DE SPEELDOOS Win 'n Renault 18 GTD Diesel op de Renault Kampioenen Olympiade. Met Raad en Daad Stam Soestdijk, 'n goede dealer bij de prijs inbegrepen. Frans Halsema ,,De bende van biernaast" Accordeon concert van Harry Mooten Gratis toegang De muis en de mol Commissie van goede diensten voor oplossing probleem in bejaardenwerk UDY Werelddierendag 1981 Veel honden hebben niet eens een hondeleven Het gezellige theatertje in Baarn Donderdag 1 oktober 20.30 uur Vrijdag 2 oktober - 20.30 uur aanvang 13.30 Zaterdag 3 oktober en 16.00 uur Zondag k oktober aanvang 15.00 uur Mode uit de Vertrouwde Merken Kollektie. 13 Soester Courant van woensdag 30 september 1981 13 SI Rembrandtlaan 35 - Baarn - Telefoon 02154-18050 Frans Halsema in: ,,Is die kruk vrij?" Frans Halsema met drie dames, the Angels of Hope. samen in een nieuw programma. Door de overweldigende belangstelling voor de Keuzepakketten is deze voorstelling nu reeds uitver kocht. Peter Sellers: BeingThere. Peter Sellers' laatste film. vlak na de première in Londen overleed hij, 54 jaar oud, aan een zeer zware hartaan val. Inclusief deze laatste film heeft Péter Sellers in 52 films 61 rollen gespeeld. Het verhaal is gebaseerd op de roman van Jerzy Kosinski: Being There. Peter Sellers speelt de rol van een we reldberoemde tuinman, die al zijn hele leven voor een baas heeft gewerkt en het huis nooit heeft verlaten. Na de dood van z'n baas komt hij op straat te staah. Het is de eerste keer dat hij buiten het huis komt, in de we reld die hij-alleen van de televisie kent. Na een aanrijding wordt hij door een vrouw meegenomen naar een land goed, waar de echtgenoot er slecht aan toe is. Daar ontmoet hij ok de president van de Verenigde Staten wat grote ge volgen voor hem zal hebben. Kaart verkoop gestart 26 september van 11.00- 12.00 uur en vervolgend van ma. t/m vrijd. van 11.00-12.30 uur. Kaarten kosten 5,-. Een nieuwe jeugdfilm van Karst van der Meulen met Lex Goudsmit, Kitty Jansen, Piet Römer, Hans Boskamp, Gerard Cox, Leen Jongewaard, Joost Prinsen en vele anderen. Enkele kinderen uit eën flat veroor zaken een ongeluk met de brommer van één van de oudere broers. Zelf zijn ze nog geen zestien jaar. Ze willen echter de brommer die door de politie in beslag is genomen terug hebben, maar daar is geld voor nodig. Om dat te krijgen gaan ze meedoen aan een musicalwedstrijd. De be nodigdheden daarvoor verdwijnen uit een flat en de bewoners van een na burig woonwagenkamp worden van de ze vermissingen verdacht. Deze pik ken het echter niet. Er ontstaat een strijd. Als de bewoners van de flat later met hun caravan op vakantie gaan en stranden in een klein dorpje, worden ze door de bevolking voor woonwagen bewoners aangezien. N.B. Let op de aanvangstijden - n.1. 13.30 en 16.00 uur. Knipkaarten niet geldig. Toegang 3,-. Kaartverkoop start 26 september. Een van Nederlands beroemdste ac cordeonisten brengt een programma van zestig minuten luistermuziek. Harry Mooten speelt deze middag wer ken van o.a. Joh. Sebastian Bach, Beethoven, Haydn en Scarlatti. De kaartuitgifte begint zaterdag 26 september van 11.00-12.00 uur en ver volgens maandag t/m vrijdag van 11.00-12.30 uur. De Huismuis met de mooie weten schappelijk naam Mus musculus hoort inderdaad bij het huis van de mens. Het is niet meer te achterhalen, wan neer mens en muis elkaar gevonden hebben. Als we echter letten op de naaste verwanten van de ons zo beken de Huismuis, de wilde vormen, dan valt er een kleurverschil van de vacht op. Onze Huismuis heeft een vrij egale grijsbruine vacht, terwijl de buiten onze huizen levende verwante soort veel