Zeven deelnemers IKV vredesmars doen aangifte bij Justitie Zo gezien.. Sluiting gemeentelijk kampeerterrein blijft onzeker 8.95 1.59 Toch basisziekenhuis voor de gelmeenten Baarn en Soest Ontslagen Poging tot doodslag Wijziging bestemmingsplan? De kreet van vandaag Woensdag 30 'oktober 60e jaargang no 6 Advies aan G.S. van Utrecht: RODE KOOL BOEREN- HAM Dobbelman LAPPEN Swaiiteit voor 'n krats. Bij Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Jlniii li luin. 1981 SOESTER Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 COURANT Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per halfjaar 24.— Verschijnt iedere woensdag GEKARD PAUL Zeven deelnemers aan de op zaterdag 19 september gehouden IKV-vredesdemonstratie te Soesterberg hebben via de Utrecht se advocaat mr. N.Steijen bij de hoofdofficier van Justitie te Utrecht aangifte gedaan van poging tot doodslag. Het be treft hier de aktie van een automobilist die op de Veld maarschalk Montgomeryweg, met grote snelheid, van achteren naderend, op de deelnemers inreed. Volgens de advocaat is hier sprake van opzettelijke poging tot doodslag. "In'elk geval", zegt hij in zijn aan- timeter dik" bedreigde, gifte, "gaat het hier om voorwaar- Het voorval herhaalde zich later nog delijke opzet: een ieder die onder de eens. waarna de bestuurder van het gegeven omstandigheden op een groep voertuig de wagen uit de stoet reed en mensen inrijdt, neemt bewust het risi- terug ging over de grasstrook naast ko om dodelijk letsel toe to brengen", de Veldm.Montgomeryweg. Op enige Mr. Steijnen zegt verder in zijn aan- afstand van de laatste groep demon- gifte dat de automobilist "na twintig stranten parkeerde hij zijn auto en kort meter m de staart van de demonstra- daarna verscheen de politie tie te zijn binnengedrongen" de om- Omstanders eisten van de'politie dat standers met een slagwapen "waar- de man gearresteerd werd. maar vol- schijnlijk een houten knuppel van cir- gens de advocaat, maande de politie de ca een meter lang en vijf tot tien een- omstanders aan door te lopen. Later werd geconstateerd dat de auto bestuurder niet gearresteerd werd om dat hij opnieuw langs de route gesig naleerd werd. nu als toeschouwer. "Over het op vrije voeten laten van de betrokken bestuurder zijn kliënten hevig ontsteld en verbijsterd. Niet al leen gaat het hier om een ernstig mis drijf. maar bovendien bood het niet- aanhouden gelegenheid tot herhaling, waardoor mijn kliënten zich ernstig be dreigd voelden", aldus mr. Steijnen. Hij vraagt namens de zeven deel nemers aan de vredesdemonstratie, af komstig uit Huis ter Heide. Zeist. Hooglend, Hilversum en Zuidbroek, vervolging wegens poging tot doodslag in te stellen. nalatigheden In een brief aan burgemeester Schol ten zegt mr. Steijnen dat bij betrok kenen grote onvrede bestaat over de manier waarop de vredesdemonstratie door de politie begeleid en beveiligd werd. "Bij een dergelijk massaal gebeuren als de jaarlijkse vredesdemonstratie is het uw taak ervoor te zorgen dat de deelnemers optimaal worden be schermd. Dat was niet het geval", aldus de advocaat. Hij stelt vast dat tijdens het over grote deel van de voettocht een be geleiding van de stoet door middel van politie-escorte ontbrak. En juist dat maakte naar zijn mening een aanslag zoals nu heeft plaatsgevonden, tot een reëele mogelijkheid. Het had voor komen kunnen worden als de politie de stoet naar behoren had afgesloten. Mr. Steijnen vindt ..dat het de burge meester bekend moet zijn dat juist der gelijke vreedzame demonstraties he laas bij sommigen aanleiding geven tot agressie en met die wetenschap had den voorzorgsmaatregelen getroffen moeten