Kruiswoordpuzzel Finland- Rusland een relatie apart X luizen O TAXI KLOMP 12984 goed in a/leb! .rket-> Hulpverlenings adressen Reisbrief aan de Soester Courant asion staat garantie. Restaurant uron aliteit is nze antie! JGE0T ZELLE IMI0N ARTA Burgerlijke Stand Zonde van uw goud Aaron Sassoon Predikbeurten R.K.kerkdiensten Medische Dienst Begrafenisondernemer in Soesterberg, Soest en omstreken. TEL Korte inhoud van het voorafgaande: De sehrüvor a„ vrouw en kinderen een vakantie door on het £w!brieven brengt mei is In de voriae brief sehreof hüo Finse land, waar het leven ook goed ?an ini'PP-la- economie mensen hond). «meriKaanse in Stockholm en de innige band tussen st veel m o.a.s Km Prins Hendriklaan 1 Soest 54.000 12.000 40.000 60.000 36.000 wijs, eefrecht. >-13227 TEL. 12500 Ook: plateservice lunches en uitgebreide keuze a la carte Telefoon 02155-13807 te kust en ur bij uw :tvakman: tn vloeren vroom open: ks van 14-17 uur van 10.00-15.00 uur laRs koopavond idags gesloten) HNGHSTR 38 OON 12870 MFI ETSEN Over de president van Finland. Urho Kekkonen, bestaan allerlei anekdotes. Een zeer bekende en de eerste die ik uit een boekje voor spreekvaardigheid leerde kennen, is deze: Kekkonen was op reis in Noord-Finland. Toen hij kof fie dronk op een kleine boerderij stoot te hij per ongeluk zijn kopje om en de bruine koffie vloeide uit over het witte tafellaken. "Neemt u mij niet kwalijk, mevrouw", zei de president. "Geeft niet", antwoordde de gast vrouwe be leefd, "het is helemaal niet erg". Niet lang daarna gooide ook de gastheer zijn kopje om en weer liep de koffie over het tafellaken. Dit was de boerin te veel. "Nu heb ik er nog een tweede kluns bij", riep ze geërgerd uit. De week daarop ontving de boerin een postpakket uit Helsinki. Daarin zat een mooi wit tafellaken met een kaartje, waar op de plaats van de naam stond geschreven "Van de eerste kluns". Als noot bij deze anekdote zij opge merkt, dat de Finnen bij het koffie drinken aan tafel gaan. waarop aller lei zoetigheden staan uitgestald: koek jes in vele soorten, zoete broodjes, vruchtencake, enz. Naarmate de gast vrouw haar gasten meer eer wil be wijzen, wordt de koffie tot een maal tijd. De anekdote bevat voor Finnen nog een bekend element: de president schrijft een brief, zo zijn althans deze veelzeggende woorden in principe wel op te vatten. Kekkonen schrijft vele brieven aan vaderlanders. Dit feit is hier alom bekend en dat kunt u zelf ook zien in de boekhandels. Veel van die brieven zijn gedrukt en uitgegeven ter gelegenheid van zijn 75ste verjaar dag. Het zijn twee bundels, over de periode 1956-1975. Ik heb ze van de gastheer van ons zomerverblijf even ter inzage gekregen. Ze liggen hier voor me, om met Multatuli te spreken. In het voorwoord schrijft de president .dat hij elke tot hem gerichte brief, ook al is die wat onbeholpen en niet zo verstandig, voor hem reden is die te beantwoorden, al geloof ik niet dat het de bedoeling is. dat u gelijk morgen een brief schrijft met "Beste Kek, Zeg. vertel eens, slaap je ook in een streepjespyjama?". Hier in Hausjarvi, van welker gemeente Turkhauta (een kruispunt met een café en een bushalte voor het postkantoor) deel uit maakt is deze brievensehrijverij zeer bekend. Boer Jussi Olkinuora heeft in 1964 een brief van Kekkonen gekregen, waarin de predident hem bedankt voor het boek dat hij had ontvangen. Voor de goede orde: dat boek was van des landbouwers eigen hand en niet zijn eerste, want de president had om Jussi's eerdere boeken binnensmonds moeten lachen en genoten van het Ka- relisch dialect. Bij het lezen van dit laatste boek zou de lach wel eens naar buiten kunnen komen en "mijn vrouw", zo eindigt de president, "vraagt zich verwonderd af. waar haalt hij het