mm 49, Weer naar school maar wel op een goeie fiets m Wie nu niet fietst, doet het nooit fe Een dagje verkeer en waterstaat F0T0- STRIP- VER- HAAL ppelen :ST Dansinstituut van Kralingen Bedieningspanelen voor Miele automaten nu in braille ÜF: IER istraat 43 5-22776 ,cW KNIPTIP W KNIPTIP Laat uw kamera niet onbewaakt ergens liggen, ook niet in een auto. Geef die ven geen kans. Delta-expo bij de Haringvlietdam 16 - Tel. 12557 ANTI El 45 cm. breed, )aciteit, spaar- imperatuur- GEEN jm.- MAAR: 'ektukulaire voor !urskoel-ter t o.a. 45 liter Sroot koelge- Jt°m. ontdooi- cntelijke inde- <°Pen, die kast' r 17 is lüet^Heerf ^Tzaak vfuTtradm1*'?Ugd gaat op de fiets naar schoo,« Dat zen. omdat dit^aak riA AniVeel scholieren zijn op de fiets aangewe- redelijk snel te overhm"lan,er ,s om de afstand van huis naar school platteland doorgaans onvold^nn ope"bafr vervoer voorzieningen zijn op het fiets naar schonl- hi ,1.1! en ,n stad ,e ornslachtif?. Daarom op de verplaatsen Een hiiknm X snelste en zeker de goedkoopste manier van •s bijkomend voordeel is dat de kinderen door te fietsen reeds uit ondcraooldneSi da, o8|fe" 'S ul,erma"> bo'anKrijk. Steeds weer blijkt de f°"ts Sr sehoni d «"ze kinderen te veel een zittend leven leiden. Op het heoi vaak aan? maar dan wel goeie fiets. En daar mankeer1. Bezuinig niet op veiligheid Het is vreemd, maar de volwassen Ne derlanders die een kwaliteitsfiets ver uit de voorkeur blijken te geven en dan op een paar tientjes meer of min der echt niet kijken, tonen zich door gaans uitermate zuinig als een kinder- of jeugdfiets moet worden aange schaft. Wat hier achter steekt is niet goed duidelijk. Je hoort wel opmerkingen dat het kind ruw met de fiets omgaat en daar om geen dure fiets waard is of dat kinderen, die in de groei zijn, toch weer snel aan een andere fiets toe zijn. Daarom wordt dan gekozen voor een goedkope fiets, vaak uit import. Zo n fiets kan er op het eerste gezicht best aardig uitzien. Maar vraag naar de duurzaamheid'. Juist omdat kinderen minder voorzich tig met hun fiets omgaan, hebben zij degelijk materiaal nodig, dat tegen een stootje kan. Daar.bij komt dat het prijs verschil tussen een degelijke en een minder degelijke fiets echt niet zo groot is. Als je bij kinder- en jeugd- fietsen gaat bezuinigen, doe je dat misschien ook op de veiligheid. En daar mag je wel even bij stil staan. Veiligheid dient vóór alles te gaan. Met een fiets die in de kortste tijd een barrel is geworden, kun je niet veilig aan het verkeer deelnemendat is vragen om ongelukken. Bij kontrole van fietsen van scholieren door de po litie en door Veilig Verkeer Neder land blijkt steeds weer dat het met een zeer groot deel van de school- fietsen treurig is gesteld. Dat heeft te maken met twee dingenmen is met een verkeerde, dat wil zeggen niet degelijke fiets begonnen en aan het onderhoud van de fiets wordt bijna niets gedaan. Fiets vraagt om geregeld onderhoud Aan het onderhoud van de fiets moet met vaste regelmaat iets worden ge daan, zeker bij een fiets die intensief wordt gebruikt en dit laatste geldt zeker voor de fietsen van scholieren, die er dagelijks door weer en wind mee naar school gaan. Bij een niet degelijke fiets is het onder houd vaak dweilen met de kraan open zo'n fiets is een wegwerpartikel en moet zo gauw er mankementen ont staan maar bij de vuilnisbak worden gezet. Bij een goeie fiets, zegt onder houd heel veel en de levensduur wordt er door verlengd; het loont dus ook. Zo'n fiets moet iedere maand een