Vogelvluchtfotografie Raad en Daad I££T 3T7 by. Open brief over een Open Dag Meningen van Lezers Vlieland VW nieuws Harry van der Wee en Rien Goené exposeren in Artishock Bloedproef geweigerd niet iedereen kan kinderschoenen verkopen want het is een vak van passen en meten Van Dorresteyn Robert Paul in De Speeldoos Henk Elsink en Paul van Vliet „een paar apart" Jan Visser laat een vlieger op IKV-Soest Winkeldiefstal 12 13 Soester Courant van woensdag 2 september 1981 13 De 45-jarige R. W. uit Soest kreeg zondagavond een proces-verbaal om dat hij weigerde mee te werken aan de bloedproef. De politie hield hem tij dens een controle op de Dalweg aan. omdat zijn rijgedrag opviel. De auto mobilist moest blazen en omdat beide proeven in zijn nadeel uitvielen, ook een bloedproef toestaan. Hieraan werkte hij echter niet mee. W. kreeg een rijverbod. Uit kluis 19 mille gestolen Vermoedelijk zaterdag heeft een nog onbekende inbreker een bedrag van 19.000 gulden buitgemaakt uit één van de kantoren van het transportbedrijf Roest aan de Nijverheidsweg. Het geld haalde hij uit de kluis. De dader is het pand binnengekomen via het dak. Hij kwam uit in een kantoorruimte waar hij, naar de politie aanneemt, met een valse sleutel de kluis opende. Er werden geen sporen van braak aangetroffen. De inbreker heeft het gebouw op dezelfde wijze verlaten als hij er binnenkwam. Inhalende auto belandt in tuin Bij een inhaalmanoeuvre op de Middel wijkstraat raakte een automobiliste de macht over het stuur kwijt en reed de tuin van restaurant-taveerne d' Oude Enghe in. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor, maar de auto werd ernstig beschadigd. Het ongeluk gebeurde in de nacht van zaterdag op zondag. De 30-jarige me vrouw A. M. van de B.- de G. uit Soest wilde een auto voor haar inhalen. Haar auto raakte echter in een slip, waar door zij de controle over het voertuig kwijtraakte. Met de rechterzijde ver nielde de auto het uit bielzen bestaande tuinhek van d'Oude Enghe. Ook de auto kreeg ernstige schadede politie nam het kentekenbewijs in. aanvang 2e nd in ons het „BRAND- -eohtseweg 6. idagavond en JES ar op woens- 'eek van sep- Mijne Heren, Naar aanleiding van uw artikel in de Soester Courant van woensdag 26 au gustus j.1. over de onzorgvuldige voor lichting van het Waterleiding Bedrijf Midden-Nederland, vinden ondergete kenden de inhoud van dit artikel vol komen juist. Als consument hebben wij .letterlijk" te slikken wat het W.M.N. ons voor schotelt. Wij hopen dat het Waterleidingbedrijf de kwaliteit van het water op korte termijn zal verbeteren en in het ver volg een snelle en juiste voorlichting aan de consument zal geven. J. G. Esser, Colenso 85 W. Hulsbergen, Colenso 82 H. Koopman-Meulink, Colenso 81 A. F. de Lange, Colenso 80 J. P. Vreugdenhil, Colenso 38 R. E. Weber, Colenso 77. 15,00 lanbiedingen t.m. 5-9-81 - Tel. 02155-12749 - BOBOS Jan Visser met het geschenk dat hij voor de commandant van de vliegbasis Soesterberg in petto heeft. Of die vlieger zal opgaan zal nog moeten blijken. De Open Dag die de Koninklijke Luchtmacht op de vliegbasis Soesterberg gaat houden op een zaterdag in september is een waanzinnige activiteit. President Reagan zat laatst ook op een vliegdekschip ademloos te kijken naar een Amerikaans stuntteam, dat net twee geweldige „prijzen" naar beneden had gehaald vlak voor de Libische kust... Geweldig. Stoer, Prachtig. In het Concertgebouw komt op 8 en 9 september a.s. „Ein Abend in Wien". De voorverkoop van plaatskaarten hiervoor is vandaag begonnen. Prij zen 40,-35.