Elke gast zijn eigen vlag Vakantie-nieuws voor 55-plussers 50 Jaar geleden in Soest VAARDERHOOGT JOS WORTMANN as* TblNINËNlHUis MOOIERE KLEURENFOTO'S IJ V sr Gehannes... Comfort classique. DOE-HET-ZELVERS van oosten fotografie Reisbrief aan de Soester Courant (slot) Lady Brax - King - Burberry - Loden Frey - Gor-Ray De nieuwe x damescollectie is binnen «3 t; Wilson Glenny - Stylemaster - Schiesser 21 Augustus 1931 REPARATIES Man (40) pleegt ontucht met 3-jarig meisje Waardevolle papieren weg: schade van ruim 14 mille „Krakers" in Soest drie turven hoog voor Hoe maak je de tuin groter Soester Courant van woensdag 19 augustus 1981 Wl] maken alle afdrukken met de hand in onze eigen donkere kamer.Da's stukken mooier en niks duurder. Soesterbergsestraat 57 - (t.o. Busstation) Soest - Tel. 02155 -13109 Er werd tussen onze Finse gastheer en- vrouw en ons wel eens gesproken over Holland. Ze wilden, als zovele Finnen, weten hoeveel inwoners Nederland telt, of Amsterdam groter is dan Helsinki en of er ook bergen zijn in ons land. Hun kennis betrof voornamelijk de bollenvelden, de inpolderingen en vooral het koningshuis, want bekroonde families mogen zich in Finland op een grote be langstelling verheugen. Op de huwelijksdag van Charles en Diana aten we niet in de eetkamer waar een zwart-wit-tv-toestel stond, maar in de „salon" in de kelderverdieping, naast de sauna, waar zich een kleurentoestel bevond. De gastheer vroeg of onze nieuwe ko ningin ook links was en zijn vrouw luisterde geïnteresseerd naar aan vullingen die wij gaven op de schei ding van Irene en Carel Hugo. Zeer verrast waren we toen de gastvrouw zich de watersnoodramp van 1953 bleek te herinneren. Wij hebben onze her inneringen eraan doorverteld en ook dat ene drama dat in het fotoboek van „De Ramp" in drie regels is samenge vat: „Een man komt aanstrompelen met een dochter in zijn armen. Men neemt haar over. Zij is dood. Hij zegt: mijn andere dochter is ook dood. Ik heb haar niet kunnen meenemen". Nu ik, weer thuis, nog eens in het boek blader, lees ik dat de eerste nood signalen van het eiland Schouwen de lucht in gingen via de radiozender van de Bore VI, een Fins schip dat die stormnacht bij het eiland was ge strand. Onze gastvrouw had de gewoonte om ter ere van haar gasten een vlaggetje in de eetkamer te plaatsen. Na een week kwam er naast het Finse en Nederlandse vlaggetje een Franse te staan, maar de twee nieuwe gasten, twee vriendinnen van in de twintig, kwamen uit Luxemburg. Zij kenden geen Fins en waren niet van het type dat wel even zal gebaren dat er iets niet in orde is. Toch was na drie dagen de Franse vlag vervangen door een Luxemburgse, een wisseling waar over met geen woord gerept, zodat ik enkele dagen heb gewacht voor ik het aandurfde om mijn nieuwsgierigheid te bevredigen. En van de meisjes had in de hal zitten bladeren in een groot boek met foto's van de Olympische Spelen in Helsinki 1952Zij had daar bij haar vriendin gewezen op een foto van een Luxemburgse gouden plakker, een zekere Barthel. Dit had de gast heer die toevallig in de buurt was aan het denken gezet. Er zijn ook buitenlanders die zich tegenover Finnen minder terughou dend tonen, wat bij de laatsten weer de lachlust opwekt. U kent waarschijn lijk de atleet Paavo Nurmi, die in de jarervtwintig o.a. in Amsterdam (1928), vele Olympische medailles voor Fin land won. In een satirisch programma op de Finse tv (ik spring misschien van de hak op de tak, maar ik heb deze sprong nu even