Sinds 3 september: Leidingwater in Soest chloor-vrij Soester college heeft maling aan grondverontreiniging s 8 1.19 JILll.98 Zo gezien... Inspraak over Vliegbasis en Leusderheide van start Zomeravond Woensdag 9 september 1981 Gekookt worstje Honsbergen Honsbergen Bloemkool Honsbergen Coca Cola Hamlappen Honsbergen Honsbergen Huizenveiling te Soest SOESTER Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 60e jaargang no 3 COURANT Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per halfjaar 12.— Buiten Soest per halfjaar 24.— Verschijnt iedere woensdag Foto: Herman van Dam rwm Sinds vorige week donderdag 3 september is het leidingwater in Soest geheel chloor-vrij. Omdat sedert 26 augustus geen ver ontreiniging meer geconstateerd is in de gemeente Soest is ook in het noord-oostelijk deel van de gemeente de chloortoevoeging beëindigd. Het Waterleidingbedrijf Midden Nederland blijft ech ter waakzaam door op 38 plaatsen in de gemeente tot na der order watermonsters te nemen en op verontreiniging te on derzoeken. Mocht de verontreiniging zich opnieuw voordoen, dan zal het WMN onmiddellijk maatregelen nemen. Een in opdracht van onze krant door het in Soest gevestigde la boratorium Centrilab eind vorige week gedaan onderzoek toont hetzelfde aan: het leidingwater is volkomen zuiver. De veroorzaker van de verontreiniging is evenwel nog niet opge spoord. Bij WMN denkt men sterk aan een particulier die met een zgn. Nortonpomp-installatie zelf water oppompt. Daarvoor is geen vergunning nodig mits niet meer dan tien kubieke meter per uur, met een maximum van 300 kubieke meter per maand. De plaatsing van de installatie moet wel gemeld worden. Ab soluut verboden is de installatie op de (eigen) waterleidingbui zen aan te sluiten. Onwetend kan nu een particulier de veront reiniging veroorzaakt hebben. Foto: Herman van Dam Het Soester Courant-onderzoek in het laboratorium van Centrilab in volle gang. Wordt: - De Leusderheide een Compagnies Oefenterrein van 1000 ha? - Vliegbasis Soesterberg niet verplaatst? - De munitie-opslag in Maar tensdijk en Soesterberg uitge breid? - 430 ha. Oefenterrein vrijge maakt van militair gebruik? In maart heeft de regering haar plan nen bekend gemaakt over de toekomst van de militaire terreinen in Neder land. Die zijn gepubliceerd in het Structuurschema Militaire Terreinen. Daarin staat welke terreinen volgens de regering nodig zijn om het leger goed te laten functioneren en oefenen. Aangegeven is, waar de oefenterrei nen, schietterreinen, munitie-opslag, vliegvelden, marinehavens etc. ko men. Volgens het Structuurschema be staat er vooral een tekort aan terrei nen waar met wiel- en rupsvoertui gen (onder andere tanks) kan worden geoefend. Om in de behoefte aan der gelijke terreinen, compagnies oefen terreinen (C.O.T.) te voorzien, acht de regering het noodzakelijk om 7 van die terreinen van ongeveer 1000 ha. in te richten. Eén daarvan is de Leusderhei de. Dit oefenterrein moet daarvoor met plm. 125 ha. in zuidelijke richting worden uitgebreid. In het Structuurschema staat ook wat er met de militaire vliegbases in Ne derland moet gebeuren. De regering heeft uitgebreid gestudeerd op moge lijkheden om de terreinen zodanig te verplaatsen dat er minder geluidshin der zal optreden. De conclusie is echter, dat verplaat sing te kostbaar is. Voor Utrecht be tekent dat, dat de vliegbasis Soester berg blijft waar zij is. Ook zal hier het Intendance Basisdepót voor opslag van Amerikaans materieel worden ge realiseerd. In Maartensdijk zal 