In Soest behoefte aan ombudsman Cheques voor EHBO-afdelingen in regio Amersfoort S Zo gezien... M 2.25 jElSÜW 3.26 1.98 Soestdijk geen Stankwijk tegen nieuw industrieterrein In Soest geen proef met gescheiden inzamelen van huisvuil EBUSH Woensdag 29 juli 1981 59e jaargang no. 49 Uitstel kort geding Ruim 5600 gulden voor Anjerfonds Inning gasnota anders regelen SALAMI Honsbergen HAMLAPPEN l l Honsbergen D.E. KOFFIE Honsbergen PRACHT PERZIKEN UNIEKAAS Honsbergen Vreemde gasten Motorclub nog in het onzekere SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per halfjaar f 12.— Buiten Soest per halfjaar f24.— Verschijnt iedere woensdag Ongeveer acht jaar geleden merkte de heer P. C. Pieren uit Soesterberg, bij zijn af scheid als raadslid op, dat Soest behoefte had aan een ombudsman. Die wens leeft nog want in een brief aan het college van burgemeester en wethouders vraagt de commis sie welzijnsplanning of er niet één persoon kan worden aange wezen, die voor de burger aan spreekbaar is indien het om ge meentelijke overheidszaken gaat. De wens is naar voren gekomen tij dens de door de commissie gehouden inspraakavonden bij het welzijns- plan 1982-1985. „Diverse personen", schrijft de commissie, „hebben het ge voel van het kastje naar de muur te worden gestuurd. Dat komt met name voor indien bij de afhandeling van een verzoek meerdere afdelingen en/of diensten betrokken zijn. In dit kader is gevraagd of niet een persoon kan wor den aangewezen, zodat doorverwijzen niet meer nodig is". Soesterberg wil bovendien een speciale contactambtenaar voor al die zaken die het dorp betreffen, ongeacht de soort of inhoud. In de brief wordt ook gevraagd de gemeentesecretarie gedurende éen middag en/of avond per week voor het publiek open te stellen. Voor veel mensen is het nu eenmaal moeilijk om gedurende de ochtenduren zaken af te handelen. In het algemeen hebben de informa tie-avonden de wens van de bevolking opgeleverd te zorgen voor een betere wisselwerking tussen de inwoners en het gemeentebestuur. Men wil serieus genomen worden, zoals bijvoorbeeld bij de inspraak. Men is van mening dat men veel te laat geïnformeerd wordt, waardoor het gevoel ontstaat dat er sprake is van voldongen feiten. De informatie die verstrekt wordt is dikwijls onvol ledig en met name ten aanzien van de financiële aspecten is dat het geval. ..Ze mogen wel reageren op gemeente lijke plannen, maar de stellige indruk bestaat dat de reacties bij de verdere planontwikkeling en besluitvorming niet of niet serieus worden betrok ken", aldus de brief. Er is verschil tussen de theorie van de Inspraaknota en de praktijk van de rt 99 De milieuvereniging „Soestdijk geen Stankwijk" is voorshands van mening dat Soest geen behoefte heeft aan een nieuw industrieterrein. Zij wijst het plan „Nieuwe Gracht" af. De afwijzing is gebaseerd op vijf punten: 1. de noodzakelijkheid is niet aangetoond; 2. de uitslag van de onder de plaatselijke bedrijven gehouden enquête is onvoldoende bekend ge maakt; 3. op het huidige industrie terrein is nog voldoende ruimte om de vraag te dekken; 4. als er straks onvoldoende belangstelling is voor het nieuwe terrein zal de plaatselijke over- Het kort geding van de families Reijer- se en Roeten tegen de gemeente Soest, dat j.1. maandag in Utrecht diende, is uitgesteld. Aan het verzoek van de advocaat, de gemeente te bevelen zich te onthouden van dwangmaatregelen om twee door de beide families be woonde huizen aan de Molenstraat te ontruimen, kan geen gevolg gegeven worden. Zowel Reijerse als Roeten hebben de woningen inmiddels vrijwil lig verlaten en de door de gemeente aangeboden flats geaccepteerd. De in juni gehouden collecte voor het Anjerfonds heeft in Soest 5668,61 opgebracht. Dit is ruim 1500 gulden minder dan in 1980 toen de opbrengst 