50 Jaar geleden in Soest VAARDERHOOGT pi 11 FVestofrint Auto Vandermeer Amersfoort b.v. Finland - vakantieland met veel gezichten Uw kleurenfoto's in twee dagen prachtig afgedrukt. Presto Print m II geeft kwaliteits garantie. 'n Presto Print Fotovakman, daar krijg ie ook adviezen van, ffihuificcttieé- M&ir Ucui occasion occosvoks Dierenbescherming Soest verkoopt woning DOE-HET-ZELVERS Nieuwe bestemming voor autowasserette ^PR//V£ |g| Als wij uw foto's met u door nemen en we treffen een opname aan die verkeerd belicht is of bijv. scheef genomen, dan hoeft u die niet té betalen. VDfoto-film-uideoc Birkstraat 2 - Soest 02155-1 28 74_ InaT CEureR ae mou ovefc'N is m ijn SceeP 7 Augustus 1931 Ik was even in de lillillill Vleesverkoop Vuurwapens in beslag genomen Aangifte van mishandeling Puzzel-wandeltocht van hondenvereniging ZOYS Slechte vakantie- bezigheid voor Plagen en ziekten in huis en tuin deel 3) Zonde van uw goud Aaron Sassoon augustus 1981 Reisbrief aan de Soester Courant (4). (Korte inhoud van het voorafgaande: Aan deze reisbrief zijn drie brieven voor afgegaan, waarin U kon lezen over onze reis naar Finland, waar we een vakantie van 14 dagen op het land doorbrengen. In de vorige brief was de reis gevorderd, tot Uppsala, even ten noorden van Stockholm). Turkhauta, 29 juli 1981 Zeer geachte lezer, Na onze aankomst in Finland zijn we terechtgekomen (we reden verkeerd en het was wel leuk om er nog eens rond te lopen) in de derde stad van dit Noordse landTurku. Vandaar hebben we naar Nederland gebeld, zodat ze op de alarmcentrale van de A.N.W.B. weer gerust kunnen zijn. We vernamen dat het weer in Nederland „pet" was en daarom heb ik hier voor jong en oud een gezellig knutselwerkje dat op een regenachtige dag in huis of in de caravan nog voor de Bereboot af kan zijn. Daar gaan we: Neem een lege schoenedoos. Verf de opstaande randen van de deksel grijs en de buitenkant van het grotere doos- deel eigeel. Neem, terwijl de verf droogt, twee lege tubedoosjes, knip ze doormidden en verf ze even grijs als de randen van de deksel. Sluit de doos en leg hem met de deksel naar beneden. Teken wat ramen en deuren op de zijkanten, zodanig dat er twee verdiepingen met onderin winkels te zien zijn. Bevestig de vier halve tubedoosjes als schoorsteentjes met plakband op de hoeken van het platte dak en klaar is Kees. Mocht iemand nu de kamer binnentre den en opmerken „Wat is dat voor een fröbelding? „Neem dan voor je ant woordt enige stilte in acht en verklaar plechtig, dat dit een maquette is van Celsius' huis in Uppsala, de man die ervoor heeft gezorgd, dat het bij nul graden gaat vriezen en niet bij 32 of 20. Ons hotel in Uppsala was meer dan een eeuw oud. Het heeft gangen van bijna vijftig meter lengte, waarvan de vloe ren schuin afliepen. Het restaurant beneden met de statige hoofdingang was verkocht aan Chinezen, die het „China-Town" doopten en aan de an dere kant naast het hotel oprukken met een „China-River". De oude man die het hotel als invaller vanwege de vakantie beheerde, kon ons alleen de overnachting aanbieden. Voor het ontbijt konden we aan de overkant bij het station terecht. Onze kamer was aan het einde van de gang op de tweede verdieping. Het raam op de kop van deze gang keek uit op een vierkante ommuurde koker, waarin duivepoep de overhand kreeg. Links, tegenover onze kamer, was een anonieme ruimte die behalve als nood- doorgang bij brand, ook dienst deed als berghok voor dweilen, emmers, reini