J Fauna van Nederland (1) de mus SHS.ES w^" Kruiswoordpuzzel Met Raad en Daad Fiets er eens uit - het is gezond ,jC Soestcr Courant van woensdag 29 juli 1981 NU 49,00 dvies als u Jranties op 'KKTootróKM soorten die boven od en in onw» ni^1*^ verSe,ijken met de hoeveelheid dier- sortiment" betrekkelijk eerine f!T h66" ^aa^je hebben, ja dan is ons „as- Dat komt omdat ons lïnH h f' °P keper beschouwd, nog talrijk! van het oost^n zuiden zo'n V de ICe.' maar ook hoge gronden o n rijke schakering van leefgebieden, biotopen, kent. In een leefgebied zijn mogelijkheden, maar ook voorwaarden, waardoor be paalde dieren, samen met bepaalde planten, kunnen leven. Het mooie daar van is, dat ook de mens er kan leven, zonder storend element te zijn. Dat is beslist mogelijk, vooral als de mens enigszins op de hoogte is met het reilen en zeilen van de dieren en de planten in zijn omgeving. Welnu, deze rubriek beoogt enige kennis over de ons om ringende dieren door te geven. Het kan met uitblijven, af en toe zal er ook eens wat van de planten gezegd worden. Maar, waar nu te beginnen? ik dacht zo, we hebben dieren in de lucht, op de grond en in de aarde. Laten we daar eens mee beginnen en dan tegelijk aan sluiten bij die dieren waar vrijwel iedereen of mee te maken, of wel eens het een en ander van ziet of hoort. Voor deze keer is dat dan de Mus. Kampeertent gestolen Uit een aan de Van Weedestraat gepar keerde auto werd een kampeertent met toebehorende gestolen. Ook verdween er kleding. De eigenaar van dat alles deed er aangifte van bij de politie. Diefstal uit auto Uit een aan de Ereprijsstraat gepar keerde auto werd een portemonnee met vierhonderd gulden gestolen. De dader maakte vermoedelijk gebruik van een valse sleutel. Brand in containers Twee avonden achter elkaar ontstond er vorige week brand in een container van de vuilstortplaats aan de Schans. De brandweer doofde in beide gevallen de vlammen. Diefstal video-apparatuur Uit een radiozaak aan de Steenhoff- straat werd een complete videoset ter waarde van 13.000 gulden gestolen. De inbreker verschafte zich toegang tot de zaak via een bovenlicht aan de achter zijde van het pand De inbraak werd in de nacht van vrijdag op zaterdag gepleegd. Boormachine gestolen Uit een winkel in het winkelcentrum Van Weedestraat werd een boor machine gestolen. Er werd aangifte van gedaan bij de politie. Sluitingstijd overschreden Een procps-verbaal wegens overschrij ding van de sluitingstijd kreeg de eigenaar van het café op de hoek van de Eigendomweg en de Nieuweweg. De politie constateerde dat de zaak om kwart over één in de nacht nog open was. De Mus, zo'n doodgewone vogel. Mus en mens horen bij elkaar, in goed en kwaad gerucht. Waarbij ik meteen aanteken, dat de huismus zelf bepaalt waar hij zijn verblijf verkiest. Goed, de huismus heet officieel Passer domesti- cus, de bij het huis behorende mus. Maar dat „huis" moet wel aan bepaal de voorwaarden voldoen: er moet eten zijn. Vandaar dat er plaatsen zijn met veel en met weinig of geen mussen. Geliefkoosd voedsel is in de eerste plaats tevens het voedzaamst: plant aardig. Nog steeds is er geen afdoend antwoord op de vraag, waarom in de vroege voorjaarstuin leverbloempje, primula en gele crocus het moeten ont gelden. Ook de vlier wordt druk be zocht, mussen hebben veel bouw materiaal nodig, ze gaan nogal slordig met bouwmateriaal om. Daar komt nog bij dat ze bijna het hele jaar door nesten bouwen. Buiten het broed- seizoen kennen ze geen strikte partner trouw. Dat is bij de huismus geen eigentijdse modegril maar een aange boren levensstijl. Ik haast mij. te zeg