schoonmaakbeurt krijgen, waarbij meteen kan worden nagegaan of al les nog goed in orde is. Losgetrilde moertjes en bouten moeten worden aangedraaid en van tijd tot tijd moeten de draaiende en bewegende delen wat vet of olie krijgen. De verlichting kon- troleren, kijken of de bel het nog wel doet en of de remmen goed werken. De banden op goede spanning houden en als het loopvlak is afgesleten voor nieuwe banden zorgen. Laat de fiets die zo intensief gebruikt wordt, twee-* maal per jaar door de fietsenmaker grondig nakijken. Hij let ook bijvoor beeld op ..verdroogde" snelbinders, die immers zo gevaarlijk zijn. Dan blijft de fiets in goede staat en veilig. Het lichte onderhoud van de fiets kan het kind zelf verzorgen, want het is niet moeilijk. De eerste keer erbij blijven en vertellen wat er ge beuren moet en hoe en dan gaat het verder vanzelf. Het moet een gewoonte worden. Iedere maand een uurtje aan de fiets poetsen. Een zinnige bezigheid, want het kind leert zijn handen gebruiken. Uit re cente onderzoekingen is gebleken dat het met de handvaardigheid en de mo toriek van de schoolkinderen niet zo bijster goed gesteld is. Goed en veilig fietsen Om veilig aan het verkeer te kunnen deelnemen, moet het kind leren hoe je je in het verkeer moet gedragen. Dat bijbrengen is een taak van ouders en opvoeders. Het kind moet de verkeers borden kennen, moet weten aan welke verkeersregels het zich moet houden en hoe in wisselende situaties moet worden gehandeld. Ouders moeten daarom aanvankelijk samen met hun kind(eren) gaan fietsen en het goede voorbeeld geven. Het kind leert dan vanzelf wat goed en veilig verkeersgedrag is. Verken met kinderen die naar school fietsen samen de te volgen route en wijs daarbij op de eventueel extra aandacht vragende verkeerspunten. Wie over dit onderwerp meer wil weten kan het boekje Goed en veilig fietsen met klem worden aanbevolen. Het is door overmaking van 7,90 op postgirore kening 234567 aan te vragen bij de stichting: fiets! in Amsterdam. Hierin wordt extra aandacht besteed aan fietsende kinderen en er staan heel veel nuttige tips in. Veiligheid in het verkeer is het waard dat er aandacht aan wordt besteed. Fietsers nemen het met het verkeersgedrag vaak veel te gemakkelijk en dat leidt even ge makkelijk tot brokken. Fiets moet goed passen Er mag nog wel iets gezegd worden over de juiste maat van de fiets, waar over in het zojuist genoemde boekje ook informatie wordt gegeven. De fiets moet goed passen, dat wil zeggen af gestemd zijn op de lichaamsmaten van de berijder. Een te grote, maar ook een te kleine fiets zijn beide onveilig. Houd bij aankoop van een fiets voor een kind dus daarmede rekening. Zadel- en stuurhoogte van fietsen kunnen overi gens worden versteld zodat er goede aanpassingsmogelijkheden zijn. Het is goed hiernaar te kijken bij de aankoop van een fiets. Hoeveel speling biedt de fiets voor de groei. Nog een waarschu wing. Het fietscrossen is tegenwoordig bij de jeugd een grote mode gewor den en een echte crossfiets is een veel begeerd bezit. Een crossfiets dient voor het beoefenen van de fietscross- sport en is niet, en in ieder geval veel minder, geschikt voor de dagelijk se tocht naar school. Wie voor zijn kind een crossfiets koopt, moet dit als iets extra's zien en niet als vervanging van de gewone, dagelijkse fiets. Dat geldt ook voor jeugdracefietsen. Die zijn niet bedoeld voor naar school. Wil het kind gaan fietscrossen op zijn gewone fiets, dan is die fiets in de kortste tijd rijp voor de