nodig) zag ik eens de volgen de scène: twee heren betreden de toiletruimte op een internationale luchthaven. Ze staan gelijktijdig tus sen de schotten en begeven zich ge lijktijdig naar de wastafels. De ene man, géén Fin, spreekt de ander, wél een Fin, aan. De Fin maakt duidelijk dat hij het niet verstaat, (want) hij komt uit Finland. Bij het horen van deze naam wil de eerste man ineens zijn bewondering voor Paavo Nurmi laten blijken en gaat bij gebrek aan woorden als een houterige trimmer rondjes rennen door de toiletruimte on der het uitroepen van Paa-vo-Nur-mi. Paa-vo-Nurmi... - Misschien is dit de gepaste plaats, waarop ik met u even van gedachten kan wisselen over de hoge idealen waaraan de Olympische Spelen mank gaan, want ik ben na de bezichtiging van Nurmi's standbeeld (hij rent in brons) ongewild de Olympische kuip van Helsinki betreden. Wachtende op vrouw en kinderen, liep ik wat te dren telen in de hal onder het stadion. Ik keek door glazen deuren met een hori zontaal raamwerk naar de tribunes die aan de andere kant oprezen. Door de kijker van mijn fototoestel onderzocht ik of er van dit lijnenspel van voor- en achtergrond een aardige foto is te maken. Ik ben nog niet aan afdrukken toege komen, of een stadionambtenaar opent een glazen deur en gebaart dat ik wel even het stadion in mag. „Ik sta hier alleen maar even te wachten", zeg ik, maar hij wil van geen weigering weten. Hij zet de deur op de haak en loopt demonstratief weg. Ik ben nog nooit in een stadion geweest en nu zal de eerste de beste tribunebaas wel even bepalen, wanneer ik een stadion mag betreden. Achteraf ben ik wel blij even het lege stadion te zijn bin nengelopen, want te midden van die hoge tribunes (met veel bankreclame- borden; het wemelt in Finland van de banken: de kleinkinderen van on ze gastheer- en vrouw speelden niet voor niets „bankje" met onze kinde ren) voelde ik me vrij van het idee dat je „die geweldige sfeer van zo'n stadion moet ondergaan, vooral tijdens het zingen van het Wilhelmus". Het enige wat daar mijn aandacht trok was een „multifunctionele" trac tor op het kleine middenveld die de grond ergens voor bewerkte en waar achter meeuwen fladderden op zoek naar wormen en larven. Het lijkt me, ik heb daar op de Oostzee nog eens over nagedacht, dat een roggeakker midden in zo'n stadion nog niet eens zo gek is. Het publiek heeft als de aren rijpen een prachtig uitzicht. De atleten die de 5000 meter moeten lopen, kunnen terwijl ze op de achterblijvers wachten even aan de rand een plasje doen of korenbloemen plukken om als iedereen weer bij is „in de overtuiging dat de sportieve krachtmeting om des- zelfs wil edelmoedigheid en ridder lijkheid bij de atleet aankweekt, als mede respect voor de prestatie van de tegenstander" (Olympische gedach te) arm in arm de eindstreep over te huppelen. Daarnaast lijkt het me, dat met zo'n wuivend roggeveld de mo gelijkheden voor gemengde sportbeoe fening in dezelfde geest van de Olym pische gedachte op niet onaantrekke lijke wijze kunnen worden uitgebreid. Halverwege Helsinki-Lahti ligt het plaatsje Mantsala. Bij de drogist annex boekhandel kunt u een dobbel spel kopen dat verloopt volgens het principe van het ganzenbordspel. U maakt met een pion een tocht over een kaart rond Eurazië, waarbij uw snelheid wordt bepaald door de ogen die u werpt en de versnellingen en vertragingen die genummerde vakjes voor u in petto hebben. Het spel heet „Nordenskiölds noordoostelijke door vaart", want hij was het