vandaan". Ook deze brief behoeft weer een noot. Boer Olkinuora is een van de velen die, toen Finland in 1945 grote gebieden aan de Sovjet- Unie moest afstaan, meekwam met de grote Karelische verhuizing. Er zijn dacht ik, statistieken van de VN, waar in Finland bovenaan staat, gemeten naar het aantal abonnementen per hoofd van de bevolking op dag- en weekbladen en andere periodieken. Er komen hier in ons gasthuis dagelijks drie kranten binnen (één landelijk blad), terwijl de grootste krant, de Helsingin Sanomat, geregeld los wordt gekocht. Van het aantal geïllustreerde weekbladen, merendeels thuishorend in het rijtje Margriet, Libelle enz., heb ik nog steeds geen overzicht. Het zijn er heel wat. Ik ben zo onbescheiden geweest om boekenkast van boer Kalervo eens na der te bekijken. Mijn interesse werd echter niet als zodanig ervaren, want ik werd met de meest eerbare be doelingen door de gastvrouwe in haar slaapkamer geloodst, waar zich onge veer 6 meter boekenplank bevond. In de gang had ik vertalingen zien staan van Gogol, Fromm, Brontë en Nabo- kov, maar in de slaapkamer werden de grote Finnen zonder zoeken uit het boekengelid getrokken: Kivi, Kallas. Waltari, Linna, Haanpaa. De Finnen zijn misschien ook literair in die zin. dat een jongeman die met zijn zeil geschreven gedichten de boer op gaat, geen mensen aantreft die zich op hun knieën slaan van het lachen en hem van het erf'af lachend nawijzen ais bezienswaardigheid. Op een zomers dorpsfeest in Taipalsaari (oost- Finland) stonden twee jaar êele* den op het programma: dansen door meisjes van het dorp, zang van ee mannenkoortje, wedstrijden m laar- zenwerpen, roeien de plaats van ha - deling was een grasveld tussen het meer en de dorpsstraat), het binden van de mooiste vihta (kwast vanJ^er* ketwijgen voor de sauna), enz. Da tussenin stond ook de voorlezing van een door een dorpeling zelf geschreven verhaal, waar terwijl er nu en dan een auto voorbijreed. naa^ werd |e- luisterd zonder dat men neigingen ver toonde om naar de Col^automaatof de flipperkast te rennen. De volgende dag zaeen we deze onbekende schrijver nog eens? op een foto in het streek blad. Tegen deze achtergrond van Iiet bovenstaande is het werk van Jussi Olkinuora naar Finse begrippen met zo ongewoon. Toen we een paar dagen geleden op de hoofdweg reden die van Helsinki naar het noorden leidt, zagen we op een afstand voor ons een auto met een geel kenteken en zwarte letters. We voerden onze snelheid op en zoomden als het ware in. De groepering van letters en cijfers had geen Nederlands patroon. Nog iets dichterbij konden we het nationaliteitsteken lezen: SU. Een RusWe hebben wel eens een Rus sische vrachtwagen gezien op de route Helsinki-Leningrad, maar dit was na zeven vakanties de eerste Russische personenauto. (Er zijn wel es Finse jongetjes, die nadenkend kijken naar het NL-teken op Nederlandse auto's. De gebruikelijke afkorting voor de Sovjet-Unie is hier NL (Neuvostoliitto). Zo'n Russische enkeling is merkwaar dig, want Finland en de Sovjet-Unie onderhouden al meer dan dertig jaar de nauwste vriendschapsbanden, op papier bekrachtigd en per decennium gevierd. In Turku en Helsinki ontmoet deze week de Russische jeugd (gecon troleerd en gepasteuriseerd) de Finse op een vriendschapsfestival. Aan het hek van een brug over de Aurajoki in Turku hing aan beide kanten een groot bord met de woorden Vriend schap, Vrede en Samenwerking. De parolen waren het evenement al voor uit gehold. Ze roepen bij mij beelden op van applaudiserende partij-con gressen, portretten die gevels bedek ken, van Lenins verzamelde werken en andere requisieten en lijken me inderdaad uitgehold. Dat neemt echter niet weg dat die vriendschapsbanden voor Finland van buitengewoon grote