gen, dat bij de rotsmus juist paarvor ming voor het leven bestaat, tot de dood hen scheidt. Valt een der part ners weg, dan blijft de ander eenzaam alleen. In psalm 102 gebruikt de dichter dit gegeven, als hij zegt: „Ik ben slapeloos, ik gelijk op een eenzame vogel op het dak'. Huismussen leven en werken het liefst in groepjes met elkaar. Daar weet de boer in de tijd van het rijpen van het graan over mee te praten. Als de huismussen in de herfst zich tegoed doen aan de achtergebleven kruiden van de moestuin, dan zijn ze, onwe tend, reeds bezig met het uitzaaien voor het volgend jaar: een deel van het rijpe zaad eten ze op, een ander deel blijft bij hun gescharrel tussen de kruiden aan hun veren hangen, totdat het even verder, op een gunstige plaats, terecht komt. Ondanks vier broedsels per jaar zullen er nooit te veel mussen komen. Buiten jaagt de sperwer, in de bebouwde kom de torenvalk. En 's nachts komt de bosuil aan zijn trekken. Hij weet de slaapplaatsen in de klimop, de dichte struiken en zo nodig buiten de hooiberg te vinden. Een natuurlijk leven kent het woord teveel niet, wel het begrip genoeg. 30 31 57 58 Horizontaal: 1. huidblaas; S. aanw. vnw.; 7. hoeveelheid; 11. vogel; 13. woede; 15 kloostervoogd; 17. glasachtige laag op aardewerk; 19. dochter van Cadmus 2l' toestand van rust; 23. afgunst; 24. zout water; 26. en omstreken; 27. familielid; 29. familielid; 30. geogr. aanduiding (afk.); 32. selenium (afk.); 33. herkauwer; 34. uitroep; 35. levenslucht; 37. regeringsreglement (afk.); 39. de onbekende (afk.); 40. resonantie; 42. meisjesnaam; 43. reptiel; 44. Europeaan; 46 eerwaardige vader (afk.); 47. per expresse (afk.); 48. mand; 50. leraar (afk 51. bevestiging; 53. vogelprodukt; 54. windrichting (afk.); 55. ongeveer (afkV 57 deel v.e. gebouw; 61. binnenlandse strijdkrachten (afk.); 63. elektrode a d pos. pool; 66. Europeaan; 67. gif; 69. nieuwe wereldtaal-; 70. deel v.e. auto; 73. pl. inOverijsel; 74. meisjesnaam; 76. larve v.d. langpootmug; 78. vrije keus; 79. droog; 80. strafwerktuig. Verticaal-1 deugdzame; 2. officieel stuk3. slede; 4. woede, 5. godin; 6. muziek- oefening- 7 landelijke plaats; 8. goud (fr.)9. bewijs van verdriet10. kleding stuk- 12 reeds- 14. dubbelklank; 16. voedsel; 18. kant; 20. deel van Azie; 22. de dato'(afk 25. en anderen (afk.); 27. overeenkomst; 28. soort gedicht; 31. strijdmacht; 34. adellijke titel; 35. eng. Voegwoord; 36. onbep. vnw.: 38. vlug; 30 drinkgerei- 40. dwaas; 41. bedompt; 45. herkauwer; 49. edelèteen; 52. voorzetsel- 55 'pl. in Egypte; 56. Gode zij lof (lat. afk.)59. soort hert; 59. wond- vocht 60. 'voorzetsel; 62 winterkost; 64. windrichting; 65. het zijn; 67 gierig aard -68 verdedigingsorganisatie (afk.); 71. zoals de akten getuigen (lat. afk.); 72. tiiel (afk.); 75. bolgewas; 77. laatste nieuws (afk.). ■ui -C, ',„a r, 'til Tl lOXVM -89 meJA -19 13SS3 '89 HSOO f9 4-13US 39 13) '09 r-«c -nuei0 89 'PI 95'onmo -SS I-wao "80 ^FldOJ '6» WF» 9f 'i .dnu «r "dS -S 'ulm -9E 'mre '08 '.uojuq 'ÏE (OTgsi TE Ipepuoj 86 ISejpOTA °l S '06 lept!* -81 Ipoojq -91 ïno '11 He 61 1W 01 Ikius :f;io 8 Idiop ^epme^9 nUa 'S leSeu V s lewe 6 laxeiq 'I =WA ■jeouk -os uop '61 ando -81 'neuia 91 luesns fl leuv 'El '.neiOTls '01 iopi 89 '-«flOT/v 19 '435 '99 lap oue P9'SH re -IQ leo -Se lou -W 43 -sa lef ia lui 08 tm led du ■m*uUalusppe Ef- lepusa :utp>3 W luu -ge luu i8 luispe as leq K -so ■pp as -JE HO -OS led '66 1U3P9A 16 103 '96 Haiod fZ IPf™ 'E6 3P3UA *12 -OUI 61 lunnleil 'li Uq* '81 luuoo, si Hotuh 11 Istsop 'i latp a luee(q '1 :ie«luoz.uoH lazziwaHOOAismHH onissouo AUTOMATISCH MISLUKT - Omdat ik vroeger