schoemaker SPECIALIST IN VI C 1995.- ®ansWztirn Gelukkige winnaar Ui Bang&Olufsen Maak bij Schoemaker uw keuze uit één van de drie systemen SONY BETAMAX VHS VIDEO 2000 SM» Euro Video Cljub WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT 78 TELEFOON 02155-10344 Tweede bustocht van Alg. Ned. Bond voor ouderen 15 Soester Courant van woensdag 23 september 1981 systeem, uiterst betrouw baar, haarscherp beeld, zeer lichtgevoelige camera's voor optimaal beeld. het meest universele systeem Wij demonstreren u graag de zeer lichte portable set van Nordmende of JVC, de unieke nieuwe generatie frontloaders van Blaupunkt, Panasonic, Akai, Sharp, met of zonder afstands bediening. Er is reeds een betamaxrecorder bij Schoemaker voor scliocmakci Het beroemde videosysteem van Philips - Grundig - B&O 8 uur opname op één band, automatische band zoeker, het Nederlandse systeem van de toe komst. van de VFC meer de 30e e Boer KIES BIJ SCHOEMAKER uit meer dan 100 verschillende Video Bioscoop Films. Een uitvoerige folder ligt voor u klaar. Wordt lid en huur voor f 19.50 4 dagen een video-film, vele genres. Ontspanning thuis!! SCHOEMAKER voor HUURVIDEO-FILMS Ook B&O koos voor het 2000 systeem (2x4 uur)Deze splinternieuwe perfecte video recorder is nu leverbaar! (Helaas was een afbeelding nog niet voorhanden) De Deense vormgeveis van beeld en geluid Het bestuur van de afdeling Soest van bovengenoemde Bond, verstaat de kunst om prachtige bustochten te or ganiseren voor de ouderen. In juli ging men met drie autobussen door Flevoland naar Giethoorn, waar aan 150 bejaarden deelnamen. Vrijdag 18 september was een tweede tocht gepland. De belangstelling hiervoor was nog groter dan vorige keer. Nu waren vier autobussen van fa. Oosterom uit Beverwijk nodig om de ruim 200 be jaarden te vervoeren. Om achtuur werd vertrokken van het busstation om de vele bewoners van bejaardentehuizen af te halen. Al les verliep perfect en om half negen zette de karavaan zich in beweging, om over de Veluwe te rijden naar Twel- lo, waar in de Gelderse Boer een heerlijk kopje koffie klaar stond. Van daar volgde een prachtige rondrit door Twente. In Ootmarsum in café-restaurant Van der Maas stond een welverzorgde Twentse koffietafel gereed. Het was in middels 13 uur geworden. Het was in één woord AF' In Lochem werd de theepauze gehou den, om vandaar met enig oponthoud te vertrekken in de richting Post bank. Om half zeven bereikte men café-res taurant ,,De Dennen in Renswoude, de vaste pleisterplaats van de Soester ouderen. Het was weer als vanouds. Voortref felijk en nog eens voortreffelijk wat daar opgediend werd. Hartelijk dank aan het ijverige bestuur dat ieder jaar maar weer zorg draagt dat de leden, welk aantal ook ieder jaar toeneemt, een paar gezellige uit gaansdagen hebben. Of het nog niet genoeg is komt er op 20 oktober nog een gezellige middag. Koffiemorgen voor buitenlandse en Nederlandse vrouwen Na de succesvolle officieuze opening van ons Centrum aan de Parallelweg, in de voormalige Sint Josephschool, wordt het nieuwe seizoen van „Vrou wen voor Vrouwen" gestart met een gezellige koffiemorgen op woensdag 30 september om 9.30 uur. Het ligt in de bedoeling deze koffiemorgens regel matig te herhalen om op deze manier het contact tussen de buitenlandse- en de Nederlandse vrouw te bevorderen. Het meebrengen van een eigengebak ken koek en eventueel een handwerkje zal de gezelligheid zeker verhogen. 30 Eylul saat 9.30 da, Yabanci ve Hollandali kadinlar igin ne§eli bir kahve sabahi tertiplenmistir Haziran ayindatertiplediqimiz negeli bayram sabahi gibi, 30 eylül sabahi saat 9.30 ile 11.00 arasi kahve icmek muhabbet etmek müzik dinlemeJT v.s. icin tekrar bulusmak istiyoruz. Kahve ile yemek ijin tekrar leziz birseyler kizartip, elijinizide beraber geurirseniz iyi olur. eylülde bulusmak üzere hojcakalin. [adinlar Kaainlar I{in Gurubu, Parallelweg7, Soest, r lei tel.