I I Rotary - rommelmarkt 50 Jaar geleden in Soest VAARDERHOOGT Ford-show Auto Vandermeer met vernieuwingen aan alle Fordmodellen x ^Jbaxtluiqen (Dudetomfó <fced in alleóJ Don Quishocking in De Speeldoos met verwarrend cabaret ffirwtificcUieé- lOoT^occastiws Gehannes... termeer Amersfoort b.v. DOE-HET-ZELVERS Flamingo's en auto's in één showroom: Restaurant Ook: plateservice lunches en uitgebreide keuze a la carte Cursus Friese taal Braderie foutje herstellen Nieuwe foroï '8«. pan naar oou, maar. daarom Moer je noe, Nier weertoPeN.' I 25 September 1931 Gezondheidscentrum Overhees Abri Nieuwerhoek voor deel II) September in de tuin... 13 Soester Courant van woensdag 23 september 1981 13 Foto: Herman van Dam Prins Hendriklaan 1 Soest Telefoon 02155-13807 De „Flamingo Fordshow van Auto Vandermeer te Amersfoort met de prachtige binnentuin met echte flamingo's. In haar showroom aan de Fluorweg 49-51 te Amersfoort, organiseert de beken de Forddealer Auto Vandermeer haar jaarlijkse najaarsshow met als parade paard jes de vernieuwde modellen van de Ford Fiësta en de Ford Granada. Zoals ook in het verleden heeft deze Fordshow een nevengebeuren in de vorm van een prachtig aangelegde tuin met daarin echte Flamingo's. De organisa tor heeft hiermede beoogd een fleurige, rustige presentatie te bewerkstelli gen met een sfeer waarin men in alle rust kan genieten van al het moois dat Auto Vandermeer tijdens haar show (en ook daarna) te bieden heeft aan de meest verwende automobilist. De auto van het jaar, de Ford Escort, wordt tijdens deze show aangeboden te gen een speciale prijs, waarbij deze zo succesvolle Ford is uitgerust met het zgn. Flamingopakket, dat o.a. bestaat uit beschermstrips op de flanken, een radio en de zgn. econolite verbruiksmeter. Op deze show worden u getoond de ge wijzigde 1982 Fordmodellen van de nieuwe Granada serie, de nieuwe Fiësta XR2, de nieuwe Capri 2.8 in- jection, alsmede de verlenging van de „Bravo"-verkoopcampagne op de Fiësta en Taunus. Op alle Europese Ford personenwa gens Fiësta. Escort. Taunus. Capri en Granada is het uitlaatsysteem verbe terd door de toepassing van roestvrij stalen en gealuminiseerde uitlaat systemen, het zgn. ,,lond-life"-uitlaat- systeem. Hierdoor is de gemiddelde le vensduur van de uitlaat met twee jaar verlengd tot vier jaar. Fiësta XR2 Er is een nieuwe versie, de Fiësta XR2, toegevoegd aan de bestaande Fiësta-serie. Deze Fiësta XR2 heeft een 1.6 liter motor en o.m. lichtme talen velgen. Escort XR3 voorstoelen. De belangstelling voor een taal als het Fries neemt toe. Dit is duidelijk te merken aan het aantal cursisten dat aan een cursus Fries deelneemt. Ook in onze omgeving kan een cursus Fries worden gehouden als er minstens 10 deelnemers zijn. De cursus omvat van 30 tot 50 lesuren en wordt gehouden van oktober tot april. De plaats en de lestijden worden in overleg geregeld. Van deze cursus kan een diploma worden behaald. Het eindexamen wordt in Leeuwarden ge houden. Tijdens de cursus wordt op een zaterdag een zgn. „ekskursusdei" ge houden. Dit is een gezellig dag van alle deelnemers met alle docenten. De kosten voor de cursus bedragen 75, Als docente is beschikbaar de bekende schrijfster van Friese kinderboeken, Jante Geartsma. Belangstellenden kunnen zich opgeven of eventuele vragen stellen via de volgende telefoonnummers: 030- 617974 035-42961; 033-728315; 02154-13189 en 03461-2883. In de lijst van prijswinnende num mers, welke wij vorige week bij ons artikel over de zeer geslaagde Brade rie van „Hartje-Zuid plaatsten, is een foutje geslopen. Het vermelde nummer 267764 moet