Z» gezien... Politiebegeleiding IKV-mars kon beter, maar was niet slecht Vrouw bij brand in flat omgekomen Grote veranderingen aan Van Weedestraat op komst? Coördinator Adriaan Sloof f: Spaanse zegelsherry Honsbergen SPITSKOOL Schouder- ham 6.98 Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen EU PINDA'S Ongelooflijk Nieuwe directeur gemeentewerken Woensdag 7 oktober 1981 SOESTER 60e jaargang no. 7 COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per halfjaar f24.- Verschijnt iedere woensdag door GERARDPAUL vende etage werd de ladderwagen gebruikt. Foto: Herman van Dam De totaal uitgebrande slaapkamer. Gehele week Med. of pale dry NU Alleen donderdag 500 GRAM voor Jawel, 1 kwartje. Max. 3 kilo p. pers. Alleen donderdag OPGELET: 100 GRAM voor Alleen donderdag Kilo heerlijk gekruide KIPCARBONADE Kilo DRUMSTICKS 8.98 Sinds enige maanden wordt er met een Amsterdamse projectontwikkelaar onderhandeld over de verkoop van de panden van de firma Van Hall en de uitgever van de Soester Courant, Drukkerij Smit. Als de plannen van de projectontwikkelaar doorgaan dan krijgt de Van Weedestraat daar een ander aanzien. Het is de bedoeling dat de panden geheel afgebroken worden, waarvoor in de plaats dan een aaneengesloten winkel front komt, vanaf de apotheek ook langs het Nassau - plantsoen, met daarboven circa 50 woningen. Op het binnenterrein komt een grote parkeerplaats met in gang via het Nassauplantsoen, mede te gebruiken voor de bevoorrading van de nieuw te vestigen winkels. Voor een nieuwe bedrijfsvestiging is de directie van Drukkerij Smit (Soester Courant) in een ver gevorderd stadium van onderhandeling. Redaktie en administratie van de krant zullen in Soest gevestigd blijven. AL UW VERZEKERINGEN PER MAAND BETALEN? PAKKETPOLIS met bijvoorbeeld Autoverzekering v.a. 7 20,75 Brandinboedelverzekering v.a. 7 1,75 Aansprakelijkheidsverz. v.a. 7 3,95 Rechtsbijstandsverzekering v.a. 7 2,65 ZIEKTEKOSTEN VERZEKERING Man of vrouw v.a. f61,60 Kinderen v.a. 730,80 4e kind of meer GRATIS NIAN/VROUW POLIS v.a. 7 24,85 Levensverzekering voor het hele gezin. Uitgebreide munt/postzegelver zekering v.a. 765,- per jaar. Voor verzamelingen met een waarde vanaf 715.000,- vindt een kosteloze taxatie plaats door een deskundige. J. G. vvan ROUWEND AAL H NB») Burg. Grothestr. 11a Soest - Tel. 02155104 67 Alleen donderdag Nieuwe oogst Vers gebrand 250 GRAM voor Het leven is zó boeiend en de gebeurtenissen daarin vaak zó onverwachts dat je achteraf niet maar gewoon kunt vertel len hoe alles precies gegaan is. Doe je dat weldan wordt je verhaal ongeloofwaardig. Heem nou gisteravond. Het was schitterend najaars weer en de zon tekende lange schaduwen op het zand van de Soester duinen. Helemaal alleen en toch niet ver van huis voelde ik me één met de na tuur en genoot met volle teugen. Zwaar lopend door het mulle zand werd ik opgeschrikt door een paar dunne stemmetjes die van de bosrand vandaan kwa men. Ik bleef staan maar zag niemand. Het gesprek ging echter gewoon door. "Nou, kijk we hebben hem gewoon een briefje geschreven met het verzoek om op reis te gaan naar Finland. Daar kon hij moeilijk omheen want er zaten treinkaartjes bij. Daar aange komen kreeg hij drie op drachten die om de drommel niet kinderachtig waren en nu zit hij in Siberië". "Is hij ook nog bij Mirko geweest? vroeg het eerste stemmetje. Nou reken maar. De soep was weer voortreffelijk en de uit werking eveneens! Hij was daarna zo mogelijk nog kleiner dan wij. Een lachsalvo als van kleine klokjes klonk op uit het bos. Ik kwam voorzichtig na derbij en hield mijn adem in. Op een gave vliegenzwam za ten twee kleine mannetjes met puntmutsen en ze sloegen zich op de knieën van plezier. "En toen?", vroeg de oudste van de