betekenis zijn. Naar schatting 2/3 van de Finse energiebehoefte wordt gedekt door invoer uit de SU en dit gegeven was deze week indirect weer actu eel. Zaterdag 1 augustus werd het eerste kernafval (14 van de 42 ton) van Finlands eerste kerncentrale in Loviisa (80 km ten oosten van Hel sinki; de naam betekent Louise) in speciaal daarvoor geconstrueerde houders op een trein geplaatst naar Rusland. Eerst rijdt de trein een groot stuk noordwaarts, want de hoofdspoor- wegverbinding van Helsinki naar Rus land loopt via Lahti. De snelheid op het eerste traject is slecht 15 km/ uur de technische staat van de vracht- lijn naar Loviisa is slecht), zodat wie zin heeft om dit bijzondere transport eens te bekijken het makkelijk op de fiets kan bijhouden. Maar dat mag niet. De politie houdt pottekijkers op een afstand en wat nog lastiger is: vertrekdag en -tijd worden geheim ge houden overeenkomstig internationale regels. Waar het kernafval in de Sov jet-Unie terecht zal komen is, alweer, geheim, maar dat mag best tussen dikke vrienden. Toen ik als broekemannetje in de jaren '50 bosbessen ging plukken, nam ik een leeg jampotje mee. Het kostte me veel moeite dat vol te krijgen, omdat de meeste bessen mijn mond het eerst liereikten. Was het potje vol, dan voel de ik me een hele Piet, maar lopend naar huis zette ik het als een bier pul aan mijn mond en kwam met een lege pot weer thuis. Hier is inmiddels de bessentijd aangebroken. Op de meest verlaten wegen zie je ineens mensen lopen met plastic emmers. Zaken voor huishoudelijke artikelen hebben regenkleding en emmers in de etalage staan. De regionale krant zegt dat de bessenoogst dit jaar rijk is, maar de frambozen vallen tegen. Menu's eindigen met bessengebak, bessenpap, e.d. Er kwamen hier twee dames op "bessentocht". Ze trokken gelijk al na het eerste middagmaal het bos in aan de overkant van de weg en kwamen na twee uur met een emmer vol bosbessen terug. Het leek me raadzaam mijn eigen plukerva- ringen onvermeld te laten. De Finnen hebben een leuke manier om te zeg gen dat iemand aan het bessen pluk ken is. Daarvoor moet u ook iets an ders weten. Huis is in het Fins TALO. In het huis is TALOSSA Die atoomcentrale van zojuist staat dus in LOVIISASSA. Bes is MAR JA. Hij is MARJASSA, betekent: hij is in de bes sen, dus aan het bessen plukken. Hooi is HEIN'A en dus betekent HEINA6SA ook aan het hooien. Het recht om overal bessen en padde stoelen te mogen plukken is een oud Voor uw: BRUILOFTEN - PARTY'S RECEPTIES KOUDE BUFFETTEN RESTAURANT SOESTER NATUURBAD Van Weerden Poelmanweg 4 SOESTDUINEN - Tel. 02166-13156 Van een eenvoudige huzarensalade tot een uitgebreid koud buffet: onze keuken is gespecialiseerd in exclu sieve «chotel» voor uw party thuis, uw bedrijf enz. "allemansrecht", vergelijkbaar met het wandelrecht over de "public foot- paths" in Engeland, dat men vrijelijk kan genieten op voorwaarde dat men de gewassen te velde en jonge aan plant ongemoeid laat. Alleen in Lap land is ten behoeve van de plaatse lijke plukkers het voor toeristen be perkt mogelijk om de "lakka" te pluk ken, waarvan ook likeur wordt bereid. Veel bessen worden geplukt voor eigen gebruik (onze gastvrouw serveert smakelijk bosbessengebakmaar komen ook op de markt, waar de prijs van een liter gemiddeld 6.