„Hartje Zuid" organiseert Lustrum-braderie e 50 Jaar geleden in Soest VAARDERHOOGT r I r 00 y JOS WORTMANN MOOIERE KLEURENFOTO'S sr Pupillen Schaatsvereniging Eemland weer op de schaats Gehannes... Assertiviteitscursus Van Soldatenmoed tot Verzamelgoed DOE-HET-ZELVERS Kramen Attracties Oudheidskamer Gestolen cheque verzilverd Inlichtingen RlÉSIii van oosten fotograf ie 4 September 1931 lady Brax - King - Burberry - Loden Frey - Gor-Ray De nieuwe damescollectie is binnen o £2 Wilson Glenny - Stylemaster - Schiesser Nu extra voordelig bij uw Shell Banden-adviseur.... de Shell Banden-adviseur Shell Quick Servicebedrijf „SMITS WEG" In museumFlehitete Amersfoort: 5 september t/m 11 oktober 1981 Gevaarlijk spelletje voor Sierbestrating II 11 Soester Courant van woensdag 2 september 1981 11 Hartje-Zuid braderie 1980 Het zal op vrijdag 11 september a.s. voor de 5e keer zijn dat er in de Soesterbergsestraat een braderie op touw wordt ge zet. De vier voorgaande hadden alles mee. Een enorm grote op komst van het publiek, veel aktie en erg mooi weer. Het Bestuur van de Winkeliersvereniging Hartje-Zuid rekent erop, dat het straks weer net zo druk zal zijn, zo mogelijk nog drukker. Er is voor voldoende spektakel gezorgd om het talrijke publiek een gezellige avond te bezorgen. Alleen het weer, daar denken we maar gewoon niet aan. Als het niet te koud is en het blijft droog dan is de rest mooi meegenomen", aldus de heer G. Mout, bezielend leider van de club in Zuid. Het ziet ernaar uit dat er tijdens de 5e braderie in Hartje Zuid meer kra men zullen staan dan tijdens de voor gaande feesten. - Dat komt omdat ter gelegenheid van dit jubileum iedereen die maar wil één kraam kan inrichten, dus ook die winkeliers en/of bedrijven die geen lid zijn. Ook werden uitnodigingen gestuurd aan verenigingen en stichtingen. Hartje Zuid wil iedereen die iets te bieden heeft op het gebied van hulp verlening, ideële doelen en alle andere aktiviteiten die niet direct commer cieel te noemen zijn gratis aan de weg laten timmeren. Het Bestuur hoopt dat daardoor voor al de „open gaten" die er nu eenmaal aan de Soesterbergsestraat zijn, om dat daar gewoond wordt en winkels ontbreken, kunnen worden opgevuld. Behalve dat er door de Winkeliers vereniging zelf voor de nodige attrac ties wordt gezorgd, zoals orkesten, het traditionele Hartenjagen, de pre sentatie - voor de vijfde keer in de deskundige NCRV-handen van Dick Passchier - zullen de winkeliers zelf voor de nodige ,,tam-tam" zorgen. Zo zal Hooijer een demonstratie haard- houtkloven organiseren. Het betreft hier een handige nieuwe bijl, waar aan twee kleinere bijltjes zijn beves tigd. Hout kloven wordt daarmee een stuk gemakkelijker. Handig en snel schroeven indraaien is eveneens een specialiteit die Hoo ijer wel aan u kwijt wil. Bij De Graaf zult u een grote barbecue aantreffen, met een notenbar en een kaaskraam. Bij de Graaf dus smullen'. Blom gaat met eieren aan de gang. Bij elke be stede 2 guldens één kippe-ei kado. Verder bouwt Blom een Caviabaan en zullen wedstrijden worden „verrend". Of Fred Oster daar nog iets mee te maken gaat krijgen is niet bekend. We denken dat Blom het zelf wel zal doen allemaal. Bij Van der Linden staat een nieuw drankje klaar. Mag u proeven. En wat te denken van de Rabobank: gratis Suikerspin! Ver