veel foto's zag mislukken, heb ik een automatische camera gekocht. Nu volg Ik precies de gebruiksaanwij zing, maar als ik m'n gezin gezellig bij het raam in de zithoek tracht te vereeuwigen, gaat het steeds mis. Zie bijgevoegde afdrukken. Antwoord: Dat is geen wonder. Als u de lens in de richting van het raam houdt, wordt de lensopening automa tisch ingesteld op de grote hoeveel heid licht die daardoor naar binnen valt. Maar de mensen zitten met hun rug naar het raam en hun gezichten bevinden zich dan in de schaduw. Juist de gelaatsuitdrukking, waar het u om gaat. blijft onderbelicht. U moet de situatie omdraaien en zelf naast (niet voor) het venster gaan staan en de mensen die u wilt foto graferen zo goed mogelijk in het dag licht laten plaatsnemen met hun ge zichten naar het raam Ook een zonnekap kan dienstdoen om een teveel aan tegenlicht af te zwak ken. Als u beslist niet (bij) wilt flit sen, raden wij u aan gebruik te ma ken van een gevoeliger film. Met een snelle film van 400 ASA (=27 DIN) behoeft u niet te flitsen. Het voordeel daarvan is, dat er met een kortere tijd kan worden opgenomen en u dus snel uit de hand kunt fotograferen, ook als een persoon beweegt. Er zijn ook speciale films verkrijgbaar voor het maken van opnamen bij kunstlicht zonder flitslicht. Daarmee verkrijgt u een natuurlijker resultaat, want door het flitsen ont staan hardere foto's en komen rose gelaatskleuren van de baby's te bleek op de foto. Bovendien kan men de af dekken nog opwaarderen door gefor ceerde ontwikkeling. Als u het filmpje naar de centrale opstuurt of naar uw fotograaf brengt, moet u dat er uit drukkelijk bij vermelden, want die behandeling kost iets extra. WORST MET HERSENS - Wat bevat precies cervelaatworst en hoe komen ze toch aan die vreemde naam? Antwoord: De tegenwoordig bij sla gers verkrijgbare cervelaatworst be vat hoofdzakelijk varkensvlees met spek, vaak gekruid met knoflook, en is meestal gedroogd. Maar in vroeger tijd werden er in die worst ook var kenshersens verwerkt. Het Franse woord cervelle voor hersens leidde tot de benaming „cervelas" voor die worst in Frankrijk en de zuidelijke Nederlanden. Hieruit ontstond onze aanduiding cervelaatworst. CADEAUS TERUG - Mijn zoon heeft zijn verloving moeten verbreken, maar nu eist dat meisje alle verlo vingscadeau en haar deel van de sa men gekochte uitzet op. Alles ligt bij ons opgeslagen. Waar heeft zij wel of geen recht op? Antwoord: Het meisje heeft natuurlijk recht op de door haar gekochte goede ren en op de cadeaus die persoonlijk aan haar (alleen) zijn geschonken. Voorts kan zij aanspraak maken op de helft van de artikelen die het paar bij de verloving samen ontving en op de helft van hetgeen zij tezamen kochten en betaalden. Zij kan echter geen geld eisen in de plaats daarvan, of van uw zoon vergen dat hij bepaalde goederen tegen geld van haar overneemt. Het gemakkelijkste is dan, alle gezamen lijke eigendommen in onderling over leg te verdelen, zodat ieder ongeveer voor de gezamenlijke waarde behoudt. Als de één die twee stapels maakt en de ander kiest daar één van, komt men vaak tot een redelijke oplossing. Alleen als tijdens de duur van de opslag in uw huis iets verloren raakte of beschadigd is, kan het meisje vergoeding van haar schade vragen. De waardeverminde ring door de duur van de opslag komt natuurlijk voor beider verantwoor ding, want dat hebben ze zelf zo gewild, NACHTMERRIE - Ik heb geen last van zenuwen en toch overvalt me zo nu en dan een nachtmerrie. De dokter wil me daar niets voor geven en raadt me alleen een beker warme melk aan voor het slapen gaan. Maar