- is. De bessen worden snel opgevolgd door de paddestoelen, die hier al in herfst- formaat te zien zijn. Omdat de Fin nen - trouwens ook de Zweden - in bessen en paddestoelen een belang rijke aanvulling zien op hun menu, zou je denken dat elke Fin die je op straat aanklampt, je haarfijn kan uit leggen welke paddestoelen giftig zijn en welke niet. Maar dat schijnt niet zo te zijn. In een boekhandel te Hameenlinna hingen drie affiches achter de winkelruit met de opwek kende tekst "Koop een gids, voordat je je laatste paddestoel eet" Tenslotte wilde ik het met u hebben over Finse namen. Daarmee maakt u als u in Finland op vakantie bent, of u wilt of niet, kennis. Uw oog leest nu eenmaal sneller dan uw wil werkt. Op winkelruiten, vrachtauto's bus sen, reclameborden leest u Sundqvist, Salmi, Tammela, Nyström, Karhunen, Peltonen, enz. De eerste conclusie die u trekt is, dat veel namen op -nen eindigen. Ten tweede dat er tussen deze namen ook Zweedse zitten Sund qvist, Nyström, Larsson, en2) De meeste Finstalige namen vinden hun oorsprong op het land en in de na tuur salmi smalle waterverbinding, tammi eik, karhu beer, pelto akker, veld). Rikki Sorsa die voor zijn land op het eurovisiesongfestival de reggae niet oké uit de grond stampte als een motorisch gestoorde clown, heet van zijn achternaam "eend". Hij is hier echter erg popu lair en in alle djoekboksen gestopt. De Finse achternamen zijn weinig ge varieerd in die zin, dat, als u telefoon boeken doorbladert, blijkbaar vele in veelvoud voorkomen. Makinen en Leh- tinen vormen in het telefoonboek van Helsinki records met beide 10 kolom men druk en zijn dus de Nederlandse Jansen en De Vries. Daarnaast beper ken ook afleidingen van hetzelfde grondwoord de variatie. B.v. Nurmi, Nurmela, Nurminen. Tammi. Tam mela, Tamminen, enz. Door die hoge frequenties is de praktische betekenis van de voornaam toegenomen. Maar ook met de voornaam komt de post bij gebrekkige adresseringen voor pro blemen te staan, zoals in het verle den in het dorp Kuusamo, waar de geslachtsnaam Maatta thuishoort. Voor de oorlog waren er 75 Kalle Maatta's. In de jaren 50 is hun aantal teruggelopen. Nu hebben in Kuusamo 184 Maatta's een telefoonaansluiting, waarvan er 7 Kalle heten. Dit proces wordt in de sociaal-geografische litera tuur "opkallefateren" genoemd. Over enkele dagen is onze vakantie in Turkhauta afgelopen. Voordat we in Helsinki aan boord gaan brengen we nog twee dagen in.de hoofdstad door. Over de resterende periode zal ik u in mijn 6e, tevens laatste reisbrief be richten. Met vriendelijke groet, J.K.C.Postema Kledinginzamelingen Aan de Werkgroep Raad van Kerken, afdeling Soesterberg is vergunning verleend voor het houden van een kledinginzameling in Soesterberg op zaterdag 10 oktober a.s. t.b.v. Mensen in Nood. Het Leger des Heils heeft toestemming gekregen om in 1982 van 28 april tot 21 mei en van 27 oktober tot 18 november een kledinginzameling te organiseren. Kerkmuziek Domkerk ie Utrecht Tijdens het zaterdagmiddagconcert dat op 15 augustus a.s. met als thema Orgel- en harmonium werken van César Franck" door Dom-organist Stoffel van Viegen zal worden gege ven, worden de volgende composities ten gehore gebracht. Uitgevoerd op het harmonium: uit "1'Organiste" Bundel I Allegro, andan te, allegro, lento, allegro en Offer- toire. Uitgevoerd op het grote orgel Choral III. Het concert begint om 15.30 uur; zoals gebruikelijk is de toegang vrij. Orgelconcert door Jaap Zwart Jr. Aanstaande donderdagavond 13 augus tus, zal de jonge organist Jaap Zwart Jr. uit Amersfoort een concert geven op het orgel van de Grote- of Paulus- kerk aan de Brink in Baarn. Jaap Zwart Jr. behoort tot één van de jongste vak-organisten in ons land. Hij werd opgeleid voor het Amsterdam's Sweelinck-conservatorium door zijn vader, de heer Jaap Zwart. Daar behaalde hij zijn einddiploma's voor Piano en voor Orgel bij wijlen de organist Simon C. Jansen. Dit jaar sloot hij zijn studie af voor het hoofd vak Theorie der Muziek aan het Ko ninklijk Conservatorium te Den Haag. Jaap Zwart Jr. is als leraar verbonden aan de Nederlandse Beiaardschool te Amerfoort. Het programma voor aanstaande don derdag vermeldt werken van Joh. S. Bach (Concerto