zijn 277264. Excuses aan de prijswinnaar. vóór en achterspoilers en uitgebouw de wielkasten. De belangrijkste wijzigingen op de overige modellen 1982 Fiësta zijn - De voorstoelen van alle Fiësta's zijn van het Escort type thans volledig ver stelbaar, met zgn. „open hoofdsteu nen", aangepast aan de kleur van de bekleding. - De bumpers van alle Fiësta's zijn forser uitgevoerd terwijl de velgen, deurhendels, sloten en buitenspiegels werden gewijzigd. - Het uitneembare dak is niet meer in dichte 1 stalenuitvoering lever baar, doch alleen transparant. - De dashboardschakelaars zijn ver licht, terwijl de aanduidingssymbolen werden gewijzigd, waardoor beter her kenbaar. - De hoedenplank is gemodelleerd, met een vakindeling. - De veerkarakteristiek van alle Fiësta's werd verbeterd. - De schokdempers van de Fiësta S zijn niet meer nastelbaar. - De GL-uitvoering heeft thans een 4- stuurwiel. De belangrijkste '82 Granada verbe teringen zijn: verbeterde vering, nieu we stoelen voor en achter met ver stelbare lendesteunen voor de be stuurder, nieuwe bekleding zowel qua dessin als kleur, nieuw dashboard met verlichte schakelaars, verbeterde ge luidsisolatie, verbeterde regeling van ventilatie/verwarming, hoofdsteunen verstelbaar in de hoogte en naar voren, nieuwe bumpers en grille, nieuwe bui tenspiegels, aan de deurstijl gemon teerd, nieuwe achterlichten, contact- puntloze ontsteking ook bij 1.6 en 2.0 liter motor, nieuw ontworpen wielen. De „S"-uitvoering (LS, GLS, Ghia S) is niet meer leverbaar, doch vervan gen door de „Granada 2.8 Injection". Deze is gebaseerd op de GL-versie van de Sedan en Stationwagon. Voorts zijn standaard in de Granada 2.8 Injection: 2.8 liter V6 motor met brandstofinjectie, spoiler op de ach terklep (bij de Sedans), buitenspiegels gespoten in de carrosseriekleur, licht metalen velgen met Michelin TRX banden, „Sports"-wielophanging met stabilisatorstang achter en vèrstra- lers. Een tot de laatste plaats bezette Speel doos bracht zaterdagavond j.1. na af loop van het optreden van de cabaret groep Don Quishocking de uitvoeren den een staande ovatie. Terecht, voor de wijze' waarop Anke Groot, Jacques Klötors, Willem Jan Gevers, Fred Florusse en Swani Anand George op soms briljante wijze als ensemble ge stalte gaven aan een maatschappij-kri tisch cabaretprogramma. Want daar kwam de boodschap in „Wij zijn vol strekt in de war" voor een groot deel op neer. Absoluut hoogtepunt het pro gramma-onderdeel „Nivelleren" waarin op zeer gave en originele wijze het verschil tussen geven en nemen gestalte werd gegeven. Een goed lachs publiek werd op een alleraar digste wijze bij de neus genomen. Sterk ensemble-spel ook in andere nummers, met wat mij betref een absoluut artistiek hoogstandje in „Training", mini-badminton tussen een aan het ziekbed gekluisterde Jacques Klöters en de op ziekenbezoek zijnde Fred Florusse. Er kon, om met Herman Berkien te spreken, die avond niet alleen gelachen worden, er werd ook gelachen. Dat Don Quishocking het vooral moet hebben van ensemblespel werd duidelijk tijdens de solo's van Anke de Groot en Fred Florusse. Eerstgenoemde bleef die avond bene den een aanvaardbaar niveau, terwijl Fred Florusse. in zijn creatie als dr. Dikkenberg een heerlijk typetje neer zette en vervolgens demonstreerde hoe moeilijk het is aan dergelijke acts een redelijk eind te breien. Uit de oranje uitrusting waarin Swani Anand George zich de gehele avond had gehuld viel op te maken dat de Bhagwan-leer ook bij Don Quishocking had toegeslagen. Op een bijzonder vernuftige en geraffi neerde wijze werd de Bhagwan-volge- lingdoor