Oktober, feestmaand slager Ries van straks een 'gouden' slager ^ASC/V LA0^" Soes ter Courant van woensdag 30 september 1981 De respectabele groep personeelsleden van nu. Een populaire bezigheid van slagerij Van Asch is de slacht-bingo. Kinderen hebben bij Ries van Asch en zijn vrouw Wil altijd een streepje voor. Daarom wordt de viering van het gouden jubileum van slager Ries van Asch en de zijnen op woens dag 7 oktober a.s. geopend met een speciale kinderparty in de voor deze gelegenheid feestelijk aangekleden entourage van de handbalvereniging B.D.C. In de daarop volgende week zal op donderdag 15 oktober in de zaak van Ries van Asch, ambachtelijk bolwerk van twee generatie van Asch, "open huis" worden gehouden. Wie een goed stukje vlees op prijs stelt en het weet te waarderen is er welkom. Ries van Asch, 50 jaar slager in Soest. Het kan geproefd en zal gevierd worden. Een gouden jubileum, en dus daag de dag niet tot de ver- begint het verhaal 50 jaar ge leden. Vader van Asch ver klaarde in 1931, in economisch opzich niet het gemakkelijkste jaar, zijn filiaalhouderschap van DE TIJDGEEST aan de Koninginnelaan voor gezien en begon met zijn vrouw voor zichzelf en zijn gezin. Oudere Soesters moeten in die tijd hun hoofd geschud hebben. Wat haalden Bep en Ries aan? De zekerheid van een vaste baan prijsgeven voor een zakelijke toekomst die onvoorspelbaar was. Niet veel later zou al blijken dat de zwartkijkers zich vergist hadden. Bep en Ries, twee mensen in de kracht van hun leven, er alles voor over hebbend in zakelijk opzich op eigen benen te staan. De manufacturenwinkel van Foeken aan de Van Weede- straat 66 veranderde van décor. Alles werd er grondig veran derd en nadat de slagerij-in ventaris gekocht voor het des tijds niet geringe bedrag van honderd en tien gulden) naar binnen was geschoven had het startschot geklonken. Het ging af in een tijdperk dat tegen woordig door bejaarde mensen nog wel eens ten onrechte wordt afgeschilderd als de goeie oude tijd. Er zijn er ook die daar anders over denken. Ries van Asch sr. zou, als hij nu nog leefde, er zo een zijn geweest. In die tijd kocht hij zijn varkensvlees in voor circa 9 cent per kilo. Een beetje knappe koe kwam hem onge- slacht en niet uitgebeend op 95 gulden te staan. De vlees- prijzen waren meer dan nu schommelig. Wie er geen fijne neus voor had keek al vlug tegen een strop van enkele gul dens aan. Bedragen die van- beelding spreken. Toen wel. Het gezin van Asch bestond uit ouders en zes kinderen. Ga er maar eens aan staan wanneer de winst meestal uit stuiver tjes en het verlies uit guldens bestond. De zakenmensen uit die tijd hebben uitsluitend het hoofd boven water kunnen houden omdat ze zichzelf en hun omgeving alles wat ook maar even op luxe leek ont zegden en van het begrip wer ken (niet zelden dag en nacht) tot enige doelstelling van hun leven maakten. In de aanloop tijd met collega-slagers zelf de koeien in Nijkerk kopen, slach ten, verkoop gereed maken, de afdeling vleeswaren in eigen beheer vervaardigen, klanten "horen en bezorgen". Thuis deed moeder Bep de winkel en de kinderen. Wie er met de tegenwoordige Ries van Asch over aan de praat raakt heeft aan één praatavond beslist te weinig om het in een afgerond en compleet verhaal te verwer ken. Een van de vele terugke rende fragmenten die hij zich uit die tijd weet te herinneren: "Het was de tijd dat het spek opgeslagen werd in de kelders. Als er een opkoper voor dat spek in aantocht was dan belde de ene slager de ander om el kaar over de voor te stellen verkoopprijs te informeren. Wanneer de transactie slaag de, voor twaalf cent per kg. was vaders soms "spekkoper", en de kelders waren leegge- kocht, dan begon ons feest. Taartjes halen bij