Grif tland wint de Savornin Lohman goede runner-up 50 Jaar geleden in Soest W0 VAARDERHOOGT TAXI KLOMP 12984 AutoVandermeer Amersfoort b.v. Schoolschaaktoernooi: &bkdtficcUieé- meep Ucufóoj^j occasions Dia-avond over Indonesië door de Reisvereniging „Selamat Jalan" A MRO in formatie-avon d voor middenstand goed bezocht SMITSWEG N.P.B.-Soest vierde haar 60-jarig bestaan Gehannes... DOE-HET-ZELVERS Dwergen in de tuin... wJ i/r'" TTii 23 October 1931 Shell Quick-service aanbiedingen TEL. voor 11 Soester Courant van woensdag 21 oktober 1981 11 xtra voordelig oktober Foto: Herman van Dam Wethouder Plomp opent het schoolschaaktoernooi Het op 19 oktober j.l. gehouden 5e schoolschaaktoernooi heelt enige verwachte zowel als onverwachte ontwikkelingen opgeleverd. De eerste verrassing - een onaangename - bleek al meteen bij binnenkomst van de organisatoren: er was in het weekeinde zowel in de openbare mavo als in de Van der Huchtschool in gebroken, hetgeen uiteraard gepaard ging met de gebruikelijke zinloze ver nielingen. Dit slechte begin dreigde even een domper op de feestvreugde te zetten, maar door het bruisend enthousiasme van de jonge deelnemers was het leed snel vergeten. De tweede verrassing - wel een zéér aangename - bleek het spel van de jongens en meisjes van de De Savornin Lohmanschool, die met hun tomeloze inzet en niet te blussen vechtlust het hun tegenstanders in groep B zo lastig maakten, dat zij de beker op een haar na aan het favoriete Griftland 2 ontfutselden. Onder het hoofd verwachte resultaten mag het domineren in beide groepen van de teams van Griftland 1 en 2 worden genoemd. Het eerste team won alle wedstrijden met de maximale sco re van zestien punten uit zestien par tijen. Het tweede deed het bijna op identieke wijze, en moest alléén aan het team van de De Savornin Lohman 1 een remise (2-2) toestaan. Had men maar twee partijen minder gewonnen dan was de beker naar de verwoed vechtende basisschool gegaan! Nu wonnen de beide teams van Grift- land de beker in hun groep voor de derde achtereenvolgende keer en mochten hem dus definitief behouden. Voor de overige teams is dat om een beetje moedeloos van te worden. Gezocht wordt naar een formule om aan deze (volgens menigeen onjuiste) dominatie van het intellect" van de Soester scholen een eind te maken, die toch iedereen zal bevredigen. Het Griftland (ook zonder de hogere jaarklassen) is nu eenmaal een klasse apart, maar men kan deze school daar om. toch bezwaarlijk tegen, zichzelf laten spelen, omdat gelijkwaardige te genstanders in Soest ontbreken. Niet onvermeld mag ook de Kardi naal Alfrink-Mavo blijven: deze school was met niet al te grote ver wachtingen aan het toernooi begon nen. Men dacht kennelijk met enige wee moed aan de jaren 1977/1978 toen men nog over een .onverslaanbaar" team beschikte. Het eerste team van deze school werd keurig tweede en dus vice-kampioen van Soest. Men won in de kampioensgroep alle wedstrijden met bijna maximale score (11% punt uit 12 partijen), maar werd volledig platgewalst door de bulldozers van Griftland 1. Het tweede team van de K.A.