Gezondheidscentrum in Soest-Zuid Maak van uw mooiste foto uw grootste foto. 2 Amersfoortse keientrekkers in Soest tfl VI ywQmk' Priesterfeest pastor Th. de Groot Gemeentelijk kampeerterrein heeft geen bestaansrecht meer VERLEDEN LAND -yrmtTayaii ||de^adhouder Nieuw programma Kinderboerderij „De Vrije Teugel cambiFOTO OOR jni Waar was je nou? T/m 3 oktober f27,50 Ik was even in de Utassecefó Met de mini poster van Presto Print. mm ftestollint September natuurwandeling I.V.N.-Eemland Rommelmarkt Jullanakoor Het Jullanakoor organiseert zaterdag 12 september van 10.00 tot 16.00 uur in en om de Julianakerk aan de Juliana- laan 19 een rommelmarkt. Diverse spulletjes uit grootmoederstijd worden aan de man gebracht. Daarnaast is er een ruime keus uit alle soorten huis raad, boeken, kleding en dergelijke. Voor de jeugd is er een grabbelton. In zaal Credo, naast de rommelmarkt, kan men gezellig een kopje koffie of een glaasje fris gebruiken. Openbare vergadering Regionale Schoolraad Dinsdag 15 september a.s., aanvang 20.00 uur, wordt in de Raadskelder van het gemeentehuis in Amersfoort een openbare vergadering gehouden van de Regionale Schoolraad. Aan de orde komt ondermeer de taakstelling van de schoolraad; het werkplan 1981/82; de benoeming van leden van de school raad in het bestuur van de onderwijs begeleidingsdienst Eemland en de be noeming van de heer Schuurman als adviserend lid van de schoolraad. De kandidaten voor de onderwijs begeleidingsdienst zijn de heren Njio en Van Houten. Het terrein op de hoek van de Buntweg en de Sohoutenkampweg waar t.z.t. het nieuwe gezondheidscentrum Soest-Zuid zal verrijzen. A.s. zondag, 13 september, zal pastor Theo de Groot zijn 25-jarig priesterfeest vieren met de parochianen van zijn Joannesparochie en met verdere belangstellenden. Om 10.30 uur zal de jubilaris in de Jo- anneskerk voorgaan in een feestelijke eucharistieviering. Het paro chieel zangkoor verzorgt de muzikale omlijsting. Van 13.00 tot 14.30 uur kan men pastor De Groot gelukwensen in de grote zaal van het Wijkcentrum De Borg. Het Jongerenkoor Soester- veen zal enkele liederen zingen. Pastor De Groot heeft er de voorkeur aan gegeven om geen persoon lijk cadeau te ontvangen. In plaats daarvan heeft hij belangstellenden uitgenodigd om een bescheiden bijdrage te leveren aan de aanleg van elektriciteit in een kraamkliniekje in Tanzania, waar zijn zus werk zaam is. Uw gift voor dit doel is welkom op giro 2 79 69 46 ten name van Joannesparochie te Soest, onder vermelding van Priester feest pastor De Groot". Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat pastor De Groot en het Parochie bestuur van de Joannesparochie alle parochianen, vrienden, kennis sen en overige belangstellenden van harte uitnodigen om a.s. zondag aanwezig te zijn! Met de aankoop door de Kruisvereni ging Soest van een perceel grond op de hoek van de Buntweg en de Schouten kampweg is de eerste stap gezet om te komen tot de stichting van een gezond heidscentrum in de wijk Soest-Zuid. In het, vermoedelijk in 1982, te bouwen gebouw zullen zich drie huisartsen vestigen, de heren Klop, Krijger en Rupert; drie wijkverpleegkundigen en een maatschappelijk werker. Het ge bouw zal geëxploiteerd worden door de nog op te richten Stichting Gezond heidscentrum Soest-Zuid. In de door slechts twee „gewone" leden bijgewoonde vergadering zette Kruisvereniging-voorzitter L. Bots de noodzaak van de aankoop van de grond uiteen. Voornaamste aanleiding daar toe is de slechte voorziening voor het kruiswerk in de wijk, waarop meerde re malen aanmerkingen werden ge maakt door toezicht houdende