Zo gezien... 4.25 10 Dl Feilloze organisatie zorgt voor geslaagde luchtmachtshow Verkeersles 250.000 bezoekers Artishock houdt zaterdag 16e Kunstmarkt FLAMINGO INTRO '82 BU AUTO v.d. MEER VAN 18 t/m 26 SEPT. Honsbergen HEINEKEN BIER UNIEKAAS KUIKEN BOUTEN SALAMI Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen TELEFOON TELESYSTEMS Zolang de voorraad strekt.. Nu naar Bovee/Peugeot Per auto een reis kado. Aktie Onkruit (Boe) FLUORWEG 49-51 AMERSFOORT TEL. 033-15548 Alleen dit week-end KRAT (a 24 fl.) - afhaalprijs Alleen donderdag JONG BELEGEN KILO slechts Zie onze advertentie Alleen donderdag VERSE KILO, van 8.98 voor door GERAKD PAUL Alleen donderdag CITERIO 300 gram, nu Zie onze advertentie BEANTWOORDERS KONINGINNELAAN 60 SOESTDIJK - 22484 ZETTLER DEALER VOOR SOEST c.o. Woensdag 16 september 1981 60e jaargang no SOESTER i COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar ƒ12.— Buiten Soest per halfjaar 24.— Verschijnt iedere woensdag „Een moderne verkeersweg heeft veel weg van het leven vind je niet?" vroeg hij en ik keek verbaasd op. Zo'n diep zinnige opmerking verwacht je niet als je wat prietpraat staat uit te wisselen op een recep' tie. Ik wist ook eigenlijk niet welke kant hij op wilde noch of hij serieus was, dus bleef ik maar wat op de vlakte met iets als „Hoe bedoel je dat?" „Ik zit veel langs de weg" zei hij" en heb dan lekker de tijd om rustig na te denken. Weet je, je hebt het op de lange duur niet meer in de gaten, maar het gaat allemaal wel erg hard, hè. Je rijdt op je routine en soms weet je niet eens meer hoe je ergens gekomen bent. Daar zie ik al een heel duide lijke gelijkenis in met het le ven van alledag. Als je je ogen niet goed de kost geeft en je hobbelt maar wat verder, dan heb je nauwelijks in de gaten dat je leeft totdat de weg opge broken is. Plotseling moet je handelen, beslissingen nemen en op de verkeersborden let ten, want er is een wegomleg- ging. Je wordt gedwongen je koers te wijzigen en langs on bekende weggetjes te rijden. Je moet maar geloven dat nie mand de borden omgedraaid heeft want dan komt je er nooit meer uit. De grote weg wordt dan gerepareerd en dat is soms hard nodig. Hier en daar is die zo uitgesleten dat er hinderlij ke geulen zijn ontstaan. Zo veel mensen hebben hier in hetzelf de spoor hun weg gezocht en gevonden dat het gevaarlijk is geworden om daar maar zon der meer op door te gaan. Soms zie je ook een soort hek dwars op de weg staan. Rode pijlen wijzen twee kanten op. Je kunt rechtsaf en linksaf, maar niet rechtdoor wat je van plan was. Vooral als je zomaar wat aan het toeren bent kom je in de problemen want weer moet je afremmen en onmid dellijk een keus maken. Als het donker is en ik moet een eind rijden dan voel ik heel sterk dat mijn koplampen ei genlijk onvoldoende lichl ge ven. Of liever, dat je maar zo'n klein stukje van de weg kunt overzien. In de vacantie reed ik in het donker over een bergpas en toen ik de top na derde zag ik dat mijn licht bundel omhoog scheen zonder nog de weg te verlichten. Op dat moment zie je alleen nog maar een groot zwart gat". Even stokte hij, kwetsbaar ge worden, maar ik zag dat zijn verhaal nog niet af was. „Nou, ik vind het dan een uit daging om daar toch maar ge woon door te rijden in het ver trouwen dat de weg doorgaat. Begrijp je? Voor mij is dat een stukje geloofstraining". Hoogwaardige kwaliteit ROlvin in zwart en grijs Kwaliteit voor n Krats, bij vakkundig, voordelig en vlakbij Van Weedestraat 16, Soest, telefoon: 02155-13473 voor de nieuwe zuinige '82 modellen en occasions. Deze geweldige aanbieding staat op pag. X5 chaussee in. Hier en daar spatte nog een verfbommetje uiteen en meestal troffen deze geen- of een verkeerd doel. Het toevallig daar aanwezige publiek reageerde soms wat agressief en me nig onkruit-aanhanger moest zich on der bescherming van de marechaussee stellen. Het groepje van hooguit zeventig man werd vakkundig ingesloten en de basis afgevoerd en daar onder geleide van M.E. van de politie te voet via Soes- terberg naar het station Den Dolder gebracht. Menige Soester zal een an dere bestemming in Den Dolder ook hebben kunnen waarderen. Enkele wandelaars" werden gebe ten door honden van de M.E.