Jeugd de dupe van sluiting crossbaan "De Windhond" heeft wieken HANIMEXïï? G//GH Tissing Hartje-Zuid zet extra bloemetjes buiten SIV as Klein kansje voor bromfietscrossers Speelplaats Kornet/ Gemshoorn blijft gehandhaafd Korte bezetting openluchttheater JULI DE MAAND VAN DE SPECIALE PRIJZEN BLJ MODEHUIS TISSING JULI DE MAAND VAN DE SPECIALE PRIJZEN BIJ MODEHUIS TISSING JULI DE MA AND VAN DE SPECT BIJ MOPS fa JNG Nikon EM. Kwaliteit onder handbereik. •<2t "Hf- 649.- 249.- Fotograferen is voortaan voor iedereen betaalbaar. foto-film-uideo tetS"»».;,,, Baarn:!^^ Laanstraat 94, TeL: 1 44 08 Eerste Lustrum Braderie: Verbaal voor bodemverontreiniging Nieuwe commandant voor 32TFS 2 3 Soester Courant van woensdag 22 juli 1981 ine Vooral de jongere jongens tot een jaar of vijftien worden de dupe van de be slissing de motorcrossbaan aan de Koningsweg definitief te sluiten. De proef is mislukt, zeggen de raadsleden, maar de ouders van de jeugdige motorcros sers zijn van mening dat het besluit niet genomen is op eigen waarneming. Men heeft zich niet op de hoogte gesteld van de maatregelen die het bestuur van Jeugd Motor Cross Club Soest (JMCC) heeft genomen; van de bepalingen die doorgevoerd zijn om de overlast zoveel als maar mogelijk is, te beperken. Er zijn nu eenmaal motoren, evenals auto's en met beide zal, ook wat de sport betreft, rekening gehouden moeten worden. Voor pakweg 150 korfballers wordt een korfbalveld beschikbaar gesteld; voor 500 hockeyers een hockeyaccommo- datie, voor 600 tennissers een heel tenniscomplex en voor een paar honderd jeugdige motorenthousiasten zou niet te vinden zijn. Jeugdige motorfanaten kun je dat niet wijs maken. Waarom alleen zij het kind van de rekening? Waarom is motorlawaai hinderlijker dan bijvoorbeeld het geluid dat uit de luidsprekers komt op sportvelden? Foto: Herman van Dam Links Marco Smit en rechts Marco Hagelen met de door hen gewonnen prijzen Twee knaapjes die de dupe worden van de gemeentelijke beslissing zijn Marco Smit en Marco Hagelen. Beiden zijn negen jaar oud. Smit zit op de Ingenhofschool en Hagelen op de In- singersehool. Gezonde jongens die nou toevallig van motorcrossen houden. Anderhalf jaar zijn zij nu lid van de JMCC. Ze beschikken over een pro fessionele uitrusting en de motortjes zijn miniatuurtjes van de motoren waar tandarts Wolsink grote triomfen op viert. Magnifieke dingen; ook voor de leek. Het zijn geen goedkope dingen; 2100 tot 2200 gulden moet er voor neergeteld worden. De Marco's hebben een flink deel van dat bedrag zelf bijeen gebracht. Geen speeldingen op verjaardagen of met Sinterklaas, maar geld. dat zuinig bewaard werd. Marco Hagelen rijdt al vanaf zijn vierde jaar. "Hij is er bezeten van", zegt zijn moeder, die later te kennen geeft eigenlijk maar een sport te appreciëren: crossen. "Het geluid doet me niets: dat hoor je niet", en zo'n opmerking klopt, want vliegtuig enthousiasten. de spotters, horen het angstaanjagende geluid van een straalvliegtuig ook niet. En wat te denken van de vele duizenden die 's zondags de tribunes rond de voet balvelden bevolken. Zij horen elkaar nauwelijks en reageren spontaan, maar vooral luid schreeuwerig, op ge beurtenissen in het veld. Eri hoe prachtig vonden we het niet als Neder landers in de tijd van Ard en Keesie zich te buiten gingen. Wat ging even min geluidloos. Waarom dan plotseling wel iets tegen het geluid van 49 cc- motortjes? Ze zullen vast in vele ge zinnen niet te horen zijn boven het lawaai van de in de huiskamers staan de geluidsinstallaties! En dan gaat het alles bij elkaar om twee uurtjes op de woensdag en vier uurtjes op de za terdag: in de zomer van 18.00 tot 20.00 uur op de woensdagavond (in de win ter van 16.00 tot 18.00 uur) en van 13.00 tot 17.00 uur op de zaterdagen. Al leen maar trainen. Ook wordt er nog gereden op de JMCC-clubwedstrijden. maar dat is maar een keer of vijf per jaar. Om meer wedstrijden te kunnen rijden zijn de