die in 1878- 79 als eerste per schip via de noor delijke route om Azië heen de Bering- straat bereikte. Wij in Nederland horen altijd maar weer spreken over de poging van Heemskerk en Barentz (1596) om Indië langs dezelfde weg te bereiken, maar die op Nova Zembla strandde. „Hier houdt geen sterv'ling 't uit; hier komt geen Noorman lan den" schreef Tollens later in zijn be roemde gedicht en dat klopt, want in Nederlandse geschiedenisboeken ko men we Nordenskiöld niet tegen. Ook in dit spel kunt u in de put ge raken. zodat u moet wachten tot een ander u komt verlossen. Dat is op de plaats waar het schip, de „Vega", op nog geen twee dagen varen van de Beringstraat in het ijs vast raakte en pas na bijna tien maanden weer loskwam. Tijdens het lange winter verblijf maakte de bemanning kennis met het volk der Tjoektjen, bij wie, zo schreef Nordenskiöld „volledige anarchie" heerste (anarchie in de neu trale betekenis van het woord). On danks dat leidden ze een vredig be staan, de kinderen werden goed ver zorgd, oprechtheid werd in ere^gehour den en de vrouwen waren gelijk waardig aan de mannen. (Voor dit laatste hebben wij een staatssecretaris met een begroting van enige miljoe nen). Waarom is dit spel in Mantsala te koop? In de buurt van deze plaats, bij het gehucht Numminen heeft Nor denskiöld zijn jeugd doorgebracht op een landgoed, vandaar. Toen we van ons vakantie-adres ver trokken, had onze oudste dochter koorts en tekende zfrch op haar onder been een lelijke rode vlek af. In Riihi- maki zochten we een dokter op. Ze had een infectie opgelopen, mogelijk tij dens zwemmen, waarvoor deze zeer jonge arts en penicillinekuur uit schreef. Toen ik iets niet begreep, vroeg ik of hij het misschien in het Engels of Duits wilde zeggen. Het bleef toen lang stil en ik geloof dat ik hem in verlegenheid heb gebracht. Met zijn wijsvinger bleef hij maar nadenkend over de rode vlek wrijven alsof hij figuren in het zand tekende en sprak „Es war früher...". Hij zweeg. Ik deed toen maar of ik hem begrepen had. Dat doe ik in Finland wel meer, want je kunt niet voortdurend zeg gen dat je iets niet begrijpt. Onze reis van Helsinki naar Travemün- de verliep snel. Het schip vaart 30,5 knopen (56 km/uur buiten de bebouw de kom) en dat is maar goed ook, want het schip, de Finnjet, vonden we ongezellig en we begonnen een beetje genoeg te krijgen van al die veerschepen. Aan boord moest ik nog een laatste opdracht uitvoeren, die ik mezelf gegeven had: mijn derde flesje-met-bericht over boord gooien. Dat is in twee seconden ge beurt. denkt u, maar dat viel tegen. Voor vertrek uit Nederland (ik begin maar vooraan, anders kom ik er zelf ook niet uit) stonden er drie flesjes in de gang klaar (bruin glas, 46 cm hoog, rode dop, brede schouders) met in elk een rolletje papier met daarop in schrijfmachineschrift mijn eigen adres en het verzoek aan de vinder mij van zijn vondst op de hoogte te willen stellen. Daaraan heb ik twee lokmiddelen toegevoegd: een cadeautje en publica tie in een krant. Tot zo ver ziet hef flesjesplan er als een aardigheidje uit. Ben je bezig met de voorbereiding, dan vat je de zaak steeds ernstiger op, althans zo verging het mij. Je hoopt - ook al is de kans op antwoord kleiner dan 0,019$: - dat er iets op komt en dus vroeg ik me bijvoorbeeld af hoe ik een fles die langdurig in zee water moet drijven goed afsluit. Tast het vervuilde zeewater ook lijm- stoffen aan? Wat voor kleur, welke af metingen, enz. Mijn vrouw heeft ge woon drie