-Mavo werd verdienstelijk derde. In groep B. achter Griftland 2 en de De Savor nin Lohmanschool 1, het derde team was beduidend zwakker, maar werd toch nog vierde en liet nog twee tegen standers achter zich. En nu de openbaring van het vijfde schoolschaaktoernooi: de De Savornin Lohmanschool. De jonge (naar men dacht onervaren en dus kansloze) spelers van deze school hadden zich onder de bekwame leiding van hun schoolhoofd duchtig voorbereid en kwamen geladen en met een ongewoon sterk zelfvertrouwen aan de borden. Men zou de tegenstanders wel even op peuzelen De eerste klap was al meer dan een daalder waard en opende de ogen van de komende tegenstanders wa genwijd: het team van Griftland 2, dat het karweitje tegen de ..ukkies" wel even zou klaren, mocht zich gelukkig prijzen met 2-2 te ontsnappen. Klein Duimpje hield de reus in bedwang. Toen de eindstand kon worden opge maakt bleken beide voorgaande scho len alle volgende1'wedstrijden :te heb ben gewonnen. Jammer genoeg had de Savornin Lohmanschool 1 één bord- punt minder behaald dan Griftland 2, omdat men tweemaal een remise had moeten toestaan, terwijl de Griftlan- ders alle verdere partijen wonnen. De organisatoren vonden dat zo spijtig voor dezev jongens en meisjes die zich zo kranig/ hadden geweerd, dat men besloot voor deze bijzondere prestatie alsnog een aparte beker in te stellen. Deze zal binnenkort door de heren Vegter en Braf van de Soester Schaak club tijdens een op de De Savornin Loh manschool te houden simultaanseance worden uitgereikt. Tevoren had om half tien de wet houder voor sport en recreatie drs. G. K.WERD AAHSetJLAMFT PooE'n MENeee 1 Tie Moesr NAAR. ftufoVdndermëêr.... ■Ho zei ic. nes -Her wee <S-eweteh Maar -stom stom - Ikssvh't yeeewren. IK z.ei oen is-secr, vak OP oe PLoo/tueo TQsm wist ie'T wegR.J FLUORWEG 49-51 AMERSFOORT TEL. 033-15548 INDUSTRIETERREIN „DE ISSELT" VAK A IN ELK MERK Op donderdag 29 oktober wordt een lia-avond verzorgd door de Reisver- Miiging „Selamat Jalan" over reizen laar en door Indonesië. Deze reisvereniging verzorgt voor de eden reizen naar Indonesië zonder winstoogmerk. Van een van deze rei- sen is een dia-programma gemaakt, lieden hebben gratis toegang. Niet eden betalen 2,50. De avond wordt gehouden in het E.H.B.O. gebouw aan ie Parallelweg 7 te Soest en begint om 10.00 uur. Inlichtingen telefoon: 02155- 15933. Jongens bekennen inbraak Twee jongens, een van negentien jaar uit Soest en een van zestien jaar uit Amersfoort, hebben bij de politie be kend ingebroken te hebben in een brom- bromfietswerkplaats aan de Molen straat. Zij namen een zuiger en een cylinder ter waarde van 142 gulden mee, maar vernielden om bij de onder delen te kunnen komen een ruit van 385 gulden. Plomp het toernooi geopend door op te merken dat het hem verheugde dat er blijkbaar óók nog jonge mensen waren die zich met andere dingen bezig hielden dan inbraak en vernieling. ,,De enige juiste wijze om zijn agressiviteit uit te leven is", aldus de heer Plomp, ,,het vernielen van de stelling van de tegenstanders op het schaakbord". Dit is ook de meest doeltreffende wijze om een van de hoofdoorzaak en van het vandalisme onder de jeugd, te weten de verveling, te bestrijden. Jongeren, die zich intensief met het schaken bezig houden, hebben geen tijd zich te vervelen. Er is dan ook nog nimmer een vandaal onder de schakers aange troffen of een schaker onder de vanda len! Ouders doet dus uw spruiten en u zelf een genoegen, dat jaren en jaren kan aanhouden en laat uw kinderen lid worden van de Soester Schaakclub, die zetelt in het gebouw Credo bij de Julia- nakerk (Julianalaan). Er kan daar iedere vrijdagavond vanaf 19.30 uur geschaakt worden. U kunt altijd vrijblijvend binnenlopen. Op sommige vrijdagavonden wordt om 19.00 uur les aan aankomende scha- kertjes gegeven. De einduitslag van het toernooi was als volgt: Groep A kampioen - Griftland 1 met 8 ptn. 16 bordptn 2. Kard. Alfrink Mavo 1 met 6 ptn. (11% bordptn) 3. Christelijke Mavo met 4 ptn. (6 bordptn.). Groep B: winnaar - Griftland 2 met 9 ptn. 18 bordptn. 2. De Savornin Lohman 1 met 9 ptn. (17 bordptn.); 3. K.A.