Zo gezien... Onzorgvuldige voorlichting Waterleidingbedrijf Artishock 1981 -1982 Soest telde in juli '81 ruim 750 werklozen wmm Drinkwater voorlopig chloor-vrij Avond vlie gpr o gr amma Soesterberg hervat Brand rond de kleuterschool Afsluiting spoorwegovergan g Den Dolder aangehouden Soester jeugd maakt eigen t.v. -programma: Het nieuwe kursusprogramma is er Somber beeld arbeidsmarkt in rayon Amersfoort ANDIJVIE Honsbergen Runder gehakt PINDA'S iTv Tv Honsbergen Honsbergen Katenrauch- wurst Honsbergen Bruin geworden? Woensdag 26 augustus 1981 60e jaargang no 1 SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per half jaar f24.— Verschijnt iedere woensdag door GERARDPAUL Met ingang van 17 augustus j.1. is het zogenaamde avondvliegen weer begonnen. Dit betekent dat de helikopters van het 298 Squadron op enkele maandag- en donderdagavonden per maand zullen vliegen. Daarnaast zullen een aantal avonden per week de F-15 Eagles van het 32 Tactical Fighter Squadron vliegen. Het vliegprogramma duurt tot uiterlijk 24.00 uur. Het avondvliegen is noodzakelijk om de vliegers en de waarnemers te oefenen in het opereren bij schemering en duisternis. Gedurende de zomermaanden zou een dergelijk vliegprogramma gezien de tijden van zonsondergang pas om 22.00 uur hebben kunnen beginnen. Om onder meer de regio van Soesterberg te ontzien voor wat betreft de geluids overlast, is het avondvliegen in de zomermaanden achterwege geble ven. Op 29 augustus a.s. vanaf 23.00 uur tot 30 augustus 09.00 uur wordt de spoor wegovergang in de Dolderseweg voor alle verkeer, ook voor voetgangers, af gesloten. Dit in verband met vernieu wing van de spoorrails en de bestrating van de overweg, die reeds in maart gedeeltelijk plaats vonden en in de nacht van 29 op 30 augustus worden voortgezet. Verkeersdeelnemers wordt aangera den tijdens de werkzaamheden gebruik te maken van de Nieuwe Dolderseweg. Sinds zaterdag 22 augustus is de Soester „gemeente-pils" weer chloor-vrij. Dat er weer sprake is van puur helder water danken wij aan de omstandig heid dat er in de monsters die werden genomen op de dagen die aan het sein „chloor-vrij" vooraf gingen geen schadelijke bacteriën werden aangetrof fen. Het niet toevoegen van chloor aan het Soester drinkwater houdt overigens niet in dat daarmee aan de smaak- verandering definitief een eind is ge komen. ,De oorzaak en oorsprong van de bac teriën hebben wij nog steeds niet ont dekt". aldus de heer van Dam. direc teur van het Waterleiding Bedrijf Mid den Nederland. „Dagelijks worden er monsters genomen om het water op kwaliteit te beoordelen. Wanneer er op nieuw schadelijke bacteriën worden aangetroffen dan zal wederom toe voeging van chloor plaats vinden" Op de vraag waarom het Waterleiding Bedrijf Midden Nederland de verbrui kers persoonlijk niet op de hoogte heeft gesteld antwoordde de heer van Dam: „Wij hebben aan het ongemak publiciteit gegeven door krantenpubli caties. Een vorm van berichtgeving waarvoor in samenwerking met de gemeentelijke voorlichting is gekozen". Geconfronteerd met de opmerking dat niet iedereen in het bezit van een dag blad is merkte hij op: „Dat wist ik niet, daar hebben wij nooit bij stilge staan' 1 Nog afgezien van het feit dat niet iedere Soester een landelijk of regio naal dagblad leest, en vele vakantie gangers na terugkomst uitsluitend aan de smaak van het water merkten dat er iets niet klopte, is de voorlichting hoogst onzorgvuldig geweest. Verbrui kers van water hebben er recht op door de leverancier (in dit geval het Waterleiding