der alle informatie over de spaarvor- men voor de jeugd bij deze bank. Van de Ven belooft een verzameling laag geprijsde boeken. U kunt verder dol doen op eert groot luchtkussen, dat er vorig jaar ook al was, evenals de minicars die puffend over het Hart je Zuid-asfalt zullen zoeven. Verschil lende leuke demonstraties zijn er die door de diverse verenigingen worden aangeboden. U treft er stalletjes aan van o.a. P.V.O., de Blauwe Vogel, V.Z.Z. balie tje-trappen-door-de-ver schillende-gaten), de Damclub is er en de Eemvogels. Oók de splinternieuwe Oudheidskamer van de Ferdinand Huycklaan 18 is pre sent. Hartje Zuid heeft voor deze nijvere club een speciale aktie. U zult een vier tal jubileum-spellen aantreffen, zoals ballengooien en ringwerpen, waarvoor u wordt verzocht een bedragje te be talen als u mee wilt doen. U kunt een kleinigheidje in de vorm van een soort rozet winnen en de Oudheids kamer krijgt de volle opbrengst. Dat kan die Oudheidskamer ook best gebruiken. Afgelopen zaterdag en zon dag, tijdens de Gildefeesten, is er een druk bezoek gebracht aan de fototen toonstelling over Soester Boerderijen, die in het pand aan de Ferdinand Huycklaan was ingericht. Op de deel en buiten waren oude boe ren voertuigen te bezichtigen. Het Spreukenhuisje komt op haar nieuwe plekje naast de boerderij wei zeer bij zonder uit de verf. De Oudheidskamer ook op de braderie. Met een steun- kraam, waar u bijvoorbeeld lid, kunt worden van de Historische Vereniging Soest. Dick Passchier Nieuwe gemeentelijke publieksfolders Het gemeentelijk bureau voorlichting heeft twee nieuwe publieksfolders het licht doen zien. Deze twee INFOrma- tiebulletins zijn voor geïnteresseerden gratis te verkrijgen in het INFOrma- tiecentrum tegenover het gemeente huis. Het eerste INFO gaat over het houden van tentoonstellingen, shows, beurzen e.d. buiten de openingstijden ingevolge de Winkelsluitingswet. De tweede geeft een opsomming in de vorm van een overzicht van de ver schillende bezwaar- en beroepsmoge lijkheden bij de gemeente. Dus infor matie over de mogelijkheden tot het maken van bezwaren of het instellen van beroep tegen genomen besluiten. Bijvoorbeeld: Hinderwet, Wet Alge mene Bepalingen Milieuhygiëne, Drank en Horecawet en -verordening, Kapverordening, Marktverordening, Wegenverkeerswetgeving, Algemene Verordening Soest e.d. Nederlandse Christen Vrouwen Bond N.C.V.B. - afdeling Soest-Zuid Leden en gasten zijn van harte wel kom op de eerstvolgende vergade ring van 9 september a.s., aanvang 20.00 uur in gebouw ,,De Rank Soesterbergsestraat 18, alhier. De heer Algra zal spreken over ,,De wereld in een notedop" met als onder titel ..Boeksierkunst in de Middel eeuwen". Als U problemen hebt met vervoer, neemt U dan telefonisch con tact op met mevrouw J. Nielsen, tel. 12008. ETEN APART GEZELLIG Geopend: 's maandags t/m zondags vanaf 17.00 uur. Dinsdags gesloten. SOESTERBERGSESTRAAT 107 SOEST TEL. 02155-20202 Een in het begin van de zomer ge stolen cheque van een inwoonster van Soest werd nu pas verzilverd. Van haar rekening werd driehonderd gulden af geschreven. Zij deed er nu aangifte van bij de politie. Wilt u nog meedoen aan de lustrum braderie in Zuid, dan gelieve u kontakt op te nemen met de Rabobank, tele foon overdag 12568 en 's avonds 21940. De handel is vrij