-30,- en 25.-. Op vrijdag, 4 september wordt in de grote expositiezaal van Artishock aan de Steenhoffstraat de tentoonstelling geopend van schilderijen en plastieken van Harry van der Wee en Rien Goe- née. De opening is om 21 uur. De tentoonstelling is dagelijks te bezich tigen van 2-4 uur. Festikon 81 is de naam van de 20e educatieve filmweek van het VNFI te Hilversum, met een programma van 22-29 september a.s. in Laren en Amsterdam. Voor meer gegevens ver wijzen wij u naar het affiche in onze etalage. Het volledige theaterprogramma van 't Spant en de Boerderij resp. in Bus- sum en Huizen hebben wij ontvangen. U kunt het september-exemplaar aan de balie afhalen. De Stadsschouwburg in Amsterdam is de komende dagen op de opera- en operettetoer. Op 3 en 5 september speelt Der Zi geunerbaron, terwijl op 4 en 6 septem ber Die Zauberflöte aan de beurt komt. Prijzen van 8,- tot 32,-, bespreking, dagelijks vanaf 10 uur via ons kantoor. Op donderdag 3 september presenteert Filmhuis Artishock de film „Padre Padrone". Deze film heeft in 1977 de Gouden Palm in Cannes gewonnen. De toegangsprijs is 4,50, leden. C.J.P. en 65+ 3,50. De voorstelling begint om 21.00 uur. Folkloristische en historische zang, dans en muziek door het Internatio naal Folkloristisch Danstheater wordt ten gehore gebracht in Muziek centrum Vredenburg op zondag, 27 september a.s. om 12.00 uur. De toe gangsprijs bedraagt 6,50. Plaatsbe spreken vanaf 5 dagen tevoren (tel. van 11-15 - 030-3145441 De Paleis Soestdijktocht wordt op za terdag 5 september weer georgani seerd door de wandelsportvereniging ..Olympia". U kunt 5, 10, 15, 20 of 25 km. lopen. Start en finishplaats is weer het Verenigingsgebouw aan de Regentesselaan, tussen 10 en 14 uur. In de Galerie te Leusden is een ten toonstelling georganiseerd van com posities van vogelveren van Atty Ni- vard-Meijer en keramiek van de Spaanse kunstenaar Pablo Rueda Lara van 4 september t/m 4 oktober 1981. Op zondag 6 en 13 september zal 's mid dags om 3 uur gedeclameerd worden door Jits Putman-Schoor. De Galerie is in Lcusden Centrum, Ardennen 11, en is geopend van wo. t/m zo. 13-18 uur, vr. 13-21 uur, zat. van 13-17 uur. Op vrijdag 11 en zondag 20 september 1981 wordt in Harderwijk het HAR- DERPOPFESTIVAL, aanvang resp. 17.30 uur en 16.30 uur. De prijs is 17,50 per dag of 30,- voor een pas- se-partout. De kaartverkoop is al be gonnen en u kunt aan ons kantoor reserveren. Het concert vindt plaats in een tent op de Parkweg te Harderwijk. Voor de liefhebbers vertellen we dat op 27 september a.s. om 18.30 uur in het Muziekcentrum te Utrecht (enig concert in Nederland) een optreden zal zijn van Steve Reich Musicians. De kaarten zijn vanaf 3 september verkrijgbaar aan de kassa telefonisch van 11-15 uur - 030-314544). De toe gangsprijs is 35,-. Nog meer muziek in Gouda, op het 2e Randstad Jazz Festival op 10, 11 en 12 september a.s. met voor de kenners allemaal klinkende namen als deel nemers. Meer informatie aan ons kan toor. Een uitstapje, niet te ver weg? Pro beert u Naarden eens. Naarden, ves tingstad, een levend monument. U kunt er o.a. bezichtigen de Grote- of St. Vituskerk, het stadhuis Marktstraat, Comeniusmuseum, Comeniusmauso- leum, het Vestingmuseum en de toren van de Grote Kerk. U kunt van al deze monumenten een kleurig foldertje halen. Op een mooie dag fietst u er even heen. In Sportpaleis „Ahoy" vindt op 7 sep tember a.s. een Boksgala plaats, dat om 20.15 uur begint en waarvoor u kaarten aan ons kantoor kunt bestel len. De entreeprijzen zijn 