In Soest feestelijke opening in bibliotheek IJ 50 Jaar geleden in Soest VAARDERHOOGT Trekking verbouwingsloterij S.O.Soest TAXI KLOMP 12984 Ai y JOS WORTMANN VVV nieuws Ander beleid Peuterspeelzalen noodzakelijk Bellissima' in Filmhuis Artishock Gehannes... DOE-HET-ZELVERS Dwergen in de tuin... Tien dagen kinderboekenweek MET DÈ GOUDEN GRIFFEL MET DE GOUDEN PENSEEL MET DE BOEKEN SLEUTEL Lady Brax - King - Burberry - Loden Frey - Gor-Ray De nieuwe x damescollectie is binnen o <5 Wilson Glenny - Stylemaster - Schiesser 2 October 1931 TEL voor 17 Soester Courant van woensdag 30 september 1981 17 In het cultureel Centrum Boschlust aan de Boslaan 19 te Zeist is van 9 t/m 11 oktober een antiekbeurs. Geopend Vr. 19-22 uur; Zal. 12-19 en Zo 11-18 uur. In de bibliotheek te Soest aan de Al- bert Cuyplaan 202 is van 24 sept. t/m 3 okt. de tentoonstelling "Eemland- Probleemland"?. Open ma. t/m Vr. 14.30-17.30; Za. 10-12.30; Ma.. Wo.. en Vr. van 18.30-21.00 uur. Na 1 okt. Di. en Vr. van 18.30-21.00 uur. Op do. 8 okt. wordt in de Mariakerk te Soestdijk een bijzonder concert ge geven door orgel en bassethoorn (alt- clarinet). De organist is Endré Kovacs (Hongarije); Bassethoorn wordt ge speeld door Fattila Szabo. Programma tevens bewijs van toegang, verkrijg baar a 5,- vanaf 1 week tevoren bij de VW te Soest. In "De Speeldoos" te Baarn is op 1 oktober een voorstelling van Frans Halsema. Kaarten 15.-. Aanvang 20.30 uur. Op 8 okt. is er in De Speel doos te Baarn een interview m.m.v. Ank van der Moer en Cor vaneen Brink. Toegang 15,-. Op het circuit van Zandvoort wordt zo. 4 okt. gereden de Finale Nat.kam pioenschappen autoracen (alle klassen). Op ma. 5 oktober vindt in sportpaleis Ahoy te Rotterdam het Europees Titelgevecht Boksen plaats tussen Rudi Koopmans en Fred Serres (Lux) Halfzwaargewicht 12 ronden Voorts: Alex Blanchard, Cor Eversteijn. Roy Somer, Maik Krol, André v.d. Oetelaar. Aanvang 20.00 uur. Zaal open: 19.00 uur. Prijzen: 35,- t/m 150,-, alhier te reserveren. In muziekcentrum Vredenburg te Utrecht is de oktobermaand de Jazz maand. Op 1 okt. spelen daar "Heavy days are here again". Op 3 okt. "Koko Taylor Her blues machine". Op 5 okt.: "Louis Hayes Kwintet". Op 17 okt. "L.A.Four". 20 okt.: "Elvin Jones Trio". Op 31 okt. "Kenny Ball and his Jazz Men". Tel reserveren van 11 tot 15 uur 030- 314544. De toneelver. "Soester Applaus" brengt op za. 10 en 17 oktober het to neelstuk van Francis Durbridge. "Plotseling thuis". Aanvang 20.00 uur in dorpshuis "De Borg" aan de Wil- laertstraat 49 te Soest. Kaarten a 6,- verkrijgbaar bij WV, Steenhoffstr. Bisschop, Isaacstraat 26 en sigaren zaak Meyering, Soesterbergsestr. Op zondag 4 okt. is in dorpshuis "De Borg" te Soest een koffieconcert, m.m.v. het Utrechts piano-trio, be staande uit piano- (alt) viool en klari net. Gratis toegang. De kindercrèche is tijdens het concert geopend. Julio Iglesias geeft op 30 okt. een con cert in de Edenhal te Amsterdam. Aanvang 20.00 uur. Prijs 45,4. Voor verkoop alhier vanaf 1 oktober. Jack Uhuru komt 28 okt. in de Eden- hal. Prijs 25,-, en op 31 okt. komen Saxon, Ozzy Osbourne en Riot in de Edenhal. Prijs ƒ25,-. In de Ahoy te Rotterdam wordt op 17 okt. de Taptoe Rotterdam Ahoy 1981 gehouden. Vele korpsen uit het gehe le land zuller eraan deelnemen. Aan vang 14.00 uur en 20,00 uur. Toegangs prijs 12,50 volw. en 7,50 voor jeugd en 65 De N.C.R.V.Minivoetbalshow wordt gehouden op 15 okt. in de Ahoy te Rotterdam. Aanvang 20.00 uur. Aanvang voorprogramma 19.00 uur (atletiek