IV, Toccata, Adagio en Fuga C-dur), Ludw. Krebs, Charles Marie Widor (delen uit Symph. V) e.a. De orgelliefhebbers zullen dit concert zeker niet willen missen. Het concert begint om 20.00 uur. GEBOREN: Wendy, dochter van A. J. van Ouwer- kerk en Y. Rutten. - Johanna Hermina Gerarda Sandra, dochter van P. M. Wantenaar en J. G. H. van der Zouwen. - Tanja, dochter van W. J. Schouten en Y. van den Broek. ONDERTROUWD: Clemens Wilhelmus Diemers en Corne- lia Francisca Hilhorst. - Johannes Adrianus de Jong en Lolkje de Vries. - Koenraad Fousert en Margriet Corne- lia van den Brink. - Cornells Nicolaas Lagewaard en Ratka Puvtoska. - Pie- ter Heinrich Theodor Voortjes en Ja- coba Petronella Jacqueline Kerens. GEHUWD: Marcel Jacobus Joannes Maria Rol en Aloysa Gedina Henrica Baartman. OVERLEDEN: Bob van Servellen. - Daniël de Bruin, wed. van F. J. S. Beneker. - Hermina Geertrui de Geus, echtgen. van E. W. Heilendoorn. - Lodewijk Antonius Ver meulen, echtgen. van G. van der Meu- len. - Antoinetta Jacoba van Helden, wed. van L. W. H. Schlebaum. - Frede- rika Clasina Hendrika Berkelaar, wed. van A. J. Verbeek. Speelweek Stichting Jeugdzorg Soest Aan de Stichting Jeugdzorg Soest is toestemming verleend om van 17 tot 21 augustus a.s. een speelweek te organi seren voor de jeugd in de leeftijd van 4-12 jaar op het evenemententerrein aan de Koningsweg. Fancy-fair/loterij De Ned. Protestantenbond heeft toe stemming gekregen voor het organise ren van een fancy-fair in het Kerkge bouw op 5 september a.s. Tevens is vergunning verleend om voorafgaande aan deze fancy-fair loten te verkopen. Vernielingen aan verenigingsgebouw De Soester J. R. heeft bij de politie aangifte gedaan van vernielingen aan het verenigingsgebouw aan de Steen- hoffstraat. Een uithangbord, een spot- licht en een luchtrooster moesten het ontgelden. De schade is aanzienlijk. Oude sieraden liggen soms jaren in de la. Zonde van uw goud en van uw geld. Wij kopen dit graag van u. diamantair - juwelier Rembrandtlaan 13 - Soest (let op nummer. 131) Laanstraat 18 - Baarn Maatschappelijk werk Stichting Maatschappelijk Dienstver lening Soest. Burg. Grothestraat 51, Soest tel. 02155-19004. Spreekuur: Afdeling gezinsverzorging en bejaardenhulp In Soest: iedere werkdag van 9.00 uur tot 10.00 uur, in ,,de Borg" gedurende de zomer maanden gesloten. Men kan terecht aan de Burg. Grothestraat 51. In Soesterberg: geref. Kerk, Gen. Winkelmanstraat 103, iedere donder dag van 14.00-15.00 uur, tel. 03463-2606. Afdeling maatschappelijk werk In Soest: iedere werkdag van 9.00 tot 10.00 uur, in „de Borg" iedere woens dag van 9.00 tot 10.00 uur. In Soesterberg: Geref. Kerk, Gen. Winkelmanstraat 103, iedere woensdag en vrijdag van 9.30-10.30 uur, tel. 03463-2606. ADRESSEN TE SOEST Gemeentelijke Sociale Dienst afdeling maatschappelijk werk: Kantoor: Lange Brinkweg 79, tel. 16744, toestel 322. Spreekuur maatschappelijk werken den, maandag t/m vrijdag 8.30 tot 10.00 uur. CPS-Centrum Psychosociale Hulpver lening Soest 1 Levens- en gezinsvragen. Bur.v. Goyenlaan 142, tel. 02155-21598. Spreekuur iedere werkdag van 9.00- 10.00 uur en volgens afspraak. Tijdens weekend: Weekenddienst Maatschappelijke Hulpverl., tel. 19911. Prot. Sociaal Centrum Maatschappelijk werk, gezinsverzor ging en bejaardenhulp voor Amers foort en omgeving. Spreékuur dagelijks van 9.00-10.00 uur, Bergstraat 29 te Amersfoort. Telefoon 033-10441. HERVORMDE KERKEN Oude Kerk 10.00 uur ds. P. Kloek 17.00 uur ds. Joh. Baumfalk Emmakerk, Regen tesse laan 10.00 uur dr. H. Bartels, Amersfoort 19.00 uur dr J. Rinzema „De Open Hof", Dalweg/Veenbesstraat 9.30 uur ds. Jac. Smit 17.00 uur ds. P. Posthouwer, Eemnes Ichtuskerk, Albert Cu yp laan 10.00 en 17.00 uur ds. P. van Harten Zonnegloren 10.00 