Marco's ook lid van een club in Amersfoort en van een club in Lelystad. In Amersfoort gaat de baan begin september ook dicht en dan rest al die tientallen Soester cou- renrtjes eigenlijk nog slechts Lelystad. "En zouden de Soester gemeente raadsleden daar nou vrede mee heb ben? vragen de jongens en ook hun ouders. Waarom wordt wel gehoor ge geven aan de klacht van acht a negen gezinnen en wordt geen rekening ge houden met enige honderden gezin nen. die een motorcrossertje in hun gelederen hebben? "Niet iedereen in de omgeving van de crossbaan klaagt", zegt vader Hagelen. "Dat kan ook niet, want het geluid valt mee. De uitlaten zijn (deskundig en ver antwoord) volgestopt met staalwol waardoor het geluid aardig bedwongen wordt". Hij is nauw betrokken bij de organisatie van de JMCC en droeg ook mede de twee alternatieve plaatsen aan. waar de crosssport bedreven zou kunnen worden. "Dat zijn De Stom- pert en het Monnikenbos. Op de Stom- pert oefent de rijkspolitie en die wil ons er niet bij hebben. Het Monniken- bos is afgewezen vermoedelijk omdat natuurvoorvechters nadelige invloed van enkele uren crosslawaai op het wild vrezen. Maar", zegt Hagelen, "het is bewezen dat vogels zich daar niets van aantrekken. Het broeden gaat door". En dat klopt ook wel, want vogels in een grote buitenvol- lière broeden ondanks alle lawaai van een woonbuurt, toch ook. "Als de baan gesloten wordt", zeggen de ouders van de Marco's. "dan gaat er in de bossen gecrosst worden". Ze zijn daar heilig van overtuigd. Hun eigen jongens zul len zij misschien nog wel enkele jaren binnen kunnen houden, maar van al die anderen valt dat niet te zeggen. Beiden zijn ook van mening dat het baantje aan de Koningsweg open moet blijven: alléén voor de 49 cc-tjes. Ook al komt er een andere baan. De jongens zelf hebben er totaal geen pro blemen mee als er ook zwaardere mo toren zouden worden toegelaten. "Die rijden bij nat weer lekker de baan droog!Zwaarder dan 125 cc zal even wel nooit gebeuren, want dan moet Soest over een veel grotere baan be schikken en dat zit er zeker niet in. Met de baan aan de Koningsweg zijn de crossertjes. hun ouders en het be stuur van de JMCC tevreden; ook al wordt het crossen volledig beperkt tot de 49-cc motortjes. Het gaat er om dat een handvol omwonenden wat be grip opbrengen. "Er moet in dit land nu eenmaal van alles geregeld wor den; we leven met velen op een klein plekje onder de zon. Woonwagenbewo ners moeten in Soest ook een plaats hebben. Daar moet nogal wat tole rantie voor opgebracht worden. Mis schien willen de mensen rond de cross baan dat óók doen", aldus vader Hage len. Voor de jongste leden van de Jeugd Motor Cross Club [J.M.C.C.] Soest voorzover zij zich bezig houden met het berijden van 50 cc bromfietsmotortjes, bestaat alsnog een kleine kans dat zij voorlopig nog gebruik zullen mogen blijven maken van het crossterrein aan de Koningsweg. De zwaardere moto ren worden daar voorgoed van ver bannen. Voor hen blijft de gemeente uitkijken naar een ander terrein, waar heen dan t.z.t. ook de lichtere motoren kunnen verhuizen. Het al dan niet in standhouden van het crossterrein was vorige week aan de orde in de vergadering van de commis sie ruimtelijke ordening. In principe waren alle leden van de commissie het eens met het standpunt van burge meester en wethouders dat het proef jaar bewezen heeft dat het crossen daar niet is te handhaven en dat het daarom totaal verboden zou moe ten worden. Maar op de CDA-er Oldenboom na meenden de leden dat zolang het in- RESTAURANT Van den Brink ;tr. 122 Tel. 02155-12706 LUNCHEN? Onze steeds wisselende spijskaart komt zeker aan uw wensen tegemoet! dustrieterrein Nieuwe Gracht nog niet aangelegd wordt, het crossen aan de Koningsweg toch een aflopende zaak is in verband met de aanleg van het nieuwe industrieterrein, en zij stel den voor de lichtere brommertjes voor lopig maar toe te laten. „Daar" is het terrein eigenlijk ook alleen maar voor bestemd geweest", aldus mevrouw Korthuis. Zij kreeg steun van de heer Nuijten van Progressief Soest. Nuijten en mevrouw Korthuis stelden voor voor de zwaar dere motoren een ander terrein te zoeken en daar dan weer een jaar op proef te laten rijden. Kingma (PvdA) en de beide CDA-ers Bolhuis en Olden boom vonden echter dat, nu de proef mislukt was, er van verlenging geen sprake kan zijn. „Dan maken we ons zelf belachelijk". Kingma vond echter dat de door de crossers aangedragen alternatieve ter reinen, welke allen door het college werden afgewezen, alsnog in de r.o.