dat helpt niet. Antwoord: Nachtmerries kunnen be halve door spanningen ook optreden als gevolg van teveel eten of te zware maaltijden. Dan treden wel meer be nauwdheden op. U moet om te begin nen dat ontbijt niet meer overslaan, maar liever wel eten na het opstaan en dan de porties bij uw andere maal tijden veel kleiner maken. Die hapjes bij de borrel en dat hartigheidje voor het slapen gaan zijn beslist teveel voor u. Eet voortaan na het avondmaal niets meer en drink in de late avonduren weinig of geen alcohol, of vervang dat door een kop sterke Kamillenthee of anijsmelk. ECHT DONS Ik wil een donzen dekbed kopen, maar er zijn erg uiteen lopende aanduidingen en prijzen. Wat is nu het beste dons? Antwoord: Er zijn wel verschillende benamingen toegestaan, maar dan moet er toch een voorgeschreven hoe veelheid donsveertjes van eidereend, respectievelijk gans of zwaan in voor komen. Het beste dons is dat van de eidereend. De aanduiding „zuiver dons" mag worden gebruikt als de inhoud uit tenminste 98% dons bestaat en hoogstens 2% veertjes. Het op schrift „dons" is geoorloofd voor 65% dons en maximaal 35% veertjes. Het woord „halfdons" is voorgeschreven indien er hooguit 15% dons in te vinden is en de rest van de vulling uit veertjes enz. bestaat. Tussen haakjes: gebruik wel overtrekken als u een donzen dekbed op uw bed legt, want het dons zelf kunt u onmogelijk wassen en zo'n overtrek kunt u vervangen door een schone. ANTEN NESTORING - Tijdens de schilderbeurt van ons huis is de kabel van de t.v.-antenne gelijk vastgezet. Nu is de ontvangst miserabel. Moeten we zo'n draad dan los laten hangen? Antwoord: Wij vrezen eerder, dat uw antennekabel is meegeschilderd en dat is bij het gebruik van bepaalde soorten verf niet zo best. Uw ontvangstmoei lijkheden wijzen daar op. Een installa teur of uw t.v.-leverancier kan het nameten en zal zonodig de aangetaste kabel wel willen vervangen. IS HEELAL BLAUW? - Bij heldere hemel zien we een helderblauwe lucht. Is dat in het heelal ook zo, als de ruimtevaarders buiten onze damp kring komen, of zien zij een andere kleur? Antwoord: Als het zonlicht door de moleculen van onze aardse damp kring in de aardse atmosfeer worden gebracht, domineert het blauwe licht door de vertrooiing. Het blauwe licht dat in de zonnestralen voorkomt, heeft immers een kleinere golflengte dan het rode. De sterkte van het verstrooide licht is omgekeerd evenredig met de vierde macht van de golflengte. Wij zien dus meer blauw aan de hemel dan andere kleuren. Gaat u een vliegreis maken en stijgt dat toestel tot 10 a 12 km, dan ziet u de blauwe hemel steeds donkerder worden. Ruimtevaarders zien de ruimte buiten onze dampkring, waarin dan vrijwel geen lucht meer voorkomt, als een zeer donker tot zwart uitspansel, waarin echter tal van hemellichamen in al hun schittering voorkomen. Sterren die wij 's nachts moeilijk en overdag helemaal niet zien, nemen zij duidelijk waar, zodat het heelal lijkt op een soort feestver lichting op grote afstand. BESPIEGELINGEN - Bestaat er een spiegelverf, zoals aan de achterkant van spiegels gebruikt wordt, waarmee je de muren van een kamer kunt besmeren zodat die groter lijkt? Antwoord: De werking van een spiegel berust niet op het insmeren van glas mét een soort verf, maar op het aanbrengen van een laagje (folie) zilver of zilverachtig metaal op daar voor gepolijst spiegelglas. Dat vereist een nauwkeurig chemisch procédé in een goed geoutilleerd bedrijf en het is niet ieders werk, vooral niet omdat er diverse chemicaliën bij te pas komen. Moderne spiegels maakt men al door het aan de voorzijde van het