*; 13549/22232. -- ^Kapsalon 'n goed verzorgd kapsel voor HAAR en voor HEM Steenhoffstraat 53 - Soest - 02155-21433 •1 Foto: Herman van Dam 300.000 loten zijn er naar aanleiding van reële verkopen in omloop ge weest tijdens de braderie van Hartje-Zuid, die vrijdagavond 11 september ge houden werd. Om dan een prijs te winnen, moet je geluk hebben. Dat geluk viel de heer J. Becker uit Soest ten deel, die afgelopen vrijdag bij rijwielhandel J. de Bruin aan de Gallenkamp Pelsweg zijn prijs, een fiets, in ontvangst nam. Op de foto feliciteert de heer De Bruin de prijswinnaar. Op de achtergrond de heren Mout en Van Keeken van „Hartje-Zuid" en mevrouw Becker. Meningen van lezers 't Verschil van twee woningbouwverenigingen Er is hier in Soest, een woningbouw vereniging die haar reserves in de eerste plaats gebruikt voor haar bewo ners. Zij werken met héél weinig per soneel, het kantoor en ohtvangruimte is onderin de flat. Die flats waren in dezelfde staat als die van ons, maar die zijn allang keu rig in orde gebracht, zónder huurver hoging. Persoonlijk woon ik in een flat aan de Albert Cuyplaan; huizen van woning bouwvereniging Soest. Ze worden ke.u- rig bewoond. Boven de 61 jaar komt een mens daar voor in aanmerking: dus in mijn oog een bejaardenflat. De gevels zijn in verre staat van ver waarlozing, het kozijn van mijn ka merraam is zichtbaar verrot. Bij een Z.W.-wind is het hier onbe woonbaar; het waait in huis net zo hard als buiten. De verwarming met dat dure gas kan dan niet aan, want je stookt voor buiten. Er is al veel over gesproken en ver gaderd; héél modern maar er gebeurt niets. Beloven, nog eens beloven Hier komt het verschil met de andere woningbouwvereniging. In de woningbouwvereniging Soest werken 25 maner is een bestuur van 15 personen, onkosten worden hun ver goed, de somma van 250,- per per soon per jaar. Niet de bewoners zijn eerst uit de nood geholpen; nee er is een prachtgebouw gebouwd. Heerlijk warm, en fontein in de hal. Vergaderingen worden echter in dure zalen gehouden, want daar voldoet het gebouw niet aan. De andere men sen zitten thuis duur gas te betalen wat zo weg waait. Nu schrijf ik maar in de krant, (want praten helpt niet) in de hoop, dat ook de woningbouwvereniging Soest dit zal lezen. Misschien is er iemand bij, die begrijpen kan hoe dit voor de be woner is. Veel hoop heb ik niet, want de bor den voor sommige hoofden zijn van beton! Met dank voor plaatsing, H. Goudkade. Open Dag - Soesterberg Na afloop van de Open Dag op de vlieg basis Soesterberg moest de Soester Courant daarvan verslag uitbrengen; terecht zou je zeggen: of je het nou eens bent met zo'n propagandadag of niet, het was nieuws. Dus een verslag, dacht ik. Nee, dacht de redaktie, we kunnen in een moeite ook ons kommen- taar wel even kwijt in zo'n verslag. M.i. is dit op een nogal „krenterige" wijze gebeurd, mede door het plaatsen van het ingezonden, stupide „gedicht je naast het eigen verslag. Ander voorbeeld uit het verslag: een groepje onkruiters werd naar het sta tion Den Dolder gebracht. „Menige Soester zal een andere bestemming in Den Dolder ook hebben kunnen waar deren. Zijn er niet al genoeg landen in de wereld, waar je met een afwijkende mening in de verschillende Den Dol- ders terecht komt? Waarom een mening van de redaktie in de mond van „menige Soester" ge legd? Ik wil maar zeggenaan de ene kant de gebetenheid van de redaktie op On- kruit, door konsequent de passages over Onkruit van kommentaar te voor zien (de mening van de redaktie laat niets aan duidelijkheid te wensen over) en aan de andere kant juist geen kom mentaar op de andere zaken die ge beurden. Voorbeeld? „Er werden spandoeken ontrold en op dat moment greep de marechaussee in". Sinds wanneer mag je opgepakt wor den, als je met een spandoek loopt? „Het aanwezige publiek reageerde soms wat agressief. Als er niet ingegrepen was zouden verschillende onkruiters er heel slecht afgekomen zijn bij die „wat agressie ve" mensen, „die daar in vree ston den" (zie gedichtje spui(t)busje). Verder worden de bijna -ramp met de straaljager en de kosten van zo'n dag in een paar