zijn collega's te kijk gezet. Af en toe zelfs op het genante af. Hqt publiek amuseerde zich er mee. Ik vraag mij echter af in hoeverre men in de gaten heeft gehad dat Bhagwan uiteindelijk toch ruimschoots op pun ten won. Terwijl de ingebeelde ziekte van Jacques Klöters werd ontmaskerd getuigde de Bhagwan-volger in alle oprechtheid aan het slot van de avond: „Deze oranje kleding zal ik mijn leven lang dragen". Hoe er ook met de Bhagwanverschijn- selen een loopje werd genomen en gesold, de leerling van de meester bleef met het laatste woord recht overeind. En daarmee is dan de aanhef van deze recensie verklaard. Don Quishocking bracht zeker geen opper vlakkig cabaret. Verwarrend was het die zaterdagavond wel. Lr. In Baarn draaien sinds geruime tijd de wielen van een uniek busje, vervoer middel voor oudere mensen, geschonken door de Rotary Club Soest - Baarn. De gift moet nog gefinancierd worden, waarmee zaterdag 26 september a.s. wordt gestart. Tussen 10.00 uur en 15.00 uur op de Brink een „rommelmarkt". Een soort „Winkel van Sinkel" waarin nagenoeg alles te koop is. Inwoners van Baarn en Soest kunnen er tegen absolute vriendenprijsjes alleraardigste spul len kopen. Wie thuis nog iets bijzonders in voorraad heeft waarmee een goede zaak wordt gediend kan dit t.b.v. de rommelmarkt ter beschikking stellen. Op 26 september kunnen deze goederen worden afgegeven. Problemen met het vervoer van de geschenkartikelen? Eeven een belletje naar dhr. J. F. E. van Kessel (02155-14584) of de heren S. v.d. Ruyt (11590), C. F. Stork (15184). De Rotary Soest/Baarn schenkt een busje voor het vervoer van ouderen in Baarn en omgeving, omdat zij meent dat op deze wijze een bijdrage kan wor den geleverd aan het doorbreken van het isolement van ouderen. Het is n.1. vooral deze groep die op bijzonder en soms voor hen aangepast transport is aangewezen om uit te kunnen gaan. Inmiddels zijn er tien vrijwilligers ge vonden om het busje te besturen. Op zaterdag 26 september a.s. om 15.00 uur zal het busje op de Brink overge dragen worden aan de nieuwe eigena ren. In deze reeks van aktiviteiten wordt er op zaterdag 26 september van 10.00 tot 15.00 uur een rommelmarkt ge houden. Als redactie steunen wij dit initiatief en wij hopen dat vele inwoners van Baarn, Soest en de omliggende plaat sen deze rommelmarkt zullen bezoe ken. Naast de verkoop van o.a. boeken, schoeisel, kleding, ijzerwaren, elek- Capri Voor de '82 Capri-serie zullen de 1.3 liter, 2.0 liter V6 en de 3.0 liter V6 mo toren niet meer leverbaar zijn. De 1.6 liter 2 venturi motor is vervallen en vervangen door de 1.6 liter HC (High Compression) motor met variabele venturi. Een opmerkelijke aanvulling is ech ter de Capri 2.8 Injection, welke uit voering gebaseerd werd op de Ghia. Tot de standaarduitvoering van de Capri 2.8 Injection behoren o.m. stuur bekrachtiging, elektrisch bedienbare rechter buitenspiegel, koplamp sproeiers, sportstuurwiel, 205/60 VR banden op 7 inch exclusieve lichtme talen velgen, de achterspoiler van de Capri S en de Recaro voorstoelen met speciale blauw-geruite stof. Granada De gehele Granada serie is verbeterd en bovendien uitgebreid met een zeer zuinige 1.6 liter motor met variabele venturi carburateur 55 kW/75 pk Een automatische transmissie is niet in combinatie met deze motor lever baar evenals een Stationwagon met deze motor. TUURUJK. KUKSN te MSCfc NAAR. Ve 3ncwr»n«?r tot en pam... WEG 49-51 - AMERS700RT - TEL. 033-15548 DUSTRIETERREIN „DE ISSÈLT" VAK A IN ELK MERK Een waar woord Dr. H. Colijn zei op een der laatstgehouden Volkenbondsvergaderingen o.a. Dat de