9000 m2 opslag ruimte worden bijgebouwd op het be staande complex. Deze plannen van de regering zijn nog niet definitief. Zij volgen eerst de procedure van de Planologische Kern Beslissing. Die procedure wordt gevolgd omdat het hier gaat om een hoofdlijn van de ruimtelijke ordening van ons land. Daarbij heeft de bevolking de gelegen heid om haar mening aan de regering kenbaar te maken. In de provincie Utrecht wordt de in spraak georganiseerd door de P.U.S.W., de Provinciale Utrechtse Stichting voor Welzijnsbevorde ring. De inspraak begint met een voorlichtingsavond in café-restaurant Kobus aan de Poort, Utrechtsestraat weg 49 in Amersfoort op donderdag 10 september om 20.00 uur. Dan zal een toelichting worden gege ven op de plannen van de regering, de Milieufederatie zal haar mening daarover geven en de organisatie van de inspraak zal daar besproken wor den. Om te spreken van een storm in een glas water is onjuist. De verontreini ging was ernstig, maar de maatrege len van het WMN waren effektief. Alleen de voorlichting aan de afnemers had aanzienlijk beter gekund. Dat was ook de tendens van de verga dering welke maandagavond op ver zoek van drie raadsleden gehouden werd. Daarvoor bestond nog aardige publieke belangstelling. Van die kant kwamen met name vragen over de duur van de verontreiniging voor ze ontdekt was; het inzetten van tank wagens met zuiver water; de gemaak te kosten en ook de gebrekkige voor lichting. Over die voorlichting bleven de me ning uiteen lopen. Ir. F. A. van Dam, directeur van het Waterleidingbedrijf, wethouder mevrouw Van Stiphout en dr. W. J. A. Oostendorp, inspecteur van de Volksgezondheid in de provin cie Utrecht meenden dat gezien de ernst van de verontreiniging met de gegeven voorlichting akkoord gegaan kon worden. ,,De gezondheid", aldus de heer Van Dam, was niet in het geding. Er was niet zoals in het Westland, sprake van de veel ernstige chemische verontrei niging. Vandaar ook dat geen tankwagens werden ingezet. Het water is altijd drinkbaar geweest, zij het dat de smaak wat anders was door de toevoe ging van het chloor". Ook dr. Oostendorp hield staande dat de gezondheid van de gebruikers niet in gevaar geweest was. Er heeft zich ook geen explosie in Soest voorge daan van buikloop e.d. De wat hetserige verhalen in de pers werden betreurd. Er is nooit sprake van geweest dat Paleis Soestdijk en Drakensteyn apart voorzien zouden zijn van leidingwater. „Baarn", aldus de heer Van Dam, ,,is van het net losgekoppeld en zowel Paleis Soestdijk en Drakensteyn (Lage Vuursche) betrekken water via Baarn". De vuilwaterklachten die vooral bin nen kwamen nadat delen van het net afgesloten waren, zijn begrijpelijk. Dat water is drinkbaar, zij het dat het er niet smakelijk uitziet. Het zijn klachten die ook in andere gevallen als er aan het net gewerkt moet worden, voorkomen. Met doorspoelen is het verholpen, zoals iedereen dan weet. Ir. Van Dam betreurde het wel dat deskundige van het WMN adviseerden het chloorwater te filtreren. „Dat was beslist niet nodig. Maar op een tech nische vraag wordt door deskundigen een technisch antwoord gegeven. Voor de gezondheid was filtreren overbo dig", aldus de heer Van Dam. Overigens wordt het leidingwater al tijd en regelmatig op bacteriologische verontreinigingen gecontroleerd. De eerste verontreiniging in Soest werd" eind juli ontdekt, dankzij evenwel een klacht van een gebruiker. Omdat er geen sprake is geweest van een groot aantal ziektemeldingen, kan veilig worden aangenomen dat de ver