uur ds. M. Nawijn, Hoogland In alle kerken kindercrèche tijdens de morgendienst, behalve in Zonnegloren. Jeugddienst 10.00 uur Eltheto, Driftje GEREFORMEERDE KERKEN Julianakerk, Jufiunafaan 19 9.30 uur dr. M. E. Brinkman, docent dogmatiek aan de V.U. 17.00 uur geen dienst Wilhèlminakerk, Soeste rbe rgsestraat 9.30 uur dr. J. Rinzema 17.00 uur ds. J. Swijnenberg, Amers foort „De Open Hof", Dalweg/Veenbesstraat 9.30 uur ds. Jac. Smit 17.00 uur ds. P. Posthouwer, Eemnes Chr. Gereformeerde Kerk, Julianalaan 90 9.30 en 17.00 uur ds. J. Schoonderwoerd Gereformeerde Kerk, (Vrijgemaakt) Kerkgebouw N.P.B. 8.30 uur dienst 17.00 uur ds. P. Houtman Gereformeerde Gemeente Dalweg (hoek Beukenlaan) 9.30 uur Leesdienst 14.30 uur ds. J. van Haaren woensdag 19 aug. 19.30 uur ds. R. Boogaard VERENIGING VAN VRIJZINNIG GODSDIENSTIGEN N.P.B. Rembrandtlaan 20 10.15 uur ds. W. Leerink EVANGELIE GEMEENTE „IN DE RUIMTE" 14.30 en 17.00 uur ds. H. Bette Voort huizen BAARN DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.30 uur ds. H. Fockema Andreae, Hilversum (in N.P.B.) GEREFORMEERDE KERK 10.30 en 17.00 uur dienst EVANGELISCH LUTHERSE GEMEENTE Kapelstraat Baarn 10.30 uur ds. A. Steinhart EVANGELISCHE KRING Eemnesserweg 63B, Baarn 19.00 uur Br. J. de Leeuw, Leiden SOESTERBERG Hervormde kerk „De Hoeksteen" 10.00 uur ds. H. Denekamp STERRENBERG 10.30 uur hr. W. Mulder, Amersfoort GEREFORMEERDE KERK gen. Winkelmanstraat 10.00 $n 19.00 uur drs. J. Thomas, Amersfoort; H.A. In juli 49 ongelukken in verkeer In de maand juli hebben zich in Soest en Soesterberg 49 verkeersongelukken voorgedaan, althans voor zover die ter kennis van de politie werden gebracht. In één geval was er sprake van geen enkele schade. Bij vier ongelukken was ernstige materiële schade het gevolg, in 44 gevallen was er sprake van lichte schade. Bij de aanrijdingen werden zes betrokkenen ernstig gewond en vier licht, aldus het maandelijks verkeers ongevallenoverzicht van de afdeling verkeer van de Soester gemeentepoli tie. Examen hondendressuur Voor de 5e maal in haar bestaan heeft de Soesterhondenvereniging „ZOYS" een clubexamen afgenomen. Ditmaal deden er 7 honden aan mee waar van er 2 zonder het felbegeerde diploma naar huis moesten. Door de mooie weersomstandigheden was het voor de 2 keurmeesters Rigon en Roos geen moeilijke taak om de honden o.l.v. trainer Ton Ootes te keuren. Uitslag van de test: 1. mevr. Veerman 43 nnt. 2. Hr. v. Vugt 40 pnt. 3. Mevr. Stevens 38% pnt. 4. Mevr. Dijkhuizen 37 pnt. 5. Hr. v. Sijl 36 pnt. Ook ditmaal kwam het examen tot stand door medewei king van Dieren speciaalzaak Langhout te Soest. Stichting Hulpcentrale Soest Hulp aanvragen dagelijks tussen 9.00 en 10.00 uur, tel. 19999. Opvang borstamputatie: Elke maandag van 10-12 en 14-16 uur, tel. 13221. C. Hoekstra-Kok. Elke dinsdag van 13-14 uur, tel. 13703, A. Kulik. Werkgroep Kind. en ziekenhuis: Behartigt de belangen van kind en ouder vóór, tijdens en na de zieken huis opname. Voor informatie mevr. J. Rasker, tel. 19085; mevr. E. Davelaar, tel. 20312. VROUWEN BELLEN VROUWEN Luistertelefoon033-724520. Openingstijden maandag en vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Woensdag 20.00 tot 23.00 uur. DIENSTEN GEZAMENLIJKE KRUISVERENIGING SOEST EN SOESTERBERG De avond- nacht- en weekenddienst van de Kruisvereniging Soest/Soester- berg is bereikbaar vla telefoon: Soest 02155-18770 (antwoordapparaat) Soesterberg 03463-1540 (antwoordap paraat). Via het antwoordapparaat hoort men de naam van de dienstdoende zuster. Medisch Centrum, Nieuweweg 14, Soest, tel. 02155-18770. Spreekuur wijkverpleegkundigen: elke werkdag van 13.00-14.00 uur. Informatie, uitlenen van verpleegarti- kelen, aanmelden voor deelname aan zwangerschapsgymnastiek en opgave