Zo gezien... 12.80 1.59 1.59 Verontreinigde tuingrond achter Buntweg-woningen wordt afgegraven Duizenden deelnemers aan anti-kernwapen demonstratie Wolkenlucht Wintertijd SNIJWORST UNIEKAAS RUNDER LAPPEN Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Frans stokbrood ROSAKI DRUIVEN Firma Huissteden naar winkelcentrum Van Weedestraat Tijdelijke opslag op Randstad-terrein „Eemland- Probleemland'- tentoonstelling in bibliotheek Woensdag 23 september 1981 60e jaargang no 5 Foto:. Herman Mevr. E. Korthuis-Elion WD Alleen donderdag Vers van 't mes 150 GRAM van 2.09 voor Alleen donderdag BELEGEN KILO van 13.10 voor Zie onze advertentie door GEHARD PAUL Alteen donderdag ƒ4.- voordeel bij MAGERE KILO, van 16.80 voor Zie onze advertentie Alleen dit week-end ORIGINEEL Gebakken waar u bij staat, nu van 1.80 voor Alleen donderdag GRIEKSE KILO NU Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar 12.— Buiten Soest per halfjaar ƒ24.— Verschijnt iedere woensdag Dreigende wolken pakten zich samen boven de geweldloze protestmars naar Soesterberg. De tijden van flower power schenen echter te herleven toen bij de gesloten poorten van de vliegbasis een groot bord met 572 maal needoor bloemen werd bedolven en El- la Keuchenius van het I.K.V. zich tot onze lieve politici richtte. Een vreedzame beto ging van doodgewone vaders en moeders, jongens en meis jes, opa's en oma's. Mensen die liever een vredesduif op een stokje met zich meevoeren dan luid schreeuwend de straten onveilig te maken. Ook de mee gedragen spandoeken konden nauwelijks agressie oproepen. Bezorgdheid spreekt uit „Wij zijn hier met het oog op mor gen" en Liever vandaag ac tief dan morgen radio-actief'. Desondanks reden automobi listen tierend en scheldend langs de wandelaars en werd de vreedzame menigte op veili ge afstand vanuit de lucht uit gedaagd door het Oudstrijders Legioen om in Moskou te gaan demonstreren. Ik zag een meis je, zich het eierstruif uit haar gezicht en haar plukkend, be laagd door een horde jongelui die langs de kant van de weg de meest schunnige taal uit sloegen. Uit Utrecht was een groep met vertraging aangeko men omdat het plakken van de paar honderd lekke banden veel tijd vergdeStiekemerds had den handenvol in teer gedoopte punaises op het fietspad ge strooid. Ook het rumoer buiten het demonstratie veld ver mocht de gemoedelijke stem ming niet te verstoren, noch hoefde de zaak opgepept te worden met muziek of andere toestanden. Twee sprekers en een geënga geerde cabaretgroep voor de afwisseling, wisten de handen van het duizendkoppige pu bliek op elkaar te krijgen. Evenals trouwens een viertal onberispelijk in uniform gesto ken dienstplichtige soldaten. Met open visier betraden zij het terrein achter een span doek „Komitee soldaten tegen kernwapens". Hoe je ook over hun standpunt mag denken, het getuigt van grote moed als je vantevoren weet dat je daar door in grote moeilijkheden raakt. Geweldloos protesteren is min der vrijblijvend dan door te genstanders vaak wordt veron dersteld. De tegenkrachten worden steeds grimmiger. Als we aan de wolkenformaties boven de wandelaars symbo liek willen toekennen dan heb ben we weinig tijd om op on ze schreden terug te keren. Vrijwel direct na afloop van de vredesmars viel de neerslag in bakken uit de hemel. De bekende naaimachinehandel Huis steden, sinds vele jaren gevestigd aan de Soesterbergsestraat, verlaat zijn stekje daar en neemt zijn intrek in het pand van (kruidenier) Van Haar lem aan de Van Weedestraat. Het vertrek van Van Haarlem bete kent dat een meer dan vijftig jaar in Soest gevestigde zaak verdwijnt, (als winkel wel te verstaan Naaimachinehandel Huissteden brengt in de Van Weedestraat een grotere naaimachine-collectie dan ooit tevo ren en bovendien fournituren (garen band-knopen e.d.). De officiële ope ning is op 1 november a.s. In het pand van Huissteden aan de Soesterbergsestraat vestigt zich ijzer warenhandel Ab Hooijer, die daar door een aanzienlijke uitbreiding on dergaat. Record opbrengst collecte kankerbestrijding De collecte voor de kankerbestrijding van het Koningin Wilhelmina Fonds is in