worden. Een afdoende af sluiting van de stoet, behoort dan tot het absolute minimumpakket". Mr. Steijnen merkt verder ook op het een schande te vinden dat de poli tie de wegafzetting van sommige oversteekpunten bijzonder nonchalant uitvoerde. "Naarmate de oversteektijd vorderde werd in een aantal gevallen de af zetting verslapt, zodat soms auto's, bromfietsen of motoren doorbraken, hetgeen met name degenen die zich in de achterste helft van de stoet be vonden lijfsgevaar opleverde" Ook hiertegen bleef politie optreden geheel achterwege, terwijl volgens mr. Steijnen de bestuurders minstens ge verbaliseerd hadden dienen te worden. "Deze lijdelijkheid van de politie te genover degenen die aldus de demon stranten in gevaar brachten, verhoog de het risico voor de overige deel nemers die nog moesten oversteken, nu de zekerheid ontbrak dat de (nog) wel wachtende voertuigen niet even eens de hun geboden ongestrafte voor beelden zouden volgen Als voorbeeld van deze gevaarlijke si tuatie noemt hij de tweede keer dat de Amersfoortsestraat moest worden overgestoken. „De duizenden deelnemers aan de de monstratie die de stem van miljoenen Nederlanders representeren, hebben recht", zo schrijft de advocaat aan do burgemeester, „op een vreedzaam ge beuren, zoveel mogelijk verschoond van welke provokatie of bedreigende situatie dan ook". Mr. Steijnen vindt dat mr. Scholten als gastheer een specifieke zorgplicht heeft en hij zegt dat de uitvoerders daarvan fouten hebben gemaakt, die ernstige gevolgen hadden kunnen heb ben. Van de burgemeester wil hij gaarne in een persoonlijk gesprek vernemen wel ke beleidsvoornemens mr.Scholten koestert om volgend jaar herhaling van het voorgevallende te voorkomen. Dat gesprek c.q. antwoord ziet de ad vocaat graag voor 7 oktober a.s. te gemoet. "Mocht u van mening zijn dat de ver ontrusting van mijn kliënten onbeant woord kan blijven, dan overweeg ik om in rechte te doen vaststellen dat hier uwerzijds is gehandeld in strijd met de zorgplicht die de overheid bij een dergelijk gebeuren in acht behoort te nemen", aldus mr.Steijnen. a i .^- clusie van de nota. de opheffing, de spoedige beslissing. Dat kan ook. Zie geval uitgesteld wordt tc Zo maar een huisje op het gemeentelijk kampeerterrein De definitieve sluitingsdatum van het gemeentelijk kampeercentrum te Soestduinen is weer wat opgeschoven en valt eigenlijke niet vóór 1985 te verwachten. Het is zelfs mogelijk dat de opheffing van het terrein helemaal van de baan gaat, want in de vergadering van de bos- en re creatie commissie waar de Nota Kampeerterrein Soestduinen besproken werd, is unaniem besloten te werken naar een bestemmingsplan wijziging, waardoor Soest een kampeerter rein kan behouden. De CDA-er Van Logtenstein verbond er de voorwaarde aan dat allereerst de vraag beantwoord wordt óf Soest zo'n terrein wil hebben Gezien de gewijzigde economische situatie en het verzoek van de regering de vakanties meer in eigen land door te brengen, liet hij namens zijn fractie blijken, een positief antwoord op prijs te zullen stellen. Ruim twee uur werd aan de hand van de nota gediscussieerd over de conclu sies uit het rapport met de sluitings aankondiging omdat het kampeerter rein niet langer bestaansrecht heeft. Na 18 jaar onzekerheid werd nu ge vraagd aan de commissie een definitief standpunt te bepalen. De kampeerders waren in groten geta le aanwezig en namens hen voerden de heren Wittebol, voorzitter van de Kam peervereniging Soestduinen, Schuring, Dull en Bunkers het woord, terwijl Chris Uiterwijk als inwoner van Soest op openhouden aandrong. Wittebol stelde dat het de kampeerders niet gaat om uitbreiding van het