flesjes bij de drogist ge kocht, maar die vragen houden je toch wel even bezig. (Ik had natuurlijk ook een felgele plastic fles kunnen kopen, waaraan ik een drijver met zwaailicht had kunnen verbinden, maar daar is niks an, dat is niet echt. Het moet een beetje lijken op de fles waarmee een schipbreukeling op een onbewoond eiland zijn laatste hoop laat varen De eerste fles heb ik in de Noordzee geworpen, enkele uren voor de aan komst in het Noorse Kristiansand. De ze fles heb ik keurig zien wegdobbe- ren. Voor de plaats van de tweede fles had ik al vroeg een keuze ge maakt: tussen de Zweedse kust en de Aland-eilanden. Voorbij deze archipel zijn duizenden klippen en rotsen en die leken mij om verschillende redenen minder gewenst. Er is daar trouwens wel eens een Finse postbode met zijn bootje gestrand, naar wie langer dan een week gezocht moest worden. Van mijn postfles hoef ik daar dus hele maal niks te verwachten. De tweede fles dan heb ik van het hoogste dek in zee geslingerd, maar dat had ik niet moeten doen. De klap op het water klonk wat vreemd, ik zag de fles niet drijven en er sche merde iets wits in het water. Dat kon alleen het briefje geweest zijn. Op de Finnjet heb ik de zaak dus an ders aangepakt. Van het kartonnetje naaigaren van mijn vrouw heb ik wat stukjes aan elkaar geknoopt. Omdat ik wilde voelen hoe het dunne garen door je vingers glijdt als er een fles aan hangt heb ik in de hut, liggend op de hoogste kooi even „geoefend". Vooraan op het schip, aan de Russi sche kant heb ik de fles langs de scheepswand laten zakken. Enkele me ters boven water liet de tweede knoop los en de fles verdween in het schuim van het boegwater. Niettemin heb ik goede hoop dat hij eens in Zweden, de Sovjet-Unie, Polen of de DDR zal aanspoelen. De tekst van deze fles is geschreven in het Zweeds, Duits, Engels en Fins. (Voor Polen heb ik nog even gedacht aan Frans vanwege Chopin en Madame Curie). De tekst is op de data, zee- en scheepsnamen na gelijkluidend. In de Duitse versie spreek ik niet gewoon over fles, maar over „Freundschafts- flasche". Een beetje „Schwarmerei" kan bij de Duitsers nooit kwaad. Nu weet ik niet of een communistische Duitser „schwarmt" (een Duitse com munist denk ik niet). Gelukkig bracht de houdster van ons logement in Tra- vemünde duidelijkheid op dit punt. Bij het ontbijt spraken we over West en Oost-Duitsland en over de actualiteit in het algemeen. Ik zei dat ik na on ze thuiskomst me weer van een en an der op de hoogte moest stellen. Ik wist niet eens of Nederland al een nieuwe regering had. Dat ging in de Bondsrepubliek met de SPD en FDP wel wat sneller, merkte ik op. Ja, zei de vrouw, „das sind ja alle Kommunisten". Zulke verklaringen scheppen tenmin ste lucht en in het opbeurende besef dat ik „die innenpolitische Lage Deutschlands" weer geheel kon over zien, zijn we langs Hamburg, Bremen en Osnabrück naar huis gereden, waar de twijgen van de lijsterbes buigen on der de oranje trossen, het gras hoog staat in de achtertuin en onze „huis bewaarder" met vele attenties ons een heerlijke thuiskomst had bereid. J. K. C. Postema. O O X DAMES- EN WLr HERENKLEDING if nèt even anders! TKI.. 15418 I.AA NSTI» A AT HA A It N Voor 55-plussers is de touringcar het favoriete vervoermiddel, relatief voordelig komt men comfortabel op de plaats van bestemming. Evenals andere jaren heeft Stichting 55+ reizen een folder uitgegeven met daarin een aantal vakantiemogelijkhe den, speciaal voor hen die 55 jaar en ouder