glas opdampen van een tinamalgaan, dus een oplossing van tin in kwik. Het licht behoeft dan niet heen en weer door het glas. Maar er bestaat nog geen verf van dat materiaal, die na het opdrogen een goed weerkaatsend spiegelvlak oplevert. U zou diverse gelijke grote spiegels moeten kopen en daarmee de wanden kunnen bekleden. De ervaring leert echter, dat een (te) groot spiegel vlak irriteert. LEKKE BEDDEN - De luchtbedden die we deze zomer opnieuw gebruik ten, bleken allemaal lek te zijn. Toch hebben wij ze maar twee zomers mee genomen. De rest van 't jaar liggen ze op zolder. Hoe kan dat? Antwoord: Dat poreus worden is niet normaal. Maar hebt u deze luchtbed den wel na elke vakantie gereinigd en goed laten drogen? Als ze na het drogen met talkpoeder zijn behandeld en er ook wat talkpoeder is ingebla zen, kunnen ze zonodig jarenlang in een koffer of plastic zak op een dro ge plaats worden bewaard en vele ma len dienstdoen. Hebt u er echter op zee of rivier mee rondgedobberd of ze tijdens het kamperen nat laten wor den, of zijn ze bezweet en wel opge vouwen en zó op een zolder gedepo neerd, dan vergaat zowel het kanvas alsook het rubber. Het is ook niet zo eenvoudig om de aangetaste lagen te herstellen. U zou daarvoor over gesmolten rubber met zwavel moeten beschikken. En als ze op bepaalde plaatsen te ver heen zijn, zullen ze ook op andere plekken spoe dig lucht doorlaten. Een enkel lek kunt u repareren, want daar bestaan plak- en spuitmiddelen voor, maar ver sleten luchtmatrassen dient u te ver vangen. H, B, C - Op een oude maatlat vind ik de letters H, b en c. Hoe oud is die maatstok dan? AntwoordEen rechtopstaande kapita le H is van 1827, maar de schuin geslagen uit 1875. De kleine b en c zijn de keurmerken van 1891 en 1892. Uw maatstok zal dus van 1874 of 1875 zijn. GROOTSTE BEEST Wat is het groot ste dier, dat op aarde geleefd heeft? Antwoord: De blauwe vinvis, die tot 35 meter lang wordt en meer dan 100 ton gewicht kan bereiken. Daarmee wordt de uitgestorven dinosauriër van 30 meter en circa 40 ton nog overtroffen. Maar wij kennen nog niet alle schepse len die op aarde leven. In de diepste delen van de diepzee komen misschien nog veel grotere dieren voor... BREM BIJSNOEIEN? - Een buurman zegt me, dat ik mijn hoge brem niet mag snoeien. Hij staat voor een raam' en dat wordt lastig. Antwoord: Een bremstruik verdraagt ingrijpende snoei maar slecht en kan er van dood gaan. Brem is namelijk een plant die nog dicht bij de natuur staat en de natuur kent geen snoei, tenzij u de vraat van bepaalde dieren aan planten zo wilt noemen. De snoei is pas opgekomen bij de kweek door mensen die bepaalde eisen gingen stellen aan zekere (sier)struiken, (vrucht)bomen en dgl. U kunt van uw brem alleen de langste takken weg nemen, voor zover die uw uitzicht be lemmeren en mits er genoeg ander hout in de struik overblijft. ZEEZOUT - Nu ik een zoutloos diëet moet volgen, vraag ik mij af of ik daarvoor in de plaats geen zeezout zou kunnen nemen. Antwoord: Dat is een veel voorkomend misverstand. Omdat zeezout voor be paalde doeleinden afzonderlijk ver kocht wordt, denken velen dat het een andere stof is dan keukenzout. Maar het hoofdbestanddeel van zeezout is ook natriumchloride (NaCl) en daar gaat het om bij het dieet. Zeezout bevat verder nog andere stoffen dan het steenzout, dat ,uit de aardlagen in het oceaanwater oploste, maar die komen in lagere percentages voor. De verhou ding is als volgt: chloride 55%, natrium 30,6%, sulfaat 7,7%, magnesium 3,7%, calcium 1,2%, kalium 1,1% en dan verder nog geringe hoeveelheidjes van allerhande stoffen als