Het Europese paspoort komt uiterlijk 1985 Met Raad en Daad Nieuw type Renault: deRenault 9" Laat de vluchtstrook zoveel mogelijk vrij Samenwerking in Automobielindustrie Taaipraatje s s s s ...na— Staande uitdrukkingen WERK EER Gevaar AfHtten v..:/':.- kI i i i 13 Soester Courant van woensdag 19 augustus 1981 13 Over enige jaren zullen de onderdanen van de Europese Gemeenschap dank zij een nieuwe symbolische band nog hechter met elkaar verbonden zijn. Wij doelen hier op het Europees paspoort waarvan de houders zowel in de Gemeenschap als in de rest van de wereld zullen worden beschouwd als leden van een grote fanuhe. De ministers van buitenlandse zaken van de Tien hebben zojuist overeenstemming bereikt over het formaat van dit zo langzamerhand beruchte document dat op zijn laatst in 1985 zal worden ingevoerd Nu al zullen de regeringen van de Lid-Staten paspoorten in omloop bren gen die als twee druppels water op die van hun buren zullen lijken. Deze paspoorten zijn even groot en op de voorkant zal de aanduiding „Europese Gemeenschap" te lezen staan. Verder is besloten om deze paspoorten in alle Lid-Staten bordeaukleurig te maken. De gegevens op de eerste bladzijde zullen in alle officiële talen van de Gemeenschap worden vermeld, terwijl de persoonlijke gegevens van de hou der in de taal van het land van afgifte, het Engels en het Frans zullen worden gesteld. Hoewel deze details weinig belangrijk lijken, zijn er jarenlang onderhande lingen gevoerd voordat de tien Lid-Sta ten, die alle hun eigen wensen en tradities hebben, hierover overeen stemming konden bereiken,. Al in 1974 namelijk ontstond bij de staatshoofden en regeringsleiders van de Gemeen schap het plan om een uniform pas poort in te voeren. Zij spraken hierbij van een „uiterlijk teken van de solida riteit tussen de Europese burgers". Maar er rezen zoveel moeilijkheden dat de onderhandelingen tussen 1977 en 1980 onderbroken moesten worden, hoewel het Europees Parlement her haaldelijk voor de invoering van dit paspoort pleitte. Een van de problemen was dat de internationale luchtvaartmaatschap pijen en enkele Lid-Staten zo snel mogelijk een nieuwe kaart wilden in voeren waarvan alle nuttige gegevens over iedere reiziger automatisch afge lezen konden worden. Met deze wens moest bij de invoering van een Euro pees paspoort rekening worden gehou den. De autoriteiten van de Gemeenschap zijn trouwens van mening dat een dergelijk paspoort geen doel op zich zelf is, maar een stap vormt op de weg naar een daadwerkelijke harmonisatie van de paspoorten die alle Europese burgers op het gehele grondgebied van de Gemeenschap dezelfde rechten en voorrechten moeten verschaffen. In de nabij toekomst zullen hierover waar schijnlijk nieuwe voorstellen worden ingediend. De lezer vraagt zich misschien af hoe de Europeanen zullen reageren op dit nieuwe paspoort waarin duidelijk tot uitdrukking komt dat zij tot dezelfde Gemeenschap behoren. Ook de Com missie van de Europese Gemeenschap pen was hier nieuwsgierig naar en heeft van 23 maart tot 30 april j.1. onder 10.000 mensen een enquête laten hou den waaruit blijkt dat de reacties over het algemeen bemoedigend zijn. In acht van de tien Lid-Staten bleken de ondervraagden zeer in hun schik met het idee. Alleen de Denen en de Britten zien het Europese paspoort niet zo zitten. De Grieken, Italianen en Luxemburgers toonden zich het meest enthousiast. In dezelfde enquête werd gevraagd hoe men dacht over de eensgezindheid tussen de Lid-Staten van de Gemeen schap in de afgelopen twaalf maanden. De ondervraagden toonden zich op dit punt veel kritischer omdat deze eens gezindheid volgens hen eerder afneemt dan toeneemt. Alleen de