lichter gekleurde buikharen heeft. Dit kleurverschil zag ik kortgeleden nog in Hongarije. Op een expositie aan de rand van de poesta, dicht bij de stad Debreczen, toonden men mij duidelijk het verschil in kleur tussen de muizen van de eindeloos grote graanvelden en de gestadig inkrimpende poesta. Mijn conclusie is derhalve dat het contact tussen muis en mens gelegd is op het tijdstip dat de mens het nomadenleven verwisselde voor dat van de akker bouwer. Het zijn dan ook vooral de opslagplaatsen van graan, waar men in conflict met de muizen komt. De schade die deze dieren veroorzaken ligt meer in het doorknagen van ver pakkingsmateriaal, dan in het opeten van voedsel. Nauwkeurige waarnemingen aan het huismuizenleven hebben aangetoond dat er bij dreigende overbevolking on natuurlijke krachten gaan werken. Huismuizen kunnen bij ruime dis het hele jaar door nakomelingen ver wekken. Toch zal er eindelijk een hoeveelheid komen, waarbij reductie gaat optreden: minder sterke na komelingen, verzwakking van vrouw tjesmuizen, overheersing van enkele dominerende mannetjes zijn de voor naamste verschijnselen. Laten wij wel bedenken, overbevolkingsproblemen hebben muizen alleen maar op plaat sen waar ze dicht bij de mens wonen! Van uit de lucht, via de grond komen we nu bij Talpa de Mol. Dat is toch wel een heel merkwaardig dier. Zijn leven is door de wetgever geregeld, wij hebben in ons land nog steeds de Mollenwet. Alles aan dit bedrijvig dier - het dier is in alle seizoenen dag en nacht actief - heeft iets bijzonders. Gaat u maar na. De Mol, insecteneter, houdt geen winterslaap. Hij blijft in tensief doorwerken aan zijn taak mee te helpen het evenwicht te bewaren in de wereld van regenwormen, kevers en keverlarven, duizendpoten, pissebed den, rupsen, slakken, rondwormen, plantenaaltjes en dergelijke aardbe woners. Inderdaad een zeer gevarieerd menu. Dat hij daarmee bezig is, mer ken we aan de zogenaamde molshopen, mollebulten, molsritten en hoe men de naar boven gewoelde aarde maar wil noemen. Daar, waar de Mol niet kan leven, daar is het mis met de grond! Er mag aangenomen worden dat de Mol, wij praten hier over de Gewone Mol, Talpa europaea, oorspronkelijk een bosbewoner is geweest. Sinds de mens zich ruimte heeft verschaft door het bosbezit in te korten, is de Mol gedwongen ook de kaalgeslagen velden en gazons tot zijn arbeidersterrein te nemen. Daarbij doet hij geen half werk, integendeel hij is er bijzonder goed voor gebouwd. Het rolronde li chaampje van de Mol is bedekt met een vacht van korte fluwelig zachte haren zonder vleug. Ondanks zijn graafwerk in de grond is zijn vacht steeds brand schoon. Er is uitgerekend dat die vacht uit zo'n 200 haren per vierkante mm bestaat. De sterk in elkaar gedraaide haartjes maken dat zand en water niet tot de huid doordringen. Om goed te kunnen graven zijn de handen van zijn voorste ledematen met een extra beentje, het sikkelbeentje, verbreed. Zijn snuitje, heel gevoelig, bezit speciale zintuigcellen, waarmee fijne trillingen in de bodem geregis treerd worden. Kortom, de Mol is volledig voor zijn taak uitgerust. Het zijn bos- en kerkuilen, blauwe reigers, wezels, hermelijnen, vossen, dassen, die de mollenstand moet reguleren. BANON - In een soort delicatessenzaak in Frankrijk zag ik pakjes kaas liggen en toen ik vroeg wat het was, kreeg ik te horen: Banon. Wat is dat? AntwoordDat is in kastanjeblad ver pakte kaas van koe-, schape- of geite- melk uit de Provence. Ze heeft een pittige smaak, vooral als ze van geite- melk werd gemaakt, en een geurig aroma. Al JOHNSON - Ik' ben op zoek naar gegevens over die