zijn. Het is een eenvoudige brochure van bescheiden formaat; toch vindt men hierin een aantal aantrekkelijke va kanties. Zoals enige nazomer- en herfstvakan ties naar Cochem aan de Moezel, naar Tirol en Salzkammergut Wenen in Oostenrijk. Daarnaast enige Kerstva kanties en een speciale Seniorenvakan tie naar Kramsach in Tirol. DeZe .ac tiviteiten'-vakantie wordt door de Stichting in samenwerking met het VVV van dit kleine Tiroolse dorp georgani- 1. Het is vooral een reis voor hen die in hun vakantie actief willen zijn. Zij zullen zich in Kramsach geen mo ment behoeven te vervelen; er zijn vele activiteiten gepland waaraan men deel kan nemen. Uiteraard is deelna me niet verplicht, men bepaald zelf hoe men deze Seniorenweek tot de meest fijne vakantie gaat maken. Aantrekkelijk zijn ook de vakanties die Stichting 55+ reizen in november a.s. organiseert omdat zij dan 5 jaar werk zaam is. Deze vakanties zijn dan ook LUSTRUMREIZEN genoemd en men heeft de keuze uit een vakantie naar Wenen, naar Israël of met de „Black Prince" cruisen naar Madeira eri de Canarische eilanden. Een drietal ge- Soester Jeugdherberg In den korten tijd van haar bestaan heeft de Jeugdherberg reeds 700 overnachtingen geboekt. Hoewel op een druk bezoek was gerekend, zijn de verwachtingen hierdoor zeer overtroffen en de Herberg-moeder heeft zich geducht moeten weren om al haar klantjes goed te verzorgen en de regels van de Herberg in te prenten. De schoolklassen, die uit de groote steden kwamen, zijn meestal twee dagen gebleven om van Soest te genieten. De mooie omgeving van de herberg stelde hun daartoe ruimschoots in de gelegenheid en de kinderen vertrokken uitgestoeid en opgefrischt met de geur van hei en dennen in de haren. Troepjes wandelaars en wielrijders kwamen 's avonds binnenvallen, strekten er 's nachts de vermoeide beenen uit en gingen 's morgens weer verder. Ook eenige buitenlanders wisten de „Heidebloem" te vinden en waren tevreden met de goede verzorging. In het Herberg- dagboek komt o.a. de volgende ontboezeming voor: „Nord, Ost, Süd und West. Hier in Soest gefiel es uns auf's best." Dieven in het Kampeerterrein In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben ongenoode gasten een bezoek gebracht aan een afzonderlijk staande rijwieltent nabij het kampeerterrein te Soestduinen, alwaar rijwielen en ander materiaal was opgeborgen. Waar deze tent geheel afzonderlijk staat en nog al ver af van de andere tenten, konden de dieven hun slag ongestoord slaan. Vele rijwielen werden uit de tent gehaald en over de heide verspreid. Het was hun blijkbaar echter niet te doen om de rijwielen zelf, dan wel om de belastingplaatjes, .waarvan een groot aantal van de rijwiel- len werden medegenomen. Ook eenige andere artikelen worden vermist. De politie heeft terstond een uitvoerig onderzoek ingesteld. Diefstal en nog wat Dinsdagavond werd onze gemeente bezocht door een militair, die bij een rijwielhandelaar een rijwielbelastingmerk te koop aanbood. De niets kwaads vermoedende handelaar kocht dit en betaalde den militair 2,50. Even daarna gaf dezelfde militair aan een passeerend persoon een oud heerenrijwiel cadeau. De politie hiervan direct in kennis gesteld, begon direct een onderzoek, doch het mocht haar niet gelukken bedoeld persoon op te sporen. Wel werd in dit onderzoek zijn naam bekend. Den volgenden morgen kon de militair worden opgespoord te Amers foort. Nadat hij zich had ziek gemeld, was hij in het militair Hosp. opgenomen. In een direct