de gemeente Soest weer een sukses geworden: Soest heeft echt Gegeven voor Leven. In totaal werd 34.163.08 ingezameld en dat is 1500 gulden méér dan in 1980. Het organiserende comité dankt allen die op de een of andere manier aan dit geweldige sukses hebben meegewerkt. SOESTER COURANT De fietsers uit Hilversum en Baarn passeren de Biltseweg np weg naar Soesterberg Morgen, donderdag 34 september, wordt in opdracht van het gemeentebestuur van Soest begonnen met de afgraving van verontreinigde tuingrond achter de woningen Buntweg 26 en 28. Ook enkele meters tuingrond achter de woningen Buntweg 12 en 14 worden in deze operatie meegenomen. De gemeente handelt daarmee geheel naar het advies van gedeputeerde staten van Utrecht, dat liet Soester plan de verontreinigde grond te storten in het zandgat langs de Dalweg afwees. De afgegraven grond, ruim honderd kubieke meter, wordt tijdelijk opgeslagen in een overdekte en afsluitbare ruimte op het Randstadterrein aan de Eiken laan. De „tijdelijkheid" kan voorlopig slechts tot 1985 duren, maar omdat er op dit moment nog geen mogelijkheid bestaat de grond te reinigen, ook niet door verbranding, bestaat de kans dat de opberging van langere duur kan zijn. Aan de opslag komt direct een einde, als er aan het Randstadterrein een andere bestemming (nu industrieterrein) wordt gegeven. Kingma (PvdA), Beijen (VVD) en Jon ker (D'66). Zij meenden dat de wet houder hen eerder had moeten inlich ten. „Als u ons uw plan had voorgelegd de verontreinigde grond in het zand gat te storten, dan was de brief naar g.s. vermoedelijk nooit uitgegaan", al dus de heer Beijen. De wethouder meende echter dat zo lang zaken in het ambtelijk overleg behandeld worden, commissieleden daarvan niet persé op de hoogte behoe ven te zijn. Slechts raadslid Oldenboom (CDA) deelde deze zienswijze, alhoewel ook hij vond dat het gemeentebestuur de gevolgen van zijn voorstel niet juist ingeschat had. Het had daarom beter in de commissie besproken kunnen worden, vond ook Oldenboom. Op vragen van ondermeer de heer W. van Roomen waarom de overheid de storting aan de Dalweg afwees en wie toezicht gaat houden op de tijdelijke opslagplaats, antwoordde de heer Ma- thijsen dat storten elders slechts ver plaatsen van het probleem betekent, terwijl de verontreinigde grond dan on bereikbaar wordt. Het toezicht is naar zijn mening een taak van provincie en gemeente sa men. Mevrouw Korthuis kandidaat voor Provinciale Staten Morgen donderdag 24 september houdt de WD-Soest haar eerste ledenver gadering na de vakanties. Een aantal belangrijke zaken staan op de agenda, w.o. niet in het minst de vaststelling van de kandidatenlijst voor de verkie zingen van de Provinciale Staten in maart 1982. Elke VVD-afdeling moet vóór 25 september een kandidatenlijst vaststellen voor de PS-verkiezingen. Voor Soest is dat juist bijzonder be langrijk, omdat mevrouw E. Korthuis- Elion door de afdeling kandidaat is gesteld. Deze ledenvergadering moet dan aangeven hoe hoog men haar op de lijst wil hebben. Een eventuele verkie zing van haar tot lid van Provinciale Staten, heeft ook voor Soest gevolgen. Zij zal een grote kennis mee naar de staten kunnen nemen over het plaatse lijk bestuur. Ongetwijfeld zal tijdens de ledenver gadering ter sprake komen dat de positie van de landelijke WD is veran derd. Van regeringspartij naar opposi tie-partij geeft nogal wat ruimte voor de opstelling van de partij. De eerste berichten luiden al dat de WD een harde maar kwalitatieve oppositie wil voeren. De wisseling van regerings partijen heeft in ieder geval voor de WD geleid tot een belangrijke leden winst. Ook in Soest neemt het ledental weer toe. Binnen enkele weken ver wacht de VVD het 450e lid in Soest te kunnen verwelkomen. Tot de ontwikkelingen die voor de vakanties al gekonstateerd konden worden, mag zeker de problematiek van de ziekenhuizen in Baarn en Soest worden gerekend. Verslag zal worden gedaan van datgene wat na het WD Informeel van 4 juni heeft plaatsge vonden. Aangegeven zal worden wat de WD als afdeling verder nog kan doen om te bevorderen dat Soest (evt. met Baarn) een