Van kruidenier om de hoek tot speciaalzaak in delicatessen en wijnen 5?5 6?° ilöfy. Mtt s 115 JAAR JONG GEMBER Jams Vruchten- Muesli Imker Honing JOH. METS: GEZELLIGER WINKELEN EN GOEDE SERVICE Chianti Goudse belegen kaas Haricots Verts Prager Ham JUBILEUM AANBIEDINGEN JUBILEUM AANBIEDINGEN. DELICATESSEN WIJNKOPERIJ Eigen import Originele Chinese decoratief groen potje per pot 8.95 Weer ontvangen die heerlijke Bulgaarse Puur fruit en met rietsuiker Per pot 3.25 4 potten voor Eet gezond Eet Vol vruchten en noten Héél kilo Puur gezond b.v. honing in de thee etc. per pot 3 potten voor Classico Nu zeer voordelig n.1. per fles6.95 flessen lüNïl (IISSH voor Bij aankoop van 12 flessen per fles 5?® Ontvangen een grote partij Héél kilo EXTRA FIJN Per blik 2 blikken voor 3.75 De lekkerste ham die er is, niet zout, niet nat, een delicatesse 3.25 Per 100 gram 150 gram Delicatessen - Wijnkoperij Sinds 1866 Van Weedestraat 90 - Soest Telefoon 13404 Mets: alles voor uw avondjes ><i <um Sr Inti. fflpta afnrp 14 Soester Courant van woensdag 38 augustus 1981 If 3)nlj. Ulgta in MK, met het haantje 4FKMIA SANTEBAM: U weet wel, die heerlijke dunne franse boontjes Neen enkele blikken voor het winterseizoen in huis. mijn ouders. Altijd heeft mij daarbij voor ogen gestaan de zaak van mijn ouders nog eens te kunnen overnemen. In 1958, het jaar van ons huwelijk was het dan zo ver. Gemakkelijk is dat allemaal niet gegaan. Niemand beter dan moeder wist wat voor eisen er, ook al in die tijd, aan het runnen van een bedrijf als het onze worden gesteld. Na veel heen en weer gepraat, het afwegen van voor en nadelen, ging in 1958 de ko gel dan toch eindelijk door de kerk. Een andere, nieuwe Jan Mets, werd eigenaar van de zaak. Zijn moeder kreeg de zekerheid van een onbezorgde oude dag. Een hartewens van twee mensen ging daarmee in vervulling. Eindelijk kreeg ik de kans in zakelijk opzicht op eigen benen te gaan staan. In de jaren daarvoor had ik met allerlei plannen rondge lopen om het karakter van de zaak te veranderen. Plannen die ik na de overname einde lijk kon gaan realiseren. De vroegere zaak droeg nogal het stempel van Verkade. Een an der nadeel was het door de in gewikkelde indeling onprak tisch en tijdrovend werken in de zaak. Binnen twee maan den heb ik daarin verandering gebracht. Bovendien was mij toen al duidelijk geworden dat er aan in- en verkoop van wijn meer zakelijk avontuur viel te beleven dan het gestoei met blikken en onsjes biscuits. Ik had mij op die ommezwaai in de jaren die eraan vooraf gingen goed voorbereid. Veel cursussen gevolgd, wijnproe verijen bezocht, en ik had een uitstekende relatie met de fir ma Kenpinski te Amsterdam, wijninkopers van naam en faam. In een tijd dat de wijn nog niet zo populair was heb ik met deze firma jarenlang zaken ge daan. Later ben ik mij gaan or ganiseren bij de Inco. Een naam die staat voor een groep wijnhandelaren in Ne derland, annex delicatessen, die zelf hun wijnen importeren. Dat waren mijn beginjaren. Cadeau kreeg ik het niet en zal ik het nooit krijgen. Van toen tot nu is het keihard werken geweest en er voor waken dat de verdiende centjes op een verantwoorde wijze werden geïnvesteerd. Ik ben er best een beetje trots op om te kunnen vertellen dat ik binnen acht jaar van de schuld aan mijn moeder afwas. Tien jaar was er voor gepland, maar met zo'n soort erezaak moet je haast maken. Het is ook een grote verdienste van haar geweest dat ze zich vanaf het moment dat ik de zaak van haar had overgenomen nooit meer daadwerkelijk met het gebeuren heeft bemoeid. Na tuurlijk wel dagelijks informe ren of het allemaal naar wens ging, maar daar was het moe der Mets voor. Het is overigens goed geweest dat ik bij mijn ouders zo'n lan ge inwerkperiode heb gehad. Het aantal sofs dat ik heb ge haald zijn op de vingers van een hand te tellen en dan mag ik nog een paar vingers mis sen ook. Ik ging in de boot met een leverancier die een artikel aan mij verkocht dat je aan koffie moest toevoegen. Het gebruik daarvan zorgde er voor dat er met minder koffie toch eenzelfde kwaliteit werd gehaald. Demonstratiedag en gehouden, een voorraadje inge kocht, maar het spul deugde niet. Dan neem ik liever zelf de strop van enkele honderden guldens dan mijn klanten er mee naar huis te sturen. Waar het mij vooral om gaat is dat dezelfde klanten bij je blijven terugkomen. Niet natuurlijk de klanten die hun rekening ver geten te betalen. Dat is er, tussen 1958 en 1981 zegge en schrijven één geweest. Een be drag van honderd en zeven gulden een dubbeltje heb ik nog steeds tegoed. Zo'n abso lute uitzondering bewijst te vens dat het vertrouwen over en weer zeer groot is. En zo hoort het ook. Na de overname is er op geregelde tijden ver bouwd en werd het accent op wijn en delicatessen gelegd. Het assortiment kruideniers waren is met de jaren uit de zaak verdwenen. Daar was geen droog stuk brood aan te verdienen, tenzij je er naar streeft van je zaak een soort supermarkt te maken. Dat was en is mijn bedoeling nooit geweest. Een speciaal zaak, daar is het mij om be gonnen. Ieder mensenleven, het mijne natuurlijk niet uitgezonderd, kent hoogtepunten en schaduw kanten. Wat het laatste betreft, de dood van mijn vader heeft op mij grote indruk gemaakt. Ik heb het in deze story al eer der gememoreerd, dank zij mijn moeder is alles gebleven zoals het was. Goed dus. Terugkijken in de lange geschiedenis van de fa. Johan Mets is ontdekken dat 1958 in de historie een bijzon der belangrijk jaar is geweest. Sinds die tijd is ze niet alleen met mij maar ook met de zaak getrouwd. Het jaar 1958 telde nog een ander hoogtepunt. Van kinds af aan had ik als zoon meegeholpen in het bedrijf van Door mijn aansluiting bij de Inco in 1962 is daarvoor de ba sis gelegd. Het had als konse- kwentie dat ik mijn wijnneus over de gemeentegrens van Soest liet zien. In Frankrijk en elders. Daarover vertelt de volgende aflevering van de Johan Mets Story. In dat jaar trouwde ik mijn vrouw, die ik in het begin van de vijftiger jaren in mijn mili taire diensttijd had leren ken nen.

Soester Courant | 1981 | | pagina 14