in Hartje Zuid en iedereen is zeer welkom. Let op onze krant van volgende week. Dan wordt het feest volledig uit de doeken gedaan. „Het Slot" van de oudheidskamer ,-V- - Wij maken alle afdrukken met de hand in onze eigen donkere kamer.Da's stukken mooier en niks duurder. Soesterbergsestraat 57 - (t.o. Busstation) Soest - Tel. 02155 -13109 Volkstelling Blijkens de uitkomsten der gehouden volkstelling, is het definitieve be- bevolkingscijfer voor deze gemeente 13895, t.w. 6745 mannen en 7150 vrouwen. De Koningin Moeder op Soestdijk terug H.M. de Koningin Moeder is Dinsdagmiddag in gezelschap van haar zuster, de vorstin Von Erbach, te Soestdijk teruggekeerd van het Loo, waar H.M. eenige dagen heeft doorgebracht in verband met den verjaardag van H.M. de Koningin. Dierenbescherming Zaterdagavond werd te Soesterberg met assistentie van de politie door den inspecteur der Dierenbescherming (afd. Baarn, Soest en omstre ken) de broodbakker G. uit Soest aangehouden, die een kreupel paard voor zijn wagen had ingespannen. Aangezien deze bakker weigerde het kreupele dier uit te spannen, werd dit eigenhandig door politie en den inspecteur gedaan en werd het paard in de nabijheid op een boerderij gestald. Procesverbaal is tegen G. opgemaakt. Benoemd tot Makelaar Onze plaatsgenoot de heer L. J. Rasch, Koninginnelaan 25, is door de Rechtbank te Utrecht benoemd tot makelaar en taxateur in roerende en onroerende goederen. Aangehouden De militair B., die voor eenige weken terzake rijwieldiefstal en het verkoopen van gestolen goederen door de politie alhier werd gezocht en in het militaire hospitaal te Amersfoort werd aangetroffen, waaruit hij' des avonds is gevlucht, is dezer dagen te Amsterdam door de politie aldaar aangehouden. B. is ter beschikking gesteld van de politie te Soest. Opbrengst kruisjesdag De verkoop van de kruisjes ten bate van het Groene Kruis en de Wijk verpleging te Soesterberg, heeft aldaar 121.20 opgebracht. Koninginnedag te Soest De Koninginnedag is ditmaal wel al te stil verloopen. Wanneer we het vlagvertoon buiten, beschouwing laten, was het alleen de Soester Harmonie en de Chr. Oranjevereeniging, die ons nog aan het feit kunnen herinneren. Het concert 's avonds door de Harmonie op het pleintje aan de Koninginnelaan gegeven, is uitmuntend geslaagd. Jammer was het, dat het door het z.g. „klein goed" soms nogal rumoerig was. In „Eemland" had de Chr. Oranjevereen. des avonds een feestavond belegd. Tegen 7.45 uur des avonds was het zaaltje al zoo goed als gevuld en nog steeds kwamen belangstellenden ook nog om een plaatsje vragen, zoodat verscheidenen weer terug moesten. Jammer, dat we geen grootere zaal hebben. De voorzitter, de heer J. v.d. Flier sprak een kort openingswoord, heette alle aanwezigen hartelijk welkom en liet zingen Psalm 105: 1 en 2, waarna hij een Psalm voorlas en voorging in gebed. De zangvereeniging „Crescendo" was uitgenoodigd en deze onder leiding van haren bekwamen directeur, begon het Wilhelmus te zingen, waarbij het publiek staande mede-zong. Daarna „Wilt heden nu treden". Vervolgens werd de huldigingsfilm van het jaar 1923 vertoond, wat in één woord schitterend was. Bij de deputaties van de verschillende ver- eenigingen op den Dam was o.a. ook het vaandel van Soest aanwezig. De voorzitter las een telegram