100,-; 75,-; 40,-en 30,-. Nog een dagje vakantie? Met de kin deren naar de Efteling. Tot 4 oktober kunt u voor 10,- per dag in de adembenemende Python, aan boord van de nieuwe Gondoletta langs prach tig aangelegde bloementuinen, naar het spookslot, sprookjesbos, stoom- caroussel, de kermis, naar het open lucht zwembad. Iedere dag van 10-18 uur. We hebben weer folders binnen gekregen. Het Jordaan Festival wordt dit jaar gehouden van 11 t/m 20 sep tember. De feestelijkheden zullen zich voornamelijk afspelen rond de Palmgracht, Lindengracht en Elands gracht, met o.a. kermis, cabaret, wie lerwedstrijden en de befaamde vrij markt. De Utrechtse Vee- en Paardendagen zijn dit jaar op 18 en 19 september en hier zal dan het neusje van de zalm uit de Nederlandse paardewereld aan het werk zijn. Tweemaal een concours- hippique, keuringen van ezels, rund vee, geiten, schapen en varkens. Ook een non-stop show van één- en meer spannen, tuigpaarden, springcon coursen, demonstraties dressuur rij den, shownummers en muziekparades. Deze gebeurtenissen zijn in de Vee markthallen, Sartreweg (bij de Bere- kuil) op 18/9 van 9-24 uur en 19/9 van 8-18.30 uur. U bezit niets om trots op te zijn. De vliegbasis behoort open te zijn voor iedereen die wil weten wat er gebeurt, maar maak er geen kermis van, geen spektakel, geen show. Het is erg ge noeg en estetisch valt er niets te beleven. Een abattoir houdt ook geen open huis. Slagers exposeren ook hun messen, vleeshaken, bijlen en hakblok ken niet. Ik raad U aan over het probleem van bewapening vrede in onze tachtiger jaren de toespraak te lezen van de theologie Dorethee Sölle, die zij hield op de Kirchentag dit jaar in Hamburg. Het belangrijkste deel van haar tekst staat afgedrukt in Hervormd Neder land van 7 juli 1981. „We kunnen niet God dienen en het militarisme", zegt ze onder meer. Daar kan men niet aan voorbijgaan. Dat moet zelfs een beroepsmilitair tot nadenken zetten. Ik ben niet gelovig, maar echte profeten als Sölle spreken altijd voor het hele mensdom. Afgezien wat deze Opeh Dag onze schatkist kost, sterven er per dag Kinderschoenen is bij ons een verhaal apart. Dat moet ook wel want bij een mensje in de groei is het een eerste vereiste goe de schoenen te dragen. Daarom praten wij ook over passen en meten. Onze medewerk(st)ers heb ben een gedegen opleiding gehad zodat u altijd verze kerd bent van een vakkun dig en vertrouwd advies. Immers tussen maat 18 en 42 zit een wereld van ver schil. En dan pTaten we nog niet eens over de breedte- en de wijdtematen. U kunt kiezen uit een keur van merken zoals: o.a. Piedro cn Renata. Merken die wij zelf gese- lekteerd hebben en waar wij volkomen achter staan. Om de juiste maat vast te stellen moet de voet na tuurlijk gemeten worden. Aan alle kanten. En beide voeten. Wanneer de maten bekend zijn kontroleren wij samen of de uitgezochte schoenen perfekt passen. Na verloop van tijd mag u samen met uw zoon of dochter gerust nog even binnenwandelen om de voeten èn de schoenen nog eens te kontroleren. Gewoon een extra stukje service maar wij nemen er graag de tijd voor. Het gaat immers om opgroeiende kinderen. Ieder z'n vak zeggen we maar zo. Van Weedestïaat 44 3761 CE Soest Tel. 02155-18109 Toegang concours hippique 20,- en 30,-. De evenementen in de kleine veehal en buiten zijn gratis (leuk voor de kinderen). Vanaf station Utrecht bereikbaar met buslijn 57. En met de 35e AIRBORNE WANDEL TOCHT in Oosterbeek wandelen we dit nieuws uit. De tocht wordt gelopen op zaterdag 5 september in Oosterbeek. Het doel is de herinnering levendig te houden aan de strijd die de geallieer de militairen in september 1944 in Oos terbeek en omgeving hebben geleverd. De start is op sportpark Hartenstein en u kunt 10, 15 of 25 kilometer wan delen. De route voert langs de voor naamste punten van de strijd in 1944, maar ook het natuurschoon is niet ver geten. Het inschrijfgeld is 3,50. 