-Mavo 2 met 6 ptn. 10 bordptn. De overige teams van de openbare Mavo en de Scholengemeenschap Eemland, speelden geen rol van bete kenis. Recapitulerend mag gezegd worden dat dit toernooi wel het gezelligste en meest geslaagde van alle tot dusver gehouden toernooien is geweest. Er viel dan ook geen wanklank te bespeu ren. Daarentegen waren er meer dan voldoende klanken". De jeugdige spelers ontwikkelden in hun ongeremd enthousiasme zoveel la- soms het horen en zien verging. De spelers zelf deerde dat allerminst. Ze waren teveel verdiept in hun spel en werelden verwijderd van de toernooi- zaal om daar op te letten. En zo hoort het ook. Dat zijn de echte schakertjes waaronder misschien een kleine Tim man rondloopt zonder dat hij of zijn omgeving het vermoeden. Wie weet?. Donderdagavond 15 oktober vond in Café Restaurant „Darthuizeh" een voorlichtingsbijeenkomst plaats over financiering in het Midden- en Klein bedrijf. Het initiatief tot deze avond ging uit van de plaatselijke AMRO bank. Verscheidene ondernemers hadden aan de uitnodiging gehoor gegeven. Zij werden verwelkomd door de heer T. K. de Jong, directeur van AMRO bank Soesterbergsestraat in Soest. Aan de hand van een diapresentatie werden problemen aan de orde ge steld waarmee de ondernemer, in een economisch moeilijke tijd, wordt ge confronteerd. Er werden zaken behandeld in het vlak van marge- en assortimentspro- blematiek, samenwerking, franchising en financieringsmogelijkheden. Aangegeven werd welke rol de bank bij het oplossen van de problemen kan spelen. De avond werd besloten met een leven dige discussie. Hieruit bleek hoezeer deze voorlich tingsavond in een behoefte voorzag. DE SALARISKORTING Open brief aan den Commissaris.der Koningin in de Prov. Utrecht. Hoogedel gestrenge Heer. Het is U zeker bekend, dat de plannen van minister De Geer inzake salariskorting voor rijksambtenaren op veel verzet stuiten, een verzet dat zich o.a. uit in het betoog, dat deze ambtenaren hierdoor opnieuw worden achtergesteld bij ander overheidspersoneel, dus in dienst van provincie of gemeente. Voor dit bezwaar is iets te zeggen. Wanneer men van meeding is, dat het billijk is - nu ontzettend velen, die niet in ambtelijken dienst zijn, slachtoffer zijn van de crisis en nauwelijks het hoofd boven water kunnen houden - dat nu ook hun medeburgers iets moeten offeren om den belastingdruk te verminderen en het leven althans iets goedkooper te maken, dan is het van-zelf-sprekend, dat die medeburgers niet alleen onder het rijkspersoneel te zoeken zijn, maar dat hiertoe ook behooren het andere overheidspersoneel en de arbeiders in particuliere bedrij ven. In de N. Rotterd, Ct. van 2 Oct. 1.1. werd een stuk van mij opgenomen, getiteld ,,Is loonsverlaging mogelijk zonder vermindering van koop kracht?", waarin ik schreef: ,,Ik stel mij voor dat als in alle fabrieken en in alle winkels de loonen voor het geheele personeel verlaagd worden, fabrikanten en winkeliers te gelijk moeten instaan voor een - in percenten uitgedrukt - onge veer gelijkwaardige verlaging van hun verkoopprijzen. Daartoe is overleg noodig tusschen werkgevers onderling en tusschen werkgevers en werknemers en hier ligt m.i. een taak voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken, die hunnerzijds ook moeten trachten de besturen der vakvereenigingen te overtuigen van noodzaak en uitvoer baarheid van een algemeene prijsverlaging langs deze weg. Gevolgen: le. geen of niet noemenswaardige verlaging van den levens standaard voor loontrekkenden (die door bestaande prijsverlagingen reeds een voorsprong hebben); 2e. verruiming van den levensstandaard voor vaste-rentetrekkers en gepensioneerden 3e. kans op grootere