praktisch mens" aanleg een Ds. P. Kloek met emeriaat: §pS?|, kten Afscheidsreceptie 99 Ik hen van i Dominee P. Kloek in zijn werkkamer. Je kunt moeilijk zeggen dat ds. Kloek met één voet op de rem naar zijn pensioen toe sukkelt. Op de dag dat wij na veel praten en schuiven een blanco plekje in zijn agenda vonden, had hij al een kerk dienst geleid, een preek gemaakt, een vergadering bijgewoond en een gesprekskring geleid. Als ds. P.Kloek vanavond, 7 oktober, afscheid neemt van zijn gemeente, kan hij bogen op een bijna 40-jarige ervaring als predikant van de Nederlands Hervormde Kerk. Aan de vooravond van zijn receptie in Eltheto hadden wij een vraaggesprek met hem. Veronderstel eens dat ik gekomen ben om uw memoires op schrift te stellen. Wat zou u dan vertellen? In de eerste plaats dat de tijd van 1942 tot en met 1981 een heel boeiende periode is geweest. Ik ben begonnen in een heel turbulente tijd als hulp prediker in Rotterdam-Feyenoord. Daar kwam ik in een vacante wijk van 30.000 Hervormden in het zoge naamde gratiejaar van een overleden predikant. De weduwe kreeg dan nog een jaar lang tractement. maar dan kon de gemeente natuurlijk ook geen nieuwe predikant beroepen. Ik werd als pas afgestudeerd jochie daar min of meer gedropt (mijn ouders woonden in Friesland en mijn vrouw komt uit Groningen). Eén collega was oud en ging gelijk met vacantie. De ander werd na een paar weken opgepakt en naar Vught gebracht. Ik stond dus zo ongeveer in m'n eentje voor een groot deel van Rotterdam. Er waren daar veel mensen neergestreken uit het ge bombardeerde centrum en verder was het een volkê'buurt. In die tijd zat de grote Wilhelminakerk aan de Oran jeboomstraat propvol. Na de oorlog zijn er in dezelfde wijk zes predikanten gekomen. Ik voelde me zo'n beetje voor de leeuwen gegooid, maar het was een goede leerschool. In de zomer van 1942 heb ik de Joden als schapen naar de slachtbank zien gaan. Ze werden bij elkaar gedreven in de entrepots bij de Holland Amerika Lijn waar geen schip meer lag. Al die mensen met hun pakjes, koffertjes en zakjes.... Al vóórdat ik naar Rotterdam ging had ik als rechtzinnig kandidaat eens ge preekt in het vrijzinnige Visvliet op de Fries-Groningse grens. Ik werd daar toch beroepen hoewel de kerkeraad direkt na aankomst liet weten dat er een onoverbrugbare kloof tussen ons gaapte. U noemde zojuist de vrijzinnigheid en verder bestaat er naast de midden- orthodoxie nog de Gereformeerde Bond tot verbreiding en verdediging van de Waarheid in dc Nederlands Hervormde Kerk". In "In dc waag schaal" van vorige week geeft prof. dr. F. O. van Gennep de verhouding tussen de bonders en de rest als volgt weer: "We begrijpen elkaar niet. Wc spreken eikaars taal niet en we lezen eikaars boeken en tijdschriften niet. We worden gescheiden door een religi euze en sociale kloof. Er is een zo groot verschil van milieu, dat we ge neigd zijn elkaar op uiterlijke ken merken te verketteren. Toch zitten we met alkaar in één kerk". Hoe heejt u die gescheidenheid ervaren? In Visvliet is dat uitstekend gegaan, howel de kerkeraad bij mijn aankomst zei: ,,U bent hier tegen onze zin in beroepen". Toen heb ik gezegd dat ik niet alleen voor de rechtzinnigen kwam, maar voor de hele gemeente. We zijn allemaal hervormd en dat zui len we samen moeten realiseren. De woordvoerder van de kerkeraad, een grote Groningse boer met gezag, zei toen: „Als u dat zegt dan w;H|n we het wel eens met u proberen °mds- dien Is dat uitstekend gegaan, ondanks de inderdaad grote kloof die er be- stond. Ik was van huis uit rechtzin nig en daar gold nog w<»l de opvat ting dat vrijzinnigen godloochenaars waren. Dat was zo ongeveer het erg ste wat je je kon voorstellen. Eén keer per jaar ging het fout. Als het op ver kiezing van ambtsdragers aankwam kroop het modaliteitenbloed waar het niet gaan kon. Er werden dan brief jes rondgestuurd om toch vooral hun kandidaten te stemmen, net als bij een politieke stemming. Wat de Gerefor meerde Bond betreft geloof ik dat als je samen in alle openheid naar de bij belse boodschap luistert, je elkaar al tijd zult herkennen en vinden. Je moet bereid zijn