afgenomen verhoor, bekende hij zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van 3 rijwielen en een 6-tal rijwielbelastingmerken, alsmede een insluiping met diefstal resp. gepleegd te Soest, Amersfoort en Baarn. Als gevolg van dit onderzoek konden eenige rijwielen en belasting- merken, alsmede eenig geld in beslag worden genomen. Bedoeld persoon, welke bleek te zijn een zekere H. W. B., afkomstig uit Amsterdam en dienende bij het 2e Esc. Huzaren, had zich, volgens zijn zeggen, uit angst ziek gemeld. Hoewel door onze politie verzocht, kon B. niet uit het hospitaal worden ontslagen, terwijl, wegens gebrek aan manschappen, bedoeld persoon evenmin onder bewaking kon worden gesteld. Nog dien avond is B., hetgeen te voorzien was, uit het hospitaal ontvlucht. E.S.V.A.C. In een dezer dagen door genoemde voetbalclub gehouden ledenvergade ring, werd besloten ook dit jaar deel te nemen aan de door de V.V. „Soesterberg" uitgeschreven Zilveren Motor-wedstrijden. Aan de com petitie van den U.P.V.B. zal worden deelgenomen met niet minder dan 6 elftallen. Tevens werd besloten een kleine overdekte tribune, plaats biedende voor 125 personen, langs het speelveld te doen bouwen. Hiervoor zal de medewerking van den U.P.V.B. worden ingeroepen. UIT DE ADVERTENTIËN: NAAR DE ZUIDERZEE: Een prachtig gelegenheid deze grootsche werken te bezichtigen wordt U geboden op Zondag 30 Augustus a.s. per extra salonboot „De Amsterdam". Vertrek 's morgens 6 uur vanaf Kuijer, Baarnsche dijk. Muziek aan boord. Consumptie tegen billijken prijs. Kaarten a 3,- per persoon, bij C. Verschoor, Nieuwstraat. heel verschillende, maar wel relatief voordelige reizen. Spanje is bij Stichting 55+ reizen uit de gratie geraakt als het gaat om over- winteringsreizen. Voor de komende winter is de keuze gevallen voor een verblijf op het zonnige eiland Hvar in Joegoslavië. Men kan daar heen -uit-en-thuis- 36 da gen, verblijf in een goed hotel op ba sis van vol-pension, voor plm. 50,- per dag. Niet duur, zeker als men be denkt dat alle kosten, ook de verzeke ringen, in dit bedrag zijn begrepen. Een extra pluspunt is dat deelnemers - onverschillig waar ze in Nederland wonen - thuis worden afgehaald en dat voor vervoer naar Schiphol wordt ge zorgd. Voor de 55-plussers dus geen gesjouw met wellicht extra zware kof fers! De folder waarin deze vakanties zijn omschreven is op aanvraag (gratis) verkrijgbaar bij Stichting 55 reizen, Stationsplein 7, 3743 KK Baarn. Tele fonisch bereikbaar onder nr. 02154- 17078/17801. Ook kan men informeren waar de folder op het dichtstbijzijnde adres verkrijgbaar is; u heeft de bro chure dan wellicht nog sneller in uw bezit. alle merken 10.000 km beurten remrevisies kleine servicebeurten erkend BK LPG inbouwstation op alle reparaties Bovag garantie Shell Quick Servicebedrijf „SMITS WEG" A. J. Zwiers Weegbreestr. 54 - Soest - Tel. 17658 De politie heeft een 40-jarige inwoner van Soest aangehouden op verdenking van het plegen van ontucht met een 3-jarig meisje. De man is na verhoor en nadat tegen hem proces-verbaal was opgemaakt in vrijheid gesteld. Omstreeks tien uur vrijdagmorgen werd de man die in het Soesterveen liep te wandelen, aangesproken door een 6-jarig meisje dat in gezelschap was van haar jongere zusje. Zij vroeg de man of hij wist waar de kleuter school was. De man vroeg de meisjes met hem mee te gaan en ging de berging van een flat in. Het oudste meisje stuurde hij naar buiten om op de fietsen te passen, waarna hij met .het jongste