wereld bezig is in elkaar te vallen, terwijl men in Genève van alles probeert, behalve het éénige direct noodige: het herstel van de mogelijkheid om weer tot vrij verkeer van goederen en kapitaal te komen. In vele landen lacht het volk om hetgeen hier te Genève gebeurt. Men moet daarom de volkeren niet doen gelooven, een helder licht gevonden te hebben, indien dit licht blijkt slechts een nachtpitje te zijn. Het geheele economische werk van den Volkenbond, heeft tot niets dan mislukking geleid. De Staten wijken hoe langer hoe meer van de aanbevelingen der economische wereldconferentie van 1927 af. Spreker is nog steeds overtuigd, dat een vrijer goederenverkeer, gepaard met een vrijeren kapitaalsomloop, het eenige middel is om tot verbetering van den toestand te komen. Misschien, als de wereld steeds meer onder represailles en tegenrepresailles gaat lijden, zal eindelijk het bewustzijn doordringen, dat men datgene moet doen, waarmede men had moeten beginnen. Doch zal het dan niet te laat zijn? Betere bebouwing van onze gemeente In het gebouw „Religie en Kunst" is Vrijdagavond een vergadering gehouden, waarin de heer K. C. van Nes, landschapsarchitect uit Apeldoorn en ontwerper van het nieuwe uitbreidingsplan te dezer plaatse, de wenschelijkheid betoogde om te komen tot een hooger peil van de bebouwingsuitbreiding in deze gemeente. Een groot aantal eigenbouwers, eenige architecten, bouwkundigen en makelaars in vaste goederen, hadden aan den oproep gevolg gegeven. Tevens waren aanwezig de burgemeester, de gemeente-secretaris en de beide hoofden van den technischen dienst van openbare werken en bouwtoezicht, alsmede een drietal raadsleden. Nadat de heer Van Nes allen had welkom geheeten en zich verheugde, dat men in zoo grooten getale was opgekomen, ging spreker na wie bij de toekomstige bebouwing van Soest betrokken waren, 't Zijn de architecten, bouwondernemers, grondexploitanten en tenslotte het gemeentebestuur, dat door het uitbreidingsplan en de bouwverordening regelen kan stellen. Die allen moeten samenwerken. Nu de heer Van Nes de gemeente zoo langzamerhand heeft leeren kennen, heeft hij daarin veel moois gevonden, vooral veel natuurschoon, maar ook veel gebouwen, die nu niet bepaald fraai genoemd kunnen worden. Ook de bekrompenheid bij den bouw speelt hier in Soest parten. Het schijnt, dat men over het algemeen steeds de minimum eischen, die de bouwveror dening stelt, in toepassing brengt. De wegen zijn meest alle veel te smal: men heeft minimum voortuintjes en vaak ook al kleine achtertuintjes. Ter zijde van het huis ligt een strookje grond niet grooter dan de bouwverordening eischt. Zoo heeft men gekregen een minimum product; het aanzien wordt kleinburgerlijk. Het landschappelijk karakter gaat verloren, de waarde der terreinen worden verlaagd. Men trekt zoodoende kleine menschen, wat zeker niet bevorderlijk is voor de gemeente-financiën. Wordt de bebouwing ruimer, komt de architec tuur op hooger peil, dan trekt men andere personen. De pensiongasten, die des zomers hier in zoo groote getale vertoeven, genieten dan dubbel. De eigen bewoners krijgen meer liefde voor hun woonplaats. Alles komt op hooger peil. Na deze inleiding zou spreker gaarne uit de vergadering stemmen hooren en dat gelukte zeer wel. Velen hebben het woord gevoerd. Maar tot een bepaald eindresultaat is het niet gekomen. Wel gingen tegen het einde stemmen op voor het houden van een tentoon stelling van betere projecten, het maken van een excursie naar het Gooi, waar zooveel mooier gebouwd wordt dan in Soest enz. Tenslotte heeft de burgemeester nog het