eigen ziekenhuisvoor ziening kan behouden. De ledenvergadering wordt deze keer gehouden in het restaurant van cara vanpark King's Home, Birkstraat 136, Soest. Aanvang 20.00 uur. Vanaf donderdag 24 september tot en met zaterdag 3 oktober zal de door de Vereniging „Vrienden van Eem- land" georganiseerde tentoonstelling „Eemland-Probleemland?" opgesteld zijn in de Openbare Bibliotheek aan de Alb. Cuyplaan. De openingsuren zijn: Maandag tot en met vrijdag van 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 12.30 uur. Deze tentoonstelling over boeren en Nieuwe fusie R.K.Scholen De beide R.K. lagere scholen in Soest- Zuid, de St. Ludgerusschool en de St. Willibrordusschool gaan volgend jaar augustus fuseren. Het is de tweede fusie op dit terrein in Soest. Ook de Mariaschool en de St. Theresiaschool in de wijk Soestdijk werken samen en worden volgend jaar in één gebouw, de Mariaschool, ondergebracht. Ook de fusie in Soest-Zuidheeft te maken met de terugloop van het aantal leerlingen. Omdat de St. Ludgerus school in 1978 nog een grote opknap beurt heeft gehad, en toen ook is uitgebreid, zullen de kinderen in dit gebouw worden samengebracht. de natuur in Eemland heeft al ruime aandacht gekregen in kranten, voor radio en televisie (o.a. „Oogst in Beeld"). Het is daarom de moeite waard om eens een kijkje te gaan nemen; U op de hoogte te stellen van de situatie waarin de boeren en de natuur in Eemland momenteel verke ren en eens meer bekend te raken met de waarden van dit fraaie Eem- landse polderland. Ook Eemlandse boeren hebben aan de tentoonstelling meegewerkt. Zo komt ondermeer de Soester boer C. Wantenaar aan het woord die uit legt dat vele boeren in Eemland in vaak financiële problemen zitten, en wat daarvan de oorzaak is. Op de tentoonstelling wordt duidelijk gemaakt hoe de boeren ervoor staan. Zodat ieder die daar belangstelling voor heeft de kans krijgt zich hierin eens te verdiepen en dan bijvoorbeeld beter de berichten over de op handen zijnde ruilverkaveling zal kunnen vol gen. Ook krijgen de waarden van het Eem landse landschap met zo'n bijzondere waarde aan natuur volop de aan dacht, en worden de bedreigingen waaraan deze waarden blootstaan door tekst, foto's en grafieken duidelijk gemaakt. Een tentoonstelling waar men wat van opsteekt over de eigen omgeving en die de moeite waard is eens bekeken te worden. In de maandagavond gehouden geza menlijke vergadering van de commis sie ruimtelijke ordening en milieu beheer, bijgewoond door nogal wat om wonenden van het voormalig terrein van de chemische industrie Randstad, gaf milieu-wethouder drs. J. L. Menne een overzicht van de huidige stand van zaken en het besluit dat het Soester college inmiddels heeft genomen. Bijna anderhalf jaar geleden werd de verontreiniging door omwonenden ont dekt, waarbij enige door Randstad achtergelaten vaten met chemische vloeistoffen de aanleiding waren. Het ambtelijk apparaat kwam in wer king en via veel grondonderzoek, waar bij ondermeer verontreiniging met chroom, kobalt en lood werd aange troffen, is dan nu uiteindelijk besloten de verontreinigde tuingrond af te voe ren. In de kosten van de afvoer en het op brengen van nieuwe grond, draagt het ministerie van milieuzaken voorlopig voor een bedrag van maximaal 4500 gulden bij. In de gezamenlijke vergadering zette de heer B. J. Mathijsen, deskundig ambtenaar van provinciale waterstaat uiteen, dat ook landelijk gezien de overheid niet weet wat met op een dergelijke wijze verontreinigde grond gedaan moet worden. Afvoer naar het buitenland is door het ministerie ver boden en, omdat ook reiniging niet mogelijk is, rest de opslag. De heer Mathijsen stelde verder dat de resultaten van het onderzoek van het Randstad-terrein zelf, vóór 1 okto ber aan het ministerie doorgegeven moeten zijn. Deze informatie wordt aan de gemeente doorgegeven. Afdelingsvergadering PvdA- Soest/ Soesterberg Morgen, donderdag 24 september, houdt de afdeling Soest/Soesterberg van de Partij van de Arbeid in Restau rant van den Brink aan de Soesterberg sestraat een ledenvergadering. Deze zal geheel staan in het teken van de