Deze week 1.19 Vijf dagen Gildefeesten met Ria Valk en Nico Haak Verontreinigd drinkwater in Soest ig urn nm Van donderdag 27 augustus tot maandag 31 augustus: Onderzoek Baarmoederhalskanker in Soest en Soesterberg Woensdag 19 augustus 1981 59e jaargang no 52 KIPPEN JONGE EDAMMER Saucisse de Boulogne HEINEKEN BIER Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen PRONK- BONEN Zolang de voorraad strekt. Waterleidingbedrijf zoekt naar oorzaak Kwaliteit voor'n krats. Bij Yuchtleer, Alleen donderdag 2 VERSE van 13.60 voor slechts Zie onze advertentie Alleen donderdag jt 1700 gram Per-stuk Alleen donderdag (pittig worstje) Per stuk van 4.25 voor Gehele week KRAT a 24 FLESSEN Afhaalprijs slechts Alleen donderdag KILO voor Z/e onze advertentie Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per halfjaar 12.— Buiten Soest per halfjaar 24.— Verschijnt iedere woensdag SOESTER COURANT Het is in journalistiek opzicht zo'n beetje komkommertijd. B. En W. raadsleden ver zamelen in vakantietijd nieuwe energie om straks met, en soms ook zonder elkaar, hun wijsheid en inzicht over Soest en Soesterberg te laten schij nen. Nog even geduld. Straks gaat het gezelschap met el kaar weer van start. Vooruit lopend op deze eerste bijeen komst hebben de ruim 100 le den van de veelbesproken Jeugd Motor Cross Club (JMMC) Soest hun problematiek nog eens op een rijtje gezet, en zijn er, middels publicaties mee aan de weg aan het tim meren. Toegegeven, er zijn andere en belangrijker zaken Soest betreffende dan het ge krakeel om het vinden van een geschikt stukje crosster rein. Zoals geschreven, het is komkommertijd en daarom DEZE WEEK eens extra aan dacht voor wat de jongelui op het oog hebben. Alles draait om het vinden van een crossterrein. Tot nu toe lijkt het veel op zoeken naar een speld in een hooiberg. Niet zo onbegrijpelijk. De cross terreinen waarop men mikt zijn niet uit voorraad lever baar, en als men dan einde lijk denkt beet te hebben zijn het de buurtbewoners die te recht bezwaren aantekenen tegen geluidsoverlast. Men kan de mensen die daar bezwaar tegen hebben geen ongelijk geven. Lawaai genoeg in het dagelijk se leven, ook zonder crossers. Maar de bezwaarden dragen met deze conclusie echter geen oplossing aan. En dat is nu iets wat de leden van de JMCC langzamerhand in het verkeer de keelgat dreigt te schieten. Hun tijdelijke speelterrein aan de Koningsweg gaat binnen kort verdwijnen aangezien industrie deze grond op eist. Weliswaar wordt deze sluiting wellicht nog uitgesteld, vast staat wel dat er in de toekomst toch niet aan te ontkomen valt. Niemand van de JMCC-ers die niet begrijpt dat commer ciële belangen prevaleren voor een hobby. Intussen dreigt wel het gevaar dat ze met hun sport, want dat is crossen, bui tenspel komen te slaan. En dat is nu iets wat zij persé niet willen. Zelf is de club met een aantal alternatieven naar vo ren gekomen. Daartoe behoor de De Stompert, waarover B. en W. oordeelden dat ze die locatie in ieder geval niet za gen zitten. Het zij zo, maar de jeugd die op een legale wij ze zo graag wil crossen komt er geen remspoor verder mee. Meer terreinen zijn als moge lijkheden door de JMCC naar voren gebracht. In crosskrin gen heeft men de indruk dat over die suggesties (nog) niet serieus is gesproken. Vakan tietijd kan als begrijpelijke verontschuldiging worden aan gevoerd. En toch hebben de ze jongelui, die allerminst de indruk maken bij de pakken te willen neerzitten, er recht op dat er binnen afzienbare tijd eens een besluit wordt ge nomen. Daarbij zal bij het af wegen van de al of niet bestaan de mogelijkheden van belang zijn of men oprecht bereid is