gingsmiddelen enz. In een nis stonden tussen rollen toiletpapier twee grote boeken tegen de wand: „Guld-ock sil- versmeder i Finland, 1373-1873" en op zijn kop „Wanderings History of the Jews" van Chaim Po tok. De bejaarde beheerder was vriendelijk en attent en zei telkens als we de sleutel afgaven: „Thank you so much", waarbij hij galant even boog. Bij ons vertrek gaf hij ons een paar prentbriefkaarten met eén aquarel van het hotel in zijn glorietijd. Ja, zo was het. We liepen om het hotel heen naar onze auto op de binnen plaats. De Chinese kok had zijn grote BMW onder het getraliede keuken raam geparkeerd en keek bij het wassen van de sla even naar ons op. De ellende van museumbezoek is, dat je ook naar dingen gaat kijken, die je niet interesseren en waarvoor je hele maal niet gekomen bent. Ik heb mezelf dan ook een bezoekmethode aange leerd om oververzadiging en gezwollen voeten te voorkomen. Stel, u wilt naar het Louvre om te controleren of de Mona Lisa ook in het echt lacht. Na betaling van het toe gangsbewijs zoekt u op waar dat por tret hangt en u rept zich onverwijld (dus niet staan gapen naar dat afgeklo ven Venus-lijf uit Milo) naar de be stemde plaats. U bekijkt het schilderij grondig en begeeft zich even onverwijld naar de uitgang. In de Universiteitsbibliotheek van Uppsala interesseerde mij slechts één handschrift, de zgn. Gotische Bijbel van Wulfila. Het was me wel heel gemakkelijk gemaakt. Al door de ruit van de toegangsdeur stond een bordje met een bijbelse verwijzing. Gelijk eerste vertrek rechts. Ik voelde dat ik een record ging breken. Dit handschrift (ik zal het kort houden, want ik schaam me als Nederlander om in Zweden ernaar te kijken, zie onder) dateert uit de 6e eeuw en bevat vertaalstukken uit de 4e eeuw. Onze kennis van het oudste Germaans stoelt grotendeels het handschrift, dat in de zestiende eeuw weer was opge doken, in bezit van de Zweden die hun ijzer toen nog niet verwerkten tot Volvo's en naaimachines. Koningin Christina van Zweden had een Hollan der als bibliothecaris in dienst, die zij bij haar troonsafstand dit handschrift schonk. Dat was Isaac Vossius. Wat deed-ie? Hij verkocht het weer aan een andere Zweed voor een appel en een ei, zegge vijfhonderd rijksdaal ders. (Vondel wijdde nog een gedicht aan hen: „Wat treurt gij, hooggeleerde Vos...En doordat die Vossius krap bij kas zat, moeten wij naar Zweden om dat boek te zien. Dat hebben we dus nu gedaan en ik heb uitvoerig over de vitrine gehangen. Je ziet niet eens zoveel, want het opengeslagen boek is bedekt met een ondoorzichtig kreukelpapiertje waar over weer een glasplaatje ligt, dat op praktische wijze om verschuiving te vookomen aan het handschrift is be vestigd met twee stroken leukoplast. Tussen de kathedraal en de universi teitsgebouwen staan lindebomen waar onder het goed zitten is. Toen we op een bank wat zaten rond te kijken kwam er een man voorbij die zijn hond uitliet. „Je ziet hier weinig honden", merkten we op. En inderdaad, we hadden tot nu toe nergens onze schoenzolen op trot toirranden hoeven schoon te schrapen. Maar op de kade in Kapellskar voor de oversteek naar Finland was het weer oppassen geblazen. Daar werden tien tallen honden uitgelaten, geborsteld en beknepen, die aan een tentoonstelling zouden deelnemen, d.w.z. hun baasjes en vrouwtjes, want de verhouding mens-dier mogen we nimmer uit het oog verliezen. In de bus van dit honden- gezelsschap zette een man zijn hond op de zetel van de