15.000 mensen op de wereld aan de honger. Het kankerprobleem zou op gelost kunnen worden als we niet zoveel geld aan die krankzinnige wa penwedloop besteden. De machten die U dient en waarvan de vliegbasis in de gemeente Soest deel uitmaakt, hebben onlangs besloten de neutronenbom te gaan produceren. Door de Wereldraad van Kerken deze week bestempeld als „een monster achtige bedreiging". De N-bom is al leen bedoeld om ooit gebruikt te wor den in Europa, zeggen de deskundigen, en nergens anders. De nucleaire be wapening wordt steeds onmenselijker en is een misdaad tegen de armoede bestrijding in de wereld. Volgens de Wereldraad doen neutro nengranaten de kans toenemen dat in toekomstige oorlogen kernwapens wor den gebruikt. Hun produktie zal de bewapeningswedloop versnellen, meent de raad, en zal ontwapenings onderhandelingen moeilijker maken. „Het is al oorlog", zegt Dorothee Sölle, en moeten we daar dan honderddui zenden mensen naar laten kijken? Je kunt niet het leven dienen en de oorlog. Het verzet tegen „het grootste militaire avontuur aller tijden" neemt gelukkig toe. Sommigen noemen deze beweging in Nederland en andere Westeuropese landen „Hollanditis" alsof het een ziekte betreft. Maar het is meer een gevoel van machteloosheid tegenover twee elkaar bestrijdende su permachten. We kunnen dat alleen doorbreken door een creatieve daad te stellen. Een daad van vréde. Ongeveer 60 procent van de Nederlandse bevol king vindt dat er in Nederland kernwa pens moeten worden opgesteld en niet minder dan 75 procent van de onder vraagden heeft het gevoel dat het de verkeerde kant opgaat. Dit is helaas in het stemgedrag van deze landgenoten niet te merken. Uw Open Dag zal weer een éclatant succes worden met minstens 150.000 bezoekers. Want mensen zijn in Neder land tegen kernwapens en ander oor logstuig zoals ze ook tegen hondepoep op de stoep zijn, schijnt het. De echte tegenstanders zijn niet zo talrijk, maar die zullen nog wel van zich laten horen. Ik hoop dat tegen de tijd, dat zwaarden omgesmeed zullen worden tot ploeg scharen, op en rondom de basis in de gemeente Soest weer huizen gebouwd kunnen worden waaraan zo'n behoefte bestaat, de startbanen gebruikt wor den als crossbanen voor de jeugd waar zo weinig ruimte voor is en het verdere terrein dienst gaat doen voor recreatie en sport. Hopende dat U op deze open dag wél openstaat voor een open discussie (de vorige keer wou U mij zelfs niet te woord staan), bied ik U dan, vooruitlo pend op de zojuist geschetste ideale situatie, een vlieger aan. Jan Visser, fractievoorzitter „Progressief Soest" Vrijdag b september Vrijdagavond 20.30 uur opent Robert Paul het nieuwe seizoen van cultureel centrum De Speeldoos. Tien jaar lang heeft de aanloop geduurd eer hij het aandurfde met een eigen one-man- show op de Bühne te komen. Een en tertainer die wat zijn geloof in ar tistieke kwaliteiten betreft duidelijk niet over één nacht ijs is gegaan. Het resultaat is er dan ook naar. Over al in het land praktisch uitverkochte voorstellingen van een show waar aan naast Robert Paul ook wordt meegewerkt door een combo o.l.v. Bert Stoots. Robert Paul, cabaretier, zanger en vanzelfsprekend