Noordoostelijk Soest nog niet chloor-vrij h gezien... Wm 11.- Waterpraat Volg een EHBO-cursus in Soest llït WiX 1* Doe het nu...,! Pluim van de maand Wensdromen Zolang de voorraad strekt... imn li mum Varkens- rollade Honsbergen Zachtfruit Honsbergen Schouder ham BINTJES RIOJA 1976 Honsbergen Honsbergen Honsbergen Woensdag 2 september 1981 60e jaargang no 2 SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per half jaar 24.— Verschijnt iedere woensdag In het Noordoostelijk deel van Soest zal de komende tijd nog een geringe hoeveelheid chloor worden toegevoegd aan het drinkwater. Aan dit bericht werd op 26 augustus j.1. bekendheid gegeven door het bureau Voorlichting van de gemeente Soest. Daarin wordt verder vermeld dat op grond van enige weken geleden ontvangen klachten over een lichte bacteriologische verontreiniging van het drinkwater ruim een week chloor is toegevoegd aan het drinkwater in Soest om dit te desinfecteren. Tegelijkertijd is een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van deze verontreiniging, waarbij regelmatig watermonsters zijn genomen. Nadat het Waterleidingbedrijf Midden Nederland met de chloortoevoeging gestopt was, heeft men op 38 verschil lende punten in Soest watermonsters genomen. Uit de analyse hiervan is gebleken dat er nog steeds een lichte verontreini ging voorkomt in het Noordoostelijk deel van Soest. Dit deel wordt dan ook vanaf heden apart geïsoleerd van het dorp Soest, en daar zal opnieuw een bepaalde tijd een weinig chloor aan het drinkwater worden toegevoegd. Te vens zullen weer watermonsters wor den genomen. JEen en ander betekent dat in dit Noordoostelijk deel van Soest wederom een kleine smaak verande ring van het drinkwater zal optreden. Dit water is echter zonder meer ge schikt voor consumptie. Wel bestaat de kans dat men bij het opendraaien van waterkranen eerst enig vuil bruin/zwart water aantreft. Dit is echter aanslag uit waterbuizen en is niet schadelijk voor de volksge zondheid. Om dit te voorkomen kan men het water eerst even laten lopen. Supermarkteigenaar van Dam: „De omzet in bronwater is met 100% gestegen". Foto: Herman van Dam Sinds onze publicatie over de onzorgvuldige voorlichting van het Utrechtse Waterleidingbedrijf rond de kwaliteit van het drinkwater in Soest heeft de telefoon bij onze redaktie roodgloeiend gestaan en bereikten ons ook een aantal schriftelijke reacties. Te veel om af zonderlijk af te drukken, belangrijk genoeg om er een verkorte samenvatting van te maken. Afdeling voorlichting gemeente Soest: „Mensen behoeven niet op een dagblad geabonneerd te zijn. Ze kunnen de publicaties over de waterverontreiniging ook uit weekbladen vernemen". Het is niet onwaarschijnlijk dat daarmee o.a. de gratis huis-aan-huis pers wordt bedoeld. Ook een opvatting natuurlijk, alleen niet de onze. Schriftelijke reactie van een Amersfoorter: „Soestenaren heb ik altijd al vreemde mensen gevonden. Maar nu begrijp ik het. Ze zijn totaal verslaafd geraakt aan chloor". Een schijnbaar komische reactie, leuk is anders gezien de ernst van de situatie. Schriftelijke reactie van een Soester arts: „Water waaraan chloor is toegevoegd is geen drinkwater. Goed drinkwater is zuiver en levend". Colenso-bewoner: „Het is een schandaal zoals men met de voor lichting van de consument omspringt". Bewoner van een bejaardentehuis: „Ik kan geen krant meer le zen. Alles over de veranderde smaak van het drinkwater heb ik hier van horen zeggen". Soest-Zuid waterverbruiker: „Een abonnement op het Soester Na tuurbad hoeft ook al niet meer. Als ik thuis in bad lig heb ik mijn portie chloor al gehad". Colenso-bewoner: „Als men het niet de moeite waard vindt mij persoonlijk over het ongerief te berichten dan moet de man van de waterleiding mijn rekening voor waterverbruik ook maar bij de redactie van een krant indienen". Colenso-bewoner: „Ik ga proberen een handtekeningenactie op touw te zetten. Als chloor moet oké, maar wij willen wel op een juiste manier worden voorgelicht. Dit lijkt nergens op". Zodra nieuwe gegevens bekend zijn, zal het gemeentebestuur deze