beroemde neger zanger Al Johnson, die zo bekend werd door dat lied over zijn zoon Sonny boy. Ik kan zijn naam nergens vinden. Antwoord: Dit was geen neger en hij heette niet Al Johnson, maar volgens zijn geboorteregister Asa Yoelson. Hij werd op 28 maart 1886 in Sint Peters burg (nu Leningrad) uit Joodse ouders geboren. Het gezin moest wegens Rus sische pogroms naar de V.S. emigre ren. Asa zong er in een koor (The children of the ghetto), maar liep van huis weg en sloot zich aan bij een cir cus als clown. In 1906 begon hij met vaudeville. Hij trad in San Francisco op tijdens de grote aardbeving, maar zong de volgende avond in een tent. Omdat het allemaal niet meezat, schminkte hij zich op aanraden van zijn zwarte knecht tot neger en toen boekte hij succes op succes onder de naam Al Johnson. Wereldberoemd is hij geworden door de komst van de sprekende film. Eén der eerste was The jazz singer van 1927 en daarin zong hij het genoemde lied: Sunny boy. In 1946 is er een historische film uitgebracht over zijn leven. Hij stierf op 23 oktober 1950 in de stad San Francisco, dicht bij de plaats waar hij in 1906 optrad tijdens de aard beving. HONDERD PLUS - Hoe oud kan een boom precies worden? Ik ken wel en kele 65-plussers. Zijn er ook honderd- Antwoord: Er zijn wel duizend-plus sers. Als een boom op een gezonde standplaats staat, kan die volgens deskundigen onbeperkt doorgroeien en vele duizenden jaren oud worden. Eeu wenoude linden staan o.m. op het land goed IJsselvliedt te Wezep, uit de mid deleeuwen dateren o.m. de „Gerechts- eik" bij het kasteel Doorneburg, de paardekastanje op 't Zusterplein van het slot Zeist en de Kroezeboom op de Fleringer-es te Tubbergen, waar onder nog hagépreken zijn gehoüden ten tijde van de Reformatie. Onder zo'n moederboom als die in Hilvaren- beek hebben germanen hun oogstfeest gevierd en recht gesproken. De tingh- linde van Heede met stamomvang van 21 meter is zeker duizend jaar oud. In de Californische Redwoods staan bomen uit de tijd vóór Christus (te controleren aan het aantal jaarringen als ze gekapt worden). Ook elders op aarde zijn bossen van respectabele leeftijd aangetroffen. Van sommige se- quioa's staat het vast, dat ze ouder zijn dan 3000 jaar. Sinds anderhalf jaar geleden de leidster van het Soesterbergse Diensten centrum "De Drie Eiken" door het bestuur van de Federatieve Raad Wel zijnswerk Ouderen op non-actief is gesteld, zijn er problemen tussen de Raad en vele bejaarden in Soesterberg. De door de Raad ingestelde ontslagprocedure loopt nog steeds omdat het ge westelijk Arbeidsbureau te Amersfoort de ontslagvergunning niet heeft afge geven. Aan de ontslagen leidster wordt het salaris gewoon doorbetaald. In de vorige week gehouden vergade ring van de commissie maatschappe lijke dienstverlening en volksgezond heid is daarom besloten een commis sie van goede diensten in te stellen om te bemiddelen. Men had gehoopt het einde van de procedure te kunnen mel den, maar daar is nog geen sprake van. Betere berichten had wethouder me vrouw Van Stiphout over de ombouw van het jeugd-naar buurtwerk. De ont wikkelingen in het Smitsveen, één van de twee Soester proefgebieden, worden als positief ervaren. In Soesterberg gaat het wat stroever omdat de pro blemen wat groter zijn mede als ge volg van gebrek aan goede en vol doende accomodatie. Er is geld be schikbaar voor nieuwbouw voor de Stichting Jeugdwerk, maar nog niet voldoende om de bouwplannen hele maal te kunnen realiseren. woonwagencentrum De voorbereidingen voor het nieuwe woonwagencentrurn aan de Ko- ninginnelaan verlopen volgens plan. Mevrouw Van Stiphout