woorden afgedaan. Ik zou willen besluiten met het verzoek om in de Soester Courant verslag en kommentaar te scheiden. Op die ma nier kan ik het kommentaar „anders" lezen dan het verslag of zelfs niet lezen. Ab Hooijer jr. Naschrift redaktie: „Sinds wanneer mag je opgepakt wor den als je met een spandoek loopt?" Sinds de commandant van de vlieg basis vooraf via de pers heeft laten weten niet van dergelijke aktiviteiten gediend te zijn. „Het zou onjuist zijn het genoegen van velen daardoor te laten vergallen", (kolonel Boudens, Soester Courant 9 sept. '81). Wat „Den Dolder" betreft weten velen wat daar in Soest in de volksmond mee bedoeld wordt. Een andere betekenis moet u daar echt niet aan hechten. Dat weet u ook wel. Open Dag- - Soesterberg Geachte redaktie, Op pagina 1 van de „Soester Courant" van 16 september j.1. geeft U een verslag van de „Open Dag van de Koninklijke Luchtmacht". Naar aan leiding daarvan graag het volgende Schrijvend over „Onkruit-aanhan- gers" vermeldt U o.a.: „Het groepje... werd naar het station Den Dolder gebracht. Menige Soester zal een an dere bestemming in Den Dolder ook hebben kunnen waarderen". Ik denk dat het Uw goed recht is be zwaren te hebben tegen doel en werk wijze van een bepaalde aktiegroep. Journalistiek lijkt het mij overigens beter de eigenlijke berichtgeving tot feiten te beperken, en de redaktionele mening kenbaar te maken via een apart commentaar, maar dit terzijde. Ik betwijfel echter Uw recht om Uw bezwaren kenbaar te maken op een manier zoals hierboven door mij geci teerd, noch daargelaten of U inderdaad de mening van „menige Soester" weergeeft. „Den Dolder" betekent (en zo is het ook door U bedoeld): psychiatrische inrichting - gehandicaptenzorg. Iedereen die uit eigen ervaring of vanuit zijn werksfeer te maken heeft of te maken gehad heeft met dat datgene waartoe „Den Dolder" een stukje op vang, verzorging en begeleiding pro beert te bieden, weet wat een zorgen en verdriet dit meebrengt, vaak voor degene de opgenomen moet worden, in elk geval voor haar of zijn (fa milie) relaties. Uit Uw manier van schrijven over „Den Dolder" leid ik niet alleen een weinig kennis hebben van wat in „Den Dolder" gebeurt af, maar helaas ook een weinig respekt hebben daarvoor. Vooral dat laatste vind ik erg jammer. De door U beschreven „Open Dag" heb ik niet bijgewoond - mijn informatie daarover heb ik uit Uw courant. Het verbaast mij dat U, schrijvend over anderen die er een kennelijk van de Uwe afwijkende mening op na houden, een methode hanteert die naar mijn gevoel nauwelijks onderdoet voor de methode die U bij anderen laakt. Tot slot: wellicht is het mogelijk eens een gedegen, informatief artikel aan „Den Dolder" te wijden: ook Uw artikel maakt helaas -duidelijk hoe broodnodig „weten van elkaar" is. En echt wat weten leidt vaak tot begrip en waardering over en weer - iets wat we allemaal in onze steeds harder lijkende maatschappij heel erg nodig hebben. J. N. Hagg, W. de Zwijgerlaan 28, 3761 CR Soest. Naschrift redaktie: Denigrerend is onze opmerking over „Den Dolder" door ons beslist niet bedoeld. Omdat dit kennelijk toch zo opgepakt wordt bieden wij die lezers onze excuses aan. Wat velen op het oog hadden (de opmerking werd overigens echt gemaakt toen de tocht naar Den Dolder bekend werd), was wat al jaren in Soest en in de provincie Utrecht in de volksmond bedoeld werd en wordt. In Noord-Brabant praat men over Vught en in andere provincies zal wel een andere plaats aangehaald worden in gesprekken, zonder daarmee te willen kwetsen. We hopen dat het misver stand daarmee de wereld uit is. Het fenomeen werkloosheid: een alternatieve benadering Politiek/economisch Het heeft merkwaardig lang geduurd. Maar eindelijk begint, parallel aan de verbijsterende groei van het aantal werklozen, een speciale aandacht voor dit bevolkingssegment te ontstaan. Niet te vroeg juichen, echter: de inte resse is daarvoor té eenzijdig georiën teerd. Zij is namelijk ontstaan naar aanleiding van het probleem van het