de JMCC de helpende hand te bieden. Is dit laatste het geval dan zal men hard moeten maken waarom de door de JMCC voor gestelde alternatieven niet bruikbaar zijn. Wij spreken de wens uit dat de vergunning verlenende partij er alsnog in zal slagen iets bruikbaars te vinden. Lukt dat niet dan is het voorspelbaar dat knet terende tweewielertjes het initiatief in eigen hand nemen, met alle ellende die daaruit kan voortkomen. Geluidsover last - vernielingen - ingrijpen van politie gevaar voor lijf en leden van beoefenaren en omstanders. Ons advies: „Als 't effe kan, geef ze de ruimte Start en finish uiteraard de Ferdinand Huycklaan. Jong en oud klimmen op de tractor en later tussen 10.00 en 12.00 uur zien welke graad van behendig heid ze daarin hebben bereikt. Drie spelregels vooraf. Men moet in het be zit zijn van een tractor-rijbewijs, de minimumleeftijd is bepaald op 16 jaar en een bescheiden inschrijfgeld moet vooraf worden voldaan. De jong ste lichting tractorbestuurders gaat kampen om een fraaie wisselprijs. De heer P. Dorland is in dit onderdeel van het feestprogramma de titelver dediger. ,,De oudjes" zien de winnaar van 1980, de heer A. Dorrestein, zijn titel en wisselprijs verdedigen. Dezelfde dag moet u zeker niet ver zuimen tussen 10.00 en 17.00 uur een kijkje te gaan nemen in de Oudheid kamer die is ondergebracht in de boer derij gelegen aan de Ferd. Huycklaan 18. Daar zijn de resultaten te zien van de aktiviteiten van de Historische Ver eniging Soest en de Stichting Oud Soest. Tevens kunt u er kennis nemen van een indrukwekkende foto-exposi tie, bijeengebracht door de leden van de fotokring Astra. Foto's die betrek king hebben op de in Soest aanwezige boerderijen en oude behuizingen. En wie het beroemde Soester Spreuck- huijsje een tijd heeft gemist wordt ook op z'n wenken bediend. Ook op de Ferd. Huycklaan te zien en te bewon deren. Dat de landelijke rijpaarden en hun bezitters en ruiters bij het Gilde hoog staan aangeschreven blijkt uit het pro gramma dat voor pure paardesport- liefhebbers is gereserveerd. Tussen 10.30 en 17.00 uur spelen man, soms ook de vrouw, en paard de hoofdrollen in een zeer gevarieerd en deskundig sa mengesteld paardesportprogramma. Ook Soest is aan de vervuiling van drinkwater niet ontkomen. De veront reiniging werd vorige week voor het eerst geconstateerd op de Lazarus- berg. Hangende het onderzoek door het waterleidingbedrijf Midden-Nederland (WMN) zijn de eerste maatregelen getroffen. In overleg met de inspectie volksgezondheid zal desinfectering worden toegepast door middel van een geringe toevoeging van chloor in Soest - Soestduinen en Soest-Zuid. De consu ment kan door deze toevoeging een smaakverandering constateren, maar heeft in ieder geval de absolute zeker heid dat het gechloreerde water zonder enig bezwaar voor consumptie ge schikt is. Bezitters van aquaria dienen er reke ning mee te houden dat de nieuwe samenstelling van het water risico's kan opleveren voor gevoelige vissoor ten. Het is daarom niet onverstandig daarover contact op te nemen met dierenzaken die vissen in hun assorti ment hebben opgenomen. Naast de toevoeging van chloor zijn de open drinkwaterverbindingen met Baarn en Lage Vuursche als voor zorgsmaatregel afgesloten. Desgevraagd deelde Ir. van Dam, di recteur van de WMN mede dat er slechts sprake is van een lichte bac teriologische verontreiniging. Vast staat ook dat de geconstateerde ver ontreiniging van zeer recente datum is. Een waterdichte conclusie aangezien bij de laatst genomen monsters geen enkele verontreiniging werd geconsta teerd. Zeker is ook dat het water bij de „bronnen" Soest-Zuid en Soestdui nen