- commissie besproken dienden te wor den. „Wat zijn uw argumenten geweest", vroeg Kingma aan wethouder Menne. „Die moeten wij en óók de crossers kennen". Oldenboom wilde aan de proef een eind gemaakt zien en hij liet het verder aan het beleid van het college over of er een soort overgangsregeling getroffen kan worden. „Stoppen is de enige conse quentie als een proef mislukt. Anders zijn we niet geloofwaardig meer", aldus Oldenboom. Zijn fractiegenoot de heer A. Bolhuis, sloot zich daarbij aan. Bolhuis stelde voor met de meeste spoed uit te kijken naar een ander crossterrein; „liefst twee, één voor de lichte- en één voor de zware motoreri", zei hij. Wethouder Menne hield de commissië- leden voor dat van de kant van het college geen voorstel voor een tussen- regeling te verwachten is. „Wij staan directe sluiting voor; de proef is mis lukt en dan kunnen we niet anders". Menne vond dat het nemen van een proef nooit kon impliceren dat er dan in ieder geval direct voor een ander terrein gezorgd diende te worden. „Wij geven het zoeken niet op, maar de proef is niet voor verlenging vatbaar", aldus de wethouder. Hij zei dat voor het treffen van afdoende geluidweren- de voorzieningen vier ton nodig zou zijn; een bedrag waar noch de gemeen te noch de vereniging over kan be schikken. De wethouder zegde tenslotte toe de door het college afgewezen alterna tieve terreinen met de commissie leden te zullen bespreken. Vanaf de publieke tribune had de voorzitter van de J.M.C.C., de heer Mets, met klem aangedrongen het probleem als een Soester probleem te behandelen. „Er mag geen regionaal probleem van gemaakt worden", zei de heer Mets, die het niet eens was met de mede deling van de gemeente dat de club zich teruggetrokken had uit de onder handelingen over het gebruik van de Leusderheide. „Soest was daar niet welkom omdat wij de clubs uit Leusden en Zeist, die nu van de heide gebruik mogen maken, nooit gastvrij verleenden op ons terrein". De heer Mets zei tenslotte ook niet akkoord te zullen gaan met het plan het crossterrein op zon- en feestdagen gesloten te houden. Het Soester transportbedrijf A.N.Kuyer en Zn. heeft maandagmorgen de stalen geraamten van twee molenwieken uit Dirksland naar Soest gebracht. De 22 meter lange balken, die ieder 150» kilo wegen, werden onder politiebegeleiding naaf het terrein op de hoek van de Molenstraat-Molenweg gebracht, de plek waar inderti jd De Windhond stond en waar hij t.z.t weer zal herrijzen. De Soester Stichting die zich met de herbouw bezig houdt kreeg dankzij uitstekende relaties in de molen wereld, deze twee wieken gratis aangeboden. Ze deden jaren dienst in Dirksland. Daar is de oude molen gerestaureerd en daar was zoveel geld voor beschikbaar, dat er ook geheel nieuwe wieken aangebracht konden worden. In de pogingen de molen "De Windhond" te herbouwen zit goed schot. De molen wordt ingepast in de gemeentelijke plannen met de Eng en bovendien kunnen de loonkosten van de herbouw, ongeveer 2/3 deel van de totale kosten, gedekt worden door een beroep te doen op een subsidieregeling. Voor informatie kan men terecht bij het secretariaat van de Stichting, Birkstraat 106 te Soest. Op de foto het transport op de hoek Biltseweg-Vredehoffstraat. Herman van Dam De omstreden speelplaats op een rustige zomerse dag. Naar aanleiding van bezwaren van buurtbewoners tegen de