uit balans geraakte huishoudboekje van de overheid! Een puur economi sche invalshoek, dus. Oorzakelijke ver banden opzoeken is in dit land voor de ambitieuze politici, economen en ambtelijke werkgroepen gefundenes Fressen, en spoedig valt het calcule rend oog dan ook op 'n kolossale cluster mensen die in een wat merkwaardige verhouding tot de factor arbeid staan, i.c. de afnemers der sociale uitkerin gen. Deze „consumenten", dagelijks groeiend in tal en last, voldoen slechts aan de tweede helft van het economi sche, ja zelfs bijbelse equllibrium „ar- beid-eten" en dienen vanwege hun slechts halve maatschappelijke func tionaliteit inschikkelijk genoeg te zijn om niet meer op hun ponteneur te willen staan. Omdat in ons bestel -vanwege het zo fraai verkopend democratisch karak ter- de voorkeur wordt gegeven aan het systeem van overleg-economie, wordt het vraagstuk of het uitkeringsniveau onverkort kan en moet worden gehand haafd voor mensen die buiten hun schuld niet (meer) aan het arbeids proces deelnemen, onvermijdelijk sub ject van politiek gehannes. Gevolgde democratische procedures zijn n.T. geenszins een waarborg, dat in politiek be- en onderhandeling ook ten principale op de kwestie van het recht vaardigheidsbeginsel wordt ingegaan. En dat niet veeleer de economische ar- pecten rond dit vraagstuk zullen vige ren en worden ingezet als druk/ruil middel bij de huidige besprekingen over te voeren regeringsbeleid. Indien straks zou blijken dat aan de hoogte van de uitkeringen inderdaad gaat worden getornd, dan heeft de re pressieve democratie in ons bestel officieel haar basis verbreed. Het zal de politiek moeilijk vallen de handen hiervan schoon te wassen, omdat haar economische doeleinden blijkbaar pre valeerden boven de rechten van men sen die zich niet kunnen verweren. Waar de arbeidende Nederlander zich in principe kan verzetten met het wapen van zijn arbeid rechtens in de hand, staat de arbeidsloze onmachtig tegenover de aantasting van zijn inko mensniveau, want buiten het kracht veld van economische belangen. Tenzij hij zou gaan staken in de enige economische functie die hij nog ver vult: het consumeren. Maar wat dan nog. Ook dat is in de economische modellen natuurlijk allang doorge rekend als effect van de op hem toe te passen korting. En zo wordt, als puntje bij paaltje komt, de werkloze van hogerhand soli dair verklaard met het werkgelegen heidsbeleid, er dan met zekerheid toe leidend, dat hem dit in de privé- sfeer onmiddellijk nog verder terug zal werpen, terwijl de vruchten van deze gedwongen bijdrage-levering zelfs op lange termijn voor hem nog geenszins te plukken lijken. Een uitermate grove handelwijze en blijk van minachting ten opzichte van het psychisch incasseringsvermogen van dit deel van onze bevolking! Psychisch/sociaal Vastgesteld moet worden dat de mate van aandacht van overheidswijze voor de psychische problematiek van de werklozen omgekeerd evenredig is aan haar hoge interesse in deze bevolkings groep qua inleveringspotentieel. Dus is er toch sprake van consistentie en logica in haar beleid. Immers, men kan enerzijds niet zijn bewogenheid instrumenteel maken in maatschappe lijke sfeer en anderzijds in economi sche sfeer overwegen de onderliggers in hun rechten nog verder aan te spreken. Zeg niet dat dit geen beleid is. Dit is beleid, zij het in ongeschreven lijnen uitgezet! Merkwaardig is, hoe dan ook, het gebrek aan betrokkenheid op het psy chische vlak gezien de hulpverlenings traditie, waarbij allerlei instanties zich inzetten voor de buiten zijn schuld in moeilijkheden geraakte medemens. En onder de titel werkloos lopen er hier thans een honderdduizend of wat van rond in Nederland, waarlijk toch wel genoeg om enige begeleiding in actieve zin aan te verschaffen. Is het om redenen van piëteit, dat men afwacht dat de getroffene zelf om hulp komt vragen en hem niet in zijn dysforie komt storen? Of is het een af stotings verschijnsel? Niet aannemelijk is, dat de bezuini gingsdrift op de privatisering