woord gevoerd, die gaarne allerlei standen door of naast elkaar ziet wonen. Met een woord van dank aan den inleider, werd de geanimeerde vergadering gesloten. UIT DE ADVERTENTEËN: TE KOOP GEVRAAGD kleine aardappelen a 0,75 per mud. Plasweg 6. SCHOOLSCHRIFTEN 5 cent; p. dozijn 55 cent. Dictaatcahiers 15 en 35 cent. Visser's boekhandel. WEGENS DALING DER VEEPRIJZEN zijn bij de Soester slagers de prijzen van Rund-, Kalfs- en Varkensvleesch met 20 cent per kiio ver laagd. Foto: Herman van Dam Alhoewel het busje aangeschaft is, ont breekt er nog een groot bedrag. De leden van de Rotary Soest/Baarn hebben gemeend het financiële risico toch te moeten nemen, omdat er zo'n grote behoefte bestaat aan vervoer van ouderen. Bij het nemen van dit risico is ervan uitgegaan dat er diverse activiteiten georganiseerd kunnen worden om de gelden bijeen te brengen. Activiteiten waaraan door de inwoners van Baarn en Soest ook kan worden deelgenomen. Zo werden er enige maanden geleden een concert in het Griftland College en een verkoop van kunstwerken in Soest georganiseerd. trische apparaten en speelgoed, zullen er diverse attracties zijn met leuke prijzen en een kraampje met versnape ringen. U kunt ook een bijdrage leveren door voor de rommelmarkt artikelen be schikbaar te stellen. Contactpersonen zijn: de heer J. F. E. van Kessel, tel. 02155-14584. De heer S. van der Ruyt, tel. 02154-11590. De heer C. F. Stork. tel. 02154-15184. Eventueel kunt u ook nog zelf goede ren op de Brink afgeven op zaterdag a.s., liefst tussen 9.30 en 10.30 uur. Komt allen naar de Brink; er zijn daar vele activiteiten! Aalle weke stoat ter in de Soes- der un verhoal over vieftig joare eleje en daat vink aaltied oardig om te leze. Ongderlest hadde ze 't over eejne heer Vaan Nes. Daat waas iemaand die toeng waark haad an de uutbrieing vaan Soest. Hie zee in 1931 daat de bouw- plaanne op un hóger peil moste komme. Licht hewwe an die graappemoaker wel de hoge flatte in 't Veen en op de Neng te daanke. De gemeengte mot toeng wèl goed noar de deskun dige eluusterd hebbeaal werd ut tientaalle joare loater veur- daat de plaanne uutevoerd werde. 't Mot de plaanne- moakers vaan vaandoag hoop geve, denk ln aalle gevaal zilte we noeng moar mooi teuge aal die paak- huse an te kieke. Ajje over ongze Neng komt zie je an de eejne kaant Moleschot legge en ongder an de aangdere helling botst je oog op de wolkekraab- bers in 't Veen. Ik vin ut aaltied nog jaammer daat daat zo mos. Moar 't is nie meer te veraang- dere. Voortemee moewe de klok weer aachteruut zette, moar die tied kaajje nooit trug droaie. De nieuwe huze an de Aalbert Kuuploan ben omtrent kloar. Daat ben gelukkig gekrompe flatte. Bejje aal us weze kieke? Ik schaat daajje niet paaf zaal stoan vaan bewongdering. Ajje 't ming vroagt daan mok zegge daa'k ter ok niet koapot vaan ben. Veur ming lieke ut net koektrommels met un dek sel d'r op. En ze stoan zo moar haarstikke dwaars deur mekoar. Ze ben toch bie daaglicht ebouwd? Hoe kaan daat noeng! Het de op zichter licht effe niet de boel in de goate ehouwe! D'r ben ok huze bie, doar mojje met un traap over de schuur binnekomme. Daa's ok un uut- vinding! Eerst doch ik daattut noöduutgaange woare, moar die bin toch heul niet nódig! We kriege ommers un neije laadderwoage Noe mok ok nog us goed bie de Gouwe Ploeg kieke. Ik kom d'r nogaal us laangest, moar 'k zaal toch us aafstaappe om us te zien of ik ter waat an vin. Ik hoopt vaan wel! Aangders zeg ge ze op Soest voortemee nog daa'k aalles leg aaf te kaamme. HANNES VAN DE NENG De commissie gezondheidszorg heeft het college van