1789,15 was. Dit jaar is gecollecteerd door de leden van het Soester Mannenkoor Apollo, het Motet- en Madrigaalkoor, het Christelijk Gemengd Koor Juliana en de Scoutinggroep Paltz- en Eem- geuzen. heid gedwongen worden industrieën van buiten toe te laten 5. het nieuwe terrein ligt ongunstig ten opzichte van woonwijken. Leden van de milieuvereniging bezoch ten de informatieavond waar de uitslag van de enquête niet bekend gemaakt werd. Enige weken later werd hij wel vrij gegeven, maar was incompleet. Volgens de vereniging moet daar zeker ook de lijst bij zijn van de bedrijven die zeggen industrieterrein nodig te heb ben. Uit de door de gemeente' vérstrekte* gegevens blijkt slechts dat er dringend behoefte bestaat aan ruim 3^ hectare en dat er nogeens ruim 6 hectare „gewenst" wordt. Het plan „Nieuwe Gracht" voorziet in bruto zes hectare. De milieuvereniging meent dat er op dit moment nog voldoende ruimte is om de eerste vraag op te vangen. Komt het nieuwe terrein er wel, dan zal volgens de vereniging, de gemeente straks gedwongen worden (uit ex ploitatie-overwegingen) om industrie van buiten, waaronder mogelijk ver vuilende bedrijven, toe te laten. Boze gasverbruiker maakt brokken Een boze, aan het Kerkpad wonende, gasverbruiker heeft zaterdagmiddag voor enige trammelant gezorgd. De man belde het gasbedrijf omdat de geiser in zijn woning defect was. Hij nam het niet dat het gasbedrijf pas maandag voor de reparatie zou zorgen. In zijn boosheid stootte hij buiten zijn huis, in de tuin, de gasleiding lek, waardoor het gas naar buiten stroom de. Toen kwam het gasbedrijf in aktie om de leiding af te sluiten en men bracht de politie mee. Er werd proces-verbaal opgemaakt. De boze afnemer was niet helemaal nuchter. inspraak-avonden. En hetzelfde is het geval met de Notitie Voorlichting. Een klacht die ook veel gehoord is, betrof het feit dat brieven van de bur gers onbeantwoord blijven. Zelfs ont vangstbevestigingen blijven achter wege. De commissie welzijnsplanning stelt voor individuele briefschrijvers en groepen regelmatig te informeren over de stand van zaken rond de af handeling van hun brief. „In dit kader past ook de bejegening van de inwoners, met name door amb tenaren. Teveel is de klacht gehoord van mensen, die zich niet serieus ge nomen voelden door ambtenaren, die zichzelf deskundig achten en dus weten wat goed voor de mensen is", aldus de commissie welzijnsplanning in de brief aan het college. Groot gebrek aan informatie hebben ook de woningzoekenden en zij die als zodanig staan ingeschreven. Men weet welk aantal punten men inmiddels heeft gekregen, maar niemand weet hoe hoog men daarmee op de ranglijst is gekomen. Het is voor allen van uiterst belang zo ongeveer te weten binnen welk tijd bestek men voor woningtoewij zing aan de beurt is. Soest heeft ruim 2600 woningzoeken den, waarvan er 500 niet voldoen aan de door de provincie opgestelde vijf vinger-theorie (vestingseisen). Van de ingeschrevenen zijn er bijna 1500 jonger dan dertig jaar. Bijna 1600 ingeschrevenen zoeken een woon ruimte die goedkoper is dan 424 gul den per maand. 2100 ingeschrevenen vragen een huurwoning, en 400 vra gen een huur dan wel koopwoning. Van de 2600 wil de helft (1300) verhui zen; zij bewonen een flat of een wo ning. Driekwart van de ingeschreven die valt onder de groep „tweeper soonshuishoudens) is jonger dan 25 jaar. De meesten willen een gezin stichten en zoeken derhalve een een gezinswoning en geen flat. De commissie welzijnsplanning te kent bij dit alles aan dat er op grond van elders in Nederland ontwikkelde plannen nieuwbouw te realiseren is voor een huur van circa 300 tot 350 gulden per maand (piijspeil eind 1980). Gewezen wordt in dat verband op de open plaatsen binnen de bebouwing. De welzijnsplanning commissie