concurrentie-mogelijkheid tegenover het buiten land (hetzelfde voordeel als van een „kleine inflatie"); 4e. kans dus ook op werkverruiming; 5e. aanmerkelijke bezuiniging voor alle openbare kassen. Ik mocht hierop verschillende bewijzen van instemming ontvangen. Iemand, die als „een werknemer"' teekende, schreef in de Rott. van 7-10 „Nu is het woord aan de bevoegden, die het denkbeeld van den heer D. zoo vlug en zoo goed mogelijk willen uitwerken! Er is nu genoeg gepraat". Een vooraanstaand man in de K. v. K. van een onzer groote steden zei mij „Uw denkbeeld, een algemeene loonsverlaging enz. toe te passen, is logisch. Dat echter de Kamers v. K. hierbij kunnen voorgaan, meen ik te moeten betwijfelen, aangezien het de overheid zelf is, die loonen en salarissen tot een onredelijk peil heeft opgedreven". De overheid, althans minister de Geer, wil thans voorgaan. Het is dus nu zaak dat provincies en gemeenten volgen. In de begrooting 1931 onzer gemeente (Soest) bedragen de salarissen en loonen, met inbegrip van burgemeester, secretaris ontvanger (behou dens 3.000,- door het rijk te betalen) en politie, doch zonder onderwijs personeel en zelfstandig gasbedrijf ruim 114.000,-. Een korting van 5 proc. zou doen besparen 5.700,-. Onze 45 opcenten Gemeentefonds- bel. zijn over 12 maanden geraamd 62.000,-, zoodat vorengenoemde 5.700,- vertegenwoordigen ruim 4 opcenten, die dus konden vervallen (ik laat buiten beschouwing of in 32 met 45 opcenten kon worden volstaan; misschien zullen om eenzelfde opbrengst te krijgen er meer noodig zijn, nu de hoofdsom door de crisis zal dalen. In dit geval ver tegenwoordigen de 5.700,- misschien 5 opcenten of meer). Het komt mij voor, dat het dringend noodig is, dat deze zaak bij de gemeente begrooting '32 behandeld wordt, daar bezuiniging geen uitstel duldt. En waarop kan men anders bezuinigen? Uitstel van openb. werken, inkrimping van personeel, verschuiving van aanschaffingen, die alles leidt tot werk vermindering, dus meer werkloosheid! Een opwekking tot salariskorting tot de gemeente-besturen gericht, zal noodig zijn en deze zou - voor zoover onze provincie betreft - van U kunnen uitgaan. Het klinkt wellicht wat onbescheiden als ik hierop wijs en ik had dezen brief achterwege kunnen laten zoo ik niet nog een ander verzoek had. Wanneer de overheid aldus algemeen toont te willen voorgaan, vraag ik U, ook Uw invloed aan te wenden bij de Kamers v. K. in Uwe provincie, opdat deze dan nu volgen en samenwerken met fabrikanten, winkeliers en vakvereenigingen om alle loonen te verlagen en daartegenover gelijktijdig alle winkelprijzen omlaag te brengen. Loonsverlaging dus zonder vermindering van koopkracht! Ik leg zeer veel nadruk op het woord „gelijktijdig", daar m.i. hierin de sleutel ligt voor het aannemelijk maken en dus voor het slagen deze beweging. Mocht U in dezen geest willen en kunnen werken, dan zou de provincie Utrecht als voorbeeld staan voor het geheele land! Met de meeste hoogachting. Oud-lid van den Raad der Gem. Soest. Soest, October 1931. Uw. dw. dienaar, W. H. C. DOORMAN. SHELL-ZELFT ANKSTATION A. J. ZWIERS Weegbreestraat 54 Soest. Vrijdagavond 9 oktober werden de feestelijkheden geopend meteen kleur rijk en luisterrijk familiefeest in het kerkgebouw aan de Rembrandtlaan onder het motto: Kunst uit eigen Kring. Het koor van Braamhage o.l.v. de heer Scheppop vind aan met een enthousiast programma, dat de goed gevulde zaal tijdens de feestaubade tot meeklappen braeht. De kinderen voerden onder leiding van mej. Bolten een schetsje op, gebaseerd op een oud Nederlands kinderliedje. Dit werd gevolgd door een alleraar digst liedje, dat Willeke