van de hulpverlening zo snel inwerkt, dat dit uitloopt op een volstrekt vacuum. Men mag eerder veronderstellen, dat in de afgelopen tijd wel enige acade mische studies zullen zijn verricht rond de psychisch/sociale implicaties van het werkloos zijn - op basis van keurige stéékproeven, want schrijver dezes was er niet bij betrokken en U beste werkloze lezer, ook niet? - en dat de uitkomsten van deze onderzoekin gen een gesteldheid rapporteren die beter in de bureauladen van poltieke planners kan blijven. Zo er geen research in bedoelde zin is geweest, dan wel dat ze wél is uitge voerd maar hieraan geen algemene bekendheid is gegeven, dan levert dit de conclusie op van volstrekt verwer pelijke ignorantie respectievelijk in strumenteel/financiële onmacht en manipulatie ten opzichte van de werk loze. De werkloze moet hulp krijgen. In zijn of haar plotseling zeer X^eel enger (in twee opzichten) geworden wereldje, valt hij terug op naaste familie- en kennissenkring, vaak weinig minder dan hijzelf volkomen in paniek; hij is ontredderd, kwaad, dysforisch, opstan dig en vol zorgen voor de toekomst van hemzelf en voor wie hij verantwoorde lijk is. Het groeiend aantal mede werklozen is hem nauwelijks troost van gemeenschap, eerder een bron van stijgende verontrusting. Fraaie opvat tingen omtrent de over-idealisering van de arbeid neemt hij niet ter harte maar glijden bij hem af als ontoerei kend soelaas, hij schaamt zich, voelt zich overbodig en weggeworpen; zijn ego heeft een enorme deuk opgelopen. Hij heeft de neiging zich af te sluiten omdat elke confrontatie met wél-wer kers hem onmachtige vragen aan zich zelf doet stellen. In zijn geestelijk labiele situatie wordt van hem verwacht dat hij de goede maatregelen neemt, de juiste stappen zet, overzicht en controle houdt. Hij moet op tijdstippen dat hij totaal niet gedisponeerd is (of zeer slecht gecon centreerd), contact hebben met instan ties om over de dikwijls niet snel te doorgronden gevolgen van ontslag en werkloosheid overleg te plegen. Het geen vaak neerkomt op het invullen van paperassen, waarbij slechts af standelijk hulp kan worden geboden. En niet zelden dient hij te wachten op uitspraken van allerlei commissies van beoordeling en beroep, een af hankelijkheidspositie die zijn gevoel van onzekerheid alleen nog maar ver sterkt. In zijn situatie blijft hij -en voelt zich zelfs extra-verantwoordelijk voor het zo ongeschonden mogelijk dóór reilen en zeilen van zijn meest directe leef omgeving, ook wat het moreel betreft; hetgeen wil impliceren dat per werk loze de sfeer van psychische en mate riële benauwdheid om de gedachten te bepalen wel met een factor 4 mag worden vermenigvuldigd. Vaak moet hij afstand doen van zijn met moeite gespaarde autootje (wie daar zegt, dat dat toch niet zo erg is, heeft geen inzicht in de psychologie van de eigenwaarde), om nog maar helemaal te zwijgen van zijn angsten -werkelijkangsten- over het niet kun nen opbrengen van huur- of hypotheek penningen. En als hij -last but not least- dan ook nog het ongeluk heeft boven de veertig te zijn, brengen personeeladvertenties in de krant hem al snel aan het verstand, dat zijn kansen op het krij gen van nieuw werk om dat feit alleen al, en dus nog niet eens vanwege een wat verouderde opleiding, als niet erg bemoedigend moeten worden ge kwalificeerd. Deze korte schets diene als profiel van een mens, wiens bestaan bezig is te ontwortelen. De maatschappij in al haar geledingen zou zich ernstig zor gen moeten maken over de gevolgen van het niet tijdig onderkennen en opvangen van zoveel van haar in ernstige psychische nood verkerende leden, omdat, zulks nalatende of slechts overlatende aan de pillenpot van de huisartsenstand, ze niet alleen niet voldoet aan normen van naasten liefde (voor de rechtsen) of solidariteit (voor linksen), maar ook schuldig is aan de aantasting van wat gemeenlijk een belang van goede geestelijke volks gezondheid wordt genoemd. H. Zelle Soest i

Soester Courant | 1981 | | pagina 15