in sa menwerking met het Waterleidingbe drijf Midden Nederland en de Inspec tie van de Volksgezondheid verstrek ken. Voorlichting drinkwater onzorgvuldig en onvolledig. Menselijke en/of dierlijke uitwerp selen oorzaak vervuiling 4 De toevoeging van chloor aan het drinkwater is in Soest, hoe kan het anders, het gesprek van de dag. De meest wilde Indianenverhalen doen over dit onderwerp de ronde. Niet zo vreemd wanneer wij opnieuw consta teren dat de voorlichting rond chloor en water even onzorgvuldig als onvol ledig is. Voorlichting, gegeven door het bureau Voorlichting van onze gemeen te, het Waterleidingbedrijf Midden Nederland en de Inspectie van de Volksgezondheid. Drie instanties die, wat voorlichting betreft, pogen in sa menwerkingsverband te opereren. Een opzet die tot nu toe niet bepaald geslaagd is. Er zijn als het gaat om het geven van inlichtingen tenminste drie woordvoer ders, die ruim een maand na het begin van de ellende nog niet op het idee zijn gekomen de afnemers in Soest middels een persoonlijk schrijven van de situa tie op de hoogte te stellen. Publiciteit via de kranten is wellicht niet zo doelmatig, goedkoop in de letterlijke en figuurlijke betekenis van het woord is het wel. Onaanvaardbaar wordt het echter wanneer aan het licht komt dat de voorlichting onvolledig is en bij de burger de indruk wil wekken dat het eigenlijk allemaal best meevalt. Ter men als „lichte verontreiniging", „enig vuil bruin/zwart water", „een kleine smaakverandering" geven de indruk dat alles is terug te brengen tot de bekende storm in een glas water. Aangezien kranten de doorgeefluiken van de voorlichters zijn is er nu een situatie ontstaat dat de verbruiker er langzamerhand geen touw meer aan vast kan knopen. Zo zou het een zaak van normaal fatsoen zijn geweest wan neer men precies had aangegeven welke bewoners, wat de aansluiting van drinkwater betreft, deel uitmaken van Noordoostelijk Soest. Een geluids wagen zou doeltreffend en efficiënt kunnen werken. Waarschijnlijk gaat men in Utrecht en Soest echter van de gedachte uit dat de verbruiker aan de smaak van het water wel proeft waar hij aan toe is. Dezelfde verbruiker moet uit de krant (in dit geval de Gooi en Eemlander van 28 augustus) vernemen dat de vervui ling van het drinkwater wordt veroor zaakt door faecaliën, een mededeling waarover in geen enkel persbericht wordt gerept. Je hoeft Van Dale er maar op na te slaan om te ontdekken dat faecaliën niet in relatie staan tot chocomel, maar alles te maken hebben met menselijke uitwerpselen en/of dierlijke uitwerpselen c.q. mest. Dan kijk je toch even anders tegen een kleine smaakverandering en een lichte verontreiniging aan. Zou „enig vuil bruin/zwater water" ook in relatie staan tot de gesignaleerde faecaliën? Het lijkt ons een voor de hand liggende vraag. Wie wat drinkt is volstrekt onduidelijk. Slechts de bewoners van paleis Soestdijk en kasteel Draken- steyn schijnen bericht te hebben ont vangen dat er uit hun kranen zuiver leidingwater komt. Vanuit Utrecht verstrekte de heer J. v.d. Laan, medewerker van het labora torium van het Waterleidingbedrijf, ons vorige week informatie over het op smaak brengen van water waaraan chloor is toegevoegd. Hij adviseerde koffie en theewater langer te laten koken, te filterey en tijdens het filteren medicinale Noritpoeder aan het water toe te voegen. Een college-journaliste las dit bericht in onze krant en legde het ei van Columbus bij de heer Ben van Os, voorlichter van de gemeente Soest, op tafel. Waarschijnlijk was deze voorlichter in zijn jonge jaren even afwezig toen de meester uitleg gaf aan de betekenis van het gezegde „schoenmaker blijf bij je leest", want anders is het ondenk baar dat hij ook daar al een licht over kan doen schijnen. De betrokken jour naliste noteerde uit zijn mond: „Het is kolder om het water te filtreren. Dat is nergens voor nodig". En zoals het een goed journaliste betaamt informeerde ze voorzichtig of de woordvoerder van de gemeente het soms beter zou weten dan de woordvoerder van het water leidingbedrijf. Hij moet, volgens het