instan ties. Mede daardoor verkreeg het plan ook vrij vlot de benodigde positieve ad viezen van overheidsinstanties en het fiat van het Ministerie van Volksge zondheid voor de grondaankoop. Deze aankoop wordt uit de eigen reser ves gefinancierd. Het gebouw zelf zal circa 540.000 gulden gaan kosten, in- „Hoe vervelend het moge zijn voor de huidige gebruikers van het gemeentelijk kampeerterrein (te Soestduinen), de uiteindelijke conclusie kan niet anders zijn dan uit te spreken dat het kampeerterrein niet langer bestaansrecht heeft", aldus de slotconclusie in de Nota Kampeerterrein Soestduinen welke op 22 september in de vergadering van recreatie en boscommissie besproken wordt. In de nota wordt niet voorbijgegaan aan de band met Soest die er voor vele kampeerders in de loop van tientallen jaren is ontstaan. „Zij moeten begrijpen dat de gemeentelijke overheid om redenen van planologische en financiële aard geen reden kan hebben een kampeerterrein te handhaven", aldus de nota. En voor de leden van de commissie wordt daaraan toegevoegd: „Van belang is daarbij dat zij nu eens een duidelijke uitspraak krijgen omdat een termijn van meer dan achttien jaar van spanning omtrent de toekomst van hün kam peerterrein bepaald teveel is". Achttien jaar duurt het touwtrekken al want in een brief van 3 januari 1963 deelt het college van burgemeester en wethouders de toenmalige kampeer ders mee dat besloten is het kampeer terrein Soestduinen met ingang van het jaar 1965 op te heffen. Datzelfde jaar starten de kampeerders hun verzet dat tot heden voortduurt. Soest beschikte al voor de Tweede Wereldoorlog over een gemeentelijk kampeerterrein. Dat lag toen achter het natuurbad maar er was in 1945 niet veel meer van over. Het huidige terrein is ontstaan in 1946 bij besluit van burgemeester en wethouders van 28 mei. Op 4 novem ber 1947 is de watervoorziening ge reed en zijn ook twee latrines ge plaatst. Uit een rapport van de toen malige veldwachter Van Hummel blijkt dat in 1948 vijftien tenten aan wezig zijn en dat er circa 40 personen van het terrein gebruik maken. Het terrein voldeed evenwel niet aan de eisen die toen door de Nederlandse Kampeerraad werden gesteld en in 1952 stelt de gemeenteraad een kre diet beschikbaar voor de uitbreiding van de latrines. In 1954 hebben ongeveer 85 tenthouders gebruik gemaakt van het terrein; in het seizoen 1956 worden 90 tenten ge teld en dat komt neer op circa 400 kampeerders. Omdat het terrein eigenlijk nog steeds niet voldeed aan de minimale eisen van die tijd, volgt in 1963 het besluit tot opheffing. Een half jaar later wordt dat tijdstip tot nader te bepalen datum verschoven, maar er wordt ook be paald dat vergunningen voor openge vallen plaatsen niet meer zullen wor den afgegeven. Dat gebeurt wel aan degenen die onafgebroken een ver gunning hebben gehad. Nadat uit een advies van de Neder landse Kampeerraad is gebleken dat slechts met grote kosten zal kunnen worden voldaan aan de te stellen eisen, wordt op 25 april 1973, bijna tien jaar later dus, aan alle kampeerders mee gedeeld dat de definitieve opheffing op 1 oktober 1976 moet zijn gerealiseerd. Twee jaar later, op 17 april 1975, be sluit de raad de sluitingsdatum te verschuiven naar 1 oktober 1979 en wel omdat vóór die tijd een uitspraak van de Kroon omtrent het vastgestelde plan Landelijk Gebied niet viel te ver wachten. Er wordt evenwel een commissie in het leven geroepen, waarin ook de kampeerders vertegenwoordigd zijn, om de zaak nogeens opnieuw te be kijken. Deze commissie adviseert het kam peerterrein voor onbepaalde tijd te handhaven; de eerdergenoemde