wil die niet direct allemaal opofferen Folie op autoruiten verboden Vorige week kreeg een op de Steen- hoffstraat rijdende automobilist uit Hilversum een proces-verbaal omdat de ruiten van zijn voertuig beplakt waren met folie. Het is een Amerikaans product, dat in veel automateriaalzaken te koop is. Het materiaal reflecteert waardoor de andere weggebruikers als het ware in een spiegel kijken. Van binnen naar buiten kijken is probleemloos; anders om is dat echter niet mogelijk. Het rijden in op deze manier met folie beplakte auto's is verboden krachtens artikel 25 van de Wegenverkeerswet. De veiligheid van het verkeer kan er door in gevaar worden gebracht. Naar aanleiding van een proces-ver baal opgemaakt door de politie te Utrecht is bij de veroordeling onder meer overwogen dat de communicatie van de weggebruikers onderling, niet meer mogelijk is. Doorzichtige ruiten geven een geroutineerde bestuurder de kans te anticiperen op de handelingen van een medeweggebruiker. Die kans wordt hem nu onthouden. Voor de politie kan de aanhouding van verdachten een riskante zaak worden omdat zij niet kan waarnemen wat er in de wagen gebeurt. Overigens biedt artikel 66 van het Wegenverkeersreglement de mogelijk heid om voorruiten te voorzien van een doorzichtig materiaal. Dat materiaal mag echter niet minder doorzichtig zijn dan gewoon glas. voor woningbouw. „Beter is het, alle in de gemeente braakliggende terrei nen en terreintjes, zowel gemeen telijke als particuliere, te inventari seren en te beoordelen op hun waar de en bruikbaarheid. Bij de „waarde" denkt men aan voedsel- en broedge bied voor vogels. Eerst daarna kan dan een verantwoorde beslissing wor den genomen. Overigens» is men elders in de brief van mening dat gewaakt moet wor den voor een overaccentuering van de natuurbeschermingsaspecten. Men heeft dan het motorcrossen op het oog en vindt het onjuist dat de natuurbeschermers alles in het werk stellen om het crossen hoe dan ook te gen te houden. „Ook crossers hebben in principe recht om hun hobby /sport te beoefenen", aldus de welzijnsplan- ners. Politie De algemene klacht over politieop treden heeft inmiddels enig effect gesorteerd. De politie-leiding heeft bij de commissie de nodige informa tie opgevraagd en die is gegeven. De klachten betreffen zaken als niet tegengaan van rijden op trottoirs en wandelpaden, maar wel bekeuren bij een vergeten parkeerschijf; onvol doende optreden tegen baldadige jeugd, tegen te hard rijden en in het algemeen weinig of geen aandacht voor klachten van de individuele bur ger. Omdat steeds meer mensen in de problemen komen met de betaling van de twee-maandelijkse gasrekening vraagt de CDA-raadsfractie aan bur gemeester en wethouders of daar niet een andere regeling voor te maken is. De fractie wil weten of het waar is dat ook in Soest stagnatie ontstaat bij de betaling van de gasrekening en of het college onderkent dat vele gezinnen er problemen mee hebben. „Bent u bereid", vraagt de fractie, „om de voorschotten in plaats van per twee maanden in het vervolg maande lijks te doen innen?" En mocht dat kostenverhogend werken dan vraagt de fractie aan B. en W. deze kosten verhoging te elimineren door de twee maandelijkse toezending van de voor schotnota achterwege te late en voort aan uitsluitend een jaarlijkse eind afrekening aan de gebruikers te zen den. Foto: Goos van der Wilt Dokter G. de Vos, directeur van de Stichting Ziekenhuisverpleging niet de vertegenwoordigers van Soest en Soesterberg- vliegveld, respectievelijk dokter ,1. Overbeek, mevrouw M. Wiemans-Hendriks en de heer A. van der Winden. De Soester EHBO is vorige week 2825 gulden rijker geworden. De vereniging kreeg het bedrag cadeau van de vijftig jaar bestaande Stichting Ziekenhuis verpleging te Amersfoort. De jubile