den Otter samen met mej. Bolten zong. Het hoogtepunt werd gevormd door de opvoering van het lekenspel Mas- scheroen 1941 o.l.v. Nettie van Zoest. De tenor Charles Gabriël gaf het Largo van Handel ten beste. De organist Th. van Driest en zijn vrouw speelden enkele pianowerken van Chopin. Het muzikale gedeelteJ werd afge- ETEN APART Geopend: 's maandags t/m zondags vanaf 17.00 uur. Dinsdags gesloten. SOESTERBERGSESTRAAT 107 SOEST - TEL. 02155-20202 sloten door Ange en Willemien van Ommen met een duet voor alt-blok; fluiten. De vroegere voorgangster mevr. C. E. Jolles sloot de rij met een lang feestgedicht waarvan het refrein uit volle borst door de hele zaal werd meegezongen. Bij de koffie werd zelf gebakken cake geserveerd. Zondagmorgen 11 oktober volgde de herdenkingsdienst waarin ds. Leerink voorging en die opgeluisterd werd door het N.P.B.koor. Vele vertegenwoor digers van omringende kerkgenoot schappen waren aanwezig en zelfs nog een van de oprichters van de afdeling Soest. Er werd een schriftelijke geluk wens vanH.M. Prinses Juliana ontvan gen. Na afloop van de dienst feliciteer de onze burgemeester, de hr. Scholten het bestuur op zeer spontane wijze ten overstaan van de goed gevulde kerk. Daarna volgde een druk bezochte re ceptie. Ónder de' aangeboden cadeaus vinden we o.a. een drietal cassette recorders voor gebruik tijdens de diensten, in Braamhage en in de wij ken. De leidsters van de kinderdienst ontvingen een uitvoerige gezinsbijbel. Voorwaar een geslaagd feest van een springlevende Nederlandse Protestan ten Bond afdeling Soest! Flatwoning gekraakt Een Turks gezin, bestaande uit man, vrouw en kind, heeft aan het Van de Veldeplantsoen een leegstaande flat gekraakt. De vorige bewoner, die de woning officieel pas per 1 november moet verlaten, trof het gezin er j.l. vrijdag in aan. Hij had in het huis nog vloerbedekking gordijnen en een vries kist achtergelaten. Maandagmiddag is de woning op last van de burgemeester door de politie ontruimd. Op aanraden van de ge meente-arts zijn moeder en kind met de ambulance naar Utrecht gebracht, omdat de baby kort geleden nog in een Utrechts ziekenhuis verpleegd werd. Zij zijn ondergebracht in het opvang tehuis „Meisjesstad". De vader maak te de reis mee. De flat is inmiddels aan een ander toegewezen. Voak komt ik met ééjn gehan nes over un Soesder gevaat nog heul niet kloar. Ben 'k aal twee kere over ongs vulles an de gaang eweest en noe ben 'k ter nog niet aaf. En daatter nog meer Soesders waat over te schrieve haadde, kojje veu- rige week gewoar worre. Toch moar mooi daawwe op Soest un kraangt hebbe woar daajje nog us waat in kwiet ken roake aajje waat hetdaat dwaars op je moag legt. En doarom doe 'k nog us un duut in 't plaastik zaakkie. Zo wis ik nooit daawwe un in- spekteur haadde die de vulles- baakke kwaam wege of daazze te zwoar woare. Waat zaal die maan un poar laamme aarme ehaad hebbe as tie }s oaves thuus kwaam. KHegt ie ut noeng heul waat maakkelukker as tie voortemee aallening moar hoeft te kieke of ter soms ok un gootje in de zaak zit. En as daat zo is, waat mojje daan? Plaakke of overgiete? Daa's okun rot klus! In aalle gevaal kaan zo'n aam- tenoar ok in de goate houwwe of daat de zaakke goed estoapeld benne, waant je ken d'r vaan oppaan, daatter meer zaakke op de stoep komme, daan daatter ooit vullesbaakke stin- ge. En ik ben ok nog un keer baang daa'k 's oaves un zaak op me haarses kriegt, aasse ze un zwoar e vaan de flats om- loag kwaakke. Ongderlest haa'k me vulles- baak an't Soesder museum angeboje, moar daat doe'k toch moar niet. Waant ter zee iemaand vaan de Road daat de gemeengte de baakke best