en wielrennen). Einde plm. 23.00 uur. Prijs 7.50 p.p. alhier te reserveren. Op 2 en 3 okt. a.s. viert Leiden het ontzet van 1574 met haring en witte brood en een grote optocht in hetr Lu napark. Het volledige feestprogramma en verdere inf. aan ons kantoor. In het Bosmuseum in het Amsterdam se Bos is van 3 t/m 11 okt. de Flora, een herfsttentoonstelling. Tel. inl. 020-431414. In de Jaarbeurs te Utrecht wordt van 2 t/m 4 okt. de Ornithopilia. een kleindieren tentoonstelling gehouden. De liefhebbers van een Pasar Malam moeten daarvoor naar 't Turfschip te Breda, waar ze van 2 t/m 4 oktober hun hart en neus kunnen ophalen. In Rijksmuseum Het Catharijnecon- vent aan de Nieuwegracht 63 te Utrecht is van 3 okt. t/m 17 jan. de expositie "Geloof en satire anno 1600" Geopend: di. t/m vr. 10-17 uur; zat. en zo. 11-17 uur. In de Expohal aan de Soestdijker- straatweg te Hilversum is van 1 t/m 3 okt. een Discobeurs. Geopend van 10-22.00 uur. In Ontmoetingscentrum 3-in 1 te Hui zen is op 2 okt. van 14.00 - 22.00 uur en op 3 okt. van 11.00-16.00 uur een informatiemarkt voor gehandicapten. Tevens is er in de bibliotheek 3 in 1 te Huizen een beeldreportage van het dagelijks leven van geestelijk ge handicapten in een inrichting door Jos Lammers. Van 28 sept. t/m 8 okt. In het Singermuseum te Laren is van 2 t/m 11 okt. de Herfstflora 81. Bloe- menarrangeurs hebben Singer omge toverd in een bloemenparadijs. Verder zijn er ook speciale tentoonstellingen van kunstenaars, Cécile Dreesmann toont een kleine keuze uit haar naald kunstwerken. Vei der zal elke dag drie maal het bekende modehuis Laura Ashley een modeshow houden. Open op za. en zo. van 10-18.00 uur, alle andere dagen van 10-22 uur. Op 10 en 11 okt. wordt in Baarn een Herfstwandeltocht gehouden. Afstan den 5, 10, 15 en 20 km. Startplaats; Speeltuinver. Oosterkwartier. Aan vang 10 uur. Tel.inl. 02154-11816 of 11762. Op za. 24 okt. zal in de Zwolse IJssel- hal een concert worden gegeven door Fats Domino en zijn orkest. In het voorprogramma is een concert van The Cornets gepland. Aanvang 20.00 uur. Prijs 35,- p.p. Alhier te reser veren. Op do. l okt. presenteert Filmhuis Artishock aan de Steenhoffstr. 46 te Soest de film "Bellissima". De toe gangsprijs is 4,50. Leden, cjp en 65 3.50. De voorstelling begint om 21.00 u. Een kadobon als kado. Een uitstekend idee. Te besteden bij zeer veel Soester- en Soesterbergse winkeliers en ver krijgbaar van 5,- t/m 25,- bij de Rabobanken en de VVV Soest en Soesterberg. Zeister Postzegel- en Muntenbeurs De eerstvolgende maandelijkse Post zegel- en Muntenbeurs zal plaats vinden op zaterdag 3 oktober in gebouw Calvijn, Bergweg 6 te Zeist van 10.00 tot 16.00 uur. Van 7 tot en met 17 oktober wordt de 27e kinderboekenweek gehouden. In Soest is er een feestelijke opening dankzij een uitstekende samenwerking van Boekhandel Van de Ven en de openbare bibliotheek. Op woensdagmiddag 7 ok tober, om kwart voor drie, speelt Het Wespentheater in de zaal van de biblio theek aan de Albert Cuyplaan "JUUTS MAG1C"; een toneelstuk voor kinde ren tussen vier en twaalf jaar. Er zijn tweehonderd plaatsen beschikbaar en evenzoveel toegangskaarten gratis af te halen bij Boekhandel Van de Ven of bij één van de vestigingen in Soest van de openbare bibliotheek. Oie kaarten zijn vanaf vandaag, woensdag 30 september, verkrijgbaar; per kind slechts één. Het thema van deze boekenweek luidt dit jaar: "Je eigen tijd". Het is op allerlei manieren uitgewerkt. Hoe meet je de tijd? Hoe hebben mensen