chauffeur en comman deerde het dier, een zwarte Keeshond, met de voorpoten op het stuurwiel te staan. „Toet-toet", zei de bus. Tweede nummer: De baas zei: „Zit, zit" en fotografeerde zwarte Kees als chauf feur. Een andere Keeshond, een grote witte, dribbelde om z'n baas heen en lichte zijn poot op, zodat enkele straaltjes de broekspijp afliepen en deze donkerder kleurden. Ik dacht, die krijgt een flinke schop uit angst dat hij ook juryleden beplast en de baas zal wel naar de bus rennen om een schone broek uit zijn koffer te rukken. Deze veronder stelling bleek ongegrond. Hij liet zich gewoon als pispaal gebruiken. Ik heb hem nog even aangesproken om te we ten waar in Finland de tentoonstelling werd gehouden. Dat wist hij niet. Het was in elk geval na aankomst nog 30 kilometer rijden. Overigens hebben de honden 's nachts aan boord, verspreid over de hutten, nog lang en gezellig contact met elkaar onderhouden. Voordat ik met u voor de tweede keer in Finland aankom, wilde ik nog even terug naar Stockholm waar we met de treiÜ een dagje naar toe zijn geweest. Op een viaduct vlakbij het station sprak een Amerikaanse dame ons aan, die het koninklijk paleis wilde zien, maar het niet kon vinden. Wij Neder landers, gewend aan koninklijke hui zen, waren niet te beroerd om met het plattegrond je in de hand haar naar de royal family te begeleiden. En dat werd ons eerste doel. Ze kwam uit New York en we zeiden ter wille van de beleefde conversatie „dat is wel wat anders dan Stockholm". „Ohno, it's just the same". De mensen gedragen zich precies als in haar stad, hun kleding is net zo enz. Ze logeerde in het Sheraton Hotel, had vijf kleinkinderen en ging morgen naar Oslo. Is dat ook mooi? Ja mevrouw, de stad ligt rond een fjord en is net zoiets als Stockholm en New York, al hebben we dat laatste maar niet gezegd. Zij wilde het paleis in, wij niet, en we namen afscheid. Dé schildwachten bij het paleis sta'an er krijgshaftiger bij dan onze jongens van de marechaussee in Soestdijk, die toch bijna allemaal een snor hebben. Geweer half in de aanslag, bajonet priemend voor zich uit. 't Is net of ze de toeristen voor zich met één repeteer- salvo willen neermaaien. Hun houding veranderde niet toen uit een busje met liftklep gehandicapten kwamen, die zich in hun rolstoelen hobbelend over de keien in hun richting begaven. We wandelden wat verder en werden ver rast door een wachter, die om de hoek van het paleis kwam aanstormen. Hij zigzagde door het publiek heen in de richting van Skeppsbron, een havenin ham. We verloren hem uit het oog en luisterden aandachtig, maar verna men geen knallen die op geboorte of dood konden duiden. Ik keer weer terug naar het begin van de brief. We hebben na ons telefoontje naar Nederland wat rondgekeken in Turku. Het was zaterdagmorgen en dat bete kent, dat er nogal wat mannen hun alcoholisch niveau van de vorige avond hadden weten te handhaven. Nu zijn er dronkemannen in Finland met een sterke behoefte tot straatprediking. Dat is voor buitenlanders wel eens verwarrend omdat er ook prekers zijn die het bestaan in een omgekeerde richting vervloeken en op het eerste gezicht moeilijk van hun alcoholische collega's te onderscheiden zijn. Deelt de prediker ook lectuur uit dan is hij niet ijdel en kunt u hem onbevangen voorbijgaan. In de volgende reisbrief hoop ik u wat meer Finse eigenaardigheden te ver halen, waarbij ik de sauna hardnekkig oversla. Met vriendelijke groet, J. K. C. Postema. RESTAURANT