B. en w. verzocht een stuk grond van ongeveer 700 m2 te reserveren aan de Di Lassostraat voor het bouwen van een gezondheidscen trum Overhees. Het college is akkoord gegaan om een stuk grond te reserve ren voor het centrum dat straks onder dak zal gaan bieden aan een arts, wijk verpleegkundige, maatschappelijk werker en eventueel tandarts en fysio therapeut. Daar onlangs de abri bij Mariënburg verplaatst is naar Honsbergen, ont breekt op het Nieuwerhoekplein een zitgelegenheid. Naar aanleiding van een verzoek van Mariënburg worden binnenkort daar een paar zitbanken geplaatst. We raken nu al weer tegen het einde van de maand, waardoor de herfst ons al tegemoet komt. De nachten worden al flink koud en de tuin loopt duidelijk terug. De groei aktiviteit maakt plaats voor het afsterven. Het is van belang nu alle klimplan ten langs te lopen om te controleren of alles goed is aangebonden. Met de herfststormen die we binnen kort weer kunnen verwachten zouden anders de- planten kunnen breken, zodat de hele zomergroei voor niets geweest zou zijn. Voor het aanbinden van de verschillende klimplanten zijn er op het tuincen trum diverse hulpmiddelen met hun eigen gebruiks mogelijkheden. Om het gazon sterk de winter in te laten gaan is het verstandig nog eenmaal een kleine gift 12-10-18 te geven als overbemesting. Dit is een direct opneembare mengmeststof die met plm. 3 weken is uitgewerkt. Het gras krijgt hierdoor nog even een opkikkertje, waardoor het steviger de winter in gaat. Het gazon zal nu hoogstens nog eenmaal per week gemaaid behoeven te worden, en dit wordt al snel minder. Ook erg kort maaien is nog steeds uit den bozen. Een goed afgestelde grasmaaier staat op 2-2% cm. snijhoogte. Alle hagen als Liguster, Berberis, Esdoorn, beuk etc. kunnen nog netjes geschoren worden voor de winter invalt. Niet te kort omdat dit gedurende de hele winter een minder fraai aangezicht geeft. De groei begint namelijk voor de meeste gewassen pas weer in april. Het snoeien van de haag behoort enigszins pyramidaal te gebeuren. Deze manier van knippen bevordert de lichtintensiteit aan de onderzijde van de haag, waardoor deze mooi fris en dicht blijft. Nog even en we kunnen ook weer volop hagen aanplan ten. De coniferen op de kwekerijen zijn rondgesto- ken en worden rond begin oktober volop geleverd, zodat er dan weer ruim keus op de tuincentra aanwezig is. Ook is momenteel de keus in container- planten al erg groot. Grote maten coniferen vinden we hier echter niet bij. Voordat we overgaan tot het planten van coniferen als haag, moeten we er voor zorgen dat de grond goed doorgewerkt wordt met tuinturf (dit dient om vocht vast te houden en het doorwortelen te bevorderen) en eventueel compost of oude verteerde stalmest (om als voedingsbron te dienen). De grond wordt tot zo'n halve meter diepte losgemaakt en alle eventuele puin en vuil wordt eruit verwijderd. De bovengenoemde meststoffen worden in behoorlijke hoeveelheden doorgewerkt in een verhouding van 1 deel compost op 4 delen tuinturf. Voor 5 a 6 coniferen gebruiken we 801iter tuinturf (een gebruikelijke verpakkingseenheid) en 20 liter compost. De keuze van de haagplant is niet eenvoudig omdat er tegenwoordig een erg groot assortiment voorhanden is. Het beste kunt U uitgaan van de in Uw tuin aanwezige situatie, nat of droog, zon of schaduw, de gewenste hoogte, de mogelijkheid tot snoeien etc. Samen met de verko per adviseur op uw tuincentrum kunt U een verant woorde keuze maken. Het is tenslotte een hele investering op jaren aan die plezierige wijze moet voldoen.

Soester Courant | 1981 | | pagina 13