a.s. verkiezingen voor provinciale staten. Het statenlid, mevrouw mr. A. Holle- man-Stratman, zal een inleiding over het werk in het provinciaal bestuur houden. Aan de orde komt ook het opstellen van de kandidatenlijst. De vergadering begint om 20.00 uur. Al leen partijgenoten hebben toegang. Voor bijna alle lidstaten van de Europese Gemeenschap gaat in het weekend van zaterdag 26- op zondag 27 september, exact om 03.00 uur, de wintertijd weer in. De klok moet dan een uur terug gezet worden. Groot Brittanië en Ierland doen nog niet mee. Daar wordt de zomertijd gehandhaafd tot zondag 25 oktober. Op vragen van ondermeer de heer D. Stroband, zei wethouder Menne dat de directie van Randstad thans tot volle tevredenheid meewerkt aan de oplossing van het probleem. Randstad gaf ook toestemming de verontreinig de grond op haar terrein op te slaan. Tot aansprakelijkheidstelling, zoals door de omwonenden al in een veel eerder stadium gevraagd werd, is het nog niet gekomen. „Het zal moeilijk zijn", aldus commissie-secretaris Nieuwenhuis, „te bewijzen wat er tien jaar geleden precies gebeurd is, zeker aan de hand van de toen geldende wetten". Wethouder Menne werd tenslotte erns tig gekapitteld door de raadsleden Vele duizenden, naar schatting van de politie zesduizend en volgens anderen zelfs meer dan tienduizend, mensen hebben afgelopen zaterdag deelgenomen aan de demonstratie te Soesterberg tegen de kernwapens en de bewapening in het algemeen. De deelnemers uit Baarn en Hilversum, naar schatting ruim dui zend man, verzamelden zich voor het Paleis Soestdijk en fietsten gezamenlijk, begeleid door een motoragent naar het busstation Soest-Zuid. Vandaar werd de tocht voortgezet naar het verzamelpunt bij het Kontakt der Kontinenten aan de Amersfoortsestraat te Soesterberg. woord en zij oogstten veel applaus met hun duidelijke stellingname. Opvallend in het geheel was dat er veel jonge gezinnen met kinderen aan deze rustige demonstratie deelnamen. De algemen indruk was overigens wel dat er minder deelnemers waren dan vorig Te voet trokken de deelnemers ver volgens naar de Batenburgweg waar de meegebrachte bloemen in een hoog hekwerk werden gestoken. Het was de bedoeling er de tekst „572 nee" mee te vormen maar daar kwam niet veel van terecht. De demonstranten straalden louter vredelievendheid uit; de agressie kwam van andere zijde. Een zevental kennelijk zich vervelende Soester kna pen provoceerde de deelnemers door op de weg te gaan staan en hen min der fraaie woorden toe te roepen. De politie voerde hen, toen een waarschu wing niet hielp, af naar Soest, vanwaar zij na afloop van de demonstratie te rug naar Soesterberg konden om hun fietsen op te halen. Irritant was de op zich vrij kinder achtige demonstratie van tegenstan ders van het IKV door een vliegtuigje de lucht in te sturen met de tekst: „Demonstreer eens in Moskou". Het oud-strijders legioen is daar de gees telijke vader van en daaronder val len gelukkig lang niet alle mensen die Nederland op de een of andere wijze als militair gediend hebben. Dan was er op het eind van de tocht, in de omgeving van de Kerklaan nog iemand die meende zijn afkeer van de vredelievende demonstratie het best te kunnen uiten door met eieren te gooi en. De woede van veel demonstranten haalde een 23-jarige Soesterberger zich op de hals door op de Batenburg- weg in een auto tegen de stoet in te rijden naar de politie verklaarde om naar een bedrijfsterrein te gaan. De wandelaars waarschuwden hem door op zijn voertuig te slaan en de jongeman verzette zich daar weer te gen door woest met een stuk hout om zich heen te slaan. Naar aanleiding van dit voorval is bij de politie een telefoontje binnengeko men dat tegen deze chauffeur een aanklacht zal worden ingediend we gens poging tot doodslag. De demonstratie werd afgesloten met toespraken van Mient Jan Faber, se cretaris van het IKV en Ella Keuche nius. Ook vier militairen voerden het Een rustige eenmans-demonstratie hield de Soester Hulsbergen. Hij stond vlak bij het Paleis en liet weten niets voor atoombommen te voelen r--- -

Soester Courant | 1981 | | pagina 1