voor, dat aan H.M. zou verzonden worden, hetgeen met applaus werd begroet. Ook een telegram van dankzegging van den kamerheer van dienst van H.M. de Koningin Moeder werd voorgelezen. Daarna werden nog enkele kluchten op het doek gebracht, die ons hartelijk deden lachen, o.a. „Huipie weet altijd raad", van „Een graaf, die juweelen stal" en „Een prettige vacantie aan de zee". Mej. J. Jongsma begeleidde de zang op de piano en na afloop sprak Ds. Gerth van Wijk nog een kort slotwoord. UIT DE ADVERTENTIËN: AANBESTEDING: Op Donderdag 17 September 1931 zal door onderge- teekende namens opdrachtgever worden aanbesteed het bouwen van 18 woningen in 2 blokken van 4 en 2 blokken van 5 woningen met schuurtjes op een perceel gelegen aan den Postweg te Soesterberg. P. Beekman, Architect N.I.V.A., Heuvelweg 22, Soestdijk. O O X DAMES- EN HERENKLEDING II nèt even anders! TKI.. 154 IH r I.A.WSTKAAT05 IIAANN O) GO ZJ- o CD CA 155 SR 12 Tubeless LEE STAALGORDEL o.a. voor Escort, Civic, Fiësta, Corolla, Datsun, Fiat OQ van 184,- voor O 155 SR 13 Tubeless LEE STAALGORDEL o.a. voor Audi 80, Golf, Passat, DAF/Volvo, Civic, Q W £>1"! Kadett, Corolla van 190,-voor 5/ I •lIV 145 SR 13 Tubeless STAALGORDEL o.a. voor Audi, Allegro, Honda, Horizon, Polo, OW Simca, Peugeot, Renault van 171,-voor O i 165 SR 13 Tubeless LEE STAALGORDEL o.a. voor Chrysler, Simca, Capri, Taunus, Ascona, CfeO Manta, Sunbeam van 212,40 voor ym 175 SR 14 Tubeless LEE STAALGORDEL o.a. voor Peugeot 504 en 505, Mercedes, Ford Granada, ftf BMW 518 en 520, Mazda 929 van 267,90 voor Lltly" Alle prijzen zijn inclusief BTW en montage. Weegbreestraat 54 - Soest - Tel. 17658 Het nieuwe schaatsseizoen staat weer voor de deur, ook voor de allerjongsten in de leeftijd van 7 tot en met 11 jaar. Deze kinderen gaan op zaterdagmid dag om 16.00 uur met de bus naar Utrecht en schaatsen onder deskundi ge leiding en zijn om 18.30 uur weer terug in Soest. Daarnaast wordt er op dinsdagmiddag in een zaal nog wat aan de conditie van de kinderen gedaan. Er zijn in de bus nog enkele plaatsen vrij en ouders die hier gebruik van willen maken voor hun kind of kinde ren kunnen telefonisch contact opne men met de heer N. v. Hornsveld, tele foon 14537 of even langs gaanSoester bergsestraat 25. Hij verstrekt alle ge wenste inlichtingen. Doar ben 'k weer. Trug vaan vwrt eweest. k Hettut meroakels best ehaad met veul mooi weer. We woare ok nog effe in de Ardenne weze kieke, moar ik von ut veuls te hoog. Limburg sting me beter an, daa's waat plaatter en daan kaajje vaar den kieke. En ik ben ok weer blie daa'k thuus ben. Op un end mojje toch aallemoal weer an 't waark, veur zo vaar je ut nog het. Ik mos aachter mekoar twee Soesders leze om weer „bie" te komme op Soest en te wete hoe of de zoake d'r bie stoan. De gemeengteroad is zeker nog op reces. Woar of daat legt weet ik nie, moar die vaange voortemee ok wel weer an. Doar loert ik aal op. 