Grieken en Ieren dachten er anders over. De ondervraagden vinden overigens dat het aan de Gemeenschap te danken is dat de kans op een oorlog kleiner en de keuzemogelijkheden in de winkels groter zijn geworden. Velen zijn daarentegen van mening dat hun lid maatschap van de Gemeenschap nade lige gevolgen heeft voor de prijzen, de landbouw en de werkgelegenheid. Fiat S.P.A. en Finmeccanica hebben het wenselijk geacht, gezien de huidige internationale situatie in de automo bielindustrie de mogelijkheden te over wegen or. rot gezamenlijke oplossin gen te komen voor wat betreft de beide automoblieconcerns. In dit verband zullen Alfa Romeo en Fiat wegen en middelen bestuderen om hun beider ontwerp- en produktie afde lingen te coördineren en met name op het gebied van onderdelen de produktie kosten te reduceren, waardoor maxi male bezuiniging verkregen wordt. Om dit te bereiken zullen gezamenlijke „werkgroepen" worden geformeerd om technisch-ekonomische oplossin gen na te gaan, die het meest voldoen aan het belang van beide concerns. Het te verwachten rationalisatie-pro ces, dat samenhangt met de pro grammalijnen van het automobielplan MUFFE KOFFERS - We moesten vorig jaar een vakantie overslaan en nu we op reis willen gaan, komt er een muffe geur uit onze koffers. Hoe krij gen we die vieze lucht weg, voor ze onze kleren aantast? AntwoordU kunt uw koffers uitborste len met (zo min mogelijk) azijnwater en dan enkele dagen in de buitenlucht drogen en laten uitwaaien. Mocht er toch nog kleren, handdoeken enz. muf gaan ruiken, dan kunt u die op een zonnige vakantiedag buiten hangen en dan is deze lucht toch gauw weg. PORT VAN 1962 - Ik kon heel goede port kopen met jaartal 1962. Moet ik die in een kelder bewaren of moet ze niet te koud liggen? Antwoord: Drinkt u die maar gauw op. Ze zal met reductie zijn opgeruimd, omdat ze nu te oud werd. In tegenstel ling tot vrijwel alle bekende Franse en Duitse wijnen kunnen portwijnen niet langer dan circa zeventien jaar worden bewaard. Dan is ze over haar top heen en gaat ze elk jaar verder achteruit om na 20 a 25 jaar bepaald onsmakelijk te worden. Die tijdsduur hangt wel af van temperatuur en rust. Vaak schudden en verleggen of veel warmte ver haasten de ondergang, omdat dan de chemische reacties (die de smaak bederven) worden versneld. WELKE BLOEMEN? - Ik ga binnen kort trouwen en moet een bruidsboeket bestellen met daarin ook bloemen in de kleur van de bruidsjapon. Wil dat zeggen, dat de corsages ook in die kleur moeten worden gemaakt? AntwoordInformeer tevoren, welke bloemist ter plaatse wordt aanbevolen voor dit werk. Als u het bruidsboeket bij een gerenommeerde zaak bestelt, zal deze ook de juiste corsages leveren voor de deelnemers aan de bruiloft. Daarbij behoren extra opvallende exemplaren voor de moeders van bruid en bruidegom die goed passen bij het bruidsboeket en de japonnen van de hoofdpersonen. De bruidegom draagt een witte bloem als de bruid in 't wit gaat, maar 'nu zij in een gekleurde japon de grote stap doet, moet u een bloem opsteken in diezelfde kleur. Voor de vrouwelijke gasten en getui gen maakt de bloemist corsages in verschillende kleuren, zodat zij een bloem kunnen kiezen die past bij hun toilet. ALMERE - Waar komt de naam Alme- re vandaan en hoe spreek je die uit, als Veere of als „la mère" (de moeder)? Antwoord: Veel plaatsnamen in de IJsselmeerpolders zijn afkomstig van vroegere namen uit die gebieden. Al- mere is afgeleid van Almari, de Friese naam voor „het grote meer", waar mee in de eerste eeuwen van onze jaartelling het toenmalige Flevomeer werd bedoeld. Dat was het water dat op huidige waterkaarten nog als „Val van Urk" staat aangeduid. Er waren ver