bericht in de Gooi en Eemlander, daar kort en bondig „ja" op hebben gezegd. En nu maar hopen dat deze bericht geving in de Gooi en Eemlander door de betrokkene niet wordt ontkend, Want uiteindelijk wordt ook die krant voor het doorgeven van gemeentelijke persberichten gebruikt. Nu zijn er in Soest gelukkig ook nog mensen die met meer recht van spre ken op verantwoorde wijze zinnige uit spraken over dit soort zaken kunnen doen. Een daarvan is de heer A. v.d. Hoeven, directeur van het aan de Koningsweg gelegen laboratorium Centrilab. Een firma, nationaal en internationaal o.a. gespecialiseerd in onderzoeken naar de kwaliteit van drink-, zwem- en viswater. Onder zijn directe verantwoordelijkheid vinden de jaarlijkse onderzoeken plaats die de VARA onder de titel „Watermerk" op de buis brengt. Ook hij ervaart het langer laten koken en het filtreren van drinkwater als een, in de gegeven omstandigheden, normale zaak. Een telefoontje met de afdeling voorlich ting van de gemeente Rotterdam, (en daar weten ze over de vervuiling van drinkwater mee te praten), leerde ons dat Feyenoord en Sparta al jaren met het filteren van water leven, en dat deze handeling er toe bijdraagt dat de smaak van het water aangenamer wordt. Dezelfde Centrilab-directeur, hoewel niet bij het onderzoek betrokken, deel de ons desgevraagd mede het niet onmogelijk te achten dat er ergens een lek in het waterleidingnet is ontstaan waardoor de leiding besmet is. Als een andere oorzaak opperde hij de ver onderstelling dat er van een kruis- koppeling met afvalwater sprake is. Geconfronteerd met de beperkte resul taten van een groot aantal bacteriolo gische onderzoeken verricht door het Waterleidingbedrijf Midden-Neder land, beperkte resultaten die wij van een bevriende Utrechtse relatie ter inzage kregen, gaf hij als zijn conclusie dat het water allerminst is zoals het moet zijn, maar dat er in geen enkel opzicht aanleiding tot welke paniek dan ook mag zijn. Geen paniek dus. Om er, wat het drinkwater betreft, een OK-week van te maken is een ander uiterste. Centrilab, gespecialiseerd in wateronderzoek. Foto: Herman van Dam Eigenlijk is het onverantwoord, wan neer U geen gehoor geeft aan de op-roep van de afdeling Soest van de EHBO, waarin U uitgenodigd wordt deel te nemen aan de nieuwe cursus, die op 22 september weer gaat starten. In een paar maanden kunt U dat be langrijke EHBO-diploma halen. Alle inlichtingen zijn te verkrijgen bij het secretariaat, Willem de Zwijgerlaan 44, tel. 180646. Per jaar gebeuren er in Nederland (gewoon thuis) ruim 1% miljoen onge lukken. De helft daarvan is min of meer ernstig. Per jaar gebeuren er in een van elke 8 huisgezinnen een of meer kleinere of grotere ongevallen. Dat kan ook bij U thuis gebeuren. In de eerste minuten na een ongeval kan de eerste hulp levensreddend zijn. Daar sta je dan... en je weet niet wat je doen moet. Heeft U dat al eens meege maakt? Een ongeluk of een ongelukje? Iemand ligt op de weg, net op het moment dat U er langs rijdt of loopt. Staat U toch even vreemd te kijken! Uw man knutselt in het schuurtje met de elektrische zaag of Uw vrouw staat op een krukje gordijnen op te hangen en op eens hoort U roepen „Kom eens vlug..." U ziet hem staan. U ziet haar liggen. Weet U dan wat U moet doen? Weet U dat... of staat U met twee linkerhanden? Het kan natuurlijk allemaal wel mee vallen. Vaak is het minder ernstig dan het lijkt. Maar soms kan er werkelijk levensgevaar dreigen. Dan,is direkte hulp bittere noodzaak. Het kan gebeuren in Uw eigen omge ving. In Uw huis, in Uw straat, of op Uw werk. U heeft misschien al eens eerder ge dacht: Ja, dat moet ik ook eens doen. DOE HET NU. Meting water op het Kerkpad Foto: Herman van Dam Fa. Huissteden krijgt van Consumentenbond In septemberaflevering van de Con sumentengids, maandblad van de ruim 500.000 leden tellende Consumenten bond, gaat de „pluim van de maand" naar de ook in Soest gevestigde fa. Huissteden, speciaalzaak in naai machines. Wij citeren een briefschrijfster die haar ervaring vertelde aan de redaktie van de Consumentengids. „Ik had