imitator. Afgaande op de perskritieken wacht U een heerlijk speels avondje in De Speeldoos. Te 20.30 uur is het: zaal licht uit en spot aan. De eerste bijeenkomst van de IKV- kern Soest is op maandag 7 september a.s., in „Eltheto" (achter het bussta tion Soest-ZuidAanvang 20.00 uur. Aan de orde komen uiteraard de akti- viteiten in en rondom de komende Vre- desweek, maar een flink deel van de avond krijgt een „bezinnend" karak ter. Het motto daarbij is: „IKV-Soest... waarom, waarvoor, waarheen, waar door?" We gaan op zoek naar per soonlijke en gemeenschappelijke erva ringen, ideeën, motieven, verwachtin gen, etc. Wie het werk van de vredesbeweging een warm hart toedraagt is van harte welkom Inlichtingen: tel. 21297of 13093. Vliegen als een vogel en het landschap onder je voorbij zien glijden, dat is een wens die de mensheid sinds de oudheid koestert. Hoewel het vliegen nu binnen onze technische mogelijkheden is gekomen, zijn het toch maar betrekkelijk weinig mensen die het eigen land vanaf een gematigde hoogte kunnen bekijken. Bij de overgrote meerderheid blijft daarom de nieuwsgierigheid. Behalve voor illustratieve doeleinden wordt deze fotografie ook als hulp middel voor techniek en wetenschap gebruikt. Een aardig voorbeeld hier van is dat een luchtfoto de omtrekken van pré-historische nederzettingen zichtbaar maakt. Een ander, zeer belangrijke vorm van luchtfotografie is de vertikale. Deze Reeds meer dan 60 jaar legt de foto dienst van KLM, later KLM Aerocarto genaamd, Nederland en ook wel gebie den buiten onze grenzen, vanuit een vliegtuig vast op de gevoelige „plaat". Het begon als een proefje, maar de overweldigende belangstelling voor dit soort foto's zorgde alras voor het ontstaan van een echt bedrijf. De luchtfotografie geeft niet alleen een andere kijk op de wereld, maar laat ook verrassende details zien die men op de grond niet of nauwelijks kan waarnemen. gebruikt men voor het maken van Met de tentoonstelling „Vogelvlucht fotografie" geeft KLM Aerocarto een verrassend beeld van Nederland. Ook zijn enkele historische opnamen aan de expositie toegevoegd die situa ties uit de 20-er jaren laten zien. Deze worden vergeleken met de huidige toestand. In de loop van de tijd hebben de fotografen van KLM Aerocarto een grote verscheidenheid aan onderwer pen gefotografeerd. Vele spectaculaire en historische onderwerpen wisten zij vast te leggen, zoals hier het ver trek van de onderbouw van ANDOC, het grootste booreiland ter wereld, uit de Nieuwe waterweg. De expositie is van 4 september tot eind oktober a.s. bij Kodak Nederland B.V., Zeisterweg 1 te Odijk tijdens de kantooruren vrij te bezichtigen. 41,50 43,50 53,50 73,50 79,90 iEM" 109,00 145,00 >r ouderwets de royale zelfs overda- ille motoren, lie er een kijk- aken. ien Galant is eeds weer erzoeken. erbetrouw- er worden e Galant wel dan bent u bij alle bbrig Sassenheim Zou er nog toegangsbewijzen zijn te krijgen dat moet U er wel haast mee maken om zaterdag 12 of zondag 13 september een plaatsje te bemachti gen in De Speeldoos. Beide avonden, in try-outvoorstellingen, het optreden van „majoor Kees „Paul van Vliet en Henk Elsink. Twee unieke theaterpersoon lijkheden die zowel zaterdag als zon dag naast en met elkaar optreden. Hun show werd speciaal voor de KRO-tele- visie geschreven en geproduceerd. Er is niemand op het strand. Windkracht acht zwiept het fijne zand hoog op mijn gezicht. Ik knijp mijn ogen dicht. De storm loeit om me heen, diep in mijn kraag gedoken blijf ik haast niet op de been. Grote golven