Deze week 12.98 12 SeptemberOpen Dag vliegbasis Soesterberg 1.25 2.48 Zonnegloren redt het ook met minder bedden Woensdag 12 augustus 1981 59e jaargang no 51 Achtergelaten auto gestolen Frank j HORREN in houten aluminium j ook als pasklaar pakket ROLHORREN OMLIJSTEN j van platen foto's j schilderstukken posters enz. Runder- riblappen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen UNIEKAAS Schrikslaan tijdelijke afgesloten - In memoriam Jan Batenburg Boerenham Hollandse tomaten Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar 12.— Buiten Soest per half jaar 24.— Verschijnt iedere woensdag .Zonnegloren redt het ook met mindere bedden", de mening van dr. Oh. Willemse (1) en dhr. J. Th. Oudemans (r), De Amersfoorter J. H. V. heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van zijn personenauto. Hij had deze zonder benzine moeten achterlaten in het bos langs de Zandlaan achter Het Witte Huis. Toen hij later met benzine terugkwam om de auto op te halen, bleek de rode Peugeot te zijn verdwe nen. I Gehele week Literpak APPELSIENTJE van 1.69 voor 1.49 Literpak GOUDAPPELTJE van 1.59 voor 1.39 Zie onze advertentie Alleen donderdag Mager, kilo van 16.80 voor Zie onze advertentie Alleen donderdag Extra belegen 500 gram van 7.00 nü voor Elk jaar organiseert de Koninklijke Luchtmacht voor het Nederlandse publiek een z.g. „Open Dag". Daarin krijgt men te zien en te horen wat dit onderdeel van de krijgsmacht op het terrein van de militaire lucht vaart zoal in huis en in de lucht heeft. Na vijf jaar is de vliegbasis Soester berg weer aan de beurt om dit evene ment te organiseren en wel op zaterdag 12 september a.s. Op de vrijdag vindt de officiële ge nerale repetitie van deze luchtvaart show plaats. Tijdens die repetitie wor den filmers en fotografen, ook ama teurs, in de gelegenheid gesteld op namen te maken. Gezien de omstandig heid dat tijdens de officiële „Open Dag" zo'n 150.000 bezoekers worden verwacht worden invaliden en hun begeleiders geadviseerd niet de za terdag, maar vrijdag de 11e september te reserveren voor een bezoek aan de vliegbasis. Reeds thans zijn er maatregelen in voorbereiding om de te verwachten verkeersstromen in goede banen te leiden. Vast staat dat op zaterdag 12 september op bepaalde uren een an- 'dere verkeersafwikkeling in de regio zal plaatsvinden dan normaal is. In verband met het tennistoernooi van de Lawn Tennis Club Soest is een deel van de Schrikslaan (gelegen tussen de Waldeck Pyrmontlaan en de Beetz- laan) afgesloten voor alle verkeer in beide richtingen op 8, 9, 15 en 16 augustus a.s. Maandag 3 augustus j.1. maakte een nieuwsblad in de regio bekend dat zowel het Raarnse ziekenhuis Maarschalksbos als Zonnegloren rekening zouden moeten houden met het feit vanaf 1 januari '82 over minder bedden d? beschikking te krijgen. Deze eenzijdige, oppervlakkige en niet volledige infor matie heeft grond gegeven aan een stroom van geruchten. Zo zou de bedden- capaciteit door deze maatregel ontoereikend worden, en de werkgelegenheid van een deel van het verplegend personeel in beide ziekenhuizen op de tocht komen te staan. Dr. C.H.Willemse, medisch directeur van beide ziekenhuizen, en dhr. J.Th.Oudemans. economisch directeur van beide ziekenhuizen, hebben in een vraaggesprek met onze courant de geruchten volledig ontzenuwd en hun visie gegeven over hetgeen er werkelijk momenteel gaande is. Gezien de belang stelling van onze lezers rond het wel en wee van Maarschalksbos en Zonne gloren, publiceren wij de officiële mededeling die beide directeuren aan het personeel van beide ziekenhuizen hebben verstrekt. "Op 8 april j.1.", zo begint het bericht, "werd tussen de Staatssecretaris, de Nationale Ziekenhuisraad (N.Z.R.), de Vereniging van Nederlandse Zie kenfondsen V.N.Z.en het Kontakt- orgaan Landelijke Organisatie van Ziektekostenverzekeraars (K.L.O.Z. een overeenkomst gesloten, in de wan deling "package deal" genoemd, waarbij de Staatssecretaris akkoord ging met verruiming van de perso- neelsrichtlijnen van de ziekenhuizen voor 1981 onder voorwaarde van een beddenvermindering via het er kenningenstelsel. Deze beddenvermindering komt in feite neer op het op papier wegnemen van bedden, die door het terugge lopen aantal verpleegdagen feitelijk niet meer worden gebruikt. Aangezien