schroot hoop. 0^ o.l.v. N.C.A. van Mourik Inschrijven vanaf half augustus Bel op of kom even langs! Lt. Gen. van Heutszlaan 10 3743 JN Baarn Telefoon 02154-1 3319 van 10.00 uur tot 20.00 uur behalve zondag Doet uw camera ook aan sport? Uw fotohandelaar heeft een gratis tipfolder over het maken van sportfoto's. TE LANG TE LEEN - Een vriend wil mijn compleet Ingerichte caravan le nen en ontwierp bijgevoegde overeen komst. Zijn mijn rechten daarin wel voldoende gewaarborgd? Antwoord: Zo'n papier mag u nooit tekenen. U vriend heeft vergeten" een termijn te noemen voor het lenen, zodat hij levenslang met uw caravan kan blijven rondrijden. Bovendien ont breken bepalingen omtrent vergoe dingen, die hij zou moeten betalen in geval van beschadiging, vermissing, brand of slijtage. Over de betaling van de verzekeringspremies en de motor rijtuigenbelasting is ook niets om schreven... Nu uw vriend de lusten wil, zal hij ook op z'n minst de vaste lasten moeten betalen. Wij raden u aan, dit concept snel te verscheuren en te vervangen door een normaal huur contract voor drie maanden. WERST - In een vertaald boek van een Russische schrijver lees ik over af standen van zoveel werst. Wat wordt daarmee bedoeld? Antwoord: Dat is een oude Russische afstandsmaat, gelijk aan 600 Russische vademen, ofwel 1066,78 (volgens ande re bronnen 1067,1) meter. DU - Staat DU op Duitse nummer borden voor Düsseldorf of voor Dort- mund? Antwoord: DU is de aanduiding van Duisburg. Düsseldorf kreeg als grote Kreis een enkele D en Dortmund wordt aangegeven met DO. Meen niet dat het gebruik van de fiets aan een bepaald jaargetijde gebonden is. Iedere echte fietser zal u dat weten te vertellen. Fietsen kun je altijd en is niet aan een seizoen gebonden. Het is natuurlijk wel zo dat de zomermaanden het best geschikt zijn om te gaan fietsen, grote en kleine tochten maken om uit te waaien, je te ontspannen en te genieten van de natuur. De fiets biedt daartoe^ volop gelegenheid en mogelijkheid. Wie in deze maanden niet op de fiets stapt, doet het nooit en mist dan wel veel. Fietsen is niet alleen een prettige bezigheid, die geen geld kost, maar het is ook nog gezond; vooral als je het vaak doet. Dan merk je dat je conditie beter wordt en dat je je fitter voelt. Dat is geen praatje voor de vaak, probeer het maar eens. Nu de avonden lang zijn, is dit een uitstekende tijd om ook in de werkweek een eind te gaan fietsen en doe dat eens samen met vrienden en kennissen of met het hele gezin. Samen fietsen versterkt de saamhorigheid en daaraan mogen wij best wat doen. Zorg goed voor de fiets Fietsen is plezierig, maar je moet wel over een goede fiets beschikken. Rij den op een fiets die in slechte staat van onderhoud verkeert, is doorgaans geen pretje en de aardigheid van een fiets tochtje is er dan gauw af. Ook is de kans op pech onderweg groot. Een fiets moet nu eenmaal onderhouden wor- Visueel gehandicapten kunnen het best uit de voeten in hun eigen omgeving. Door een doelmatige inrichting kunnen huishoudelijke bezigheden zoals koken, wassen, afwassen en schoonmaken, na enige oefening, net zo makkelijk wor den uitgevoerd als door anderen. Het bedienen van electrische appara tuur levert daarentegen nogal eens moeilijkheden op. Vooral het program meren van wasautomaten, drogers en afwasautomaten - voor een efficiënt gebruik noodzakelijk - schept vaak problemen. Voor dit problemen vond Miele, voor Nederland in nauwe samenwerking met de Blindenbibliotheek Le Sage ten Broek in Nijmegen, een