schillende meren in het lage gebied. De veengebieden er omheen spoelden door stormvloeden weg en mede door een daling van de kust ontstond omstreeks 1300 de Zuiderzee. Omdat het „mere" in Almere afgeleid is van het Friese „meer", dat in het Oudfries als mar werd uitgesproken, ligt voldoende vast dat Almere moet rijmen op Veere. POTGROND BESCHIMMELT - Bij enkele plantjes, die ik zo van de bloemist had gehaald, begint de pot grond te schimmelen. Wat moet ik doen? AntwoordWaarschijnlijk hebt u plan ten meegekregen in plastic potjes, of is de grond te nat en te zuur. Zet ze in elk geval over in poreuze bloempotten, laat de beschimmelde bovenlaag en het restant grond eraf en doe verse, droge aarde met wat kalkmergel rond om de kluit. Let erop de wortels niet te beschadigen. Geef enige tijd minder water als u royaal water gaf. Pas als de grond droog is, wat water toedienen. Licht en lucht zullen uw planten van evt. verstikking redden. M ^mÈÊiÊÊiÊÊm - en de richtlijnen vervat in het „report on state shareholdings", zal belang rijke extra verplichtingen voor wat betreft research, ontwikkeling, vesteringen en bedrijfskunde met zich meebrengen en dit op een moment, dat reeds gekenmerkt wordt door de zware last -van de italiaanse automobiel industrie in de internationale strijd voor het heroveren van de markt positie. Het zal daarom van nog groter belang zijn om door specifiek ingrijpen, alle bestaande of nog vast te stellen moge lijkheden van industriële politiek te aktiveren. De twee partijen hebben bovendien vastgesteld, dat elke overeenkomst zoals bovenvermeld, de autonomie aangaande ontwerp, produktie en com mercie van beide concerns zal waar borgen evenals de huidige struktuur. In de maand september zal de Régie Renault een nieuwe auto presenteren die voor de internationale markt bestemd is: de Renault 9. Deze geheel nieuwe wagen, waarvan de buitenafmetingen zeer kompakt zijn (lengte 4 meter), zal het Renault gamma ver der kompleteren, zodat de kliënt meer keuze heeft tussen funktionele en konventionele Renault modellen. De Renault 9, met verschillende motoren en diverse uitrustingniveau's zal kunnen beantwoorden aan de wensen van het koperspubliek, dat in deze klasse een ruime gezinsauto zoekt, die zeer zuinig in gebruik en onderhoud zal zijn. VADEMS EN PALEN - Op zoek naar gegevens over ouder familieleden kwam ik in nagelaten papieren een scheepsjournaal tegen uit 1861. Daarin was sprake van een stranding, van va dems, palmen en palen. Kunt u mij vertellen wat die oude maten voorstel den in meters en centimeters? Antwoord: In die tijd was de Franse meter met haar onderdelen nog niet internationaal aanvaard. Velen ge bruikten nog de oude maten, zoals ze vóór de Franse tijd in onze gewes ten werden gehanteerd. Aan de kust bij de plaats waar de stranding plaats vond, gold destijds een vadem van zes Amsterdamse voeten. Een Amster damse voet mat, in tegenstelling tot de Engelse en de Rijnlandse voeten slechts 0,283 meter. Men heeft gepro beerd de meter als Nederlandse el in te burgeren, maar dit mislukte. Officieel was een vadem echter 1,6987 Nederlandse el. Een palm werd na de Franse tijd voor het hele land vast gesteld op een tiende van de Ned. el, dus op een decimeter. Die Nederland se el mag u overigens niet verwar ren met de ouderwetse el, waarmee nog tal van jaren in winkels en op markten stoffen werden gemeten. Die was ter plaatse 0,688 m. lang en nog lange tijd maten handige kooplui de stof langs de arm, zodanig dat ze er wat extra van overhielden. De pa len werden hoofdzakelijk langs stran den gebruikt en duidden lengten van een zeemijl aan, uitgezonderd op Java en Sumatra, waar de mijlpalen op andere afstanden