Bedrijf Midden Neder land) van de ongemakken op de hoog te te worden gesteld. Zou dit wel zijn gebeurd dan hadden ook niet-lezers van de Gooi en Eemlander kunnen weten dat de smaak van het toegevoeg de chloor wordt weggenomen door het thee- en koffiewater te filtreren. Deze mededeling werd vorige week ver strekt door de heer J. van der Laan van het laboratorium van het Water leidingbedrijf Midden Nederland. Te lefonisch gaf hij ons het advies bij het filterzakje medicinale Norit-poeder toe te voegen. Een paardemiddel dat vooral in Rotterdam en omstreken in gebruik is. Het Soester drinkwater is chloorvrij. Om je daarvan te overtuigen moest je het proeven. De leverancier nam voor- noch moeite achteraf de moeite aan chloor- en chloor-vrij bekendheid te geven. Goed idee om uw dagbladabon nement door het Waterleidingbedrijf te laten betalen. Het scheelt geld en ergernis. (Meningen van Lezers) Geen verband drinkwater en zomergriep Er heerst momenteel een soort griep met buikpijn en soms koorts, braken of diarrhee, dat is de laatste dagen wel duidelijk geworden. Veel mensen blij ken deze verschijnselen in verband te brengen met het drinkwater, dat vol gens de berichten licht verontreinigd is geweest en nu naar chloor ruikt zoals dat in sommige plaatsen altijd al het geval is. Ik geloof dat het goed is nog eens te stellen dat men deze twee zaken niet met elkaar In verband hoeft te zien. Wat te doen? De buikgriep kan het best met extra vocht worden be handeld, bijvoorbeeld appelsap en slappe thee, bij jonge kinderen appel sap en verdunde melk [met water!]. Het drinkwater wordt al behandeld; laten we hopen voor niet zolang meer. Soester huisarts Foto: Herman van Dam Vermoedelijk doordat kinderen met vuur hebben gespeeld is brand ontstaan in het schuurtje bij de kleuterschool De Springplank aan de^ Prins Hendriklaan. Snel ingrijpen van de brandweer, er werden twee stralen ingezet, beperkte de schade Niet alleen is de schade aan het schuurtje aanzienlijk, ook het daarin opgeslagen speelgoed van de kleuters werd vernield of door het vuur aangetast. Drie dadertjes brandstichting De politie heeft drie jongens van tien en elf jaar, R. K„ J. van de P. K. en M. K., allen uit Soest, aangehouden op verdenking van brandstichting. De jon gens hebben bekend. Vorige week donderdagmiddag hadden zij een paar kranten bij elkaar gezocht en die in brand gestoken bij een houten schuurtje naast de kleuterschool De Springplank aan de Prins Hendrik laan. Het vuurtje liep echter uit de hand, met als gevolg dat ook het schuurtje vlamvatte. Daardoor ging ook een groot deel van de inventaris verloren, hoofdzakelijk speelgoed van de kleuters. De totale schade is vastge steld op ruim 11.000 gulden. De daders zijn na verhoor vrijgelaten. Bejaarden Festival Groot Gaesbeker Gilde De belangstelling voor de feestmiddag voor bejaarden en lichamelijk gehan dicapten die op maandag 31 augustus a.s. door het Groot Gaesbeker Gilde ordt georganiseerd is bijzonder oot. neinde misverstand en teleurstelling voorkomen wijzen de organisatoren cop dat deelnemers aan deze middag, elf niet over vervoer beschikken ^jLn verbinding kunnen stellen met: riorn, Eikenlaan 83, tel. 16671, of himmel, Steenhoffstraat 73, tel. Via deze contactadressen zal rvoer worden gezorgd. Hoewel het niet met zoveel woorden is gezegd werd tijdens een door het be stuur van Artishock belegde informele persconferentie wel duidelijk dat het in de Steenhoffstraat 't jaartje wel is geweest. Allereerst een jaar van komen en gaan. Voor de aanvang