't Kwaam haarstikke mooi uut, daa'k vurt waas, waant ik laas, daattut drinkwoater vuul waas hiero en ik drink nogaal waat vaan daat spul omreje daa'k us un niersteen ebaakke het. De dokter zee toeng, daa'k aal- tied veul mos drinke en daat howu ik 't maakkelukst vol met gewoon woater. Aal mok zeg ge, daat de kleine gloasies met precengte d'r in, d'r beter in goan bie ming. Affing, toen 'k thuus kwaam, hek dus niet meteejn an de kroan ehaange, waant op ries roak je licht un poar rondjes aachter, moar ik het geejn waansmoak epreufd. We hebbe op Soest de woater- febriek vlaak bie huus en daan roak ut woater nog vuul. Ze we te nie hoe of daattut komp. Zaa 'k jullie us waat zegge Ongs zwembaad is de leste tied haarstikke drok eweest en licht loopt ut over as ter zo veul luu an 't plenze benne. Daat woa ter zit chloor in, en daat zoakt zo op de febriek an en daan hejje de poppe an 't daanse. Noe mojje ut filtrere. Daa's ok waat! Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge teuge die maanne vaan de febriek; Doet daat zelluf, ajje in de goate het, daattut zwembaad drok is. HANNES VAN DE NENG. Donderdag 17 september om 20.00 uur start de nieuwe assertiviteitscursus. Deze cursus bestaat uit 14 wekelijkse bijeenkomsten. Bij voldoende belang stelling kan er nog een tweede groep op een ander tijdstip worden gevormd, terwijl bovendien de mogelijkheid be staat een aparte vrouwengroep te vormen. Wat kun je in deze cursus leren? Je zelfvertrouwen vergroten; situaties Deze tentoonstelling wordt georga niseerd ter gelegenheid van het 3de lus trum van de Nederlandse Vereniging ter beoefening van de militaire historie „Mars et Historia". Alle voorwerpen zijn dan ook afkoms tig uit de particuliere verzamelingen van de leden van deze vereniging. Zo zal er een zeer omvangrijke collec tie Nederlandse onderscheidingen (ridderorden en medailles) te zien zijn, naast militaire emblemen, uitrustings stukken, boeken en plaatwerken be treffende Nederlandse uniformen, mi niatuurfiguren, militaire curiosa etc. etc. Juist omdat verzamelaars zich veel al beperken tot een relatief klein on derwerp kan dit zeer grondig bestu deerd worden en volledig uitgewerkt. Dit is naast het plezier voor de ver zamelaar het nut voor de geïnteres seerde buitenstaander. Allerlei deelaspecten van een zo com plexe zaak als het Nederlandse leger in verleden en heden worden op die manier nader belicht in het Museum Flehite, Westsingel 50, Amersfoort. Te lefoon 033-19987. Geopend: di. t/m vr.: 10-5 uur en zat. en zondag: 2-5 uur. waar je tot dusver liefst met een grote boog omheen ging wél aankunnen; je ontspannen; je gevoel uiten; jezelf en anderen beter begrijpen; voor jezelf opkomen zonder anderen nodeloos te kwetsen. Tot nu toe heb je misschien gedacht: zo ben ik nu eenmaal, niks aan te doen. Vaak zit je als het ware „vastgeroest" in een manier van doen, die je iedere keer weer problemen oplevert. In deze cursus leer je hoe je zelf verandering kunt brengen in deze si tuaties zonder egoïstisch of agressief te zijn. Voor inlichtingen en aanmel dingen mevr. drs. A. Niemeijer, tel. 02155-18870. De 19-jarige militair R. van der H. uit Soest werd zondag door de politie aan gehouden, omdat hij door middel van een lont een plastic oefenpatroon tot ontploffing had gebracht. De koninklij ke marechaussee van de brigade Soes terberg stelt een onderzoek in. Omstreeks twee uur zondagmiddag werden bewoners van de Lange Brink- weg opgeschrikt door een knal. Eén van hen vond een patroonhuls in z'n tuin. Het betrof een opengebarsten plastic oefenpatroon. De politie werd gewaarschuwd; deze spoorde Van der H. op als de dader. De militair ver klaarde dat hij de oefenpatroon tij dens een