stonden, nl. resp. 1506,94 en 1851,85 m. De hier gebruikte zeemijl was in die jaren gelijk aan de franse zeemijl van een twintigste graad, ofwel 5,55555 km. De afstand tussen twee (strand)palen kwam dan overeen met „een uur gaans". Nu geldt als zeemijl algemeen 1851,85, me ter dat is de maat van de oude En gelse geografische mijl. POUTEEVRIENDEN - Na de verbijs terende rellen op de kroningsdag is er in Amsterdam een comité opge richt, dat geld inzamelt voor de ge wonde politiemensen. Wat is er met dat geld gebeurd? Antwoord: U bedoelt het comité „Bur gers Achter Politie", postbus 8846,1000 NA Amsterdam. Er zijn vele duizen den guldens binnengekomen en het geld wordt nu, in overleg met de po litiecommissarissen Van Dijk en Van Ingen, gebruikt om de gewonde agen ten en hun echtgenoten ergens in Ne derland op verhaal te laten komen. De initiatiefnemers hebben geen cent onkosten in rekening gebracht, want zij doen dit werk vrijwillig. Het totaalbedrag is nog niet bekend, want nog steeds komt er geld binnen op girorekening 65 11 00 ten name van „BAP". VEL OP DE VERF - Hoe voorkom ik vellen op overgebleven verf in een aangebroken busje? Antwoord: Door het blik weer goed te sluiten en omgekeerd weg te zetten op een koele, maar vorstvrije plaats. Blijkt zich bij opening tóch een vel te hebben gevormd, dan bevindt zich dat onderin. Giet dan de verf voorzich tig over in een lege bus en laat het vel achter in de oude. Evt. meegekomen stukjes vel wel uit de verf verwijderen. GORDIJN AAN DE ROL - Een rol gordijn viel omlaag, toen de kinde ren er te wild mee omsprongen. Nu veert het niet meer vanzelf terug. Heb ik het verkeerd opgehangen? Antwoord: U hebt de goede kant naar binnen hangen, maar vergat de veer te spannen. Neem het dus uit de steu nen nadat u het circa 75 cm. afrolde. Rol het dan met de hand netjes op en steek het weer in de steunen. Als u het daarna afrolt, kunt u het door een kort rukje aan het touwtje weer omhoog doen schieten. Al jarenlang is de naamvals-n bij namelijke woorden in de derde en vierde naamval afgeschaft. Vroeger: aan den heer, thans: aan de heer. Onze taal kent echter een groep woorden en uitdrukkingen, waarin de naamvals-n (soms ook de s en de r) wel worden uitgesproken en ook geschreven. Dat zijn staande uitdrukkingen. Wij noemen hiervan: in groten getale, ten getale van, in dier voege, te zijnen huize, te mijnen kantore, ten kantore van, met dien verstande, te allen tijde, van koninklijken bloede, uit dien hoof de, van dien aard, in den beginne, om den brode en in lichter laaie. Bij deze uitdrukkingen spreekt men de n of r uit. Daarom moet men deze letters ook schrijven. Bij te allen tijde en in groten getale ziet men dikwijls de foutieve schrijf wijze ten alle tijde, in grote getalen. Een andere groep staande uitdrukkin gen is: op den duur, voor den dag komen, in goeden doen zijn. Hierbij is het schrijven van de n facultatief. Spreekt iemand de n uit, dan zal hij hem ook schrijven. Noodza kelijk is het niet. Men mag ook zeggen en schrijven op de duur, voor de dag komen, in goede doen zijn. Bij de derde groep zijn de „losse" woorden samengevoegd tot één woord. Ze worden eveneens aaneengeschre ven. Voorbeelden hiervan zijn: uiter aard, ternauwernood, indertijd en des tijds, goedsmoeds, blootshoofds. Andere worden nog steeds in afzon- delijke woorden geschreven: in arren moede, in koelen bloede, van ganser harte, van goeden huizen, en op heter daad. In alle gevallen van deze derde groep worden de buiginsvormen zowel uitgesproken als geschreven. I Enkelvoud of meervoud In bepaalde gevallen zit men nog wel eens in de knoop, of het werkwoord de enkelvouds- of de meervoudsvorm moet hebben. Dit