deelde mee dat oplevering van het kamp eind no vember begin december verwacht kan worden. In het centrum is plaats voor 25 wagens; er hebben zich inmiddels 24 gegadigden voor een plaats aange meld. Het ontwerp van het centrum is gemaakt in overleg met de toekom stige bewoners. Er komt een weg om het centrum heen, zodat in het midden een speelterrein ontstaat. Alle stand plaatsen zijn voorzien van een eigen sanitaire unit en het gehele centrum zal rondom in het groen komen te liggen. Ti^SirtQ Laanstraat 94 Baam, Tel: 02154 - 1 44 08. Bij de slager voor de hond een lekkere vette kluif gehaald. Poes een extra maaltje knabbels. Zelfs een fleurig halsbandje misschien, met lief tingelend belletje wel te verstaan. Ziet ze er niet schattig uit? Het is weer zo ver. Werelddierendag, voor de vijftigste keer maar liefst, op zondag 4 oktober om precies te zijn. Werelddierendag. Wat hebben ze het goed, onze allerliefste dierenvriendjes. Een hele dag lang hét middelpunt van de aaqdacht. Het ontbreekt ze werke lijk aan niets. Wat een weelde! Maar de rest van het jaar, hoe zit het dan met onze troeteldieren? Schijn bedriegt. Zo'n feestdag voor alles wat in en om onze huizen ronddartelt, hoe gezellig en hoe aardig men het ook moge vinden, het is en blijft een uitzondering. Over het algemeen be kommeren nogal wat mensen zich helemaal niet zo om hun huisdieren. Dierenbescherming Zoals gezegd, werelddierendag moet dat rechtzetten. Een paar uur lief zijn voor de dieren, een soort verontschul diging eigenlijk, daar kan men dan wel weer een jaar mee vooruit. Een jaar waarin velen van ons maar al te vaak helemaal niet van die dierenvrienden blijken te zijn. De talrijke organisaties op het erg brede terrein van de dierenbescher ming in ons land, met hun vele tiendui zenden leden grotendeels gebundeld in de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren en in de Federa tie van Dierenbeschermingsorganisa ties in Nederland, zijn daar naar alle waarschijnlijkheid een logisch voort vloeisel van. Eén van die verenigingen is de Bond tot Bescherming van Honden, vroeger beter bekend als de Anti-Trek- en Kettinghonden Bond. Volgend jaar februari bestaat deze Bond met ruim elfduizend leden zeventig jaar. Onwaardig Een bond speciaal voor de bescher ming van honden. Een bond die, zo staat het in de statuten, „zich wil verzetten tegen toestanden, handelin gen en nalatigheden, die het welzijn van honden in gevaar brengen of kunnen brengen en die de mens on waardig zijn". Maar, zou men zich kunnen afvragen, in vergelijking met andere dieren heb ben de honden het in ons land toch zeker niet slecht? Trekhonden bestaan niet meer, kettinghonden zie je toch ook haast niet meer? Schijn bedriegt. Trekhonden zijn ge lukkig vrijwel niet meer nodig. Maar er zijn nog tal van mensen - honden- liefhebbers noemen ze zich vaak - die hun hond voor hun plezier fikse vrach ten laten trekken. Karretjes in de zomer, sleeën in de winter. Wat de kettinghonden betreft komt men nog meer bedrogen uit. Alleen ons land telt er zeker enige duizenden. De Bond tot Bescherming van Honden houdt om dat te bewijzen een fotoboek bij. Daarin vindt men een selectie uit wat men zo her en der in Nederland aan kettinghonden tegenkomt. Hon den, vaak slecht gevoed, in miserabele omstandigheden aan veel te korte, zware kettingen, zonder looplijn, in de modder, ga maar door. Hondenhandel Een ander terrein waar de Bond tot Bescherming van Honden zich de laatste jaren eveneens op toelegt, is de bestrijding van de malafide handel in honden. Met een aantal andere organisaties zit de Bond in een speciale „Werkgroep