twee. "Ja, als ik dat alle maal moet vertellen zitten we hier morgen nog. Ik zou er wel een boek over vol kunnen schrijven. Je kunt wel nagaan, hij is met Nikolaj op stap ge weest. Nou, dan gebeurt er al tijd wel wat bijzonders. Zo was de lemmingentrek dit jaar wat vroeger dan anders. Dat is op zichzelf niet zo erg, maar dat verandert wel als je slee door die beestjes getrokken wordt. Het heeft maar een haar ge scheeld of hij ivas met slee en al in zee gedoken". Weer had den ze dolle pret totdat de ver teller ineens ernstig werd en langzaam zei: "Ik had hem eigenlijk al lang terug ver wacht". Hij dacht diep na en plotseling klaarde zijn gezicht op': "Jandoppie, ik denk dat hij in Siberië is blijven plakken en dat hij daar wéér een boek over ons schrijft! De beide kabouters sprongen van hun paddestoel, maakten een rondedansje en holden zo snel als hun beentjes ze dragen konden het bos verder in waar ze verdwenen voordat ik hun kon vragen over wie ze het eigenlijk hadden. De coördinator ordedienst van de Stuurgroep Soesterberg. het Soester IKV- lid Adriaan Slooft, is niet onverdeeld gelukkig over de manier waarop qnlangs de Utrechtse advocaat mr. Steijen namens zeven van zijn cliënten aangifte heeft gedaan van poging tot doodslag bij de hoofdofficier van Justitie te Utrecht toen tijdens de demonstratieve voettocht tegen kernwapens op 19 september ji. in Soesterberg een automobilist op de Veldmaarschalk Montgomeryweg met grote snelheid inreed op een aantal betogers. Volgens Sloof f schaadt de "in felle bewoordingen ingediende aanklacht" van de advocaat de redelijk goede contacten tussen de Soester politie enerzijds en het Interkerkelijk Vredes beraad anderzijds. De Stuurgroep Soesterberg. de orga nisatoren van de jaarlijkse IKV-vre- desmars, was weliswaar op de hoogte van de door mr. Steijen ingediende aanklacht maar niet van de inhoud van diens brief aan de hoofdofficier van Justitie en de burgemeester van Soest. Coördinator Adriaan Slooff van de Stuurgroep betreurt dit, omdat nu de indruk wordt gewekt (onder meer bij de politie) dat de raadsman zulks alles ook min of meer namens de Stuurgroep Soesterberg heeft gedaan. Dit is echter niet het geval. Daaren boven vindt Slooff de aanklacht 'poging tot doodslag' ietwat overdreven. Niet temin steunt de Stuurgroep, aldus de Soester coördinator, mr. Steijens eis dat de eerder genoemde automobilist door de politie gearresteerd had moeten worden. Temeer, zo stelt Slooff. omdat de automobilist ook nog eens de omstanders met een houten knuppel bedreigde. "Het bewijs hier van kan iedereen zien op een foto in de Gooi- en Eemlander van maandag 21 september j.1. De politie had de man niet mogen laten gaan", aldus Slooff. Spijkers De Stuurgroep Soesterberg beschikt sinds twee jaar over een eigen orde dienst om in overleg en samenwerking met de politie publiek en demonstran ten optimaal te beschermen tegen mo gelijke agressie van tegenstanders van het IKV. Dat dit jaar de eigen orde dienst niet optimaal functioneerde kwam. aldus Adriaan Slooff, doordat een aantal fietsende ordemensen naar Soesterberg onderweg waren opge houden vanwege lekke banden veroor zaakt door óp het wegdek gegooide spijkers. Overigens mag het instellen van een eigen ordedienst door de Stuurgroep, zo meent Slooff, nooit aanleiding zijn voor de gemeentelijke autoriteiten dan ook maar minder politie in te zetten. Gebeurt dat toch. dan zijn inci denten als op 19 september jl. moge lijk. Slooff vindt het derhalve onbe grijpelijk dat de demonstratiestoet van achteren, zoals gebruikelijk is, niet werd begeleid c.q. afgesloten door de politie. ,,De achterste betogers waren hierdoor min of meer vogelvrij ver klaard voor eventuele agressieve te genstanders met alle