door de eeuwen heen gedaan? Hoe wordt tijd beleefd? Welke tijdsbegrip pen spreken kinderen aan? Hoe breng je de tijd door? boekenweekkalender Geheel aan dit thema gewijd is ook de Kinderboekenweekkalender: een boek èn een kalender in één. De geheel in kleuren uitgevoerde uitgave bestaat uit weekkalenderbladen met een spi raalband, elk met een eigen verhaal, afgestemd op perioden van twee weken. Hij kan het hele jaar gebruikt worden en begint op de eerste dag van de boekenweek. Aan het eind van het jaar, dus eind oktober 1982, kunnen de flappen met de data afgescheurd worderven dan rest een zestig pagina's tellend boek. De verhalen in dit boek zijn geschreven door Alet Schouten, Simone Schell, Thera Coppens en vele anderen. Het "boek" bevat vele illustraties. BEKROOND BEKROOND griffels en penselen De officiële opening van de kinder boekenweek op 7 oktober vindt dit jaar plaats in Alkmaar. Het gaat met een groot aantal aktiviteiten gepaard, 's Middags om twee uur reikt de burge meester van Alkmaar, de heer C.M.L. Roozemond de gouden en zilveren grif fels en penselen en de boekensleutel uit aan de bekroonde auteurs en illu stratoren. Hij zal dan ook bekend maken welk boek favoriet is bij de kinderjury van Noord-Holland. Aansluitend wordt de tentoonstelling geopend van Piet Klaasse, bekroond met het gouden penseel 1981, en van de Japanse kinderboeken illustratrice Sa- tomi Ichikawa. Voor het eerst zullen dit jaar naast de bestaande kinderboekenprijzen van de CPNB, de gouden en zilveren grif fels, de boekensleutel 'en het gcltiden penseel, ook twee zilveren penselen worden uitgereikt. Déze prijzen' heb ben als doel Nederlandse en buiten landse prentenboeken meer onder de aandacht te brengen.. BEKROOND MET VLAG vat elk jaar twintig tot dertig titels, die tot het allerlaatste moment een grote kans maakten op een bekroning door de Griffel- en/of Penseeljury. Een groot aantal scholen heeft ook nu weer op dit jaarlijkse evenement in gehaakt. Er werden in totaal 14.000 in formatiepakketten besteld. Wespethcater In mei 1978 werd het Wespetheater opgericht door Peter Bos. Marian Buijs, Judith Hees, Johan Simons en Inger de Vrede. Gedurende twee jaar hebben zij in de praktijk onderzocht hoe ze produkties kunnen en willen maken, waaxwan de inhoud direkt aan sluit bij de leefsituatie van het pu bliek. Dit hield in dat ze, vooral in het eerste jaar, verschillende methodes hebben uitgeprobeerd om een voor stelling te ontwikkelen. Ook het publiek werd steeds op een andere manier bij de voorstellifig betrokken. Het Wespetheater wil het publiek sti muleren tot een emancipatories pro ces. Mensen, zowel individuen als groepen, inzicht geven in hun situatie en hen ondersteunen bij hun pogingen die te veranderen. Daar waar al een bewustwordingsproces op gang ge bracht is, dit nieuwe stimulansen ge ven. Prikken geven zonder meteen weg te lopen. Men wil als theatergroep herkenbaar zijn voor allerlei soorten mensen: scholieren, echtparen, huisvrouwen, arbeiders, academici en kinderen. Je zou het theater van de sociale aktie kunnen noemen: sociaal theater. Ze willen het middel theater gebruiken om de situatie van het publiek helder en inzichtelijk te maken zonder be lerend te zijn. Juuts Magie De voorstelling in de bibliotheek, op woensdagmiddag 7 oktober gaat over een kind dat door de volwassenen om haar heen onderdrukt wordt. Door middel van toverspreuken die ze 's nachts van een bevriende vlieg Joost leert, kan ze haar wereld veranderen. In die betoverde