-begelei ding, maar dat was dan een gevolg van het zich niet houden aan de instruc ties. Ook enkele passanten kwamen er niet helemaal zonder kleurscheuren af. Overigens mag ook vastgesteld worden dat het gros van de Onkruit-aanhan- gers op de basis al snel weer onder dook in de veilige anonimiteit. Er werd door de marechaussee één arrestatie verricht. Het betrof een On kruit-aanhanger die met zijn verfbom metje een argeloze toeschouwer ge raakt had. De knaap was direct bereid de schade aan de kleding te vergoe den. Show De show ging ondertussen ongestoord verder. Er waren nogal wat droppings van parachutisten en dat dóet het altijd wel. De hete luchtballon van Hans Zoet had startmoeilijkheden en toen hij eenmaal startklaar was, kon het niet meer vanwege het strak aange- houden tijdschema. a Veel bewondering oogstten de vier NF- 5's van Gilze Rijen, die nogal spec taculair hun show besloten met te gen elkaar in vliegen, ,,'t Betere werk", zei een enthousiasteling. Het straat 46 houdt Artishock's poppen- tejater „Dijn" een gratis voorstelling voor kinderen tot 7 jaar om 14.30 uur. Jan Klaassen en Katrijn spelen dan in het stuk ,,De Reuzennarcis". Het kinderfilmhuis Artishock presen teert „Kindervaria" voor alle leeftij den om 11.00 uur en een tweede film voorstelling om 13.00 uur. De toegang is gratis. Tenslotte kunnen de vele bezoekers de twee schitterende exposities bewonde ren die Artishock deze maand in huis heeft. In de grote tentoonstellingszaal exposeren Harry van der Wee (schilde rijen) en Rien Goené (beelden) de hele dag. En in de theaterzaal/filmzaal Franc van Oort van 14.00 tot 16.00 uur. Met 250.000 bezoekers aan de Open-Dag van de Koninklijke Luchtmacht heeft Soest méér bezoekers en verkeer te ver werken gekregen dan ooit te voren. Wat de bijdrage van de Soes ter politie betreft verliep alles feilloos. Maar ook de organisa toren van de Open-Dag kunnen terugzien op een geslaagd eve nement. Het publiek heeft zich immers kostelijk vermaakt (en ook nog kosteloos); de onruststokers werden vakkundig afgevoerd en de niet ingecalculeerde crash liep wonderbaarlijk goed af. Ook de Onkruit-aanhangers, de Nederlanders die totaal niets moeten hebben van militair gedoe, kwamen aan hun trekken, want zij hebben de pers immers weer eens gehaald. En ten slotte kwam ook de sensatiepers niet voor niets en dat dankzij Onkruit en niet te vergeten de eerdergenoemde crash. Spectaculaire „redding uit zee" op de vliegbasis Soesterberg tijdens de Open-Dag Foto; Herman van Dam was wel boven het publiek en je moet er niet aan denken wat er gebeurt als het even fout zou gaan. En dat het fout kan gaan bleek later op de middag toen de Amerikaanse pi loot van een F-15 afgleed bij het nemen van een bocht. Deskundigen verklaar den dat de bocht te krap genomen werd, bij een te hoge snelheid. Het vliegtuig kwam van niet te grote hoogte naar beneden; stuiterde op de landingsbaan, waarbij het landings gestel afbrak. Het draaide daarna eni ge keren om zijn as en schoof vervol gens de landingsbaan af. De vlieger van de basis Bitburg in West Duitsland kwam met de schrik vrij. Het toestel werd zeer zwaar bescha digd en kan waarschijnlijk wel naar de schroothoop. Zo'n dag kost veel geld maar omdat het verongelukte vliegtuig toch niet op „rekening man" komt, is de kostenpost wel met zo'n 50 miljoen gulden toegenomen. De demonstraties met de overige straaljagers werden daarna afgelast, maar het publiek kwam alsnog goed aan zijn trekken met ondermeer het „Vliegende Fort", de Mitchell B-25 en de Spitfire; toestellen die vooral de oudere bezoekers heel wat „te zeggen hebben". Ook de nationale trots, de Fokker F-27, kwam regelmatig in het programma voor. Een enkele keer voor een gewone demonstratie en ver der als vervoerder van de parachutis ten. Tegen half vijf was het vliegtuig-ge beuren voorbij. Daarna begon voor de bezoekers de moeizame weg