beuken op de duinenrand. Kennen geen genade, vernielen, bevelen de zandkastelen, zo geduldig gemaakt door een kinderhand. Wat wrakhout hier en daar met nu al een verleden. Misschien een schip vergaan en is er schipbreuk door geleden. De natuur is wreed, heeft er niet voor geleerd. Toch wordt ze gelukkig niet door mensen geregeerd. Schilderijen en plastieken in de grote exposliezaal van 4 t/m 25 september. Dagelijks open van 2-4 uur. Opening vrijdag 4 september 21.00 uur. Wordt geopend door: Carel Frouwenfelder ex Kunst recensent Amersfoortse Courant, ex voorzitter „de Ploeg" Artishock expositie Steenhoffstraat 46 Soest Bij goed weer worden zaterdag 12 sep tember a.s. op de Vliegbasis Soester berg 100.000 tot 150.000 bezoekers ver wacht bij de „Open Dag" die dan ge houden wordt door de Koninklijke Luchtmacht. U kunt zich dan laten voorlichten over de plaats en taak van de luchtmacht in de Nederlandse sa menleving, in het verband van het Noord-Atlantische bondgenootschap en over de luchtmacht in het algemeen. Programma: 8-17 uur Static-show van geparkeerde vliegtuigen; 8-17 uur ten toonstelling in de hangars; 9-12 uur ochtend-programma: dem. met hon den van het bewakingssquadron, brandweer, Ned. Ver. v. Amateur vliegtuigbouwers, parasailing, para dropping en Lynx-helicopters; 14-16 uur vliegdemonstratie door binnen- en buitenlandse vliegtuigen. Voor ver dere inlichtingen kunt u zich tot ons wenden. De Soester kunstenaar Harry van der Wee (63) en zijn Utrechtse college Rien Goené (50) exposeren samen tot 25 september in de grote tentoonstellings- zal van het Artishockgebouw. Harry van der Wee woont sinds 7 jaar in Soest en maakt in zijn piepkleine atelier zeer fraaie schilderijen waar voor hij in zijn 50-jarige carrière drie prijzen ontving. Hij exposeerde 18 keer o.m. in het Stedelijk Museum in Am sterdam en verder ook in Duitsland en België. Zijn opleiding kreeg hij bij „Artibus" in Utrecht en sinds 20 jaar is hij lid van de Amersfoortse kunstenaarsvereniging AKG/De Ploegh. De beeldhouwer Rien Goené maakt ijzeren en bronzen plastieken. Hij kreeg als een van de eersten in Neder land diverse opdrachten voor plastie ken met speelmogelijkheden. Vaak werd hij ook betrokken bij het inrich ten van pleinen, parken, Zwembaden e.d. Ingebroken tijdens afwezigheid Terwijl de bewoonster, mevrouw S.-H., afwezig was, heeft een onbekende inge broken in haar woning aan de Willem Stuutlaan in Soesterberg. Hij kwam binnen door het forceren van de voor deur. Bij een eerste controle kwam vast te staan, dat hij de geluidsappara tuur uit de woonkamer had meegeno men. Daarvoor sneed hij de snoeren door. Mevrouw S. zal de politie nog een nadere opgave verstrekken van even tueel andere verdwenen spullen. Uit een modezaak aan de Van Wee- destraat nam een onbekende drie col berts weg. Een verkoopstrop voor de winkelier van ruim tweeduizend gulden. Scheve schaats Een 24-jarige inwoonster van Soest heeft bij de politie aangifte gedaan van openbare schennis der eerbaarheid. Zij werd daarvan vrijdagavond kort na acht uur het slachtoffer op de Korte Brinkweg. Daar werd zij aangespro ken door een naar schatting 30-jarige man, die haar aansprak en haar onze delijke voorstellen deed. De vrouw ging hier niet op in en waarschuwde de politie. WAO AANVULLEN - Ik heb een WAO. uitkering van 70%. Mag ik nu iets bijverdienen, of loop ik kans dat dit vroeg of laat wordt afgehouden? Antwoord: In principe kan een bijver dienste worden toegestaan, maar u hebt dan toestemming nodig van de Medische dienst of van het