wereld krijgt ze hulp van een handlanger van Joost, Eptrias genaamd. Op deze manier wordt de hollandse huiskamer: de Vieze Woorden School, de Dierentuin, de Wereldreis, de Komst van Oom Hem*y en de Ver schrikkelijke Ziektes. Hierbinnen is steeds veel vrijheid geweest om te im proviseren en nieuwe dingen uit te pro beren. Nieuw was de nadruk die in deze voorstelling lag op. mime en be weging. Men probeerde steeds spaar zamer te zijn met tekst en vanwege het improviserende karakter was het met name belangrijk alert te blijven op samenspel. De voorstelling duurt circa vijf kwar tier, en is vaak gespeeld in het kader van stads- en streekprojecten. Maar ook als vrije voorstelling, zowel in the aters, op scholen en op straat. Juuts Magie op zijn praatstoel. O (D O O X DAMES- EN WLr HERENKLEDING nèt even anders! TEL 1341H I.AAIYSTHAAT I1AAKN O n> 5* CO 8 De Stichting Peuterspeelzalen zal een ander beleid moeten gaan voeren om uit de voornamelijk financiële proble men te komen. Die problemen kwamen bij de behandeling van de gemeente begroting voor 1981 aan het licht toen er sprake was van een nadelig exploi tatie-saldo over 1981 van ruim 13.000 gulden. Een ingestelde werkgroep waarin ook het ambtelijk apparaat vertegenwoor digd was, is van mening dat er diverse mogelijkheden zijn om binnen de be groting te werken. Men kan een zaal sluiten, waardoor de personeels kosten lager worden. Ook is voorge steld het aantal kinderen per groep, thans 16 jaar, ieder jaar te verhogen en daarnaast de ouderbijdrage (nu 51 gulden per maand) hoger te stellen. Ook combinatie van zalen is mogelijk. De gemeente draagt voor 50% bij in de personeelslasten van de Stichting, zijn de 135.185 gulden. Het stichtingsbestuur beraadt zich over de te nemen maatregelen. De re aliteit is wel dat op de huidige voet niet verder gewerkt kan worden. Contactavond De Veenbes De bewonersvereniging „De Veenbes" organiseert voor haar leden op vrijdag 6 november a.s. een contactavond in de grote zaal van ,,De Open Hof". Foto: Herman van Dam Ilï: Notaris rar. H. H. Elferink verricht de trekking in de S.O.Soest-loterij boekensleutel Dit jaar hebben de jury's ook een boek voor bekroning met de boekensleutel voorgedragen. Deze prijs wordt bij hoge uitzondering toegekend aan een kinder- of jeugdboek dat ongekende perspectieven opent voor de toekomst. Deze perspectieven kunnen betrekking hebben op techniek, uitvoering, inhoud of lezersgroep waarvoor de uitgave be stemd is. En tenslotte wordt dan ook nog in het kader van deze boekenweek de Vlag en Wimpel-lijst uitgegeven. Deze lijst be- Donderdag 1 oktober vertoont het Filmhuis Artishock de Italiaanse zwart-wit film „Bellissima van Luch" no Visconti, uit 1951. De arbeidersvrouw Maddalena Cecco- ni heeft als grote wens dat haar dochtertje een filmster zal worden. Na op de radio gehoord te hebben dat regisseur Blasétti het mooiste kind van Rome zoekt, snelt ze met haar kind naar Cinecitta. Met het geld dat haar man had gespaard voor een nieuwe woning weet ze een medewerker van de regisseur zover te krijgen dat hij helpt. Ze slaagt erin vanuit de projec tiecabine de beoordeling van de proef- opnamen door de regisseur en zijn assistenten gade te slaan. Hevig teleur-, gesteld door het uitlachen van haar Maria, dwaalt ze daarna door het nachtelijke Rome. Ondertussen kijkt de regisseur de proefopnamen nog een keer door en besluit Maria voor de rol te kiezen. Als Maddalena diep in de nacht met het slapende kind thuis komt, ziet ze dat de producent en