oplossing in de vorm van een transparant plaatje met aanduidingen in braille. Dit zelfklevende ,,braillepaneel" is heel eenvoudig over het bedieningspa neel van de automaat aan te brengen. Omdat het braillepaneel transparant is en de originele tekst dus duidelijk lees baar blijft, kunnen zowel niet- als wei- visueel gehandicapten de automaat bedienen. Voor de Nederlandse markt heeft Mie le voorlopig voor twee typen was automaten, de W 436 en de W 438, de drogers T 333 en T 336 en voor de afwasautomaat G 520 braillepanelen laten ontwikkelen. Een braillepaneel is verkrijgbaar bij Miele Nederland B.V., Postbus 166, 4130 ED Vianen, telefoon 03473-8880. Eventueel kan de Miele Klantenser vice het braillepaneel op de automaat aanbrengen. Met de vingertoppen betasten vjsueelgehandicapten het paneel, waarop de programma-aanduidingen in braille zijn aangegeven [bovenste afbeelding]. De onderste afbeelding laat zien dat de originele tekst onder het transparante braillepaneel duidelijk leesbaar blijft. den, heeft zorg nodig. Dat is niet ver wonderlijk, want de fiets is een tech nisch produkt en moet snel zoals alle andere technische zaken van tijd tot tijd vakkundig worden nagekeken om te kunnen blijven functioneren. Wel verwonderlijk is het dat zo veel Neder landers blijken te denken dat je nooit naar je fiets hoeft om te kijken. Neem de moeite om de fiets van tijd tot tijd schoon te maken en de draaiende en bewegende delen wat olie of vet te geven. Dan fiets je lichter en gemakke lijker. Ook aandacht voor de banden is nodig. Als het loopvak is afgesleten, bent u aan een nieuwe band toe. Dan hoef je je geen zorgen te maken over lekke banden en het is ook veiliger. Zorg ook dat de verlichting goed in orde is, zeker als u 's avonds gaat fietsen. Het is dan wel lang licht, maar er komt een ogenblik dat de verlichting toch aan moet. Ook al weer terwille van de veiligheid. Laat de fietsen maker een of twee keer per jaar uw fiets controleren op mankementen. Hij ziet als vakman meteen wat hersteld of vernieuwd moet worden en draait en passant los zittende delen weer vast. Op zo'n goed onderhouden fiets rijden is een dubbel plezier. Goede raad voor fietstochten Wie regelmatig fietstochten maakt, of van plan is dit te gaan doen, zal veel hebben aan het boekje .Goede raad voor fietstochten", dat verschenen is in de serie Fietsotheek en dat door over making van 6,40 op postgirorekening nr. 234567 kan worden aangevraagd bij de stichting: fiets! in Amsterdam. Onlangs verscheen hiervan de vierde druk, wel een bewijs dat er behoefte bestaat aan dit soort voorlichting. Het boekje werd gebaseerd op de ervarin gen van een groot aantal fietsers en bevat danook veel tips en nuttige wenken. Vaak van die dingen waar je zelf niet zo gauw aan denkt, maar belangrijk om te weten. Je kunt er ook uit leren hoe je zelf een traject kunt uitstippelen en wat je tijdens een fiets tocht mee moet nemen. Veel informa tie over de uitrusting van de fiets en welke onderdelen van de fiets je vooral in goede staat moet houden. Belangrijk is ook wat hierin wordt verteld over verschillende soorten fietstassen, wat de voordelen en de nadelen zijn, waar je vooral op moet letten bij aankoop van fietstassen en hoe je deze tassen zo doelmatig mogelijk kunt inpakken. .Goede raad voor fietstochten" is echt een onmisbaar boekje voor iedere fiet- En nu eropuit "Wie weinig of geen fietservaring heeft, doet er goed aan door bescheiden te beginnen. Niet meteen honderd kilo meter voor de boeg