om alle taboes en scha bionen een keertje los te laten. Zelf wil ik ook op geen enkele manier bij een modaliteit horen, ik ben niet mid denorthodox, niet confessioneel, ik ben gewoon hervormd predikant. Ik wil niet aan een groepering gebonden zijn. Voelt u zich niet soms dichter bij de gereformeerde kerk staan dan bij de diverse modaliteiten in uw eigen kerk? Ja eh, ja, in zeker opzicht wel ja. In de oorlog begonnen we elkaar te vinden en kreeg ik contact met gereformeerde collega's. We zijn toen op een keer met z'n allen uit de hele gemeente Grijps- kerk naar de Commissaris van de Pro vincie Groningen geweest, want ik had gehoord dat er een bepaling was dat predikanten niet opgeroepen mochten worden voor de Arbeidsdienst. We zei den ten die man: ,.Die burgemeester van u gaat zijn boekje te buiten. Als u wilt dat wij respect voor de over heid opbrengen, dan zult u ervoor moeten zorgen dat hij niet op die manier de bepalingen overtreedt". Hij gaf ons gelijk en ik herinner me dat, toen we op onze wiebelige fietsen terug gingen naar onze gemeente, ik tegen mijn gereformeerde collega zei: "Er zit niks anders op. We zullen samen één kerk moeten worden". Er bestaan inderdaad sociale tegenstellingen en wat men in de politiek noemt, ver schillen in bloedgroep. Er heerst een ander klimaat, maar dat heb ik net zo goed met andere hervormde gemeen ten. Zelfs binnen de Gereformeerde Bond zijn veel schakeringen. Wat mij daarin heel erg aanspreekt is de be vindelijkheid: "Gods verborgen om gang vinden zielen waar Zijn vrees in woont". Die verborgen omgang is daar altijd heel sterk onderstreept. Dat is volmaakt bijbels en reformatorisch en dat is een inbreng dte zij in de Hervormde Kerk kunnen hebben. Maar laten ze dan ook zorgen dat die inbreng er is, en zich niet zodanig isoleren dat die inbreng helemaal niet overkomt. Ziet u het als een ideaal dat dc kerken zo veel mogelijk samengaan of ten minste zo veel mogelijk samen doen als ze toch apart blijven? Ik vind het méér dan een ideaal. Het is een opdracht! In ieder geval het samengaan met de gereformeerde kerk. Dat zit zo dicht in de familie, dat móet gewoon. Het zal wel een hoop moeite kosten en allerlei organisa torische problemen met zich mee brengen. Denk nu maar gewoon even aan Soest. In het Veen hebben ze ge lukkig maar één kerk gezet, maar wat moet je hier in Soest-Zuid in vredes naam beginnen met een Wilhelmina kerk en een Oude Kerk. Ik zou het rampzalig vinden als de Oude Kerk een museum werd, maar ze liggen nu een maal gewoon te dicht bij elkdar. Ligt deze oecumenische instelling mis schien ook ten grondslag aan uw werk binnen dc plaatselijke Raad van Ker ken! Wat ziet u als taak, als doelstel ling van de Raad van Kerken? Mijn eerste gedachte daarbij is dat, wil de kerk van Jezus Christus in deze wereld geloofwaardig overkomen, dan zal ze eens moeten ophouden om al die energie te verspillen aan onder linge tegenstellingen. Zij zal gewoon moeten leren dat ze één moet zijn. Het is een gebod uit het hogepriester lijk gebed. Ik bedoel dus ook organi satorisch één. Gereformeerd, her vormd, dat is een 19e eeuws conflict met schuld aan hervormde zijde, maar dat moet een keer tot een einde komen. Toen ik predikant werd leek het er nog helemaal niet op, maar we hoeven de moed niet op te geven. In die 40 jaar is het zo veel verder gekomen dat het verschil haast niet meer leeft. De jongere generatie neemt het ook niet meer aan. Zolang de zaak goed loopt en men zich in de eigen groepering aardig kan red den is de behoefte aan samenwerking niet zo groot, maar ik zei al, het is een opdracht. In de Raad van Kerken, die méér is dan een gespreksforum, hebben we elkaar nu ontmoet en zo'n beetje leren kennen, maar als het een vrijblijvende zaak is dan kunnen we er beter mee ophouden. Ik geloof echt dat éénwording mogelijk is en misschien maak ik het zelf nog wel mee. Een man wordt gemiddeld 74 jaar, dus dan heben we nog 9 jaar de tijd. Door de veelzijdigheid van het predi kantschap is de kans groot dat je je in één bepaalde richting goed kan ont plooien. We zijn nog steeds bezig aan uw memoires, herkent u dat ook