oefening in militaire dienst had gevonden en mee naar huis had genomen. ^Nadat we vorige week het een en ander over tegels verteld hebben, komen nu wat andere bestratings mogelijkheden aan de orde. Nu worden wat fijnere materialen besproken en wel het „kleinplaveisel". Allereerst is een erg mooi materiaal om mee te werken de oude straatklinker, een gebruikte hard gebakken klinker. Door deze klinkers in verschil lende verbanden en vormen te gebruiken geven ze steeds weer een ander effect. Enkele leuke ver banden en vormen zijn cirkels, waaiers, schelpen keperverband en blokkenverband. De tuincentra geven op dit gebied graag voorlichting. Vaak zijn er zelfs verschillende bestratingsideeën in praktijk gebracht, waardoor alles wat makkelijker gaat spreken. Onder het oude bestratingsmateriaal val len ook nog de luikse keien of „kinderkoppen" en de „Grauwacke" een duitse basalt-kei met een grijs zwarte kleur. Ook hiermee kunnen naast het rechte werk allerlei fantasievormen gemaakt worden. Om een eenheid in de tuin te verkrijgen kan de be strating met dit materiaal overgaan in een gemet selde muur of bloembak van dezelfde steen. De specie-zand verhouding bij „kinderkoppen" en basalt-keien is optimaal 1:4. Gaan we ons verdiepen in het nieuwe kleinplaveisel dan blijkt hiervan de keuze weer groot te zijn. Er bestaan om te beginnen erg veel soorten nieuwe klinkers d.w.z. betonstenen in diverse maten en kleuren. Een soort dat er hierbij duidelijk uitspringt is het basamentkeitje een klein betonsteentje in de vorm van een trapezium waardoor ze spelenderwijs in cirkel- en waaiervorm te leggen zijn. Een beton- steen die ook zeker even apart genoemd mag worden is de „rondo" of Dio-keitje een ronde beton- steen in de diameters 7,9 en 11 cm die heel mooi in combinatie met ronde tegels te gebruiken zijn. Een decoratieve verbandsteen in „omega" vorm is de Omega, die in verschillende verbanden een erg interessant pad of terras kan vormen. Deze zijn er in de kleuren zwart en grijs. De flagstone is eigenlijk nog altijd een materiaal, dat als stapsteen of terras een erg natuurlijk uiterlijk heeft. Als terras kunnen ze het best in cement gelegd worden, zodat weg zakken met de stoelpoot voorkomen wordt. Veel minder bekend als bestrating is het gebruik van verschillende houtmaterialen. De biels, plat ge bruikt, in een verspringend verband, eventueel in combinatie met oude klinkers is een nog onbekende bestrating, die toch in sommige tuinen erg mooi uit kan komen. Ook kunnen de minibiels en de pallisadepaal, welke beide drukgeïmpregneerd zijn (levensduur minstens 20 jaar) als pad dienen. De drukgeïmpregneerde houten tegel (50 x 50) is ook een artikel dat de laatste jaren opgang maakt. Met een ondergrond van vulzand of houten balken kunnen deze ook zeker 20 jaar plezier geven. Als laatste hout-bestrating kunnen we nog even stilstaan bij de boomschijf een aan plakken gezaag de boomstam, die ook een verduurzamingsbehande- ling heeft ondergaan. Voor alle houtmaterialen die als bestrating gebruikt worden geldt wel de nood zaak van schoonmaken. Dit moet een paar maal per jaar gebeuren om het loopoppervlak van de gladde alglaag te ontdoen. Voor verdere voorlichting be treffende alle vormen van bestrating kunt U bij de tuincentra terecht.

Soester Courant | 1981 | | pagina 11