nemen, want dat kon wel eens bitter tegenvallen. Voor beginners is een avondtochtje van 20 kilometer mooi en voor een hele dag is veertig tot vijftig kilometer een goede afstand. Als je wat meer ervaring hebt, merk je al gauw hoeveel je aankunt. Neem er wel extra tijd voor om wat rond te kunnen kijken, want er is veel te zien, juist omdat je als fietser van wegen gebruik maakt, die je anders links laat liggen. Zo wachten er heel wat verrassingen. Denk eens aan een fietstocht door natuurparken zoals bij voorbeeld de Zuid-Veluwezoom of het gebied van de Grote Peel. Ook in de duinen is het mooi fietsen en als je er een paar dagen voor uittrekt is een tocht te maken langs de hele kust van Den Helder tot Cadzand. Een klassieke meerdaagse fietstocht is die rond het IJsselmeer; prestatierijders doen dat graag in één dag, maar je kunt er ook een aantal dagen over doen om dan overal rustig rond te kijken. De varia tie aan landschap en oude stadjes is zo groot, dat het echt een belevenis wordt. Ook de Koninklijke Houtvesterij bij Apeldoorn biedt een aantrekkelijk fietsgebied. Vergeet Drente niet, dat is dè fietsprovincie van ons land met een groot net van prachtige, verharde fietspaden. Er is veel meer: Twente, Oost-Gelderland, het stille en nog wei nig ontdekte zuid-oosten Groningen, noord-oost Brabant en het waterrijke Hollands Groene Hart tussen, grof gezegd, Utrecht, Den Haag en Rotter dam. De mogelijkheden zijn ongekend om steeds maar weer een ontdekkings tocht op de fiets te maken. Op de fiets kom je overal. NIET-GOED BON - Omdat een appa raat niet deugde, mocht ik het terug geven en kreeg ik een tegoedbon van de zaak. Maar toen ik die laatst wilde gebruiken bij een aankoop, bleek de korte geldigheidsduur van 3 maanden al verstreken te zijn. Ik kon fluiten naar m'n centen. Wat kan ik doen? Antwoord: Niets. Een bedrijf is name lijk helemaal niet verplicht om u een tegoedbon te geven. Bij het terugge brachte apparaat was de garantie termijn verstreken, anders had u kun nen staan op reparatie of vervanging ervan. Toen u die tegoedbon kreeg, had u natuurlijk moeten lezen wat daar op vermeld stond. Er zijn goede redenen om de geldigheidsduur te beperken. Ten eerste kan men ze gemakkelijk namaken. Ten tweede sparen veel mensen ze op tot de uitverkoop en dan valt de opbrengst daarvan nog eens extra tegen. Men kan zich over de Deltawerken oriënteren in de Delta-expo. Dit infor matiecentrum ligt aan de voet van de bedieningstoren van de Haringvliet- sluizen. De tentoonstelling biedt een overzicht van de deltawerken als ge heel. De opzet is een coproduktie van Verkeer en Waterstaat en het Natio naal Bureau voor Toerisme. Enkele hoogtepunten: Er worden films ver toond over de watersnood in 1953, over de bouw van de Haringvlietsluizen en over de Oosterscheldewerken. Verder zijn er verscheidene maquet tes, onder meer van het complete deltagebied. Een lichtpaneel waarop de eilanden zijn afgebeeld laat zien in welke volgorde de deltawerken worden en werden uitgevoerd. Het is een speels ding, dat niet alleen met licht aanduidt wat er gebouwd is, maar waarbij ook een dia van het verlichte project wordt vertoond. Deze zogenaamde water- kaart van Nederland laat met behulp van 2200 lampjes zien hoe de water huishouding van ons land in elkaar zit. Verder zijn er een model van de Ha ringvlietsluizen, een zeeaquarium en een maquette van de Oosterschelde. Tot slot is er een rondleiding door de sluizen, waarbij een bezoek wordt ge bracht aan de holle liggers van