van het seizoen '80 - '81 werd de vroegere directeur van de VARA-televisie Piet te Nuyl medio augustus '80 benoemd tot voor zitter van Artishock. Na een jaar van oriënteren, inwerken en reorganiseren kan worden vastgesteld dat Artishock met te Nuyl als voorzitter een heel wat professioneler indruk maakt. Op zichzelf is dat niet zo verwonderlijk. De nieuwe voorzitter weet, als het om de smaak van het publiek draait, duidelijker dan ieder ander waar hij het over heeft. Zijn lange televisie verleden heeft daar alles mee te ma ken. Hij is een perfectionist met ar tistieke en zakelijke talenten. Artishock had 't slechter kunnen tref fen. Voorzitter Piet te Nuyl kwam, Artishockdirecteur Nico Halbertsma vertrok. Piet te Nuyl daarover: „Het is betreurenswaardig dat het alle maal zo gelopen is. Er kwam echter een dag dat het Artishockbestuur en Nico Halbertsma tot de conclusie kwa men dat beide partijen zich op elkaar en op de inhoud en het gestalte geven aan de directeursfunktie verkeken hadden". Na het vertrek van Halbertsma werd opnieuw naar een nieuwe directeur uitgekeken. Tot op de dag van van daag is men er nog niet in geslaagd „dit schaap met vijf poten" aan te trekken. Het is, zo werd tijdens de persconferentie duidelijk, de grote verdienste van bestuurslid Milou van Dam geweest, dat Artishock zonder al te veel kleerscheuren draaiende kon blijven. Zij heeft, vooral op organisa torisch vlak, het grootste aandeel ge had in een kursusjaar dat, ondanks alle strubbelingen, toch nog met een ruime voldoende kon worden afgeslo ten. Een kursusjaar waarin ook dui delijk werd dat, evenals elders in het land, de belangstelling voor het zich creatief ontwikkelen en bezig zijn iets aan het afnemen is. Naar de oorza ken kan men slechts gissen. Het in stituut Moeder-MAVO, financiële as pecten en het feit dat het voortgezet lager onderwijs creatief-bewuster aan het worden is kunnen daarvan de oor zaak zijn. Wat het laatste facet betreft; sinds enige tijd is het 22 man en vrouw sterke Artishock-team versterkt met Frank de Melker. Een functiona ris door de VCO, lees CRM, gedeta cheerd voor de tijd van drie jaar bij Artishock. De VCO, Verenigde Crea- tiviteits Ontwikkeling,- heeft lande lijk veertien medewerkers in het crea tieve veld opgesteld. Frank de Melker kreeg het rayon Amersfoort tot zijn beschikking, met Soest en Artishock als residentie. Voornaamste opdracht: het aanbod van culturele instellingen afstemmen op het voortgezet onderwijs (MAVO en LTS) en in nauw samenspel met leerkrachten projecten die de crea- üviteitszin bevorderen van stapel la ten lopen. Hij zal zich, wat Artishock betreft, als een vis in het water voe len. In de Steenhoffstraat is men er ,in het verleden meerdere malen in ge-, slaagd in Soest eh regio scholen, club- en buurthuizen voor het werk van Ar tishock te interesseren. Wat het nieuwe kursusjaar betreft is de presentatie van het programma even eenvoudig als doelmatig. In de loop van de volgende week wordt in Soest een folder verspreid waar in het kursuspakket wordt aan geboden. Kleurrijke affiches zullen de introductie begeleiden. Gezien het sukses in voorgaande jaren keert een groot aantal kursussen in het nieuwe seizoen terug. Nieuw is de kursus gri meren voor beginners, waarmee het amateurtoneel een helpende hand wordt toegestoken. De nieuwe kursus druktechnieken is er voor mensen die regelmatig bezig zijn met schoolkrant, wijkblad en clubkrant. Er is een kursus calligraferen. Docent Wim Bos gaat u leren schrij ven zoals de monniken het vroeger