in uw loopbaan? Ik ben van aanleg een heel erg prak tisch mens. Zo waren we in de oorlog eens op verjaardagsbezoek bij een godsdienstonderwijzer. Die man had' een vriend op de "Eilanden" in Am sterdam, die hem voor die gelegenheid een brief schreef over de Spoorweg staking en de schrijnende hongers nood. ,,Er staat" schreef die vriend bij jullie nog altijd een kist van mij. Kun je die kist niet met wat levens middelen terugsturen, want de nood is hier zó verschrikkelijk hoog". We heb ben daar wat over doorgepraat en we schreven terug dat als hij een Urker botter sturen kon, wij wel zouden zor gen dat die vol kwam. Ja, echt. Van uit de kerkeraad van Visvliet hebben we toen een actie gehouden in 55 dor pen langs de Fries-Groningse grens. We schreven aan de diakonieën een brief waarin we zeiden dat er uit hongerend Amsterdam een botter kwam en dat we die wilden vullen met voedsel. Er waren mensen die zeiden dat de Duitsers toch alles zouden inpik ken en dat er niets van terecht zou komen, maar we ontvingen ook heel Er zaten een paar jongens op een woonboot ondergedoken en aan één van hen had ik een nieuw persoonsbewijs gegeven met de uitdrukkelijke opdracht het oude te vernietigen. Toen hij werd opgepakt had hij dat nog niet gedaan. De Duitser dwongen hem toen om te zeggen van wie hij dat nieuwe persoons bewijs had gekregen. Eerst wei gerde hij, maar later heeft hij de naam genoemd van iemand die al doodgeschoten was. Dat je elkaar niet meer verstaat, zo als prof. Van Gennep schrijft over de afstand tussen de modaliteiten binnen onze kerk, zo heb je dat natuurlijk nog veel sterker in de verhouding Islam en Christendom. We staan hierbij nog maar aan het prille begin. En dan daarnaToch maar proberen er christenen van te maken? Ik weet het niet. Het Christendom is geen ideologie. De Joden vragen ons ook: "Waar gaat het jullie om, dat we de Messias leren kennen of dat er christenen van ons gemaakt wor den?". In het verleden was dat laatste vaak het geval, als je maar gedoopt was.... Dat is te grof. We zullen sa men moeten komen tot een herkenning Ds. P. Kloek temidden van buitenlandse werknemers, bij de opening van net pleintje bij Eltheto. De Hervormde kerk te Visvliet. enthousiaste reakties. Om een lang verhaal kort te maken: het is geen Ur ker botter geworden, maar twee coasters vol. Dat was een stukje betrokkenheid op de praktijk waarbij ik me in mijn element voelde en in zeker opzicht heb ik dat mijn hele leven gehad. Praktisch bezig zijn met vooral de zwakste groepen in de samenleving. Daar kan de Kerk zich waarmaken als ze in het spoor van Jezus Christus wil gaan. Daarnaast heb ik, na lang aarzelen om predi kant te worden, veel liefde opgevat voor de theologie. Die praktische in stelling moet toch ook gevoed worden door bijbels theologisch denken. De verbondenheid met Israël speelt hier bij ook een grote rol. Met politiek Israël ook? Ah, daar stelt u mij een moeilijke vraag. Na alles wat West-Europa Is raël heeft aangedaan zou de Euro- peesche Christenheid pal achter de staat Israël moeten staan. Ik zou wel graag willen dal de Joden het wezen van Israël op een andere manier tot uitdrukking zouden brengen. Iemand als Martin Buber heeft er ook veel verdriet van gehad dat Israël zich al leen maar ontwikkeld heeft als een Westers gebied en dat de boodschap der verzoening weinig tot uitdrukking is gebracht. U unit uw praktisch christendom voor namelijk richten op de zwakste groe pen in de samenleving. Kan ik daaruit ook uw betrokkenheid verklaren met dc buitenlandse wcrkytcmers in Soest Of is dat een uiting van christelijke gastvrijheid of misschien zendings drift? De Instuif die vanuit onze wijkkerke- raad werd opgezet is bedoeld als ont moetingsplaats tussen buitenlanders en Nederlanders. Je moet elkaar eerst als mensen leren kennen, waarderen en belangstelling tonen. Christelijke gastvrijheid is mij te hoog gegrepen. Wij zijn helemaal niet zo gastvrij voor hen. En zendingsdrift? Je zou eerst heel goed de verhoudingen moeten ken nen tussen Islam en Christendom. De Islam zou je een extreme modaliteit van het Christendom kunnen noemen. Ds' P. Kloek