be slissing van de Kroon af te wachten en ook de uitslag omtrent de struc tuurstudie van de recreatie in Eem land (een studie verricht in opdracht van het Samenwerkingsorgaan Eem land) in de beslissing te betrekken. Verder wil men ook wachten op de tot standkoming van de Kampeerwet. Als medio 1978 blijkt dat de Eemland- studie in 1979 niet zal zijn afgerond, besluit de gemeenteraad de sluitings datum te bepalen op 1 oktober 1981. In het voorjaar van 1981 wordt echter besloten een uitspraak over het al dan niet voortbestaan van het kampeerter rein te verschuiven tot het moment waarop de gevolgen van de Kampeer wet duidelijk zijn. In het kader van de voorjaarsnota (bezuinigingen i.v.m. de precaire financiële situatie) wordt besloten de exploitatie van het kam peerterrein kostendekkend te maken. De commissie recreatie en bosbeheer adviseert de kampeerders ook nog het seizoen 1982 toe te laten. In de nota wordt tenslotte nog opge merkt dat er eigenlijk niet van een „kampeerterrein" gesproken moet worden omdat de gebruikers van het terrein allemaal verblijven in een voudige optrekjes. „Als deze wat luxer zouden zijn, dan zou gesproken moeten worden van een bungalow park", aldus de nota. „Tent-kampeerders" komen er zelfs niet aan bod; er is voor hen geen ge legenheid. Natuurgebied In het Soester plan Landelijk gebied is het terrein als kampeerterrein wegbestemd; het is natuurgebied geworden. De motivatie is dat in Soest verblijfsrecreatie niet moet worden voorgestaan. Op basis van het over gangsrecht mag de huidige kampeer- accommodatie echter voorlopig blij ven bestaan; uitbreiding is evenwel niet mogelijk. Ook het recreatie-basis-plan Eemland, gebaseerd op het streekplan Utrecht- Oost, laat toe het in zijn huidige om vang te laten voortbestaan. Een nieuw terrein voor verblijfsrecreatie is niet onmogelijk te realiseren, maar dat zal dan gaan ten koste van een be staande voorziening op het gebied van de verblijfsrecreatie en in de nota wordt daarom geconcludeerd dat dit gemeentelijk kampeerterrein gesloten zal moeten worden. Kampeerwet Verwacht wordt dat de Kampeerwet omstreeks 1 januari 1983 in werking zal treden. Binnen twee jaar daarna moet de gemeenteraad een kampeerveror- dening vaststellen. Voor het houden van een kampeer plaats zal een vergunning nodig zijn, maar een dergelijke vergunning zal niet worden afgegeven als in het be stemmingsplan geen kampeerplaats is opgenomen. De kampeerplaats moet dan voldoen aan eisen welke in de gemeentelijke kampeerverordening zijn opgenomen en die eisen omvatten ondermeer mi- lieu-hygiëne, waaronder geluidshinder, orde en rust, veiligheid van mens en dier, de welstand, de bescherming van natuur en landschap en de gezond heid. In het belang van hygiëne en gezond heid stelt de minister algemene re gels voor. Vastgesteld kan' nü al worden, en in de nota wordt verwezen naar het ad vies van de Kampeerraad van 1972, dat het terrein in geen enkel opzicht voldoet aan de eisen, die aan een kam peerterrein vandaag de dag dienen te worden gesteld". Er zal nogal wat moeten gebeuren: randbeplanting aanbrengen, parkeer gelegenheid aanleggen, ingang verbe teren met een receptie-ruimte voor dag/nachtbeheerder, wasgelegen heid uitbreiden, douchegebouw plaat sen, toiletgebouw verbeteren, elec- triciteitsleidingen aanleggen, wa terleidingnet uitbreiden en de afval- behandeiing verbeteren. Niet rendabel „Als de kosten voor het maken van deze voorzieningen moeten worden af gewogen tegen de opbrengst van kampgelden bij een bezetting (huidi ge) van 23 kampeereenheden, dan moet worden geconstateerd dat het kampeerterrein