zuiver is. De oorzaak van de ver vuiling moet dus elders worden ge zocht. Naar de oorzaak van deze ver vuiling wordt dezer dagen door de mannen van de WMN en de inspectie volksgezondheid met grote inzet ge zocht. Men houdt rekening met de mo gelijkheid dat de vervuiler(s) snel wordt opgespoord. Tot die tijd zal als voorzorgsmaatregel chloor ter desin- De eerste praktische fase van het on derzoek kan in twee en halve week worden afgewerkt. In die periode maakt het onderzoekteam per middag en per avond van ongeveer 100 vrou wen een zogenaamd uitstrijkje, dat vervolgens voor het laboratoriumon derzoek naar ULecht wordt verzon den. Het maken van het uitstrijkje is een eenvoudige zaak, waarmee slechts enkele minuten gemoeid zijn. Het onderzoek wordt van 27 augustus t/m 4 september 1981 gehouden in het medisch centrum aan de Nieuweweg, fectering aan het drinkwater worden toegevoegd. De uitstrijkjes worden gemaakt door medewerksters van het Centraal Bu reau voor keuringen op medisch-hy- giënisch gebied te Den Haag. Het la boratoriumonderzoek wordt verricht door het laboratorium voor celonder- zoek van de rijksuniversiteit te Utrecht. De kosten van dit onderzoek bedragen voor de dames geboren in 1928, 1931, 1934, 1937, 1940, 1943 en 1946 5,- en voor de dames geboren in 1922, 1925, 1949, 1952 en 1955 kost de deelname ƒ20,-. Op donderdag 27 augustus 1981 start in Soest en Soesterberg het onderzoek naar baarmoederhalskanker onder de vrouwelijke bevolking van 25 tot en met 59 jaar. Die groep telt rond 8700 vrouwen. Op basis van een driejarenplan worden in de maanden augustus en september a.s. ongeveer 3200 vrouwen uitgenodigd voor het onderzoek. De groep die één dezer dagen wordt uitgenodigd aan het onderzoek deel te nemen bestaat uit vrouwen, geboren in de jaren 1922, 1928, 1931, 1934, 1937, 1940,1943,1946,1949,1952 en 1956. Vrouwen geboren in één van de ge noemde geboortejaren die geen uit nodiging ontvangen, kunnen zich wen den tot de afdeling volksgezondheid van de gemeentesecretarie (telefoon 16744 toestel 411) om alsnog een oproep te ontvangen. Dit kan onder meer gebeuren wanneer men zich irt deze gemeente gevestigd heeft nadat de oproepkaarten zijn ver vaardigd. hoek Smitsweg te Soest en van 7 t/m 8 september in de bus bij het parkeer terrein van het medisch centrum, Ra- demakerstraat te Soesterberg, en zal plaatsvinden van maandag t/m don derdag van 13.00 tot 16.15 uur en van 18.00 tot 20.15 uur. Op vrijdag wordt het onderzoek alleen op de dag ver richt. Kunt u op het op uw oproepkaart ver melde tijdstip niet aanwezig zijn, deelt u zulks dan mede aan de afdeling volksgezondheid van de gemeente secretarie. waarna u op een ander tijd stip wordt uitgenodigd (telefoon 16744 tst. 411), vakkundig, voordelig en vlakbij Van Weedestraat 16, Soest, telefoon: 02155-13473 haald, waarna in de feesttent een da verend Koningsbal van start gaat. Een dansavond waarbij een „D.J." en het dansorkest PANCAKE het jong en oud naar de zin zullen maken. Voor iedereen toegankelijk, mits men de leeftijd van 19 jaar heeft bereikt. Maandag 31 augustus a.s. worden deze jaarlijkse Gildefeesten besloten. Het is een goede gedachte van de Gil- defeesten-organisatoren geweest om in de feestviering ook bejaarden en licha melijk gehandicapten te betrekken. Tussen 14.00 en 17.00 uur is de feesttent De Blaak voor deze mensen gereser veerd. Ze worden vergast op een ouder wets feest waarbij doe 't zelf spelen en spelletjes centraal staan. Van thuis blijvers willen de Gildebroeders niets weten en daarom werd een beroep ge daan op het bestuur van het Bentinck- fonds. Van die kant de toezegging dat voor het vervoer van