ter rein, zoals in de nota vermeld is, maar om aanvulling van de staanplaatsen tot zestig, zoals dat vroeger het geval was. i.De behoefte aan een nieuw terrein is bij de kampeerders niet aanwezig en geen enkele dagrecreant zal door ons gehinderd worden in zijn bewegings vrijheid", aldus Wittebol. „Duidelijk is", zei hij, „dat de Soest- duinse kampeerders met anderen in den lande, slachtoffers worden van, zoals ook de nota stelt, steeds zwaar der wordende wettelijke eisen, zoals o.a. beheerderswoning, toegang en wegaanleg, welke onbetaalbaar zijn of worden". Hij noemde dat een tragi sche ontwikkeling, waar zeker de Soester kampeerders nooit om ge vraagd hebben. Foto: Herman van Dam Ook de heren Schuring en Dull spraken in die zin. Dull merkte op dat bij plaatsing van 90 huisjes en een betaling van 800 gulden per seizoen, er 72.000 gulden binnenkomt. „Dat is toch ge noeg om wat voor ons te doen! De heer Bunker vroeg of de gemeente wilde luisteren naar fatsoenlijke ar gumenten. „Als je in Nederland je zin niet krijgt, dan ga je tegenwoordig de straat op met rookbommen. Wij doen dat niet en zijn niet van plan dat te gaan doen". Later voegde hij er nog aan toe dat de kampeerders niet willen dat de inwoners van Soest voor de kosten van het kampeerterrein op draaien. Uiterwijl wees de commissie er op dat de gemeente bij de provincie een verzoek heeft gedeponeerd om in de directe omgeving van het Natuurbad kampeerhuisjes te mogen bouwen. „Dat zal wel te maken hebben met de verkoop van het natuurbad", zei Chris. „Maar als u het daar wel wil, waarom dan alvast niet het kampeerterrein gehandhaafd. Op het andere terrein komen alleen de beter gesitueerden aan bod!". Wethouder Plomp zei dat de slotcon clusie van de nota, de opheffing, de consequentie is van het in 1974 geno men raadsbesluit waarbij in het be stemmingsplan Landelijk gebied het kampeerterrein een andere bestem ming (natuurgebied) heeft gekregen. „Bij herhaling, al vanaf 1963 is sluiting aan de orde geweest. We zullen nu voor de kampeerders een eind aan de onze kerheid moeten maken", aldus de wet houder. Hij merkte ook op dat in de gemeente lijke kampeerverordening, welke krachtens de Kampeerwet in 1985 ge reed moet zijn, bepaalde regels en eisen moeten worden opgenomen, die grote investeringen zullen vergen. Krachtens het overgangsrecht (bij het plan Landelijk gebied) kan het terrein nog tot in lengte van jaren gehand- haalf blijven, maar aan de kampeer verordening zal dan toch voldaan moe ten worden. De commissieleden verzetten zich te gen deze conclusies. De heer H. Gerth (D'66) zei de nota goed te vinden, maar het inhoudelijk er niet mee eens te zijn. Hij drong als eerste aan op wijziging van het bestemmingsplan. De heer J. Nuijten (PS) sloot zich daarbij aan. Hij vond dat in Nederland wat het kamperen betreft, overtrokken eisen gesteld worden in vergelijking met ontwikkelingslanden. De CDA-er Van Logtenstein bleek ook voor bestemmingsplanwijziging te zijn, maar dan pas nadat principieel is vastgesteld dat Soest een kampeerter rein wil handhaven. „Mijn fractie wil herbezinning van het standpunt dat in 1974 terecht werd ingenomen. De tijden zijn erg veranderd", aldus de heer Van Logtenstein. Daarna wil hij vastgelegd, zien of het kampeerterrein op de huidige plaats gehandhaafd moet blijven en zo neen, waar dan? Ook legde hij vast dat zijn fractie voor de toekomst een gemeentelijke exploi tatie vari een kampeerterrein afwijst. En in verband daarmee hield hij de kampeerders voor dat de kosten onge twijfeld zullen toenemen. De heer G. Beijen (VVD) sloot zich daarbij aan. Ook hij wil een principe uitspraak en daarna het planologisch