speelplaats Kornet/Gemshoorn in Overhees, heeft het gemeentebestuur een gesprek ge had met de yoor- en tegenstanders van de speelplaats. Van gemeentezijde werd uitgelegd welke factoren een rol spelen bij de aanleg van speelplaatsen. Zo dient een speelplaats beschut te worden tegen de wind; moet er een goede bezonning zijn (o.m. voor het opdrogen van het speelzand)moet er een veilige ligging zijn ten opzichte van het verkeer; moet de afstand tot de woningen redelijk zijn en moet er een goede bereikbaarheid zijn. Op basis van deze uitgangspunten heeft de ge meente de speelplaats bij de Kornet/ Gemshoorn aangelegd. De op- en aanmerkingen zijn nader bekeken en het college heeft thans besloten dat de zandbak op de huidige plaats gehandhaafd blijft. Ter voor koming van het stuiven van het zand zal een palissade van rondhout worden aangelegd. Er worden geen speel toestellen bijgeplaatst. Wel zal het duikelrek verplaatst worden naar de rand van de speelweide aan de Wil- laertstraat. De aanwezige afvalbak zal verwijderd worden. Het pad bij de speelplaats wordt niet veranderd. Het woonerf zal verder ook niet aangepast wordener zullen dan ook geen drem pels komen. Het huidige woonerf is al volgens de eisen van een woonerf aangelegd. Dat men ter plaatse te hard rijdt betekent dat men geen gevoel voor verantwoordelijkheid heeft en dat men zich geen zelfdicipline kan opleg gen. Tenslotte zal de palissade op de Gemshoorn worden verwijderd, hier voor in de plaats zal een eenvoudige groenvoorziening worden aange bracht. Nikon Een novum van Nikon. De Nikon EM. Een nieuwe automatische spiegelreflex: Klein, compact, functioneel en attractief. Nieuwe lichtgewicht lenzen. Standaard: 50 mm./1.8 Nikon E objectief. Nieuwe handzame motor-drive: de MD-E. Plus een nieuwe auto matische flitser: de SB-E. Het nieuwe Nikon-systeem. De micro-electronische precisie flitst bij Nikon voort! Ga maar kijken bij uw Nikon-specialist. met 1.8 - 50 mm lens Motorwinder Kompakt kleinbeeldcamera met automatische belichting en ingebouwde electronenflitser incl. tas 129.- Birkstraat 2 - Soest Tel. 12874 INRUIL OCCASIONS Leden van de motorclub The Confede- rates hebben afgelopen zaterdag gedu rende enkele uren het openluchttheater aan de Soesterbergsestraat bezet. Na een gesprek met loco-burgemeester Plomp in het politiebureau en de toe zegging van de heer Plomp dat er deze week nog een duidelijk antwoord van het gemeentebestuur komt op hun verlangens, werd de bezetting opgehe ven. De vreedzame actie van de motorclub gebeurde bij toeval net op het moment, dat een politiepatrouille op de Soester bergsestraat tegenover de hoofdingang van het openluchttheater, een hooiwa gen had aangehouden voor controle. De politie zag de groep motorrijders het theater binnengaan. Daarvoor moest het slot van het toegangshek worden geforceerd. De motoren wer den boven de tribune gestald. Aan de achterkant van het theater werd een ded van het prikkeldraad kapotge- knipt om een grote bungalowtent en proviand naar binnen te kunnen bren gen. De tent werd opgezet op het pouium. Later bleek dat een goede voorzorgsmaatregel te zijn geweest, want toen het begon te regenen, had den de ongeveer twintig bezetters een droge plek. De bezetting was min of meer een reactie op een voorval vorige week waardoor de leden van de club hevig ontstemd raakten. Zij werden uit genodigd voor een vergadering van de commissie ruimtelijke ordening waar naast het probleem van de crossbaan aan de Koningsweg óók het verzoek van The Confederates voor een sleutel ruimte zou worden aangekaart. Na uren wachten werd de vergadering besloten zonder dat er ook maar een woord een hun verzoek gewijd was. Hun ongenoegen maakten zij in niet mis te verstane woorden duidelijk. De bezetting afgelopen zaterdag begon om half drie en ze werd om zeven uur vrijwillig opgegeven. Met een tijdelijk door de motorclub afgestaan ketting- slot werden de hekken van de hoofdin gang van