uitkerend administratiekantoor. Schrijf dus naar uw bedrijfsvereniging. Indien u tussen de 65 en 80% arbeidsongeschikt bent, mag u in bepaalde omstandigheden tot het vroegere volle dagloon bijver dienen. Het meerdere behoort te wor den verrekend. Maar als u werk gaat verrichten dat overeenkomt met uw vroegere arbeid, dan is het snel duide lijk dat u niet zo ongeschikt bent als aanvankelijk werd aangenomen. Voor bepaalde patiënten wordt arbeidsthe- rapie voorgeschreven en dan is er sprake van ander, en medisch ver antwoord werk en dan nog in be perkte mate. Overleg eens met uw huisarts wat u het beste kunt doen. KALKNAGEL - Ik heb last van kalknagels. Wat kan ik daaraan doen? Antwoord: Volgens uw brief zou teveel kalk in voedsel of drinkwater de oor zaak zijn, maar dat is een hardnek kig volksgeloof. Beïnvloeding door een diëet is onmogelijk en u moet dat beslist niet proberen, want dan zoudt u uw lichaam tekort doen. Kalknagels ontstaan door een storing in de nagel wortel of -basis, bijvoorbeeld door beschadiging van de nagelvormende cellen aldaar. U kunt de vorming van een kalknagel zelf niet stoppen. De behandeling moet in ernstige gevallen worden overgelaten aan een pedicure. Meestal kan men volstaan met het voorzichtig wegkrabben van de over tollige lagen. Gebruik van scher pe middelen als zuren om die lagen weg te bijten, is uit den boze. Met een grove nagelvijl het overtollige verwijderen en de nagel ondanks de dikte niet al te kort houden is het beste. Soms is aangepast schoeisel nodig, maar als het ernstig wordt, kan tot operatieve verwijdering worden over gegaan. Vrijdagavond 4 september om 19.00 uur wordt de tentoonstelling geopend door Carel Frauwenfelder, ex-kunst recensent van de Amersfoortse Cou rant en ex-voorzitter van „De Ploegh". De expositie is dagelijks gratis toe gankelijk van 14.00 tot 16.00 uur. GROENE EIEREN - Ik kocht 5 jonge hennen en die kwamen onlangs aan de leg, maar ze leggen altijd eieren met groen gekleurde schalen! Kan er iets mis zijn met de voeding of met die kippen? Antwoord: Als kippen groen of blauw gekleurde eieren leggen, hebben ze Araucanahoenders tot voorouders. Bij dit ras zijn zulke kleuren normaal. Wij vermoeden, dat u op een koopje bent afgegaan en dat de fokker u in plaats van de gebruikelijke hybride voor de lagere prijs een aantal Araucana- bastaarden heeft geleverd. De gekleur de eieren kunt u gewoon eten, maar die hennen zullen niet zoveel eieren leggen als zuivere witte leghorns. KNETTERBANDJES - Als ik zelf op genomen cassettebandjes afdraai, worden veel muzieknummers gestoord door geknetter. Wat is dat en wat kun je er tegen doen? Antwoord: U hebt blijkbaar opnamen gemaakt van ingestofte grammofoon platen. Bij het afdraaien van de band jes wordt het getik van stofdeeltjes die zich in de groeven verzameld hebben, veel hinderlijker dan bij het draaien van de platen, omdat het dan twee maal is versterkt. Reinig dus de platen voor u ze (opnieuw) opneemt. Gebruik eerst een schoon sopje met een goed afwasmiddel. Naspoelen met gewoon water en daarna goed afnemen met een watje met gedestilleerd water (verkrijgbaar bij de drogist). Laat de platen drogen in een platenrekje, maar niet bij een warmtebron. Als ze droog zijn, kunt u alle kantjes opwrijven met een nieuwe anti-statische platendoek of bespuiten met een goede disco-spray. Het materiaal van de platen trekt namelijk door het draaien en door de wrijving stofdeeltjes aan als gevolg van de daarin opgewekte statische elektriciteit.

Soester Courant | 1981 | | pagina 13