara Goedvolkhoorde ik naast me. Het verwonderde me niet dat iemand mij aansprak. Ik voel de mij hier immers thuis en volkomen op mijn gemak. ,,Ze zijn nooit getrouwd en wonen nog steeds in hetzelfde huisje als waarin ze geboren zijn. Hun broer is het huis uit en ouders hebben ze al lang niet meer. Het zijn net bijen. Altijd druk in de weer met hun huisje. Ja, verven doen ze ook zelf, en het mag gezien worden, of niet soms?" Ik wilde zijn ver haal niet verstoren en knikte dus goedkeurend zoals van mij verwacht werd. Zaterdags middags zemen ze altijd eerst de ramen, dan boenen ze het terras en daarna harken ze het grint. Zomer en winter door. Ook als één van beiden ziek is, wat zelden voorkomt, gaat al les gewoon door. Lekker hè, zo'n klein wereldje. Hun leven is lang niet zo gecompliceerd als dat van jou. Zo'n brok ze kerheid is trouwens ook nooit weg, vind je niet?". Opge schrikt door de plotselinge ver andering van toon voelde ik me nu persoonlijk aangesproken. Ik keek opzij maar zag nie mand. Weer op de fiets keek ik nog even achterom en zag alleen nog de gebogen ruggen van beide vrouwen. Onaange daan door de nieuwsgierige blikken van een voorbijganger. Bekend is dat de politie kan optreden tegen een t.v.-piraat. Dat optreden kan zich echter ook uitstrekken tot de ad verteerders; de zakenlieden die van de illegale uitzending gebruik maken om aandacht op hun zaak te vestigen. De Soester piraat ATOS is overigens van plan binnenkort vroeger met zijn uitzendingen te starten. Dan zal niet meer gebruik gemaakt worden van het Duitsland-2 kanaal, maar van België dat eerder uit de lucht gaat. De piraat gaat verder ook een Soester journaal brengen aan het begin van het programma en mogelijk in de toe komst ook kinderprogramma's op zaterdag- of zondagmiddag als België niet uitzendt. GEHELE WEEK KRAT a 24 flessen Afhaalprijs (max. 2 kilo per klant) ALLEEN DONDERDAG (Hollandse) Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG 150 GRAM van 2.09 voor Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG BELEGEN Zie onze advertentie Horen zeggen!! vrijdag a.s. op Duitsland II om 12.00 uur Kwaliteit voor'n krats. Bij vakkundig, voordelig en vlakbij Van Weedestraat 16. Soest, telefoon: 02155-13473 i i

Soester Courant | 1981 | | pagina 1