de man die ze omkocht proberen haar man een contract te laten tekenen. Maddalena stuurt de twee het huis uit met de mededeling dat haar dochter nooit bij de film zal werken. In deze film levert Visconti, in soms komische scènes, felle kritiek op de uitwassen van het neo-realisme en in het bijzonder de aktiviteiten in Cinecit ta. Aanvang: 21.00 uur. Entree: ƒ4,50; cjp 3,50. Centrale Winkeliersvereeniging Maandagavond had in hotel „Eemland" de oprichtingsvergadering plaats van de centrale Winkeliers-Vereeniging. Een der personen, van wie het initiatief is uitgegaan, de heer Spijker, hield een inleiding, waarbij hij liet uitkomen, waarvoor deze vereeniging wel en niet was bedoeld. Spr. betreurt het, dat verschillende Katholieke winkeliers achterbleven. Na eenige bespreking werd tot de oprichting besloten. Bij huisbezoek hadden zich niet minder dan 163 plaatselijke winkeliers zich als lid opgegeven. Als eerste punt van practische uitwerking van het beginsel van bovenbedoelde vereen, werd besloten de lichten in de etalages te laten branden tot 's avonds 10 uur. Het doel hiervan is nog langer dan voorheen aan de gemeentenaren te laten zien, wat de winkeliers ook in onze gemeente kunnen aanbieden. Ook op deze wijze hoopt de vereeniging mede te werken, om het publiek te bewegen, haar inkoopen in de plaats der inwoning te doen. Verder ligt het in het voornemen spoedig een winkel- en bonnenweek te houden, waarbij het publiek als jury zal optreden. Ook het aanleggen van een zwarte lijst werd als een der eerste werkzaamheden voor deze vereeniging genoemd. A.s. Maandag zal wederom een vergadering worden gehou den. Een definitief bestuur zal dan tevens wordert gekozen. Winkelsluiting Zoowel winkeliers als koopers herinneren wij er aan, dat met ingang van 1 October de bij gemeen te-verordening vastgestelde 8 uur-sluiting der winkels wederom is ingegaan. Coop. Landbouw-Ver. „Soest" De Coöp. Landbouw Ver. Soest", hield in „De Gouden Ploeg" eene algemene ledenvergadering onder praesidium van den heer J. J. Brouwer. Na de gebmxikelijke opening werden de notulen d.d. 3-l0-'30 gelezen en gearresteerd. De balans gaf aan 7317,63; verkoopsom 221.501,67; netto winst 2034,57. Het bestuurslid W. Wantenaar en de commissaris W. A. Kuyer werden herkozen. Uitgeloot werden 10 obligatiën, n.1. de nummers 95, 182, 252, 131, 289, 213, 33, 168, 59 en 226. Het entreegeld voor de nieuwe leden werd op hetzelfde bedrag vastge steld als voor de oude leden. De rente voor het reserve-ledenkapitaal werd vastgesteld op 4 pet. Daar het bij statuten voorgeschreven aantal leden niet aanwezig was, kon de statutenwijziging geen doorgang hebben. Vooruit punt zal over 14 dagen nogmaals een vergadering worden gehouden. Vernieling Door het bestuur van Esvac werd aangifte bij de politie gedaan, dat de nieuwe terreinafrastering was doorgevijld. Bij onderzoek bleven eenige jongens van 9 en 10 jaar zich aan deze baldadigheid te hebben schuldig gemaakt. Opening Tooneelseizoen Het Hollandsch Tooneel uit Amsterdam zal ditmaal in hotel „Bosch en Duin" het speelseizoen openen met „Oost, West thuis is het ook zoo lekker niet." UIT DE ADVERTENTEËN: CELLULOID CACHEPOTS in mod. kleuren; 8 maten. 15-50 cent. Vissers Boekhandel Kerkstraat 20a, tel. 2272. DROGISTERIJ „DE VIJZEL" Molenstraat 4 (o.z.)