niet rendabel te ma ken is", aldus de nota. In 1973 werd daarvoor een begroting opgemaakt en die sloot toen op een bedrag van ruim 300.000 gulden. Enige jaren later werd ook berekend dat voor hoogstnoodzakelijke brandbeveiliging 29.500 gulden uitgetrokken zou moe ten worden. Slechts een gedeelte daar van is gerealiseerd. Aangetekend wordt daarbij dat alle voorzieningen zijn gebaseerd op 90 kampeereenhe den en zelfs dan is een sluitende ex ploitatie niet mogelijk. Het gaat dus om een investering die in geen verhouding staat tot de op brengst, terwijl uitbreiding van het aantal eenheden om planologische re denen niet haalbaar is. Als besloten zou worden geen uitvoe ring te geven aan de voorschriften van het bestemmingsplan en het kam peerterrein op basis van de overgangs regeling een tijd gehandhaafd kan blij ven, dan wordt de vraag actueel van de huidige kampeerders om het ter- reintje te huren, dan wel tegen een vergoeding in gebruik te geven van derden. Er moet dan een langlopende huur overeenkomst worden afgesloten en dat terwijl dan alle bepalingen van het bestemmingsplan blijven gelden en ook de Kampeerwet en gemeente lijke verordening van toepassing blij ven. Verhuur van het terrein wordt daarom in de nota afgewezen, terwijl verkoop zeker niet wordt voorgestaan. Toekomst Voorgesteld wordt het terrein ook in 1982 nog open te stellen voor de hui dige gebruikers. Dan moet er ook een beslissing genomen worden of de mo gelijkheid moet worden gegeven de vergunningen, aan de huidige kam peerders gegeven, over te schrijven op naam van hun kinderen. Daarbij moet overwogen worden dat het niet in het belang van de betrokke nen is deze mogelijkheid te openen, als duidelijk is dat het terrein geen toekomst heeft. Er zal daarom ook beslist moeten worden of men het terrein wil handha ven of wil sluiten. Het kan in zijn hui dige vorm niet worden verplaatst. De Kampeerwet laat dat niet toe evenmin als overwegingen van rentabiliteit. Wil men het terrein handhaven dan zal het bestemmingsplan moeten worden aangepast. Ook zal dat een forse investering betekenen, hetzij voor de gemeente, hetzij voor een par ticulier die de zaak zou willen over nemen. Foto: Herman van Dam clusief 70.000 gulden voor de technische installatie en eenzelfde bedrag voor de aankleding. Met de participanten zijn bindende afspraken gemaakt. ZO zul len er steeds drie huisartsen van het gebouw gebruik blijven maken. Ook het gemeentebestuur verleent alle medewerking; aanpassing van het bestemmingsplan is niet nodig. Het perceel is eigendom van de afde ling Soest van de Nederlandse Pro testanten Bond. In het houten gebouw tje dat op het terrein staat, was vroe ger een filiaal van de bibliotheek ge vestigd. Thans is het gedeeltelijk in gebruik bij Huiswerkcentrale Meiners. De heer Meiners zal het pand binnen afzienbare tijd verlaten en elders in Soest zijn intrek nemen. Na wat vragen over de exploitatie opzet en met name de financiële kant daarvan, gingen de twee leden akkoord met de aankoop. ALLES VOOR DEBADKAMER. L000GETCRS8EDRUF KOELEMAN BV Steenhoffstraat 55,3764 B) Soest, Tel. 02155-11555. Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond De afdeling Soesterveen van de Neder landse Christen Vrouwenbond organi seert op woensdag 16 september een avond in gebouw De Open Hof. Daar zal dr. G. Fafié spreken over het onder werp „Waar komen Lutheranen van daan en wat geloven zij?". De bijeen komst begint om 20.15 uur. Bouwplan „Vorstentuin" wordt geveild Dinsdag 29 september a.s. wordt in gebouw De Rank het bouwplan „De Vorstentuin" geveild. Het gaat om het plan dat de bouw van oorspronkelijk 32 woningen omvat op het terrein gelegen tussen de Emmalaan, de Anna Paulow- nalaan, de Burg. Grothestraat en de Prins Hendriklaan; voor oud-Soesters, de houtwerf van Butzelaar. Met de bouw van de huizen werd eind 1979, begin 1980 gestart. Vier van de twee en dertig woningen zijn voor 90% gereed en dan is er een aantal voor circa 20% opgebouwd. In verband met het inzakken van de woningmarkt werd de bouw vorig jaar september stil gelegd. Sindsdien zijn de al gereedstaande bouwmaterialen en ook de bouwketen en loodsen afge voerd. Het project werd indertijd opgezet door Exploitatie Vastgoed Holland BV te Gouda in samenwerking met Plano- rex BV te Rotterdam. De verkoping zal geschieden in afzonderlijke percelen cn meerdere combinaties. Het nieuwe BOEK VAN DE MAAND is verschenen Archeologische opgravingen in Nederland Een prachtig geïllustreerd, 192 pagina's dik boek dat ons aan de hand van 39 recente opgravingen het dagelijkse wel en mee van onze vroegste voorouders onthult. ^US''\A Daarna f21,- duurder. (Echter zolang de voorraad strekt. Voorkom teleurstelling, kom het boek vrij inbladeren bij: Soesterbergsestraat 53 aJ Soest-Zuid v. Weedestraat, hoek Soest-Zuid Tel.: 02155-12419 Stadhouderslaan f Tel.02155-17699 hoek Soestdijk Voor de kinderen van 4 t/m 12 jaar zijn er de instuiven op woensdagmiddag van 2 tot 5 uur en op de zaterdagen van 12 tot 5 uur. Dan is -er ook de mogelijk heid voor kinderen om te helpen met de verzorging van de dieren op de boerde- Hebt u 'n kleurenfoto die een vergroting op poster formaat Waard is? Lever dan van 17 augustus t/m 30 september 't negatief bij ons Voor slechts f 9,90 ontvangt u dan 'n prachtige miniposter. Op 't formaat 30 x 30 cm of 30 x40cm Weer zo'n reuze-aan bieding van uw Presto Print fotovakman. h Presto Print Fotovakman, daar krijg je ook adviezen van. Uw kleurenfoto's binnen 2 dagen prachtig afgedrukt. Birkstraat 2, Soest. tel. 12874. Stapt u eens vrijblijvend binnen bij uw Combifoto-vakman, voor foto, film of video. :foto-film-wdeocS Foto: Goos van der Wilt ËIMlII 3mS Amersfoortse keientrekkers deden vorige week Soest aan tijdens hun tocht met het bijna zeven ton wegende „geschenk" van Hilversum. Hilversum had de kei, heel oneerbiedig gezegd, „over". Ook in Hilversum worden namelijk kei-feesten gevierd en de Hilversumse kei was aan een schoonmaakbeurt toe.' Er werd een reserve kei aangeschaft en die is naar Amersfoort gebracht toen Hilversum er geen gebruik meer van maak te. Hij komt oorspronkelijk uit Sleeswijk-Holstein. Amersfoort doet al veel langer aan kei-feesten en toen er nog niet zo op de dubbeltjes gelet hoefde te worden, werden kei en aangesleept uit Engeland, Zwitserland, Italië, Joegoslavië enz. Nu, en dat geldt ook voor de toekomst, zullen de stenen „aangereikt" worden door Nederlandse gemeenten. „Stenen des aanstoots" mogen het niet zijn, want daar heeft Amersfoort geen ruimte genoeg voor. De Hilversumse steen werd in etappes naar Amersfoort gebracht; op een kar getrokken door leden van het Keientrekkers- gilde. In Soest kwam men vanaf de marechausseekazerne aan de Amsterdamsestraatweg tot garage Bosboom aan de Birkstraat. Vandaar trok men het geval naar het Amersfoortse dierenpark. Zaterdag 12 september wordt het gevaarte op het gazon aan de Puntenburgerlaan geplaatst. Onze fotograaf nam een plaatje van de groep vlak vóór het vertrek bij Bosboom. rij. Dinsdag- en vrijdagmiddag zijn er na schooltijd de vaste groepen waar voor de kinderen zich voor een half seizoen kunnen opgeven. Woensdag 9 september begin van de kinderaktiviteiten met een feestelijke instuif