terug. Pas vier uur later, rond half negen 's avonds, kon de Soester politie het sein „einde dag" geven. Toen was het rond de vliegbasis en, in de gemeente Soest weer als vanouds. Wat een weertje, wat een sfeertje. Zie je wel dat het nog kan. 250.000 mensen stonden daar in vree. Nu, wat zeggen jullie daar nu van? Toen opeens „Waar komt dat onkruit toch vandaan?" Eén minuut geleden zagen wij het nog niet staan. Demonstreren, dat is oké. Maar hier bereikten jullie niets mee. Kinderen in paniek, is dat wat jullie willen? En niemand die iets doet, is dat niet om te gillen. Aktie onkruit spitten we om. En kom alstublieft nooit weerom! Spui(t) busje (naam afzender bekend) Voor de zestiende achtereenvolgende keer organiseert Artishock zaterdag 19 september a.s. rondom het Artishock- gebouw een Kunstmarkt van 10.00 tot 17.00 uur. In minstens 35 kraampjes zullen etsen, grafiek, plastieken, olie verfschilderijen, sieraden, kera miek, etc. van hoog kwalitatief niveau worden uitgestald. Er is ook een por- trettekenares aanwezig. foto: nerman van nam Om 11.00 uur wordt de Kunstmarkt officeel geopend door de Rattenvanger van Hameln, dit in verband met het thema „Kind" in het Soestock-festi- val dit jaar. Net als vorig jaar wordt achter het Artishockgebouw de tweede Kinderkunstmarkt gehouden met zelf gemaakte spullen, diarama's, beschil derde stenen, etc. Op dit schoolplein staan verder ook nog 25 kraampjes met kunstnijverheid, sie raden, demonstratie lijstenmaken, antieke en nieuwe kralen, handgewe- ven kleding, demonstratie silhouetten- knippen, etc. Verder zijn aanwezig het I.K.V., Am- nesty, Spullenhulp, Chris Uiterwijk, e.a. Er is een bar in de zon met soep, stokbrood, worst, niet-alcoholische dranken, koffie en thee. Op het terras hiervoor levende muziek van 14.00 tot 17.00 uur van „Soft Ice", een trio bestaande uit Ernst Oosterveld (syn thesizer, piano). Floris Mulder (gi taar) en Peter Schoorl (slagwerk). Dit trio won in 1975 het Larense jazz festival. In een apart kraampje daar naast geeft Artishock alle informatie over haar Verenigingsaktiviteiten. Binnen in het gebouw aan de Steenhoff- De Open Dag kende drie onderdelen: de tentoonstelling, de voorshow van di verse luchtmachtonderdelen in de och tend en de grote vliegshow in de mid dag. Er werd fantastisch op schema gewerkt en via de geluidsinstallatie werd iedereen keurig op de hoogte ge houden wat er te zien was. De verkeersstroom naar de vliegbasis kwam eigenlijk vrijdag al op gang en zo was het mogelijk dat de eerste be zoekers al een uur voor het openstellen van de basis voor de hekken stonden. Die verkeersstroom nam gigantische vormen aan op de zaterdagmorgen. Rond Soesterberg' stonden kilometers files; in Soest zélf begon men al in file te rijden op de Burg. Grothestraat. Met parkeerplaatsen was gerekend op de komst van zo'n 30.000 voertuigen, maar tegen tien uur werd al duidelijk dat dat niet voldoende was. In aller ijl werden parkeerplaatsen geïmprovi seerd om nog eens 30.000 voertuigen op te vangen en dat lukte voortreffe lijk. Voor vele bezoekers betekende het wel wandelingen van drie kwartier en meer. Velen kwamen ook met de fiets en de trein en nog nooit waren er zoveel wandelaars op de Van Weerden Poel- manweg. Onkruit Het gros van de bezoekers heeft niets gemerkt van de anti-demonstraties. De PSP-Soest deed dat zeer vredelie vend en legde feitelijk niemand iets in de weg. Het groepje stelde zich wat problematisch op bij de ingang van een fietsenstalling, maar deze hindernis werd snel opgeheven door de organisa toren, door een andere toegang open te stellen. Moeilijker deden de leden van de lan delijk bekende groep Onkruit. Men kwam in kleine groepjes, hoofdzake lijk met de trein, aan. Op de basis wilde men kennelijk het publiek pro voceren, maar dat had geen sukses. Een voor vele bezoekers negatief suk ses kregen ze pas tien ze rond twee uur bij de filmzaal samenkwamen, voor het oog van de vooraf ingeseinde pers. Er werden spandoeken ontrold en op dat moment greep de mare-

Soester Courant | 1981 | | pagina 1