mijn naaimachine gekocht in Amersfoort bij Huissteden, en ben inmiddels naar Krimpen aan de IJssel verhuisd. Na intensief gebruik kreeg ik problemen met de onderspanning. Ik heb Amersfoort gebeld of ik langs mocht komen als ik in de buurt was. Hoewel het zaterdag was kon ik de naaimachine 's ochtend brengen en 's middags weer ophalen. Door de drukte was de winkel er niet aan toegekomen. Maar tot mijn grote ver rassing stond er een spiksplinter nieuwe machine voor mij klaar „om dat ik van zover gekomen was". Onze felicitaties aan de fa. Huissteden. Wie van de zeer kritische Consumen tenbond een pluim ontvangt moet in zakelijk opzicht van zeer goede huize •komen. Dat is met de fa. Huissteden kennelijk het geval. GERARDPAUL „Als ik weer op de wereld kom word ik een vent". Ze zei het hartgrondig en keek stoer in het rond alsof haar wens op slag gerealiseerd was, kneep haar lippen stijf op el kaar en knikte om haar woor den kracht hij te zetten. Een jonge, pas getrouwde vrouw, prikte de zaak lek, toen ze kalmpjes reageerde: „Ik word een hoorn. Je weet wel zo'n knots van een beuke- boom. Dan ga ik bij een boer derij staan en kijk op mijn dooie gemak hoe iedereen zich te pletter werkt, 's Winters ga ik lekker pitten en als het voor jaar is ben ik weer zo fris als een zaailing". „Nou, dat lijkt me een boeiend bestaan. Een lekker gevoel ook als er iemand hartjes in je bast staat te snijden. Als ze je zat zijn hakken ze je nog om ook", schamperde iemand anders die er serieus op doorging. „Geen nood" sprak de eerst wat bezorgd kijkende echtge noot van de boom monter „want ik word een stier. Ie dereen die met snode plannen rondloopt neem ik op de horens en als het te warm is ga ik lek ker in de schaduw liggen". Zijn huwelijk was gered en hij keek opgelucht om zich heen. „Ik zet jou gewoon op stal met een ring 'door je neus" zei de vent geworden vrouw die het gesprek begonnen was „want ik word boer. En als jij daar staat ga ik op jouw plekje zit ten". „Wat wil jij wordenhoorde ik vlak naast me een stem van iemand die problemen zag op doemen als we verder zouden gaan óp die landelijke tafereel tjes. Zonder aarzelen antwoordde ik: „Als ik terugkom word ik poes. Ik heb dat bij ons thuis zo een paar jaar aangekeken, maar een poezenleven lijkt mij een voortreffelijk bestaan. Je kunt gaan liggen waar je wilt, sla pen wanneer je wilt en je hebt aan iedereen maling. Je mi auwt en de deur gaat open, je miauwt anders en je eten wordt opgediend. Lekker lang uit liggen luieren in de zon, want ontspanning is mijn hoofdvak. Of ik strek mij uit op de schrijfmachine van de baas en als ik dat dan niet wil komt dit verhaaltje bijvoorbeeld nooit in de krant. Ja, als ik weer op de wereld kom word ik poes. Bij de fa milie Paul". Auto uit de bocht Op de Peter van den Breemerweg trof de surveillerende politie dinsdag morgen vroeg een auto op z'n kant in de sloot aan. Er was niemand bij. De wagen behoort toe aan een inwo ner van Amersfoort. DURABEL J.J. Modisch en toch goed van pasvorm. Diverse kleurkombinaties. Mt 32/35 Bespaar tientallen guldens. Kwaliteit voor'n krats. Bij vakkundig, voordelig en vlakbij Van Weedestraat 16, Soest, telefoon: 02155-13473 Alleen donderdag KILO, van 15.- voor Zie onze advertentie Alleen donderdag Zie onze advertentie Alleen donderdag 150 GRAM van 2.39 voor Alleen donderdag 5 KILO Wijn van de maand: Casa Moral Bodegas Baron Blanc Logröna Nu slechts Zie onze advertentie ALUWVERZEKERINGEN PER MAAND BETALEN? PAKKETPOLIS met bijvoorbeeld Autoverzekering v.a. f20,75 Brandinboedelverzekering v.a. f 1,75 Aansprakelijkheidsverz. v.a. f 3,95 Rechtsbijstandsverzekering v.a. f 2,65 ZIEKTEKOSTEN VERZEKERING Man of vrouw v.a. f61,60 Kinderen v.a. f30,80 4e kind of meer GRATIS MAN/VROUW POLIS v.a. f24,85 Levensverzekering voor het hele gezin. Uitgebreide munt/postzegelver zekering v.a. f65,- per jaar. Voor verzamelingen met een waarde vanaf f 15.000,- vindt een kosteloze taxatie plaats door eert' deskundige. J.G. van ROUWENDAAL NB* Burg. Grothestr. 11a Soest Tel. 02155-16467

Soester Courant | 1981 | | pagina 1