ontreiniging toen zeer recent was. Gedurende de afgelopen weken zijn met name alle grote bedrijven in Soest, alsook boerderijen, vele winkelbedrij ven en grote instellingen bezocht en ge controleerd door medewerkers van het WMN. Het leverde niets op. „Wij hopen enerzijds dat de veront reiniging, die met bijna zekerheid in de omgeving van de Lazarusberg (noord-oostelijk deel van Soest) is ver oorzaakt, niet meer voorkomt. Ander zijds kan als dat nog wel een keer gebeurt, de veroorzaker mogelijk gelo kaliseerd worden", aldus de heer Van Dam. Bekend is wel dat het hele Soester waterleidingnet de laatste weken duch tig is doorgespeeld en dat er in het pompstation nieuwe filters zijn ge plaatst. Aktie Er zijn, 'zoals ook tijdens de maandag avond gehouden vergadering bleek, heel wat mensen op kosten gejaagd. Men kocht met name bronwater in flinke hoeveelheden en daar had de middenstand en het grootwinkelbe drijf dan voordeel van. Moeilijker hebben met name bloemis ten het gehad, die ook weer vanwege de gebrekkige voorlichting, hun klan ten niet konden waarschuwen het boe ket niet in het leidingwater te zetten. Het heeft daar klachten geregend. De heer A. van Ginkel uit de Vale riaanstraat heeft het waterleidingbe drijf inmiddels schriftelijk in gebreke gesteld. Voor de Soester Courant werd door Centrilab een analyse gemaakt van het Soester drinkwater. In woning in Soestdijk controleert de ene medewerker van Centrilab de container, terwijl de andere met een gasvlam de tapkraan zui vert van eventuele bacteriën. „Gelet op het gestelde in het Burger lijk Wetboek: positieve wanprestatie, welke u heeft verricht, zal ik op de eerste mij komende waternota de helft in mindering brengen, wegens het niet leveren van het overeengekomene, n.1. goed water", aldus de heer Van Ginkel. Hij betreurt het dat een overheids instantie, die een van de eerste levens behoefte van de consument verstrekt, zo met de belangen omspringt. „Mocht u", zo schrijft de heer Van Gin kel aan het WMN, „zich op de arti kelen 1280 en 1281 beroepen, dan ge lieve u uw stelling grondig te onder bouwen". Beide artikelen betreffen de vergoeding van kosten in verband met het niet nakomen van verbinte nissen en overmacht bij levering. Een woordvoerder van het WMN zegt dat het bedrijf en alle waterleiding bedrijven in Nederland volgens de wet verplicht zijn deugdelijk en goed wa ter te leveren. „Daar staan wij voor in". Zijn wij daar niet toe in staat, dan wordt er geen water geleverd. In de leveringsvoorwaarden is geclausu leerd dat tijdelijke (kleur)afwijkingen in verband met bijvoorbeeld repara ties, brandweer optreden e.d. kunnen voorkomen. Er is dan evenwel geen sprake van voor de gezondheid geen deugdelijk en goed water. Of de veroorzaker van de verontrei niging ooit gevonden wordt, blijft de vraag. Daar werd maandagavond geen zekerheid over gegeven. In dat verband sprak de heer Van Dam van „een speld in een hooiberg". In de vorige week gehouden vergade ring van de commissie ruimtelijke ordening heeft (milieu)-wethouder Menne meegedeeld van het provinciaal bestuur toestemming gekregen te heb ben de vervuilde grond uit twee tuinen nabij het fabrieksterrein van de voor malige chemische fabriek Randstad aan de Eikenlaan te gaan afgraven. „De provincie", aldus de wethouder, „geeft de voorkeur aan het (voorlopig) deponeren van deze grond op het terrein van Randstad en als dat niet mogelijk is, afvoering naar een stort plaats te Wilnis". (voor verbranding). Het dagelijks bestuur van de gemeen te, zo