-Telefoon 2243. Kruiden; Homoeöpatische geneesmiddelen; Verband- en verplegings- artikelen. S. Zethoven - Apoth. Assist. WEE VERHUIST U? Van Breukelen Gorissen; Heuvelweg 16 Middelwijkstraat 38 - tel. 2065. Afgelopen vrijdag hield notaris Elferink onder toeziend oog van een klein publiek de trekking van de verbouwingsloterij van de Sportorganisatie „Soest". De trekking was een drietal weken Uitgesteld maar toch waren ook nu alle loten niet geheel uitverkocht. Toch houdt „Soest" een kleine zesduizend gulden een deze loterij over, een bedrag waar penningmeester Anton Snijders blij mee kan zijn. De uitslagen van de trekking laten we hieronder volgen. De eerste prijs, een stereomeubel t.w. van ruim 1800 gulden, werd gewonnen door Fam. Stalenhoef van de Buntweg met lot no. 810752. De tweede prijs, een draagbare KTV, was voor lot no. 811791. De radio cassetterecorder viel op no. 811552 en de lifeline gyn was voor lot 811037. 5 en 6 (trimschoenen) vielen op lot nrs. 811831 en 810718. Trainingspak prijs 7 was voor lot 811566. 8 en 9, een voetbal waren respectievelijk voor 81445 en 810314. Prijs 10 was een shirt op 810236. De prijzen 11- t/m 20 bestonden uit sporttassen en die vielen op de nrs. 810441, 810041, 811676, 81388, 810439, 81338, 810713, 811588, 810406, 810980. Uit de verkoopsloterij (voor de ver kochte boekjes) kwam een trekking die gewonnen werd door Edwin Hom (draagbare zwart-wit TV) Arjan Snij ders en Jan van Renswouw (troostprij zen). De prijzen kunnen na 19.00 uur afge haald worden bij C. Verkerk, Sophia- laan 25. Voortemee kaajje in de Soes- der un aadvertensie ver- waachte woarin de gemeengte weer personeel anvroagt. Der komt un vakketure voor vule grongdbewoaker. Ze bedoele daan geejn vule maanne, moar vaakbekwoame werknemers die ongze sjemische aafvaal in de goate houwe. Die troep komt noeng in de ouwe Raandstaat febriek te leg ge, ak ut goed begriept. Ik motter toch wel baar haard om laache. Eerst joage we die foabrikaant uut Soest vurt en noeng kriege ze de restaante vaan de vroggere produktie terug om ze in de zellufde op- staalle te bewoake. Licht krieje noeng protest- maarse noar de Eikenlaan. As ter aaktievoerders lucht vaan die plaanne snuve, daan mojje niet roar stoan te kieke as de Raandstaad voortemee ekroakt en bezet wordt. Ajje 't ming vroagt daan mok zegge: loawe blie weze met ze aalle, daawwe daat monument nog in voorroad hebbe, waant je kaan narges heejn om die troep kwiet te roake. As 't be- stemming splaan veur daat paand veraangderd wordt, daan moewe weer an 't verhuze met daat lekkers, sting der in de kraangt. Moar doar is vol- ges ming maakkeluk zaat waat an te doen. Daan moewe dood gewoon daat plaan niet ver- aangdere of ut meteejn be- noeme tot vule-grongd-reser- voat. Kaajje ekskursies noar toe goan houwe, moar wel op un aafstaandje blieve kieke. D'r bin bewoakers nódig veur daag en naacht. Zo kaajje weer un stel maanne an waark hel- pe. Die kriege toeslaag veur vule aarbeid. Ze motte d'r ok weer niet te veul rekloame veur moake, aangders wil de heule regio z'n rotzooi bie ongs kwiet en daan moewe de Raandstaat weer uutbrieje en doar komt weer opnieuw traam- melaant vaan. Ik houw. der meej op, aangders komt ik ter nooit weer uut. Hannes van de Neng Ziekenfondsvervoer Rolstoelvervoer Groepsvervoer Trouwrijden Open-Huis „Naald en Draad" De handwerk vereniging „Naald en Draad" houdt dinsdag 6 oktober a.s. „Open-Huis". Vanaf tien uur 's mor gens tot vijf uur in de middag en 's avonds van zeven tot negen uur zijn in het centrum van de club aan de Driehoeksweg 2a de werkstukken van de leden te bezichtigen. Iedereen is van harte welkom. Dit bovenschrift heeft niets van doen met de even tuele aanwezigheid van