kan gebeuren na het woord „aantal". Denkt men daarbij aan de afzonder lijke personen of zaken (stuk voor stuk), dan is de meervoudsvorm ge wenst. Denkt men aan de groep dan is de enkelvoudsvorm beter. Veel hangt af van eigen inzicht. „Een aantal kandidaten, afkomstig uit het gehele land, legden het examen Frans af". „Een aantal kinderen uit de hoogste klas deed examen". In opsom mingen met „en" volgt in het alge meen de meervoudsvorm. „Jan en Piet gingen naar school". „Het uitbreidingsplan en de bijbeho rende kaarten liggen ter visie". Maar: „Mijn naam en adres staat op het visitekaartje" (één begrip). „Mijn vriend en huisgenoot vertrok naar elders" (één en dezelfde persoon). „En" heeft dan de betekenis van „tevens". „Mijn vriend en mijn huis genoot gingen samen weg", (twee ver schillende personen). Na „met" enkelvoud: „Het uitbrei dingsplan met de bijbehorende kaarten ligt ter visie". Na „zowel", als" enkelvoud: „Zowel Jan als Piet ging naar de bioscoop". Ook na „noch, noch" enkelvoud: „Noch het ene, noch het andere ant woord was goed". De woorden: alle, beide, eerste, laat ste, sommige, vele, enkele, meeste, andere, enz. krijgen, zelfstandig ge bruikt voor personen een n. In alle andere gevallen geen n: „De meesten vonden het een uitgemaakte zaak, sommigen echter niet". „Er lagen veel appels onder de boom, de meeste waren gaaf". „Honden zijn meestal niet kwaadaardig, slechts enkele zijn agressief". (Van een medewerker) „Het is verboden een motorvoertuig: op een autoweg of een autosnelweg tot stilstand te brengen, behalve op (P) parkeerplaatsen. In geval van noodzaak geldt het verbod niet voor de vluchtstrook". art. 88 RW. Onder vluchtstrook wordt ver staan de doorgaande verharde strook langs de rijbaan van een auto(snel)weg, welke is bestemd voor het tijdelijk opstellen van mo torvoertuigen in noodgevallen. De benaming „vluchtstrook" geeft dat reeds duidelijk te kennen. Ook de doorgetrokken witte lijn duidt daarop.. Vluchtstroken zijn overigens niet alleen bestemd voor een nood stop van weggebruikers. Het zon der noodzaak stoppen op vlucht stroken is mede verboden om deze stroken vrij te houden voor de di verse hulpverleningsdiensten. Door het steeds toenemende verkeer en in elk geval op hoogtijdagen, zijn bij ongevallen en opstoppingen de plaatsen van onheil in het alge meen vrijwel niet anders meer te bereiken voor ambulances, politie, brandweer en wegenwacht, dan via de vluchtstrook. Gezien het grote belang daarvan wordt het verbod ten aanzien van het stoppen op vluchtstroken dan ook streng ge hanteerd. Een belangrijke mede-oorzaak tot het instellen van het stopverbod voor de vluchtstroken was het zo genaamde „bermtoerisme". Niet omdat de weggebruiker dat genoe gen werd misgund, (waarvoor ove rigens voldoende en veel betere gelegenheid bestaat op rustiger binnenwegen), maar om de vele daaraan verbonden gevaren. Denk maar aan het voor andere wegge bruikers gevaarlijke onverwachts snelheid minderen van iemand die gaat stoppen en het in de berm spelen en de rijbaan oplopen van kinderen. Een op de vluchtstrook stilstaand voertuig of zich daarop bevindende personen doet bij pas serende automobilisten de neiging ontstaan om naar links uit te wij ken, hetgeen de verkeerssituatie ongunstig beïnvloedt en schrik- reakties kan veroorzaken die tot zeer ernstige gevolgen kunnen lei den en hebben geleid. Vooral bij nacht is dat gevaar groot. Een op de vluchtstrook staand verlicht voertuig kan bovendien aanleiding geven tot desoriëntatie. Om hinder en gevaren te voorko men van het weer invoegen van voertuigen die op vluchtstrook of berm hebben stilgestaan, geldt thans zonder dat zulks door bor den wordt aangegeven