elk ziekenhuis een officieel erkend aan tal bedden heeft, kan deze verlaging vrij eenvoudig geschieden, door het aantal erkende bedden te verlagen op basis van de gemiddelde bezetting van de afgelopen drie jaar, rekening houdend met een elasticiteit van circa 10% volgens de formule: 100/90 gemid delde bezettingspercentage 1978 t/m 1980 x erkende bedden wiegen nieuwe erkende capaciteit bedden en wiegen. Deze reductie op papier heeft geen gevolgen voor. de opname-moge- li jkhèid en leidt op zich niét tót sluiting van gedeelten van afdelingen. Uitdrukkelijk is gesteld, dat deze maatregel geen invloed mag hebben op de door het Centraal Orgaan Zieken huistarieven tot dusverre gevolgde methodiek en niet tot personeelsver mindering mag leiden. De nieuw voor gestelde erkenning voor Maarschalks bos luidt 118 bedden en 4 wiegen, die voor Zonnegloren 137 bedden en 9 wiegen. Tegen de voor Zonnegloren berekende capaciteit hebben wij echter rekenkundige bezwaren, die irt eerste instantie met het Ziekenfonds zullen worden besproken. Volgens onze berekening zou de nieuwe erkenning dienen te worden vastgesteld op 150 bedden en 4 a 5 wiegen. Beperken wij ons tot de cijfers die betrekking slechts sprake is van storm in een glas water. Dat laatste is in ieder ge val reeds nu van toepassing op de konsekwenties die het inleveren van bedden en wiegen in Baarn efi; Soest zou hebben. hebben op Zonnegloren, dan kan wor den vastgesteld, wanneer de voorstel len van de Staatssecretaris tenminste een gegeven worden, dat er minder dan een totaal van tien wiegen en bed den zou moeten ingeleverd. En ook dit cijfer is vrij aanvechtbaar, omdat de gemaakte momentopname wat Zonne gloren betreft betrekking heeft op de situatie in 1969, terwijl de cijfers van Maarschalksbos en andere zieken huizen van aanzienlijk recentere datum zijn. In Amsterdam noemt men zoiets "natte vingerwerk", oftwel me ten met twee maten. Onjuist en on zorgvuldig is het in ieder geval wel. Los van die bezwaren die beide direc teuren tegen deze wijze van berekenen hebben aangetekend, zijn beide functionarissen van mening dat het inleveren van zo'n beperkt aantal wiegen en bedden de belangen van verpleegden in geen enkel opzicht in gevaar zullen brengen. Wat het ver- pleegjaar 1980 betrof had Maar schalksbos een bezettingspercentage van circa 72%, Zonnegloren scoorde 76%. Met het inleveren van een be perkt aantal bedden en wiegen zullen deze cijfers zich wat 1981 betreft alleen maar gunstiger kunnen ontwik kelen. Zo'n meevallertje kunnen beide ziekenhuizen in de strijd om hun voort bestaan best gebruikenDezer dagen maakte het Nationaal Ziekenhuisinsti- tuut bekend dat in 1980 het gemiddelde Nederlandse ziekenhuis een bezet tingsgraad kende van 83,4 procent. Een uitkomst die toch noemens waardig hoger is dan de percentages van Maarschalksbos en Zonnegloren. En wat de veel besproken sluiting van beide ziekenhuizen betreft; zowel de heer Willemse als de heer Oude mans zijn er in dit stadium allerminst van overtuigd dat het op den duur verdwijnen van beide ziekenhuizen, zonder dat daar een redelijk regio alternatief voor wordt geboden, een feit is. Meer duidelijkheid zal er komen wanneer de inhoud van het pro vinciaal advies in deze zo veel emoties oproepende kwestie bekend is. Met U hopen wij dat er wat Maarschalks bos en Zonnegloren betreft straks NAAM ZIEKENHUIS BEDDEN WIEGEN NU STRAKS NU STRAKS Diakonessenhuis 589 503 28 24 Mil. Hospitaal 472 377 8 6 St. Antonius 628 567 15 14 Oudenrijn 264 264 6 6 Overvecht 277 253 11 10 Zonnegloren Soest 145 137 10 9 Bergen Bosch (Bilthoven) 256 213 10 8 Astmacentrum B. en B. 60 44 St. Barbara C'borg) 105 93 1 4 Hofpoort Woerden 280 250 16 13 Isselwaerde (IJ'stein) 101 101 10 10 Zeister Ziekenhuis 246 243 6 6 Juliana Veenendaal 201 175 9 8 Rev. Centr. Hoogstraat (Leersum) 147 147 Mi. Rev. Centr. Doorn 139 85 Maarschalksbos Baarn 132 118 6 4 Wat er aan ziekenhuisbedden in de provincie Utrecht straks wellicht zal moe ten worden ingeleverd. Plotseling is zondag j.1. temid den van zijn gezin, in de leef tijd van 55 jaar overleden de heer J.G.A. Batenburg. De heer Batenburg, bij vele Soestenaren bekend als Jan Batenburg, is gedurende 9 jaar een meer dan trouw medewer ker geweest van Drukkerij Smit, belast met de adverten