kind optucKt pleegde. Bij een inbraak in een auto heeft de onbekende dader uit de kofferruimte niet minder dan 5.009 rapportdelen ontvreemd ten nadele van een inge nieursbureau- in Amersfoort. Van de ze waardevolle formulieren moest een nieuwe computeruitdraai worden gemaakt, wat een schadepost beteken de van 14.400 gulden. De inbraak in de auto van H. B., die geparkeerd stond op de Kornet, werd in de nacht van woensdag op donder dag gepleegd. De rapportdelen werden in de buurt, op straat en in tuinen, teruggevonden. Het was echter onbe gonnen werk óm uit te zoeken of er niet één miste en om ze opnieuw te bundelen. De dader heeft vermoedelijk gebruik gemaakt van een valse sleutel. Hij vernielde de carburateur van de auto en ontvreemdde de bougiekabels. Van de diefstal en de vernieling is aan gifte gedaan bij de politie. Geschrokken omwonenden van een leegstaand huis aan de Noorderweg alarmeerden in het weekend de politie, dat het huis werd gekraakt door een aantal jongelui. De politie ging er met twee wa gens op af en trof inderdaad twee jongelui in de woning aan. Ze keken zeer ver schrikt bij het zien van de politie, want ze waren zo heerlijk aan 't spelen en zich van geen kwaad bewust. Het waren dan ook kinderen van drie turven hoog, die waar- schijplijk 1 nog nooit van kraken hebben gehoord. De alarmerende telefoontjes uit de buurt waren op z'n minst voorbarig geweest. 'k Waas heul niet vaan plaan om in me vaakkaansie nog un gehannes te schrieve, moar de redaaksie het me de kraangt aachteraan estuurd en toeng sting d'r toch zo'n mooi ploatje vaan ming in, daa'k ut niet loate kon om effe te berichte, daa'k goed annekomme bin met de heule haandel. Ik zit ok niet zo veer vurt, moar wel an 't woater. Aalle doage voare met me bootje en doar hek toch zo'n meroakelse schik in. De vrouw ok en daat komp mooi uut. En aaltied moar mooi weer. 't Is gewoon heul baar maan. In Hollaand ken ut ok, as de Bilt moar wil. Me huurmaan op de kaamping zee op un maarrege, daaw we de aandere daag rege en hoa- gel zouwe kriege, moar daat kwaam heul niet uut. Ik kwaam dur aachter, daattie nogaal un ouwe roadio haad en doar laag ut an, schaat ik. 't Is aanders wel waat op ut woater, vaandoag de daag. Vreugger zee ji goeiedaag aajje mekoar teuge kwaam en noeng sloan ze mekoar met de pikhoak om der haarses om ut eerste in de sluus te kom- me! Op un poar ploatse, woar ut goed drok is, goan heule gezinne un daaggie „sluusje kieke" as aattraaksie. De pe- taatkroam sting dur ok aal bie, die zaag ter haandel in. In Haarderwiek an de sluus vloge de lege bierflesse deur de lucht, 't Leek wel un woater- slaag omtrent. Aallus mot ok uut de haand lope, aangders deug ut niet. Zellufs de rekreoasie doet mee. Een ik laas in de kraangt, daat de krosboan ok moar weer mos blieve, zo laang aas 't kaan. 'k Haad nog zo edaacht, daat- ut in me voakaansie rustig zouw blieve met niet deur goan- de plaanne, moar ik ben nog niet effe vurt vaan Soest of 't is weer zo. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, houw ut nog woat kaalm an met daat soort zoake, ak weer thuus ben zaa'k me d'r weer goed teuge an bemoeie. Ok ut noatuurbaad nog moar an houwe, nog un poar vaan deuze waarme doage en we komme uut de koste. Moar geejn winst moake, waant daat is un vies woord teuges- woordig. Tot voorte mee. HANNES V. D. NENG klassiek Mollerusstraat 7 3743 BW Baarn tel. 02154-12797 Een goeie stoel is uw vriend. Hij draagt uw vermoeide lichaam komfortabel en behaaglijk. Zijn solide konstruktie kan tegen uw stootje en zijn stijlvolle karakter geeft een vertrouwde sfeer aan uw interieur. Zo'n goeie vriend kies je toch heel zorgvuldig? k.de boer zoon bv adviseurs voor interieur en binnenhuisarchitektuur svm Vorige week is er al iets gezegd over afscheidingen en bestratingen; deze week de eigenlijke indeling van de „kleine" tuin. Bij het plannen van de te bestraten gedeeltes van de tuin moet goed rekening worden gehouden met het aantal mensen, wat gemiddeld van het terras gebruik gaat maken. Het is wel zo prettig als het eventuele bezoek ook een plekje kan krijgen. Hiernaast is de ligging t.o.v. de zon zeer belangrijk. Zon in uiteraard prettig, maar op een hete zomerdag wil je om 2 uur 's middags toch ook wel in de schaduw kunnen zitten. Een schaduwrijk plekje kan gemaakt worden door een boom bij het terras te planten, welke een klein gedeelte overschaduwt of door een tweede terrasje op een minder zonnige plek te plannen. Meestal hoeft dit tweede terrasje niet zo groot te zijn. De tuin gaat vaak groter lijken, wanneer een terras niet recht in de tuin ligt, maar bijvoorbeeld diagonaal. Hierdoor wordt een bepaald diepte effect bereikt. Paden kunnen ook het beste niet rechtlijnig gelegd worden, maar enigszins schuin verlopend, waardoor niet aan één kant een lange, smalle strook ontstaat. Smalle stroken doen de tuin smal en lang lijken. Ook hoogte verschillen geven een verruimend effect aan de tuin. Een goed voorbeeld hiervan is de zitkuil, welke ook nog het voordeel heeft, dat op de randen gezeten kan worden, wat uiteraard ruimtewinst oplevert. Het hoogte verschil hoeft slechts enkele decimeters te zijn. De grond die uit het verdiepte terras komt kan uitstekend gebruikt worden voor het maken van verhoogde bakken, welke ook weer ruimte effect geven en bovendien wat gemakkelijker in onder houd zijn. Kruipende planten langs de randen van de bakken gaan op den duur over de randen hangen en geven hierdoor een extra dimensie aan het geheel. Belangrijk is ook de coulissen werking. Het klinkt misschien wat vreemd, maar een tuin lijkt het kleinst wanneer in een blik het hele oppervlak overzien kan worden. Veel interessanter wordt de tuin, wanneer er verschillende „ruimtes" ontstaan. Vlak achter het terras dat tegen het huis ligt wordt bijvoorbeeld wat hogere beplanting gezet of een verhoogde bak gemaakt. Hierdoor moet je om dit „obstakel" heen om te zien wat er achter nog te beleven is. Hierdoor is niet in één keer het einde van de tuin te zien, zodat hij groter gaat lijken. Wanneer de ruimte het toelaat, kan dit meerdere malen herhaald worden. Tenslotte de beplanting. Ook deze kan het aanzicht van de tuin bepalen. Een of meer bomen zijn belangrijk voor de hoogte werking en lijnvorming in de tuin. Kies hiervoor bomen die niet zo waanzinnig groot worden als bijv. een beuk, maar liefst niet hoger dan 3-5 meter, met een luchtige kroon, zodat erook nog iets onder kan groeien. Enige voorbeelden: Fluweelboom (Rhustyphina), Duivelswandelstok (Aralia elata), Lijsterbes (Sor- bus); Sierappels (Malus), enz. Ook bij het kiezen van heesters is er enige voorzich tigheid geboden. Laat U bij de aanschaf vooral goed voorlichten over de te verwachten omvang van de plant. Een struik van drie meter hoog en breed zal de hele tuin overheersen. Fljnbladige planten en bomen geven een luchtig aanzien, terwijl grofbladige gewassen snel over heersen en de ruimte kleiner doen lijken.

Soester Courant | 1981 | | pagina 9