zei de heer Menne, zal zich beraden en op korte termijn een beslis sing nemen. Die zal aan de omwonen den worden medegedeeld. Absurd De wethouder vertelde er niet bij dat Gedeputeerde Staten in dezelfde brief lieten weten niets te voelen voor het Soester plannetje de afgegraven tuin grond, verontreinigd met ondermeer trichloormethaan, lood en koper, te dumpen in het zandgat langs de Dal- weg. Wethouder Menne geeft toe dat een dergelijk plan aan de provincie is voorgelegd. Het komt uit de koker van de Soester directeur van gemeente werken en het college van burgemees ter en wethouders heeft het daarna (vijf maanden geleden al, zegt de wethouder) voorgelegd aan G.S. Gedeputeerde Staten heeft in de, brief, die op 28 augustus in Soest binnen kwam gezegd, daar niets voor te voe len. „De directeur van gemeentewerken", aldus de wethouder, „zegt in zijn motivatie dat storten van de besmette grond langs de Dalweg geen kwaad kan. Het is daar hoog en droog; het komt ver onder het maaiveld te liggen en bovendien ligt er veel dieper nog een dikke zandlaag, die eventueel sterk filtrerend zal werken". Het is de bedoeling dat op de stort plaats een parkeerplaats komt, afge dekt met een asfaltlaag, zodat het regenwater er geen invloed op kan hebben. Of er na jaren ooit eens iemand besluit er een waterleiding door te trekken, bijvoorbeeld om een fontein aan te leggen en de dan werkende ambtenaar de stortplaats over het hoofd ziet, is bij de wethouder niet opgekomen. Dat geeft te denken, juist in Soest waar de oorzaak van de verontreiniging van het drinkwater na vijf weken nog steeds niet is opgespoord. In Utrecht zitten kennelijk reëler den kende ambtenaren dan in Soest. Het Soester college organiseert in de eerste tien dagen van november milieuwe- ken. De alom bekende spreuk „Verbeter de wereld en begin bij je zelf" moet met spoed op het bureau van ieder collegelid geplaatst worden. De wethouder van milieuzaken had met z'n portefeuille moeten rammelen en moeten wijzen op Krimpen aan de IJssel waar gevaarlijk afval in de grond gestopt werd en waarboven zelfs een betonnen vloer en een fabrieks- dak was, heel wat méér nog dan een laagje asfalt. Ontkenning Volgens de wethouder heeft hij het plan de tuingrond naar de Dalweg te bren gen, besproken met de bewoners van de Buntweg en de Eikenlaan; de men sen die direct te maken hebben met de verontreinigde grond van Randstad. Navraag leert dat de omwonenden er helemaal nog niets van gehoord heb ben. Pas na ons telefoontje met de wethouder, vorige week donderdag, heeft de wethouder één van de bewo ners benaderd om, zoals hij zei, „eventuele onrust die ontstaan zou kun nen zijn door een krante-artikel, weg te nemen". De wethouder sprak wél over het plan de vervuilde grond in het zandgat langs de Dalweg te deponeren. In de brief van 4 september j.1. aan de bewoners wordt een en ander nader uiteengezet. Gewezen wordt daarin ondermeer op de technische, juridische en financiële consequenties van het opslaan op het Randstadterrein en eventuele afvoer naar Wilnis. Ook in deze brief wordt gezegd dat „getracht wordt zeer spoe dig een beslissing te nemen". Hoogst merkwaardig is het, burge meester Scholten op dezelfde dag (3 sept.) in de vergadering van de com missie financiën en grondbedrijf, op een vraag van commissielid mevrouw Allard, te horen verklaren dat „het klinkklare onzin is dat de tuingrond naar de Dalweg gebracht zal worden". Hij laat blijken het een Indianenver haal te vinden en niet te weten waar het vandaan komt. Kosten