probleem van de vestigingsplaats van het terrein behandelen. Tenslotte liet ook de heer J. van den Brakel (PvdA) kort en bondig weten vooreen bestemmingsplan wijziging te zijn. „Tachtig van de honderd Soesters weten niet eens waar het kampeerter rein ligt; zo mooi ligt het daar", aldus v.d. Brakel. Hij drong aan op een spoedige beslissing. „Dat kan ook. Zie maar hoe snel we klaar waren met het woonwagencentrum", aldus v.d. Brakel. Op verzoek van de heer R. van Logten stein werd tenslotte ook nog vastge legd dat de (eventuele) sluiting in ieder geval uitgesteld wordt tot het moment dat de gemeente verplicht is in het kampeerterrein grote investeringen te doen. Hij hoopte dat voordien de beslis sing over het al dan niet hebben van een kampeerterrein in Soest, genomen De planning van ziekenhuisvoorzieningen in de provincie Utrecht heeft wat de gemeenten Soest en Baarn betreft een bijzonder gunstige wending genomen. Bekend in inmiddels geworden dat de werkgroep van de provinciale raad voor de volksgezondheid te Utrecht de stuurgroep van deze provinciale raad gead viseerd heeft een geheel nieuw ziekenhuis te realiseren op de grens tussen Baarn en Soest. De economisch directeur van het ziekenhuis Maarschalks bos en Zonnegloren, drs. J.Th.Oudemans, noemde dit een gunstige ontwikkeling en een geruststelling voor de inwoners van beide gemeenten. De bovengenoemde werkgroep heeft r-> zeven reële modellen uitgewerkt en van te kleinschlhgheM2011 zich nu uitgesproken voor twee een- nJpi-Si® trumziekenhuizen in de gemeente eerder genoemde werkgroep van de Amersfoort en één basisSZis stuurSr°eP "eeft echter als nltnanes. Ik wreef mijn ogen uit en hoor de dat ik zachtjes in mezelf stond te praten: Over een maand is het dus afgelopen. Dan sta ik op straat Het leek nog steèd over een ander te gaan, maar toch voel de ik me langzaam nijdig wor den. Heb je daar jarenlang je best voor gedaan om er wat van te maken en dan komt zo'n man vertellen dat er ge reorganiseerd moet worden. "Jammer dat jouw werk in de nieuwe structuur vervalt, maar je moet toch inzien dat het niet anders kan". Je zegt dan dat je best begrijpt dat niemand onmisbaar is, maar hoe moet het dan verder? Wie voor de gemeenten Baarn en Soest. Dit basisziekenhuis moet in 1990 gerealiseerd worden. In het voorkeurs model wordt gesproken van een zieken huis met 175 bedden, voldoende vol gens de werkgroep om economisch te kunnen functioneren. Voor enkele spe cialismen zouden er nog 25 bedden aan toegevoegd kunnen worden. De uiteindelijke beslissing is aan de staatssecretaris van volksgezondheid. Hij heeft twee advieslijnen: de een van het college voor ziekenhuisvoorzie ningen en de ander via de provincie. Het provinciale advies wordt opgesteld door gedeputeerde staten. Het door g.s. opgestelde pré-advies komt nog in een brede inspraakprocedure, zodat alle betrokkenen hun mening kenbaar kun nen maken. Die inspraak wordt ver wacht eind van dit jaar, begin 1982. De ongerustheid onder de inwoners van Baarn en Soest ontstond toen be kend werd dat één van de werk groepen van het college voor zieken huisvoorzieningen adviseerde geen nietsteze^Pn nieuw ziekenhuis voor Baarn en Soest zeggen. stuurgroep heeft echter als uitgangs punt bij de planning in overweging genoemen de spreiding van de voor zieningen; de bereikbaarheid met openbaar- c.q. particulier vervoer; de behoefte van patiënt/kliënt en de wer kenden in de eerste (gezondheids) lijn; de bereidheid van de ziekenhuis besturen en de medewerkers om aan het beleid medewerking te verlenen; de consequenties voor de werkgelegen heid en de financiële consequenties. En dat alles overwegende