de sluis en aan de machinekamer van de sluis deuren. Delta-expo is van april tot en met oktober dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Ook 's zondags. De toegangs prijs bedraagt 2,- per persoon. Kinde ren tot en met 6 jaar mogen gratis naar binnen. Voor de kleine bezoeker is er een zogenaamde „kinderkrul", waar óp speelse wijze een indruk wordt gegeven van de waterhuishouding en de functies van het water. Hierbij wordt gebruik gemaakt van drie draai- elementen, die te bedienen zijn met een handgreep. Documentatie en prent briefkaarten zijn verkrijgbaar in de koffieshop. De Delta-expo is bereik baar per bus vanuit Rotterdam. Uit stappen halte ,,Meubelexpo" te Stel lendam. Dan is het nog vijf minuten lopen. Informatie: tel. 01879-1600. Natuurpark Lelystad Even ten zuiden van Lelystad heeft de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders in samenwerking met de Amsterdam se dierentuin Artis een natuurpark ingericht van ongeveer 90 hectare. Het is een eerste ontwikkelingsfase, want in de toekomst zal het park 500 hectare groot worden. Op dit moment is de beplanting nog jong, terwijl ook het aantal dieren beperkt is. Het aanzien is duidelijk dat van een gebied in opbouw. Het park is bestemd voor de rustige recreatie. In een omrasterd gedeelte - nu veertig hectare - zijn Noordeurope- se en Aziatische dieren ondergebracht, die in het verleden in ons licht golvende landschap met gras en bospartijen voorkwamen. Thans leven er rendie ren, elanden en wisenten en in de toekomst zullen er nog Pater Davids- herten en przewalskipaarden (de dier soorten stammen uit respectievelijk China en Mongolië) bijkomen. Voorlopig komen er geen roofdieren, omdat die beheerstechtnische proble men opleveren. In eerste instantie houdt men het op hoefdieren. Voor een volgende fase staan wel euraziatische vogels op het programma. Ooievaars, kraanvogels, ganzen... In de omgeving van het park ligt een groot aantal putten waaruit zand gezo gen is voor de aanleg van rijksweg 6. Deze plassen worden in het complex opgenomen. De meeste dieren lopen door elkaar, maar de wisenten worden apart gehouden. Het zijn nogal woeste lingen. Vooral als ze jongen hebben. Dan blijven zelfs hun verzorgers op een afstand. Per jaar zijn er tot nu toe twee wisentenjongen en zes jonge rendieren geboren. In totaal zijn er thans zeven wisenten, dertig rendieren en drie elanden. Om het omrasterde gedeelte van het natuurpark loopt een fiets- en wandelpad. Het is ongeveer 2800 meter lang. Op enkele plaatsen staan panelen met informatie over de dieren. De bezoekers moeten een beetje geluk hebben om de bewoners van het park te zien. Er is nogal wat bossage en daar tussen willen ze zich nogal eens ver schuilen. Tijdens het voeren komen de dieren vaak naar de schuur. Vaste voedertijden zijn er niet, om de „na tuurlijke" situatie niet teveel te versto ren. Meestal gebeurt het echter aan het einde van de middag. Het natuurpark is altijd gratis toegankelijk. Per bus is het bereikbaar vanuit Lelystad en Harderwijk (halte silo Larservaart). Daarna moet men ongeveer 1000 meter lopen. Informatie: tel. 03200-9911. Museum voor scheepsarcheologie in Ketelhaven Aan de noordrand van Oostelijk Flevo land, in Ketelhaven, ligt het Museum voor Scheepsarcheologie van de Rijks dienst voor de IJsselmeerpolders (RIJP). Scheepsrestanten die in het IJsselmeergebied zijn opgegraven, aangevuld met scheepsopgravingen van buiten de polders, vormen de kern van de expositie. Toppers zijn op dit moment