Van den Brink VERGADEREN? Geen parkeerproblemen, gemakkelijk bereikbaar, centraal en rustig gelegen. Door het ontbreken van een hinderwet vergunning verhuist de autowasseret te annex tectyleerstation van de fa. T. Rouwendaal van de Nieuwstraat naar het industrieterrein aan de Nij- verheidsweg. Met de verhuizing ver dwijnen evenwel niet alle van Rouwen- daals uit de Nieuwstraat. Mevrouw Rouwendaal zal in de vrijgekomen ruimte een speciaalzaak in groente en fruit van start laten gaan. Niet zo'n opmerkelijke verandering, aangezien zij vele jaren werkzaam is geweest in de groentezaak van haar ouders aan de Burgemeester Grothestraat. De van Rouwendaals hopen nu maar dat de benodigde vergunning vlot uit de ambtelijke molen komen. In zakelijk opzicht is een snel nieuw begin pure noodzaak. tUt.PAT NOU plE TAUNUS rnrfo ^iandeccnee FLUORWEG 49-51 AMERSFOORT - TEL. 033-15548 INDUSTRIETERREIN „DE ISSELT" VAK A IN ELK MERK Ned. Herv. Kerk Door vriendelijke bemiddeling van den architect, den heer P. Beekman, hebben wij een bezoek gebracht aan de 2e Ned. Herv. Kerk aan de Nieuwerhoekstraat, wélke half September in gebruik zal worden genomen. Komende van de Koninginnelaan, maakt dit kerkgebouw tusschen het donkere groen een aardig effect. Het ranke torentje steekt aardig boven het geheel uit; de baksteenen optrek doet vroolijk aan. Rechts bevindt zich de hoofdgang en is men dezen doorgegaan dan komt men in een hal met tegelvlak. Rechts daarvan is de opgang naar de gaanderij, rechts vooruit tot het - interieur. Deze is gehaal opgetrokken in gelen baksteen, waarboven de kapconstructie zich verheft, welke is gecamoufleerd door celotex- platen, afgezet met zwart-groen lijstwerk, wat het geheel iets rustigs geeft. In den achterwand is het spreekgestoelte aangebracht, benevens de plaatsen voor den kerkeraad. Rechts van het spreekgestoelte bevindt zich de gaanderij, waarvan de zitplaatsen oploopen. Tegenover deze gaanderij is de plaats voor het orgel, waarvan het front is ontworpen door genoemde architect. Het orgel wordt gebouwd door Gebr. de Koff te Utrecht. Onder het orgel is de catechisatiekamer, een flink luchtig vertrek, zeer geschikt voor lezingen met lantaarnplaatjes of films, daar in dit vertrek voor dat doel een groot wit vlak is aangebracht. Grenzende aan dit vertrek is de predikantskamer zeer geriefelijk ingericht. De verwarming van dit gebouw geschiedt met gas door motorische kracht, gelijktijdig benut voor aanvoer en afvoer van lucht. De kerk bevat met de gaanderij mede ongeveer 450 zitplaatsen en is een aanwinst voor westelijk Soest. Het voorplein is door de goede zorgen van den heer Joh. Kraaijenbrink in een bloementuin omgetooverd, afgesloten door een lage borstwering aan den publieken weg. Het aannemerswerk werd verricht door den heer Hornsveld, 't schilder werk door den heer A. v. Riet, loodgieterswerk den heer H. v.d Herwaarden, de gasleiding door den heer Visman, terwijl het meubilair werd geleverd door den heer A. v. Veenendaal. Het doel van dit schrijven is U bekend te maken met de handelwijze van Burgemeester en Wethouders inzake de uitvoering van art. 8 der bouwverordening, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten. In Maart 1930 is door M. J. Witte aan den Eikenhorstweg 14 eene houten schutting geplaatst ter hoogte van 2 M. binnen de rooilijn en zonder vergunning. Enkele dagen daarna is door den politieagent Ter Haar hiervan procesverbaal opgemaakt, hetwelk tot op heden nog