kleine gepuntmutste we zentjes in onze tuin. Wel heeft het alles te maken met de enorme hoeveelheid langzaam tot zeer lang zaam groeiende heesters en coniferen, die tegenwoordig gekweekt en aangeboden worden. Dwergheesters en dwergconiferen zijn door hun af komst beperkt in groei en zijn daarom uitermate geschikt voor het gebruik in kleine tuinen. Aan gezien de meeste tuinen tegenwoordig (vooral in de nieuwbouwgeen enorme afmetingen hebben is het het verstandigst oni naast kleinschalig be stratingsmateriaal ook langzaamgroeiend plant- materiaal te gebruiken. Als er dan door middel van hoogteverschillen, eventueel geaccentueerd door groepen zwerfkeien relief in de tuin gebracht wordt, gaat de tuin groter lijken. Het assorti ment "dwergen" dat er te koop is, is niet gering, vandaar dat wij nu en de volgende keren slechts een gedeelte ervan kunnen bespreken. We zullen ons beperken tot die planten die het meest opvallen door bloem - of bladkleur, bessen en of andere op merkelijke details. Deze week willen we graag wat kwijt over dwergconiferen, die door hun vorm en kleur 12 maanden per jaar hun schoonheid in de tuin ten toon stellen. In de Picea ofwel Spar renfamilie vinden we te kust en te keur de meest bizarre groeivormen. De P. abies Repens en P abies Nidifornis vallen op door hun platte en schotelvormige groei. De kleur is gewoon frisgroen en de hoogte bedraagt maximaal 50 cm. De groei is dan ook zeer gedrongen. De P. abies Ohlen- dorffii heeft meer een grillige bolvorm en bruin rode nopjes, waardoor de kleur wat sprekender is dan bij de twee voornoemde soorten. De groei is eigenlijk ook nog compacter. Een dwerg Picea met een bolronde groei is P. glauca "Alberta Globe" die altijd zijn fraaie kogelvorm behoudt. Een exem plaar van 25 jaar oud kan een maximale diam- meter behalen van zo'n 75 - 100 cm. Dit zegt genoeg over zijn gedrongen groei. Een conifeertje dat veel van deze bol wegheeft qua groen, maar een pun tige groei vertoont is de P. glauca "Atbertina Co- nica". Deze is vrij gevoelig voor spintaantasting in het voorjaar en dient daarom een beschutte standplaats in de tuin te krijgen. Ook de altijd geprezen blauwspar brengt meerdere dwergvormen voort. De gewone blauwspar Picea pungens Kos- terii bereikt hoogtes van 5 mtr. en hoger (na jaren) zodat hij voor veel kleinere tuinen niet geschikt is. De P. pingens Glauca Globosa echter zal in de zelfde periode nog niet hoger zijn dan plm. 75 cm. Alle sparre hebben als voordeel dat een vrij zan derige en droge grond verdragen wordt. Het is wel erg belangrijk om met het planten van deze coniferen een ruim plantgat te maken. Hierin wordt tuinturf en compost in een verhouding van 4 l doorgemengd met de bestaande tuingrond. Hierna wordt pas geplant. Dit bemeste plantgat en het eventueel water geven bij droog weer zijn noodza kelijk voor een goede hergroei van de plant op zijn nieuwe standplaats. Een vrij klein planten geslacht waar wel stuk voor stuk erg leuke tuin planten uit voortkomen is Tsuga (of Hemlockspar). Twee erg leuke dwergvormen hiervan zijn de Tsuga canadensis "Yeddeloh" een in waaiervorm groeiende miniatuur die na jaren nog niet hoger komt dan zo'n halve meter met een iets brede breedtegroei. Zijn broertje de T canadensis Pen- dula vertoont een nog lagere groei en is bij uit stek geschikt om over te hangen. Zijn sierlijke tak ken met de frisgroene kleur met grijsgroene onder kant hangen fraai af over stolpmuurtjes of andere keemanden. X

Soester Courant | 1981 | | pagina 17