tie acquisitie van de Soester Courant. De heer Batenburg heeft een groot aandeel gehad in de on stuimige groei van ons week blad, waarvoor hij in 1968 in dienst kwam. In korte tijd wist hij zich een grote populairi- teit te verwerven onder de Soester zakenmensen, die hij t.b.v. de Soester Courant weke lijks bezocht. De goodwill die hij verwierf kwam onder meer tot uitdrukking toen hij 5 jaar geleden in het Ziekenhuis Zon negloren verbleef. Talrijke ca- deau's, bloemen en zelfs brieven werden zijn deel. In 1976 moest hij zijn werk zaamheden op medisch advies staken, maar hij kon "zijn" krant niet vaarwel zeggen. De laatste jaren was hij als oud-medewerker voorzitter van de Personeelsvereniging Drukkerij Smit. De uitvaartdienst zal morgen (donderdag) om 11.30 uur worden gehouden in de Maria- kerk aan het Nieuwerhoek- plein, waarna de crematie in Utrecht zal plaatshebben. Alleen donderdag Licht gerookt 150 gram van 2.98 voor Zie onze advertentie Alleen donderdag KILO SOESTER COURANT Het is voorspelbaar dat zo'n slordige vijf miljoen vaste klanten van het N.O.S. Studio- Sportprogramma zich a.s. zondag grenzeloos zullen er geren. Een ergernis die te danken is aan mevrouw Gardeniers minister van CRM, die in haar opperste wijsheid voor mil joenen Nederlanders heeft uitgemaakt dat stadions waar te veel commerciële reclame is aangebracht van televisie reportages zijn uitgesloten. Een vorm van betutteling waar voor uitsluitend in Nederland plaats schijnt te zijn. Elders in Europa, horen sport en reclame bij elkaar als water en zeep. De beslissing van de minister zou men als lachwek kend kunnen dfdoen, ware het niet dat dit besluit voor vele partijen verstrekkende konse kwenties heeft. Grootste verliezers zijn van zelfsprekend de kijkers, waar van een groot aantal door tal van oorzaken niet in staat is het professionele voetbal in de eredivisie te bezoeken. Dat zijn niet alleen zieken en in validen, ook de man die met een minimuminkomen zich de luxe van een toegangskaartje niet kan veroorloven. En dan treft dit besluit natuurlijk ook de clubs' in de eredivisie. Te recht zijn de clubbesturen niet voor de eisen van de mini ster door de knieën gegaan. Het in ons land zo veel bezon gen en verdedigde begrip vrij heid heeft namelijk ook te ma ken met baas in eigen huis zijn. Dat het besluit van de minister de clubs geld gaat kosten staat vast. Welke adverteerder is bereid jaarlijkse duizenden guldens voor een reclamebord uit te trekken dat in de nieuwe situ atie niet door miljoenen maar door duizènden toeschouwers wordt gezienEn dan is er nog de N.O.S. Als een Siamese tweeling aan de voorschriften van CRM gekoppeld. Zoals de zaken er nu voor staan kan Studio-Sport wat voetbal in de eredivisie betreft uitsluitend terecht in de stadions van Ajax - Feijenoord en P.S. V. Dat houdt in dat er op de eerste wedstrijd dag uitsluitend wedstrijdbeel- den te zien zullen zijn vanuit Rotterdam. Intussen is komen vast te staan dat er mogelijkheden zijn om aan de grillen van de minister te ontsnappen. Bij hoge uit zondering mag de NOS twee minuten durende wedstrijd- flitsen van belangrijke wed strijden uitzenden die in sta dions worden gespeeld waar naar het oordeel van de mini ster te veel reclame is aange bracht. De vraag is dan echter wie zal bepalen waar en welke belangrijke wedstrijden er worden gespeeld. Mevrouw de minister die zo langzamerhand de indruk wekt van alles, behalve voetbalver stand te hebben, of de redak- tie van het NOS-sportprogram- ma? De willekeur zal toeslaan, ook al omdat er voor bepaalde indivuele sportgebeurtenis sen waar de commercie van af te scheppen is, Zandvoort en Tour de France, uitzonde- ringen kunnen worden gemankt. In feite komt het er op neer dat mevrouw Gardeniers, zo lang zij nog bij CRM verblijft, de inhoud van het NOS-sport programma invult. Een troost. Er schijnt iets als een nieuw kabinet in de maak te zijn. Wanneer mevrouw Gardeniers daarin niet terug keert dan kan haar opvolger (ster) de onnozele en door niemand gevraagde richtlij nen terugdraaien. De omroepen hebben zich in tussen solidair verklaard met de NOS. Ook die kunnen in de gegeven omstandigheden geen kant meer uit. Soms heeft het er de schijn van dat dit land om piratenzenders smeekt.

Soester Courant | 1981 | | pagina 1