niet is doorgevoerd. Wederom na eenige dagen heeft de heer Van Noesel in zijn functie als directeur der bouwverordening M. J. Witte persoonlijk aangezegd het gedeelte binnen de rooilijn te verwijderen, zoo niet, dat het alsdan ten zijn koste door de gemeente zal geschieden. Uit bijgaande brief van 13 Dec. blijkt, dat ook B. en W. een bevel tot afbreken hebben uitgereikt, hetwelk door een politieagent is uitgereikt. Hierna hebben de eigenaars en huurders wederom een schrijven gezonden naar B. en W. en ontvingen onderstaande. Naar aanleiding van Uw schrijven d.d. April j.1. deelen wij U mede, dat de Raad dezer gemeente in zijne vergadering van 30 December 1930 heeft ingestemd met ons voorstel om den termijn, binnen welken de schutting, staande op het perceel van den heer Witte, moest worden afgebroken, te verlengen met een half jaar, zoodat thans nog geen termen aanwezig zijn den heer Witte voornoemd opnieuw aan te schrijven om de schutting af te breken. Den 21ste Juni hebben de eigenaars en huurder wederom een schrijven naar B. en W. gezonden en hierop volgde onderstaand antwoord. In antwoord op Uw schrijven d.d. 21 Juni j.1., deelen wij U mede, van oordeel te zijn, dat de door U bedoelde schutting niet is geplaatst in strijd met artikel 8 der Bouwverordening, terwijl voorts naar onze meening niet van M. J. Witte kan worden gezegd, dat hij het verbod neergelegd in artikel 20 letter b der Algemeene Politie-verordening dezer gemeente heeft overtreden. Op 5 Juli is wederom een schrijven gezonden naar B. en W. van den volgende inhoud. Aangezien de termijn van uitstel aan den bewoner van perceel 14 aan den Eikenhorstweg sedert 20 Juni is verstreken, verlangen ondergeteekenden, dat thans zal worden overgegaan tot de uitvoering der Gemeente-verordening en hierop ontving de heer Rademaker wederom onderstaande brief. In antwoord op Uw schrijven d.d. 5 dezer, deelen wij U mede, dat wij geen termen hebben kunnen vinden den eigenaar der schutting, staande op het perceel van den heer Witte aan den Eikenhorstweg, aan te schrijven deze te verwijderen. Geachte inwoners, zijn deze nu de menschen, die de bekwaamheid bezitten aan het Hoofd der gemeente te staan? Hoe U na aandachtige lezing hierover denkt, weet ik niet, doch ik herinner mij nog steeds het gezegde van wijlen Burgemeester J. van de Man te Breda: „ik denk er het mijne van". E.M. v. G. UIT DE ADVERTENTIËN: TE KOOP: een span lederen Boerenwagentuigen, zoo goed als nieuw. Adres: W. Verwey, Lange Brinkweg 49. RECLAME PRIJZEN: Doorregen lappen 35 ct. p.p.; 3 pl. voor 1,-; Magere lappen 45 ct. p.p.; 3 p. voor 1,30; gehakt 35 ct. p.p.; 3 p. voor 1,-; Leverworst 25 cent per pond - Bloedworst 25 cent per pond; Vet 25 cent per pond. Modelslagerij J. P. Matthijssen, F. C. Kuijperstraat 3-5. Tien minuten slechts duürde vorige week donderdag de vergadering die door het bestuur van de afdeling Soest van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren was uitge schreven. Ze zal daarom vermoedelijk als de kortste officiële bijeenkomst de geschiedenis van de afdeling ingaan. In de tien minuten werd besloten een woning aan het Kerkpad, eigendom van de afdeling, voor 90.000 gulden te verkopen. Niemand had daar bezwaar tegen. „Niemand" bestond dit keer uit voor zitter C. J. 