een boomstamkano uit de 2e eeuw - gevonden langs de Oude Rijn bij Zwammerdam -, delen van een 17e eeuwse oostindiëvaarder, het voor schip van een Amsterdamse modder praam die in de 17e eeuw werd ge bruikt bij het uitdiepen van de haven in tenslotte scheepsinventarissen. Deze bestaan uit voorwerpen die de schip pers aan boord gebruikten. Ze spreken erg aan omdat ze laten zien hoe de mensen aan boord leefden, werkten en woonden. Op verzoek zijn er filmvoor stellingen voor groepen over de tech niek van het opgraven en over de berging van Romeinse schepen bij Zwammerdam, die laten zien hoe de scheepsarcheologen te werk gaan. Hoewel het museum zich ontwikkelt in de richting van een nationaal museum, ligt het zwaartepunt nog steeds op de polderopgravingen. Er zijn nu circa vierhonderd scheepswrakken in de IJs selmeerpolders gevonden. Met het uit graven is de RIJP nu over de helft. De zeldzame wrakken komen het eerst, de minder interessante staan onderaan op de prioriteitenlijst. Het zal zeker nog vijftien tot twintig jaar duren voordat alles opgegraven is. Het oudste schip dat gevonden is, stamt uit de late Middeleeuwen. Ketelhaven heeft een flinke hoeveel heid documentatie te koop. Van boeken en brochures tot prentbriefkaarten. Voor kinderen zijn een bouwplaat, een kleurplaat en een jeugdfolder te krij gen. Het museum is niet met openbaar vervoer te bereiken. De openingstijden zijn maandag tot er met zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur zon- en feestdagen van 10.00 tot 18.0( uur. De toegangsprijs bedraagt 0,50 voor volwassenenen en 0,2f voor kinderen tot veertien jaar. Infor matie: tel. 03210-3287. praktische tips voor fotografen in de vorm van een foto-drieluik Deze winter heeft Teleac voor de televisie een cursus gegeven over „foto graferen en filmen". Die cursus was een groot succes, want nog nooit hebben zoveel mensen deelgenomen aan een Teleac-leergang. Die cur sus wordt nu op een speelse manier afgesloten met een foto- en film- wedstrijd, waaraan ook niet-cursisten kunnen deelnemen. Het is de( be doeling, dat men met de camera een onderwerp in beeld brengt, dat te maken heeft met het onderwerp „mensen, dieren of dingen". Omdat er per inzender maximaal drie foto's of dia's mogen worden ingezonden voor de fotowedstrijd hebben webij wijze van voorbeeld, want we zul len ze niet inzenden - hierboven een drietal foto's afgebeeld. Misschien brengen ze u op een idee. Mens en dier... dat zijn twee onderwerpen, gevangen in de eerste foto. Een simpel plaatje, dat we dit voor jaar tijdens een fietstocht hebben kunnen maken. De tweede foto gaat alleen over dieren; met opzet kozen we voor die witte muizen een donkere achtergrond. En dan de derde foto. Het lijkt of deze „even in het voorbijgaan" is gemaakt. Dat was niet het geval: we zijn op één dag drie keer bij deze bouwplaats geweest om te zien of de in de gaten schijnende zon wel voor het gewenste contrast zorgde. En nu nog even in een notedop de gegevens over deze landelijke Teleac-wedstrijd. Er is een kant-en-klaar wedstrijdpakket met gefrankeerde enveloppen, stic-' kers en ander materiaal. Dat kunt u bestellen door overmaking van een bedrag van f 9,50 (voor filmen f 10,50) op gironummer 4402900 ten name van „Foto graferen en filmen" Nijmegen. U krijgt het pakket dan thuisgestuurd. De foto's moeten worden ingezon den voor 1 oktober 1981. Filmers hebben tot 1 januari 1982 de tijd om een film in te zenden. Als u meedoet: véél succes!

Soester Courant | 1981 | | pagina 17