ter bestrijding van de ongewenste hon denhandel". Het werk dat hierin ge daan wordt, is echter niet voldoende om de handelaren echt goed aan te kunnen pakken. Daarvoor dienen ver nieuwde, strakkere wettelijke be palingen van kracht te worden. Een redelijke stap in de goede richting wat dat betreft is het nieuwe Honden en Kattenbesluit dat op 1 oktober - opvallend, drie dagen voor Werelddie rendag - in werking treedt. De Bond is vrij tevreden met dat besluit. Het is weliswaar geen middel om de illegale hondenhandel een keihard halt toe te roepen, maar met name wat betreft de behandeling zijn er voor de honden en katten in ons land verbeteringen te verwachten. Overigens, iedere hondenbezitter doet er goed aan zijn hond te laten ta- toueren. Een nummer in het oor van de hond zorgt ervoor dat men hem na weglopen of kwijtraken véél sneller terugkrijgt. En, het tatoueren doet de hond geen pijn. Andere goede punten uit het besluit zijn de eis dat over een aantal jaren elke handelaar en asielhouder een diploma op zijn vakgebied zal moeten behalen, terwijl de tatouage en de registratie van jonge honden voor hen verplicht zal worden, en dat er een „hondenpaspoort" komt. Proeven Natuurlijk houdt het werk van de Bond tot Bescherming van Honden met deze activiteiten niet op. Er is nog veel en veel meer te doen. Wat bijvoorbeeld te denken van de vaak kwalijke praktij ken bij het fokken van honden, de soms barre leefomstandigheden in asiels en pensions, het nog altijd grote aantal niet te verantwoorden proeven op hon den, het houden van wedstrijden met honden tot genot van de mens, het on kundig africhten van honden voor bij voorbeeld bewakingsdoeleinden, het verboden couperen van oren en staar ten, het elke zomer zo langzamerhand traditionele laffe achterlaten van hon den omdat ze tijdens de vakantie tot last zijn, en natuurlijk het maar al te vaak onnodig wreed afmaken van hon den. Naast het vele controle werk en de talrijke adviezen, geeft de Bond ook steun aan een aantal noodlijdende, maar wel betrouwbare asiels in ons land. Verder springt ze ook wel eens in wanneer asiels wat krap in het voer voor de honden zitten. Onlangs, om precies te zijn vorige maand, werd zelfs een lading voer naar hongerende honden in Polen gestuurd. Werelddierendag: een mooie aanlei ding om daadwerkelijk dierenvriend te worden. Het adres van de Bond tot Bescherming van Honden is Staten- laan 108, 2582 GV Den Haag, telefoon 070-556981. Hiet kunt u de folder „Niet eens een hondeleven" aanvragen. Als u schrijft naar Antwoordnummer 1057 in De Haag behoeft u geen postzegel te plakken. Een féést wordt 't! Van 1 rot en niet 10 oktober. In de Renault-showroom. ^'aar staPt u ^an zomaar middenin de kenault Kampioenen Olympiade. W// W// £en S110W) een evenement en een feest dat u echt niet mag missen. Want u kunt 'n auto winnen! Een Renault 18 GTD Diesel. Een fantastische auto, de kampioen onder de Diesels. Ook al 't andere Renault-nieuws vindt u op onze Renault Kampioenen Olympiade. Zoals de Renault 18 GTL. Met 1650 cc motor, 5 versnellingsbak. Puur zuinig: 1 op 17,9 bij 90 km/ u konstant. Maar de absolute kampioen zuinigheid van dit moment staat er ook, de Renault 5. En de comfortabele Renault 20. De praktische 4, de snelle Fuego, de mime 14. de bedrijfswagens, en nog veel meer. Van 1 tot en met 10 oktober. In de Renault- showroom. Tijdens de unieke Renault Kampioenen Olympiade. U bent van harte wejkom. Stam Soestdijk b.v, Nieuwerhoekplein 1,3761HD Soestdijk, Tel. 02155-18850. Stam Baarn b.v., Torenlaan 110,3743 HJ Baam, Tel. 02155-13792.

Soester Courant | 1981 | | pagina 13