opteert de werkgroep voor de bouw van een ba sisziekenhuis voor de gemeenten Baarn en Soest tesamen. Naast het negatieve advies van de werkgroep van het college voor ziekenhuisvoor zieningen, ligt nu een positief advies van de stuurgroep die G.S. moet ad viseren en dit laatste advies komt overeen met de plannen die bestuur en directie van Zonnegloren en Maar schalksbos hebben ontwikkeld. Het is de bedoeling dat Maarschalksbos t.z.t. een verpleeghuis wordt. Over de toekomst van Zonnegloren valt nog Dit is jouw mode Dit is jouw stijl Dit is jouw prijs Echt leder Donderdag, vrijdag en zaterdag MAGERE Gehele week Alleen donderdag gesneden KILO Alleen donderdag (licht gerookt) 100 GRAM slechts VAT a 3.6 KILO van 12.50 voor wit 32/35 69.90 wit 36/39 79.90 zwart naturel 69.90 36/39 Garnering iels afwijkend vakkundig, voordelig en vlakbij KILO van 16.50 voor (ma*. 2 kilo per klant) Zie onze advertentie oe onze advertentie 'Van Weedestraat 16, Soest, telefoon: 02155-13473 komt er op mijn stoelMijn stoel? Ja natuurlijk, net zo goed als die kamer mijn kamer is, is die stoel mijn stoel. Nou ja, bij wijze van spreke dan. Trouwens, waarom word ik ontslagen en die vent die hier veel korter werkt dan ik niet?! Dat kan toch zo maar niet?! Bovendien zou niemand hem missen want van werken is hij nooit moe geworden. Alsof de baas mijn gedachten raadde zei hij dat er al uitgebreid con tact met de bonden en het Ar beidsbureau was geweest. Daar hadden zo ook begrip voor de moeilijke positie waar in het bedrijf momenteel ver keerde. Zij zagen ook geen an dere oplossing dan dat een ze ker percentage van het perso neel zou afvloeien. Natuurlijk zou ik één van de eerste ge gadigden zijn als de zaken weer beter gingen, maar of het getij spoedig zou keren kon hij niet zeggen. Hij heeft gemak kelijk praten. Hij zit gebakken. Getrouwd met de dochter van de baas is zijn kostje gekocht. Eigenlijk hoeft 'ie nooit meer te werken. Het is toch verrekte ongelijk verdeeld in de wereld. En hoe moet dat nou thuis? Nou ja, ik vermaak me wel, daar gaat het niet om. Hoe wel....als je anderen hoort die uitgerangeerd zijn dan is dat toch wel even anders dan een langdurige vakantie of zelfs een gedwongen rustperiode we gens ziekte. Iedereen gaat nu natuurlijk vragen wat ik de hele dag uitvoer en of het me bevalt om niets omhanden te hebben. Ik hoor ze al als de zon schijnt.De één met nauw verholen sarcasme of spottend omdat je hen hoort denken dat er altijd werk is voor wie wer ken wil, de ander uit oprechte belangstelling of zelfs mede lijden. Ik weet niet wat erger is. Nou ja, we zullen daar ook wel aan wennen. Dat moeten al die anderen ook die al lang aan de kant staan. Nu ik zelf aan de beurt ben besef ik ineens dat het woord werkloosheid een heel andere, persoonlijke vul ling krijgt. En dat het pro bleem zo'n J,00.000 maal groter is dan het mijne. Ik wreef nog eens m 'n ogen uit en voelde me opgelucht dat het voor mij alleen maar een bange droom was geweest. Toch duurde het wel even voor dat ik dat nare gevoel helemaal kwijt was. Waar zijn we toch mee bezig? Over dertig jaar dan is er maar één Nederlander op twintig Medelanders. Waar gaan we toch naar toe? Vertel me eens hoe we dat zullen verklaren? We zullen moeten leren niet te discrimineren. Wie zal er dan regeren? Zullen we hem vereren? Zullen we ons Nederlands verleren bij de Turkse Minister-President? Maar we zijn er dan misschien al aan gewend. Ach, over dertig jaren hebben we al grijzen haren en met ons velen die het niet meer kan schelen door wie we worden geregeerd. Na vele lasten en lusten zullen wij dan wel berusten. Will

Soester Courant | 1981 | | pagina 1