het openluchttheater afgeslo-. ten. De politie kreeg de sleutel van het slot. De drukte vorig jaar tijdens de braderie. Het Bestuur van Hartje Zuid heeft een speciale ledenvergadering uitgeschreven op 31 augustus a.s. Men rekent erop dat de meesten dan wel van vakantie terug zijn om te komen luisteren en kijken naar de uitgewerkte plannen die er zijn om van de vijfde Hartje-Zuid Braderie een extra feestelijk gebeuren te maken. Extra iustrum-attrakties Tijdens de vorige week gehouden Bestuurs vergadering werd besloten om een paar ijzers meer in het Braderie-vuur te steken. Het inmiddels alom bekende Hartenjagen, waarbij het publiek gedurende twee dagen bij iedere bestede gulden een genummerd hartje ontvangt dat meedraait in het Rad van Avontuur met vele prijzen, wordt ver sterkt met 4 Iustrum-attrakties, waardoor een soort "Hartje-5" ontstaat. En omdat het extra is vindt het Bestuur dat die akti- viteiten best wat mogen opbrengen voor een goed doel. De gedachten gaan uit naar de Historische Vereniging die samen met de Stichting Oud Soest momenteel bezig is met het inrichten van een Oudheidskamer in de boerderij aan de Ferdinand Huyck- laan nr. 18. Kop van Jut Die historische gedachte sluit wel aardig aan bij de genoemde Lustrumattrakties. Men is op zoek naar zaken zoals een Kop van Jut, een nostalgische ballentent en er zal worden geprobeerd een schiettent op te zetten. In ieder geval wordt ernaar gestreefd de echte oude Kermisgebeurens naar Zuid te halen. Men denkt aan een prijs van een kwartje voor drie keer schieten, gooien, slaan of mikken. De totale opbrengst van de extra Iustrum-attrakties komt dan ten goede aan de Oudheidskamer. Het traditionele ope ningsgeschenk aan het begin van de avond zal deze keer worden aangeboden aan het dagverblijf voor gehandicapten De Blauwe Vogel aan de Bosstraat. Grote deelname Niet alleen omdat het de vijfde braderie in successie wordt, maar vooral ook om de "winkelloze" gedeelten in Hartje Zuid zo gezellig mogelijk op te kunnen vullen, hoopt het Bestuur dat iedereen die zakelijk ook maar iets met Zuid heeft te maken zal willen deelnemen. Men hoeft er bij wijze van jubileum-viering geen lid van de winke- liersverening voor te zijn. Er is op grote schaal een uitnodiging verzonden. Ook al heeft men geen winkel, dan kan men toch een kraam huren. Die hoeft niemand de kop te kosten: f 65,- exc. BTW maar incl. verlichting. Alle inlichtingen zijn telefonisch in te winnen onder nummer Stichtingen en verenigingen Evenals de reeds genoemde Oudheidskamer zijn er andere verenigingen die het geld niet voor het oprapen hebben. Hartje-Zuid maakt er al die jaren al een goede gewoonte van om aan Stichtingen en Verenigingen, die zich op de Braderie leuk willen manifes teren door iets te demonstreren of te ver kopen, een kraam en een plaatsje aan te bieden. Geïnteresseerden kunnen nu'al kon- Dick Passchier stond aan de wieg van de H.Z.-braderie. takt opnemen. Het ziet er naar uit dat Soest- Zuid op 11 september a.s. weer een bont avondje, dat zoals te doen gebruikelijk weer onder aanvoering zal staan van Dick Passchier, tegemoet gaan. Tegen wegenbouwer Hendriks is pro ces-verbaal opgemaakt wegens bo demverontreiniging. Op een terrein aan de Parklaan werd door de afdeling Hinderwet van de gemeente en de bijzondere wetten van de politie ge constateerd dat er op het terrein aard olieproducten en bitumenresten gestort zijn. Op vrijdag 31 juli a.s. zal de kolonel D. R. Delauter het commando van het 32ste Tactical Fighter Squadron (Camp New Amsterdam) op de vlieg basis Soesterberg overdragen aan de kolonel Garryl C. Sipple. De kolonel Delauter is bijna 2 jaar commandant geweest van het 32TFS en wordt nu overgeplaatst naar het hoofdkwartier van 4 ATAF in Heidelberg in West- Duitsland. De nieuwe commandant was recente lijk werkzaam bij de USAFE Inspector General Staf op de vliegbasis Ram- stein in West-Duitsland.

Soester Courant | 1981 | | pagina 3