gevolgen van dien. Het optreden van eerder genoem de automobilist is daarvan een ecla tant bewijs", aldus de Soester coör dinator. Ook betreurt Slooff het dat er niet vanaf het begin permanente poli tiebewaking was bij de manifestatie op het veld nabij de Kerklaan in Soesterberg. Hierdoor konden enkele jongeren minutenlang ongestoord eieren en stenen gooien naar de zit tende betogers op het veld. ,,Dat daar bij geen gewonden zijn gevallen is mij nog een raadsel", zo vraagt Slooff zich verbaasd af. Niettemin is hij blij dat de politie later een aantal van die jongeren per ME-busje heeft afge voerd naar het bureau. Al met al vindt Adriaan Slooff de politiebegeleiding van de IKV-vredesmars doorgaans ze ker niet slecht, maar dit jaar zijn er toch een paar ernstige beleidsfouten gemaakt inzake de bescherming en veiligheid van de demonstranten die zijns inziens best voorkomen hadden kunnen worden. Actie-reactie Met name het groeiend aantal activi teiten van vooral rechtse groeperingen bij de Soesterbergmars - het Oud Strijderslegioen (OSL) voorop- had de politie toch aan het denken moeten zetten. Meer waakzaamheid en be scherming middels meer manschap pen, zo meent Slooff. zou daarvan het logische gevolg moeten zijn. Volgens Adriaan Slooff ligt het toenemend aan tal tegenacties bij de jaarlijkse vre desdemonstraties in het verlengde van de hetze die momenteel aan de gang is tegen het IKV. "Het wordt allemaal nog veel erger. Het verstandige lokt immers het onverstandigste uit. De confrontatie met geweldloosheid roept instincten van geweld op. Waar red ding komt, wordt ook het gevaar groter". En zo besluit Slooff: Lange tijd heeft geweldloosheid als politiek nutteloos gegolden. Maar misschien is nu een tijd aangebroken waar geweld als politiek nutteloos ontmaskerd moet worden". "Er is", zo zegt ons commissaris J.K.Adema, "geen sprake van dat de politie voor dé IKV-demonstratie dit jaar minder mensen ingezet heeft. Het waren er evenveel als andere jaren; ongeveer twintig! Ter vergelijking: voor de Open Dag van de Luchtmacht, een week eerder, die een kwart miljoen bezoekers trok, zette de Soester politie dertig man in. Er zijn in al die jaren dat het IKV nu in Soesterberg demonstreert, nooit moeilijkheden geweest. De samen werking met de stuurgroep van het IKV is uitstekend en problemen deden zich nooit voor. Ook dit jaar niet, al verliep het dit jaar allemaal wel iets stroever dan andere jaren". Volgens commissaris Adema kan dat best gelegen hebben aan het feit dat de IKV-ordedienst niet optimaal kon functioneren vanwege de vele lekke banden. Dat er bij het begin van de demon stratie een handvol jongens provoce rend optrad, kon ook de politie niet voorzien. Er bestond geen enkele aan wijzing voor. De knapen zijn, toen ze daarmee door bleven gaan, afgevoerd naar Soest. Het draaiboek dat de politie voor der gelijke evenementen opstelt, kwam dit keer wel iets in de war, doordat de demonstranten niet zoals andere jaren, aaneengesloten liepen. Er vielen grote gaten in de stoet en om die op te vullen heeft de politie enkele groepen recht tegenover het Kontakt der Kontinenten (het vertrekpunt) over laten steken. Volgens plan moest dat gebeuren bij de verkeerslichten tegenover de Van Weerden Poelmanweg. De stoet is ook nu weer, zoals andere jaren, afgesloten door een surveillance die, als de staart van de groep een maal van de Amersfoortsestraatweg de Veldm. Montgomeryweg op is, daar het verkeer verder tegenhoudt. „Waar de autobestuurder, die op de groep inreed, vandaan gekomen is, is voor ons nog een raadsel. Vermoede lijk heeft hij op de Montgomeryweg in de berm gestaan. De afzetting is hij in ieder geval niet gepasseerd", aldus commissaris Adema. Op het moment dat de autobestuurder