't Hart en de bestuursleden de dames A. G. Kok-Staal, W. H. van Woerkom-'s Gravendijk en H. Isings. Verder werd de vergadering bijge- woord door twee niet-stemgerechtigde donateurs en door de koper van de woning. Voorzitter 't Hart zorgde ook dit keer weer voor iets opmerkelijks. Hij las de notulen van deze vergadering direct maar voor. Ze waren te voren opge maakt omdat ze nodig zijn voor de notariële verkoopacte. Het was slechts een kwestie van invullen van namen van de leden die de vergadering bij woonden. De heer 't Hart wenste ten slotte de koper veel geluk met zijn ver worven bezit. De afdeling kreeg het huis uit de nalatenschap van mevrouw N. G. Koopmans. Zij was nauw bij het werk van de Soester afdeling van de Dieren bescherming betrokken en ook enige jaren lid van het bestuur. De afdeling werd enig erfgenaam van haar bezit. ■te De heer C. J. 't Hart. Overigens kreeg het bestuur deze avond ook nog twee bokken aangebo den, Kees en Mekkie respectievelijk 7 en 8 jaar ud. Morgen, donderdagmiddag om twee uur zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaatshebben aan alle houders van kaarten. Model 122 tegen een lage prijs. Bij Muziek Staffhorst, kompleet geleverd met garantie èn een aardige attentie. Tijdelijke prijs ^rnerken Occasion orgels, compleet gereviseerd, met inruilgarantie, vanaf 690. - MUZIEK mi Utrecht: Muziekcentrum Vredenburg Tel.030-332341 Amersfoort Hellestraat 11-17 (t/o V&D) Tel.033-34064 Bij een huiszoeking in Soesterberg werden vier geweren, drie pistolen en revolvers, 590 patronen en circa 250 lege hulzen in beslag genomen. De politie ging de woning binnen omdat een bevriende relatie van de bewoner al geruime tijd niets meer van hem vernomen had. In eerste instantie werd niemand in het huis aangetroffen en werden twee vuurwapens ontdekt. Toen deze niet in Soest geregistreerd bleken te zijn, ging de politie de volgende dag terug. De 36-jarige be woner was toen wel aanwezig. Huis zoeking leverde toen de grotere wapen buit op. De man kreeg een proces verbaal. De 30-jarige mevrouw A. H. R. uit Zandvoort heeft bij de politie aangifte gedaan van mishandeling door haar echtgenoot G. J. B. Zij liep hierbij een bloeduitstorting in de kaak op, waar aan zij zich door een dokter moest laten behandelen. B. pleegde de mis handeling, toen de vrouw op bezoek was bij haar zuster in Soest. Op 14 juni j.1. organiseerde H.V. ZOYS een puzzel-wandeltocht voor hond en baas (bazin), uitgezet in het natuur gebied „De Lange Duinen". Tijdens de wandeltocht moesten de honden bij de controleposten een op dracht uitvoeren zoals: zitten, aflig gen, voedsel weigeren enz. Voor de baas (bazin) waren er ook opdrachten. Zij moesten verschillende rassen van honden raden die op foto's stonden. Verder kreeg iedere deelnemer een vragenlijst mee die ingevuld moest worden. Hierop stonden 10 vragen be trekking hebbende op de honden (vereniging), en er moest een rebus opgelost worden. Het was de eerste keer dat H.V. ZOYS een puzzeltocht organiseerde. De deel nemers vonden het erg leuk, zodat er zeker meerdere van dit soort puzzel- tochten zullen volgen. De beschik baar gestelde prijzen werden door de volgende deelnemers gewonnen le prijs:Mevr. Valkenet met Kees 19 pnt. 2e prijs: mevr. Uytjens met Nor- ma en Susan 18 pnt. 2e prijs: Hr. van Kooy met Lion 18 pnt. 3e prijs: Hr. Veerman met snoopy en Scozzy 17 pnt. 3e prijs: Hr. van Egdom met Zoefje 17 pnt. De prijzen zullen binnenkort bij de winnaars thuis worden gebracht. Twee jongelui, dertien en veertien jaar oud, hebben in de afgelopen week op niet mis te verstane wijze me de Soester politie kennis gemaakt. De aanleiding: poging tot diefstal van een