een al gemeen stopverbod voor rijbanen en vluchtstroken van alle autowe gen en autosnelwegen. Daarmee beoogt men tevens het opnemen van lifters op deze wegen te weren. De wetgever gaat van het stand punt uit dat er voor niet noodzake lijke gevallen voldoende afritten zijn om auto(snel)wegen te verla ten. De gemiddelde afstand van de op- en afritten bedraagt 4 d 6 km. De kortste afstand is 1 km, de langste 10 km. Ook zijn er op rede lijke afstanden parkeerplaatsen, kenbaar aan de grote witte „P" op een blauw veld, waar men mag stoppen en verpozen. Alleen in gevallen van „nood zaak" mag men op de vluchtstrook stoppen en stilstaan. Uiteraard met de nodige voorzichtigheid en met inachtneming van de nodige vei ligheidsmaatregelen, zoals het plaatsen van de gevarendriehoek. Maar ook dan mag het niet langer don beslist noodzakelijk. Onder noodzaak wordt verstaan een werkelijke noodsituatie, waarin sprake is van min of meer tot stoppen gedwongen zijn; een si tuatie die niet was te voorzien, waarom deze ook wel „noodstop" genoemd wordt. Als zodanig „kunnen" worden beschouwd: Het uitoefenen van politie-, brandweer-, wegenwacht- en ge neeskundige dienst. Een technische storing van het motorvoertuig, van de aanwe zigheid waarvan de politie zich zo goed mogelijk vergewist. Het verlenen van daadwerkelij ke hulp bij een verkeersongeval, het getuige zijn bij een ongeval en zich zodanig beschikbaar houden, (dus geen kijkers). Het verrichten van werkzaamhe den aan de weg (dat mag naar ïrAV.v.-V_ v 8 A er""-- -4 Alleen in geval van noodzoals hier bij pech. mag gebruik gemaakt worden van de vluchtstrook. onze mening ook zijn het voor zichtig van de rijweg wegnamen van gevaarlijke voorwerpen, zoals op de weg gevallen lading). Bijzonder slechte weersomstan digheden. (Dan wel licht opl). Ziekte of onwel worden van inzit tenden van het motorvoertuig. Plotseling optredende noodzaak van sanitaire stop (b.v. voor ou deren of kindpren). Het controleren van de lading in dien de wenselijkheid daarvan aannemelijk wordt gemaakt. Gebleken benzinetekort. Dit zijn echter maar voorbeelden die „kunnen" worden geaccep teerd. Elk geval wordt op zichzelf beoordeeld. Wel bedacht dient te worden dat het het begrip „nood zaak" eng wordt geïnterpreteerd. Zo worden b.v. beslist niet als noodzaak beschouwd: rusten, kaartlezen, eten, bermtoerisme, fo tograferen, de sanitaire stop in het algemeen. Terwijl ook wel bedacht moet worden dat optredend benzi negebrek in beginsel is te voorzien. Bij het maken van een noodstop dient de bestuurder vooraf de richtingaanwijzer uit te steken en daarna zo vlug mogelijk de rijweg te verlaten. Nooit onnodig plotse ling snelheid minderenl Bij het weer invoegen dient vooraf snel heid te worden gemaakt op de in- voegstrook en richting te worden aangegeven. Daarbij mag het ove rige verkeer niet worden gehin derd. De linkervluchtstrook is voor berijders van de linker rijstrook (- stroken) die de rechter vlucht strook niet veilig kunnen bereiken (b.v. bij een lekke band of motorsto ring). Wanneer u op de linker vlucht strook moet stoppen: Plaats dan uw auto zover moge lijk naar links. Inzittenden moeten de auto zo mogelijk aan de linkerzijde verlaten en achter de vangrail in de middenberm gaan staan. Plaats de gevarendriehoek, maar loop daarbij door de midden berm. Maak uitsluitend gebruik van de praatpaal in de middenberm en loop daarbij tussen de vangrails. Steek nimmer de rijbaan overl Bij twijfel ten aanzien van de „noodzaak" wordt proces-verbaal opgemaakt ter beoordeling van de justitie. Wees daarom verstandig en neem geen risico. Stop op vluchtstroken niet zonder uiterste noodzaak.

Soester Courant | 1981 | | pagina 13