terug kon köpe. Daat vin 'k nog us oardig be- daacht! Kenne ze best moake. Op un end köope ze ok verkoch te grongd terug! Kaan nog un mooie baak wor re met aal die baakke. Kenne ze aal die plaanne in barge die niet deur egoan bin! Affing veur 't grof huusvuul kaajje voortemee telefonisch opbelle en daan krieje eerst weer un aangdere aamtenoar an je deur om te kieke of 't zaat genog is om op te hoale. Ajje 't ming vroagt daan mok zegge: Zie je wel, d'r is nog waark zaat! Vrogger kwaam der un woage om de volle em mers leeg te moake en noeng komt ter eejn om de leege baak ke te verzoamele. En daan geliek aafrekene zaa'k moar zegge. De strop kaan meejje- nome worre in 't fajisse- ment! HANNES VAN DE NENG Ziekenfondsvervoer Rolstoelvervoer Groepsvervoer Trouwrijden Een erg mooie dwerghulst is „Ilex crenata Golden Gem" met een goudgele kleur op zijn kleine blaadjes. De groei is breedspreidend, de hoogte van het struikje komt ook niet boven 40-50 cm. Evenals veel andere hulstsoorten is hij wintergroen. Het geslacht Pieris of rotsheide vertegenwoordigt ook een aantal veelgekweekte dwergheesters, die in veel tuinen een plaatsje verdienen. De soort Pieris japonica, hetgeen al duidt op zijn Japanse afkomst is een wintergroene struik met een maximale hoogte van zo'n 80-100 cm. In de herfst reeds is de plant getooid mét bloemknopsliertjes, die haar 's winters extra sierwaarde geven. Met redelijk weer ontlui ken deze bloeiw ijzen in april-mei en verspreiden ze een heerlijke geur. Het nieuwe blad is erg fris groen in contrast met het oudere veel donkerder blad. Een fraaie variëteit op deze Japanse rotsheide is de P. japonica „Forest Flame". Niet de bloeiwijze vormt bij deze plant zijn aantrekkingskracht maar de nieuwe groeischeuten. Deze zijnn.1. fel rose-rood tot rood van kleur, hetgeen contrasteert tegen de frisgroene kleur van het andere loof. In het vroege voorjaar bij de eerste uitgroei van nieuw blad is dit verschijnsel het meest opvallend, maar ook gedu rende de zomer gaat iedere nieuwe groeischeut eerst lange tijd gekleed in het rood. Als de jonge scheuten enkele weken oud zijn, gaat de felrode kleur via rose en geel-groen terug naar de normale groene kleur. Een bontkleurige vorm van de rots heide is de P. japonice „Variegata". Een langzame compacte groei, een erg lichte bladkleur en ook hier weer de bloemknopsliertjes, gedurende de winter, kenmerken de kleurige dwerg. De twee laatstge noemde zijn wat trager van groei dan de Pieris japonica en een halve meter groeihoogte is dan ook al een hele prestatie voor hem. Pieris Japonica verdraagt flink schaduw, terwijl zijn twee bonte variëteiten liever een wat zonnige standplaats hebben. Het planten met tuinturf is aan te bevelen omdat een humeuze vochthoudende grond wordt verlangt. Zo af en toe een laagje tuinturf of turfmolm om de planten heen wordt met een goede groei beloond. Een dwergje dat pas de laatste jaren in de handel is, is een nieuwe variëteit van de Potentillafamilie. Deze ganzerik zoals hij ook wel genoemd wordt heet P. „Red Ace" en heeft een oranje rode tint. Deze kleur hangt erg af van het weer. In tijden van veel zon wordt de tint veel feller en omgekeerd. De rest van de Ganzerik familie wordt vaak ten onrechte als gewoon gezien. Het feit dat plantsoenendiensten deze dankbare bloeiers in grote aantallen plant, mag ons er niet van weerhou den, zo'n vrolijke bloeier te plaatsen. Naast alle bekende gele en witte variëteiten die er zijn, is deze nieuwe „Red Ace" zeker aan te bevelen. Een vrij brede groei en een maximale hoogte van 30-40 cm. vormen de rest van zijn signalement.

Soester Courant | 1981 | | pagina 11