rende Stichting deelde in totaal 21.000 gulden uit; een bedrag dat gerelateerd is aan het aantal verzekerden [210.000] dat bij haar ingeschreven staat. Ook Soesterberg deelde in de feest vreugde: de EHBO-afdeling van het dorp kreeg 715 gulden en de EHBO-ers van de vliegbasis 1130 gulden. Het bestuur van de Stichting heeft het 50-jarig bestaan niet ongemerkt voor bij willen laten gaan. Zo werden in februari 1.1. alle bij de Stichting ver zekerden, die in een ziekenhuis of ver pleegtehuis verbleven, met een boeket bloemen verblijd. Dat gebeurde in februari omdat op 17 februari 1931 besloten werd de op richtingsvergadering te beleggen. De ze vond dan op 18 mei van dat jaar plaats. Ook de werknemers in dienst van de Stichting en van het ziekenfonds „Amersfoort en Omstreken" hebben wat van het jubileum gemerkt in de vorm van een geschenkenbon. En verder werd de secretaris van de Stichting, de heer J. van de Bunt, gefêteerd. Hij is mede-oprichter van de Stichting en ook vijftig jaar als sekre- taris werkzaam. De heer v.d. Bunt werd op 2 juni 85 jaar. De uitreiking van de geldbedragen, vorige week, werd kort ingeleid door de vice-voor- zitter van de Stichting, de heer Wit voet. Hij zei met zijn mede-bestuur ders te weten dat de EHBO- en Rode Kruis afdelingen in het district chroni sch gebrek aan gcia hebben. „Wij veronderstellen", aldus de heer Witvoet, „dat u allen een passende bestemming voor het geld zult weten". De directeur van de Stichting, dr. G: de Vos, reikte vervolgens de envelop pen uit. Hij merkte nog op dat de aanzet tot oprichting van de Stichting in 1928 kwam van het bestuur van het Groene Kruis in Amersfoort. „Er is altijd binding geweest met de eerste lijn van de gezondheidszorg", aldus de heer De Vos. De EHBO-afdeling in Putten kreeg 775 gulden; Ermelo 930 gulden; Harder wijk 645 gulden; Voorthuizen 1085 gul den; Kootwijkerbroek 680 gulden; Ter- schuur/Zwartebroek 525 gulden; Hoe velaken 725 gulden; Nijkerkerveen 760 gulden; Nijkerk 1145 gulden; Eder- veen 310 gulden; Amersfoort 3775 gul den en R.K. EHBO in Amersfoort 915 gulden; Renswoude 510 gulden: Wou denberg 955 gulden; Achterveld 1250 gulden. Verder kregen de Rode Kruis-afde- lingen van Harderwijk, Voorthuizen, Amersfoort, Bunschoten en Scherpen- zeel respectievelijk 240-, 415-, 260-, 240-, en 190 gulden. Burgemeester en wethouders zijn van mening dat in Soest nu niet direct behoefte is aan een proef om huisvuil gescheiden in te zamelen. Dergelijke proeven zullen genomen worden in Amersfoort en Woerden en het college meent dat de resultaten daarvan best even afgewacht kunnen worden. B. en w. schrijven dit aan PvdA-raads- lid Kingma die over deze zaak vragen stelde. Kingma vestigde er de aan dacht op dat een dergelijk onderzoek in voorbereiding is en hij wilde dat Soest daaraan mee zou gaan werken. Het onderzoek beoogt te weten te komen of de bevolking bereid is het huishoudelijk afval gescheiden aan te bieden (scheiden aan de bron). Er zal dan gebruik gemaakt worden van zo genaamde twee compartimenten con tainers. In Amersfoort moet dan in het ene compartiment glas, plastic en blik worden gedaan, terwijl het andere compartiment gebruikt moet worden voor het overige afval. In Woerden gaat men glas, papier en blik af zonderlijk inzamelen. Het college stelt zich op het standpunt dat niet onderzocht moet worden wat reeds door een naburige gemeente, waarmee men in Eemlandverband zeer nauwe contacten heeft, wordt onderzocht. En verder wijst het college op het feit dat het voor iedere gemeente ook belangrijk is te weten hoe uiteindelijk de provinciale aanpak van de vuilver werking zal worden. ALLEEN DONDERDAG (met knoflook) 150 GRAM van 2.84 voor Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG MAGERE PAK (snelfUter, vacuüm of