waterstof- carbonaat, bromide, fluoride, boor- zuut, enz. Als u zoutloos moet eten, kunt u echter wel diverse vruchten en tuinkruiden bij uw maaltijd gebruiken. Met name gember en de lavas (bij de groentenhandelaar beter bekend als maggiplantjebieden uitkomst. Ver der kunt u bepaalde wijnen, cognac en likeuren toevoegen aan sommige ge rechten. Dat wil niet zeggen dat u alcohol gaat gebruiken, want juist de alcohol verlaat bij enige verhitting het eerste dat gerecht, maar u voegt er wel een aparte smaak aan toe. Ook verse peper uit de molen en enkele spece rijen zijn toegestaan. Pas op voor de speciale sausjes en strooisels, want die bevatten vaak extra hoeveelheden calorieën! PARTNERSPROBLEEM - Wij zijn als weduwe en weduwnaar gaan samen wonen en hebben beiden kinderen, die al getrouwd zijn. Hoe voorkomen we nu, dat bij overlijden van een van ons de kinderen de meubeltjes, televisie enz. als erfenis weghalen en de ander in een kaal huis achterlaten? Antwoord: U kunt maar het beste samen naar een notaris stappen, want er zijn enige mogelijkheden. Naast het maken van een eenvoudig testament kunnen samenwonende partners na melijk ook in een akte laten vastleg gen, dat na het overlijden van de ëën de gemeenschappelijke goederen zonder vergoeding aan de ander gaan beho ren. Dat is een zg. verblijvensbeding. En ten aanzien van privé-goederen kunt u in zo'n akte elkaar het eerste recht verlenen om die tegen een afge sproken prijs over te nemen. Zou het totaal bedrag daarvoor erg oplopen, dan kunt u zich d.m.v. een levens verzekering op het leven van de ander in staat stellen t.z.t. dat geld beschik baar te krijgen. De premie kan uit de gemeenschappelijke pot worden be taald, maar pas op bij het afsluitenals de uitkering op naam van de overlede ne zou geschieden, moet de ander zeer hoge successierechten betalen en blijft er (te) weinig over. DONS WASSEN? - Ik heb een donzen dekbed gekocht. Als het straks vuil is, hoe moet ik dat dan eigenlijk wassen? Antwoord: Het dons kunt u niet was sen, want dan blijft het kletsnat. U moet een paar overtrekken maken en die beurtelings gebruiken en wassen. Uw dons blijft dan onbeschadigd. MET GROM - Een vissersvrouw ver telde mij, dat ze met grom zat en daar scheen ze problemen mee te hebben. Wat kan zij daarmee bedoeld hebben? Antwoord: Er zijn verschillende moge lijkheden. Het grom is van oudsher een onzijdige aanduiding voor het inge wand van vis en bij vissers dus al het afval, dat bij het schoonmaken ervan wordt weggeworpen. Maar in de volks taal is grom ook synoniem aan kin deren, kinderschaar, kroost. Met grom zitten betekent in dat verband: zwan ger zijn. Verder spreekt men in bepaal de streken van grom als er bezinksel, drab. moer of dik wordt bedoeld, maar daar zit een jonge vrouw in de regel niet mee. ECHT OF NAMAAK? Hierbij een reepje bont van mijn nieuwe mantel. Is dat echt bont, zoals de verkoper zei, of namaak, zoals mijn man beweert? Antwoord: Volgens deskundigen is dit van de huid van een schaap uit Afgha nistan. Een leek kan zich spoedig vergissen, maar u hebt een prima bontmantel gekocht en niets teveel betaald. „Fietsen is een bijzonder fijne activi teit, in ieder geval erg gezóiid en vait harte aan te bevelen". Aldus de Ierse cardioloog Dr. Ristéard Mulcahy in - zijn zojuist bij de uitgeverij Thieme Cie in Zutphen in Nederlandse ver taling verschenen boek „Voorkom hartklachten!" Hij pleit daarin voor het gebruik van de fiets en zegt dan ondermeer: „Fietsers hebben het grote voordeel nauw contact met hun omgeving te kunnen onderhouden, van de natuur te genieten en tevens fitter te worden. Men