walkie-talkie in een zaak aan de Steen- hoffstraat. Tijdens de ondervraging op het politiebureau kwam aan het licht dat ze eerder in Hilversum en Soest ongewenste aktiviteiten hadden ont plooid. In de radiostad bestond de buit uit portemonnaies en zonnebrillen, dichter bij huis werden twee cassette recorders. een walkie-talkie en zes luchtdrukpistolen ontvreemd. We haken direct weer in op het einde van de vorige aflevering, waar we zagen dat mechanische be strijding van rupsen in de tuin het meest geschikt is. Als er echt zeer grote hoeveelheden rupsen zijn wordt het misschien nodig om tot straffere maatre gelen te beslissen. In dit geval zijn er rupsdodende middelen, die na gebruik geen vlinder meer doen verschijnen. Een ander dier dat, zij het, wat minder snel, ook grote hoeveelheden bladgroen kan verorberen is de naaktslak, die vooral op vochtige plaatsen en in een vochtige zomer sterk naar voren komt. Ze zijn overdag te herkennen aan de slijmerige sporen die ze 's nachts achter laten. Overdag verschuilen de beestjes zich meestal, waardoor ze minder goed te vinden zijn. De bestrijding van slakken kan op tweeërlei manieren t.w. chemisch en biologisch. Bij de eerste manier wordt er gebruik gemaakt van slakkenkorrels, die een lokkende werking hebben. De beestjes vreten hun buikje vol en leven daarna nog slechts enkele minuten. De tweede manier is een wat zachtere dood, waarbij de slak zich bedrinkt aan het bier wat op een schoteltje wordt neerge zet. Daarna verdrinkt deze. Voor slakken geldt evenzeer als voor rupsen dat bestrijding pas moet aanvangen als er duidelijk schade optreedt. Bij aantasting door vogelvraat kan er gewerkt worden met netten en met schrikfolie. Een probleem op zich vormt de konijnen- en hazen- vraat die werkelijk hele tuinen kan ruineren. De dieren begeven zich 's nachts op het erf en genieten van alles wat hun wordt voorgeschoteld. Het beste doen we er dan ook aan om de tuin in zijn geheel tot 120 cm hoog af te zetten met stevig gaas dat het konijn afdoende weert. Ingraven van het gaas tot zo'n 50 cm diepte gaat ondergraving tegen. Wanneer dit alles niet mogelijk is, doen we er verstandig aan de beplanting geheel aan te passen aan de aanwezigheid van onze veelvraatjes. We komen echter al gauw tot de ontdekking dat de diertjes, wat hun menu betreft, niet erg kieskeurig zijn, zodat slechts een klein assortiment tuinplanten resteert. Planten die konijnen laten staan zijn gering in aantal en hierbij kunnen we ons het beste bij aankoop op de kwekerij en/of tuincentrum laten voorlichten. Een vrijveel voorkomend diertje op dit moment is het zgn. tufbeestje of schuimcicade. Het diertje is niets anders dan een grove luis, die kans ziet om zich met schuim te omhullen om zo zijn vijanden op een dwaalspoor te brengen. Het tuf beestje is echter over het algemeen niet of nauwe lijks schadelijk voor de tuin. Mocht dit toch het geval zijn dan is bestrijding als bij de luis de beste oplossing. Naast de vrij veel voorkomende ziekten en plagen, die we nu hebben aangeroerd, zijn er nog tal van andere aandoeningen, die wat minder bekend zijn. Bij ernstige problemen is het vaak verstandig om advies van de vakman te vragen, om op die manier verkeerde behandelingen te voorkomen. Oude sieraden liggen soms jaren in de la. Zonde van uw goud en van uw geld. Wij kopen dit graag van u. diamantair - juwelier Rembrandtlaan 13 - Soest (let op nummer 13' Laanstraat 18 - Baarn

Soester Courant | 1981 | | pagina 3