bonen) slechts Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG ALLEEN DONDERDAG JONG BELEGEN KILO van 12.00 voor Zie onze advertentié GEKARD PAUL Uit de verte zag ik al dat er bezoek was en prees mij geluk kig dat ik juist arriveerde. Bij de ingang van de tuin stond een dame breeduit met gekruiste armen duidelijk te wachten. Ik herkende haar echter niet. Toen ik afremde om de oprit in te draaien veranderde het toonbeeld van berusting in een met armen en benen zwaaien de woesteling, die luid schel dend de tuin instormde. Om haar niet omver te rijden stop te ik midden op straat. Niet be grijpend volgde ik haar koers waar ik een hond in een voor deze diersoort karakteristieke houding zag zitten, druk doen de mijn gazon te bemesten. Door de onverwachte uitval ge schrokken stoof het beest weg, posteerde zich in dezelfde ge makkelijke houding als even tevoren en zette stug door. Pijnlijk betrapt joeg de bazin de hond verder de tuin uit en maakte zich tegelijkertijd han dig uit de voeten onder het lispelen van zoiets als: ,,Ik zag niet dat ie wat deed". In stomme stilte aanschouwde ik het wild-west toneeltje, par keerde de auto en stelde mij ter plekke op de hoogte. En jawel hoor, een geweldige mal- lemeloek lag dampend op het gras. Ik kon er moeilijk enthou siast over worden want honde drollen, hoe verschillend van vorm en kleur, hebben een paar dingen met elkaar ge meen: ze stinken en je glijdt erover uit. Intussen had ik ook mijn spraak teruggevonden. Om de dierenliefhebster te kunnen bereiken moest ik mijn stem enigszins verheffen om te vragen wanneer ze de zaak dacht op te komen ruimen. Ze is nog niet geweest. Wel kwam onze eigen poes op de stank af. Ik zag ze denken: ,,Je moet toch wel een hond zijn om zoiets midden op het gazon te laten liggen. Dat be graaf je toch". Ze trok haar neusje op en wan delde statig weg. Naschrift voor alle hondebezit- ters: Natuurlijk slaat dit verhaal niet op u. Ik weet ook wel dat je een hond zonder veel moeite zijn behoefte in de goot kan laten doen. Bovendien zie ik toch zelf datN u altijd een schepje bij u heeft voor het geval er iets uit de hand mocht lopen. Na de vorige week gehouden vergade ring van burgemeester en wethouders heeft loco-burgemeester Plomp de le den van de motorclub The Confedera tes medegedeeld dat het gemeente bestuur blijft zoeken naar een geschik te plek waar de leden van de club hun eigen onderkomen kunnen neerzetten. In de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening welke op 1 sep tember gehouden wordt, zullen loka- ties besproken worden waar dat even tueel mogelijk is. Tot zolang moeten The Confederates geduld hebben. De heer Plomp verzocht hen dat geduld ook werkelijk op te brengen. The Confederates heeft leden uit Amersfoort, Soest en Leusden. Pogin gen om in Amersfoort een sleutelruim te te krijgen, zijn op niets uitgelopen. Ook Soest heeft tot nog toe niet veel voor hen kunnen doen. Een door de club zelf geopperd plan het openlucht theater aan de Soesterbergsestraat aan hen beschikbaar te stellen, werd door de gemeenteraad verworpen. De opstallen zijn in gebruik gegeven aan de gemeentelijke plantsoenendienst en dan met name aan de bosarbeiders. Een toezegging de kwestie van de ruimte aan de orde te zullen stellen in de vergadering van de commissie r.o., werd door interne misverstanden niet nagekomen. De teleurgestelde motorclubleden be zetten enkele dagen later het open luchttheater. Die bezetting werd na enkele uren opgeheven na een gesprek met loco-burgemeester Plomp. Hij zegde een duidelijk antwoord toe nA de vergadering van b. en w. Dat antwoord houdt in dat men moet wachten tot 1 september. De behande ling in de commissie r.o. houdt echter niet in dat er dan een definitieve oplossing zal zijn gevonden.

Soester Courant | 1981 | | pagina 1