waar alle kinderen en ouders welkom zijn. De tieners van 13 tot 15 jaar kunnen vanaf zondag 13 september weer op de boerderij terecht. Het programma voor hen ziet er als volgt uit: De tieneravonden op dinsdag en don- van half 8 tot 9 uur waar allerlei aktiviteiten plaatsvinden en de soos- middag op zondag van 2 tot 5 uur. Voor de volwassenen zijn er allerlei ak tiviteiten op de boerderij: op woens dagavond van 8 tot half 11 en op don derdagavond van half 10 tot half 12 vanaf 16 september. Natuurlijk staat er dan ook een pot koffie. De peuters en hun ouders zijn als vanouds welkom op de boerderij op dinsdag en de vrijdagochtenden van half 10 tot 11 uur, vanaf 11 september. De medewerkers van de boerderij zijn altijd bereid meer informatie te geven over het programma en het terrein is altijd open voor degenen die gewoon eens willen kijken of oud brood voor de dieren hebben. De boerderij ligt in de' wijk Overhees, Vedelaarpad 53, Soest, tel. 02155-18136. De dagen worden zichtbaar korter. Spinrag maakt de slaperigen, die met de fiets achterom moeten wakker, en de verkleuring zet in. Kortom de herfstmaand gaat binnen kort van start. Zwaluwen zijn al een maandje geleden vertrokken naar het zuiden en de eerste trekvogels zijn reeds een week of tien geleden neer gestreken. Half november zal het allemaal „vreemdvolk" zijn op de waddeneilan den. En dat is iets. dat 50 mensen van I.V.N.-Eemland o.l.v. Rita Kuiper eind oktober, gedurende drie dagen op Schiermonnikoog gaan bekijken. Trouwens, het programma geeft nog meer aan... Maar... zondag 13 september is er eerst de maandelijkse natuurwandeling in Soesterberg. Daar wordt het landgoed De Wallenburg bezocht tijdens een twee uur durende wandeling o.l.v. na- tuurgidsen. Zij zullen u gaarne op het een en ander wijzen. Je kunt in het bos al de paddestoelen goed ruiken, hoewel DE maand ervoor oktober is. Maar vele soorten steken de kop al boven. September is eveneens de maand waarin vroege voorjaarsbloemen voor de tweede maand tót bloei overgaan. Let er maar eens op. Beter nog: trek er op uit, het zal de moeite lonen. In het bos met zonnestralen speels door de boomkruinen, is het heerlijk toeven. Prachtige momentopnamen zijn er te maken. Ga eens zondag 13 september naar de vertrekplaats bij de Wallenburg-in gang en wandel eens (gratis) mee met de gidsen! Van Soester kant komt u daar, door de weg langs het vliegveld te nemen en rechtsaf het eerste stoplicht te ne men. Vervolgens let u op het tweede stoplicht en slaat hierna linksaf de Kampweg in. Helemaal afrijden en u komt vanzelf bij de Kampdwarsweg. Daar doemt, aan de linkerkant, de entree van de be graafplaats op en zal in de buurt daarvan het bekende I.V.N.-Eemland- bord te vinden zijn, dat u de weg naar de vertrekplaats wijst. Van Amersfoort uit rijdt men de weg naar Utrecht tot het stoplicht bij de kruising naar het vliegveld in zicht komt. U rijdt dan rechtdoor tot het volgend stoplicht en volgt de aanwij zing van boven... Simpel. En mocht u er niet uitkomen vraag dan naar de zuiveringsinstal latie in Soesterberg. DAAR is het vlak- bij. Tot zondag 13 september om twee uur in Soesterberg. U bent welkom. Rita, I.V.N.-EEMLAND. Dronken bromfietser Op het Nassauplantsoen botste in de nacht van zondag op maandag een 18-jarige Soester bromfietser tegen een lichtmast. De knaap was niet geheel alcohol vrij. Omdat hij klaagde over pijn in zijn schouder werd hij met de ambulanceauto naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht. Na onderzoek mocht hij naar huis. Hij kreeg uiter aard een proces-verbaal.

Soester Courant | 1981 | | pagina 3