Haremaker, 's-avonds bij de koffie. Zat het tegen, omdat het spek groen was uitgeslagen of ransig was, dan werd Haremaker van ons niet wijzer. Vader was zowel zakenman als vakman. Met Sr. en jr. met de „Paaskoe" voor de etalage. Een vroegere heropening werd verricht door de kinderen Van Asch met het door knippen van een „lint" saucijzen. De bouten van 50 jaar geleden keihard werken heeft hij 't ge maakt. Er kwamen knechten bij en feitelijk heeft alleen de 2e wereldoorlog de verdere ont wikkeling van zijn zaak in de weg gestaan". De Ries van Asch anno 1981 heeft werklust -inzet- vakmanschap en zake lijkheid duidelijk niet van een vreemde. Toen zijn ouders bij zijn geboorte ontdekten dat ze met een jongen te maken hadden werd tegelijkertijd vastgesteld dat de nieuwe sla ger van Asch het levenslicht had gezien. Na enig voorwerk op de transportfiets, MULO en een stevige leerschool thuis brak in 1957 de dag aan dat hij en echtgenote Wil eigenaren werden van de slagerij in de Van Weedestraat. Vader van Asch had in de naoorlogse tijd over de grenzen van Soest heen gekeken en was slagerijen be gonnen in Bussum en Loos- drecht. In zakelijk opzich ver klaarde hij Soest voor gezien. De nieuwe van Asch pakte met echtgenote Wil de zaken voor zichtig aan. Van zijn vader had hij ook geleerd hoe sommige zaken bij voorkeur niet moes ten worden gedaan. Wil weet zich te herinneren dat hun ver- keringstijd zich kenmerkte door een gebrek aan tijd voor elkaar. "Ik heb" zegt ze terug kijkend "heel wat zaterdag avondjes op mijn toenmalige verloofde zitten wachten. Al tijd ging het werk voor, werk dat soms pas om elf uur 's-avonds werd beëindigd. Leuk was anders, maar je wist niet beter en leerde er mee leven. Zijn vader had bepaald dat de'jaarlijkse vakantie be stond uit drie dagen, de zondag voor het gemak maar eyen meegerekend. Toch had die tijd ook zijn goede kanten. 's-Middags dronk men thee, je nam voor meé'r zaken de tijd, de dag werd van vroeg tot laat meer uitgesmeerd. Tegen woordig ligt het tempo veel hoger. Moet pok wel, want wan neer je ziet wat hier op maan dagmorgen voor half tien de deur uit gaat naar de klanten dan is dat een hoeveelheid die men vroeger in een week nog niet omzette". In tegenstelling tot zijn vader heeft Ries van Asch het in specialisatie ge zocht. Minder buiten de deur, dichter bij huis. Het kan te ma ken hebben met de aloude wijs heid dat het oog van de meester het paard vet maakt. Ries van Asch daarover: "Als ik van daag de dag mijn koeien en varkens zelf zou moeten kopen dan zat ik de helft van de week langs de weg. Dat is voor een zaak niet gezond. Sinds wij hier zelfstandig zijn begonnen doe ik zaken met Arie Brand, vee koopman van beroep, woon achtig in Haastrecht. Hij weet welke eisen ik aan vlees stel. Echte teleurstellingen heb ik met die man nooit gehad. Sinds jaar en dag doe ik iedere zaterdag avond telefonisch bij hem mijn bestelling. Wij weten wat wij aan elkaar hebben". Trouw is Ries van Asch gebleven aan het principe dat de zichzelg respecterende slager er een is die zijn vleeswaren zelf ver vaardigt. In de fraaie goed ge vulde vitrines is dan ook geen plakje te vinden dat niet uit het achterhuis van van Asch afkomstig is. De in het oog lo pende witte brigade is de laat ste schakel tussen verkoper en consument, hun minder opval lende collega's in de worstma kerij hebben dagelijks handen vol werk aan dit ambachtelijke succes. Het bijna spreekwoor delijke gezegde van een reeds lang overleden sportjournalist: "Wat goed is komt snel naar voren" is zeker van toepassing op deze slager. Alleen al zater dags goed voor een omzet aan zo'n 600 vaste klanten, is er wat de verkoop betreft ook sprake van een indrukwekkend buiten- gebeuren. Groot