werd geboren op 24 september 1916 in Oudelande (ZD. Beveland) als jongste van vier zonen in een predikanten gezin. Hij bezocht het Stede lijk Gymnasium in Sneek en studeerde theologie in Gronin gen van 1937 tot 1942. Van juni 1942 tot december van hetzelfde jaar was hij hulp prediker in Rotterdam-Feyen oord. In hetzelfde jaar trad hij in het huwelijk met Bertha G. Pot uit welk huwelijk vijf kinderen werden geboren. Ook in 1942 werd hij bevestigd als predikant van de gemeente Visvliet (gr.). Vervolgens dien de hij de gemeenten Windes- heim van 1946 tot 1950 en Lei den van 1950 tot 1970, waarna hij in Soest werd beroepen. Hij bekleedde verschillende ker kelijke funkties: was lid van de provinciale kerkvergadering van Zuid-Holland, vertegen woordigde van 1974 tot en met 1978 de classis Amersfoort in de Generale Synode van de Nederlands Hervormde Kerk, was gedurende een aantal jaren voorzitter van de plaatselijke Raad van Kerken in Soest en van het Convent van Pastores. van Jezus Christus en zijn betekenis voor ons. En dat in de eerste plaats door een menselijke benadering van de buitenlandse werknemers. Je kunt nu nog niet eens met ze spreken! Er is een geweldige taalbarrière en je kunt nu alleen maar door heel een voudige daden laten zien wat het Christen-zijn betekent. Het is een moei lijke zaak om die ontmoeting tot stand te brengen. En vergeet niet, dat als ze tot geloof komen, ze ook helemaal de band met het verleden doorsnijden. Mag je ze dat aandoen als je veel te weinig mogelijkheden hebt om ze daarna op te vangen? Foto: Goos van der Wilt Vanavond, woensdag 7 oktober, wordt in gebouw Eltheto bij het busstation Soest-Zuid de af scheidsreceptie gehouden. Belangstellenden zijn welkom tussen 19.30 en 21.30 uur. haald. Je zult trouwens altijd zien dat juist op zo'n uitgesproken praktisch terrein het een koud kunstje is om met allerlei verdachtmakingen en drei gementen te komen. De onvermijdelijke vraag als iemand met emeritaat gaat. Wat zijn uw plan nen? Ik ben dol op zwerven in de natuur. Reden waarom we ook in Soest willen blijven wonen. Oh ja, dat is nog een grappig verhaal. Ik had destijds van de kerkeraad in Leiden een boek van Rinke Tolman gekregen waar aller lei Soester namen en omstandigheden in voorkomen. Het was nog niet uit of ik kreeg een verzoek om naar Soest te komen. Nou, dat hebben we toen maar gedaan en daar heb ik nooit spijt van gehad. GERARD PAUL 29 Koester Couriint van woensdag 7 oktober 1981 Soest, 1 9-16.30 uur i cc motor, km/u ?heid van ruime 14, ;r. Van 1 tot showroom. )ioenen welkom. Het Interkerkelijk Comité voor Levensmiddelenvoorziening op de Eilanden het Ds P. Kloek dit gedenkalbum eerbiedig aan. voor al zijn werk wat hij voor de hongerende Eilanden heeft verricht. Amsterdam in oorlogstijd; voor de levensmiddelenvoorziening van ae Dewo- ners verrichtte ds. Kloek veel werk. Dus weer duidelijk praktisch gericht Ja, inderdaad. Ik heb dan ook de grootste bewondering voor een aantal mensen in Soest die zich helemaal ge ven om praktisch bezig te zijn met de problemen van deze menseh. Ik denk aan de groep rondom de Instuif, de werkgroep Christendom en Islam en als ik dan toch namen moet noem en, mensen als de heer Van den Bergh en de familie Diks die vanaf het begin zich volstrekt belangeloos hebben ingezet. Het is bewonderens waardig hoe al die mensen in de weer zijn om anderen in een vreemde sa menleving wegwijs te maken. Zonder de letters I.K.V. als sjibbolet te willen gebruiken vraag ik 'u: Wat dunkt u van het Interkerkelijk Vre desberaad? We moeten de mensen van het I.K.V. geweldig dankbaar zijn dat ze deze problematiek, die wat in het slop dreigde te raken, volkomen hebben los gemaakt en boven water hebben ge- ,,Ik had tijdens de oorlog eens kerkeraadsvergadering in het café schuin tegenover de pas torie. Daar zie ik opeens mijn vrouw op een holletje aan komen draven met een briefje in haar hand. Dat kwam, van de Ge meente, ondertekend door de N.S.B. burgemeester. Daarin werd ik opgeroepen om loop graven te gaan graven. Toen heb ik tegen de kerkeraad ge zegd: ,,Dat doe ik nooit!"

Soester Courant | 1981 | | pagina 29