kan in clubver band of gezinsverband gaan fietsen, maar het kan ook de basis vormen van vakantie- en weekend-aktiviteiten. Fietsen is in vele landen de laatste jaren weer populair geworden, mede door de verbetering van de rijwielen zelf, verdere uitrusting en kleding. De meeste fietsen zijn veel lichter en lichter lopend geworden dan voor de oorlog en uitvoeringen met drie tot tien versnellingen zijn algemeen ge worden en niet veel duurder. Een licht lopende fiets, met een goede zit en juiste hoogte van het stuur zijn be langrijke zaken, wil men een goede ac tiviteit in het bewegingsapparaat ver krijgen". Mulcahy adviseert verder een fietsoefenprogramma op te stel len om zo veel mogelijk te kunnen pro fiteren van de mogelijkheden tot con ditieverbetering, die het fietsen biedt. Wij wijzen in dit verband op het in de serie „Fietsotheek" verschenen boekje „Fit door fietsen", dat door overma king van 8,20 op postgirorekening nr. 234567 kan worden aangevraagd bij de stichting: fiets! in Amsterdam. Hierin zijn verschillende trainingspro gramma's opgenomen voor diverse leeftijdsgroepen en fitheidsklassen. Programma's die erop gericht zijn om verstandig en efficiënt van de fiets gebruik te maken in het belang van de gezondheid. Aandacht voor welzijn belangrijk De fiets zorgt voor een betere con ditie, voor fitheid, voor beweging; kortom voor welzijn. Dat geldt ook met betrekking tot psychische druk en allerlei stressverschijnselen, die weer samen blijken te hangen met onze manier van leven en werken. Nog onlangs werd aangetoond dat zij die van de W.A.O.-voorziening ge bruik moeten maken, heel vaak met psychische problemen zitten. Zij mis sen de mogelijkheid zich voldoende te ontspannen, om zich los te maken van wat hen dwars zit. Fietsen biedt door inspanning ontspanning. Je richt je op het leveren van een lichamelijke pres tatie; dat werkt bevrijdend. Lekker uitwaaien op de fiets is een realiteit. Het is typerend en misschien ook wel zorgwekkend dat ieder jaar meer geld moet worden uitgegeven voor on ze gezondheidszorg. Volgens cijfers van het ministerie van Volksgezond heid en Milieu-hygiëne bedroegen de kosten van de gezondheidszorg in 1973 twaalf miljard gulden. In 1977 was dit bedrag opgelopen tot 21 miljard. Voor 1981 wordt rekening gehouden met een kostenpost van 25 miljard. Verwacht wordt dat in 1984 een bedrag van rond 40 miljard nodig zal zijn. Het is dus hard nodig dat wij iets aan onze con ditie doen. Opmerkelijk in dit verband is dat er in Zwitserland verzekerings maatschappijen zijn, die aan fietsers een lagere premie berekenen dan nor maal omdat uit onderzoekingen geble ken is dat regelmatige fietsers minder vaak ziek zijn en ook minder vaak hun werk moeten verzuimen. Je moet het wel goed doen Het is natuurlijk niet zo dat je zon der meer alle heil van zomaar op de fiets stappen kunt verwachten. Voor waarde is in ieder geval dat je het goed doet. Het is niet waar dat je iets noemenswaardigs aan je conditie doet, als je te hooi en te gras eens een flink eind gaat fietsen. Dat is natuur lijk een prettige bezigheid, maar het heeft betrekkelijk weinig invloed op de conditie. Daarvoor moet je met vaste regelmaat van de fiets gebruik maken. Als het maar enigszins kan iedere dag. Dat heeft meer effect dan eens per maand een halve of een hele dag gaan fietsen. Van belang is ook het tempo waarin wordt gereden. Niet te lang zaam, maar ook niet jakkeren. Ook hier is regelmaat van betekenis en dat kan ook inhouden dat gelijkmatig het tempo wordt opgevoerd. Gelegenheid te over Vooral de zomermaanden bieden goe de gelegenheid om aan