Kievitsdal - De Dissel - 't Hoogje - Het Spiehuis en Groeneveld zijn zo maar een paar namen van res taurants waaraan door van Asch wordt geleverd. Instel lingen als Prins Hendrik oord - Molenschot - Hoog Soest- dijk - Oranje Parkflat - Leger der Heils - Kindertehuis Sant bergen - verpleeg en zieken huizen, kantines van bankin stellingen zien de witte bestel wagen van de klasseslager uit Soest eveneens dagelijks voor rijden. Regelmatig bevinden de leveranties zich ook in vor stelijk gezelschap. Paleis Soestdijk en de weekend-bewo- pers van Drakesteyn hebben als het om kwaliteit van vlees gaat ook zo hun voorkeur. Van Asch dus. Ondanks al deze za kelijke successen verliest Ries van Asch de realiteit niet uit het oog. "Sukses krijgen" stelt hij vast ,,is niet zo moeilijk. Sukses behouden en vergroten, daar zit uiteindelijk je zake lijke winst in. Natuurlijk zijn de tijden veranderd. Vroeger stonden wij soms hele zon- dagen op verzoek van de klan ten verse vleeswaren te snij den. Dat is er niet meer bij. Je kinderen worden groter, je hebt recht op een stuk privé- leven. Ik vind het de winst van deze tijd dat mijn klanten zich daaraan gemakkelijk hebben aangepast. Vroeger, laat ik het maar heel eerlijk zeggen, was je het eigendom van de klant. Zaten wij zaterdagavond om een uur of elf te kaarten, werd er telefonisch een bestel ling van 50 gebakken bitter ballen opgegeven. Troef ma ken kón je dan het eerste uur wel vergeten. Vet opzetten, ballenbakken, op de scooter met je allervriendelijkste ge- zich naar de klant. Prettig weekend mevrouw, eet smake lijk. Kijk, dat is er tegenwoor dig gelukkig niet meer bij. Overigens doen wij aan service meer dan voldoende. Wie uit de grote van Asch-aanhang een onsje gehakt voor de soep is vergeten kan er op rekenen dat de balletjes dezelfde avond nog in de tomatensoep zijn terug te vinden. De relatie met vele oude getrouwen staat bij mij hoog in het vaandel. Dat kost geld. Geld dat het waard is, omdat trouw van een klant, hoe klein ook, moet worden be loond. Zo zit dat, waardoor je ook als slager bij bejaarde mensen een soort sociale funk- tie hebt". 7 oktober, klasse slager van Asch in het goud. Een ballonnenwedstrijd voor De moderne slagerij anno 1981 Zo ging dat vroeger, met de advertentie op de fietsmand! kinderen, met prijzen als een nieuwe racefiets en een kinder fiets enz., staat als eerste op het programma. Met een kin- der discomiddag. Op het B.D. C.-terrein voor de jeugd gratis geroosterd vlees en zoetige heerlijkheden in vloeibare vorm. De uitnodigingen zijn gratis af te halen in de zaak, de jeugd is bij van Asch wel kom. Maar liefst 2500 wed- strijdballonnen zijn besteld. Donderdag 15 oktober, "Ko ning Klant" viert feest bij de jubilerende fa. van Asch. In ge zelschap van een rijk assorti ment drankjes en hapjes wordt het publiek in de gelegenheid gesteld een "kijkje in de keuken" te nemen. De jubilaris ontvangt van 8.30 tot 17.30 uur. Dan is het gedaan met de offi ciële uitbundige festiviteiten. Van Asch-medewerkers, kur ken waarop het sukses mede drijft, komen dan aan bod. "De baas" wil er niets over kwijt. Uiteindelijk moet er nog iets te raden overblijven. Voorspelbaar is wel dat bij leven en welzijn dit niet het laatste feestje zal zijn dat er in de Van Weedestraat 66 wordt gevierd. Richard, zoon van Ries en Wil, V.W.O.-diploma op zak bezoekt sinds geruime tijd een dag per week de sla gersvakschool in Utrecht. Va der van Asch is van mening dat de praktijk thuis nog altijd de beste leerschool is. Wie zoon Richard in de zaak van zijn vader aan het werk ziet kan tot geen andere conclusie komen dan dat de koers voor de ko mende vijftig jaar al wordt uitgezet. Op naar de 100 dus.

Soester Courant | 1981 | | pagina 11