de den. Terug naar af dus. Artishock leert u broodfiguren maken volgens een traditionele volkskunst. En dan is er de kursus video voor jongelui tus sen de 12 en 18 jaar. Daarin draait alles om het bedienen van kamera's, belichting, het ontwerpen en bouwen van décors, het schrijven van scena rio's, kortom het panklaar maken van alles wat er tussen start en finish van een televisie-programma komt kij ken. Een kursus waarvan nu al vast staat dat men er snel bij moet zijn met inschrijven. Er is over het nieuwe kursusjaar meer aan de weet te ko men dan wij u hebben voorgezet. Op zaterdag 19 september a.s. organiseert Artishock een kunst en kursusmarkt. Daar moet u zich zeker laten zien en horen. Alles over oude en nieuwe kur sussen is er bespreekbaar. En wat de financiën betreft: zelden worden er zo veel mouwen aangepast als bij Arti shock. Gevallen bij langlaufen Tijdens het langlaufen op een terrein op De Vlasakkers, werd de 17-jarige mej. A. van de V. uit Zwolle zondag middag onwel. Als gevolg daarvan viel zij, waarbij ze zo ongelukkig terecht kwam, dat zij hoofdletsel opliep. Zij werd per ambulance naar Zonnegloren gebracht. Tijdens een door het gewestelijk arbeidsbureau te Amersfoort gehouden pers conferentie werd opnieuw bevestigd dat de ontwikkelingen op de arbeidsmarkt voor zover die betrekking hebben op de gemeenten Amersfoort - Baarn - Bun schoten - Eemnes - Soest - Leusden en Woudenberg allerminst rooskleurig zijn. Was het aantal geregistreerde werklo zen (mannen) in deze gemeenten in juli 1980 een totaal van 1263, een jaar later is dit aantal bijna verdubbeld, 2482. Ruim 10 procent van deze werk lozen is jonger dan 19 jaar, bijna 20 procent ligt tussen de leeftijdsgroep van 19 en 22 jaar. De arbeidsmoge lijkheden voor vrouwen geven even eens een somber beeld. Bedroeg in juli 1980 het aantal werkloze vrouwen 198, in 1981 was in dezelfde maand dit aantal opgelopen tot 1485. En ook in deze sector hoge werkloosheidspercen tages, circa 25 procent bij de jeugd. De geregistreerde vraag naar vrouwe lijke en mannelijke arbeidskrachten biedt evenmin perspectief. Waren er in juli 1980 nog 1372 vaca tures voor mannen en vrouwen te ver vullen, een jaar later bedraagt de ge registreerde vraag nog slechts 306. Kleine lichtpuntjes zijn de werkloos heidspercentages van het rayon Amersfoort in vergelijking met die van provincie en rijk. Het werkloosheidspercentage in de maand juli '81 bedraagt voor mannen 5,1, was een jaar eerder 2,6. Wat de provincie Utrecht betreft zijn de cijfers respectievelijk 5,3 en 2,9. Onrustbarend is het landelijk gemid delde. Juli '81 een percentage van 8 procent, een jaar eerder „slechts" 4,8%. Bij de vrouwen ligt het rayon Amers foort met 9,8%, was 6,1%, boven het provinciale gemiddelde 9,1% in juli '81 tegen 6% in 1980. De percentages over het landelijk gemiddelde zijn: 13,7% van de landelijke beroepsbe volking was in juli '81 werkloos tegen 9,4% in juli '80. Arbeidsmarkt Triest? cijfers die vooral schoolver laters en de beroepsbevolking tussen 23 en 49 jaar treffen. Werkloosheid, lang zamerhand volksvijand nummer 1. Wie is in staat deze onhoudbare ont wikkeling een halt toe te roepen. Wel ke regering ons land straks ook zal gaan besturen, de strijd tegen werkloosheid en het ijveren voor meer werkgelegenheid zal de hoogste prio riteit moeten krijgen. De kille, bijna onheilspellende cijfers van vandaag, tonen het overduidelijk Alleen donderdag KILO Ongesneden 0.59 - Gesneden 0.79 Zie onze advertentie Alleen donderdag Alleen donderdag Versgebrande 