op de stoet inreed, was er, netzomin als andere jaren, politie aanwezig. Eenmaal ervan op de hoogte, is de politie er direct naartoe gegaan en dan wordt het op zo'n moment een kwestie van wie er geloofd moet wor den: de demonstranten öf de chauf feur die verontwaardigd vertelt dat er op zijn auto geslagen is. Daarom no teerde de politie de naam van de chauf feur en werden de demonstranten ver- zoch om door te lopen. En wat het gooien met eieren en stenen betreft, meent de heer Adema dat dat gebeurd moet zijn vanaf de parkeer plaats aan de Kerklaan: boven de de monstranten. De hele gang van zaken tijdens de demonstratie wordt samen met de or ganisatoren van het IKV nogeens door gesproken. Dan zal ongetwijfeld aan de orde komen of er voor een volgende keer een ander draaiboek moet worden opgesteld. Wel is het zo dat de vele duizenden fietsen, die tijdens de voet tocht onbeheerd stonden, bewaakt zijn. Daar is ook niets voorgevallen. Tenslotte meent de heer Adema dat de stemming in het algemeen wat gé- prikkelder was dan andere jaren: zowel bij de demonstranten als bij de weggebruikers die door de stoet wer den opgehouden. Men is blijkbaar onverdraagzamer aan het worden. Er wordt nogal wat gedemónstreerd in Nederland en dat vindt iedereen blijkbaar goed, mits hij er maar zelf geen last van heeft. De IKV-demonstranten waren dit keer wat geprikkelder* dan anders en dat kan veroorzaakt zijn bijvoorbeeld door dat geval met de lekke banden. Het gevolg van één en ander was dat het verzoek van de politie om aan te sluiten, soms beantwoord werd met on vriendelijke opmerkingen van de demonstranten. Ir. S. H. Brunekreef is met ingang van 1 oktober benoemd tot directeur ge meentewerken Soest. De heer Brune kreef was sinds 1 augustus 1981 adjunct directeur openbare werken en verkeer. Op 31 mei 1943 is de nieuwe directeur gemeentewerken in Utrecht geboren. Achtereenvolgens is hij werkzaam ge weest bij de dienst gemeentewerken Rotterdam (1963-1968), bij een inge nieursbureau in Den Haag (1968- 1972), bij de Technische Hogeschool Delft (1972-1977) en bij de dienst ge meentewerken Alkmaar (1977-1981). De heer Brunekreef is gehuwd, heeft twee kinderen en woont op dit ogenblik nog in Heiloo. Foto: Herman van Dam Een felle brand maandagmorgen in de flatwoning Smitsweg 307 heeft het le ven gekost aan de 44-jarige mevrouw C.H.M.Mieskens-Gorissen. Haar echt genoot, een beroepsmilitair en hun dochter van zestien waren op het mo ment van de brand niet thuis. De brand werd maandagmorgen ont dekt door buren die rook uit de flat woning zagen komen. Omdat men ver moedde dat er nog iemand thuis was. sloeg men ruiten in. Door de hevige rookontwikkeling kon men de woning echter nauwelijks binnenkomen. De brandweer was snel met groot mete- rieel ter plaatse. Voordat de ladder wagen kon worden ingezet werden twee slangen met touwen naar boven getrokken. Met een straal via de voor deur van de in brand staande flat en met een straal via de flat van de buren werd het vuur van twee kanten aangepakt. Ondanks persluchtappara- tuur konden de brandweerlieden de vuurhaard vanwege de grote hitte nauwelijks lokaliseren. Wel was het duidelijk dat deze zich in de slaap kamer bevond, omdat vandaar de meeste rook kwam. Daar werd later het stoffelijk overschot van mevrouw Nieskens gevonden. Zij was sinds kort uit het ziekenhuis en men ver moedt dat zij nadat haar echtgenoot en dochter vertrokken waren, weer brandde geheel uit. De schade wordt geschat op 75.000 gulden. Eén van de buren, die nog gepoogd heeft de flat binnen te komen, is later met rookvergiftigingsverschijnselen naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht. Bij het blussen van de brand op de ze-

Soester Courant | 1981 | | pagina 1