conditietrai ning op de fiets te beginnen. De avon den zijn lang en het weer noodt door gaans ook om op de fiets te stappen. Nu beginnen en het dan volhouden, ook straks in herfst en winter. Maak er tijd voor vrij om bijvoorbeeld 's- avonds na de maaltijd te gaan (after- dinner) fietsen. En natuurlijk in het weekend en op andere vrije dagen. Als je daar eenmaal aan gewend bent, kun je het niet meer laten. Je mist het als je het eens een keer moet overslaan. Een goede stimuland wordt verkregen door met anderen af te spreken op vaste tijden samen te gaan fietsen. Word lid van een fietsclub, dan is er een vriendelijke stok achter de deur. Er bestaan in ons land heel veel fietsclubs die steeds weer tochten organiseren en gezamenlijk er opuit trekken. Zorg voor een goede fiets Het fietsen moet plezierig gaan. an ders is de aardigheid er gauw af. Zorg daarom voor een goede fiets, die afgestemd is op het gezondheids- fietsen. Men spreekt tegenwoordig graag over de tweede fiets en dat is dan bijna altijd een sportieve lichtgewicht fiets met versnellingen, waarop je lekker vooruit komt. Men heeft het in dit ver band ook wel over trimfietsen en die naam zegt al voldoende. Zo'n fiets moet wel met zorg gekozen worden en daarbij moet vooral gedacht worden aan het goed passen van de flets. Je moet ontspannen kunnen fietsen en dat vraagt om aanpassing van de fiets aan het lichaam van de berijder, aan de lengte van lichaam, armen en be nen. Het vinden van een passende flets is goed mogelijk omdat er zoveel ver schillende frame-maten bestaan en de afstand en hoogte van stuur en zadel verstelbaar is. Daarom de fiets zorg vuldig proberen voordat u tot keuze besluit. In het reeds genoemde boekje „Fit door fietsen" wordt ook aan dit onderwerp aandacht besteed, alsme de aan de verschillende soorten fiet sen die er bestaan. praktische tips voor fotografen in de vorm van een foto-drieluik •élSter Natuurlijk is het geen wonder, dat er in de zomer meer foto's worden ge maakt dan in de andere seizoenen. Voor fotograferen heb je licht nodig, foto's worden mooier als de natuur zorgt voor veel kleuren en je hebt meer kans op geslaagde opnamen als je er op uit trekt. En dat alles is in de zomerperiode het geval. Daarom klikken er in deze maanden zoveel ca mera's. En komen ér bij de fotohandelaren vele honderdduizenden volle rolletjes binnen, die enkele dagen later zijn omgetoverd in kleurige her inneringen aan een zonnige tijd. Op de toonbank van een fotohandelaar ontdekten we onlangs een kleurige folder, die speciaal is gewijd aan het maken van geslaagde vakantie-foto's. In die (gratis verkrijgbare) folder staan veel tips en goe de voorbeelden van vakantiefoto's. Eén tip, die trou wens niet alleen voor de vakantietijd geldt, is het ad vies om beeldvullend te werken. We willen vaak te veel op de foto laten zien of vergeten gewoon, dat we, met de camera best dicht bij ons onderwerp mogen ko men. Als we van dichtbij fotograferen, komt dat waar het om gaat, sterk in het beeld en je kunt meer details zien. Dat bewijzen de drie foto's die hierbij zijn afge beeld. In die folder staat nog een belangrijke tip. Deze; zorg wèl voor ruimte rond het onderwerp. Als er in de ont wikkelcentrale van het negatief een afdruk wordt ge maakt, dan kan het zijn, dat er van de rand van het ne gatief een of enkele milimeters niet worden afgedrukt. Dan zou er bijv. net een deel van een hoofd of de spits van een toren niet op de foto komen. Vandaar het ad vies: zorg er tijdens de opname voor, dat er rond het onderwerp een kleine reserve-ruimte blijft.

Soester Courant | 1981 | | pagina 9