van nieuwe leden, tussen 9.00-12.00. Medisch Centrum, Rademakerstraat 43, Soesterberg, tel. 03463-1540. Spreekuur wijkverpleegkundigen: elke werkdag van 13.00-14.00 uur. Uitlenen van verpleegartikelen en in formatie eveneens tussen 13.00-14.00 uur. CRISISCENTRUM GOOI EN EEM- LAND Iedere dag van 10.00-22.00 uur, tel. 035-17641. Diabetici Telefonische hulpdienst 033-725083 dag en nacht bereikbaar. Voor Soest, tel. 15628 en tel. 14796. „BORSTVOEDING, NATUURLIJK" Vereniging „Borstvoeding, Natuur lijk", afd. Soest Houdt iedere maand informatie-bijeenkomsten over borst voeding. Secr. H. Stroband-Collard, tel. 17551. Mevr. J. Lieve, tel. 11232. Mevr. B. Postma, tel. 14605. AL-ANONGROEP SOEST Tel. 02155-10965 of 035-19469 (steun aan familie van degene, die overmatig veel drinkt of dronk). Telefonische Hulpdienst Gooi en Eem- land: Dag en nacht bereikbaar voor psychi sche en sociale nood. Telefoon nummer 035-45555. Kinder- en jeugdtelefoon elke dag be reikbaar van 12.00 tot 18.00 uur. Tele foonnummer: 035-45556. Parochie Soest, Kerkplein, tel. 12688. Zaterdag 19.00 uur Zondag 8.00, 9.30 (hoogmis) en 11.30 uur In de week H. Missen te 8.30 en 19.30 uur Parochie Soestdijk, Burg. Grothestraat, telefoon 12775. Zaterdagavond 19.00 uur Zondag 9.00 en 11.00 uur Dinsdag en donderdag 9.00 uur Maandag, woensdag en vrijdag 19.00 uur Parochie Soest-Zuid, St. Willibrordusstraat, tel. 19M3. Zaterdag 19.00 uur. Zondag 9.30 en 11.00 uur. Woensdag 19.00 uur. Parochie Soesterveen Willaertstraat 51, tel. 16290-10522 Zaterdag 18.00 uur Zondag 10.30 uur St. Caroluskerk, Soesterberg, tol. 03463-1521 Zaterdag 19.00 uur Zondag 10.30 uur J. A. Smorenburg Generaal Winkelmanstraat 62 Soesterberg. Telefoon 03463 - 1223 - 1458. OOK VOOR CREMATIE. Tevens algehele verzorging door geheel het land. (Geen klassestysteem) Lichtmast in brand straatverlichting uitgevallen De straatverlichting langs de Soester- bergsestraai tussen de Verlengde Ko- lonieweg en de Eikenlaan is in de nacht van dinsdag op woensdag uit gevallen als gevolg van een brandje in een lichtmast. De brand werd om streeks tien voor één ontdekt door een personeelslid van een beveiligings dienst. Hij probeerde met behulp van een poederblusser het vuur te doven, wat niet lukte. Ook de politie slaagde er niet in om met behulp van een poederblusser de vlammen in te per ken; één straal van de brandweer was daar wel voldoende voor. De brand in de Lantaarnpaal op de hoek van de Soesterbergsestraat en de Verlengde Kolonieweg is ontstaan doordat onbekenden enkele rollen tapijt, die bij de lichtmast waren neer gezet in verband met het ophalen van grof huisvuil vandaag, in brand had den gestoken. De politie stelt een on derzoek in naar de identiteit van de Bromfiets van de weg gehaald Doordat hij met hoge snelheid over de Plesmanstraat reed, trok de brom fietser J. C. de G. uit Soesterberg de aandacht van surveillerende politie. Omdat de bromfiets waarschijnlijk is opgevoerd, werd deze voor technisch onderzoek in beslag genomen. SOEST De artsendienst wordt ln het weekend van zaterdag 8.00 uur tot zondagavond 24.00 uur waargenomen door: dokter B. Nicolas, Steenhoffstraat 12, tel. 12667 en dokter J. Kuipers, Middel wijkstraat 34, tel. 12815. Vakanties: Dr. Walter t/m 15 aug. Dr. v. Dorssen t/m 29 aug. Dr. Klop t/m 5 sept. Dr. Krijger t/m 5 sept. Dr. Rupert t/m 5 sept. Het Is aan te raden niet direct naar de dienstdoende arts te gaan. Eerst opbellen! WEEKEND-OPVANGDIENST Eerste Hulp bij dringende moeilijk heden. Vanaf vrijdagavond 19.00 uur tot maandagmorgen 7.00 uur, telefoon 19911. SOESTERBERG Tijdens het weekend heeft dienst: dokter D. van Lier, Paltzerweg 299, Den Dolder, tel. 030-784555. SOEST Tandartsen Zaterdag en zondag, 13.00-13.30 uur: C. J. J. Dorrestein, Ossendamweg 43, tel. 17853. DIERENARTS Van vrijdag 23.00 uur tot zondag 24.00 uur. Grote- en kleine huisdieren: R. Ko mijn, van Mecklenburglaan 15, tel. 15215. Weekend- en nachtdienst apotheken: Ingaande vrijdag 17.30 uur alsmede de gehele zaterdag en zondag tot de daar opvolgende vrijdag 17.30 uur: apotheek Soestdijk, Van Weedestraat 35. tel. 12487. Extra dienst op zaterdag van 8.30 tot 12.30 uur: apotheek Bierhaalder, Nieuwstraat 40, Baarn, tel. 02154-12137. Tel. nummer Ambulancevervoer: 033-12345 (voor Soest en Soesterberg), 14049 (alléén voor Soest). Inbraak tijdens afwezigheid bewoners Tijdens afwezigheid van de bewoners is ingebroken in een woning aan de Irenelaan. De dader kwam binnen door met een steen een ruit te vernielen. Hij doorzocht de hele woning, maar er kon nog niet worden vastgesteld of er Iets ls verdwenen. De bewoners zullen dit de politie mededelen zodra zij merken dat er iets weg is. De Inbraak werd ontdekt door degene die toezicht op de woning heeft. Ziekenfondsvervoer Rolstoelvervoer Groepsvervoer Trouwrijden io m 52 53 Horizontaal: 1. kleurrijk; 4. duw; 7. deel v.d. kachel; 10. groot zoogdier; 14. op dit moment; 15. lopend touw; 16. rustplaats; 18. namelijk (afk.); 19. afstands maat (afk.20. onderwereld; 22. met dank (afk.24. ik (Lat.26. telwoord; 30. in orde; 32. uitroep v. pijn; 33. NV. (Duitse afk.34. lidwoord; 35. voorzetsel; 36. voorzetsel; 37. vlaktemaat (afk.); 38. hoofddeksel; 40. deel v.e. Fr. ontkenning; 42. briefaanhef (afk.); 44. verwaande, waanwijze; 45. werelddeel; 46. reeds; 47. pro Deo (afk.); 48. boom; 50. rondhout; 51. herkauwer; 52. als volgt (afk.); 54. stofmaat; 56. selenium (afk.); 57. uitroep; 58. Engels telwoord; 59. hagedisach tig dier; 62. gewicht; 64. jongensnaam; 66. gebogen been; 67. muziekterm (afk.); 68. de oudere (afk.); 69. onderricht; 72. steundraad; 74. bevestiging; 76. aaien; 80. kier; 81. meisjesnaam; 82. pl. in Overijssel. Verticaal: 2. riv. in Siberië; 3. gesloten; 4. onmeetbaar getal; 5. aanbieding; 6. rondhout; 7. godin; 8. soort onderwijs (afk.); 9. inkeping; 11. Chinese maat; 12. noorderbreedte (afk.); 13. water in Zeeland; 15. geogr. mijl (afk.); 17. afstandsmaat (afk.); 19. lage temperatuur; 20. uitroep; 21. rang i.h. leger (afk.)23. riv. in Rusland; 25. indonesisch muziekinstr. 26. soort vlag aan stok; 27. landbouwwerktuig; 28. hetzelfde (afk.)29. verlegen zijn, schamen; 31. soort hoender; 36. familielid; 37. beet; 38. wortel; 39. kraan; 41. tijdperk; 43. sluis; 49. zacht en onhoorbaar gaan 53. weldedieren; 55. Fr. lidwoord; 56. NV(Fr. afk.); 57. trekvogel; 58. windrichting; 60. gewicht (afk.); 61. jongensnaam; 63. weekdier; 65. inhoudsmaat (afk.); 67. onmeetbaar getal; 70. europeaan; 71. heilige (afk.); 72. voorzetsel; 73. volkerenorganisatie (afk.); 75. deel v.e. Fr. ontkenning; 77. het Romeinse Imperium (afk.); 78. Fr. lidwoord; 79. bestaat. •s\ *62 i"Bl *82, '11 si !oun *82 !91 'Zl Us "U Usa '02 '29 iTP "89 ^is '89 'QV '19 '"13 '09 Usoo *89 Idoq "2,9 !bs -99 !9i 99 !99A *89 :u9d)nis Qf '.ros '8* Jbjb -jf idBi 68 :99d '88 !dteq "28 !*do '98 iuaojn^M 'IS luaiauaS ez '-PI '9Z 'Se iz IiapuBBA SZ !ubi9UibS sz !uoa '82 Uï 'IZ 'OS Inon '01 !uip "21 !ui3 -gx ïdois 81 qu. 'Zl :ti 'II 99us 6 :oi -8 !9JV '2 '9 g !|d f :9o; g tqo Z :ibbofM9A "isio '28 !««I '18 !*99J '08 1U9I9J1S si 'fl W 'Zl 69 89 !dd '29 IqjJ '99 ÏP9 '19 ïsuo 29 tUBBttSai 69 !9UO 89 Ï9q '29 !9S 99 1)9 *g !AB 29 !so X9 !bj 09 !ds9 '8* 'Pd 'If '\v '91 !bjhj9uib -g* !9piBp9d -ff iej 'Zf !9U 'OT !l9d '88 !^q '28 !uio '98 '98 '.9a'18 88 JnB*28 08 13)1-199a -92 '.o3a \z :pui 22 !)9q 02 !unf '6t !iu '81 -'P9q "91 :j93 'ST !nu 'fX Uu^jqo *01 ïbjsb 2 Uod** Uuoq 'i :ibb)uoz|joh aazzrwanooMsimra onissot<io

Soester Courant | 1981 | | pagina 15