250 gram slechts i Zie onze advertentie Zie onze advertentie Alleen donderdag Cèrvelaatworstje met rookworst „Wat ben jij lekker bruin ge wordenzei ik verrast toen hij afgelopen maandag na een dui delijk geslaagde vakantie voor het eerst weer op kantoor kwam. Hij straalde maar zei nog even niets. Hij keek me aan en wachtte. Plotseling schoten we allebei in de lach want als Surinamer was hij weliswaar een fractie donkerder geworden maar sinds zijn geboorte al koffie bruin. Als je echter dagelijks met iemand omgaat hoort zo iets zó bij de gehele persoon dat je het op 't laatst helemaal niet meer ziet en voor het eerst in onze samenwerking was op onverwachte wijze zijn huids kleur ter sprake gekomen. Het was verrassend om te horen hoeveel ervaringen hij kon ver tellen ondanks het feit dat hij sinds de kleuterleeftijd in Hol land woont en gewoon boeren kool met wordt eet. Zo moet het toch uiterst pijnlijk zijn als bij herhaling de telefonische hotelreservering niet doorge komenblijkt en je hemel en aarde moet bewegen om ten minste ergens onderdak te krij gen. Ik heb nooit geweten dat zijn liefste wens een wit velle tje was. Gaandeweg durfde ik nu ook naar zijn afkomst te vragen waarop hij slechts kon ant woorden dat zijn overgrootva der ooit in Suriname arri veerde. Zelfs de plaats van herkomst kan niet verder ach terhaald worden dan Ivoorkust of Goudkust en dat alleen naar de uiterlijke kenmerken van de huidige familie en de bewoners van die streken. De als kind geïmporteerde stamvader heeft de afschaffing van de sla vernij nog meegemaakt. Ver der is er weinig méér bekend dan zijn bekering tot het chris telijk geloof. Volgens de over levering stond hij op zekere dag plotseling oog in oog met een tijger. In paniek vluchtte de nu vrije man een kerk binnen, trok de deur achter zich dicht en wachtte in spanning lot de tij ger iets of iemand anders zag om zijn honger te stillen. Toen de kust veilig was meldde hij zich aan als. christen en liet zich dopen. „Want", zo sprak hij eenvoudig, „uw God heeft mi j gered". Als in een flits zag ik dat je met zo'n teer wortelstelsel in het verleden en een gekleurde huid in het heden anders tegen de wereld aankijkt dan wan neer je met je bleke familie uit de klei getrokken bent. Zeventiende bekeuring wisseltruc De 29-jarige mevrouw E. C.-M. uit Nieuwegein kan zonder overdrijving hardleers genoemd worden, nu voor de zeventiende keer tegen haar proces verbaal Is opgemaakt wegens het toe passen van een wisseltruc. Aan de zestien bekeuringen die zij al had, voegde de Soester politie er zaterdag één toe. Tegen sluitingstijd ging de vrouw de winkel van Schoemaker aan de Van Weedestraat binnen. Omdat bedienend personeel haar doorzag, kon zij door de politie worden aangehouden. Bij fouil lering bleek zij een bedrag van 3.500 gulden op zak te hebben. Zij gaf toe dat zij een wisseltruc had willen toepassen. Omdat het vermoeden bestaat dat mevrouw C. in meer zaken in Soest is geweest waar zij mogelijk wel succes heeft gehad, verzoekt de politie even tuele gedupeerden contact op te ne men. De vrouw is opgesloten in het politie bureau in Soest. Het onderzoek wordt voortgezet. Stenen door ruit van slaapkamer Een bewoner van de Veenbesstraat, J. P. S., werd in de nacht van vrijdag op zaterdag omstreeks twee uur wreed in zijn nachtrust gestoord, doordat een onbekende twee bakstenen door het raam van z'n slaapkamer gooide. De dader kon niet worden opgespoord. S. deed bij de politie aangifte van vernie ling.

Soester Courant | 1981 | | pagina 1