gehandicapten wordt gezorgd. In Rotterdam bedoelen ze daar mee te zeggen: „Hand in Hand". Dat het bestuur van het Groot Gaes- beeker Gilde wel degelijk rekening houdt met „het oog op morgen" moge blijken uit de feestelijke afsluiting van deze 5-daagse. Daarvoor werd de VE- RONICA DRIVE-IN SHOW geënga geerd, en dat wil zeggen dat de Soes ter jeugd het op de dansvloer voor 't zeggen heeft. De Gildefeesten 1981. Op de détails van dit even feestelijke als financieel kost bare programma zijn wij niet inge- stoere stapper. dus kan tegen een stootje. Zolang de voorraad strekt, maat 38/46 De ruim 700 leden van het Groot Gaesbeeker Gilde hebben de laatste dagen van de maand augustus gereserveerd voor de viering van de langzamerhand traditioneel geworden jaarlijkse Gildefeesten. Het Soester Groot Gaesbeeker Gilde, dit jaar 552 jaar jong. Dat blijkt zonne klaar uit de samenstelling van het feestprogramma. Niet alleen op maat ge sneden voor de leden van het Gilde, maar eveneens om er voor de gehele Soester bevolking een feestelijke happening van te maken. Loco-burgemees ter de heer D. Hoekstra merkt in zijn voorwoord, dat terug te vinden is in het fraai uitgevoerde programmaboekje, terecht op: „Een compliment aan het bestuur van het Groot Gaesbeeker Gilde is zeker op z'n plaats voor dit ieder jaar weer groots en gevarieerd gebeuren. Voor elke Soester ingezetene is er wel iets om aan mee te doen of van te genieten als toeschouwer. Tot een bezoek van de feesten wil ik u dan ook graag oproepen". Een aanbeveling is eigen lijk overbodig. Oordeelt u zelf. gaan. Alles daarover in het program ma-boekje, onmisbaar als u een gids bij de hand wil hebben die u in een even feestelijk als folkloristisch gebeu ren de juiste weg wijst. Donderdag 27 augustus worden de Gil defeesten. jaargang 1981, officieel ge opend met het afhalen in de Varen- straat 312 van het regerende Konings paar Harry en Joke van der Zouwen. Bestuur en Gildekorps komen er om 18.45 uur hun opwachting maken. Ruim een uur later in de gigantische feest tent aan de Ferd. Huycklaan een abso lute spetter van een feestavond. Naast het Hilversumse dansorkest MUSTANG het persoonlijk optreden van RIA VALK en NICO HAAK. De ze openingsavond is tegen betaling van een redelijke toegangsprijs voor ie dereen toegankelijk. Een dag later festiviteiten in wat meer besloten kring. Na een Eucharistie-viering in de kerk van de H. Petrus en Paulus, aanvang 19.30 uur, een feestavond die uitslui tend is gereserveerd voor de leden en donateurs van het Gilde. Zaterdag een dag voor vroege opstaan ders en laat naar bed gaanders. Om 9.30 uur start van een prestatieloop aver de afstanden 3000 en 6000 meter. Er zijn springdemonstraties, kam pioenschappen Hackney's. Men ziet er ouderwetse tuigpaarden en fraai ge soigneerde rijpaarden. Vast staat dat absoluut hoogtepunt van deze „Soes ter Dag van het Paard" de show van het vierspan rijden gaat worden. Mu zikale medewerking bij dit paarden- feest verzorgt het Tamboerkorps van het Gilde, waarbij de Vendelzwaaiers opnieuw alle ogen op zich gericht krij gen. „Daar komen de schutters, daar komen ze aan" is zeker ook op deze Gildefeesten weer van toepassing. Za terdag en zondag zullen de knallen weer hoorbaar zijn. Kampioenschap pen in tal van categorieën, waarbij wordt verwacht dat het Koningsschot zondagmiddag zo rond de klok van 16.00 uur zal vallen. Hetgeen betekent dat aan de regeerperiode van Harry en Joke van der Zouwen een eind ge komen is en een ander Koningspaar aan een nieuwe regeerperiode begint. De nieuwe koning en koningin worden om 19.30 uur feestelijk van huis afge-

Soester Courant | 1981 | | pagina 1