De „Soester" oplossing van het geval lijkt des te merkwaardiger nu ook nog blijkt dat het rijk negentig procent van de kosten (maximaal 5000 gulden) voor zijn rekening neemt en Soest de overige tien procent moet betalen. Het zit er in dat de hele operatie méér gaat kosten, maar dat dat de Soester „ope ratie" rechtvaardigt is onzin. Het college neemt een loopje met het milieude milieuweken gaan zo lijken op een verkiezingsstunt. Alleen donderdag Gelders 250 GRAM van 1.89 voor Alleen donderdag Bij aankoop van één kilo JONGE UNIEKAAS een lekker groot stuk ROGGEBROOD van één kilo GRATIS! r I Alleen donderdag Prachtige Hollandse Zie onze advertentie Gehele week (ook Teb cola) LITERFLES slechts Alleen donderdag KILO MAGERE van 15.50 voor Zie onze advertentie Zie onze advertentie GERARDPAIL Het als Wiesenfestaange kondigde openluchtfeest voor de bewoners van een klein Zwitsers bergdorp was al in volle gang toen ik het terrein opwandelde. De voor de muziek verantwoor delijke zeer jonge bandleden, wier repertoire meer uitge breid dan goed bestudeerd was, speelden er lustig op los en jodelden dat het een lieve lust was. En niemand bekom merde er zich om wanneer een zanger er niet meer bij kon of een ander zijn instrument even ernstig toesprak omdat het niet de gewenste tonen had opgele verd. De deelnemers aan het zomer avond feest dansten op de vrolijke klanken van de mu ziek, anderen probeerden een stapel blikjes omver te gooien of als wijlen de nationale held Wilhelm Teil met pijl en boog in de roos te schieten. Een oud verkreukeld boertje met hagel- witte pet dwong zijn stramme ledematen in een ritmische beweging, zijn stok als stut en steun bij elke stap in de grond plantend. Voor de gelegenheid was er een bowling-baan in elkaar ge timmerd en een handige jon gen had van een fietswiel en een handvol spijkers een rad van avontuur gemaakt. Alle winnaars werden gelijkelijk voorzien van plastic ballen, waar binnen de kortst moge lijke tijd oud en jong mee voet balde of over struikelde. De grootste attractie in afmeting was een consumptietent met bijbehorende tafels op schra gen waar het bier en de li monade rijkelijk vloeide. Omdat ze in Zwitserland via radio en televisie ook wel wat gewend zijn kan ik me niet zo goed voorstellen dat de feest gangers voor de muziek kwa men. Ook de kermisachtige spel letjes waren weinig origineel. Ik denk dat het veeleer een trefpunt was waar men elkaar op ongedwongen wijze kon ont moeten. Gewoon maar om de zomer te vieren. Ik ben er niet te lang gebleven want je hoort daar net zo min als iemand van boven de grote rivieren op een Limburgs car naval. In gedachten zag ik een slimme Horecaffer iets dergelijks or ganiseren in een openlucht theater. In de Soester bossen. internationale meubelbeurs utrecht Jaarbeurs-Utrecht U za. 10-18 u, zo. 10-16 u. toegangsprijs: f6,50 p.p. Ten overstaan van de notarissen Mr. H. H. Elferink en M. H. A. van Vee- ren te Soest, werd dinsdagavond in wijkgebouw „De Rank", publiek ver kocht, ingevolge artikel 1223 lid 2 van het Burgerlijk Wetboek. I. het woonhuis met garage, erf en tuin aan de Kerkstraat 31 te Soest, groot 2.73 are. Het perceel werd ingezet op 165.000,- door J. H. Alta B.V. te Amsterdam en niet afgemijnd. n. eveneens ingevolge artikel 1223 Bur gerlijk Wetboek, een woonhuis met in pandige berging, staande aan de Prins Hendriklaan 18 te Soest, groot 1.80 are. Dit perceel werd ingezet op 60.000.- door J. H. Alta B.V. te Amsterdam en niet afgemijnd.

Soester Courant | 1981 | | pagina 1